Gazeta Tema | Gazete e perditshme shqiptare
 
private
Aktualitet

Kanalet e infektimit të një krize të mundshme greke në Shqipëri

Kanalet e infektimit të një krize të mundshme greke në Shqipëri

8:03 pm | Në qershor 2012, depozitat në valutë në sistemin bankar shqiptar shënuan një rritje të fortë…

A do të përfundojë Komani si Durrësi?!

A do të përfundojë Komani  si Durrësi?!

7:31 pm | Nga Ben Andoni Ka të ngjarë, ndaj na duhet realisht të shqetësohemi, se edhe çështja…

FOTO LAJM/ Breshëri zbardh rrugët e Tiranës

FOTO LAJM/ Breshëri zbardh rrugët e Tiranës

7:22 pm | Rrugët e Tiranës u zbardhën pasditen e sotme nga breshëri, i cili ka rënë me një intensiteti të…

FOTOT/ Novoselë, Vjosa kalon mbi urë. Banorët duhet të evakuohen!

FOTOT/ Novoselë, Vjosa kalon mbi urë. Banorët duhet të evakuohen!

7:11 pm | Ura e Mifolit Novosele tani. Vjosa tenton te kaloje mbi ure. Ka mbi gjysem shekulli…

Liri Berisha beson se Berisha do rikthehet në pushtet. Dhe shpërndan një sondazh online

Liri Berisha beson se Berisha do rikthehet në pushtet. Dhe shpërndan një sondazh online

7:00 pm | Ish- zonja e parë, Liri Berisha, e ka marre seriozisht rikthimin e burrit te saj…

La Blance

Lifestyle

Rajoni

Greqia bën amok

Greqia bën amok

3:52 pm | Athina përplaset me Brukselin, madje më shpejt se e priste kryeqendra e Europës. Tani duhet të zhvillohen shpejt strategji kundër këtij zhvillimi, para se Tsipras të fusë në valle të gjithë Europën, shkruan Barbara Wesel. Ditë me radhë Brukseli vriste…

Çështja e emrit të Maqedonisë, shefi i ri i diplomacisë greke kishte kërkuar lobim me shqiptarët

Çështja e emrit të Maqedonisë, shefi i ri i diplomacisë greke kishte kërkuar lobim me shqiptarët

7:05 pm | Nikos Koxias, ministri i sapozgjedhur i punëve të Jashtme të Greqisë, disa vite më parë…

Kreu i opozitës në Maqedoni nën akuzë për spiunazh

Kreu i opozitës në Maqedoni nën akuzë për spiunazh

5:04 pm | Pasi kryeministri Nikola Gruevski e akuzoi atë për tentativë për grusht shteti, kreu i opozitës…

INTERVISTA/ Vuçiç: Shqipëria e Madhe, kërcënim real. Flamurin e saj e pashë edhe në murin e selisë së Ramës

INTERVISTA/ Vuçiç: Shqipëria e Madhe, kërcënim real. Flamurin e saj e pashë edhe në murin e selisë së Ramës

3:07 pm | Kryeministri i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, flet për gazetën austriake Die Presse në lidhje me marrëdhëniet…

Sport

Juventusi hap fals kunder Udinezes

Juventusi hap fals kunder Udinezes

5:16 pm | Juventusi nuk ka mundur dot që të shkëputet në +9pikë nga skudra e vëndit të dytë Romës. Kampionët në fuqi të Italisë janë ndalur në barazimin 0-0 në transfërtë kundër skuadrës së Undinezes. Trajneri Masimiliano Alegri I kishte në dispozicion…

Roma godet përsëri në sulm, afron Ibarbon

Roma godet përsëri në sulm, afron Ibarbon

4:30 pm | Roma ka bërë një goditje të rëndësishme në repartin e sulmit. Vedhekuqtë e drejtuar nga…

