Gazeta Tema | Gazete e perditshme shqiptare
 
private
Aktualitet

Zeybekci: Korridoret energjitike, më shumë vlerë me Shqipërinë

Zeybekci: Korridoret energjitike, më shumë vlerë me Shqipërinë

8:21 pm | “Korridoret energjitike marrin edhe më shumë vlerë ndërsa Shqipëria bëhet pjesë e tyre”, deklaroi sot,…

Haxhinasto takon Zeybecki: Kompanitë turke të përdorin të njëjtat standarde si në Turqi

Haxhinasto takon Zeybecki: Kompanitë turke të përdorin të njëjtat standarde si në Turqi

8:17 pm | Ministri i Transportit dhe Infrastrukturës Edmond Haxhinasto priti sot në një takim dypalësh Ministrin e…

Oficeri francez që ndau Mitrovicën: Britanikët luftuan për shqiptarët, francezët për serbët

Oficeri francez që ndau Mitrovicën: Britanikët luftuan për shqiptarët, francezët për serbët

8:02 pm | Komandanti i forcave speciale franceze, të cilat kishin hyrë në Kosovë me forcat e NATO-së…

Putin: Jam i dashuruar. Mediat: Mund të martohet me gjimnasten 31 vjeçare !

Putin: Jam i dashuruar. Mediat: Mund të martohet me gjimnasten 31 vjeçare !

7:28 pm | Presidenti rus  Vladimir Putin  ka pohuar se është i dashuruar. Putin, i cili u divorcua…

Ndryshimet në Ligjin për Gjykatën e Lartë, Nishani kundër/ Presidenca: Nuk u pyet Komisioni i Venecias

Ndryshimet në Ligjin për Gjykatën e Lartë, Nishani kundër/ Presidenca: Nuk u pyet Komisioni i Venecias

7:28 pm | Presidenti i Republikës pritet të mos dekretojë dhe më pas t’i drejtohet Gjykatës Kushtetuese për…

La Blance

Lifestyle

Ndryshimet në Ligjin për Gjykatën e Lartë, Nishani kundër/ Presidenca: Nuk u pyet Komisioni i Venecias

7:28 pm | Presidenti i Republikës pritet të mos dekretojë dhe më pas t’i drejtohet Gjykatës Kushtetuese për një tjetër ligj të miratuar nga mazhoranca me shumicë të cilësuar votash. Burime nga Presidenca bënë të ditur për TemA se Kreu i Shtetit do t’I drejtohet Gjykatës Kushtetuese në lidhje me ndryshimet ligjore të miratuara nga Kuvendi përsa i…

Ndryshimet në Ligjin për Gjykatën e Lartë, Nishani kundër/ Presidenca: Nuk u pyet Komisioni i Venecias

Zeybekci: Korridoret energjitike, më shumë vlerë me Shqipërinë

8:21 pm | “Korridoret energjitike marrin edhe më shumë vlerë ndërsa Shqipëria bëhet pjesë e tyre”, deklaroi sot, ministri i Ekonomisë i Turqisë, Nihat Zeybekci, gjatë një takimi me ministrin e Energjisë dhe Industrisë, Damian Gjiknuri. Sipas zyrës së shtypit pranë MEI, ministri Gjiknuri priti sot në një takim delegacionin turk të kryesuar nga ministri i Ekonomisë, Zeybekci.…

Zeybekci: Korridoret energjitike, më shumë vlerë me Shqipërinë

Prezantohet kompania që do bëjë akreditimin e universiteteve. Rama: Faza e dytë e reformës në arsim

6:48 pm | Reforma në arsimin e lartë ka nisur fazën e dytë ditën e sotme. Kjo, pas prezantimit të kompanisë britanike për akreditimin e universiteteve publike dhe privatë. Në fjalën e tij kryeministri Rama dhe se me këtë fazë tashmë nis matja e cilësisë së universiteteve. “Faza e dytë e reformës celet duke pasur në krah një…

Prezantohet kompania që do bëjë akreditimin e universiteteve. Rama: Faza e dytë e reformës në arsim

Putin: Jam i dashuruar. Mediat: Mund të martohet me gjimnasten 31 vjeçare !

