Gazeta Tema | Gazete e perditshme shqiptare
 
private
Aktualitet

FOTO REPORTAZH/ Fund vjeshte në Tiranë

FOTO REPORTAZH/ Fund vjeshte në Tiranë

3:25 pm | Pavarësisht se jemi në fund të nëntorit, ditët me shi kanë qenë të rralla në…

Ortodoksë shqiptarë, në festën për nder të mbretit serb Stefan Deçanski

Ortodoksë shqiptarë, në festën për nder të mbretit serb Stefan Deçanski

3:16 pm | Patriarku serb, Irinej, ka shfaqur dëshirën që të gjithë serbët e shpërngulur të kthehen në…

Hapet fushata 16 ditore kundër dhunës me bazë gjinore. Veliaj: 30% më shumë gra kanë denoncuar dhunën gjatë këtij viti

Hapet fushata 16 ditore kundër dhunës me bazë gjinore. Veliaj: 30% më shumë gra kanë denoncuar dhunën gjatë këtij viti

2:44 pm | Ministria e Mirëqenies Sociale dhe Rinisë, UNDP, UN Women dhe organizata të shoqërisë civile nisën…

Meta shpallet “Qytetar Nderi” i Gjilanit

Meta shpallet “Qytetar Nderi” i Gjilanit

2:30 pm | Kryetari i Kuvendit Ilir Meta shpallet Qytetar Nderi i Gjilanit. Ceremonia është zhvilluar gjatë vizitës…

Vetëvritet balerina e TV Klan, shkak dyshohet depresioni

Vetëvritet balerina e TV Klan, shkak dyshohet depresioni

2:17 pm | Balerina Megi Yzeiri, 21 vjeç, ka vrarë veten mesditën e sotme. Nga burimet e Anabel…

La Blance

Lifestyle

Meta shpallet “Qytetar Nderi” i Gjilanit

2:30 pm | Kryetari i Kuvendit Ilir Meta shpallet Qytetar Nderi i Gjilanit. Ceremonia është zhvilluar gjatë vizitës së kryeparlamentarit në Gjilan, në kuadër të aktiviteteve që po zhvillohen me rastin e Festave Kombëtare. Titulli iu akordua Metës pas vendimit të Kuvendit Komunal, ndërsa iu dorëzua nga kryetari Lutfi Haziri. Ilir Meta u prit në Gjilan me flamuj…

Meta shpallet “Qytetar Nderi” i Gjilanit

Procedura të thjeshtuara për biznesin në sistemin doganor/Spiropali: Ulen burokracitë dhe korrupsioni, fitohet koha dhe kosto

2:02 pm | Prezantohet strategjia e implementimit të procedurave të thjeshtuara për biznesin në sistemin doganor, e cila shmang modelin klasik në marrëdhëniet dhe procedurave. Në prezantimin e strategjisë ishin të pranishëm Drejtoresha e Përgjithshme e Doganave Elisa Spiropali dhe zv.ministri i Financave Ervin Mete. Drejtuesja e doganave u shpreh, në takimin e zhvilluar me biznesin në Tiranë,…

Procedura të thjeshtuara për biznesin në sistemin doganor/Spiropali: Ulen burokracitë dhe korrupsioni, fitohet koha dhe kosto

FOTO REPORTAZH/ Fund vjeshte në Tiranë

3:25 pm | Pavarësisht se jemi në fund të nëntorit, ditët me shi kanë qenë të rralla në Tiranë këtë vjeshtë. Përkundrazi, kryeqytetasit kanë shijuar ditë me diell. Dhe, ndërsa vjeshta është drejt fundit, Tirana ka marrë një pamje romantike, siç duket dhe nga këto foto të sjella nga gazetarja e DITA-s, Entela Resuli.  …

FOTO REPORTAZH/ Fund vjeshte në Tiranë

Muzeu i Bernës do të pranojë “artin nazist”, hebrenjtë kundër Zvicrës

12:19 pm | Muzeu i Artit në Bernë, Zvicër ka rënë dakord që të pranojë veprat e artit për një miliardë euro të koleksionistit  Cornelius Gurlitt,  ku  përfshihen kryevepra të cilat u janë grabitur Pronarëve hebrenj nga nazistët. Christoph Schaeublin i Muzeut të Artit të Bernë tha në një konferencë shtypi në Berlin se “ky muze do të…

Muzeu i Bernës do të pranojë “artin nazist”,  hebrenjtë kundër Zvicrës

Një portret për Ramadan Perhatin, njeriun e naftës shqiptare

10:26 pm | Ing.Ahmet Ҫollaku   Ai burrë serioz, veshur me një kostum të errët, nxitonte në dimër, në verë, herë për në zyrë për në puse. Ramadani ishte drejtor I Drejtorisë për shpimet e puseve të naftës dhe gazit po edhe studjues, ai studionte teknologjinë e shpimeve të puseve dhe lëngjet larse, parametrat që përcaktoheshin nga Institute…

Një portret për Ramadan Perhatin, njeriun e naftës shqiptare

Rajoni

Ortodoksë shqiptarë, në festën për nder të mbretit serb Stefan Deçanski

Ortodoksë shqiptarë, në festën për nder të mbretit serb Stefan Deçanski

3:16 pm | Patriarku serb, Irinej, ka shfaqur dëshirën që të gjithë serbët e shpërngulur të kthehen në Kosovë, ndërsa ata që janë në Kosovë “të kenë besim që të qëndrojnë në të”. “Dëshiroj që të gjithë ata që kanë lindur në Kosovë…

Gjermania këmbëngul që bisedimet BE-Serbi të fillojnë rreth Kosovës

Gjermania këmbëngul që bisedimet BE-Serbi të fillojnë rreth Kosovës

12:57 pm | Shefja e ekipit të Beogradit në bisedimet për anëtarësim të Serbisë në BE, Tanja Mishçevic,…

