Gazeta Tema | Gazete e perditshme shqiptare
 
private
Aktualitet

Majlinda Bregu: Nuk e di nëse Grida Duma fiton në Durrës

Majlinda Bregu: Nuk e di nëse Grida Duma fiton në Durrës test

11:55 pm | Deputetja demokrate, Majlinda Bregu deklaron se nuk e di nëse Grida Duma do të fitojë…

Ministrat e Eurogrupit “fshikullojnë” Varoufakis: Një kumarxhi, një amator

Ministrat e Eurogrupit “fshikullojnë” Varoufakis: Një kumarxhi, një amator test

9:06 pm | “Koha po mbaron, shpejtësia është jetike”. Është ky ultimatumi që i ka dhënë Greqisë presidenti…

Britania dhe situata parazgjedhore

Britania dhe situata parazgjedhore test

8:48 pm | Nga Chris Patten*   Zgjedhjet e përgjithshme të Mbretërisë së Bashkuar janë më pak se…

RENEA e arrestoi në gjumë Gentian Çakën, që njihet si anëtar i “Hakmarrjes për Drejtësi”

RENEA e arrestoi në gjumë Gentian Çakën, që njihet si anëtar i “Hakmarrjes për Drejtësi” test

8:40 pm | Një nga anëtarët e bandës  së njohur si “Hakmarrja për drejtësi” është arrestuar orët e…

“Dhe profetët dinë…të puthin”, Muç Nano nis monologun mbi fetë dhe doktrinat fetare

“Dhe profetët dinë…të puthin”, Muç Nano nis monologun mbi fetë dhe doktrinat fetare test

7:47 pm | Sot në orën 19:00 Muç Nano ka mbajtur shfaqjen e tij të parë,  të llojit…

La Blance

Lifestyle

Rajoni

Ministrat e Eurogrupit “fshikullojnë” Varoufakis: Një kumarxhi, një amator test

Ministrat e Eurogrupit “fshikullojnë” Varoufakis: Një kumarxhi, një amator

9:06 pm | “Koha po mbaron, shpejtësia është jetike”. Është ky ultimatumi që i ka dhënë Greqisë presidenti i Bankës Qendrore Evropiane, Mario Draghi, në përfundim të takimit të Eurogrupit. Nga ana tjetër, ministrat e Financave të vendeve përdoruese të monedhës së përbashkët…

Mësime nga Irlanda për Greqinë

Mësime nga Irlanda për Greqinë test

5:45 pm | Merrni Irlandën, e cila ishte një prej shteteve të goditur më rëndë nga kriza ekonomike…

Mediat serbe: Tensionet në Maqedoni, skenar për të krijuar “Shqipërinë e Madhe”

Mediat serbe: Tensionet në Maqedoni, skenar për të krijuar “Shqipërinë e Madhe” test

3:37 pm | Zhvillimet e fundit ne kufirin e maqedonise me Kosoven, mediat serbe i kane interpretuar si…

Ngjarje e rëndë në Shkup/ Treni shtyp një grup emigrantësh. Të paktën 14 të vdekur

Ngjarje e rëndë në Shkup/ Treni shtyp një grup emigrantësh. Të paktën 14 të vdekur test

11:07 am | Një tren i linjës ndërkombëtare Selanik-Beograd shtypi dje në mbrëmje për vdekje 14 emigrantë, mes…

Sport

Butragueno: Juventusi, ekip legjendar. Nedved: Ata janë përbindësha, por besoj te ekipi ynë test

Butragueno: Juventusi, ekip legjendar. Nedved: Ata janë përbindësha, por besoj te ekipi ynë

3:30 pm | Reali për Juventusin. Dy sfida jashtëzakonisht tërheqëse që parashikojnë dhe derbin italian të stolave mes Alegrit dhe Ancelotit. Drejtori i marrëdhënieve institucionale të Realit të Madridit, Emiglio Butragueno e komentoi në këtë mënyrë shortin: “Është një gjysmëfinalele e një kompeticioni…

Barcelona-Bajern dhe Juventus-Real Madrid, dy gjysëmfinalet e Champions

Barcelona-Bajern dhe Juventus-Real Madrid, dy gjysëmfinalet e Champions test

12:27 pm | Barcelona-Bajern Mynih dhe Juventus Real Madrid do të jenë dy gjysëmfinalet e Champions League. Ky…

