Gazeta Tema | Gazete e perditshme shqiptare
 
private
Aktualitet

Letra e futbollistëve të Armenisë: Nuk e kemi shitur ndeshjen me Shqipërinë

Letra e futbollistëve të Armenisë: Nuk e kemi shitur ndeshjen me Shqipërinë test

10:39 am | Kreu i Federatës së Futbollit armen, Ruben Hayrapetyan, bëri një akuzë të rëndë pak ditë…

RREFIMI/ Spartak Ngjela: Jeta në burg dhe koha kur Ramiz Alia u prish me Berishën

RREFIMI/ Spartak Ngjela: Jeta në burg dhe koha kur Ramiz Alia u prish me Berishën test

10:24 am | Nga Monika Shoshori Stafa Janë fundvitet 1980. Ramiz Alia kish filluar të ndiente frikë, një…

Frika e Amerikës

Frika e Amerikës test

10:21 am | Donald Trump e kandidatë të tjerë presidencialë po e përdorin terrorin e IS për qëllime…

Rrëfimi i grave të dhunuara në diktatura: Torturat e tmerrshme në kampet komuniste

Rrëfimi i grave të dhunuara në diktatura: Torturat e tmerrshme në kampet komuniste test

9:57 am | Më shumë se 90 gra janë zhdukur dhe ekzekutuar pa gjyq gjatë periudhës së diktaturës…

Qeveria çon në Kuvend strategjinë për transportin rrugor; Udhëtim me bileta elektronike

Qeveria çon në Kuvend strategjinë për transportin rrugor; Udhëtim me bileta elektronike test

9:43 am | Për herë të parë do të parashikohet me ligj udhëtimi me biletë elektronike. Qeveria ka…

Lifestyle

Politika

RREFIMI/ Spartak Ngjela: Jeta në burg dhe koha kur Ramiz Alia u prish me Berishën test

RREFIMI/ Spartak Ngjela: Jeta në burg dhe koha kur Ramiz Alia u prish me Berishën

10:24 am | Nga Monika Shoshori Stafa Janë fundvitet 1980. Ramiz Alia kish filluar të ndiente frikë, një frikë që dukej se po e mendonte mirë si ta menaxhojë. Shqipëria po jetonte në fund të viteve ‘80 një gjendje të lodhur stanjacioni ekonomiko-shoqëror.…

“Berisha nuk do bëjë dot pis luftën duke veshur me lavdi kuislingët”

“Berisha nuk do bëjë dot pis luftën duke veshur me lavdi kuislingët” test

9:35 pm | Deputeti Erjon Braçe thotë se Sali Berisha nuk mundë të bëjë pis Luftën Antifashiste Nacional…

FOTOT/ “Kaubojsi” krah biznesmenëve të mëdhenj

FOTOT/ “Kaubojsi” krah biznesmenëve të mëdhenj test

7:36 pm | Eduart Ndocaj ka qenë një ndër të ftuarit e kryeministrit Rama në pritjen e organizuar…

Rama: 29 nëntori, simbolika për të luftuar ISIS

Rama: 29 nëntori, simbolika për të luftuar ISIS test

7:06 pm | Një përkujtim dhe respekt për të shkuarën, por dhe një thirrje e frymëzim për të…

Rajoni

Historia e Elmës, vajza nga Mitrovica që u arrestua për terrorizëm test

Historia e Elmës, vajza nga Mitrovica që u arrestua për terrorizëm

2:30 pm | Familja e Elma Gjyshincës, nga Lagjja e Boshnjakëve në Mitrovicën Veriore, është tronditur rëndë nga ajo që i ka ndodhur. “Duke e njohur mirë, ajo nuk ka bërë asgjë nga ajo që thuhet”, thotë gjyshja e saj, Ismeta, duke qarë.…

Albin Kurti, 30 ditë në burgun e sigurisë së lartë

Albin Kurti, 30 ditë në burgun e sigurisë së lartë test

1:21 pm | Deputeti i arrestuar i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, pas seancës gjyqësore të zhvilluar këtë të…

