Gazeta Tema | Gazete e perditshme shqiptare
 
publish
Aktualitet

ISIS: Obamës do ia presim kokën në Shtëpinë e Bardhë. Amerika do bëhet provincë myslimane

ISIS: Obamës do ia presim kokën në Shtëpinë e Bardhë. Amerika do bëhet provincë myslimane

7:06 pm | Një luftëtar  i ISISI  ka kërcënuar se luftëtarët e Shtetit Islamik do t’i presin kokën…

Hervin Çuli replikon me Berishën: Sali, iku koha kur Liria bënte organikën e Teatrit Kombëtar

Hervin Çuli replikon me Berishën: Sali, iku koha kur Liria bënte organikën e Teatrit Kombëtar

6:50 pm | Drejtori i Teatrit Kombëtar, Hervin Çuli ka replikuar me ish-kryeministrin Sali Berisha, pasi ky i…

FOTOT/ Boko Haram trajnon fëmijët e rrëmbyer për të vrarë në emër të Islamit

FOTOT/ Boko Haram trajnon fëmijët e rrëmbyer për të vrarë në emër të Islamit

6:36 pm | Grupi terrorist Boko Haram ka publikuar foto të fëmijëve që po trajnohen për të vrarë…

Shullazi pyetet për kërcënimet ndaj Lulzim Bashës

Shullazi pyetet për kërcënimet ndaj Lulzim Bashës

6:09 pm | Prokuroria e Krimeve te Renda ka thirrur  Emiljano Shullazin, per te dhëne shpjegime ne lidhje…

Greqia dhe debati për demshperblimet e luftes nga Gjermania

Greqia dhe debati për demshperblimet e luftes nga Gjermania

5:34 pm | Greqia i ka borxh Gjermanisë miliarda euro. Apo anasjelltas? Edhe 70 vjet pas Luftës së…

La Blance

Lifestyle

Rajoni

Greqia dhe debati për demshperblimet e luftes nga Gjermania

Greqia dhe debati për demshperblimet e luftes nga Gjermania

5:34 pm | Greqia i ka borxh Gjermanisë miliarda euro. Apo anasjelltas? Edhe 70 vjet pas Luftës së Dytë Botërore, Athina dhe Berlini debatojnë për shpenzimet e kohës së pushtimit gjerman të Luftës së Dytë Botërore. Pas sulmit kundër Greqisë, në maj 1941…

Ministrja greke e Emigracionit premton pasaporta për fëmijët e emigrantëve

Ministrja greke e Emigracionit premton pasaporta për fëmijët e emigrantëve

2:42 pm | Ministrja greke e Emigracionit, Tasia Kristodulopulu, ka bërë të ditur në një intervistë radiofonike se…

Mali i Zi refuzon miliarda dollarë për bazën ruse

Mali i Zi refuzon miliarda dollarë për bazën ruse

12:36 pm | Senatori amerikan Christopher Marphy ka deklaruar se Rusia i ofron Malit të Zi miliarda dollarë…

BE: Falja e borxhit grek për momentin e panevojshme

BE: Falja e borxhit grek për momentin e panevojshme

11:31 am | Ministri i ri grek i Financave, Giannis Varoufakis, i cili nuk mori pjesë në takimin…

Sport

Rihapet cështja disiplinore e Etrit Berishës, klubi I Kievos e akuzon se ka nënshkruar dy kontrata

Rihapet cështja disiplinore e Etrit Berishës, klubi I Kievos e akuzon se ka nënshkruar dy kontrata

7:04 pm | Cështja disiplinore e portierit të kombëtares Shqiptare Etrit Berisha ka rinisur sërshit. Kjo cështje është hapur pasi klubi I Kievos e akuzon Bersishën se ka nënshkruar dy kontrata kur ishte pjesë e skuadrës Suedeze të Kalmarit. Prokurori Federal e ka…

Kristiano Ronaldo i shpëton një dënimi të rëndë

Kristiano Ronaldo i shpëton një dënimi të rëndë

5:12 pm | Kristiano Ronaldo i ka shpëtuar një dënimi të rëndë nga Federata Spanjolle e Futbolli. Sulmuesi…

Në pasaportë i shkruhet Sylejmanov, futbollisti kërkon ta thërrasin me mbiemër shqip