Greqia drejt përjashtimit nga UEFA dhe FIFA

Greqia drejt përjashtimit nga UEFA dhe FIFA test

11:27 am | Greqia rrezikon të dalë nga Europa dhe nuk bëhet fjalë nga zona euro, por për…

Lorik Cana: Ja pse Kosova ka lojtarë kaq të mirë

Lorik Cana: Ja pse Kosova ka lojtarë kaq të mirë test

3:52 pm | Kosova ka dhjetëra lojtarë të shpërndarë anembanë Europës dhe që luajnë me kombëtare si Zvicra,…

Ekonomia

Ligji për energjinë/ Gjiknuri: Është ligji i duhur. Fatkeqësi që debati katandiset vetëm në një çështje test

Ligji për energjinë/ Gjiknuri: Është ligji i duhur. Fatkeqësi që debati katandiset vetëm në një çështje

12:53 pm | Ministri i Energjitikës dhe Industrisë Damian Gjiknuri ka folur për ligjin e energjisë, i cili veç t1% tjerave parashikon edhe sekuestrimin e banesave për ata debitorë që kalojnë shifrëne 300 mijë lekëve. Gjiknuri u shpreh se ky është ligji i…

Ja sa shqiptarë ikin rregulisht nga Shqipëria/ Braçe: Varfëria, produkt i padrejtësisë

Ja sa shqiptarë ikin rregulisht nga Shqipëria/ Braçe: Varfëria, produkt i padrejtësisë test

8:41 pm | Deputeti socialist Erion Brace ka bere publike statsikat e ikjes se shqiptareve nga Shqiperia ne…

Energjia/ Braçe: Në qeverisjen e PD, të ndershmit paguanin edhe për ata që ishin debitorë

Energjia/ Braçe: Në qeverisjen e PD, të ndershmit paguanin edhe për ata që ishin debitorë test

5:46 pm | Në diskutimin e tij për projektligjin e Energjisës, deputeti i Partisë Socialiste ka bërë përgjegjëse…

Banorët e Marinzes peticion Bankers-it: Duam dëmshpërblim 100%. Ska me uje per te pire dhe siguri

Banorët e Marinzes peticion Bankers-it: Duam dëmshpërblim 100%. Ska me uje per te pire dhe siguri test

5:13 pm | Banorët e Marinzes i kanë drejtuar një peticion firmës Bankers Petroleum. Peticioni është nënshkruar nga…

Kulture

“Dhe profetët dinë…të puthin”, Muç Nano nis monologun mbi fetë dhe doktrinat fetare test

“Dhe profetët dinë…të puthin”, Muç Nano nis monologun mbi fetë dhe doktrinat fetare

7:47 pm | Sot në orën 19:00 Muç Nano ka mbajtur shfaqjen e tij të parë,  të llojit “one-man show” me titullin mjaft provokues “Dhe profetët dinë… të puthin”. Në thelb të kësaj shfaqje Nano vë fetë dhe doktrinat e ndryshme fetare. Edhe…

Festivali i Gjirokastrës/ Kumbaro: I vetmi monument kulture ku përfaqësohen të gjithë shqiptarët

Festivali i Gjirokastrës/ Kumbaro: I vetmi monument kulture ku përfaqësohen të gjithë shqiptarët test

7:25 pm | 47 vjet më parë, në datat 8-16 tetor 1968, në Kalanë e gurtë të qytetit…

Saviano më 9 maj vjen në Tiranë: Ja si përmenden shqiptarët në librin e tij ZERO mbi tregun e kokainës

Saviano më 9 maj vjen në Tiranë: Ja si përmenden shqiptarët në librin e tij ZERO mbi tregun e kokainës test

7:06 pm | Roberto Saviano, shkrimtari i njohur italian, do të jetë në Shqipëri në datën 9 maj…

INTERVISTA/ Ema Andrea: Edhe pas 22 vitesh karrierë, nisem çdo herë nga fillimi

INTERVISTA/ Ema Andrea: Edhe pas 22 vitesh karrierë, nisem çdo herë nga fillimi test

6:19 pm | Intervistë me aktoren, regjisoren dhe njeriun e angazhuar Ema Andrea. Trishtimi dhe notat e luftës…