VIDEO/ Sassuolo thellon krizën e Interit

VIDEO/ Sassuolo thellon krizën e Interit

3:04 pm | Sausoulo I ka dhënë një goditje të fortë skuadrës së Interit duke e mundur në…

Nuri Seferi humbet duelin drejt titullit botëror

Nuri Seferi humbet duelin drejt titullit botëror

11:23 am | Boksieri shqiptar Nuri Serferi ka humbur duelin drejt titullit botëror në versionin WBO. 38-vjecari humbi…

Ekonomia

Kanalet e infektimit të një krize të mundshme greke në Shqipëri

Kanalet e infektimit të një krize të mundshme greke në Shqipëri

8:03 pm | Në qershor 2012, depozitat në valutë në sistemin bankar shqiptar shënuan një rritje të fortë mujore, jo sezonale, me rreth 6.5 miliardë lekë, sipas statistikave të Bankës së Shqipërisë, më e larta e viteve të fundit. Rritja, në pjesën më…

Guvernatori i ri/ Kuvendi voton të enjten Genti Sejko

Guvernatori i ri/ Kuvendi voton të enjten Genti Sejko

4:19 pm | Kuvendi voton të enjten në seancë plenare kanidaturën e Genti Sejko për postin e Guvernatorit…

Përfundon afati për vetëdeklarimin e ndërtimeve/Nga 1 shkurti kush ndërton pa leje, dënim me burg

Përfundon afati për vetëdeklarimin e ndërtimeve/Nga 1 shkurti kush ndërton pa leje, dënim me burg

12:11 pm | Përfundon afati për vetëdeklarimin e ndërtimeve pa leje. Ndërsa Agjencia e Legalizimit dhe Urbanizimit njoftoi…

Cilësia e karburanteve/ Konfindustria: Dëmet në buxhet mbi 140 milionë dollarë në vit

Cilësia e karburanteve/ Konfindustria: Dëmet në buxhet mbi 140 milionë dollarë në vit

11:47 am | Konfindustria mbështet Qeverinë në lidhje me dhënien fund të abuzimeve me cilësinë e karburanteve në…

Kulture

Tirana, vendi i kinema-parajsave

Tirana, vendi i kinema-parajsave

9:56 am | Vërtetë Tirana e viteve ’20 dhe ’30 nuk i ngjante në infrastrukturë metropoleve të tjera ballkanike simotra, por interesat e saj filloi t’i kishte shumë të mëdha. Këtë e tregon numri i madh i kinemave në qytet, që shpërhapi një…

Vdekje gjatë xhirimeve të filmit “Silence”, Martin Scorsese në zi

Vdekje gjatë xhirimeve të filmit “Silence”, Martin Scorsese në zi

8:02 pm | Regjisori i famshëm Martin Scorsese ka mbetur i shokuar dhe në trishtim të thellë, pas…

FOTO/ Rrëfimi i një aventurieri për botën dhe rreth botës

FOTO/ Rrëfimi i një aventurieri për botën dhe rreth botës

5:12 pm | Jason Hort është një i ri anglez, hobi i të cilit është të shohë çdo…

Edmond Tupja: Shqiptarët flasin shqip-ang-italisht. “Lahuta e Malcis” duhet të ripërshtatet me gjuhën e sotme

Edmond Tupja: Shqiptarët flasin shqip-ang-italisht. “Lahuta e Malcis” duhet të ripërshtatet me gjuhën e sotme

5:04 pm | “Ata që dëmtojnë gjuhën shqipe janë politikanët gjysëm të ditur dhe gazetarët e nxituar”. Kështe…

Hi-Tech

FOTOT/ Përmasat e ardhshme të Samsung Galaxy S6

FOTOT/ Përmasat e ardhshme të Samsung Galaxy S6

2:21 pm | Kompania e gjigandit Korean Samsung ka dhënë detajet e para të përmasave që do te kete Samsung Galaxy S6. Prodhuesi I njohur I krijimit të aksesorëve, Spigen ka treguar katër kasat e Samsungut të ardhshëm. Uebsajti i nohur  Francez Nowhereelse.fr…

