Gazeta Tema | Gazete e perditshme shqiptare
 
private
Aktualitet

Ministria e Brendshme paraqet bilancin për 2014/ 11.4 % më pak vrasje, 19.7 % më pak krime të rënda

Ministria e Brendshme paraqet bilancin për 2014/ 11.4 % më pak vrasje, 19.7 % më pak krime të rënda

9:13 pm | Policia e Shtetit është rikthyer në krye të detyrës, e vendosur të mos tolerojë asnjë…

Ballo e Nishanit/ Braçe: Pres që Basha të flasë për oligarkët dhe oligarkinë

Ballo e Nishanit/ Braçe: Pres që Basha të flasë për oligarkët dhe oligarkinë

8:10 pm | Deputeti i Partisë Socialiste (PS), Erjon Braçe reagoi sërisht në rrjetin social Facebook mbi mbrëmjes Gala…

Qeveria akordon çmime për 50 bizneset më të suksesshme/ Ahmetj: 2015, viti kundër informalitetit

Qeveria akordon çmime për 50 bizneset më të suksesshme/ Ahmetj: 2015, viti kundër informalitetit

8:05 pm | 50 bizneset më të suksesshme në vend ose “50 bletët e arta” janë vlerësuar me…

Spartak Ngjela: Kjo qeveri është drejt falimentimit dhe përplasjes së pashmangshme me shqiptarët

Spartak Ngjela: Kjo qeveri është drejt falimentimit dhe përplasjes së pashmangshme me shqiptarët

8:02 pm | Spartak Ngjela vazhdon që të jetë kritik me qeverinë. Ai thotë se ajo është drejt…

Prishjet ne Pogradec/ Ministria e Turizmit: Deklaratë dëshpërimi dhe prishjeje imagjinare

Prishjet ne Pogradec/ Ministria e Turizmit: Deklaratë dëshpërimi dhe prishjeje imagjinare

7:44 pm | Ministria e Turizmit ka reaguar pas akuzave të Partisë Demokratike për prishjet më Pogradec. Më…

La Blance

Lifestyle

Ballo e Nishanit/ Braçe: Pres që Basha të flasë për oligarkët dhe oligarkinë

8:10 pm | Deputeti i Partisë Socialiste (PS), Erjon Braçe reagoi sërisht në rrjetin social Facebook mbi mbrëmjes Gala “Ballo Presidenciale Shqiptare”, organizuar dy ditë më parë në Pallatin e Kongreseve nga Presidenti Bujar Nishani. Përmes një postimi në Facebook, deputeti Braçe dënon faktin që në këtë ballo ishte i ftuar ish-guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Ardian Fullani, i cili…

Ballo e Nishanit/ Braçe: Pres që Basha të flasë për oligarkët dhe oligarkinë

Qeveria akordon çmime për 50 bizneset më të suksesshme/ Ahmetj: 2015, viti kundër informalitetit

8:05 pm | 50 bizneset më të suksesshme në vend ose “50 bletët e arta” janë vlerësuar me çmime sonte nga Qeveria shqiptare, çmime të dorëzuara nga kreu i Qeverisë në ceremoninë e organizuar në TOB. Mbremja “gala” për sipërmarrjen “Bleta e Artë 2014″ u organizua nga Ministria e Zhvillimit Ekonomik, Tregtisë dhe Sipërmarrjes, nën kujdesin e Kryeministrit…

Qeveria akordon çmime për 50 bizneset më të suksesshme/ Ahmetj: 2015, viti kundër informalitetit

Bota në rrugët e Kamzës

2:29 pm | Sulltane Molla shet banane në “Romë”. Vazhdon të thurë me kërrabëza çorape të leshta edhe kur ndonjë kalimtar interesohet për çmimin e bananeve të ekspozuara në trotuarin e një prej rrugëve me qarkullimin më të madh të makinave. Gjyshja Sulltane i njeh në sy ata që nuk e kanë ndër mend t’i kërkojnë ta përdorur…

