Gazeta Tema | Gazete e perditshme shqiptare
 
publish
Aktualitet

Papa ironizon ISIS-in: Më shqetësojnë më shumë mushkonjat

Papa ironizon ISIS-in: Më shqetësojnë më shumë mushkonjat test

5:04 pm | Papa Françesku ka nisur sot udhëtimin e tij disaditor në Afrikë. Ai ka zbritur mëngjesin…

Misteri i rrëzimit të avionit rus: U paralajmërua apo jo nga Turqia?

Misteri i rrëzimit të avionit rus: U paralajmërua apo jo nga Turqia? test

4:55 pm | Ankaraja ka publikuar një mesazh zanor ku dëgjohet piloti turk duke paralajmëruar pilotët rusë. Në…

Tahiri te Siguria: Lufta kundër krimit jo çështje muskujsh, por mendjeje e vullneti

Tahiri te Siguria: Lufta kundër krimit jo çështje muskujsh, por mendjeje e vullneti test

4:38 pm | Komisioni i Sigurisë Kombëtare miratoi në parim projektbuxhetin për Ministrinë e Punëve të Brendshme për…

Shehu: Buxheti 2016 i varfëron shqiptarët, nuk ulen taksat dhe defiçiti buxhetor

Shehu: Buxheti 2016 i varfëron shqiptarët, nuk ulen taksat dhe defiçiti buxhetor test

4:37 pm | Projekbuxheti i vitit 2016 shihet si një buxhet pa standarde për opozitën. Në një intervistë…

2015-a/ Ja si kompanitë e sigurimeve iu grabitën qytetarëve mbi 10 milionë dollarë

2015-a/ Ja si kompanitë e sigurimeve iu grabitën qytetarëve mbi 10 milionë dollarë test

4:33 pm | Pas dështimit Financat rrisin taksën e policave të sigurimit nga 3 në 10 %  …

Lifestyle

Politika

Elita shqiptare dështoi t’i japë fund tranzicionit test

Elita shqiptare dështoi t’i japë fund tranzicionit

3:20 pm | Dhjetëra ekspertë shqiptarë dhe të huaj u mblodhën të mërkurën në simpoziumin “Shqipëria 25 vjet pas rënies së komunizmit: rindërtimin i shtetit dhe shoqërisë” organizuar nga Instituti Shqiptar i Studimeve Ndërkombëtare në bashkëpunim me Fondacionin Friedrich Ebert dhe Ambasadën e…

Meta-Boldrinit: Të hiqet taksa e mjeteve të transporteve për biznesin

Meta-Boldrinit: Të hiqet taksa e mjeteve të transporteve për biznesin test

1:26 pm | Në vizitën e tij 3-ditore në Itali, kryetari i Kuvendit Ilir Meta ka takuar homologen…

Pirro Lutaj dhe Asllan Dogjani, përplasje fizike në Komisionin e Sigurisë

Pirro Lutaj dhe Asllan Dogjani, përplasje fizike në Komisionin e Sigurisë test

12:38 pm | Mbledhja e Komisionit të Sigurisë ditën e sotme është përfshirë nga një zënkë mes deputetëve…

Tirana e ka humbur rëndësinë strategjike për SHBA?

Tirana e ka humbur rëndësinë strategjike për SHBA? test

12:32 pm | Sekretari amerikan i Shtetit, Xhon Kerry do të nisë nga 1 dhjetori një tur vizitazh…

Rajoni

Gjykata e Strasburgut dënon qeverinë malazeze: Dhunuat shqiptarët me “Fluturimin e Shqiponjës”! test

Gjykata e Strasburgut dënon qeverinë malazeze: Dhunuat shqiptarët me “Fluturimin e Shqiponjës”!

1:09 pm | Gjykata e Strasburgut ka rrëzuar qeverinë malazeze, e cila 9 vjet më parë kreu një operacion të dhunshëm ndaj shqiptarëve të Malësisë në rrethinat e Tuzit, ku si pasojë u arrestuan disa persona dhe më pas një i moshuar vdiq…

Mediat serbe: Thaçi dhe Ditmir Bushati, sherr me Daçiçin në Berlin!

