Gazeta Tema | Gazete e perditshme shqiptare
 
private
Aktualitet

Përmbytjet/Policia e Shtetit apel qytetarëve: Shmangni udhëtimin drejt qyteteve të jugut

Përmbytjet/Policia e Shtetit apel qytetarëve: Shmangni udhëtimin drejt qyteteve të jugut

11:05 am | Policia e Shtetit iu bën thirrje të gjithë atyre qytetarëve që kanë planifikuar të udhëtojnë…

FOTO LAJM/Përmbytet zona e Tiranës së Re

FOTO LAJM/Përmbytet zona e Tiranës së Re

10:50 am | Reshjet e shiut nuk kanë krijuar vetëm probleme në zonat pranë lumenjve, por edhe në…

Lumi Drino del nga shtrati, përmbyten fushat e Dropullit

Lumi Drino del nga shtrati, përmbyten fushat e Dropullit

10:31 am | Reshjet e shumta të shiut prej më shumë se 48 orësh kanë shkaktuar përmbytje jo…

Përmbytje në Vlorë, Berat dhe Fier/Evakuohen 14 familje nga Novosela

Përmbytje në Vlorë, Berat dhe Fier/Evakuohen 14 familje nga Novosela

10:28 am | Dalja nga shtrati e lumenjve Vjosë, Osum dhe Gjanica si pasojë e reshjeve të dendura…

Putin dhe vajzat e tij

Putin dhe vajzat e tij

10:00 pm | Një gazetar, i cili pretendon se ka zbuluar informacione për vajzën e vogël të presidentit…

La Blance

Lifestyle

Rajoni

Çështja e emrit të Maqedonisë, shefi i ri i diplomacisë greke kishte kërkuar lobim me shqiptarët

Çështja e emrit të Maqedonisë, shefi i ri i diplomacisë greke kishte kërkuar lobim me shqiptarët

7:05 pm | Nikos Koxias, ministri i sapozgjedhur i punëve të Jashtme të Greqisë, disa vite më parë kishte theksuar se duhej të arrihej një marrëveshje me politikanët shqiptarë në Maqedoni për një emër konkret të vendit dhe të lobohej më pas për…

Kreu i opozitës në Maqedoni nën akuzë për spiunazh

Kreu i opozitës në Maqedoni nën akuzë për spiunazh

5:04 pm | Pasi kryeministri Nikola Gruevski e akuzoi atë për tentativë për grusht shteti, kreu i opozitës…

INTERVISTA/ Vuçiç: Shqipëria e Madhe, kërcënim real. Flamurin e saj e pashë edhe në murin e selisë së Ramës

INTERVISTA/ Vuçiç: Shqipëria e Madhe, kërcënim real. Flamurin e saj e pashë edhe në murin e selisë së Ramës

3:07 pm | Kryeministri i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, flet për gazetën austriake Die Presse në lidhje me marrëdhëniet…

Greqia mund të shkatërrojë politikën e BE-së në Ballkan

Greqia mund të shkatërrojë politikën e BE-së në Ballkan

3:01 pm | Nga Marcus Tanner, BIRN   Ndërsa Europa mbetet e fiksuar nga pasojat e mundshme të…

Sport

Berisha nuk është i lumtur, mund të largohet nga Lacio

Berisha nuk është i lumtur, mund të largohet nga Lacio

6:07 pm | Etrit Berisha nuk ndihet aspak mirë në skuadrën aktuale të Lacios. Portieri i Kombëtares së Shqipërisë ka humbur vendin e titullarit në klubin kryeqytetas dhe tani po qëndron në pankinë. Sipas menaxherit të lojtarit, Eljver Raca, Berisha nuk ndihet i…

Mançini: Kasano nuk është prioritet për Interin

Mançini: Kasano nuk është prioritet për Interin

6:01 pm | Kur na ndajnë vetëm pak orë nga mbyllja e merkatos së dimrit, Roberto Mancini i…

