Gazeta Tema | Gazete e perditshme shqiptare
 
private
Aktualitet

Politikë-biznes-media; rrethi vicioz që prodhon vetëcensurë

Politikë-biznes-media; rrethi vicioz që prodhon vetëcensurë test

5:22 pm | BIRN Lidhjet mes politikës, biznesit dhe medias kanë marrë formën e një “trekëndëshi Bermude” në…

“Jemi në luftë!” Pentagoni dërgon trupa speciale për të luftuar ISIS-in

“Jemi në luftë!” Pentagoni dërgon trupa speciale për të luftuar ISIS-in test

5:21 pm | Pentagoni ka njoftuar sot se do të nisë trupat speciale në Siri për të luftuar…

Panik në Stamboll! 2 viktima nga shpërthimi në metro

Panik në Stamboll! 2 viktima nga shpërthimi në metro test

5:06 pm | Një shpërthim i fortë i ndhdhur në një stacion hekurudhor të Stambollit ka vënë në…

FOTO REPORTAZH/ Ilir Meta në një vizitë në Gjermani

FOTO REPORTAZH/ Ilir Meta në një vizitë në Gjermani test

4:57 pm | Kryetari i Parlamentit të Shqiperisë Ilir Meta ka pasur një vizitë disaditore në Gjermani në…

FOTOT/ Britania e Madhe përgatitet për luftë, dërgon Tornadot në Siri por…

FOTOT/ Britania e Madhe përgatitet për luftë, dërgon Tornadot në Siri por… test

4:50 pm | Pas votimit në parlament flota ajrore e Britanisë së Madhe ka nisur përgatitjet për të…

Lifestyle

Politika

FOTO REPORTAZH/ Ilir Meta në një vizitë në Gjermani test

FOTO REPORTAZH/ Ilir Meta në një vizitë në Gjermani

4:57 pm | Kryetari i Parlamentit të Shqiperisë Ilir Meta ka pasur një vizitë disaditore në Gjermani në parlamentin e NRË në Dyseldorf. Ai ka pasur takime me një sërë ministrash, pjestarë të kabinetit qeveritar, përfaqësues të partive parlamentare socialdemorkate dhe demokrastianë, si…

Shtyhet Kongresi i PS?

Shtyhet Kongresi i PS? test

4:33 pm | Kryesocialistri Edi Rama paraditen e të martës ia ka dedikuar takimeve organizative në selinë e…

Balla: Lulzim Basha duhet të japë llogari për lejen e ndërtimit abuziv

Balla: Lulzim Basha duhet të japë llogari për lejen e ndërtimit abuziv test

2:26 pm | Deputeti socialist Taulant Balla sulmoi ish-kryetarin e Bashkisë Basha mbi lejen e ndërtimit të dhënë…

Meta takime në Berlin: Reforma në drejtësi, kyçe për negociatat

Meta takime në Berlin: Reforma në drejtësi, kyçe për negociatat test

12:15 pm | Në kuadër të një vizite pune në Berlin, kryetari i Kuvendit, Ilir Meta zhvilloi një…

Rajoni

Isa Mustafa: Nuk kemi nevojë për mësime nga Shqipëria! test

Isa Mustafa: Nuk kemi nevojë për mësime nga Shqipëria!

4:47 pm | Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, ka uruar që Shqipëria të mos kalojë asnjëherë nëpër atë që është duke kaluar për momentin Kosova. “Uroj që në Shqipëri të mos ketë gaz lotsjellës”, ka thënë Mustafa, në mbledhjen e sotme të Qeverisë,…

Protesta në Tiranë për lirimin e Albin Kurtit. Abdi Baleta mes protestuesve

Protesta në Tiranë për lirimin e Albin Kurtit. Abdi Baleta mes protestuesve test

4:45 pm | Qindra vetë protestuan sot në Tiranë për lirimin e Albin Kurtit, duke mbështetur dhe kauzën…

Jakup Krasniqi replikon me Mimi Kodhelin: S’mund të vish këtu dhe të shash shtetin tënd. A jeni në vete a jo?

