#NdihmoniAnxhelen/ Jepni edhe ju kontributin tuaj sado të vogël per ti rithyer buzëqeshjen /Anxhela Nocka. Kliko Ketu
mbyllet per 10 sekonda ose kliko X

Mustafa Nano: Sikur regjimi komunist të kishte zgjatur, s‘do ishte çudi që kryetar i Lidhjes së Shkrimtarëve të ishte Artur Zheji apo Marku

Një shkrimtar i talentuar, por jo kolos. Ky është mendimi i analistit e gazetarit Mustafa Nano për shkrimtarin e poetin Dritëro Agolli.

Sa u takon akuzave për dënime shkrimtarësh e poetësh, ai shprehet se:

Të gjithë harrojnë se ç’ka qenë komunizmi, harrojnë se ai regjim ishte absurd, i çmendur, i pabesë, ku askush nuk e kishte në dorë të zgjidhte, as postin e rëndësishëm, siç ishte ky i kreut të Lidhjes së Shkrimtarëve, as burgun”.

Dhe në këtë kontekst, sipas tij, duhet vendosur edhe figura e Dritëro  Agollit.

Në një intervistë për gazetën “Panorama”, Nano jep mendimin e tij mbi debatin që ka nisur pas vdekjes së Dritëroit, duke iu përgjigjur kështu edhe kritikave të Zhejit dhe Markut.

“Ishte komunist i bindur. Por në këtë kuptim, faji ka qenë edhe i mijëra të tjerëve.

Sikur regjimi komunist të kish zgjatur edhe nja dy a tri dekada të tjera, nuk do ishte çudi që kryetar i Lidhjes së Shkrimtarëve të ishte Artur Zheji sot. Ndoshta edhe Mark Marku.

Ndoshta edhe Mustafa Nano.

Ashtu si nuk do të ishte çudi që të tre ne të ishim në burg, veçse në këtë rast nuk do të ishim në burg për ndonjë heroizëm.

Do të ishim thjesht së regjimit do t’i tekej t’na burgoste. Dua të them pra, atë që thashë më sipër, d.m.th, që ai regjim ishte absurd, ku njerëzit silleshin në mënyrë absurde, vlerësoheshin dhe e pësonin në mënyrë absurde.

Si rregull, kështu ndodhte. Përjashtimet thjesht e përforcojnë këtë rregull”, shprehet Nano.

10 komente në “Mustafa Nano: Sikur regjimi komunist të kishte zgjatur, s‘do ishte çudi që kryetar i Lidhjes së Shkrimtarëve të ishte Artur Zheji apo Marku”

 1. Lpl. says:

  Komunizmin e drejton djalli dhe njerezit vihen ne gare kush behet djalli me i fuqishem qe tju sherbeje vetes dhe djajve te tjere , njeriu tjetersohet duke i sherbyer te keqes se keshtu kenaqet djalli i madh .Demokracia duhet tju sherbesh njerezve dhe eshte i mir Nano Zheji Marku dhe shume te tjere , sepse demokracia eshte sherbim i Zotit per te cilin njerezit vihen ne gare per ti sherbyer te mires se perbashket , demokracia eshte marshim global Nazizmi , komunizmi jane devijime te momentit , demokracia eshte perandori qe vetem marshon para se eshte ne sherbim te njeriut te dobet dhe te forte .Shqiperia ka probleme me ideologjine komuniste , por i eshte bashkuar marshimit te se mires , dhe do zhduken ato te keqija rruges nese besojme tek Zoti qe eshte inspirusi i te mires .

 2. Phoenix says:

  Kurse ti do ishe dragqueen. O rrote k… qe nuk mesove njehere te shkruash. Kaq pa pyne keni ngele sa ngacmoni njeri-tjetrin. Pak skandale ka ketu?! Se keni haberin (metodologjine) si te beni nje shkrim ne kerkim te se vertetes. Na cate k… Me tangerlliqet e juaja banale. Se merreni ju parazitet frikacake me keto lloj shkrimesh personale, shkojne punet kaq mire ketu.

 3. Endri says:

  MIR MER MIR PO MROM E DHJEVE. NUK TE TAKON TY TE ULESH ME BUMÇIN PASI ULER VLERA BISEDES. BUMÇI AS PER TE ARIAN ÇANI NUK THIRRET.
  MOS BEJ ME ATE GABIM SE NA OFENDON EDHE NE QE KEMI DESHIRE TE TE DEGJOJM E DETYROHEMI TE LEVIZIM KANAL PER TE MOS U NXEF SIC EDHE U NXEFE TI.

