Gazeta Tema | Gazete e perditshme shqiptare
 
private
Aktualitet

U betua Ambasadori Donald Lu:”Shqipëria aleate e afërt dhe një mike e Shteteve të Bashkuara

U betua Ambasadori Donald Lu:”Shqipëria aleate e afërt dhe një mike e Shteteve të Bashkuara

11:45 pm | Ambasadori i ardhshëm i Shteteve të Bashkuara në Shqipëri, Donald Lu, i cili do të…

Diana Bejko u shkarkua për një faturë vetëm 12 mijë lekë të vjetra

Diana Bejko u shkarkua për një faturë vetëm 12 mijë lekë të vjetra

9:46 pm | Qeveria zyrtarizoi në mbledhjen e sotme shkarkimin nga detyra të zëvendësminisres Diana Bejko. Vendimi erdhi…

Misteri i financimit të xhihadistëve shqiptarë

Misteri i financimit të xhihadistëve shqiptarë

8:46 pm | Nga Aleksandra Bogdani, Flamur Vezaj BIRN   Shumat e pagesave që kanë bërë të dyshuarit…

FOTOT/ Arrestohet dhe një “Babagjysh”, ja maskat dhe armët që përdornin ata

FOTOT/ Arrestohet dhe një “Babagjysh”, ja maskat dhe armët që përdornin ata

8:39 pm | Arrestohet dhe një prej “Babagjyshëve” të shpallur në kërkim. Burime policore i thanë gazetës TemA…

Dëmi 4.3 milion euro në Ujësjellësin e Kukësit. 4 zyrtarë në pranga, në kërkim drejtuesi teknik i shoqërisë “Gener 2 & Albstar”

Dëmi 4.3 milion euro në Ujësjellësin e Kukësit. 4 zyrtarë në pranga, në kërkim drejtuesi teknik i shoqërisë “Gener 2 & Albstar”

8:23 pm | Operacioni “Gjallica” i realizuar nga policia e Kukësit është finalizuar me arrestimin e tre punonjësve…

La Blance

Lifestyle

U betua Ambasadori Donald Lu:”Shqipëria aleate e afërt dhe një mike e Shteteve të Bashkuara

11:45 pm | Ambasadori i ardhshëm i Shteteve të Bashkuara në Shqipëri, Donald Lu, i cili do të zëvëndësojë Ambasadorin Alexander A. Arvizu, u betua gjatë një ceremonie zyrtare në Departamentin e Shtetit të Sh.B.A. Gjatë fjalës së tij, Ambasadori i ardhshëm Lu tha se “Shqipëria është një aleate e afërt dhe një mike e Shteteve të Bashkuara.…

U betua Ambasadori Donald Lu:”Shqipëria aleate e afërt dhe një mike e Shteteve të Bashkuara

Grosistët “harrojnë” të ulin çmimin e karburanteve?!

5:58 pm | Java që lamë pas ka shënuar uljen më të madhe të çmimit të naftës në bursa duke kapur 10 % rënie çmimi brenda javës një rënie rekord të cilës po i gëzohen konsumatorët dhe bizneset në gjithë botën dhe që po shihet si “dhurata e Krishtlindjeve” në mbarë botën. Në Shqipëri kjo javë nuk është…

Grosistët “harrojnë” të ulin çmimin e karburanteve?!

SPECIALE/ Projektligji “Veliaj” për dosjet: Prioritet informimit dhe lustracion brenda kuadrit kushtetues

8:45 pm | TemA   Projektligji që ka depozituar sot ministri Veliaj, është është i ngjashëm me versionin gjerman të ligjit për dosjen ku i jepet prioritet informimit dhe lustracioni zhvillohet brenda kornmizave kushtetuese për të mos prodhuar një konlikt të ri me Kushtetutën. Projektligji titullohet “Për të drejtën e informimit për dokumentet e ish­Sigurimit të Shtetit të…