Jakup Krasniqi replikon me Mimi Kodhelin: S’mund të vish këtu dhe të shash shtetin tënd. A jeni në vete a jo? test

4:06 pm | Ish-kreu i Kuvendit të Kosovës, Jakup Krasniqi ka dalë kundër disa deklaratave të ministres së Mbrojtjes,…

Kodheli, vizitë zyrtare në Kosovë

Kodheli, vizitë zyrtare në Kosovë test

3:44 pm | Ministrja e Mbrojtjes, znj. Mimi Kodheli ndodhet në Kosovë në një vizitë zyrtare. Ajo u…

Sociale

Pezullohen ndërtimet te Kopshti Botanik test

Pezullohen ndërtimet te Kopshti Botanik

12:34 pm | Bashkia e Tiranës pezullon totalisht ndërtimet në Kopshtin Botanik. Vendimi erdhi pak ditë pas në Selitë të Vogël një gropë e ndërtuar për një pallat të ri rrezikoi të shembte një pallat tjetër aty pranë. Kryetari i Bashkisë Erion Veliaj…

Veliaj: Nuk ka rritje çmimesh për festat. Viti i ri, te “Nënë Tereza”

Veliaj: Nuk ka rritje çmimesh për festat. Viti i ri, te “Nënë Tereza” test

11:10 am | Ndryshe nga vitet e tjera, festimet e natës së vitit të ri nuk do të…

Kush është zyrtari amerikan i Korpusit të Paqes, që sulmoi seksualisht gra në Shqipëri dhe e larguan dhe mbuluan skandalin?

Kush është zyrtari amerikan i Korpusit të Paqes, që sulmoi seksualisht gra në Shqipëri dhe e larguan dhe mbuluan skandalin? test

9:56 am | Rrjeti gjigant televiziv amerikan, CBS ka zbuluar një skandal të vërtetë të aferave seksuale me…

Brenda dhjetorit do ç’rregjistrohen 90 mijë automjete që nuk paguajnë taksat

Brenda dhjetorit do ç’rregjistrohen 90 mijë automjete që nuk paguajnë taksat test

9:19 am | Brenda muajit dhjetor, Ministria e Transporteve, do të marrë masat për çregjistrimin e rreth 90…

Kronika

Jep dorëheqjen drejtori i burgut 313 në Tiranë, ishte dënuar n ’94-n për…prishje qetësie test

Jep dorëheqjen drejtori i burgut 313 në Tiranë, ishte dënuar n ’94-n për…prishje qetësie

3:18 pm | Një dënim i para 20 viteve i ka kushtuar vendin e punës drejtorit të Burgut 313 në Tiranë. Saimir Alushi ishte dënuar me 1 muaj burg për prishje të qetësisë publike, pasi kishte xhiruar gomat e makinës në vitin 1994…

14 vjet burg për “Tezen e Kokainës”

14 vjet burg për “Tezen e Kokainës” test

2:47 pm | Gjykata e Krimeve të Rënda ka dhënë dënimin përfundimtar për Valentina Tufinën e njohur si…

Media italiane: Shqipëria dhe Kosova, çerdhe xhihadistësh. Kërcënim për mbarë Europën

Media italiane: Shqipëria dhe Kosova, çerdhe xhihadistësh. Kërcënim për mbarë Europën test

12:56 pm | Shqipëria dhe Kosova janë burime xhihadistësh dhe kjo tashmë dihet. Por e përditshmja italiane “Espresso”…

Tensione në gjyqin e imamëve në Tiranë/ Fadil Muslimani: Piktori masonik mos ta kruajë me ISIS. Vetëm ISIS mund të shpëtojë Shqipërinë

Tensione në gjyqin e imamëve në Tiranë/ Fadil Muslimani: Piktori masonik mos ta kruajë me ISIS. Vetëm ISIS mund të shpëtojë Shqipërinë test

11:22 am | Seanca e sotme gjyqësore ndaj 9 të pandehurve mes tyre edhe disa imamë xhamish të…

Sport

FOTOT/ Ja si pritet të jetë shtëpia e re e Çelsit test

FOTOT/ Ja si pritet të jetë shtëpia e re e Çelsit

5:22 pm | Drejtuesit e Chelsea kanë nisur planin për të ndërtuar një stadium të ri, I cili do të jetë rreth 60 mijë vëndesh dhe do të ndërtohet në të njëtin vënd ku ndodhet “Stamford Bridge”. E përditshmja britanike, “Daily Mail”, ka…

