Gazeta Tema | Gazete e perditshme shqiptare
 
private
Aktualitet

Çfarë ishte dhe çfarë nuk mund të ishte Lëvizja e Dhjetorit 1990 ?

Çfarë ishte dhe çfarë nuk mund të ishte Lëvizja e Dhjetorit 1990 ?

9:38 am | Nga Artan Fuga*   Sa herë vjen dhjetori debatohet për Lëvizjen e Dhjetorit 1990, ajo…

Olta Gixhari: u shokova nga deklarata e Arvizusë, po do e takoja me kënaqësi

Olta Gixhari: u shokova nga deklarata e Arvizusë, po do e takoja me kënaqësi

9:32 am | Dy ditë më parë, ambasadori amerikan në Tiranë, Aleksandër Arvizu, tha se një nga keqardhjet…

Këshilli Mbikqyrës propozon kandidatin e Nishanit për anëtar. I hapet rruga për zgjedhjen si guvernator

Këshilli Mbikqyrës propozon kandidatin e Nishanit për anëtar. I hapet rruga për zgjedhjen si guvernator

9:26 am | Këshilli Mbikqyrës ka bërë një lëvizje surprizë mbledhjen e djeshme. Ai ka propozuar si kandidat…

DOSSIER/ Si kaloi vizita e parë e Ibrahim Rugovës në Tiranë?

DOSSIER/ Si kaloi vizita e parë e Ibrahim Rugovës në Tiranë?

9:30 pm | Në vjeshtën e vitit 1990, kur po afrohej përvjetori i parë i themelimit të LDK-së,…

Shtatë nxënëse, pas ekskursionit pesëditor kthehen shtatzënë!

Shtatë nxënëse, pas ekskursionit pesëditor kthehen shtatzënë!

9:27 pm | Kur fëmijët e tyre shkojnë në ekskursione shkollore, prindërit kryesisht brengosen se mund të abuzojnë…

La Blance

Lifestyle

 • Olta Gixhari: u shokova nga deklarata e Arvizusë, po do e takoja me kënaqësi
 • FOTOT/ Trupi i nxehtë dhe super seksi i Lucy-t!
 • VIDEO+FOTO/ Këngëtarja me këmbën protezë, i sfidon të gjithë!
 • FOTOT/ Sharon Stone 56 vjeçe, e bukur dhe e guximshme!
 • FOTOT Maitland Ward e tepron me këtë zh(veshje)!
 • Arvizu: Më ngeli peng që në 4 vjet, nuk u takova dot me Olta Gixharin!
 • Gwyneth Paltrow: Kontakti me sy, i mirë po aq sa seksi!
 • FOTOT/ Këto motra s’i kanë problem puthjet pasionante në buzë!
 • FOTOT/ Rihanna u hidhet në krah fansave para kullës Eiffel
 • FOTOT/ Sandalet e çuditshme të Kim Kardashian!
 • FOTOT/ Shkëlqen, por tjetër ndarje në jetën e Rita Orës!
 • FOTOT/ Nuk ka vetëm të pasmet më të lakmuara!
 • Putin: Jam i dashuruar. Mediat: Mund të martohet me gjimnasten
 • VIDEO/ Ambrosio tërbon me topless për LOVE!

Surpriza e Krishtlindjeve në Korçë/ Rama: Një pistë akulli për turistët

8:24 pm | Një pistë akulli në sheshin e rindërtuar të Korçës, do të jetë gati ditën e Krishtlindjeve dhe një suprizë befasuese për të gjithë. Ndërsa ka inspektuar sot disa projekte  në juglindje të vendit, duke nisur nga qyteti i Maliqit, në rrjetin social “Facebook”, Kryeministri Edi Rama bën të ditur se “pista e akullit në sheshin…

Surpriza e Krishtlindjeve në Korçë/ Rama: Një pistë akulli për turistët

Këshilli Mbikqyrës propozon kandidatin e Nishanit për anëtar. I hapet rruga për zgjedhjen si guvernator

9:26 am | Këshilli Mbikqyrës ka bërë një lëvizje surprizë mbledhjen e djeshme. Ai ka propozuar si kandidat për këtë Këshill, kandidatin e presidentit Bujar Nishani për guvernator, Gent Sejko, raporton A1 Report. Kjo lëvizje si duket bëhet me qëllim që Sejko të plotësojë kushtin e vendosur nga mazhoranca dhe që e përmban ligji, që kandidati për guvernator…

