Gazeta Tema | Gazete e perditshme shqiptare
 
publish
Aktualitet

Shuplaka e Eduart Selamit për Bashën: Nuk ngjall shpresë, ka zhgënjyer demokratët

Shuplaka e Eduart Selamit për Bashën: Nuk ngjall shpresë, ka zhgënjyer demokratët test

6:50 pm | Një nga zërat më seriozë në Partinë Demokratike, Eduart Selami, ka kritkuar ashpër kreun e…

Meksi: Duhet të largohen nga pushteti dhe politika personat e ndotur nga e kaluara

Meksi: Duhet të largohen nga pushteti dhe politika personat e ndotur nga e kaluara test

6:44 pm | Nga Jonida Hitoveizi  Në një intervistë për Tema Tv pas botimit të dy vëllimeve me…

INTERVISTA/ Meta: Shqipëria do të jetë aktive në luftën kundër terrorizmit

INTERVISTA/ Meta: Shqipëria do të jetë aktive në luftën kundër terrorizmit test

6:43 pm | Kryeparlamentari Ilir Meta deklaron në një intervistë  për kanalin televiziv italian “Rai News 24” theksoi…

Kaos total me qarkullimin në Tiranë

Kaos total me qarkullimin në Tiranë test

6:25 pm | Kaos me qarkullimin në Tiranë. Prej dhjetra minutash në akset kryesore hyrëse të kryeqytetit ka një…

VIDEO/ Ja prova që Turqia po gënjen! Avioni rus u rrëzua qëllimisht

VIDEO/ Ja prova që Turqia po gënjen! Avioni rus u rrëzua qëllimisht test

6:16 pm | Sipas Ankarasë zyrtare avioni rus u qëllua pasi shkeli hapësirën ajrore turke dhe pas 10…

Lifestyle

Politika

Shuplaka e Eduart Selamit për Bashën: Nuk ngjall shpresë, ka zhgënjyer demokratët test

Shuplaka e Eduart Selamit për Bashën: Nuk ngjall shpresë, ka zhgënjyer demokratët

6:50 pm | Një nga zërat më seriozë në Partinë Demokratike, Eduart Selami, ka kritkuar ashpër kreun e PD-së, Lulzim Basha. Sipas tij, opozita nën drejtimin e Bashës, edhe pse gjendet përballë një qeverisje shumë të keqe, nuk ngjall shpresë. Duke folur në…

Meksi: Duhet të largohen nga pushteti dhe politika personat e ndotur nga e kaluara

Meksi: Duhet të largohen nga pushteti dhe politika personat e ndotur nga e kaluara test

6:44 pm | Nga Jonida Hitoveizi  Në një intervistë për Tema Tv pas botimit të dy vëllimeve me…

INTERVISTA/ Meta: Shqipëria do të jetë aktive në luftën kundër terrorizmit

INTERVISTA/ Meta: Shqipëria do të jetë aktive në luftën kundër terrorizmit test

6:43 pm | Kryeparlamentari Ilir Meta deklaron në një intervistë  për kanalin televiziv italian “Rai News 24” theksoi…

Elita shqiptare dështoi t’i japë fund tranzicionit

Elita shqiptare dështoi t’i japë fund tranzicionit test

3:20 pm | Dhjetëra ekspertë shqiptarë dhe të huaj u mblodhën të mërkurën në simpoziumin “Shqipëria 25 vjet…

Rajoni

Gjykata e Strasburgut dënon qeverinë malazeze: Dhunuat shqiptarët me “Fluturimin e Shqiponjës”! test

Gjykata e Strasburgut dënon qeverinë malazeze: Dhunuat shqiptarët me “Fluturimin e Shqiponjës”!

1:09 pm | Gjykata e Strasburgut ka rrëzuar qeverinë malazeze, e cila 9 vjet më parë kreu një operacion të dhunshëm ndaj shqiptarëve të Malësisë në rrethinat e Tuzit, ku si pasojë u arrestuan disa persona dhe më pas një i moshuar vdiq…

Mediat serbe: Thaçi dhe Ditmir Bushati, sherr me Daçiçin në Berlin!

