Gazeta Tema | Gazete e perditshme shqiptare
 
private
Aktualitet

Drafti që Kukan ka propozuar mes palëve

Drafti që Kukan ka propozuar mes palëve

8:19 pm | Pas shumë orë bisedimesh mes palëve në Tiranë dhe që vazhduan edhe më vonë në…

Grupi i PS vendosë të mbështesë 3 emra për Këshillin Mbikqyrës/ Votohet edhe kandidati i Nishanit

Grupi i PS vendosë të mbështesë 3 emra për Këshillin Mbikqyrës/ Votohet edhe kandidati i Nishanit

7:39 pm | Grupi Parlametar i Partisë Socialiste vendosi t’i të votojë në Kuvend 3 kandidatë për Këshillin…

FOTOT/ Babai shqiptar me lot në sy kërkon fëmijët e humbur, dyshon se janë përfshirë në ISIS!

FOTOT/ Babai shqiptar me lot në sy kërkon fëmijët e humbur, dyshon se janë përfshirë në ISIS!

7:36 pm | Një qytetar zviceran me origjinë nga Kosova dhe i cili jeton në Zurich të Zvicrës…

Sekretari i Përgjithshëm i Bujar Nishanit jep dorëheqjen

Sekretari i Përgjithshëm i Bujar Nishanit jep dorëheqjen

7:02 pm | Arben Idrizi mësohet se ka dhënë dorëheqjen nga posti i sekretarit të Përgjithshëm të Presidencës.…

Shqipëria – tigri ekonomik i Ballkanit

Shqipëria – tigri ekonomik i Ballkanit

6:22 pm | Nga Mikra Krasniqi*   Kjo është Shqipëria? Oh zot, paskemi marrë fund!” tha gjyshja ime…

La Blance

Lifestyle

 • VIDEO-ja më prekëse.Majmuni lufton 20 minuta, t’i shpëtojë jetën shokut!
 • Xheni: Nëse kalon ligji për bashkëjetesën, do kërcej me të dashurën
 • FOTOT/ Ç’po ndodh me Kastron dhe Gentën?!
 • FOTOT/ Rikthehet me poza seksi pas lindjes
 • Ryva Kajtazi bën aksident në Prishtinë
 • FOTOT/ Martha Hunt, një ëngjëll në plazhet e Miamit!
 • FOTOT/ Gruaja super e nxehtë e Steven Gerrard!
 • FOTOT/ Një betejë epike mes ujkut dhe qenit, që fitohet nga ky i fundit
 • “Zhgënjen” Konçita, nuk do të jetë në festivalin e RTSH-së
 • FOTOT/ Elton John martohet në një ceremoni romantike
 • FOTOT/ Kjo femër mund t’i bëjë të gjithë për vetë
 • FOTOT/ Bleona, krenare që bën pjesë në listën e “skandalozeve”
 • FOTOT/ Vildanja rikthehet të provokojë
 • FOTOT/ “Kallashi” ngre temperaturat me foto të nxehta (+18)

Drafti që Kukan ka propozuar mes palëve

8:19 pm | Pas shumë orë bisedimesh mes palëve në Tiranë dhe që vazhduan edhe më vonë në Bruksel, konfirmohet se palët kanë rënë dakord të kenë një marrëveshje në formën e rezolutës parlamentare. Negociatorët Eduard Kukan, i qendrës së djathtë europiane dhe Knut Fleckenstein i qendrës së majtë, u sugjeruan palëve në Tiranë që të ulen dhe…

Drafti që Kukan ka propozuar mes palëve

Shqipëria – tigri ekonomik i Ballkanit

6:22 pm | Nga Mikra Krasniqi*   Kjo është Shqipëria? Oh zot, paskemi marrë fund!” tha gjyshja ime 86 vjeçare e cila kishte udhëtuar 36 orë me një kamion ushtarak në veri të Shqipërisë gjatë disa ditëve të vranëta dhe me shi në prillit të vitit 1999. Ajo ishte një ndër gjysmë milioni kosovarë që ishin dëbuar nga…