Këshilli Mbikqyrës propozon kandidatin e Nishanit për anëtar. I hapet rruga për zgjedhjen si guvernator

Ministria e Arsimit “mbyll” pa u hapur Universitetin City

9:29 pm | Në fillim të muajit nëntor, në rrugët e Tiranës gjendeshin reklama të shumta të një universiteti të ri jopublik me emrin City University, ku ftoheshin të gjithë të interesuarit, që të ndiqnin studimet e tyre, në këtë institucion të ri, i cili ofronte ambientet mësimore në Autostrada Tiranë-Durrës, Km 3, ish- ambientet e Universitetit të…

Ministria e Arsimit “mbyll” pa u hapur Universitetin City

Hapja e Kubës: Çfarë fshihet prapa “marrëveshjes historike”?

6:56 pm | Ekuacionit i mungon edhe një variabël. Ku mund ta gjejmë? Përgjigja mund të jetë disi befasuese: në Karakas, në Moskë dhe në basenet e naftës dhe gazit në Dakotën e Veriut dhe Teksas Nga Jorge Castaneda, ish- ministër i Jashtëm i Meksikës     Lirimi i të burgosurit/spiunit/pengut amerikan Alan Gross nga qeveria kubane, dhe…

Hapja e Kubës: Çfarë fshihet prapa “marrëveshjes historike”?

DOSSIER/ Si kaloi vizita e parë e Ibrahim Rugovës në Tiranë?

9:30 pm | Në vjeshtën e vitit 1990, kur po afrohej përvjetori i parë i themelimit të LDK-së, përmes një aktivisti tonin në Bon (Jonuzit) që kishte lidhje me Ambasadën e Shqipërisë, mbërriti ftesa e Ramiz Alisë për një takim me Ibrahim Rugovën…   Shkruan: Ali Aliu I. R. lejoi një takim të nivelit të dytë… Pas disa…

DOSSIER/ Si kaloi vizita e parë e Ibrahim Rugovës në Tiranë?

Rajoni

Shtatë nxënëse, pas ekskursionit pesëditor kthehen shtatzënë!

Shtatë nxënëse, pas ekskursionit pesëditor kthehen shtatzënë!

9:27 pm | Kur fëmijët e tyre shkojnë në ekskursione shkollore, prindërit kryesisht brengosen se mund të abuzojnë me drogë ose alkool. Megjithatë, në Bosnje, shtatë nxënëse të moshës 13 dhe 14 vjeçare janë kthyer shtatzënë. Ekskursioni i tyre kishte zgjatur vetëm pesë…

Luftëtarët e grupit ‘Drenica’ lirohen me kusht

Luftëtarët e grupit ‘Drenica’ lirohen me kusht

5:50 pm | Gjashtë të dyshuarit e gjyqit të profilit të lartë të “Grupit Drenica” të ish-luftëtarëve të…

Drogojnë dhe përdhunojnë 15-vjeçaren në klasë, arrestohen dy adoleshentë

Drogojnë dhe përdhunojnë 15-vjeçaren në klasë, arrestohen dy adoleshentë

3:19 pm | Dy adoleshentë serbë me inicialet Gj. K. (16) dhe S.U. kanë përfunduar në burg, pasi…

Serbia kërkon të formojë konfederatën ballkanike pa Shqipërinë

Serbia kërkon të formojë konfederatën ballkanike pa Shqipërinë

3:11 pm | Partia Demokratike e Serbisë kërkon formimin e një konfederate ballkanike, pa përfshirjen e Shqipërisë. Borislav…

Sport

Romela Begaj: Jam e pastër, po hedhin baltë mbi mua

Romela Begaj: Jam e pastër, po hedhin baltë mbi mua

9:11 pm | Pas rezultateve të analizave të testit B, që e nxirrnin sërish pozitive, Romela Begaj ka mohuar sërish që të ketë përdorur substanca të ndaluara. “Nuk kam përdoruar asnjë substancë të ndaluar. Mjekët në Këln të Gjermanisë ku bëra edhe analizën…

