Gazeta Tema | Gazete e perditshme shqiptare
 
publish
Aktualitet

Jo vetëm në Shqipëri/ Industria call center në rritje edhe në Europë

Jo vetëm në Shqipëri/ Industria call center në rritje edhe në Europë test

12:02 pm | Industria ‘call center’ (zyra ndërtuar për të pritur një vëllim të madh telefonatash) po kalon…

Gjermania nuk dëshiron të qëndrojë mënjanë

Gjermania nuk dëshiron të qëndrojë mënjanë test

12:00 pm | Nga Nina Werkhäuser Atentatet terroriste në Francë kanë ndryshuar gjithçka. Ato e prekën Evropën në…

Politikani rus: Të hakmerremi ndaj Turqisë, ta zhdukim Stambollin me një bombë bërthamore

Politikani rus: Të hakmerremi ndaj Turqisë, ta zhdukim Stambollin me një bombë bërthamore test

11:33 am | Një politikan rus i tërbuar nga rrëzimi i avionit të vendit të tij nga ushtria…

Henri Çili: E vërteta e “planit” të UET për kapjen e Forumit Rinor të PD-së

Henri Çili: E vërteta e “planit” të UET për kapjen e Forumit Rinor të PD-së test

11:12 am | Nga Henri Çili “Replikë me shkrimin e gazetës Standard “Dekonspirohet plani i UET për të uzurpuar…

FOTOT/ Si njoftonte gazeta austro-hungareze për pavarësinë e Shqipërisë?

FOTOT/ Si njoftonte gazeta austro-hungareze për pavarësinë e Shqipërisë? test

11:04 am | Austro-Hungaria ka qenë një ndër mbështetëset më të fuqishme të Pavarësisë së Shqipërisë, para dhe…

Lifestyle

Politika

‘Ringjallja’ e Rrugës së Mëndafshit, Rama: presidenti kinez shfaqi interes test

‘Ringjallja’ e Rrugës së Mëndafshit, Rama: presidenti kinez shfaqi interes

9:36 am | Kryeministri Edi Rama tregoi dje interesin e presidentit kinez Xi Jinping për “Rrugën e Mëndafshit” që nis nga porti i Durrësit. Në një intervistë dhënë seksionit shqip të radios shtetërore kineze, CRI, Rama foli për projektet e diskutuara me kryeministrin…

Festimet e Ditës së Pavarësisë, politika sërish e ndarë

Festimet e Ditës së Pavarësisë, politika sërish e ndarë test

9:11 am | Shqiptarët festojnë sot 103-vjetorin e Pavarësisë me aktivitete të shumta, të përqendruara kryesisht në Vlorë…

Bllofi me testin e drogës/ Gjurmët në gjak mund të zhduken nga organizmi edhe brenda dy javësh (TemA TV)

Bllofi me testin e drogës/ Gjurmët në gjak mund të zhduken nga organizmi edhe brenda dy javësh (TemA TV) test

8:56 pm | Nga Fernada Cenko Prej shumë kohësh politika shqiptare është mbërthyer pas diskutimit, se për të…

Ambasadori rus: Kemi marrëdhënie problematike me qeveritë shqiptare, kanë paragjykime dhe retorikë antiruse

Ambasadori rus: Kemi marrëdhënie problematike me qeveritë shqiptare, kanë paragjykime dhe retorikë antiruse test

8:52 pm | Ambasadori i Rusisë në Tiranë, Aleksandër Karpushin, thotë se marrëdhëniet mes Rusisë dhe qeverive shqiptare…

Rajoni

“Vetëvendosja” lincon një gazetare për qendrimet e saj. I kërkon gazetës ta heqë nga puna test

“Vetëvendosja” lincon një gazetare për qendrimet e saj. I kërkon gazetës ta heqë nga puna

6:02 pm | Gazetarja Artiana Matoshi mund të ketë humbur vendin e punës në gazetën Koha Ditore, për shkak të qëndrimeve të saj kundër lëvizjes “Vetëvendosje”. Gazeta Expres ka raportuar se shkak i pushimit nga puna janë qëndrimet e saj personale në Facebook,…

