Gazeta Tema | Gazete e perditshme shqiptare
 
publish
Aktualitet

VIDEO/ Qenushja Masha pret prej një viti të zotin në spitalin ku ai vdiq, njëlloj si Akita japonez Hachiko

VIDEO/ Qenushja Masha pret prej një viti të zotin në spitalin ku ai vdiq, njëlloj si Akita japonez Hachiko

7:12 pm | Masha, një qenushe zemërthyer, është në pritje të të zotit të saj ç‡do ditë, që…

Hysen Pulaku shpallet kampion Europe për të rinjtë në Qipro

Hysen Pulaku shpallet kampion Europe për të rinjtë në Qipro

6:59 pm | Hysen Pulaku shpallet kampion Europe në kampionatin për të rinjtë në Qipro në sportin e…

Rama: Të luftojmë mitmarrjen në arsim, rasti i Lushnjes maja i ajsbergut

Rama:  Të luftojmë mitmarrjen në arsim, rasti i Lushnjes maja i ajsbergut

6:55 pm | Kryeministri Edi Rama theksoi se reforma në sistemin arsimor synon të luftojë korrupsionin në këtë…

Çfarë mund t’iu mësojë Norvegjia vendeve të tjera?

Çfarë mund t’iu mësojë Norvegjia vendeve të tjera?

6:45 pm | Kristian Midtoy është kuzhinier në një kopsht të Oslos. Specialitetet e tij radhiten nga peshku…

Buletini i Ministrisë së Brendshme: Në tetor, 66 % më pak vrasje se viti i kaluar

Buletini i Ministrisë së Brendshme: Në tetor, 66 % më pak vrasje se viti i kaluar

6:05 pm | Numri i vrasjeve në muajin tetor është 4, ose 66% më pak krahasuar me tetorin…

La Blance

Lifestyle

Miratohen shtesat në ligjin për Avokatin e Popullit, pa opinionin e Komisionit të Venecias

3:59 pm | Kuvendi miratoi sot me 88 vota disa ndryshime dhe shtesa në ligjin për “Avokatin e Popullit”, që synojnë rritjen e pavarësisë së këtij institucioni kushtetues në mbrojtje të të drejtave dhe lirive të qytetarëve. Ligji, miratimi i të cilit kërkonte shumicë të cilësuar votash, (84), sjell disa risi. Institucionit të Avokatit të Popullit, përveç rolit…

Miratohen shtesat në ligjin për Avokatin e Popullit, pa opinionin e Komisionit të Venecias

Kuvend, miratohet me 81 vota pro buxheti dhe paketa fiskale e vitit 2015

1:44 pm | Kuvendi diskutoi dhe miratoi Paketën Fiskale dhe projektbuxhetin e vitit 2015 me 81 vota pro, ndërsa në seancë mungonin deputetët e PD,  që vijojnë bojkotin parlamentar. Kryetari i Komisionit të Eknomisë dhe Financave Erjon Braçe duke folur në Kuvend tha se paketa fiskale e paraqitur nga Qeveria ka në thelb të saj të gjitha masat për mbështetjen e prodhimit vendas…

Kuvend, miratohet me 81 vota pro buxheti dhe paketa fiskale e vitit 2015

Rama: Të luftojmë mitmarrjen në arsim, rasti i Lushnjes maja i ajsbergut

6:55 pm | Kryeministri Edi Rama theksoi se reforma në sistemin arsimor synon të luftojë korrupsionin në këtë sistem, si dhe fenomenin e mitmarrjes. Referuar rastit të Drejtoreshës së DAR, e cila u arrestua për mitmarrje, Rama theksoi se ky rast është maja e ajsbergut. Në këtë kuadër Rama theksoi se pasi mësuesit t’i nënshtrohen provimit dhe të…

Rama:  Të luftojmë mitmarrjen në arsim, rasti i Lushnjes maja i ajsbergut

VIDEO/ Qenushja Masha pret prej një viti të zotin në spitalin ku ai vdiq, njëlloj si Akita japonez Hachiko

7:12 pm | Masha, një qenushe zemërthyer, është në pritje të të zotit të saj ç‡do ditë, që nga koha kur ai vdiq në një spital siberian vitin e kaluar. Kur i zoti i Mashës ishte duke jetuar në një pavion në Spitalin e Novosibirsk, Masha ishte vizitorja e tij e vetme. Tani që i zoti ka vdekur,…

VIDEO/ Qenushja Masha pret prej një viti të zotin në spitalin ku ai vdiq, njëlloj si Akita japonez Hachiko

Një portret për Ramadan Perhatin, njeriun e naftës shqiptare

10:26 pm | Ing.Ahmet Ҫollaku   Ai burrë serioz, veshur me një kostum të errët, nxitonte në dimër, në verë, herë për në zyrë për në puse. Ramadani ishte drejtor I Drejtorisë për shpimet e puseve të naftës dhe gazit po edhe studjues, ai studionte teknologjinë e shpimeve të puseve dhe lëngjet larse, parametrat që përcaktoheshin nga Institute…

Një portret për Ramadan Perhatin, njeriun e naftës shqiptare

Rajoni

Parlamenti Europian rezolutë kundër Sheshelit: Haga të rishqyrtojë lirimin e tij

Parlamenti Europian rezolutë kundër Sheshelit: Haga të rishqyrtojë lirimin e tij

5:46 pm | Parlamenti Europian ka miratuar një rezolutë ditën e sotme, kundër Vojisllav Sheshelit. Në rezolutë, e cila është mbështetur sot nga të gjitha grupet kryesore politike, dënohen aktivitetet e fundit të të akuzuarit serb për krime të luftës, Vojisllav Sheshel. Në…

