Gazeta Tema | Gazete e perditshme shqiptare
 
Aktualitet

Mazniku: Afati për regjistrimin e studentëve deri më 27 Tetor

Mazniku: Afati për regjistrimin e studentëve deri më 27 Tetor

10:38 am | Afati i regjistrimit të studentëve në universitete do të jetë data 27 tetor, por nëse…

Shqipëria 108 milionë euro importe nga Serbia

Shqipëria 108 milionë euro importe nga Serbia

10:38 am | Acarimi i raporteve politike në mes të Shqipërisë dhe Serbisë nuk vërehet fare në raportet…

Çefa dhe Lelçaj shkarkohen të enjten, bënë pazare me ëmërimet e kolegëve (mes tyre dhe Gjin Gjonit)

Çefa dhe Lelçaj shkarkohen të enjten, bënë pazare me ëmërimet e kolegëve (mes tyre dhe Gjin Gjonit)

10:25 am | Ndërsa deputetët e mazhorancës kanë vendosur që shkarkimin e tyre ta votojnë në seancën parlamentare…

Lubonja: Shqiptarët do marrin dënimin e merituar, flamuri i ngritur në Beograd, s’ishte flamuri shqiptar

Lubonja: Shqiptarët do marrin dënimin e merituar, flamuri i ngritur në Beograd, s’ishte flamuri shqiptar

10:15 am | Fatos Lubonja vazhdon që të provokojë shqiptarët me komentet e tij. Edhe pse shqiptarët kanë…

Gjobvënia, gjykata dënon me tre vite burg ish-truprojën e Sali Berishës

Gjobvënia, gjykata dënon me tre vite burg ish-truprojën e Sali Berishës

9:48 am | Ish-truproja i Sali Berishës, Fatos Skeja, është dënuar me 3 vjet burg nga Gjykata e…

La Blance

Lifestyle

Lubonja: Shqiptarët do marrin dënimin e merituar, flamuri i ngritur në Beograd, s’ishte flamuri shqiptar

10:15 am | Fatos Lubonja vazhdon që të provokojë shqiptarët me komentet e tij. Edhe pse shqiptarët kanë qenë viktima të dhunës serbe në ndeshjen Serbi-Shqipëri, ai thotë se ata do të marrin dënimin e merituar nga Europa, së bashku me serbët. Ai i barazon si serbët, ashtu edhe shqiptarët për nacionalizëm, ndërsa flamurin e ngritur në Beograd,…

Lubonja: Shqiptarët do marrin dënimin e merituar, flamuri i ngritur në Beograd, s’ishte flamuri shqiptar

Shqipëria 108 milionë euro importe nga Serbia

10:38 am | Acarimi i raporteve politike në mes të Shqipërisë dhe Serbisë nuk vërehet fare në raportet ekonomike mes tyre. Vetëm gjatë një periudhe 8-mujore janar – gusht, shteti shqiptar nga Serbia ka importuar mallra në vlerë prej 108 milionë eurosh. Serbia zë vendin e gjashtë për importet e Shqipërisë për këtë periudhë kohore të vitit 2014,…

Shqipëria 108 milionë euro importe nga Serbia

Mazniku: Afati për regjistrimin e studentëve deri më 27 Tetor

10:38 am | Afati i regjistrimit të studentëve në universitete do të jetë data 27 tetor, por nëse do të hasen probleme të mëdha gjatë regjistrimit të tyre, mund të ketë një shtyrje përtej afateve të përcaktuara deri tani nga Ministria e Arsimit. Kjo është bërë e ditur nga  zv/ministri i Arsimit Arbian Mazniku,  në emisionin emëngjesit “Ditë e…

Mazniku: Afati për regjistrimin e studentëve deri më 27 Tetor

FOTOT/ Artisti pret veshin në shenjë proteste ndaj Putin

8:14 pm | I njohur për akte të tjera “heroike”, artisti Pyotr Pavlensky  ka protestuar kundër politikave të qeverisë së Putin me një gjest, “van-gogian”. Me një thikë të madhe kuzhine ai ka prerë veshin, teksa ishte lakuriq në çatinë e Qendrës Shtetërore Shkencore Serbsky për Psikiatrinë Ligjore dhe Sociale, një institucion që i quante disidentët politikë sovjetikë…

FOTOT/ Artisti pret veshin në shenjë proteste ndaj Putin

Kryengritja e fshatarit të lirë shqiptar, Zhapokikë 1948

5:41 pm | Nga Sadik Bejko Kryengritja e Zhapokikës është një fakt historik, një ngjarje tragjike, heroike, e ndritur dhe e përzishme. Burrat e fshatrave Zhapokikë, Luftinjë dhe Kamçisht në vjeshtën e vitit 1948 u ngritën me armë në dorë për të mbrojtur liritë e të drejtat e tyre zakonore dhe pronësore, për të mbrojtur pavarësinë legjendare të…

Kryengritja e fshatarit të lirë shqiptar, Zhapokikë 1948

Rajoni

Kryebashkiaku i Selanikut: Flamuri i “Shqipërisë së Madhe” do shkaktonte probleme edhe në Greqi

Kryebashkiaku i Selanikut: Flamuri i “Shqipërisë së Madhe” do shkaktonte probleme edhe në Greqi

9:24 am | Kryebashkiaku i Selanikut, Janis Boutaris ka propozuar që ndeshja Serbi-Shqipëri të zhvillohet në Selanik. Propozimi i tij është bërë në mbledhjen e Shoqatës Rajonale të Bashkive të Maqedonisë Qendrore, që u mbajt pasditen e së hënës. 72-vjeçari ka hedhur këtë…