Shkelja e hapësirës ajrore: Turqia ka cënuar sovranitetin grek 1 mijë e 443 herë

Shkelja e hapësirës ajrore: Turqia ka cënuar sovranitetin grek 1 mijë e 443 herë test

4:44 pm | Turqia e cilësoi cënim të sovraniteti kalimin e avionit rus në hapësirën turke dhe e…

FOTOT/ Greqia nis patrullimet nga ajri në kufirin jugor me Shqipërinë. Diçka po ndodh, shkruan Hellas Force

FOTOT/ Greqia nis patrullimet nga ajri në kufirin jugor me Shqipërinë. Diçka po ndodh, shkruan Hellas Force test

3:24 pm | Që prej datës 18 nëntor helikopterë të ushtrisë greke patrullojnë kufirin jugor me Shqipërinë në…

VIDEO/ Solidaritet në Athinë me Rusinë, digjen flamuri amerikan dhe ai turk

VIDEO/ Solidaritet në Athinë me Rusinë, digjen flamuri amerikan dhe ai turk test

12:34 pm | Disa qindra qytetarë grekë janë mbledhur në qendër të Athinës për të protestuar kundër rrëzimit…

Sociale

Jo vetëm në Shqipëri/ Industria call center në rritje edhe në Europë test

Jo vetëm në Shqipëri/ Industria call center në rritje edhe në Europë

12:02 pm | Industria ‘call center’ (zyra ndërtuar për të pritur një vëllim të madh telefonatash) po kalon në tranzicion teksa konsumatorët vazhdojnë të përdorin mundësitë e vetëshërbimit. Por, ka ende një përqindje të madhe të popullsisë që vazhdon të mbështetet në call…

RENDITJA/ Ja shkollat më të mira në Tiranë

9:22 am | Drejtoria Arsimore Rajonale Tiranë ka publikuar një rankim të shkollave më të mira dhe më…

Jeta tjetër e natës në Tiranë

Jeta tjetër e natës në Tiranë test

9:16 pm | “Fiks Fare” ka sjellë këtë të premte jetën tjetër të natës të kryeqytetit shqiptar. Në…

Sa problem është të gjesh punëtorë në Shqipëri? (Dhe një sugjerim për zyrat e punës)

Sa problem është të gjesh punëtorë në Shqipëri? (Dhe një sugjerim për zyrat e punës) test

6:55 pm | Bizneset e reja ne Shqiperi jane ne krize per njerez te kualifikuar edhe pse zyrat…

Kronika

“Si ma bëri ‘golin’ Fortuzi” test

“Si ma bëri ‘golin’ Fortuzi”

11:01 am | Zhdukja misterioze e çiftit, Indrit dhe Junida Fortuzi, prej më shumë se 3 javësh ka një arsye të fortë, pasi dyshohen se kanë mashtruar klientë të shumtë nga kompania e tyre “Just Travel” më biletat e udhëtimit. Njëri nga të…

Në pranga çifti në Tiranë, u shiste drogë “VIP-ave” përmes Facebook-ut

Në pranga çifti në Tiranë, u shiste drogë “VIP-ave” përmes Facebook-ut test

10:13 am | Seksioni i Antidrogës në Policinë e Tiranës ka vënë në pranga mbrënjen e së enjtes…

Thellohet skandali i Indrit Fortuzit, mashtrime në seri me bileta false

Thellohet skandali i Indrit Fortuzit, mashtrime në seri me bileta false test

9:15 am | Ish-­futbollisti i Tiranës dhe ish­-kryetari i Njësisë Bashkiake nr. 9 në Tiranë, Indrit Fortuzi duket…

Policia dhe SHISH zbardhin emrat, 26 shqiptarë luftojnë për ISIS në Siri

Policia dhe SHISH zbardhin emrat, 26 shqiptarë luftojnë për ISIS në Siri test

6:10 pm | Janë 26 shqiptarë aktiv në krah të luftëtarëve të ISIS-it dhe organizatave të tjera, që…

Sport

Ranieri: Nuk kam marrë “fund” si trajner test

Ranieri: Nuk kam marrë “fund” si trajner

4:59 pm | Falë tyre Leicester City ka bërë mrekullinë teksa pas 13 javëve të para kryeson Premier Leaguen në kuotën e 28 pikëve. 13 herë ka shënuar sulmuesi 28-vjecar me një mesatare prej 1 goli për ndeshje, ndërsa trajneri italian i ka…