7:28 pm | Presidenti rus  Vladimir Putin  ka pohuar se është i dashuruar. Putin, i cili u divorcua nga gruaja e tij, pas 30 vitesh martesë në një konferencë shtypi në 18 dhjetori pohoi se është në një lidhje dashurie. Putin u përgjigj se “Po, jam i dashuruar”. Megjithatë presidenti rus nuk e ka shuar kureshtjen dhe të…

Putin: Jam i dashuruar. Mediat: Mund të martohet me gjimnasten 31 vjeçare !

‘Partia e Arbenëve’ dhe uzurpatorët e tribunave

7:30 pm | Nga Arben Meçaj Nuk do të desha të riktheja çështjen e 8 Dhjetorit ‘90, nëse në skenë nuk do të ridilte përsëri rishikimi i kësaj çështje nga opinionisti Fevziu. Fevziu e mbylli tematikën e ngjarjeve te Dhjetorit ’90 me një emision në datën 8Dhjetor, dhe iu rikthye (nuk e di se përse, nëse do t’i referohemi…

‘Partia e Arbenëve’ dhe uzurpatorët e tribunave

Rajoni

Oficeri francez që ndau Mitrovicën: Britanikët luftuan për shqiptarët, francezët për serbët

Oficeri francez që ndau Mitrovicën: Britanikët luftuan për shqiptarët, francezët për serbët

8:02 pm | Komandanti i forcave speciale franceze, të cilat kishin hyrë në Kosovë me forcat e NATO-së në qershor të vitit 1999, Zhak Hogar dhe që ka pranuar se ishin trupat franceze ato që e ndanë Mitrovicën në vitin 1999, ka vazhduar…

Sinadinovski: Jemi 75 mijë shqiptarë ortodoks në Maqedoni

Sinadinovski: Jemi 75 mijë shqiptarë ortodoks në Maqedoni

7:40 pm | Drama shumë shekullore e shqiptarëve ortodoks të Rekës së Maqedonisë shpaloset nëpërmjet rrëfimit ekskluziv të…

Nikoliç: Nëse njohja e Kosovës është kusht, atëherë BE s’e do Serbinë anëtare

Nikoliç: Nëse njohja e Kosovës është kusht, atëherë BE s’e do Serbinë anëtare

5:09 pm | President i Serbisë ka paralajmëruar se Qeverisë së vendit të vet së shpejti do t’ia…

Imzot Dodë Gjergji: Ka neglizhim dhe përbuzje të katolikëve

Imzot Dodë Gjergji: Ka neglizhim dhe përbuzje të katolikëve

10:21 am | Imzot Dodë Gjergji ka dhënë një intervistë të gjatë për gazetën Express. Si drejtues i…

Sport

Shqipëria e mbyll vitin 2014 në vendin e 58-të

Shqipëria e mbyll vitin 2014 në vendin e 58-të

5:47 pm | Shqipëria zbret 8 pozicione në renditjen botërore të Fifa-s. Kuqezinjtë e De Biazit edhe pse kanë zhvilluar një 2014 që ka dhuruar shumë emocione e kënaqësi për shqiptarët e mbarë botës e mbyllin vitin në vendin e 58- të klasifikimit…

James Rodrigues futbollisti më i klikuar në Google

James Rodrigues futbollisti më i klikuar në Google

4:06 pm | Përpara një viti James Rodriguez nuk është se njihej shumë pavarsisht se ishte transferuar nga…

Di Maria lë mbrapa Mesin, shpallet futbollisti më i mirë i vitit në Argjentinë

Di Maria lë mbrapa Mesin, shpallet futbollisti më i mirë i vitit në Argjentinë

2:41 pm | Angel Di Maria ka lënë mbrapa Lionel Mesin, duke u shpallur futbollisti më i mirë…

