Gazeta Tema | Gazete e perditshme shqiptare
 
private
Aktualitet

Meta në Kosovë për të bindur Limajn t’i bashkohet paktit qeverisës Mustafa-Thaçi?!

Meta në Kosovë për të bindur Limajn t’i bashkohet paktit qeverisës Mustafa-Thaçi?!

9:40 pm | Kryetari i Parlamentit të Shqpërisë Ilir Meta, të hënën vizitoi qytetin e Gjilanit, me ftesë…

Olldashi, model anti-Basha, por jo anti-Berisha

Olldashi, model anti-Basha, por jo anti-Berisha

8:29 pm | Nga Andi Bushati   Që prej ditës kur miqtë, bashkëpunëtorët dhe aleatët e tij politikë…

Aristokracia e shkërdhyer e Tiranës (Pjesa II)

Aristokracia e shkërdhyer e Tiranës (Pjesa II)

8:22 pm | Nga Bledi Mane-Public Enemy fb.com/bledi.mane twitter.com/blediMANE 1./ Autobuzi që çon pasagjerët nga aeroporti afër pistës…

Rama: Agjenci turistike interesohen për bunkerin antiatomik të diktatorit Hoxha

Rama: Agjenci turistike interesohen për bunkerin antiatomik të diktatorit Hoxha

8:20 pm | Kryeministri Edi Rama ndërsa ndodhet në Vjenë në Forumin Ekonomik të Vjenës, është shprehur në…

MAS publikon raportin mbi Maturën Shtetërore/ 8 shkollat më të mira në rang vendi

MAS publikon raportin mbi Maturën Shtetërore/ 8 shkollat më të mira në rang vendi

8:09 pm | Ministria e Arsimit dhe Sportit prezantoi raportin publik të Maturës Shtetërore 2013-2014, gjatë një aktiviteti…

La Blance

Lifestyle

Rama: Agjenci turistike interesohen për bunkerin antiatomik të diktatorit Hoxha

8:20 pm | Kryeministri Edi Rama ndërsa ndodhet në Vjenë në Forumin Ekonomik të Vjenës, është shprehur në rrjetin social se agjenci turistike janë interesuar për të mësuar për bunkerin e diktatorit Hoxha. “Edhe në Vienna Economic Forum agjenci turistike të interesuara për të mësuar për bunkerin antiatomik të Enver Hoxhës:-) ‪#‎Kyështë vetëm fillimi”, shkruan kryeministri Rama. Për…

Rama: Agjenci turistike interesohen për bunkerin antiatomik të diktatorit Hoxha

Fasonët përplasin aleatët, LSI s’pranon asnjë negociatë

4:29 pm | Paketa e fasonëve vijon të mbajë në debate dy aleatët qeverisës PS dhe LSI. Në komisionin e shëndetësisë deputeti i LSI Petrit Vasili tha se për fondin e nxitjes së punësimit dhe me aministinë e kamatvonesave të biznesit fason nuk negocion dot me PS. Sipas Vasili janë premtimet të cilat duhet të relaizohen dhe duhet…

Fasonët përplasin aleatët, LSI s’pranon asnjë negociatë

MAS publikon raportin mbi Maturën Shtetërore/ 8 shkollat më të mira në rang vendi

8:09 pm | Ministria e Arsimit dhe Sportit prezantoi raportin publik të Maturës Shtetërore 2013-2014, gjatë një aktiviteti të zhvilluar në Universitetin e Arteve. Nikolla tha se ky raport publik, një studim shkencor për atë që u arrit në Maturën Shtetërore, tregon më së miri atë që publiku, familjet e 46 mijë maturantëve, e prekën në fund vitin…

MAS publikon raportin mbi Maturën Shtetërore/ 8 shkollat më të mira në rang vendi

Shefi i Pentagonit, Chuck Hagel dorëhiqet nën presionin e Obamës

6:55 pm | Sekretari Amerikan i Mbrojtjes Chuck Hagel ka dorëzuar  dorëheqjen e tij të hënën, si viktima e parë  e luftës mes Obamës dhe Senatit, pasi demokratët humbën shumicën në Senat dhe për shkak të politikave të sigurisë lidhur me krizat globale. Chuck Hagel mësohet se ka dhënë dorëheqjen pas një sërë takimesh me Obamën. Zyrtarë të…

Shefi i Pentagonit, Chuck Hagel dorëhiqet nën presionin e Obamës

Një portret për Ramadan Perhatin, njeriun e naftës shqiptare

10:26 pm | Ing.Ahmet Ҫollaku   Ai burrë serioz, veshur me një kostum të errët, nxitonte në dimër, në verë, herë për në zyrë për në puse. Ramadani ishte drejtor I Drejtorisë për shpimet e puseve të naftës dhe gazit po edhe studjues, ai studionte teknologjinë e shpimeve të puseve dhe lëngjet larse, parametrat që përcaktoheshin nga Institute…

Një portret për Ramadan Perhatin, njeriun e naftës shqiptare

Rajoni

Ortodoksë shqiptarë, në festën për nder të mbretit serb Stefan Deçanski

Ortodoksë shqiptarë, në festën për nder të mbretit serb Stefan Deçanski

3:16 pm | Patriarku serb, Irinej, ka shfaqur dëshirën që të gjithë serbët e shpërngulur të kthehen në Kosovë, ndërsa ata që janë në Kosovë “të kenë besim që të qëndrojnë në të”. “Dëshiroj që të gjithë ata që kanë lindur në Kosovë…

Gjermania këmbëngul që bisedimet BE-Serbi të fillojnë rreth Kosovës

Gjermania këmbëngul që bisedimet BE-Serbi të fillojnë rreth Kosovës

12:57 pm | Shefja e ekipit të Beogradit në bisedimet për anëtarësim të Serbisë në BE, Tanja Mishçevic,…

