Gazeta Tema | Gazete e perditshme shqiptare
 
private
Aktualitet

Tirana “harron” të festojë 28 Nëntorin

Tirana “harron” të festojë 28 Nëntorin

8:34 pm | Kryeqyteti shqiptar, Tirana, e ka kaluar në heshtje 28 Nëntorin. Nëse do të dilje sot…

Provokim në 102 Vjetorin e Pavarësisë/ Serbët hakojnë faqen e Prefektit të Tiranës: Kosova është zemra e Serbisë

Provokim në 102 Vjetorin e Pavarësisë/ Serbët hakojnë faqen e Prefektit të Tiranës: Kosova është zemra e Serbisë

8:05 pm | Hakerat serb kanë vendosur të hakmerren dhe të provokojnë ditën kur shqiptarët festojnë 102  Vjetorin…

Rama ironizon në Twitter: “Varfanjakët” që mbrohen pas fashës 300 KW

Rama ironizon në Twitter: “Varfanjakët” që mbrohen pas fashës 300 KW

7:37 pm | Kryeministri Edi Rama i rikthehet temës së vjedhjes së energjisë elektrike, duke theksuar se abuzuesit…

Kosova e Shqipëria festojnë bashkë 28 Nëntorin, por bashkëpunimi ekonomik është simbolik

Kosova e Shqipëria festojnë bashkë 28 Nëntorin, por bashkëpunimi ekonomik është simbolik

7:28 pm | Me gjithë vullnetin dhe gatishmërinë politike për krijimin e një tregu të përbashkët Kosovë –…

Nishani në Krujë: E rrezikshme kur pushteti ngrihet mbi shtetin

Nishani në Krujë: E rrezikshme kur pushteti ngrihet mbi shtetin

7:14 pm | Presidenti Bujar Nishani ka deklaruar se është e rrezikshme kur pushteti ngrihet mbi shtetin. Gjatë…

La Blance

Lifestyle

 • FOTO/ Tara Reid kockë e lëkurë, shqetësohen fansat!
 • FOTOT/ Një rit i përgjakshëm për të qetësuar perënditë Hindu
 • FOTOT/ Uljet për festa, kaos dhe dhunë në Londër
 • Ish-punonjësja e NASA: Kam parë njerëz që ecnin në Mars në 1979
 • FOTOT/ Gjoksi shpërthyes i 39 vjeçares Mel B
 • FOTOT/ Modelja 9 vjeçare, debat për seksualizimin e fëmijëve
 • FOTOT/ Eleni Foureira: Jam shqiptare, e mohova nga racizmi grek
 • Zgjohet nga koma pas 6 javësh, beson se jeton në vitet 1990
 • VIDEO/ Qenushja pret prej një viti të zotin në spitalin ku ai vdiq
 • FOTOT/ Hakmarrje e denjë ndaj ish të dashurit!
 • FOTOT/ Nëna e fsheh mastektomin e dyfishtë me tatuazhe
 • FOTOT/ Sensualiteti fatal i Lucy Watson
 • Anxhela zbulon të dashurin e saj, një biznesmen turk 37-vjeçar
 • FOTOT/ Ambrosio jo vetëm supermodele, por edhe një supermama

Tirana “harron” të festojë 28 Nëntorin

8:34 pm | Kryeqyteti shqiptar, Tirana, e ka kaluar në heshtje 28 Nëntorin. Nëse do të dilje sot në rrugët e Tiranës, të dukej si një ditë e zakonshme, me përjashtim të faktit që ishte pushim dhe njerëzit kishin dalë me simbolet kombëtare. Bashkia e Tiranës dhe Qeveria, çuditërisht këtë vit nuk kishin organizuar asnjë aktivitet këtë ditë,…

Tirana “harron” të festojë 28 Nëntorin

Niko Hobdari, asi nën mëngë i Edi Ramës për guvernator?

5:58 pm | Për muaj të tërë maxhoranca ka lëshuar tym me emra të ndryshëm si kandidatë potencial për të zëvendësuar Ardian Fullanin në krye të BSH-së, por emri më i përfolur që Edi Rama preferon për këtë post është një zyrtar që punon për FMN-në. Asi nën mëngë i radhës është një shqiptar, por i natyralizuar si…

Niko Hobdari, asi nën mëngë i Edi Ramës për guvernator?