INTERVISTA/ Ushtaraku francez: Unë e ndava Mitrovicën, Europa vdiq në Prishtinë

INTERVISTA/ Ushtaraku francez: Unë e ndava Mitrovicën, Europa vdiq në Prishtinë

8:26 pm | Komandanti i forcave speciale franceze Zhak Hogar ka pranuar se ishin trupat franceze ato që…

“Kemi ndodh rrezikzi, se kemi dreqin komshi”

“Kemi ndodh rrezikzi, se kemi dreqin komshi”

7:35 pm | Nga Gjekë Gjonlekaj   14 tetorin e kujtoj gjithëmonë me dhembje e respekt, sepse është…

Kosova, me fusnotë edhe në Shqipëri

Kosova, me fusnotë edhe në Shqipëri

6:22 pm | Shqipëria sivjet ka qenë nikoqire e Kongresit Gjeologjik Karpato Ballkanik (CBGA2014) që është mbajtur nga…

Sport

Albert Kastrati: Ju garantoj që Olsi Rama nuk ka lidhje me dronin, përgjegjësit do t’i njihni me 23 tetor

Albert Kastrati: Ju garantoj që Olsi Rama nuk ka lidhje me dronin, përgjegjësit do t’i njihni me 23 tetor

8:50 am | ” Ju garantoj se vëllai i kryeministrit, Olsi Rama nuk ka lidhje me dronin e ngritur në stadiumin e Partizanit të Beogradit. Unë e di kush e ka ngritur donin. Nuk ka lidhje Olsi Rama me autorët e vërtetë. Spekullimet që…

Armando Duka vazhdon me të vetën: Nuk na interesojnë tre pikët, por paqja me Serbinë

Armando Duka vazhdon me të vetën: Nuk na interesojnë tre pikët, por paqja me Serbinë

9:02 pm | Armando Duka vazhdon të thotë se Shqipërisë nuk i interesojnë tre pikët në tavolinë, pas…

Presidenti i Federatës serbe: Shqiptarët nga pankina urdhëruan fillimin e ‘luftës’

Presidenti i Federatës serbe: Shqiptarët nga pankina urdhëruan fillimin e ‘luftës’

11:57 am | Presidenti i Federatës Serbe të Futbollit (FSS), Tomilslav Karadziç, është i bindur në pafajësinë e…

Simuniç: Serbët thanë ‘vriteni kroatin që shqiptari të mbesë pa vëlla’

Simuniç: Serbët thanë ‘vriteni kroatin që shqiptari të mbesë pa vëlla’

10:12 am | Thirrjet raciste të tifozëve serbë, gjatë ndëshjes Shqipëri –Serbi nuk kanë prekur vetëm shqiptarët por…

Ekonomia

Shqipëria 108 milionë euro importe nga Serbia

Shqipëria 108 milionë euro importe nga Serbia

10:38 am | Acarimi i raporteve politike në mes të Shqipërisë dhe Serbisë nuk vërehet fare në raportet ekonomike mes tyre. Vetëm gjatë një periudhe 8-mujore janar – gusht, shteti shqiptar nga Serbia ka importuar mallra në vlerë prej 108 milionë eurosh. Serbia…

INSTAT për Turizmin/ Rritet numri i ardhjes së shtetasve të huaj me 24.9%

INSTAT për Turizmin/ Rritet numri i ardhjes së shtetasve të huaj me 24.9%

1:22 pm | Turizmi gjithvjetor në vendin tonë tashmë është bërë një realitet shifror. Hyrjet e shtetasve të…

Rritja e çmimit të cigareve, debate mes Braçes dhe Canit

Rritja e çmimit të cigareve, debate mes Braçes dhe Canit

1:14 pm | Rritja e cmimit të cigareve përpara miratimit të rritjes së akcizës për këtë mall ka…

Lëndët djegëse/ Cani: Të hiqen lehtësitë për biokarburantet

Lëndët djegëse/ Cani: Të hiqen lehtësitë për biokarburantet

11:33 am | Ministri i Financave Shkëlqim Cani kërkon heqjen e lehtësive për produktin “Bio” që gjendet në karburantet finale…

Kulture

Faraoni Tutankhamun lindi nga inçesti, vdiq nga deformimet fizike

Faraoni Tutankhamun lindi nga inçesti, vdiq nga deformimet fizike

1:20 pm | Shkencëtarët dhe egjiptologët prej kohësh janë marrë me studimin  e varrit të njërit prej faronëve më të njohur egjiptian, Tutankhamun. Së fundmi në një dokumetar të BBC, është zbuluar se si dukej mbreti egjiptian. Pas një pune të gjatë studimore, përmes…

Mario Vargas Llosa: Nacionalizmi, kërcënimi më i rëndë për Europën

Mario Vargas Llosa: Nacionalizmi, kërcënimi më i rëndë për Europën

2:33 pm | Sinonim i regresionit, nacionalizmi përbën kërcënimin më të rëndë për ndërtimin e Evropës, theksoi fituesi i…

Teatri eksperimental bllokon 15 minuta Bulevardin ne Tirane

Teatri eksperimental bllokon 15 minuta Bulevardin ne Tirane

7:17 pm |   Sot ne ora 17:00 Teatri Kombetar Eksperimental “Kujtim Spahivogli” promovoi shfaqjen e radhes, komedine…

Projekt për një turizëm alternativ në Korçë

Projekt për një turizëm alternativ në Korçë

11:59 am | Nё kuadrin e programit tё Bashkëpunimit Ndërkufitar Shqiperi-Greqi 2007-2013 Bashkia Korçe (LP2) eshte duke implementuar …

Opinion

Faqja kryesore e Gazetes TemA

Faqja kryesore