SPECIALE/ Projektligji “Veliaj” për dosjet: Prioritet informimit dhe lustracion brenda kuadrit kushtetues

Donatoret shqiptare te senatorit Gary Peters, festojne ditelindjen e tij

11:58 pm | Pese donatore shqiptare, ne Michigan ishin te ftuar ne Shtepine e Konsullit te Nderit te Shqiperise, Z Ekrem Bardha , per tu takuar dhe kremtuar fitoren dhe ditelindjen, e senatorit ne Michigan Z Gary Peters. Ne Takim me Senatorin ishin ftuar disa nga kontribuesit me kryesore per fitoren e tij. Gjate kesaj mbremje ne nje atmosfere…

Donatoret shqiptare te senatorit Gary Peters, festojne ditelindjen e tij

‘Partia e Arbenëve’ dhe uzurpatorët e tribunave

7:30 pm | Nga Arben Meçaj Nuk do të desha të riktheja çështjen e 8 Dhjetorit ‘90, nëse në skenë nuk do të ridilte përsëri rishikimi i kësaj çështje nga opinionisti Fevziu. Fevziu e mbylli tematikën e ngjarjeve te Dhjetorit ’90 me një emision në datën 8Dhjetor, dhe iu rikthye (nuk e di se përse, nëse do t’i referohemi…

‘Partia e Arbenëve’ dhe uzurpatorët e tribunave

Rajoni

“Alpine Bau” dhe “Familja e Ballkanit”/ Një histori plot mistere dhe pikëpyetje

“Alpine Bau” dhe “Familja e Ballkanit”/ Një histori plot mistere dhe pikëpyetje

5:05 pm | “I forti” i kompanisë “Alpine Bau”, Dietmar Aluta-Oltyan, dhe gruaja e tij Helena ishin zemra e zgjerimit shkatërrimtar të kompanisë në Ballkan, , pavarësisht pikëpyetjeve lidhur me rolet  e tyre brenda gjigantit austriak tashmë të falimentuar. Duke fluturuar me aeroplan…

Shqipëria dhe Serbia, marrëveshje për njohjen e patentave

Shqipëria dhe Serbia, marrëveshje për njohjen e patentave

2:53 pm | Shqipëria dhe Serbia kanë nënshkruar një marrëveshje për njohjen dypalëshe të patentave. Marrëveshja është nënshkruar…

Beogradi lëshon fletë-arrest për Ballistin e dronit

Beogradi lëshon fletë-arrest për Ballistin e dronit

11:42 am | I dyshuari kryesor për lëshimin e dronit të famshëm në stadiumin e Beogradit, dhe i…

Rebelët serbë të artit dhe droni i shqiptarëve e kanë ftohur Beogradin

Rebelët serbë të artit dhe droni i shqiptarëve e kanë ftohur Beogradin

10:36 am | E nisën si aventurë të thjeshtë, por tashmë Lëvizja e tyre për pushtimin e kinemave…

Sport

Partizani pret Vllazninë në ndeshjen për të ruajtur kreun/ Takimi DIREKT në TemA TV

Partizani pret Vllazninë në ndeshjen për të ruajtur kreun/ Takimi DIREKT në TemA TV

3:28 pm | Vllaznia është padyshim skuadra e muajit në Superligë. Shkodranët kanë 4 fitore radhazi dhe sipas drejtuesve, ata do të kërkojnë edhe të pestën sot ndaj Partizanit në kryqytet, në takimin që luhet në ora 16:00 dhe do të transmetohet në…

Shqiptari Petrit Doka do të jetë presidenti i ri i Parmës

Shqiptari Petrit Doka do të jetë presidenti i ri i Parmës

2:39 pm | Parma do të ketë president të ri një biznesmen shqiptar. Pas shumë tratativash ku u…

Henry: Në të ardhmen dua që të drejtoj Arsenalin

Henry: Në të ardhmen dua që të drejtoj Arsenalin

1:36 pm | Pasi I dha fund futbollit të luajtur, me një karrierë fantastike Thierry Henry dëshiron që…

“Provokon” edhe Serxhio Ramos, feston duke bërë shqiponjën (FOTO)

“Provokon” edhe Serxhio Ramos, feston duke bërë shqiponjën (FOTO)

10:12 am | Real Madrid ka fituar gjysëmfinalen e Botërorit të Klubit ndaj Cruz Azul me rezultatin 4-0.…

Ekonomia

Grosistët “harrojnë” të ulin çmimin e karburanteve?!