Berluskoni-ekipit: Jemi më të fortë se Roma

Berluskoni-ekipit: Jemi më të fortë se Roma

8:01 pm | Si cdo të premte presidenti I Milanit Silvio Berluskoni ka viztuar ekipin e tij në…

Erik Abidal lë përfundimsht futbollin

Erik Abidal lë përfundimsht futbollin

6:05 pm | Mbrojtësi Francez Eric Abidal I ka dhënë fund karrierës së tij futbollistike. 35-vjecari që ishte…

Romela Begaj pozitive edhe në testin B antidoping

Romela Begaj pozitive edhe në testin B antidoping

5:09 pm | Peshëngritësja shqiptare Romela Begaj, e cila fitoi titullin kampion bote në stilin e shkëputjes, ka…

Ekonomia

Këshilli Mbikqyrës propozon kandidatin e Nishanit për anëtar. I hapet rruga për zgjedhjen si guvernator

Këshilli Mbikqyrës propozon kandidatin e Nishanit për anëtar. I hapet rruga për zgjedhjen si guvernator

9:26 am | Këshilli Mbikqyrës ka bërë një lëvizje surprizë mbledhjen e djeshme. Ai ka propozuar si kandidat për këtë Këshill, kandidatin e presidentit Bujar Nishani për guvernator, Gent Sejko, raporton A1 Report. Kjo lëvizje si duket bëhet me qëllim që Sejko të…

Kuvendi seancë dëgjimore me 10 kandidatët për Këshillin Mbikqyrës së BSH

Kuvendi seancë dëgjimore me 10 kandidatët për Këshillin Mbikqyrës së BSH

4:13 pm | Kuvendi zhvilloi seancën dëgjimore me kandidatët që kanë aplikuar për dy vende vakante në Këshillin…

Zhvillimi i Master Planit të Gazit të Shqipërisë/ Nënshkruhet Memorandumi i bashkëpunimit me azerët

Zhvillimi i Master Planit të Gazit të Shqipërisë/ Nënshkruhet Memorandumi i bashkëpunimit me azerët

12:29 pm | Ministri i Energjisë dhe Industrisë, Damian Gjiknuri dhe ministri i Energjisë se Azerbajxhanit, Natig Aliyev,…

Zeybekci: Korridoret energjitike, më shumë vlerë me Shqipërinë

Zeybekci: Korridoret energjitike, më shumë vlerë me Shqipërinë

8:21 pm | “Korridoret energjitike marrin edhe më shumë vlerë ndërsa Shqipëria bëhet pjesë e tyre”, deklaroi sot,…

Kulture

Prezantuesit Floriana Garo dhe Turjan Hyska: Risitë që do të sjellë këtë herë festivali i RTSH-së në prezantim

Prezantuesit Floriana Garo dhe Turjan Hyska: Risitë që do të sjellë këtë herë festivali i RTSH-së në prezantim

6:21 pm | Dy nga prezantuesit e festivalit të fundvitit në RTSH kanë folur për “frikërat” dhe çfarë urojnë ata të përcjellin këtë vit për gazetën TemA. Tre emrat që do të prezantojnë sivjet janë Turjan Hyska, Floriana Garo dhe Liberta Spahiu. Floriana…

Kosova xhiron filmin e parë paranormal, titullohet “Katunar”

Kosova xhiron filmin e parë paranormal, titullohet “Katunar”

4:04 pm | Kosova së shpejti do të ketë edhe projektin e parë filmik të zhanrit horror, që…

Piktura e Sir Winston Churchill shitet për 1.8 milionë paund

Piktura e Sir Winston Churchill shitet për 1.8 milionë paund

4:47 pm | Një pikturë nga Sir Winston Churchill u shit për gati 1.8 milion paund në ankand.…

Vdes një vit pas të shoqit, aktorja e famshme italiane Virna Lisi

Vdes një vit pas të shoqit, aktorja e famshme italiane Virna Lisi

11:24 am | Zi në botën e kinemasë italaine, pas lajmit të shuarjes nga jeta të aktores së…