Në pasaportë i shkruhet Sylejmanov, futbollisti kërkon ta thërrasin me mbiemër shqip

3:54 pm | Mesfushori shqiptar nga Maqedonia, Taulant Sefreri, është transferuar tek gjiganti zviceran Young Boys, ku pritjet…

Luis Figo zyrtarizon kandidaturën për kreun e FIFA-s

Luis Figo zyrtarizon kandidaturën për kreun e FIFA-s

3:28 pm | Luis Figo kundër Sepp Blater. Ish- mesfushori i Barcelonës, Realit të Madridit dhe Interit zyrtarizon…

Ekonomia

Haxhinasto: Monitorim rigoroz në ndërtimin dhe mirëmbajtjen e rrugëve

Haxhinasto: Monitorim rigoroz në ndërtimin dhe mirëmbajtjen e rrugëve

5:04 pm | Ministri i Transportit dhe Infrastrukturës, Edmond Haxhinasto mori pjesë ditën e sotme në prezantimin “Analiza vjetore 2014 – Objektivat dhe Sfidat e 2015” ku paraqiti rezultatet e punës Autoriteti Rrugor Shqipëtar. Në fillim të fjalës së tij Haxhinasto konfirmoi se…

Gjiknuri takohet me Donald Lu/ SHBA mbështet sërish gazsjellësin TAP

Gjiknuri takohet me Donald Lu/ SHBA mbështet sërish gazsjellësin TAP

3:19 pm | Ministri i Energjisë dhe Industrisë, Damian Gjiknuri priti sot në një takim ambasadorin e Shteteve…

Rama me investitorët: Do vijojmë të lehtësojmë klimën e biznesit

Rama me investitorët: Do vijojmë të lehtësojmë klimën e biznesit

7:47 pm | Kryeministri Edi Rama ka deklaruar para komunitetit të investitorëve se Qeveria do të vazhdojë të…

Damian Gjiknuri: Ndaluam spiralen, sektori energjetik në rrugë të mbarë

Damian Gjiknuri: Ndaluam spiralen, sektori energjetik në rrugë të mbarë

4:59 pm | Komuniteti i Energjisë, Kopac: Mbështesim reformën që po kryhet Në kuadër të tryezës “Reforma në…

Kulture

Hervin Çuli replikon me Berishën: Sali, iku koha kur Liria bënte organikën e Teatrit Kombëtar

Hervin Çuli replikon me Berishën: Sali, iku koha kur Liria bënte organikën e Teatrit Kombëtar

6:50 pm | Drejtori i Teatrit Kombëtar, Hervin Çuli ka replikuar me ish-kryeministrin Sali Berisha, pasi ky i fundit e akuzoi atë për korrupsion në një emision televiziv ku ishte i ftuar ditën e martë. Çuli ka sqaruar edhe njëherë buxhetin për vëllain…

Bashkia e Korçës përgënjeshtron: Lajm abuziv dhe i pavërtetë ankandi për librat

Bashkia e Korçës përgënjeshtron: Lajm abuziv dhe i pavërtetë ankandi për librat

6:39 pm | Bashkia e Korçes ka  pergenjeshtruar lajmin qe qarkullon per nje ankand te lirvae te Biblotekes…

Murgu budist zbulohet pas 200 vjetësh, ende duke medituar

Murgu budist zbulohet pas 200 vjetësh, ende duke medituar

5:29 pm | Një zbulim i mrekullueshëm është bërë në Mongoli, pas disa gërmieve të bëra në provincën…

INTERVISTA/ Limos Dizdari: Heq keq, por jam i lumtur!

INTERVISTA/ Limos Dizdari: Heq keq, por jam i lumtur!

10:13 am | Kompozitori i njohur jeton prej kohësh në Ksamilin e largët, ku ka ndërtuar një “ishull”…

Hi-Tech

FOTOT/BMW ka prezantuar modelin më të ri të M235i Coupe

FOTOT/BMW ka prezantuar modelin më të ri të M235i Coupe

4:45 pm | BMW Abu Dhabi Motors ka prezantuar modelin më të ri të M235i Coupe nga elementë të katalogut M Performance. BMW M235i Coupe ka jë motor me gjashtë cilindra 3,0 litërsh Twin Power Turbo me 326KS kuaj fuqi dhe me një…

Zuckerberg censuron imazhet e Muhamedit në Turqi, dy javë pasi deklaroi “Je Suis Charlie”