Zhgënjen me të ardhurat, klikimet me pagesë në reklamat e Google u rritën me 14 %

Zhgënjen me të ardhurat, klikimet me pagesë në reklamat e Google u rritën me 14 %

12:47 pm | Google zhgënjeu Wall Street me rezultatet e saj financiare të tre mujorit të fundit të…

FOTOT/ Makinat super luksoze në rrugët e Katarit

FOTOT/ Makinat super luksoze në rrugët e Katarit

5:30 pm | Katari një nga vëndet më të pasuru me naftë, është vëndi ku mund të shofësh…

LG ka shitur 60 milionë telefona gjatë vitit 2014

LG ka shitur 60 milionë telefona gjatë vitit 2014

7:03 pm | Kompania telefonike LG ka shënuar një sukses të rëndësishëm në rezultatet e saj financiare dhe…

Bota

Qyteti, ku edhe prostituat po largohen në kërkim të një pune

Qyteti, ku edhe prostituat po largohen në kërkim të një pune

4:28 pm | Një qytet anglez,  emri i të cilit ishte sinonim i kohëve të mira për brezat e britanikëve është duke treguar shenjat e kursimit si plagë të mëdha të krizës ekonomike. Dikur  qyteti “‘Blackpool”, i cili ndodhet ne verilindje të Anglisë,  ishte…

ISIS i pret kokën pengut të dytë japonez. Kryeministri Shinzo: S’do të dorëzohemi

ISIS i pret kokën pengut të dytë japonez. Kryeministri Shinzo: S’do të dorëzohemi

11:34 am | ISIS ka ekzekutuar edhe pengun e dytë japonez,  Kenji Goto, vrasjen e së cilit e…

Putin dhe vajzat e tij

Putin dhe vajzat e tij

10:00 pm | Një gazetar, i cili pretendon se ka zbuluar informacione për vajzën e vogël të presidentit…

FOTOT/ Podemos si Syriza, mban “Marshimin e ndryshimit”. Ngritja e radikalëve të majtë në Spanjë

FOTOT/ Podemos si Syriza, mban “Marshimin e ndryshimit”. Ngritja e radikalëve të majtë në Spanjë

9:19 pm | Nën shembullin e Syriza-s në Greqi në Spanjë po fiton gjithnjë e më shumë mbështetje…

Dossier

Ekrem Bardha tregon për lidhjet me Mitt Romney, kandidatin republikan për president

Ekrem Bardha tregon për lidhjet me Mitt Romney, kandidatin republikan për president

6:41 pm | Histori personale dhe kontakte gjatë fushatës me njeriun që mund të bëhej presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës  Nga Ruben Avxhiu, Illyria Mitt Romney ishte kandidat për president edhe në vitin 2008, por prezatimi i tij te shqiptarët në…

Rrëfimet e Leme Ballës. Si i strehuam hebrenjtë në Shëngjergj

Rrëfimet e Leme Ballës. Si i strehuam hebrenjtë në Shëngjergj

8:36 pm | “Të gjithë ne në fshat ishim myslimanë. Ne i strehuam fëmijët e Zotit në emër…

Kujtime nga Auschwitzi: “Kam refuzuar të vdes”

Kujtime nga Auschwitzi: “Kam refuzuar të vdes”

10:56 am | Pas nëntë ditë luftimesh të ashpra afër kampit, një heshtje e pazakontë mbërtheu një seksion…

96 vjet nga vdekja/ A u helmua Ismail Bej Vlora nga kundërshtarët e tij politikë?

96 vjet nga vdekja/ A u helmua Ismail Bej Vlora nga kundërshtarët e tij politikë?

10:27 am | Si sot 96 vjet më parë, krijuesi i shtetit shqiptar, Ismail Bej Vlora, ndërroi jetë…

Blogu TemA

Faqja kryesore e Gazetes TemA

Faqja kryesore