Hi-Tech

Samsung Galaxy S6 do të jetë i tëri prej metali dhe ekran të lakuar

Samsung Galaxy S6 do të jetë i tëri prej metali dhe ekran të lakuar

7:00 pm | Samsung Galaxy S6 do të bëhet tërësisht ose pjesërisht nga metali, dhe ky detaj është përmendur për një kohë të gjatë tashmë. Në fakt, faqja italiane për produktet e kompanisë, Samsung HD Blog pajtohet me këtë konstatim dhe thotë se…

Luftë kibernetike: Kim Jong-un “mposht” Amerikën

Luftë kibernetike: Kim Jong-un “mposht” Amerikën

6:57 pm | Ndoshta republikanët ekzagjerojnë kur thonë se kjo është e para “luftë kibernetike” e luftuar dhe…

Krijohet aplikacioni për foto 3D me iPhone

Krijohet aplikacioni për foto 3D me iPhone

5:44 pm | Fotografitë 3D janë një pjesë interesante e teknologjisë, e cila është bërë mjaft e famshme,…

Apple pezullon shitjet në Rusi, për shkak të rublës

Apple pezullon shitjet në Rusi, për shkak të rublës

12:36 pm | Gjiganti i teknologjisë Apple ka thënë se nuk mund të shesë prodhime online në Rusi,…

Bota

Hapja e Kubës: Çfarë fshihet prapa “marrëveshjes historike”?

Hapja e Kubës: Çfarë fshihet prapa “marrëveshjes historike”?

6:56 pm | Ekuacionit i mungon edhe një variabël. Ku mund ta gjejmë? Përgjigja mund të jetë disi befasuese: në Karakas, në Moskë dhe në basenet e naftës dhe gazit në Dakotën e Veriut dhe Teksas Nga Jorge Castaneda, ish- ministër i Jashtëm…

FOTOT/ Panik në Itali, 80 tërmete brenda 24 orëve. Mbyllen shkollat, njerëzit braktisin shtëpitë

FOTOT/ Panik në Itali, 80 tërmete brenda 24 orëve. Mbyllen shkollat, njerëzit braktisin shtëpitë

4:20 pm | Tërmeti me magnitudë më të lartë që u regjistrua në Itali ishte me magnitudë 4.1…

VIDEO/ Albinët në Tanzani: Po na vrasin si kafshë, kockat tona i përdorin si hajmali!

VIDEO/ Albinët në Tanzani: Po na vrasin si kafshë, kockat tona i përdorin si hajmali!

12:48 pm | Një fushatë e re është duke u lançuar në Tanzani, e cila ka si qëllim…

Spiuni misterioz kuban që mundësoi afrimin

Spiuni misterioz kuban që mundësoi afrimin

10:46 am | Ulur në apartamentin e saj në Cleveland Park, Ana Montes, kryeanalistja për Kubën në Agjencinë…

Dossier

DOSSIER/ Si kaloi vizita e parë e Ibrahim Rugovës në Tiranë?

DOSSIER/ Si kaloi vizita e parë e Ibrahim Rugovës në Tiranë?

9:30 pm | Në vjeshtën e vitit 1990, kur po afrohej përvjetori i parë i themelimit të LDK-së, përmes një aktivisti tonin në Bon (Jonuzit) që kishte lidhje me Ambasadën e Shqipërisë, mbërriti ftesa e Ramiz Alisë për një takim me Ibrahim Rugovën……

‘Partia e Arbenëve’ dhe uzurpatorët e tribunave

‘Partia e Arbenëve’ dhe uzurpatorët e tribunave

7:30 pm | Nga Arben Meçaj Nuk do të desha të riktheja çështjen e 8 Dhjetorit ‘90, nëse…

DOSSIER/ Misteri i pazbardhur i darkës së 11 Dhjetorit 1990

DOSSIER/ Misteri i pazbardhur i darkës së 11 Dhjetorit 1990

10:12 am | Nga Arben Meçaj*   Për të 24-in vit i njëjti ritual. Dhjetori si Festë e…

DOSSIER/ 12 dhjetor ‘90, themelimi i Partisë Demokratike

DOSSIER/ 12 dhjetor ‘90, themelimi i Partisë Demokratike

7:09 pm | Ismail Kadare përshëndeti nga Franca: “Lulja çeli në dimër” ndërsa ish i burgosuri politik, shkrimtari…

Blogu TemA

Faqja kryesore e Gazetes TemA

Faqja kryesore