Hi-Tech

Shiten 8.6 milion telefonë Lumia në tre mujorin e fundit test

Shiten 8.6 milion telefonë Lumia në tre mujorin e fundit

4:05 pm | Microsoft njoftoi se gjatë tre mujorit të fundit që ka përfunduar më 31 Mars, janë shitur 8.6 milion smartfonë Lumia. Kjo është një rritje me 18 % krahasuar me të njëjtën periudhë një vit më parë. Të ardhurat nga telefonët…

Aplikacioni Microsoft Office arrin 100 milion shkarkime në iOS dhe Android

Aplikacioni Microsoft Office arrin 100 milion shkarkime në iOS dhe Android test

4:03 pm | Microsoft lançoi për herë të parë një version Office për iOS në vitin 2013, por…

Turing Phone, smartfoni i ndërtuar për ti rezistuar çdo përplasjeje

Turing Phone, smartfoni i ndërtuar për ti rezistuar çdo përplasjeje test

4:01 pm | Turing Robotics Industries është një kompani prodhimi smartfonësh e cila gjatë ndërtimit të një smartfoni…

Facebook numëron 1.44 miliard përdores aktivë në muaj

Facebook numëron 1.44 miliard përdores aktivë në muaj test

3:30 pm | Në raportin e ditës së djeshme të të ardhurave të gjigandit të rrjetit social për…

Bota

Britania dhe situata parazgjedhore test

Britania dhe situata parazgjedhore

8:48 pm | Nga Chris Patten*   Zgjedhjet e përgjithshme të Mbretërisë së Bashkuar janë më pak se një muaj larg, por tashmë fushata duket se ka qenë me ne përjetë, duke u rrëkëllyer vazhdimisht përpara, me pak prova të ndonjë entuziazmi të…

BE diskuton për masat e parandalimit të fluksit të klandestinëve

BE diskuton për masat e parandalimit të fluksit të klandestinëve test

4:40 pm | Të mbledhur me urgjencë në Bruksel, siç kërkoi këtë fillim jave Presidenti Donald Tusk, krerët…

Itali/ Planifikonin sulm mbi Vatikanin, shkatërrohet celula xhihadiste (FOTO)

Itali/ Planifikonin sulm mbi Vatikanin, shkatërrohet celula xhihadiste (FOTO) test

2:42 pm | Policia italiane ka arrestuar 18 persona në 7 provinca të ndryshme, gjatë një operacioni blic…

Erdogan: Ndajmë dhimbjen me komunitetin armen

Erdogan: Ndajmë dhimbjen me komunitetin armen test

12:56 pm | Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan konfirmoi sot se vendi i tij ndante dhimbjen me komunitetin…

Dossier

Kur lufta mbaroi – Çfarë ndodhi më 8 maj 1945? test

Kur lufta mbaroi – Çfarë ndodhi më 8 maj 1945?

3:51 pm | “Lufta ka marrë fund. Armët kanë heshtur.” Këtë fjali shkruan Hildegart Theinert në ditarin e bashkëshortit të saj më 9 maj 1945, ditën, në të cilën në mbarë Gjermaninë u shpall kapitullimi i Wehrmacht-it gjerman. Pak pas kësaj mësuesi i…

«Me racë jemi gegë dhe në vendin tim askush asnjë fjalë turqisht nuk e flet»

«Me racë jemi gegë dhe në vendin tim askush asnjë fjalë turqisht nuk e flet» test

11:12 pm | Vrasja e një «gjermani» në Gjakovë, frika nga treni në Prishtinë, shkolla franceze në Mitrovicë…

Lufta e Kosoves dhe nderhyrja e NATO 1998/1999 (2)

Lufta e Kosoves dhe nderhyrja e NATO 1998/1999 (2) test

6:02 pm | Holm SUNDHAUSSEN* Nga mosdhuna te terrorizmi Një «pikë e dobët» qëllimisht ishte harruar në Dayton.…

Azem Hajdari, 98’ – Këtu jam, më arrestoni!

Azem Hajdari, 98’ – Këtu jam, më arrestoni! test

12:07 pm | Në shkurt të vitit 1998, Azem Hajdari, ish-deputeti kontravers i Kuvendit të Shqipërisë, bëhet protagonist…

Blogu TemA

Votoni kandidatin tuaj per Tiranen
Votoni kandidaten tuaj per Shkodren
Votoni kandidatin tuaj per Durresin