Gazeta Tema | Gazete e perditshme shqiptare
 
private
Aktualitet

“Dhurata” e fundit e Arvizu: Kush merr vizë për në SHBA, do ta ketë për tre vite

“Dhurata” e fundit e Arvizu: Kush merr vizë për në SHBA, do ta ketë për tre vite

9:31 pm | Ambasadori amerikan, Aleksandër Arvizu, kishte paralajmëruar një njoftim të rëndësishëm në emisionin e sotëm të…

Ministria e Arsimit “mbyll” pa u hapur Universitetin City

Ministria e Arsimit “mbyll” pa u hapur Universitetin City

9:29 pm | Në fillim të muajit nëntor, në rrugët e Tiranës gjendeshin reklama të shumta të një…

Zeybekci: Korridoret energjitike, më shumë vlerë me Shqipërinë

Zeybekci: Korridoret energjitike, më shumë vlerë me Shqipërinë

8:21 pm | “Korridoret energjitike marrin edhe më shumë vlerë ndërsa Shqipëria bëhet pjesë e tyre”, deklaroi sot,…

Haxhinasto takon Zeybecki: Kompanitë turke të përdorin të njëjtat standarde si në Turqi

Haxhinasto takon Zeybecki: Kompanitë turke të përdorin të njëjtat standarde si në Turqi

8:17 pm | Ministri i Transportit dhe Infrastrukturës Edmond Haxhinasto priti sot në një takim dypalësh Ministrin e…

Oficeri francez që ndau Mitrovicën: Britanikët luftuan për shqiptarët, francezët për serbët

Oficeri francez që ndau Mitrovicën: Britanikët luftuan për shqiptarët, francezët për serbët

8:02 pm | Komandanti i forcave speciale franceze, të cilat kishin hyrë në Kosovë me forcat e NATO-së…

La Blance

Lifestyle

“Dhurata” e fundit e Arvizu: Kush merr vizë për në SHBA, do ta ketë për tre vite

9:31 pm | Ambasadori amerikan, Aleksandër Arvizu, kishte paralajmëruar një njoftim të rëndësishëm në emisionin e sotëm të Sokol Ballës. Shumica prisnin që ai të njoftonte liberalizimin e vizave. Por, nuk është kjo. Arvizu ka thënë se lajmi i mirë është fakti se, kush kualifikohet për të marrë vizë për në SHBA, do ta ketë atë për tre…

“Dhurata” e fundit e Arvizu: Kush merr vizë për në SHBA, do ta ketë për tre vite

Zeybekci: Korridoret energjitike, më shumë vlerë me Shqipërinë

8:21 pm | “Korridoret energjitike marrin edhe më shumë vlerë ndërsa Shqipëria bëhet pjesë e tyre”, deklaroi sot, ministri i Ekonomisë i Turqisë, Nihat Zeybekci, gjatë një takimi me ministrin e Energjisë dhe Industrisë, Damian Gjiknuri. Sipas zyrës së shtypit pranë MEI, ministri Gjiknuri priti sot në një takim delegacionin turk të kryesuar nga ministri i Ekonomisë, Zeybekci.…

Zeybekci: Korridoret energjitike, më shumë vlerë me Shqipërinë

Ministria e Arsimit “mbyll” pa u hapur Universitetin City

9:29 pm | Në fillim të muajit nëntor, në rrugët e Tiranës gjendeshin reklama të shumta të një universiteti të ri jopublik me emrin City University, ku ftoheshin të gjithë të interesuarit, që të ndiqnin studimet e tyre, në këtë institucion të ri, i cili ofronte ambientet mësimore në Autostrada Tiranë-Durrës, Km 3, ish- ambientet e Universitetit të…

Ministria e Arsimit “mbyll” pa u hapur Universitetin City

Putin: Jam i dashuruar. Mediat: Mund të martohet me gjimnasten

7:28 pm | Presidenti rus  Vladimir Putin  ka pohuar se është i dashuruar. Putin, i cili u divorcua nga gruaja e tij, pas 30 vitesh martesë në një konferencë shtypi në 18 dhjetori pohoi se është në një lidhje dashurie. Putin u përgjigj se “Po, jam i dashuruar”. Megjithatë presidenti rus nuk e ka shuar kureshtjen dhe të…

Putin: Jam i dashuruar. Mediat: Mund të martohet me gjimnasten

‘Partia e Arbenëve’ dhe uzurpatorët e tribunave

7:30 pm | Nga Arben Meçaj Nuk do të desha të riktheja çështjen e 8 Dhjetorit ‘90, nëse në skenë nuk do të ridilte përsëri rishikimi i kësaj çështje nga opinionisti Fevziu. Fevziu e mbylli tematikën e ngjarjeve te Dhjetorit ’90 me një emision në datën 8Dhjetor, dhe iu rikthye (nuk e di se përse, nëse do t’i referohemi…

‘Partia e Arbenëve’ dhe uzurpatorët e tribunave

Rajoni

Oficeri francez që ndau Mitrovicën: Britanikët luftuan për shqiptarët, francezët për serbët