Shqipëria – tigri ekonomik i Ballkanit

Xheni: Nëse kalon ligji për bashkëjetesën, do kërcej me të dashurën

5:53 pm | Xheni Karaj, e njohur si aktiviste e të drejtave të LGBT, është bërë pjesë e spektaklit “Dance with me” në “TV Klan. Xheni, ka kërcyer një tango së bashku me një balerinë tjetër, por kjo gjë është kritikuar nga artisti Robert Aliaj, i cili ka thënë se homoseksualizimi në televizion është i tepërt. Megjithatë Xheni…

Xheni: Nëse kalon ligji për bashkëjetesën, do kërcej me të dashurën

Endrra europiane e Bukureshtit, 25 vjet pas Ceausescut

3:53 pm | “E pabesueshme  një protestant nga pakica gjermane zgjidhet në një vend neolatin dhe ortodoks… Njerëzit janë të lodhur nga parodia e luftës politike mes të pushtetshmëve të të ashtuquajturës të majtë dhe një të djathte të dominuar nga zemërimi. Iohannis ka përpara detyra të vështira, kundër politikanëve me sjellje dhe zakone mafiozë. Por sot, ashtu…

Endrra europiane e Bukureshtit, 25 vjet pas Ceausescut

DOSSIER/ Si kaloi vizita e parë e Ibrahim Rugovës në Tiranë?

9:30 pm | Në vjeshtën e vitit 1990, kur po afrohej përvjetori i parë i themelimit të LDK-së, përmes një aktivisti tonin në Bon (Jonuzit) që kishte lidhje me Ambasadën e Shqipërisë, mbërriti ftesa e Ramiz Alisë për një takim me Ibrahim Rugovën…   Shkruan: Ali Aliu I. R. lejoi një takim të nivelit të dytë… Pas disa…

DOSSIER/ Si kaloi vizita e parë e Ibrahim Rugovës në Tiranë?

Rajoni

FOTOT/ Babai shqiptar me lot në sy kërkon fëmijët e humbur, dyshon se janë përfshirë në ISIS!

FOTOT/ Babai shqiptar me lot në sy kërkon fëmijët e humbur, dyshon se janë përfshirë në ISIS!

7:36 pm | Një qytetar zviceran me origjinë nga Kosova dhe i cili jeton në Zurich të Zvicrës po kërkon djalin dhe vajzën e tij në Adana të cilët kanë 3 ditë që nuk ka informacione për vendndodhjen e tyre, raporton Anadolu Agency…

Vendi me këtë qeverisje do të shkojë drejt mjerimit

Vendi me këtë qeverisje do të shkojë drejt mjerimit

6:10 pm | Nga Ramush Haradinaj*   Projektbuxheti që sot e kemi para nesh, paraqet një dështim të…

Policia heton një tjetër sulm mbi selinë e LGBT në Malin e Zi

Policia heton një tjetër sulm mbi selinë e LGBT në Malin e Zi

5:23 pm | Goditja me gurë e selisë së Forumit të Progresit të LGBT në Podgoricë ishte sulmi…

FOTOT/ Një betejë epike mes ujkut dhe qenit, që fitohet nga ky i fundit

FOTOT/ Një betejë epike mes ujkut dhe qenit, që fitohet nga ky i fundit

11:43 am | Këto foto janë bërë në fshatin Brod të Sharrit- Dragash në Kosovë. Në betejën epike…

Sport

Ksavi: Kurrë nuk do të shkoja te Reali

Ksavi: Kurrë nuk do të shkoja te Reali

3:31 pm | Ksavi Hernandez thotë se mori vendimin e duhur që zgjodhi të qëndronte te Barcelona këtë verë dhe tregon se kurrë nuk e ka menduar një kalim te Real Madrid. 34-vjeçari ishte gati që të largohej nga klubi gjatë kësaj vere…

Mançester Junaited, 100 milion euro për Garet Bejl

Mançester Junaited, 100 milion euro për Garet Bejl

3:24 pm | Një lajm i pabesueshëm meraktoje vjen nga Anglia, ku besojnë se Garet Bejl kërkon të…