Mediat serbe: Thaçi dhe Ditmir Bushati, sherr me Daçiçin në Berlin! test

10:10 am | Në takimin vjetor të ministrave të Jashtëm të Evropës Juglindore në Berlin pati një indicet…

Bllokimi i produkteve shqiptare/ Tirana i jep ultimatum, Shkupi reagon dhe heq embargon

Bllokimi i produkteve shqiptare/ Tirana i jep ultimatum, Shkupi reagon dhe heq embargon test

8:58 pm | Pas bllokimit për të dytën herë brenda një muaji të produkteve shqiptare nga pala maqedonase,…

Kosovë, krerët myslimanë të rajonit: ISIS, rrymë kundër Islamit

Kosovë, krerët myslimanë të rajonit: ISIS, rrymë kundër Islamit test

5:52 pm | Në një kohë kur e gjithë Europa, përfshirë Kosovën, ka rritur alarmin e sigurisë, udhëheqësit…

Sociale

Kaos total me qarkullimin në Tiranë test

Kaos total me qarkullimin në Tiranë

6:25 pm | Kaos me qarkullimin në Tiranë. Prej dhjetra minutash në akset kryesore hyrëse të kryeqytetit ka një trafik shumë të rënduar, që ka bërë që lëvizja me automjete të jetë thuajse e pamundur. Pjesët më të rënduara janë hyrja tek Rruga e…

Moratorium 10-vjeçar për pyjet, ndalohet eksporti dhe shfrytëzimi për industrinë

Moratorium 10-vjeçar për pyjet, ndalohet eksporti dhe shfrytëzimi për industrinë test

2:53 pm | Qeveria ka vendosur një moratorium 10-vjeçar për shfrytëzimin e pyjeve dhe ndalimin e eksportit të…

Shqipëria, drejt plakjes. Në dy dekada dyfishohen të moshuarit, bien lindjet, ikin të rinjtë

Shqipëria, drejt plakjes. Në dy dekada dyfishohen të moshuarit, bien lindjet, ikin të rinjtë test

2:09 pm | Shqipëria, nga vendi me popullsinë më të re në Europë, po përballet nga viti në…

Veliaj inspekton masat tek “Don Bosko”: Këto, 48 orët më të vështira

Veliaj inspekton masat tek “Don Bosko”: Këto, 48 orët më të vështira test

12:01 pm | Kreu i bashkisë së Tiranës Erjon Veliaj është shprehur se 48 orët e ardhshme janë…

Kronika

VIDEO/ PD denoncon zhdukjen e një furgoni me hashash nga policia, por del bllof për të disatën herë test

VIDEO/ PD denoncon zhdukjen e një furgoni me hashash nga policia, por del bllof për të disatën herë

6:03 pm | Partia Demokratike thotë se pak ditë më parë, brenda ambienteve të policisë në Vlorë është grabitur një furgon me drogë. Enkelejd Alibeaj tha se furgoni është grabitur nga kushërinjtë e ministrit Tahiri. “Furgoni me drogë në të vërtetë nuk është…

Tahiri te Siguria: Lufta kundër krimit jo çështje muskujsh, por mendjeje e vullneti

Tahiri te Siguria: Lufta kundër krimit jo çështje muskujsh, por mendjeje e vullneti test

4:38 pm | Komisioni i Sigurisë Kombëtare miratoi në parim projektbuxhetin për Ministrinë e Punëve të Brendshme për…

Policia e Vlorës i përgjigjet PD: Furgoni i sekuestruar ndodhet në ambientet e policisë

Policia e Vlorës i përgjigjet PD: Furgoni i sekuestruar ndodhet në ambientet e policisë test

3:17 pm | Policia e Vlorës ka reaguar lidhur me deklaratat e Partisë Demokratike, të bëra nga deputeti…

E moshuara: Biznesmeni 82-vjeçar më ngacmonte në rrugë, ia tregova edhe djalit”

E moshuara: Biznesmeni 82-vjeçar më ngacmonte në rrugë, ia tregova edhe djalit” test

1:44 pm | Roza Krasniqi, nëna e 37-vjeçarit të arrestuar për vrasjen Novruz Likometaj, pranon ngacmimet në rrugë…

Sport

Neuer është i tepërt, Bayern do të ishte i pari edhe pa portier test

Neuer është i tepërt, Bayern do të ishte i pari edhe pa portier

3:52 pm | Një vit më parë, në këto kohë, Manuel Neuer ishte rivali kryesor i Ronaldos në garën për Topin e Artë. Tani portieri gjerman mund të konsiderohet i tepërt. Bayern Munich këtë vit është me të vërtetë një gjigant, hija e…