Bota në rrugët e Kamzës

Nga një hotel luksoz në Kinë, gjenitë e teknologjisë infektojnë botën

7:29 pm | “Pyetja nuk është nëse, por kur do të gjendemi përballë sulmit të parë kibernetik me përmasa katastrofike”. Fjalët e thëna vetëm një javë më parë nga kreu i ri i National Security Agency i SHBA, zëvendës admirali Michael MCRogers nuk mund të kishin qenë më profetike. Sulmi ndaj Sony-t, për të cilin tashmë FBI akuzon…

Nga një hotel luksoz në Kinë, gjenitë e teknologjisë infektojnë botën

DOSSIER/ Si kaloi vizita e parë e Ibrahim Rugovës në Tiranë?

9:30 pm | Në vjeshtën e vitit 1990, kur po afrohej përvjetori i parë i themelimit të LDK-së, përmes një aktivisti tonin në Bon (Jonuzit) që kishte lidhje me Ambasadën e Shqipërisë, mbërriti ftesa e Ramiz Alisë për një takim me Ibrahim Rugovën…   Shkruan: Ali Aliu I. R. lejoi një takim të nivelit të dytë… Pas disa…

DOSSIER/ Si kaloi vizita e parë e Ibrahim Rugovës në Tiranë?

Rajoni

FOTOT/ Shqiptari nga Kosova, plantacion droge në shtëpinë e tij në Gjermani

FOTOT/ Shqiptari nga Kosova, plantacion droge në shtëpinë e tij në Gjermani

3:48 pm | Një rast i pazakontë ka ndodhur në qytezën e Mindenit në Gjermani. Një shqiptar i Kosovës emri i të cilit nuk është bërë i ditur për mediat, është arrestuar të dielën në mëngjes pasi kishte bërë një shkelje të pazakontë…

Meta: Nevojitet ndërtimi i një hekurudhe Durrës-Prishtinë

Meta: Nevojitet ndërtimi i një hekurudhe Durrës-Prishtinë

3:32 pm | Kryetari i Kuvendit, Ilir Meta, gjatë vizitës dy ditorë në Kosovë, vizitoi disa biznese në…

Ngritja e Isa Mustafës në Kosovë

Ngritja e Isa Mustafës në Kosovë

8:32 pm | Kryeministri i ri ka marrë një rrugë të gjarpëruar që nga koha si një lider…

Vritet edhe një tjetër shqiptar në Siri

Vritet edhe një tjetër shqiptar në Siri

9:51 am | Një tjetër shqiptar nga Shkupi është vrarë në Siri. Siç mësohet, bëhet fjalë për 23…

Sport

SUPERLIGA/ Partizani udhëton në Elbasan për ta mbyllur vitin me fitore.

SUPERLIGA/ Partizani udhëton në Elbasan për ta mbyllur vitin me fitore.

12:29 pm | Fitorja e arritur në derbi kundër Tiranës, tek Partizani duket se ka ndikuar për keq. Të kuqtë pas asaj fitore spektakolare, kanë arritur dy humbje rresht me Flamurtarin dhe Vllazninë në “Qemal Stafa”. Ditën e sotme ekipi i drejtuar nga…

Alban Hoxha rrëfen momentet e fundit me të shoqen: Do doja të mos e kisha parë kurrë ashtu

Alban Hoxha rrëfen momentet e fundit me të shoqen: Do doja të mos e kisha parë kurrë ashtu

10:57 am | Ai ka qenë një ndër personazhet më të përfolur gjatë këtyre javëve të fundit. Jo…

VIDEO/ Bajerni shpallet kampion dimri në Bundesligë, pa asnjë humbje

VIDEO/ Bajerni shpallet kampion dimri në Bundesligë, pa asnjë humbje

7:49 am | Bajerni i Mynihut e ka mbyllur vitin me një fitore në limitet e ndeshjes në…