Kroacia heton ‘Mbretin e Sallamit’ për përfitime lufte

Kroacia heton ‘Mbretin e Sallamit’ për përfitime lufte

3:02 pm | Një prodhues i mirënjohur i sallamit dhe produkteve të tjera të mishit, Georg ‘Djuro’ Gavrilovic,…

NATO i hap rrugën krijimit të ushtrisë së Kosovës

NATO i hap rrugën krijimit të ushtrisë së Kosovës

11:10 am | NATO ka bërë me dije se shndërrimi i Forcave të Sigurisë së Kosovës në ushtri…

14-vjeçari shqiptar vret ujkun, duke menduar se është dhelpër

14-vjeçari shqiptar vret ujkun, duke menduar se është dhelpër

7:47 pm | Një ngjarje e rrallë dhe e pabesueshme ka ndodhur në fshatin Tomoc të Istogut. Djaloshi…

Sport

Hysen Pulaku shpallet kampion Europe për të rinjtë në Qipro

Hysen Pulaku shpallet kampion Europe për të rinjtë në Qipro

6:59 pm | Hysen Pulaku shpallet kampion Europe në kampionatin për të rinjtë në Qipro në sportin e peshëngritjes. Gjatë kampionatit të zhvilluar në Qipro, Pulaku eshte shpallur kampion Europe ne peshën 85 kg  në shtytje, ndërsa në shkëputje dhe dy garësh ka marrë…

Renditja e FIFA-s, Shqipëria humbet dy pozicione

Renditja e FIFA-s, Shqipëria humbet dy pozicione

1:53 pm | Kombëtarja shqiptare ka humbur dy pozicione në renditjen e publikuar nga FIFA për muajin nëntor.…

VIDEO/ Ronaldo shënon dhe barazon Raulin

VIDEO/ Ronaldo shënon dhe barazon Raulin

11:16 am | Cristiano Ronaldo ka shënuar golin e fitores në ndeshjen kundër zvicerianëve të Bazelit. Sulmuesi i…

VIDEO/ Champions, fiton Juventusi dhe Arsenali

VIDEO/ Champions, fiton Juventusi dhe Arsenali

10:55 am | Kampionë e Italisë, Juventusi morën një fitore me shumë vlera në transfertën kundër suedezëve të…

Ekonomia

Kuvend, miratohet me 81 vota pro buxheti dhe paketa fiskale e vitit 2015

Kuvend, miratohet me 81 vota pro buxheti dhe paketa fiskale e vitit 2015

1:44 pm | Kuvendi diskutoi dhe miratoi Paketën Fiskale dhe projektbuxhetin e vitit 2015 me 81 vota pro, ndërsa në seancë mungonin deputetët e PD,  që vijojnë bojkotin parlamentar. Kryetari i Komisionit të Eknomisë dhe Financave Erjon Braçe duke folur në Kuvend tha se paketa fiskale e paraqitur…

Rritja e investimeve/ Gjiknuri: Duhet disiplinë financiare. Haxhinasto: Të promovojmë imazhin e vendit

Rritja e investimeve/ Gjiknuri: Duhet disiplinë financiare. Haxhinasto: Të promovojmë imazhin e vendit

1:04 pm | “Për të rritur investimet në vend nuk është e nevojshme vetëm lidhja në letër e…

PD, 31 amendamente për buxhetin 2015. Por i paraqet në Kuvendin e saj paralel

PD, 31 amendamente për buxhetin 2015. Por i paraqet në Kuvendin e saj paralel

3:01 pm | Partia Demokratike thotë se ka 31 amandamente për buzhetin e ri. Kjo u bë me…

Erion Braçe: Çmimi i energjisë elektrike nuk rritet më shumë se 10 lekë për kw/orë. Të rishikohen koncesionet

Erion Braçe: Çmimi i energjisë elektrike nuk rritet më shumë se 10 lekë për kw/orë. Të rishikohen koncesionet

12:51 pm | Kryetari i Komisionit të Ekonomisë, Erion Braçe, ka thënë gjatë një konference për shtyp, se…

Kulture

Fimi “Azem” shfaqet ne Kosove. Se shpejti dhe ne Tirane

Fimi “Azem” shfaqet ne Kosove. Se shpejti dhe ne Tirane

7:02 pm | Në 97 minuta është dhënë premiera e filmit “Azemi”, në Kino ABC , dhe realizatorët presin shikueshmëri, derisa thonë se do të shfaqet edhe në vende tjera, dhe më 10 dhjetor do të jetë edhe në Tiranë. Azemi, vjen nga…

Do të vë bast për Nobelin e Kadaresë, deri sa ai të jetë gjallë

Do të vë bast për Nobelin e Kadaresë, deri sa ai të jetë gjallë

5:24 pm | Nga Christian Lorentzen*   Rrëfimtari i “Muzgut të Perëndive të Stepës” nuk ka emër, por…

Heqja e shatervanit para Bashkise, zbulon pusin e vjeter te qytetit

Heqja e shatervanit para Bashkise, zbulon pusin e vjeter te qytetit

8:38 pm | Heqja e shatërvanit nxori një pus, 14 metra larg ndërtesës së qeverisë bregdetare, nga ana…

Këngëtarja e njohur me origjinë shqiptare Xhandan Erçetin merr titullin e kalorëses së Arteve dhe Letërsisë.

Këngëtarja e njohur me origjinë shqiptare Xhandan Erçetin merr titullin e kalorëses së Arteve dhe Letërsisë.

6:11 pm | Presidenti francez Francois Hollande në 2013 e nderoi këngëtaren e njohur me origjinë shqiptare Xhandan…

Blogu TemA

Faqja kryesore e Gazetes TemA

Faqja kryesore