Buskets-Barça, “Ok” për rinovimin. Klauzola 175 milion euro

Buskets-Barça, “Ok” për rinovimin. Klauzola 175 milion euro

5:57 pm | Serxhi Buskets dhe Barcelona janë gjithnjë e më pranë rinovimit të kontratës. Marrëveshja mes drejtuesve…

Nuk ka kthim pas, Tevez largohet në 2016 nga Juve

Nuk ka kthim pas, Tevez largohet në 2016 nga Juve

5:55 pm | Kur flitet për Karlos Tevez të shkon menjëherë në mendje sesa vendimtar është argjentinasi për…

Ekonomia

Përfundon afati për vetëdeklarimin e ndërtimeve/Nga 1 shkurti kush ndërton pa leje, dënim me burg

Përfundon afati për vetëdeklarimin e ndërtimeve/Nga 1 shkurti kush ndërton pa leje, dënim me burg

12:11 pm | Përfundon afati për vetëdeklarimin e ndërtimeve pa leje. Ndërsa Agjencia e Legalizimit dhe Urbanizimit njoftoi të shtunën se zyrat rajonale të ALUIZNI-t do të jenë të hapura gjatë ditës derisa të mbarojë vetedeklarimin edhe qytetari i fundit. Sipas të dhënave…

Cilësia e karburanteve/ Konfindustria: Dëmet në buxhet mbi 140 milionë dollarë në vit

Cilësia e karburanteve/ Konfindustria: Dëmet në buxhet mbi 140 milionë dollarë në vit

11:47 am | Konfindustria mbështet Qeverinë në lidhje me dhënien fund të abuzimeve me cilësinë e karburanteve në…

Ekonomia miraton Gent Sejkon si Guvernator/ Kandidati: Detyra e parë, përmirësimi i imazhit

Ekonomia miraton Gent Sejkon si Guvernator/ Kandidati: Detyra e parë, përmirësimi i imazhit

11:04 am | Komisioni parlamentar i Ekonomisë ka miratuar kandidaturën e Gent Sejko si Guvernatori i Bankës së…

Laboratori i IQT/Rama: Fund cdo spekulimi me naftën

Laboratori i IQT/Rama: Fund cdo spekulimi me naftën

12:08 pm | Kryeministri Edi Rama deklaroi se investimi në labaratorin e Inspektoriatit Qendror Teknik do të ndihmojë…

Kulture

Tirana, vendi i kinema-parajsave

Tirana, vendi i kinema-parajsave

9:56 am | Vërtetë Tirana e viteve ’20 dhe ’30 nuk i ngjante në infrastrukturë metropoleve të tjera ballkanike simotra, por interesat e saj filloi t’i kishte shumë të mëdha. Këtë e tregon numri i madh i kinemave në qytet, që shpërhapi një…

Vdekje gjatë xhirimeve të filmit “Silence”, Martin Scorsese në zi

Vdekje gjatë xhirimeve të filmit “Silence”, Martin Scorsese në zi

8:02 pm | Regjisori i famshëm Martin Scorsese ka mbetur i shokuar dhe në trishtim të thellë, pas…

FOTO/ Rrëfimi i një aventurieri për botën dhe rreth botës

FOTO/ Rrëfimi i një aventurieri për botën dhe rreth botës

5:12 pm | Jason Hort është një i ri anglez, hobi i të cilit është të shohë çdo…

Edmond Tupja: Shqiptarët flasin shqip-ang-italisht. “Lahuta e Malcis” duhet të ripërshtatet me gjuhën e sotme

Edmond Tupja: Shqiptarët flasin shqip-ang-italisht. “Lahuta e Malcis” duhet të ripërshtatet me gjuhën e sotme

5:04 pm | “Ata që dëmtojnë gjuhën shqipe janë politikanët gjysëm të ditur dhe gazetarët e nxituar”. Kështe…

Hi-Tech

FOTOT/ Makinat super luksoze në rrugët e Katarit

FOTOT/ Makinat super luksoze në rrugët e Katarit

5:30 pm | Katari një nga vëndet më të pasuru me naftë, është vëndi ku mund të shofësh makinat më luksoze në qarkullim. Në rrugë mund të shohësh makina superluksoze dhe të shtrenja si Bugatti Veyron, që kushton mbi  2.2 milionë euro. Ndërsa…