Hashim Thaçi: Rusia po destabilizon Ballkanin

Hashim Thaçi: Rusia po destabilizon Ballkanin test

12:23 pm | Zëvendëskryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi, duke folur për të përditshmen më të lexuar në Gjermani…

Athina: Pas rrëzimit të avionit rus Turqia nuk ka cënuar më kufirin grek

Athina: Pas rrëzimit të avionit rus Turqia nuk ka cënuar më kufirin grek test

11:24 am | Që prej rrëzimit të avionit rus Turqia nuk ka cënuar më hapësirën greke. Një zyrtar…

Sociale

Qeveria çon në Kuvend strategjinë për transportin rrugor; Udhëtim me bileta elektronike test

Qeveria çon në Kuvend strategjinë për transportin rrugor; Udhëtim me bileta elektronike

9:43 am | Për herë të parë do të parashikohet me ligj udhëtimi me biletë elektronike. Qeveria ka dërguar në Kuvend për diskutim projektligjin që do të rregullojë transportin rrugor në vend. Në një nga nenet e këtij projektligji thuhet se : “Neni…

Lazaratasit tani “parajsën” e kërkojnë në Amerikë

Lazaratasit tani “parajsën” e kërkojnë në Amerikë test

9:15 am | Që prej ndalimit të mbjelljes së hashashit, Lazarati është kthyer në një fshat si gjithë…

FOTO LAJM/ Një foto që tregon shumë

FOTO LAJM/ Një foto që tregon shumë test

6:47 pm | Një një kohë kur në Europë ka diskutime të forta pas akteve terroriste në Paris,…

Veliaj: Në 2016, sheshi ‘Skënderbej’ kthehet në pedonale

Veliaj: Në 2016, sheshi ‘Skënderbej’  kthehet në pedonale test

4:27 pm | Ashtu sikurse ishte lajmëruar edhe më parë sërish Tirana sot ka një ditë pa makina.…

Kronika

Rrëfimi i grave të dhunuara në diktatura: Torturat e tmerrshme në kampet komuniste test

Rrëfimi i grave të dhunuara në diktatura: Torturat e tmerrshme në kampet komuniste

9:57 am | Më shumë se 90 gra janë zhdukur dhe ekzekutuar pa gjyq gjatë periudhës së diktaturës komuniste. Një përmbledhje e titulluar “Gra të përndjekura politikisht”, sjell për herë të parë dëshmitë e disa prej grave të torturuara në kampet komuniste. Dëshmitë…

Rrëfimi i pengut në malet e Dukagjinit: Kisha jetë deri në 29 nëntor!

Rrëfimi i pengut në malet e Dukagjinit: Kisha jetë deri në 29 nëntor! test

9:01 am | “Më datë 21 nëntor, rreth orës 18:30 kam qenë duke pirë kafe me vëllain në…

Diamante nga Tanzania në Shqipëri! Krimet e Rënda sekuestrojnë kompaninë italiane

Diamante nga Tanzania në Shqipëri! Krimet e Rënda sekuestrojnë kompaninë italiane test

3:43 pm | Një kompani e quajtur “ALENFRA” është sekuestruar nga Prokuroria e Krimeve të Rënda me një…

VIDEO/ ‘Rishfaqet’ Enver Hoxha rrugëve të Tiranës

11:53 am | Adhuruesit e Enver Hoxhës kanë vërshuar rrugëve të Tiranës me parrulla dhe foto të Diktatorit.…

Sport

Letra e futbollistëve të Armenisë: Nuk e kemi shitur ndeshjen me Shqipërinë test

Letra e futbollistëve të Armenisë: Nuk e kemi shitur ndeshjen me Shqipërinë

10:39 am | Kreu i Federatës së Futbollit armen, Ruben Hayrapetyan, bëri një akuzë të rëndë pak ditë më parë në drejtim të futbollistëve të Armenisë. Ai tha se ata e shitën ndeshjen me Shqipërinë. Por, atij i janë përgjigjur vetë lojtarët e…