 4. Marku says:

  Ky M.Marku dhe A.Zheji,e dinin qe Musine Kokalari ishte e internuar ne Rreshen apo nuk kishin lindur akoma .,,,Ah sikur dhe nje here te vetme ti kishin vajtur per vizite …do ti duroja tere jeten pordhet e tyre ! Une e di se cfare fati i priste disidentet e djeshem,por sa me fat jane keta te sotmit mor aman ?

 5. perkthyesi says:

  Hahahahaha! E vertete zoti Nano!

  1. arbereshi says:

   O Muc Nano, Nuk po pretendon njeri qe Agolli hyn ne shkrimtaret klasike te historise boterore, sic e pranon edhe ti eshte nje shkrimtar i talentuar i perkthyer ne disa vende te botes por kolos ne hapesirat shqiptare dhe nuk eshte i vetmi. Por nje gje te kini te qarte qe shterpesia kulturore dhe mendimi i pa kultivuar ju ben teper qesharak.

 6. Treviso says:

  Zoti Nano, jam plotesisht me mendimin tuaj. Ato qe sulmuan te ndjerin Agolli nuk duhet ta quajne veten shkrimtare, gazetare,apo artista. Ato jane mbetjet e ketyre qe permenda me siper. Nje intelektual qe ka jetuar kohe e regjimit nuk ben kesoje gabimesh, siç bene disa plehra te shoqerise duke sulmuar Agollin pas vdekjes. A nuk paten kohe ta sulmonin kur zoti Agolli kishte mundesi ti kthente pergjigje? Veprimi i atyre eshte veprimi me i ulet qe munde te beje njeriu sot.

 7. Dritani USA says:

  Vallaj Muc,keq me vjen,bile shume keq,si bre the ne Top Story,se pata nderin te bisedoja ne telefon me Lulzim Bashen,thuaj me mire se po e fut kallauz (ose sekser si thone sot)per tu afruar me Saliun,bile deklarove se kur thash se e urrej kriminelin e vicidolit bera gabim.jazek te qofte Soll Lili(me fal Muc Nano)se te kam dhe vella,jo vella por te pakten mendoja se ishim ne te njejtin mendim. Ku je Andrea Stefani,ti qendrove burre deri ne fund,jo si ky palo njei me emrin Mustafa Nano.

 8. Zheji ne soc do kishte ngel nje medioker sic eshte edhe sot vetem po te perfitonte nga i jati. Sali komunist servili do ishte antar byroje dhe shok i ngusht me femijet e enverit dhe kushedi sa do kishte burgos. Mark marku ndojne instruktor partie ne KQ. Demokrat fahri balliu do ishte ne M B si zagar i hekuran isait.Hajduti ridvan do kishte ngel ne fshat kryetar koop.Juzelfina si e rekrutar nga sigurimi do kishte ec para ne rritjen e misrit. Imam ballajdija aktor medioker do luante rolin e vojo kushit mbi tank. Vokshi do vazhdonte te mburrej per citjanet e bije vokshit qe strehoi nja dy partizan
  Mesila shitse si e jema…

 9. MutNano says:

  Ky Mut Mano kujton se duke bere pis te tjeret do lartesoj veten! O Mut Nano, rri larg e mos e hap gojen se vjen ere! Po te ishte socializem, qe ne fakt eshte, por ti nuk e nuhat dot se ste le era jote, do te ishte si sot. Nje cop muti si puna jote u jep mend popullit injorant, dhe duhet thene, te mos ta mohojme, arrin te mashtrosh ca turma pa tru! Ai qe nuk i dha dot fryme udheheqesit tuaj, me plehre se c’ishte skishte ku te shkonte!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Array
(
  [0] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 3
      [name] => Aktualitet
      [slug] => aktualitet
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 3
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 82158
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 3
      [category_count] => 82158
      [category_description] => 
      [cat_name] => Aktualitet
      [category_nicename] => aktualitet
      [category_parent] => 0
    )

  [1] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 1
      [name] => Kryesore
      [slug] => kryesore
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 1
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 34805
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 1
      [category_count] => 34805
      [category_description] => 
      [cat_name] => Kryesore
      [category_nicename] => kryesore
      [category_parent] => 0
    )

  [2] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 5
      [name] => Sociale
      [slug] => sociale
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 5
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 3
      [count] => 6869
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 5
      [category_count] => 6869
      [category_description] => 
      [cat_name] => Sociale
      [category_nicename] => sociale
      [category_parent] => 3
    )

)
Top
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
X