Mediat serbe: Thaçi dhe Ditmir Bushati, sherr me Daçiçin në Berlin! test

10:10 am | Në takimin vjetor të ministrave të Jashtëm të Evropës Juglindore në Berlin pati një indicet…

Bllokimi i produkteve shqiptare/ Tirana i jep ultimatum, Shkupi reagon dhe heq embargon

Bllokimi i produkteve shqiptare/ Tirana i jep ultimatum, Shkupi reagon dhe heq embargon test

8:58 pm | Pas bllokimit për të dytën herë brenda një muaji të produkteve shqiptare nga pala maqedonase,…

Kosovë, krerët myslimanë të rajonit: ISIS, rrymë kundër Islamit

Kosovë, krerët myslimanë të rajonit: ISIS, rrymë kundër Islamit test

5:52 pm | Në një kohë kur e gjithë Europa, përfshirë Kosovën, ka rritur alarmin e sigurisë, udhëheqësit…

Sociale

Moratorium 10-vjeçar për pyjet, ndalohet eksporti dhe shfrytëzimi për industrinë test

Moratorium 10-vjeçar për pyjet, ndalohet eksporti dhe shfrytëzimi për industrinë

2:53 pm | Qeveria ka vendosur një moratorium 10-vjeçar për shfrytëzimin e pyjeve dhe ndalimin e eksportit të lëndës drusore në masën 100 për qind. Këtë e deklaroi ministri i Mjedisit, Lefter Koka, gjatë një konference për mediat, ku njoftoi miratimin e projektligjit…

Shqipëria, drejt plakjes. Në dy dekada dyfishohen të moshuarit, bien lindjet, ikin të rinjtë

Shqipëria, drejt plakjes. Në dy dekada dyfishohen të moshuarit, bien lindjet, ikin të rinjtë test

2:09 pm | Shqipëria, nga vendi me popullsinë më të re në Europë, po përballet nga viti në…

Veliaj inspekton masat tek “Don Bosko”: Këto, 48 orët më të vështira

Veliaj inspekton masat tek “Don Bosko”: Këto, 48 orët më të vështira test

12:01 pm | Kreu i bashkisë së Tiranës Erjon Veliaj është shprehur se 48 orët e ardhshme janë…

Bashkia e Tiranës merr masa/ Ditën e nesërme parashikohen reshje të dendura shiu

Bashkia e Tiranës merr masa/ Ditën e nesërme parashikohen reshje të dendura shiu test

9:01 pm | Bashkia e Tiranës ka njoftuar për masat e marra për ditën e nesërme (e mëkurë)…

Kronika

Tahiri te Siguria: Lufta kundër krimit jo çështje muskujsh, por mendjeje e vullneti test

Tahiri te Siguria: Lufta kundër krimit jo çështje muskujsh, por mendjeje e vullneti

4:38 pm | Komisioni i Sigurisë Kombëtare miratoi në parim projektbuxhetin për Ministrinë e Punëve të Brendshme për vitin 2016, ku nuk munguan replikat mes ministrit Tahiri dhe deputetëve të opozitës. Ministri i Brendshëm tha se siguria është një mall që kushton dhe…

Policia e Vlorës i përgjigjet PD: Furgoni i sekuestruar ndodhet në ambientet e policisë

Policia e Vlorës i përgjigjet PD: Furgoni i sekuestruar ndodhet në ambientet e policisë test

3:17 pm | Policia e Vlorës ka reaguar lidhur me deklaratat e Partisë Demokratike, të bëra nga deputeti…

E moshuara: Biznesmeni 82-vjeçar më ngacmonte në rrugë, ia tregova edhe djalit”

E moshuara: Biznesmeni 82-vjeçar më ngacmonte në rrugë, ia tregova edhe djalit” test

1:44 pm | Roza Krasniqi, nëna e 37-vjeçarit të arrestuar për vrasjen Novruz Likometaj, pranon ngacmimet në rrugë…

Itali/ Hyri për të vjedhur një vilë, vritet Valentin Frrokaj. Ishte dënuar përjetë, por u arratis nga burgu i Palermos

Itali/ Hyri për të vjedhur një vilë, vritet Valentin Frrokaj. Ishte dënuar përjetë, por u arratis nga burgu i Palermos test

11:33 am | Valentin Frrokaj, i dënuari me burg përjetë në Itali, është vrarë mbrëmjen e djeshme teksa ka…

Sport

Neuer është i tepërt, Bayern do të ishte i pari edhe pa portier test

Neuer është i tepërt, Bayern do të ishte i pari edhe pa portier

3:52 pm | Një vit më parë, në këto kohë, Manuel Neuer ishte rivali kryesor i Ronaldos në garën për Topin e Artë. Tani portieri gjerman mund të konsiderohet i tepërt. Bayern Munich këtë vit është me të vërtetë një gjigant, hija e…