Jose Mourinho bën paqe me Diego Costën pas “zënkës” në Champions

Jose Mourinho bën paqe me Diego Costën pas “zënkës” në Champions test

3:50 pm | Jose Mourinho deklaroi se “ishte puthur” dhe pajtuar me Diego Costën pas sherrit të tyre…

Tare, rinovim dhe “gjueti” për trajner. De Biasi i mbyll derën Lazios

Tare, rinovim dhe “gjueti” për trajner. De Biasi i mbyll derën Lazios test

3:48 pm | Pas rinovimeve të shumë lojtarëve në radhët e Lazios, erdhi edhe radha e Igli Tares…

PSG “çmenduri” për Ronaldon, i ofron më shumë se 500 mijë euro në javë

PSG “çmenduri” për Ronaldon, i ofron më shumë se 500 mijë euro në javë test

3:47 pm | Pavarësisht deklaratave të menaxherit të tij, Jorge Mendes se Cristiano Ronaldo do të mbyllë karrierën…

Ekonomia

Shehu: Buxheti 2016 i varfëron shqiptarët, nuk ulen taksat dhe defiçiti buxhetor test

Shehu: Buxheti 2016 i varfëron shqiptarët, nuk ulen taksat dhe defiçiti buxhetor

4:37 pm | Projekbuxheti i vitit 2016 shihet si një buxhet pa standarde për opozitën. Në një intervistë për TemA TV, deputeti i PD-së, anëtar i Komisionit të Ekonomisë, Sherefedin Shehu, thotë se jeta e qytetarëve shqiptarë nuk përmirësohet aspak në 2016, si…

2015-a/ Ja si kompanitë e sigurimeve iu grabitën qytetarëve mbi 10 milionë dollarë

2015-a/ Ja si kompanitë e sigurimeve iu grabitën qytetarëve mbi 10 milionë dollarë test

4:33 pm | Pas dështimit Financat rrisin taksën e policave të sigurimit nga 3 në 10 %  …

Porti i Durrësit, bum anijesh luksoze

Porti i Durrësit, bum anijesh luksoze test

11:47 am | Në periudhën janar – tetor të këtij viti në portin e Durrësit janë ankoruar 1547…

Avokatura e Shtetit reagon per çështjen Bankers: Po përgatitemi për Arbitrazh

Avokatura e Shtetit reagon per çështjen Bankers: Po përgatitemi për Arbitrazh test

7:15 pm | Avokatura e Shtetit ka reaguar pas njoftimeve se Bankers ka fituar çështjen në arbitrazh me…

Kulture

Një “Shqiponjë e Artë” për satirën e Kapexhiut test

Një “Shqiponjë e Artë” për satirën e Kapexhiut

9:10 am | Klik  Ekspo Group nderon karikaturistin e gazetës Mapo me medalje. Agolli: Vetëm të mençurit e kuptojnë satirën Ekspozita e Karikaturave të Bujar Kapexhiut në këndin e Universitetit Europian të Tiranës dhe Fondacionit Mapo në Panairin Klik Ekspo Group nuk tërhoqi…

INTERVISTA/ Kadare: E dija që spiunohesha, më paralajmëroi në një rast dhe djali i Mehmet Shehut

INTERVISTA/ Kadare: E dija që spiunohesha, më paralajmëroi në një rast dhe djali i Mehmet Shehut test

9:40 pm | Ismail Kadare intervistë për programin “Studio e  Hapur” të Eni Vasilit Zoti Kadare është botuar…

Zululand/ Ku ndryshon ISIS nga grupet e tjera terroriste. Mimoza Xharo: ISIS ngjan më tepër me një organizatë mafioze

Zululand/ Ku ndryshon ISIS nga grupet e tjera terroriste. Mimoza Xharo: ISIS ngjan më tepër me një organizatë mafioze test

8:32 pm | Emisioni Zululand i gazetarit Mustafa Nano, ka vijuar këtë të martë të trajtojë temën e…

Fjala magjepse e Heminguejt ditën që mori çmimin Nobel!