“Zhduket” Ronaldinjo

“Zhduket” Ronaldinjo

3:20 pm | Ronaldinjo përbën lajm edhe kur nuk dhuron magji në fushën e blertë. Ish- sulmuesi i…

VIDEO/ Ja përgatitjet për dronin që fluturoi në stadiumin e Beogradit

VIDEO/ Ja përgatitjet për dronin që fluturoi në stadiumin e Beogradit

9:04 am | Ismail Morina aktualisht është shpallur në kërkim nga Serbia, për ngritjen e dronit me flamurin…

Ekonomia

Shqipëria – tigri ekonomik i Ballkanit

Shqipëria – tigri ekonomik i Ballkanit

6:22 pm | Nga Mikra Krasniqi*   Kjo është Shqipëria? Oh zot, paskemi marrë fund!” tha gjyshja ime 86 vjeçare e cila kishte udhëtuar 36 orë me një kamion ushtarak në veri të Shqipërisë gjatë disa ditëve të vranëta dhe me shi në…

Skenarët për guvernatorin, gara midis Sejkos dhe Denada Priftit?

Skenarët për guvernatorin, gara midis Sejkos dhe Denada Priftit?

4:46 pm | Në zyrat qëndrore të Bankës së Shqipërisë po bëhen arredimet e fundit për të rihapur…

Huamarrja, Ligjet dhe Ekonomia miratojnë propozimin e Qeverisë/Brace: Nuk do të kalohet niveli i borxhit

Huamarrja, Ligjet dhe Ekonomia miratojnë propozimin e Qeverisë/Brace: Nuk do të kalohet niveli i borxhit

1:10 pm | Komisioni i Ekonomisë ka miratuar në parim ndryshimet e propozuara në ligjin për huamarrjen dhe borxhin…

Qeveria akordon çmime për 50 bizneset më të suksesshme/ Ahmetj: 2015, viti kundër informalitetit

Qeveria akordon çmime për 50 bizneset më të suksesshme/ Ahmetj: 2015, viti kundër informalitetit

8:05 pm | 50 bizneset më të suksesshme në vend ose “50 bletët e arta” janë vlerësuar me…

Kulture

FOTOT/ Studiuesit shqiptarë botojnë në prestigjozen Science

FOTOT/ Studiuesit shqiptarë botojnë në prestigjozen Science

1:06 pm | Në një artikull të publikuar në revistën prestigjoze Science, mbi rimëkëmbjen e mishngrënësve të mëdhenj në Europë kanë kontribuar edhe një grup autorësh nga Shqipëria,   të cilët  jane autorët e parë nga Shqipëria që arrijnë të publikojnë një studim në…

“The Guardian” uron Krishtlindjet me veprën e Anri Salës

“The Guardian” uron Krishtlindjet me veprën e Anri Salës

10:56 am | E përditshmja britanike “The Guardian” ka zgjedhur një fotografi të  artistit të njohur shqiptar Anri…

Antipushtimi – metafora e bukur e një romani

Antipushtimi – metafora e bukur e një romani

5:59 pm | Pellumb Kulla E nisa si koment të zakonshëm në bisht të një fragmenti që Res…

Prezantuesit Floriana Garo dhe Turjan Hyska: Risitë që do të sjellë këtë herë festivali i RTSH-së në prezantim

Prezantuesit Floriana Garo dhe Turjan Hyska: Risitë që do të sjellë këtë herë festivali i RTSH-së në prezantim

6:21 pm | Dy nga prezantuesit e festivalit të fundvitit në RTSH kanë folur për “frikërat” dhe çfarë…

Hi-Tech

Sony fajëson kinematë për mos shfaqjen e filmit për Kim Jong-un. Korea mohon të ketë gisht në sulmin kibernetik

Sony fajëson kinematë për mos shfaqjen e filmit për Kim Jong-un. Korea mohon të ketë gisht në sulmin kibernetik

5:44 pm | Sony Pictures Entertainment  është shprehur se ende dëshiron të shfaqë filmin për diktatorin e Koresë së Veriut, i cili titullohet  “The Interview”. Filmi i zhanrit komedi, i cili në njëfarë mënyre “përqesh” liderin e Koresë së Veriut  Kim Jong-un tha…