Grosistët “harrojnë” të ulin çmimin e karburanteve?!

5:58 pm | Java që lamë pas ka shënuar uljen më të madhe të çmimit të naftës në bursa duke kapur 10 % rënie çmimi brenda javës një rënie rekord të cilës po i gëzohen konsumatorët dhe bizneset në gjithë botën dhe që…

Kina ofron linjë kredie prej 10 miliardë USD Europës Qendrore dhe Lindore/Rama: Projekte inovative

Kina ofron linjë kredie prej 10 miliardë USD Europës Qendrore dhe Lindore/Rama: Projekte inovative

11:56 am | Kryeministri kinez Li Keqiang tha se Kina dëshiron të kërkojë modele të rinj financimi për…

Konçensionet e Qeverisë “Berisha”/ Edhe Kisha Ortodokse pronare hidrocentralesh

Konçensionet e Qeverisë “Berisha”/ Edhe Kisha Ortodokse pronare hidrocentralesh

7:33 pm | Superfuqia energjitike e reklamuar nga ish-kryeministri Sali Berisha duket se e ktheu Qeverinë e tij…

Arben Zibri fiton çmimin “Pashko” dhe 10 mijë USD

Arben Zibri fiton çmimin “Pashko” dhe 10 mijë USD

5:44 pm | Fondacioni për Liri Ekonomike ka ndarë mbrëmjen e sotme çmimin “Pashko” për ekonomi, me një…

Kulture

Hakerat kërcënojnë se do sulmojnë kinematë, anullohet premiera e filmit realizuar nga Sony Pictures

Hakerat kërcënojnë se do sulmojnë kinematë, anullohet premiera e filmit realizuar nga Sony Pictures

2:03 pm | Premiera njujorkeze e filmit “The Interview”, një komedi për vrasjen e presidentit të Koresë së Veriut, është anulluar pas kërcënimeve nga hakerat. Hakerat që sulmuan Sony Picture, kërcënuan gjithë kinematë në Amerikë që do të shfaqnin filmin e realizuar nga…

INTERVISTA/Zhani Ciko: Muzika shqiptare ka shpirtin e kombit tonë

INTERVISTA/Zhani Ciko: Muzika shqiptare ka shpirtin e kombit tonë

11:53 am | Nga Skender Minxhozi Muzikanti i njohur dhe ish-drejtori i TKOB, komqenton tendencat dhe progresin e…

Unioni i Gazetarëve ndan çmimet vjetore për gazetarët e ekonomisë

Unioni i Gazetarëve ndan çmimet vjetore për gazetarët e ekonomisë

9:37 pm | Unioni i Gazetarëve Shqiptarë ka organizuar paraditen e sotme ceremoninë e ndarjes së çmimeve vjetore “Vangjush Gambeta”.…

Balerini Kledi Kadiu shpallet “Personaliteti evropian i vitit”

Balerini Kledi Kadiu shpallet “Personaliteti evropian i vitit”

2:10 pm | Balerini shqiptar Kledi Kadiu është nderuar me titullin “Personaliteti evropian i vitit” për fushën e…

Hi-Tech

Apple pezullon shitjet në Rusi, për shkak të rublës

Apple pezullon shitjet në Rusi, për shkak të rublës

12:36 pm | Gjiganti i teknologjisë Apple ka thënë se nuk mund të shesë prodhime online në Rusi, sepse vlera e rublës është shumë e paqëndrueshme për vendosjen e çmimeve. Kompania ka ndaluar shitjet e iPhone-ve, iPad-ëve dhe produkteve të tjera në Rusi,…