VIDEO/ Kjo ndërhyrje makabër i kushtoi shumë futbollistit shqiptar

2:46 pm | Derbi i prefekturës mes Naftëtarit dhe Tomorit, luajtur të dielën që kaloi në Kuçovë, prodhoi…

UEFA i përgjigjet akuzave për trukim të ndeshjes Shqipëri-Armeni

UEFA i përgjigjet akuzave për trukim të ndeshjes Shqipëri-Armeni test

12:30 pm | Deklarata e presidentit të Federatës Armene të Futbollit, Ruben Hayrapetyan, ka ngjallur debate dhe diskutime.…

Man. City, ofertë “faraonike” për Messin. 40 milion paund në vit

Man. City, ofertë “faraonike” për Messin. 40 milion paund në vit test

10:49 am | Këto janë shifrat e çmendura që pronarët e Manchester City-t i ofrojnë Lionel Messit që…

Ekonomia

Gjithë pikëpyetjet e Buxhetit 2016! Ja përgjigjet e Ahmetaj test

Gjithë pikëpyetjet e Buxhetit 2016! Ja përgjigjet e Ahmetaj

8:14 pm | Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Turizmit, Tregtisë dhe Sipërmarrjes prezantoi Shpenzimet Kapitale të Projektbuxhetit të vitit 2016 në komisionin parlamentar të Ekonomisë dhe Financave ku ju pergjigj pyetjeve rreth  disa problemeve qe dalin nga ky projektbuxhet.   Si ka mundësi që…

“Si mundet që Bulqiza merr 50 % më shumë fonde për rrugë se Tirana?”

“Si mundet që Bulqiza merr 50 % më shumë fonde për rrugë se Tirana?” test

5:58 pm | Parashikimet e buxhetit për investimet në infrasktrukturë janë kritikuar jo vetëm nga opozita në parlament…

Problemi afatgjatë dhe afatshkurtër i ekonomisë sonë

Problemi afatgjatë dhe afatshkurtër i ekonomisë sonë test

4:29 pm | 1-Problemi afatgjatë Në periudhën 1999-2009, treni ekonomik shqiptar eci me një shpejtësi të admirueshme (rritja…

“Durrës-Kukës“ kërkon sërish para, debate qeveri-opozitë për investimet

“Durrës-Kukës“ kërkon sërish para, debate qeveri-opozitë për investimet test

2:23 pm | Gjashtë vite pas përurimit zyrtar, rritja e faturës për rrugën “Durrës-Kukës” nuk ka të ndalur.…

Kulture

In Memoriam/ Arbëreshët e Siçilisë i bashkohen dhimbjes për Jorgo Bulon test

In Memoriam/ Arbëreshët e Siçilisë i bashkohen dhimbjes për Jorgo Bulon

10:10 am | Lajmi për humbjen e papritur të mikut dhe kolegut prof. Jorgo Bulo, jo vetëm që më zuri në befasi, por edhe me shqetësoi shumë Jorgo Bulo ka qenë ndër eskpertët më të rëndësishëm të letërsisë shqipe, studimit të së cilës, nuk…

Çastet e fundit të jetës së akademikut Jorgo Bulo

Çastet e fundit të jetës së akademikut Jorgo Bulo test

10:15 am | Akademiku Jorgo Bulo ka ndërruar jetë në mënyrë të papritur dje, në moshën 76-vjeçare. Ai…

Shkove shumë larg miku im i shtrenjtë!