Fifpro: Lojtarë, mos firmosni me klube serbe

Fifpro: Lojtarë, mos firmosni me klube serbe

1:54 pm | Shoqata e Lojtarëve Profesionistë, FIFPro paralajmëron gjithë anëtarët e saj të tregohen të kujdesshëm nëse…

Ekonomia

Zeybekci: Korridoret energjitike, më shumë vlerë me Shqipërinë

Zeybekci: Korridoret energjitike, më shumë vlerë me Shqipërinë

8:21 pm | “Korridoret energjitike marrin edhe më shumë vlerë ndërsa Shqipëria bëhet pjesë e tyre”, deklaroi sot, ministri i Ekonomisë i Turqisë, Nihat Zeybekci, gjatë një takimi me ministrin e Energjisë dhe Industrisë, Damian Gjiknuri. Sipas zyrës së shtypit pranë MEI, ministri…

Haxhinasto takon Zeybecki: Kompanitë turke të përdorin të njëjtat standarde si në Turqi

Haxhinasto takon Zeybecki: Kompanitë turke të përdorin të njëjtat standarde si në Turqi

8:17 pm | Ministri i Transportit dhe Infrastrukturës Edmond Haxhinasto priti sot në një takim dypalësh Ministrin e…

Kuvend/ Haxhinasto: Ndryshimet në Kodin Rrugor, po i hapim rrugë sistemit të pikëzimit të patentave

Kuvend/ Haxhinasto: Ndryshimet në Kodin Rrugor, po i hapim rrugë sistemit të pikëzimit të patentave

12:34 pm | Ministri i Tranportit dhe Infrastrukturës Edmond Haxhinasto tha gjatë seancës parlamentare  se me ndryshimet në…

Shpërblimet për festat e fundvitit, Rama publikon shifrat dhe kush përfiton

Shpërblimet për festat e fundvitit, Rama publikon shifrat dhe kush përfiton

12:30 pm | Kryeministri Edi Rama publikoi në Kuvend masën e shpërblimeve që do të jepen me rastin…

Kulture

Piktura e Sir Winston Churchill shitet për 1.8 milionë paund

Piktura e Sir Winston Churchill shitet për 1.8 milionë paund

4:47 pm | Një pikturë nga Sir Winston Churchill u shit për gati 1.8 milion paund në ankand. Pishina e peshkut të kuq në Chartwell, e cila përshkruan një pellg në shtëpinë e tij Kent, është pikturuar në vitin1932. Ajo u vendos në…

Vdes një vit pas të shoqit, aktorja e famshme italiane Virna Lisi

Vdes një vit pas të shoqit,  aktorja e famshme italiane Virna Lisi

11:24 am | Zi në botën e kinemasë italaine, pas lajmit të shuarjes nga jeta të aktores së…

Poezia e Olldashit që emocionoi sallën: Jetofsh sa të duash nëna ime

Poezia e Olldashit që emocionoi sallën: Jetofsh sa të duash nëna ime

10:13 am | Një poezi që deputeti i ndjerë Sokol Olldashi shkroi posaçërisht për nënën e vet në…

Hakerat kërcënojnë se do sulmojnë kinematë, anullohet premiera e filmit realizuar nga Sony Pictures

Hakerat kërcënojnë se do sulmojnë kinematë, anullohet premiera e filmit realizuar nga Sony Pictures

2:03 pm | Premiera njujorkeze e filmit “The Interview”, një komedi për vrasjen e presidentit të Koresë së…

Hi-Tech

Apple pezullon shitjet në Rusi, për shkak të rublës

Apple pezullon shitjet në Rusi, për shkak të rublës

12:36 pm | Gjiganti i teknologjisë Apple ka thënë se nuk mund të shesë prodhime online në Rusi, sepse vlera e rublës është shumë e paqëndrueshme për vendosjen e çmimeve. Kompania ka ndaluar shitjet e iPhone-ve, iPad-ëve dhe produkteve të tjera në Rusi,…