Whatsapp do të krijojë platformë edhe në web

Whatsapp do të krijojë platformë edhe në web

12:14 pm | Shërbimi më i famshëm dhe më i përdorur i mesazheve – WhatsApp është duke menduar…

Flet Mark Zeuckenrberg: 10 miliarde mesazhe ne dite kalojne permes Facebookut

Flet Mark Zeuckenrberg: 10 miliarde mesazhe ne dite kalojne permes Facebookut

10:59 am | Flet Mark Zeuckenrberg, themeluesi i rrjetit më të madh social në botë, Facebook: Më shumë…

Internet vs TV – Një luftë reklamash

9:43 am | Ne tregun USA te sherbimeve dixhitale prej kohesh ka nisur nje beteje midis internetit dhe…

Bota

Donatoret shqiptare te senatorit Gary Peters, festojne ditelindjen e tij

Donatoret shqiptare te senatorit Gary Peters, festojne ditelindjen e tij

11:58 pm | Pese donatore shqiptare, ne Michigan ishin te ftuar ne Shtepine e Konsullit te Nderit te Shqiperise, Z Ekrem Bardha , per tu takuar dhe kremtuar fitoren dhe ditelindjen, e senatorit ne Michigan Z Gary Peters. Ne Takim me Senatorin ishin ftuar…

Historike, SHBA dhe Kuba rivendosin marrëdhëniet pas 53 vitesh

Historike, SHBA dhe Kuba rivendosin marrëdhëniet pas 53 vitesh

7:58 pm | Presidenti i Kubës, Raul Kastro, ka thënë se kombi i tij ka rënë dakord për…

Zgjidhet femra e parë peshkope në Kishën Angleze

Zgjidhet femra e parë peshkope në Kishën Angleze

3:48 pm | Libby Lane është zgjedhur si peshkopja e parë femër për Kishën e Anglisë, vetëm një…

Autopsia/ Schockenhoff vdiq në saunë për shkak të temperaturave të larta?

Autopsia/ Schockenhoff vdiq në saunë për shkak të temperaturave të larta?

3:08 pm | Politikani gjerman i CDU, Andreas Schockenhoff, mund të ketë vdekur nga nxehtësia në saunë, ku…

Dossier

‘Partia e Arbenëve’ dhe uzurpatorët e tribunave

‘Partia e Arbenëve’ dhe uzurpatorët e tribunave

7:30 pm | Nga Arben Meçaj Nuk do të desha të riktheja çështjen e 8 Dhjetorit ‘90, nëse në skenë nuk do të ridilte përsëri rishikimi i kësaj çështje nga opinionisti Fevziu. Fevziu e mbylli tematikën e ngjarjeve te Dhjetorit ’90 me një emision…

DOSSIER/ Misteri i pazbardhur i darkës së 11 Dhjetorit 1990

DOSSIER/ Misteri i pazbardhur i darkës së 11 Dhjetorit 1990

10:12 am | Nga Arben Meçaj*   Për të 24-in vit i njëjti ritual. Dhjetori si Festë e…

DOSSIER/ 12 dhjetor ‘90, themelimi i Partisë Demokratike

DOSSIER/ 12 dhjetor ‘90, themelimi i Partisë Demokratike

7:09 pm | Ismail Kadare përshëndeti nga Franca: “Lulja çeli në dimër” ndërsa ish i burgosuri politik, shkrimtari…

Shfarosni shqiptarët! Ja platformat e fqinjëve…

Shfarosni shqiptarët! Ja platformat e fqinjëve…

10:40 am | Sot jemi fqinjë dhe në marrëdhënie të mira bilaterale, madje në angazhime të përbashkëta në…

Blogu TemA

Faqja kryesore e Gazetes TemA

Faqja kryesore