LG ka shitur 60 milionë telefona gjatë vitit 2014

LG ka shitur 60 milionë telefona gjatë vitit 2014

7:03 pm | Kompania telefonike LG ka shënuar një sukses të rëndësishëm në rezultatet e saj financiare dhe…

Bill Gates: Inteligjenca artificiale përbën kërcënim, duhet të shqetësohemi të gjithë

Bill Gates: Inteligjenca artificiale përbën kërcënim, duhet të shqetësohemi të gjithë

6:04 pm | Inteligjenca artificiale do të jetë fillimisht një  ndihmë për njerëzimin, por shumë shpejt ajo do…

FOTOT/BMW ka prezantuar modelin më të ri të M235i Coupe

FOTOT/BMW ka prezantuar modelin më të ri të M235i Coupe

4:45 pm | BMW Abu Dhabi Motors ka prezantuar modelin më të ri të M235i Coupe nga elementë…

Bota

Putin dhe vajzat e tij

Putin dhe vajzat e tij

10:00 pm | Një gazetar, i cili pretendon se ka zbuluar informacione për vajzën e vogël të presidentit rus, Vladimir Putin, thotë se pjesëmarrja e saj në një projekt të universitetit, në vlerë prej 1.7 miliard dollarësh, e ka bërë daljen e saj…

FOTOT/ Podemos si Syriza, mban “Marshimin e ndryshimit”. Ngritja e radikalëve të majtë në Spanjë

FOTOT/ Podemos si Syriza, mban “Marshimin e ndryshimit”. Ngritja e radikalëve të majtë në Spanjë

9:19 pm | Nën shembullin e Syriza-s në Greqi në Spanjë po fiton gjithnjë e më shumë mbështetje…

PROFIL/ Kush është Serxho Matarela, presidenti i ri i Italisë?

PROFIL/ Kush është Serxho Matarela, presidenti i ri i Italisë?

5:30 pm | I ati i tij ka qenë i akuzuar për lidhje me mafian, vëllai i tij…

Vdes ish-presidenti gjerman, Von Weizsaecker

Vdes ish-presidenti gjerman, Von Weizsaecker

3:18 pm | Ish-presidenti i Gjermanisë, Richard von Weizsaecker, ka vdekur në moshën 94-vjeçare. Von Weizsaecker, konservator i…

Dossier

Ekrem Bardha tregon për lidhjet me Mitt Romney, kandidatin republikan për president

Ekrem Bardha tregon për lidhjet me Mitt Romney, kandidatin republikan për president

6:41 pm | Histori personale dhe kontakte gjatë fushatës me njeriun që mund të bëhej presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës  Nga Ruben Avxhiu, Illyria Mitt Romney ishte kandidat për president edhe në vitin 2008, por prezatimi i tij te shqiptarët në…

Rrëfimet e Leme Ballës. Si i strehuam hebrenjtë në Shëngjergj

Rrëfimet e Leme Ballës. Si i strehuam hebrenjtë në Shëngjergj

8:36 pm | “Të gjithë ne në fshat ishim myslimanë. Ne i strehuam fëmijët e Zotit në emër…

Kujtime nga Auschwitzi: “Kam refuzuar të vdes”

Kujtime nga Auschwitzi: “Kam refuzuar të vdes”

10:56 am | Pas nëntë ditë luftimesh të ashpra afër kampit, një heshtje e pazakontë mbërtheu një seksion…

96 vjet nga vdekja/ A u helmua Ismail Bej Vlora nga kundërshtarët e tij politikë?

96 vjet nga vdekja/ A u helmua Ismail Bej Vlora nga kundërshtarët e tij politikë?

10:27 am | Si sot 96 vjet më parë, krijuesi i shtetit shqiptar, Ismail Bej Vlora, ndërroi jetë…

Blogu TemA

Faqja kryesore e Gazetes TemA

Faqja kryesore