Skraparllinjtë: Ilir Meta eja na merr, me ty shkojmë në Champions League

Skraparllinjtë: Ilir Meta eja na merr, me ty shkojmë në Champions League test

9:05 am | Tifozët e Skraparit, një ekip që militon në Kategorinë e Tretë të futbollit shqiptar, i…

“Cana 200”, Nantes nderon kapitenin tonë të kombëtares

“Cana 200”, Nantes nderon kapitenin tonë të kombëtares test

12:20 pm | FC Nantes ka luajtur mbrëmë ndeshjen e radhës në “Ligue 1”, duke barazuar në shtëpi,…

FOTOT/ Rrëzohet mbreti i boksit! Tyson Fury fiton “betejën” e shekullit

FOTOT/ Rrëzohet mbreti i boksit! Tyson Fury fiton “betejën” e shekullit test

10:44 am | Ndeshja e boksit mes kampionit të botës Vladimir Klitschko dhe anglezit Tyson Fury përfunduar në…

Ekonomia

Marrëzia e koncesioneve test

Marrëzia e koncesioneve

4:12 pm | Bizneset shqiptare të cigareve dhe karburanteve transferuan këtë vit si çmime fundore ndaj konsumatorëve rreth 20 milionë euro të krijuara si kosto shtesë nga koncesionet e markimit, skanimit dhe pullës fiskale. Vala e re e koncesioneve 200 milionë euro në…

Miliona për zyra e rikonstruksione. Vetëm Presidenti 150 mijë dollarë për zyrën

Miliona për zyra e rikonstruksione. Vetëm Presidenti 150 mijë dollarë për zyrën test

7:37 pm | Nga 600 milion dollarë që jep buxheti i shtetit për investimet publike, 10% e kësaj…

Gjithë pikëpyetjet e Buxhetit 2016! Ja përgjigjet e Ahmetaj

Gjithë pikëpyetjet e Buxhetit 2016! Ja përgjigjet e Ahmetaj test

8:14 pm | Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Turizmit, Tregtisë dhe Sipërmarrjes prezantoi Shpenzimet Kapitale të Projektbuxhetit të vitit…

“Si mundet që Bulqiza merr 50 % më shumë fonde për rrugë se Tirana?”

“Si mundet që Bulqiza merr 50 % më shumë fonde për rrugë se Tirana?” test

5:58 pm | Parashikimet e buxhetit për investimet në infrasktrukturë janë kritikuar jo vetëm nga opozita në parlament…

Kulture

Shkëlqimi i parakohshëm dhe dështimi me sukses i filmit “Krom” test

Shkëlqimi i parakohshëm dhe dështimi me sukses i filmit “Krom”

6:24 pm | Nga Entela Bineri Shqiptarët nuk e pranuakan as kinemanë autor, as kinemanë sociale dhe aq më pak filmin shqiptar! Të paktën, kështu rezulton nga dështimi i sigurt, por jo dhe aq i parapritur i filmit “Krom” me skenar dhe regji…

In Memoriam/ Arbëreshët e Siçilisë i bashkohen dhimbjes për Jorgo Bulon

In Memoriam/ Arbëreshët e Siçilisë i bashkohen dhimbjes për Jorgo Bulon test

10:10 am | Lajmi për humbjen e papritur të mikut dhe kolegut prof. Jorgo Bulo, jo vetëm që…

Çastet e fundit të jetës së akademikut Jorgo Bulo

Çastet e fundit të jetës së akademikut Jorgo Bulo test

10:15 am | Akademiku Jorgo Bulo ka ndërruar jetë në mënyrë të papritur dje, në moshën 76-vjeçare. Ai…

Shkove shumë larg miku im i shtrenjtë!