Oficeri francez që ndau Mitrovicën: Britanikët luftuan për shqiptarët, francezët për serbët

8:02 pm | Komandanti i forcave speciale franceze, të cilat kishin hyrë në Kosovë me forcat e NATO-së në qershor të vitit 1999, Zhak Hogar dhe që ka pranuar se ishin trupat franceze ato që e ndanë Mitrovicën në vitin 1999, ka vazhduar…

Sinadinovski: Jemi 75 mijë shqiptarë ortodoks në Maqedoni

Sinadinovski: Jemi 75 mijë shqiptarë ortodoks në Maqedoni

7:40 pm | Drama shumë shekullore e shqiptarëve ortodoks të Rekës së Maqedonisë shpaloset nëpërmjet rrëfimit ekskluziv të…

Nikoliç: Nëse njohja e Kosovës është kusht, atëherë BE s’e do Serbinë anëtare

Nikoliç: Nëse njohja e Kosovës është kusht, atëherë BE s’e do Serbinë anëtare

5:09 pm | President i Serbisë ka paralajmëruar se Qeverisë së vendit të vet së shpejti do t’ia…

Imzot Dodë Gjergji: Ka neglizhim dhe përbuzje të katolikëve

Imzot Dodë Gjergji: Ka neglizhim dhe përbuzje të katolikëve

10:21 am | Imzot Dodë Gjergji ka dhënë një intervistë të gjatë për gazetën Express. Si drejtues i…

Sport

Shqipëria e mbyll vitin 2014 në vendin e 58-të

Shqipëria e mbyll vitin 2014 në vendin e 58-të

5:47 pm | Shqipëria zbret 8 pozicione në renditjen botërore të Fifa-s. Kuqezinjtë e De Biazit edhe pse kanë zhvilluar një 2014 që ka dhuruar shumë emocione e kënaqësi për shqiptarët e mbarë botës e mbyllin vitin në vendin e 58- të klasifikimit…

James Rodrigues futbollisti më i klikuar në Google

James Rodrigues futbollisti më i klikuar në Google

4:06 pm | Përpara një viti James Rodriguez nuk është se njihej shumë pavarsisht se ishte transferuar nga…

Di Maria lë mbrapa Mesin, shpallet futbollisti më i mirë i vitit në Argjentinë

Di Maria lë mbrapa Mesin, shpallet futbollisti më i mirë i vitit në Argjentinë

2:41 pm | Angel Di Maria ka lënë mbrapa Lionel Mesin, duke u shpallur futbollisti më i mirë…

Fifpro: Lojtarë, mos firmosni me klube serbe

Fifpro: Lojtarë, mos firmosni me klube serbe

1:54 pm | Shoqata e Lojtarëve Profesionistë, FIFPro paralajmëron gjithë anëtarët e saj të tregohen të kujdesshëm nëse…

Ekonomia

Zeybekci: Korridoret energjitike, më shumë vlerë me Shqipërinë

Zeybekci: Korridoret energjitike, më shumë vlerë me Shqipërinë

8:21 pm | “Korridoret energjitike marrin edhe më shumë vlerë ndërsa Shqipëria bëhet pjesë e tyre”, deklaroi sot, ministri i Ekonomisë i Turqisë, Nihat Zeybekci, gjatë një takimi me ministrin e Energjisë dhe Industrisë, Damian Gjiknuri. Sipas zyrës së shtypit pranë MEI, ministri…

Haxhinasto takon Zeybecki: Kompanitë turke të përdorin të njëjtat standarde si në Turqi

Haxhinasto takon Zeybecki: Kompanitë turke të përdorin të njëjtat standarde si në Turqi

8:17 pm | Ministri i Transportit dhe Infrastrukturës Edmond Haxhinasto priti sot në një takim dypalësh Ministrin e…

Kuvend/ Haxhinasto: Ndryshimet në Kodin Rrugor, po i hapim rrugë sistemit të pikëzimit të patentave

Kuvend/ Haxhinasto: Ndryshimet në Kodin Rrugor, po i hapim rrugë sistemit të pikëzimit të patentave

12:34 pm | Ministri i Tranportit dhe Infrastrukturës Edmond Haxhinasto tha gjatë seancës parlamentare  se me ndryshimet në…

Shpërblimet për festat e fundvitit, Rama publikon shifrat dhe kush përfiton

Shpërblimet për festat e fundvitit, Rama publikon shifrat dhe kush përfiton

12:30 pm | Kryeministri Edi Rama publikoi në Kuvend masën e shpërblimeve që do të jepen me rastin…

Kulture

Piktura e Sir Winston Churchill shitet për 1.8 milionë paund

Piktura e Sir Winston Churchill shitet për 1.8 milionë paund

4:47 pm | Një pikturë nga Sir Winston Churchill u shit për gati 1.8 milion paund në ankand. Pishina e peshkut të kuq në Chartwell, e cila përshkruan një pellg në shtëpinë e tij Kent, është pikturuar në vitin1932. Ajo u vendos në…