INTERVISTA/ Pasardhësit e Ismail Qemalit rrëfejnë si u la në harresë nga regjimi komunist, familja e burrit që u dha shqiptarëve Pavarësinë

9:38 am | Nga Leonard Veizi*   Nuk është se i besojnë thjesht a në mënyrë të verbër një formulimi shkencor që flet për transmetimin e kodit gjenetik nga njëri brez tek tjetri. Ata shkojnë më tej se kaq, me një ndjesi të brendshme që e bën dhe më të papërballueshme temperaturën e asaj çka kërkojnë të thonë.…

INTERVISTA/ Pasardhësit e Ismail Qemalit rrëfejnë si u la në harresë nga regjimi komunist, familja e burrit që u dha shqiptarëve Pavarësinë

Papa Françesku, i katërti në histori që viziton Turqinë. Kërkon ndihmë për refugjatët sirianë

5:13 pm | Papa Françesku është Papa i katër në histori  që zhvillon një vizitë në shtetin Turk, i cili dominohet nga besimtarët mysliman. Papa ka zbritur të premten në kryeqytetin Ankara ku është pritur  në aeroport nga ministri i Punëve të Jashtme, Mehmet Cavusoglu dhe ku më pas  do  takohet edhe me presidentin islamo-konservator turk, Recep Tayyip…

Papa Françesku, i katërti në histori që viziton Turqinë. Kërkon ndihmë për refugjatët sirianë

Një portret për Ramadan Perhatin, njeriun e naftës shqiptare

10:26 pm | Ing.Ahmet Ҫollaku   Ai burrë serioz, veshur me një kostum të errët, nxitonte në dimër, në verë, herë për në zyrë për në puse. Ramadani ishte drejtor I Drejtorisë për shpimet e puseve të naftës dhe gazit po edhe studjues, ai studionte teknologjinë e shpimeve të puseve dhe lëngjet larse, parametrat që përcaktoheshin nga Institute…

Një portret për Ramadan Perhatin, njeriun e naftës shqiptare

Rajoni

Kosova e Shqipëria festojnë bashkë 28 Nëntorin, por bashkëpunimi ekonomik është simbolik

Kosova e Shqipëria festojnë bashkë 28 Nëntorin, por bashkëpunimi ekonomik është simbolik

7:28 pm | Me gjithë vullnetin dhe gatishmërinë politike për krijimin e një tregu të përbashkët Kosovë – Shqipëri, marrëdhëniet ekonomike në mes këtyre dy shteteve mbeten simbolike apo karakterizohen vetëm nga shkëmbimet tregtare eksport – import, thonë ekspertët e çështjeve ekonomike. Kurse,…

Deklaratat e Sheshel, kryeministri kroat anulon vizitën në Beograd

Deklaratat e Sheshel, kryeministri kroat anulon vizitën në Beograd

4:55 pm | Kryeministri i Kroacisë, Zoran Millanoviç, ka anuluar udhëtimin për në Serbinë fqinje, pas lirimit të…

“E duam flamurin kombëtar, nuk mund të krahasohet me flamurin e Kosovës”

“E duam flamurin kombëtar, nuk mund të krahasohet me flamurin e Kosovës”

4:10 pm | Në shkurt të vitin 2008, kur është shpallur pavarësia e Kosovës, Kuvendi dhe institucionet tjera…

Parlamenti Europian rezolutë kundër Sheshelit: Haga të rishqyrtojë lirimin e tij

Parlamenti Europian rezolutë kundër Sheshelit: Haga të rishqyrtojë lirimin e tij

5:46 pm | Parlamenti Europian ka miratuar një rezolutë ditën e sotme, kundër Vojisllav Sheshelit. Në rezolutë, e…

Sport

Xherdan Shaqiri uron 28 nentorin

Xherdan Shaqiri uron 28 nentorin

5:39 pm | Futbollisti shqiptar,   që luan me Bajernin e Mynihut dhe përfaqësuesen e Zvicrës, Xherdan Shaqiri, ka uruar 102 vjetorin e pavarësisë së Shqipërisë. 23 vjeçari, në fotografinë e shpërndarë në llogarinë e tij në Facebook për Ditën e Flamurit, dhe…