Jose Mourinho bën paqe me Diego Costën pas “zënkës” në Champions

Jose Mourinho bën paqe me Diego Costën pas “zënkës” në Champions test

3:50 pm | Jose Mourinho deklaroi se “ishte puthur” dhe pajtuar me Diego Costën pas sherrit të tyre…

Tare, rinovim dhe “gjueti” për trajner. De Biasi i mbyll derën Lazios

Tare, rinovim dhe “gjueti” për trajner. De Biasi i mbyll derën Lazios test

3:48 pm | Pas rinovimeve të shumë lojtarëve në radhët e Lazios, erdhi edhe radha e Igli Tares…

PSG “çmenduri” për Ronaldon, i ofron më shumë se 500 mijë euro në javë

PSG “çmenduri” për Ronaldon, i ofron më shumë se 500 mijë euro në javë test

3:47 pm | Pavarësisht deklaratave të menaxherit të tij, Jorge Mendes se Cristiano Ronaldo do të mbyllë karrierën…

Ekonomia

Shehu: Buxheti 2016 i varfëron shqiptarët, nuk ulen taksat dhe defiçiti buxhetor test

Shehu: Buxheti 2016 i varfëron shqiptarët, nuk ulen taksat dhe defiçiti buxhetor

4:37 pm | Projekbuxheti i vitit 2016 shihet si një buxhet pa standarde për opozitën. Në një intervistë për TemA TV, deputeti i PD-së, anëtar i Komisionit të Ekonomisë, Sherefedin Shehu, thotë se jeta e qytetarëve shqiptarë nuk përmirësohet aspak në 2016, si…

2015-a/ Ja si kompanitë e sigurimeve iu grabitën qytetarëve mbi 10 milionë dollarë

2015-a/ Ja si kompanitë e sigurimeve iu grabitën qytetarëve mbi 10 milionë dollarë test

4:33 pm | Pas dështimit Financat rrisin taksën e policave të sigurimit nga 3 në 10 %  …

Porti i Durrësit, bum anijesh luksoze

Porti i Durrësit, bum anijesh luksoze test

11:47 am | Në periudhën janar – tetor të këtij viti në portin e Durrësit janë ankoruar 1547…

Avokatura e Shtetit reagon per çështjen Bankers: Po përgatitemi për Arbitrazh

Avokatura e Shtetit reagon per çështjen Bankers: Po përgatitemi për Arbitrazh test

7:15 pm | Avokatura e Shtetit ka reaguar pas njoftimeve se Bankers ka fituar çështjen në arbitrazh me…

Kulture

Një “Shqiponjë e Artë” për satirën e Kapexhiut test

Një “Shqiponjë e Artë” për satirën e Kapexhiut

9:10 am | Klik  Ekspo Group nderon karikaturistin e gazetës Mapo me medalje. Agolli: Vetëm të mençurit e kuptojnë satirën Ekspozita e Karikaturave të Bujar Kapexhiut në këndin e Universitetit Europian të Tiranës dhe Fondacionit Mapo në Panairin Klik Ekspo Group nuk tërhoqi…

INTERVISTA/ Kadare: E dija që spiunohesha, më paralajmëroi në një rast dhe djali i Mehmet Shehut

INTERVISTA/ Kadare: E dija që spiunohesha, më paralajmëroi në një rast dhe djali i Mehmet Shehut test

9:40 pm | Ismail Kadare intervistë për programin “Studio e  Hapur” të Eni Vasilit Zoti Kadare është botuar…

Zululand/ Ku ndryshon ISIS nga grupet e tjera terroriste. Mimoza Xharo: ISIS ngjan më tepër me një organizatë mafioze

Zululand/ Ku ndryshon ISIS nga grupet e tjera terroriste. Mimoza Xharo: ISIS ngjan më tepër me një organizatë mafioze test

8:32 pm | Emisioni Zululand i gazetarit Mustafa Nano, ka vijuar këtë të martë të trajtojë temën e…

Fjala magjepse e Heminguejt ditën që mori çmimin Nobel!