Shkove shumë larg miku im i shtrenjtë! test

9:34 pm | Nga Rexhep Qosja Shkove, shumë larg shkove, miku im i shtrenjtë, Jorgo! Shkove në largësinë…

Gjermania do mundesoj shkembimet kulturore, arsimore dhe turizmin me Shqiperine

Gjermania do mundesoj shkembimet kulturore, arsimore dhe turizmin me Shqiperine test

9:09 pm | Ministrja e Kulturës, znj. Mirela Kumbaro firmosi sot në Berlin marrëveshjen e bashkëpunimit kulturor Shqipëri…

Hi-Tech

FOTO LAJM/ Google uron me flamurin shqiptar festën e Pavarësisë test

FOTO LAJM/ Google uron me flamurin shqiptar festën e Pavarësisë

1:16 am | Google iu ka bërë një surprizë shqiptarëve me rastin e festës së Pavarësisë. Faqja më e madhe e kërkimit motorik në botë, ka vendosur flamurin shqiptar dhe pamje nga Shqipëria, për të nderuar shqiptarët. Kështu, sapo hap Google, të shfaqet…

Mercedes-AMG SLR i ri, ja kur do vijë mrekullia e re e gjigandit gjerman

Mercedes-AMG SLR i ri, ja kur do vijë mrekullia e re e gjigandit gjerman test

2:20 pm | Mercedes-AMG raportohet se ka në plan të sjellë pasardhësin e SLR-së në vitin 2018. Sipas…

Specifikat e Alfa Romeo, vetura që sfidoi BMW-në

2:18 pm | Publikohet lista e tipareve standarde dhe opsionale të kësaj bukurie italiane për tregun amerikan. Kur…

5 veturat më luksoze në treg sot

2:13 pm | Nëse dëshironi të lëvizni në luks dhe ekstravagancë, këto janë zgjidhjet më të mira në…

Bota

Politikani rus: Të hakmerremi ndaj Turqisë, ta zhdukim Stambollin me një bombë bërthamore test

Politikani rus: Të hakmerremi ndaj Turqisë, ta zhdukim Stambollin me një bombë bërthamore

11:33 am | Një politikan rus i tërbuar nga rrëzimi i avionit të vendit të tij nga ushtria turke, ka kërkuar nga presidenti Vladimir Putin hakmarrje. Vladimir Zhirinovsky ka bërë thirrje që Rusia të shfarosë Stambollin, duke hedhur një bombë bërthamore. “Një sulm…

VIDEO/ Vrasje në lidhje direkte! Xhihadisti qëllohet me predhë

10:24 am | Një xhihadist i Shtetit Islamik ishte duke xhiruar një video-propagandë në rajonin e Raqqas në…

Gjysmë-nacionalizmi i kombit të lodhur gjerman

Gjysmë-nacionalizmi i kombit të lodhur gjerman test

9:51 am | Futja e Gjermanisë në teatrin aktual të luftës mund të rezultojë një akt i detyruar…

Solitaire? Nuk është problem vetëm i administratës shqiptare

Solitaire? Nuk është problem vetëm i administratës shqiptare test

9:42 am | Para disa ditësh kryeministri Edi Rama deklaroi se shqetësimi më i madh i administratës sihte…

Dossier

FOTOT/ Si njoftonte gazeta austro-hungareze për pavarësinë e Shqipërisë? test

FOTOT/ Si njoftonte gazeta austro-hungareze për pavarësinë e Shqipërisë?

11:04 am | Austro-Hungaria ka qenë një ndër mbështetëset më të fuqishme të Pavarësisë së Shqipërisë, para dhe pas shpalljes së saj në vitin 1912. Kjo duket të ketë qenë arsyeja që në fund të nëntorit të vitit 1912, gazeta e asaj kohe…

“Shefat e Sigurimit, shtëpi sekrete për orgji”

“Shefat e Sigurimit, shtëpi sekrete për orgji” test

10:48 am | A ka ekzistuar fenomeni i përdhunimit në diktaturë, apo është një lojë e ish-Sigurimit të…

A i thotë gjë emri i Hysen Shoshorit, Shkëlzen Berishës?

A i thotë gjë emri i Hysen Shoshorit, Shkëlzen Berishës? test

7:19 pm | Shkëlzen Berisha ka komentuar debatin që është hapur pas dëshmisë së këngëtares Alida Hisku. Ai…

Përdhunimet në diktaturë/ Iris Sojli: Operativi iu fut në shtëpi gruas së bukur. Tezen time e çmendën nga torturat

Përdhunimet në diktaturë/ Iris Sojli: Operativi iu fut në shtëpi gruas së bukur. Tezen time e çmendën nga torturat test

12:04 pm | Iris Sojli, skenariste dhe producente televizive, tregoi në Opinion një rast që lidhet me familjet…

Blogu TemA