Zuckerberg censuron imazhet e Muhamedit në Turqi, dy javë pasi deklaroi “Je Suis Charlie”

4:07 pm | Vetëm dy javë pasi themeluesi i  Facebook, Mark Zuckerberg lëshoi një deklaratë me fjalë të…

Apple, fitim 18 miliardë dollarë vetëm për 3 muaj nga shitjet e i-Phone

Apple, fitim 18 miliardë dollarë vetëm për 3 muaj nga shitjet e i-Phone

11:42 am | Gjigandi amerikan i teknologjisë, Apple ka raportuar fitim më të madh tremujor të bërë ndonjëherë…

VIDEO/Realizimi fatastik i reklamës, e bërë nga makina Volvo

VIDEO/Realizimi fatastik i reklamës, e bërë nga makina Volvo

7:37 pm | Kompania që merret me reklamat e makinave të Volvos ka bërë një realizim fantastik. Kompania…

Bota

ISIS: Obamës do ia presim kokën në Shtëpinë e Bardhë. Amerika do bëhet provincë myslimane

ISIS: Obamës do ia presim kokën në Shtëpinë e Bardhë. Amerika do bëhet provincë myslimane

7:06 pm | Një luftëtar  i ISISI  ka kërcënuar se luftëtarët e Shtetit Islamik do t’i presin kokën Barack Obamas  në Shtëpinë e Bardhë dhe se Amerikën do ta kthejnë  në një provincë myslimane. Ky mesazh kërcënues është lëshuar në një video-propagandë para…

FOTOT/ Boko Haram trajnon fëmijët e rrëmbyer për të vrarë në emër të Islamit

FOTOT/ Boko Haram trajnon fëmijët e rrëmbyer për të vrarë në emër të Islamit

6:36 pm | Grupi terrorist Boko Haram ka publikuar foto të fëmijëve që po trajnohen për të vrarë…

Murgu budist zbulohet pas 200 vjetësh, ende duke medituar

Murgu budist zbulohet pas 200 vjetësh, ende duke medituar

5:29 pm | Një zbulim i mrekullueshëm është bërë në Mongoli, pas disa gërmieve të bëra në provincën…

Zuckerberg censuron imazhet e Muhamedit në Turqi, dy javë pasi deklaroi “Je Suis Charlie”

Zuckerberg censuron imazhet e Muhamedit në Turqi, dy javë pasi deklaroi “Je Suis Charlie”

4:07 pm | Vetëm dy javë pasi themeluesi i  Facebook, Mark Zuckerberg lëshoi një deklaratë me fjalë të…

Dossier

Rrëfimet e Leme Ballës. Si i strehuam hebrenjtë në Shëngjergj

Rrëfimet e Leme Ballës. Si i strehuam hebrenjtë në Shëngjergj

8:36 pm | “Të gjithë ne në fshat ishim myslimanë. Ne i strehuam fëmijët e Zotit në emër të besës sonë. Unë u linda në 1910. Në 1943, gjatë periudhës së Ramazanit, 17 njerëz nga Tirana erdhën në fshatin tonë në Shëngjergj. Ata…

Kujtime nga Auschwitzi: “Kam refuzuar të vdes”

Kujtime nga Auschwitzi: “Kam refuzuar të vdes”

10:56 am | Pas nëntë ditë luftimesh të ashpra afër kampit, një heshtje e pazakontë mbërtheu një seksion…

96 vjet nga vdekja/ A u helmua Ismail Bej Vlora nga kundërshtarët e tij politikë?

96 vjet nga vdekja/ A u helmua Ismail Bej Vlora nga kundërshtarët e tij politikë?

10:27 am | Si sot 96 vjet më parë, krijuesi i shtetit shqiptar, Ismail Bej Vlora, ndërroi jetë…

Nderron jetë në Shkodër pinjolli i vjetër i Kapidanëve të Mirditës, Dedë Gjomarkaj

Nderron jetë në Shkodër pinjolli i vjetër i Kapidanëve të Mirditës, Dedë Gjomarkaj

7:02 pm | Nga Gjergj Marku   Sot vdiq Kapidani Deda i Gjonit te Markagjonit, perfaqesuesi i brezit…

Blogu TemA

Faqja kryesore e Gazetes TemA

Faqja kryesore