Klerikët e Maqedonisë kërkojnë të pastrojnë veten nga lustrimi

Klerikët e Maqedonisë kërkojnë të pastrojnë veten nga lustrimi

12:40 pm | Dy klerikët më të lartë të Kishës Orthodokse të Maqedonisë po mendojnë të ndërrmarrin vullnetarisht…

Kosova, vendi më i rrezikuar në rajon për sulmet terroriste. Shqipëria, asnjë rrezik

Kosova, vendi më i rrezikuar në rajon për sulmet terroriste. Shqipëria, asnjë rrezik

9:53 am | Numri i njerëzve të vrarë në sulmet terroriste në mbarë botën në 2013, u rrit…

Sport

FOTOT LAJM/ A ishte ky shkaku i përleshjeve mes tifozëve të Tiranës dhe Elbasanit?

FOTOT LAJM/ A ishte ky shkaku i përleshjeve mes tifozëve të Tiranës dhe Elbasanit?

3:01 pm | Tifozët e Tiranës kanë qenë sërish protagonistë të një sherri ditën e djeshme, në ndeshjen Elbasani-Tirana. Edhe pse janë dënuar pak javë më parë për dhunën në Shkodër, ata sërish janë përleshur sërish me tifozët e Elbasanit. Këtë radhë duket…

Luis Hamilton shpallet kampion bote në Formula 1

Luis Hamilton shpallet kampion bote në Formula 1

4:15 pm | Piloti Britanik I Mercedezit Luis Hemilton është shapllur kampion bote në garën e fundit të…

Video/Ancelotti përpiqet të imitojë gjestin e Ronaldos

Video/Ancelotti përpiqet të imitojë gjestin e Ronaldos

3:14 pm | Carlo Anceloti ka imituar Cristiano Ronaldon me festimin e tij të zakonshëm gjithmonë kur ai…

Messi:Nuk e imagjinoja kurrë që do ta thyeja këtë rekord

Messi:Nuk e imagjinoja kurrë që do ta thyeja këtë rekord

1:24 pm | Përmes një postimi në profilin e tij zyrtar në “facebook.” Lionel Messi është shprehur I…

Ekonomia

Procedura të thjeshtuara për biznesin në sistemin doganor/Spiropali: Ulen burokracitë dhe korrupsioni, fitohet koha dhe kosto

Procedura të thjeshtuara për biznesin në sistemin doganor/Spiropali: Ulen burokracitë dhe korrupsioni, fitohet koha dhe kosto

2:02 pm | Prezantohet strategjia e implementimit të procedurave të thjeshtuara për biznesin në sistemin doganor, e cila shmang modelin klasik në marrëdhëniet dhe procedurave. Në prezantimin e strategjisë ishin të pranishëm Drejtoresha e Përgjithshme e Doganave Elisa Spiropali dhe zv.ministri i Financave…

Raporti i BERZH: Shqipëria renditet ndër vendet e para për reformën strukturore

Raporti i BERZH: Shqipëria renditet ndër vendet e para për reformën strukturore

1:28 pm | Shqipëria renditet e para ndër vendet në tranzicion përsa i përket reformave strukturore të kryera gjatë…

Gjiknuri: Fund informalitetit në sektorin e energjisë, arkëtimet u rritën me 66 milionë dollarë

Gjiknuri: Fund informalitetit në sektorin e energjisë, arkëtimet u rritën me 66 milionë dollarë

12:28 pm | Ministri i Energjitikës Damian Gjiknuri shprehu vendosmërinë e Qeverisë për të mos lejuar informalitetin në…

Fatura e “fshehur” e energjisë

Fatura e “fshehur” e energjisë

5:56 pm | Qytetarët shqiptarë janë duke paguar një faturë të energjisë elektrike nëpërmjet buxhetit të shtetit, po…

Kulture

Mustafa Nano: Prezenca e shumë feve s’është pasuri, por plagë

Mustafa Nano: Prezenca e shumë feve s’është pasuri, por plagë

2:43 pm | Shkodra ishte qyteti i radhës ku publicisti Mustafa Nano prezantoi librin e tij “Pax Albanica” Në një auditor të zgjedhur ne bibliotekën “Marin Barleti” mes kritikësh letrarë, njerëzve të artit e kulturës, ky libër mori vemendjen e duhur, por edhe…

Fate Velaj zbulon projektin e Ramës për Kryeministrinë: Kati i parë po kthehet në bibliotekë dhe në sallë galerie për artin figurativ

Fate Velaj zbulon projektin e Ramës për Kryeministrinë: Kati i parë po kthehet në bibliotekë dhe në sallë galerie për artin figurativ

7:49 pm | Ajo që kryeministri Edi Rama tha nga Suedia për shndërrimin e ndërtesës së Këshillit të…

Anri Sala fiton çmimin prestigjoz të Europës “Vincent Award 2014”, si artisti më i mirë bashkëkohor

Anri Sala fiton çmimin prestigjoz të Europës “Vincent Award 2014”, si artisti më i mirë bashkëkohor

6:40 pm | Shqiptari Anri Sala është fituesi i çmimit prestigjoz “Vincent”, një nga çmimet më prestigjoze të…

Kumbaro: Hapësirat e së shkuarës në funksion të krijimtarisë artistike

Kumbaro: Hapësirat e së shkuarës në funksion të krijimtarisë artistike

2:23 pm | Ministrja e Kulturës Mirela Kumbaro mbështeti  idenë e përdorimit të hapësirave të së shkuarës në…

Opinion

Faqja kryesore e Gazetes TemA

Faqja kryesore