Whatsapp do të krijojë platformë edhe në web

Whatsapp do të krijojë platformë edhe në web

12:14 pm | Shërbimi më i famshëm dhe më i përdorur i mesazheve – WhatsApp është duke menduar…

Flet Mark Zeuckenrberg: 10 miliarde mesazhe ne dite kalojne permes Facebookut

Flet Mark Zeuckenrberg: 10 miliarde mesazhe ne dite kalojne permes Facebookut

10:59 am | Flet Mark Zeuckenrberg, themeluesi i rrjetit më të madh social në botë, Facebook: Më shumë…

Internet vs TV – Një luftë reklamash

9:43 am | Ne tregun USA te sherbimeve dixhitale prej kohesh ka nisur nje beteje midis internetit dhe…

Bota

Putin: Jam i dashuruar. Mediat: Mund të martohet me gjimnasten 31 vjeçare !

Putin: Jam i dashuruar. Mediat: Mund të martohet me gjimnasten 31 vjeçare !

7:28 pm | Presidenti rus  Vladimir Putin  ka pohuar se është i dashuruar. Putin, i cili u divorcua nga gruaja e tij, pas 30 vitesh martesë në një konferencë shtypi në 18 dhjetori pohoi se është në një lidhje dashurie. Putin u përgjigj…

Pse Obama e fali Fidel Kastron?

Pse Obama e fali Fidel Kastron?

7:06 pm | Le Monde Ashtu sikurse udhëtimi i Ricard Niksonit në Kinën komuniste në 1972, apo si…

Mbretëresha Elisabetë do të abdikojë natën e Krishtlindjeve?

Mbretëresha Elisabetë do të abdikojë natën e Krishtlindjeve?

7:00 pm | Një zëdhënës i Buckingham Palace nuk ka pranuar të thotë as edhe një fjalë të…

Bota mirëpret “pajtimin” midis SHBA-së dhe Kubës

Bota mirëpret “pajtimin” midis SHBA-së dhe Kubës

5:58 pm | Liderët botërorë kanë mirëpritur vendimin e Shteteve të Bashkuara për t’i dhënë fund armiqësive mbi…

Dossier

‘Partia e Arbenëve’ dhe uzurpatorët e tribunave

‘Partia e Arbenëve’ dhe uzurpatorët e tribunave

7:30 pm | Nga Arben Meçaj Nuk do të desha të riktheja çështjen e 8 Dhjetorit ‘90, nëse në skenë nuk do të ridilte përsëri rishikimi i kësaj çështje nga opinionisti Fevziu. Fevziu e mbylli tematikën e ngjarjeve te Dhjetorit ’90 me një emision…

DOSSIER/ Misteri i pazbardhur i darkës së 11 Dhjetorit 1990

DOSSIER/ Misteri i pazbardhur i darkës së 11 Dhjetorit 1990

10:12 am | Nga Arben Meçaj*   Për të 24-in vit i njëjti ritual. Dhjetori si Festë e…

DOSSIER/ 12 dhjetor ‘90, themelimi i Partisë Demokratike

DOSSIER/ 12 dhjetor ‘90, themelimi i Partisë Demokratike

7:09 pm | Ismail Kadare përshëndeti nga Franca: “Lulja çeli në dimër” ndërsa ish i burgosuri politik, shkrimtari…

Shfarosni shqiptarët! Ja platformat e fqinjëve…

Shfarosni shqiptarët! Ja platformat e fqinjëve…

10:40 am | Sot jemi fqinjë dhe në marrëdhënie të mira bilaterale, madje në angazhime të përbashkëta në…

Blogu TemA

Faqja kryesore e Gazetes TemA

Faqja kryesore