Klerikët e Maqedonisë kërkojnë të pastrojnë veten nga lustrimi

Klerikët e Maqedonisë kërkojnë të pastrojnë veten nga lustrimi

12:40 pm | Dy klerikët më të lartë të Kishës Orthodokse të Maqedonisë po mendojnë të ndërrmarrin vullnetarisht…

Kosova, vendi më i rrezikuar në rajon për sulmet terroriste. Shqipëria, asnjë rrezik

Kosova, vendi më i rrezikuar në rajon për sulmet terroriste. Shqipëria, asnjë rrezik

9:53 am | Numri i njerëzve të vrarë në sulmet terroriste në mbarë botën në 2013, u rrit…

Sport

Teuta, shkarkohet trajneri Hasan Lika

Teuta, shkarkohet trajneri Hasan Lika

5:13 pm | Trajneri i Teutës, Hasan Lika është shkarkuar nga detyra e tij si trajner i “Djemve të detit”. Pas humbjes me Lacin 3-0 në transfertë drejtuesit e klubit morën vendimin për ta shkarkuar nga detyra trajneri kryeqytetas. Pas shkarkimit të Hasan…

Pol Pogba: Dua të ndjek rrugën e Zidane

Pol Pogba: Dua të ndjek rrugën e Zidane

4:50 pm | Masimiliano Alegrit iu desh pak kohë të ndryshonte sistemin e lojës së Antonio Kontes, duke…

Ronaldo VS Mesi, statistika të frikshme

Ronaldo VS Mesi, statistika të frikshme

4:47 pm | Kristiano Ronaldo kundër Linel Mesit. 5 golat e javës së 12 të shënuar nga dy…

FOTOT LAJM/ A ishte ky shkaku i përleshjeve mes tifozëve të Tiranës dhe Elbasanit?

FOTOT LAJM/ A ishte ky shkaku i përleshjeve mes tifozëve të Tiranës dhe Elbasanit?

3:01 pm | Tifozët e Tiranës kanë qenë sërish protagonistë të një sherri ditën e djeshme, në ndeshjen…

Ekonomia

Fasonët përplasin aleatët, LSI s’pranon asnjë negociatë

Fasonët përplasin aleatët, LSI s’pranon asnjë negociatë

4:29 pm | Paketa e fasonëve vijon të mbajë në debate dy aleatët qeverisës PS dhe LSI. Në komisionin e shëndetësisë deputeti i LSI Petrit Vasili tha se për fondin e nxitjes së punësimit dhe me aministinë e kamatvonesave të biznesit fason nuk…

Procedura të thjeshtuara për biznesin në sistemin doganor/Spiropali: Ulen burokracitë dhe korrupsioni, fitohet koha dhe kosto

Procedura të thjeshtuara për biznesin në sistemin doganor/Spiropali: Ulen burokracitë dhe korrupsioni, fitohet koha dhe kosto

2:02 pm | Prezantohet strategjia e implementimit të procedurave të thjeshtuara për biznesin në sistemin doganor, e cila…

Raporti i BERZH: Shqipëria renditet ndër vendet e para për reformën strukturore

Raporti i BERZH: Shqipëria renditet ndër vendet e para për reformën strukturore

1:28 pm | Shqipëria renditet e para ndër vendet në tranzicion përsa i përket reformave strukturore të kryera gjatë…

Gjiknuri: Fund informalitetit në sektorin e energjisë, arkëtimet u rritën me 66 milionë dollarë

Gjiknuri: Fund informalitetit në sektorin e energjisë, arkëtimet u rritën me 66 milionë dollarë

12:28 pm | Ministri i Energjitikës Damian Gjiknuri shprehu vendosmërinë e Qeverisë për të mos lejuar informalitetin në…

Kulture

Mustafa Nano: Prezenca e shumë feve s’është pasuri, por plagë

Mustafa Nano: Prezenca e shumë feve s’është pasuri, por plagë

2:43 pm | Shkodra ishte qyteti i radhës ku publicisti Mustafa Nano prezantoi librin e tij “Pax Albanica” Në një auditor të zgjedhur ne bibliotekën “Marin Barleti” mes kritikësh letrarë, njerëzve të artit e kulturës, ky libër mori vemendjen e duhur, por edhe…

Fate Velaj zbulon projektin e Ramës për Kryeministrinë: Kati i parë po kthehet në bibliotekë dhe në sallë galerie për artin figurativ

Fate Velaj zbulon projektin e Ramës për Kryeministrinë: Kati i parë po kthehet në bibliotekë dhe në sallë galerie për artin figurativ

7:49 pm | Ajo që kryeministri Edi Rama tha nga Suedia për shndërrimin e ndërtesës së Këshillit të…

Anri Sala fiton çmimin prestigjoz të Europës “Vincent Award 2014”, si artisti më i mirë bashkëkohor

Anri Sala fiton çmimin prestigjoz të Europës “Vincent Award 2014”, si artisti më i mirë bashkëkohor

6:40 pm | Shqiptari Anri Sala është fituesi i çmimit prestigjoz “Vincent”, një nga çmimet më prestigjoze të…

Kumbaro: Hapësirat e së shkuarës në funksion të krijimtarisë artistike

Kumbaro: Hapësirat e së shkuarës në funksion të krijimtarisë artistike

2:23 pm | Ministrja e Kulturës Mirela Kumbaro mbështeti  idenë e përdorimit të hapësirave të së shkuarës në…

Opinion

Faqja kryesore e Gazetes TemA

Faqja kryesore