“Daily Express”: Messi dëshiron të luajë për Chelsea

“Daily Express”: Messi dëshiron të luajë për Chelsea

12:08 pm | Gazeta Angleze “Daily Express” ka shkruar se e ardhmja e yllit Argjentinas Lionel Messi do…

Pas Elbasanit dhe Shkodrës, Rama premton një stadium modern edhe për Vlorën

Pas Elbasanit dhe Shkodrës, Rama premton një stadium modern edhe për Vlorën

11:42 am | Kryeministri Edi Rama ndërsa ka qenë në Vlorë për 102-vjetorin e Pavarësisë, ka premtuar një…

Gallatasarai shkarkon Cesare Prandelin

Gallatasarai shkarkon Cesare Prandelin

10:09 am | Gallatasarai ka shkarkuar nga detyra trajnerin Italian Cesare Prandeli. Largimi I ish trajnerit të Kombëtares…

Ekonomia

Niko Hobdari, asi nën mëngë i Edi Ramës për guvernator?

Niko Hobdari, asi nën mëngë i Edi Ramës për guvernator?

5:58 pm | Për muaj të tërë maxhoranca ka lëshuar tym me emra të ndryshëm si kandidatë potencial për të zëvendësuar Ardian Fullanin në krye të BSH-së, por emri më i përfolur që Edi Rama preferon për këtë post është një zyrtar që…

Hyn në fuqi udhëzimi i Ministrisë së Financave/ Kontroll OJF-ve për pastrim parash dhe financim të terrorizmit

Hyn në fuqi udhëzimi i Ministrisë së Financave/ Kontroll OJF-ve për pastrim parash dhe financim të terrorizmit

5:03 pm | Hyn në fuqi udhëzimi i Ministrisë së Financave për mbikqyrjen e OJF nga organet tatimore…

Rama: Rritje çmimesh? Më rezulton se në një vit janë ulur çmimet e ushqimeve, ilaçeve dhe karburanteve

Rama: Rritje çmimesh? Më rezulton se në një vit janë ulur çmimet e ushqimeve, ilaçeve dhe karburanteve

4:14 pm | Kryeministri Edi Rama iu është përgjigjur akuzave të shpeshta për rritjen e çmimeve. Ai ka…

Anëtarët e Këshillit Mbikqyrës së BSH/ 30 deputetë kërkojnë heqjen e kushtit “shtetas shqiptar”

Anëtarët e Këshillit Mbikqyrës së BSH/ 30 deputetë kërkojnë heqjen e kushtit “shtetas shqiptar”

8:33 pm | Mazhoranca kërkon në Kuvend ndryshimin e ligjit për Bankën e Shqipërisë. Nisma e 30 deputetëve…

Kulture

Fimi “Azem” shfaqet ne Kosove. Se shpejti dhe ne Tirane

Fimi “Azem” shfaqet ne Kosove. Se shpejti dhe ne Tirane

7:02 pm | Në 97 minuta është dhënë premiera e filmit “Azemi”, në Kino ABC , dhe realizatorët presin shikueshmëri, derisa thonë se do të shfaqet edhe në vende tjera, dhe më 10 dhjetor do të jetë edhe në Tiranë. Azemi, vjen nga…

Do të vë bast për Nobelin e Kadaresë, deri sa ai të jetë gjallë

Do të vë bast për Nobelin e Kadaresë, deri sa ai të jetë gjallë

5:24 pm | Nga Christian Lorentzen*   Rrëfimtari i “Muzgut të Perëndive të Stepës” nuk ka emër, por…

Heqja e shatervanit para Bashkise, zbulon pusin e vjeter te qytetit

Heqja e shatervanit para Bashkise, zbulon pusin e vjeter te qytetit

8:38 pm | Heqja e shatërvanit nxori një pus, 14 metra larg ndërtesës së qeverisë bregdetare, nga ana…

Këngëtarja e njohur me origjinë shqiptare Xhandan Erçetin merr titullin e kalorëses së Arteve dhe Letërsisë.

Këngëtarja e njohur me origjinë shqiptare Xhandan Erçetin merr titullin e kalorëses së Arteve dhe Letërsisë.

6:11 pm | Presidenti francez Francois Hollande në 2013 e nderoi këngëtaren e njohur me origjinë shqiptare Xhandan…

Blogu TemA

Faqja kryesore e Gazetes TemA

Faqja kryesore