Vdes një vit pas të shoqit, aktorja e famshme italiane Virna Lisi

Vdes një vit pas të shoqit,  aktorja e famshme italiane Virna Lisi

11:24 am | Zi në botën e kinemasë italaine, pas lajmit të shuarjes nga jeta të aktores së…

Poezia e Olldashit që emocionoi sallën: Jetofsh sa të duash nëna ime

Poezia e Olldashit që emocionoi sallën: Jetofsh sa të duash nëna ime

10:13 am | Një poezi që deputeti i ndjerë Sokol Olldashi shkroi posaçërisht për nënën e vet në…

Hakerat kërcënojnë se do sulmojnë kinematë, anullohet premiera e filmit realizuar nga Sony Pictures

Hakerat kërcënojnë se do sulmojnë kinematë, anullohet premiera e filmit realizuar nga Sony Pictures

2:03 pm | Premiera njujorkeze e filmit “The Interview”, një komedi për vrasjen e presidentit të Koresë së…

Hi-Tech

Apple pezullon shitjet në Rusi, për shkak të rublës

Apple pezullon shitjet në Rusi, për shkak të rublës

12:36 pm | Gjiganti i teknologjisë Apple ka thënë se nuk mund të shesë prodhime online në Rusi, sepse vlera e rublës është shumë e paqëndrueshme për vendosjen e çmimeve. Kompania ka ndaluar shitjet e iPhone-ve, iPad-ëve dhe produkteve të tjera në Rusi,…

Whatsapp do të krijojë platformë edhe në web

Whatsapp do të krijojë platformë edhe në web

12:14 pm | Shërbimi më i famshëm dhe më i përdorur i mesazheve – WhatsApp është duke menduar…

Flet Mark Zeuckenrberg: 10 miliarde mesazhe ne dite kalojne permes Facebookut

Flet Mark Zeuckenrberg: 10 miliarde mesazhe ne dite kalojne permes Facebookut

10:59 am | Flet Mark Zeuckenrberg, themeluesi i rrjetit më të madh social në botë, Facebook: Më shumë…

Internet vs TV – Një luftë reklamash

9:43 am | Ne tregun USA te sherbimeve dixhitale prej kohesh ka nisur nje beteje midis internetit dhe…

Bota

Putin: Jam i dashuruar. Mediat: Mund të martohet me gjimnasten

Putin: Jam i dashuruar. Mediat: Mund të martohet me gjimnasten

7:28 pm | Presidenti rus  Vladimir Putin  ka pohuar se është i dashuruar. Putin, i cili u divorcua nga gruaja e tij, pas 30 vitesh martesë në një konferencë shtypi në 18 dhjetori pohoi se është në një lidhje dashurie. Putin u përgjigj…

Pse Obama e fali Fidel Kastron?

Pse Obama e fali Fidel Kastron?

7:06 pm | Le Monde Ashtu sikurse udhëtimi i Ricard Niksonit në Kinën komuniste në 1972, apo si…

Mbretëresha Elisabetë do të abdikojë natën e Krishtlindjeve?

Mbretëresha Elisabetë do të abdikojë natën e Krishtlindjeve?

7:00 pm | Një zëdhënës i Buckingham Palace nuk ka pranuar të thotë as edhe një fjalë të…

Bota mirëpret “pajtimin” midis SHBA-së dhe Kubës

Bota mirëpret “pajtimin” midis SHBA-së dhe Kubës

5:58 pm | Liderët botërorë kanë mirëpritur vendimin e Shteteve të Bashkuara për t’i dhënë fund armiqësive mbi…

Dossier

‘Partia e Arbenëve’ dhe uzurpatorët e tribunave

‘Partia e Arbenëve’ dhe uzurpatorët e tribunave

7:30 pm | Nga Arben Meçaj Nuk do të desha të riktheja çështjen e 8 Dhjetorit ‘90, nëse në skenë nuk do të ridilte përsëri rishikimi i kësaj çështje nga opinionisti Fevziu. Fevziu e mbylli tematikën e ngjarjeve te Dhjetorit ’90 me një emision…

DOSSIER/ Misteri i pazbardhur i darkës së 11 Dhjetorit 1990

DOSSIER/ Misteri i pazbardhur i darkës së 11 Dhjetorit 1990

10:12 am | Nga Arben Meçaj*   Për të 24-in vit i njëjti ritual. Dhjetori si Festë e…

DOSSIER/ 12 dhjetor ‘90, themelimi i Partisë Demokratike

DOSSIER/ 12 dhjetor ‘90, themelimi i Partisë Demokratike

7:09 pm | Ismail Kadare përshëndeti nga Franca: “Lulja çeli në dimër” ndërsa ish i burgosuri politik, shkrimtari…

Shfarosni shqiptarët! Ja platformat e fqinjëve…

Shfarosni shqiptarët! Ja platformat e fqinjëve…

10:40 am | Sot jemi fqinjë dhe në marrëdhënie të mira bilaterale, madje në angazhime të përbashkëta në…

Blogu TemA

Faqja kryesore e Gazetes TemA

Faqja kryesore