Fjala magjepse e Heminguejt ditën që mori çmimin Nobel! test

3:29 pm | Ne, shkrimtarët, kemi jetë të vetmuar. Fjala e Ernest Heminguejit në ceremoninë e “Nobelit” Nga…

Hi-Tech

Qeveria vendos të regjistrojë IMEI-n, numrin që mundëson përgjimin e celularëve test

Qeveria vendos të regjistrojë IMEI-n, numrin që mundëson përgjimin e celularëve

5:14 pm | Nga Gjergj Erebara Plani i qeverisë për krijimin e një databaze me të gjithë numrat e identifikimit unik të telefonave celularë, IMEI, me qëllim, luftën kundër evazionit fiskal në këtë segment tregu, u kthye sërish një vit pasi vetë qeveria…

Anketa/ 45% e shqiptarëve përdorin rrjetet sociale, lëmë pas vende si si Zvicra, Franca, Italia, Spanja

Anketa/ 45% e shqiptarëve përdorin rrjetet sociale, lëmë pas vende si si Zvicra, Franca, Italia, Spanja test

9:22 am | Shkalla e penetrimit të mediave sociale në vend është rritur shumë, sidomos gjatë pesë viteve…

‘Facebook at Work’ tani edhe në pajisjet mobile

‘Facebook at Work’ tani edhe në pajisjet mobile test

4:45 pm | Facebook po zgjeron rrjetin e saj social edhe në botën profesionale. Kompania zbuloi para gati…

20 superveturat e prezantuara në LA Motor Show 2015

3:12 pm | Priusi i ri, Range Rover kabriolet dhe Ford Escape i ri janë vetëm disa nga…

Bota

VIDEO/ Ja prova që Turqia po gënjen! Avioni rus u rrëzua qëllimisht test

VIDEO/ Ja prova që Turqia po gënjen! Avioni rus u rrëzua qëllimisht

6:16 pm | Sipas Ankarasë zyrtare avioni rus u qëllua pasi shkeli hapësirën ajrore turke dhe pas 10 paralajmërimeve nuk reagoi. Por rusët e mendojnë ndryshe, madje kanë prova për këtë. Në një grafikë të publikuar nga Russia Today, shihet trajektorja e avionit…

“Duke nisur nga sot, Turqia nuk ekziston më”

“Duke nisur nga sot, Turqia nuk ekziston më” test

5:46 pm | Incidenti i mëngjesit të djeshëm ka ndezur mjaft gjakrat mes rusëve dhe turqve. Një pilot…

Hakmarrja e Putin: Bombardon turkmenët që këndonin “Allahu Akbar” mbi pilotin rus

Hakmarrja e Putin: Bombardon turkmenët që këndonin “Allahu Akbar” mbi pilotin rus test

5:18 pm | Rusia ka nisur hakmarrjen ndaj rebelëve turkmenë  pasi kënduan “Allahu akbar” mbi trupin e pilotit…

Papa ironizon ISIS-in: Më shqetësojnë më shumë mushkonjat

Papa ironizon ISIS-in: Më shqetësojnë më shumë mushkonjat test

5:04 pm | Papa Françesku ka nisur sot udhëtimin e tij disaditor në Afrikë. Ai ka zbritur mëngjesin…

Dossier

Islami dhe Krishtërimi: Hija e një të kaluare të përgjakur test

Islami dhe Krishtërimi: Hija e një të kaluare të përgjakur

11:52 am | Një rrëfim i jashtëzakonshëm, një shpjegim i hollësishëm i një beteje, e cila është zhvilluar për më shumë se një mijëvjeçar. Përse edhe sot kërkohet që të shihet bota si e ndarë, mes “Shtëpisë së Islamit” dhe “Shtëpisë së Luftës”.…

VIDEO/ Superarma e Hitlerit: Dështimi i V3, armës që do shkatërronte Londrën

VIDEO/ Superarma e Hitlerit: Dështimi i V3, armës që do shkatërronte Londrën test

3:10 pm | Arma e quajtur V3 po ndërtohej nga nazistët me qëllim goditjen dhe shkatërrimin e Londrës.…

Intrigat e Luftës së Ftohtë: Historia e vërtetë e “Urës së Spiunëve

Intrigat e Luftës së Ftohtë: Historia e vërtetë e “Urës së Spiunëve test

10:50 am | Teksa rregjizori Stiven Spielberg ka realizuar së fundmi filmin “Ura e spiunëve”, me protagonist kryesor…

Rilindja e Kuqe: Rënia dhe ngritja e Karl Marksit

Rilindja e Kuqe: Rënia dhe ngritja e Karl Marksit test

8:03 pm | Takimi me akademikët, përkushtimi i të cilëve ndaj Marksizmit i kushtoi vendet e punës në…

Blogu TemA