Romela Begaj: Jam e pastër, po hedhin baltë mbi mua

Romela Begaj: Jam e pastër, po hedhin baltë mbi mua

9:11 pm | Pas rezultateve të analizave të testit B, që e nxirrnin sërish pozitive, Romela Begaj ka…

Ekonomia

Qeveria akordon çmime për 50 bizneset më të suksesshme/ Ahmetj: 2015, viti kundër informalitetit

Qeveria akordon çmime për 50 bizneset më të suksesshme/ Ahmetj: 2015, viti kundër informalitetit

8:05 pm | 50 bizneset më të suksesshme në vend ose “50 bletët e arta” janë vlerësuar me çmime sonte nga Qeveria shqiptare, çmime të dorëzuara nga kreu i Qeverisë në ceremoninë e organizuar në TOB. Mbremja “gala” për sipërmarrjen “Bleta e Artë…

Banka e Shqipërisë ndryshon firmën që bën auditin

Banka e Shqipërisë ndryshon firmën që bën auditin

5:29 pm | Pas katër vitesh që kompania audituese “Grand Thorton” ka bërë deri më sot kontrollin e…

Çmimi i energjisë: Rritja vetëm për biznesin?!

Çmimi i energjisë: Rritja vetëm për biznesin?!

2:23 pm | Debati për dritat, si “loja” me armët kimike. Qeveria thotë se s’do të rritet çmimi,…

INTERVISTA/ “TAP, 1 miliard dollarë investime në Shqipëri”

INTERVISTA/ “TAP, 1 miliard dollarë investime në Shqipëri”

7:35 pm | Shqipëria do të marrë 1 miliard dollarë investime për tre vitet e ardhshme nga ndërtimi…

Kulture

Antipushtimi – metafora e bukur e një romani

Antipushtimi – metafora e bukur e një romani

5:59 pm | Pellumb Kulla E nisa si koment të zakonshëm në bisht të një fragmenti që Res publica i ka bërë vend në radhët e saj. Po mendoj se komenti im meriton një vend të vetin me përshtypjet e mia të leximit……

Prezantuesit Floriana Garo dhe Turjan Hyska: Risitë që do të sjellë këtë herë festivali i RTSH-së në prezantim

Prezantuesit Floriana Garo dhe Turjan Hyska: Risitë që do të sjellë këtë herë festivali i RTSH-së në prezantim

6:21 pm | Dy nga prezantuesit e festivalit të fundvitit në RTSH kanë folur për “frikërat” dhe çfarë…

Kosova xhiron filmin e parë paranormal, titullohet “Katunar”

Kosova xhiron filmin e parë paranormal, titullohet “Katunar”

4:04 pm | Kosova së shpejti do të ketë edhe projektin e parë filmik të zhanrit horror, që…

Piktura e Sir Winston Churchill shitet për 1.8 milionë paund

Piktura e Sir Winston Churchill shitet për 1.8 milionë paund

4:47 pm | Një pikturë nga Sir Winston Churchill u shit për gati 1.8 milion paund në ankand.…

Hi-Tech

Sony fajëson kinematë për mos shfaqjen e filmit për Kim Jong-un. Korea mohon të ketë gisht në sulmin kibernetik

Sony fajëson kinematë për mos shfaqjen e filmit për Kim Jong-un. Korea mohon të ketë gisht në sulmin kibernetik

5:44 pm | Sony Pictures Entertainment  është shprehur se ende dëshiron të shfaqë filmin për diktatorin e Koresë së Veriut, i cili titullohet  “The Interview”. Filmi i zhanrit komedi, i cili në njëfarë mënyre “përqesh” liderin e Koresë së Veriut  Kim Jong-un tha…

Samsung Galaxy S6 do të jetë i tëri prej metali dhe ekran të lakuar

Samsung Galaxy S6 do të jetë i tëri prej metali dhe ekran të lakuar

7:00 pm | Samsung Galaxy S6 do të bëhet tërësisht ose pjesërisht nga metali, dhe ky detaj është…