Fjala magjepse e Heminguejt ditën që mori çmimin Nobel! test

3:29 pm | Ne, shkrimtarët, kemi jetë të vetmuar. Fjala e Ernest Heminguejit në ceremoninë e “Nobelit” Nga…

Hi-Tech

Qeveria vendos të regjistrojë IMEI-n, numrin që mundëson përgjimin e celularëve test

Qeveria vendos të regjistrojë IMEI-n, numrin që mundëson përgjimin e celularëve

5:14 pm | Nga Gjergj Erebara Plani i qeverisë për krijimin e një databaze me të gjithë numrat e identifikimit unik të telefonave celularë, IMEI, me qëllim, luftën kundër evazionit fiskal në këtë segment tregu, u kthye sërish një vit pasi vetë qeveria…

Anketa/ 45% e shqiptarëve përdorin rrjetet sociale, lëmë pas vende si si Zvicra, Franca, Italia, Spanja

Anketa/ 45% e shqiptarëve përdorin rrjetet sociale, lëmë pas vende si si Zvicra, Franca, Italia, Spanja test

9:22 am | Shkalla e penetrimit të mediave sociale në vend është rritur shumë, sidomos gjatë pesë viteve…

‘Facebook at Work’ tani edhe në pajisjet mobile

‘Facebook at Work’ tani edhe në pajisjet mobile test

4:45 pm | Facebook po zgjeron rrjetin e saj social edhe në botën profesionale. Kompania zbuloi para gati…

20 superveturat e prezantuara në LA Motor Show 2015

3:12 pm | Priusi i ri, Range Rover kabriolet dhe Ford Escape i ri janë vetëm disa nga…

Bota

Papa ironizon ISIS-in: Më shqetësojnë më shumë mushkonjat test

Papa ironizon ISIS-in: Më shqetësojnë më shumë mushkonjat

5:04 pm | Papa Françesku ka nisur sot udhëtimin e tij disaditor në Afrikë. Ai ka zbritur mëngjesin e sotëm në Nairobi ku do të zhvillojë disa takime me krerët e Kenias. I pyetur lidhur me rrezikun ISIS Papa ka ironizuar. “Më shqetësojnë…

Misteri i rrëzimit të avionit rus: U paralajmërua apo jo nga Turqia?

Misteri i rrëzimit të avionit rus: U paralajmërua apo jo nga Turqia? test

4:55 pm | Ankaraja ka publikuar një mesazh zanor ku dëgjohet piloti turk duke paralajmëruar pilotët rusë. Në…

Lufta e madhe arabe: Ja gjithë konfliktet e mundshme

Lufta e madhe arabe: Ja gjithë konfliktet e mundshme test

4:02 pm | Rrëzimi i avionit rus në kufirin turko-sirian mund të shtyjë përshkallëzimin e një konflikti në…

Projekti i “sulltan” Erdoganit për të ringjallur Perandorinë Otomane

Projekti i “sulltan” Erdoganit për të ringjallur Perandorinë Otomane test

3:49 pm | Presidentit Barak Obama nuk i kushton asgjë, madje i leverdis shumë hyrja e Turqisë në…

Dossier

Islami dhe Krishtërimi: Hija e një të kaluare të përgjakur test

Islami dhe Krishtërimi: Hija e një të kaluare të përgjakur

11:52 am | Një rrëfim i jashtëzakonshëm, një shpjegim i hollësishëm i një beteje, e cila është zhvilluar për më shumë se një mijëvjeçar. Përse edhe sot kërkohet që të shihet bota si e ndarë, mes “Shtëpisë së Islamit” dhe “Shtëpisë së Luftës”.…

VIDEO/ Superarma e Hitlerit: Dështimi i V3, armës që do shkatërronte Londrën

VIDEO/ Superarma e Hitlerit: Dështimi i V3, armës që do shkatërronte Londrën test

3:10 pm | Arma e quajtur V3 po ndërtohej nga nazistët me qëllim goditjen dhe shkatërrimin e Londrës.…

Intrigat e Luftës së Ftohtë: Historia e vërtetë e “Urës së Spiunëve

Intrigat e Luftës së Ftohtë: Historia e vërtetë e “Urës së Spiunëve test

10:50 am | Teksa rregjizori Stiven Spielberg ka realizuar së fundmi filmin “Ura e spiunëve”, me protagonist kryesor…

Rilindja e Kuqe: Rënia dhe ngritja e Karl Marksit

Rilindja e Kuqe: Rënia dhe ngritja e Karl Marksit test

8:03 pm | Takimi me akademikët, përkushtimi i të cilëve ndaj Marksizmit i kushtoi vendet e punës në…

Blogu TemA