Shkove shumë larg miku im i shtrenjtë! test

9:34 pm | Nga Rexhep Qosja Shkove, shumë larg shkove, miku im i shtrenjtë, Jorgo! Shkove në largësinë…

Hi-Tech

FOTO LAJM/ Google uron me flamurin shqiptar festën e Pavarësisë test

FOTO LAJM/ Google uron me flamurin shqiptar festën e Pavarësisë

1:16 am | Google iu ka bërë një surprizë shqiptarëve me rastin e festës së Pavarësisë. Faqja më e madhe e kërkimit motorik në botë, ka vendosur flamurin shqiptar dhe pamje nga Shqipëria, për të nderuar shqiptarët. Kështu, sapo hap Google, të shfaqet…

Mercedes-AMG SLR i ri, ja kur do vijë mrekullia e re e gjigandit gjerman

Mercedes-AMG SLR i ri, ja kur do vijë mrekullia e re e gjigandit gjerman test

2:20 pm | Mercedes-AMG raportohet se ka në plan të sjellë pasardhësin e SLR-së në vitin 2018. Sipas…

Specifikat e Alfa Romeo, vetura që sfidoi BMW-në

2:18 pm | Publikohet lista e tipareve standarde dhe opsionale të kësaj bukurie italiane për tregun amerikan. Kur…

5 veturat më luksoze në treg sot

2:13 pm | Nëse dëshironi të lëvizni në luks dhe ekstravagancë, këto janë zgjidhjet më të mira në…

Bota

I marri sheh Kalifin, i mençuri sheh Turqinë test

I marri sheh Kalifin, i mençuri sheh Turqinë

8:05 pm | Erdogani dëshiron të marrë Sirinë dhe Irakun. Europa dhe SHBA e mbështesin. Putini dhe Irani jo. Pikërisht me këta të dy, Turqia është e destinuar të hyjë gjithmonë e më shumë në konflikt Presidenti francez, Francois Hollande po përpiqet të…

Kancelari austriak: Do të votoja kundër Turqisë në BE

Kancelari austriak: Do të votoja kundër Turqisë në BE test

2:08 pm | Kancelari austriak Werner Faymann, ka deklaruar se BE pret zbatim të plotë të marrëveshje për…

Lufta e Tretë Botërore? Ja kur do nisë, dhe jo për shkak të ISIS

Lufta e Tretë Botërore? Ja kur do nisë, dhe jo për shkak të ISIS test

1:37 pm | Pas përplasjeve mes Turqisë dhe Rusisë po flitet çdo ditë e më shumë se ku…

“BE-ja do të përjetojë kolaps si Perandoria Romake”

“BE-ja do të përjetojë kolaps si Perandoria Romake” test

1:02 pm | Në një intervistë me agjensitë e lajmeve ndërkombëtare, kryeministri hollandez, Mark Rutte, ka sygjeruar shtetet…

Dossier

RREFIMI/ Spartak Ngjela: Jeta në burg dhe koha kur Ramiz Alia u prish me Berishën test

RREFIMI/ Spartak Ngjela: Jeta në burg dhe koha kur Ramiz Alia u prish me Berishën

10:24 am | Nga Monika Shoshori Stafa Janë fundvitet 1980. Ramiz Alia kish filluar të ndiente frikë, një frikë që dukej se po e mendonte mirë si ta menaxhojë. Shqipëria po jetonte në fund të viteve ‘80 një gjendje të lodhur stanjacioni ekonomiko-shoqëror.…

Rrëfimi i grave të dhunuara në diktatura: Torturat e tmerrshme në kampet komuniste

Rrëfimi i grave të dhunuara në diktatura: Torturat e tmerrshme në kampet komuniste test

9:57 am | Më shumë se 90 gra janë zhdukur dhe ekzekutuar pa gjyq gjatë periudhës së diktaturës…

Rrëfimi i bashkëpunëtorit të Enverit: Liljana Hoxha më kërcënoi në ATSH

Rrëfimi i bashkëpunëtorit të Enverit: Liljana Hoxha më kërcënoi në ATSH test

8:58 am | Me Nexhmijen, ashtu si edhe me shumë ish-funksionarë të lartë të kohës, Kiço Kapedanin e…

Enveri nuk ka qenë aq ateist: më 29 nëntor të 44-ës, do falenderonte Zotin për çlirimin e vendit

Enveri nuk ka qenë aq ateist: më 29 nëntor të 44-ës, do falenderonte Zotin për çlirimin e vendit test

8:43 pm | Ndër misteret e mëdha që ish-udhëheqësi komunist, Enver Hoxha ka marrë me vete në varr,…

Blogu TemA