Samsung Galaxy S6 do të jetë i tëri prej metali dhe ekran të lakuar

Samsung Galaxy S6 do të jetë i tëri prej metali dhe ekran të lakuar

7:00 pm | Samsung Galaxy S6 do të bëhet tërësisht ose pjesërisht nga metali, dhe ky detaj është…

Luftë kibernetike: Kim Jong-un “mposht” Amerikën

Luftë kibernetike: Kim Jong-un “mposht” Amerikën

6:57 pm | Ndoshta republikanët ekzagjerojnë kur thonë se kjo është e para “luftë kibernetike” e luftuar dhe…

Krijohet aplikacioni për foto 3D me iPhone

Krijohet aplikacioni për foto 3D me iPhone

5:44 pm | Fotografitë 3D janë një pjesë interesante e teknologjisë, e cila është bërë mjaft e famshme,…

Bota

Endrra europiane e Bukureshtit, 25 vjet pas Ceausescut

Endrra europiane e Bukureshtit, 25 vjet pas Ceausescut

3:53 pm | “E pabesueshme  një protestant nga pakica gjermane zgjidhet në një vend neolatin dhe ortodoks… Njerëzit janë të lodhur nga parodia e luftës politike mes të pushtetshmëve të të ashtuquajturës të majtë dhe një të djathte të dominuar nga zemërimi. Iohannis…

Krishtlindjet si shkencë: Neurobiologjia e gëzimit

Krishtlindjet si shkencë: Neurobiologjia e gëzimit

12:49 pm | Atmosfera e Krishtlindjeve pushton metropolet europiane për javë të tëra. Pse aroma e biskotave, verës…

Nga një hotel luksoz në Kinë, gjenitë e teknologjisë infektojnë botën

Nga një hotel luksoz në Kinë, gjenitë e teknologjisë infektojnë botën

7:29 pm | “Pyetja nuk është nëse, por kur do të gjendemi përballë sulmit të parë kibernetik me…

Sony fajëson kinematë për mos shfaqjen e filmit për Kim Jong-un. Korea mohon të ketë gisht në sulmin kibernetik

Sony fajëson kinematë për mos shfaqjen e filmit për Kim Jong-un. Korea mohon të ketë gisht në sulmin kibernetik

5:44 pm | Sony Pictures Entertainment  është shprehur se ende dëshiron të shfaqë filmin për diktatorin e Koresë…

Dossier

DOSSIER/ Si kaloi vizita e parë e Ibrahim Rugovës në Tiranë?

DOSSIER/ Si kaloi vizita e parë e Ibrahim Rugovës në Tiranë?

9:30 pm | Në vjeshtën e vitit 1990, kur po afrohej përvjetori i parë i themelimit të LDK-së, përmes një aktivisti tonin në Bon (Jonuzit) që kishte lidhje me Ambasadën e Shqipërisë, mbërriti ftesa e Ramiz Alisë për një takim me Ibrahim Rugovën……

‘Partia e Arbenëve’ dhe uzurpatorët e tribunave

‘Partia e Arbenëve’ dhe uzurpatorët e tribunave

7:30 pm | Nga Arben Meçaj Nuk do të desha të riktheja çështjen e 8 Dhjetorit ‘90, nëse…

DOSSIER/ Misteri i pazbardhur i darkës së 11 Dhjetorit 1990

DOSSIER/ Misteri i pazbardhur i darkës së 11 Dhjetorit 1990

10:12 am | Nga Arben Meçaj*   Për të 24-in vit i njëjti ritual. Dhjetori si Festë e…

DOSSIER/ 12 dhjetor ‘90, themelimi i Partisë Demokratike

DOSSIER/ 12 dhjetor ‘90, themelimi i Partisë Demokratike

7:09 pm | Ismail Kadare përshëndeti nga Franca: “Lulja çeli në dimër” ndërsa ish i burgosuri politik, shkrimtari…

Blogu TemA

Faqja kryesore e Gazetes TemA

Faqja kryesore