Luftë kibernetike: Kim Jong-un “mposht” Amerikën

Luftë kibernetike: Kim Jong-un “mposht” Amerikën

6:57 pm | Ndoshta republikanët ekzagjerojnë kur thonë se kjo është e para “luftë kibernetike” e luftuar dhe…

Krijohet aplikacioni për foto 3D me iPhone

Krijohet aplikacioni për foto 3D me iPhone

5:44 pm | Fotografitë 3D janë një pjesë interesante e teknologjisë, e cila është bërë mjaft e famshme,…

Bota

Nga një hotel luksoz në Kinë, gjenitë e teknologjisë infektojnë botën

Nga një hotel luksoz në Kinë, gjenitë e teknologjisë infektojnë botën

7:29 pm | “Pyetja nuk është nëse, por kur do të gjendemi përballë sulmit të parë kibernetik me përmasa katastrofike”. Fjalët e thëna vetëm një javë më parë nga kreu i ri i National Security Agency i SHBA, zëvendës admirali Michael MCRogers nuk…

Sony fajëson kinematë për mos shfaqjen e filmit për Kim Jong-un. Korea mohon të ketë gisht në sulmin kibernetik

Sony fajëson kinematë për mos shfaqjen e filmit për Kim Jong-un. Korea mohon të ketë gisht në sulmin kibernetik

5:44 pm | Sony Pictures Entertainment  është shprehur se ende dëshiron të shfaqë filmin për diktatorin e Koresë…

FOTOT/ Rusia “paralizohet nga bora”, trashësia e saj në Vladivostok arrin 3 metra

FOTOT/ Rusia “paralizohet nga bora”, trashësia e saj në Vladivostok arrin 3 metra

5:01 pm | Dimri i vërtetë ka treguar dhëmbët në Rusi,ku bora po paralzion gjithçka. Në qytetin Vladivostok…

FOTOT/ Një “rrëfim” përmes fotografive i vitit që po lëmë pas

FOTOT/ Një “rrëfim” përmes fotografive i vitit që po lëmë pas

5:01 pm | 2014-a është drejt mbylljes. Ky vit ka shënuar një sërë ngjarjesh, ndërsa më poshtë po…

Dossier

DOSSIER/ Si kaloi vizita e parë e Ibrahim Rugovës në Tiranë?

DOSSIER/ Si kaloi vizita e parë e Ibrahim Rugovës në Tiranë?

9:30 pm | Në vjeshtën e vitit 1990, kur po afrohej përvjetori i parë i themelimit të LDK-së, përmes një aktivisti tonin në Bon (Jonuzit) që kishte lidhje me Ambasadën e Shqipërisë, mbërriti ftesa e Ramiz Alisë për një takim me Ibrahim Rugovën……

‘Partia e Arbenëve’ dhe uzurpatorët e tribunave

‘Partia e Arbenëve’ dhe uzurpatorët e tribunave

7:30 pm | Nga Arben Meçaj Nuk do të desha të riktheja çështjen e 8 Dhjetorit ‘90, nëse…

DOSSIER/ Misteri i pazbardhur i darkës së 11 Dhjetorit 1990

DOSSIER/ Misteri i pazbardhur i darkës së 11 Dhjetorit 1990

10:12 am | Nga Arben Meçaj*   Për të 24-in vit i njëjti ritual. Dhjetori si Festë e…

DOSSIER/ 12 dhjetor ‘90, themelimi i Partisë Demokratike

DOSSIER/ 12 dhjetor ‘90, themelimi i Partisë Demokratike

7:09 pm | Ismail Kadare përshëndeti nga Franca: “Lulja çeli në dimër” ndërsa ish i burgosuri politik, shkrimtari…

Blogu TemA

Faqja kryesore e Gazetes TemA

Faqja kryesore