Kreu i Federatës Armene: S’thashë që ndeshja ndaj Shqipërisë u shit

Kreu i Federatës Armene: S’thashë  që ndeshja ndaj Shqipërisë u shit test

4:25 pm | Fitorja e Shqipërisë në ndeshjen e fundit në grup ndaj Armenisë 3-0 krijoi polemika të…

Kryeministri francez: Benzema s’ka vend në kombëtare

Kryeministri francez: Benzema s’ka vend në kombëtare test

3:09 pm | Mungon vetëm zyrtarizmi, por Benzema mund të konsiderohet si I përjashtuar nga kombëtarja franceze. Kryeministri…

Tramezani: Po vëzhgoj Berishën, mund t’i shërbejë kombëtares

Tramezani: Po vëzhgoj Berishën, mund t’i shërbejë kombëtares test

2:36 pm | Paolo Tramezani, ndihmësi i De Biazit në kombëtare, ka qenë i pranishëm në tribunën VIP…

Ekonomia

Sa efektive kanë qenë investimet e qeverisë Berisha? test

Sa efektive kanë qenë investimet e qeverisë Berisha?

3:37 pm | Një nga gjërat për të cilat për të cilat u dallua qeveria Berisha ishte rritja e ndjeshme e investimeve publike çdo vit, në krahasim me vitin 2005. Dhe kjo ishte edhe arsyeja kryesore pse borxhi publik u rrit ndjeshëm gjatë…

“Bankers”, qeveria nuk tërhiqet: Shkojmë në Arbitrazh

“Bankers”, qeveria nuk tërhiqet: Shkojmë në Arbitrazh test

3:27 pm | Qeveria shqiptare duket se është e vendosur që të shkojë në Arbitrazh me kompaninë kanadeze…

Shqipëria, në hartën e 90 vendeve që do japin informacione bankare për britanikët

Shqipëria, në hartën e 90 vendeve që do japin informacione bankare për britanikët test

10:59 am | HM Revenue and Custom, autoriteti britanik i taksave ka hartuar një listë prej 90 shtetesh,…

Ja kush do ta mbrojë Albpetrolin kundër Bankers

Ja kush do ta mbrojë Albpetrolin kundër Bankers test

7:58 pm | Studioja e avokatise qe do te mbrojë Albpetrolin kunder Bankers eshte Curtis, Mallet-Prevost, Colt &…

Kulture

Prapaskenat e një takimi mes Eqerem Çabejt dhe Enver Hoxhës test

Prapaskenat e një takimi mes Eqerem Çabejt dhe Enver Hoxhës

10:32 am | Është një fotografi e Prof E. Çabejt me E. Hoxhën, një fotografi mjaft e njohur. Që kur u bë publike, ishin të shumtë ata që përpiqeshin të merrnin me mend dialogun e atyre dy burrave që nuk i lidhte asgjë,…

FOTOT/ Sharm El Sheikh, një parajsë e kthyer në një fantazëm

FOTOT/ Sharm El Sheikh, një parajsë e kthyer në një fantazëm test

11:43 am | Sharm El Sheikh është një nga destinacionet turistike më të njohura në botë. Në vitin…

Shkëlqimi i parakohshëm dhe dështimi me sukses i filmit “Krom”

Shkëlqimi i parakohshëm dhe dështimi me sukses i filmit “Krom” test

6:24 pm | Nga Entela Bineri Shqiptarët nuk e pranuakan as kinemanë autor, as kinemanë sociale dhe aq…

In Memoriam/ Arbëreshët e Siçilisë i bashkohen dhimbjes për Jorgo Bulon

In Memoriam/ Arbëreshët e Siçilisë i bashkohen dhimbjes për Jorgo Bulon test

10:10 am | Lajmi për humbjen e papritur të mikut dhe kolegut prof. Jorgo Bulo, jo vetëm që…

Hi-Tech

5 shenjat që tregojnë se celulari juaj ka marrë virus test

5 shenjat që tregojnë se celulari juaj ka marrë virus

2:02 pm | Mos i injoroni këto pesë shenja të listuara më poshtë, që tregojnë se telefoni juaj ka nevojë për një pastrim të plotë. Para së gjithash, problemi më i madh është se shumica e pronarëve të telefonit nuk janë të vetëdijshëm…

Vetura më e re nga Lindja e Mesme e cila po i ‘lë pa mend të gjithë’

2:00 pm | Fenyr Supersport dhe Lykan hypersport sapo janë bërë me një vëlla të ri trupmadh Vetura…

Shqipëria, lidhjen më të dobët të internetit në Europë

Shqipëria, lidhjen më të dobët të internetit në Europë test

11:47 am | Shqipëria renditet e fundit në Europë përsa i përket cilësisë së lidhjes së internetit. Raporti…

FOTOT/ “BISHAT” Këto janë 10 makinat më të fuqishme në botë

2:10 pm | Shume shtete në botë shpenzojnë miliarda dollarë për të patur një ushtri sa më të…

Bota

“Jemi në luftë!” Pentagoni dërgon trupa speciale për të luftuar ISIS-in test

“Jemi në luftë!” Pentagoni dërgon trupa speciale për të luftuar ISIS-in

5:21 pm | Pentagoni ka njoftuar sot se do të nisë trupat speciale në Siri për të luftuar kundër ISIS. Lajmi kishte disa javë që shpërndahej por sot ka ardhur njoftimi zyrtar. Kreu i Pentagonit Ashton Carter ka njoftuar se do të nisin…

Panik në Stamboll! 2 viktima nga shpërthimi në metro

Panik në Stamboll! 2 viktima nga shpërthimi në metro test

5:06 pm | Një shpërthim i fortë i ndhdhur në një stacion hekurudhor të Stambollit ka vënë në…

FOTOT/ Britania e Madhe përgatitet për luftë, dërgon Tornadot në Siri por…

FOTOT/ Britania e Madhe përgatitet për luftë, dërgon Tornadot në Siri por… test

4:50 pm | Pas votimit në parlament flota ajrore e Britanisë së Madhe ka nisur përgatitjet për të…

Fundi i botës? Lufta apokaliptike Turqi-Rusi u parashikua 2 shekuj më parë

Fundi i botës? Lufta apokaliptike Turqi-Rusi u parashikua 2 shekuj më parë test

2:59 pm | Dy figurat më të respektuara në historine hebreje  parashikuan një luftë mes Turqisë dhe Rusisë,…

Dossier

“Ka shumë kulte të rremë për Lëvizjen e Dhjetorit. Ramiz Alia kontrollonte PS-në dhe elementë të PD-së” test

“Ka shumë kulte të rremë për Lëvizjen e Dhjetorit. Ramiz Alia kontrollonte PS-në dhe elementë të PD-së”

10:45 am | Afrim Krasniqi thotë se janë ngritur shumë kulte për Lëvizjen e Dhjetorit, sidomos për politikanët që kanë qenë në pushtet. “Lëvizja e Dhjetorit ka një vlerë simbolike, me përjashtim të 1912 dhe 1920 në asnjë ngjarje tjetër historike nuk ka…

Ja si survejoi Sigurimi i Shtetit delegacionin kosovar të 1969-ës, në festimet e Pavarësisë

Ja si survejoi Sigurimi i Shtetit delegacionin kosovar të 1969-ës, në festimet e Pavarësisë test

10:02 am | “Gazeta Shqiptare” ka botuar të plotë një relacion sekret të zv/ministrit të Brendshëm, Rexhep Kolli,…

“Shefi i degës, pasi i përdhunonte femrat në qelitë e diktaturës komuniste, i pikturonte ato nudo”

“Shefi i degës, pasi i përdhunonte femrat në qelitë e diktaturës komuniste, i pikturonte ato nudo” test

9:43 am | Përgjatë 45 viteve të diktaturës 91 gra u pushkatuan, 4465 gra u burgosën, 7 gra…

FOTOT/ Lidhje obsesive dhe … sa shumë vetëvrasje! Këto ishin dashuritë e Adolf Hitlerit

FOTOT/ Lidhje obsesive dhe … sa shumë vetëvrasje! Këto ishin dashuritë e Adolf Hitlerit test

10:04 pm | Pavarësisht se sot konsiderohet që të jetë mishërimi i të keqes absolute, Adolf Hitleri ka…

Blogu TemA