Gazeta Tema | Gazete e perditshme shqiptare
 
private
Aktualitet

A (si) u mbrojt sot Republika?

A (si) u mbrojt sot Republika? test

2:11 am | Ilir Ibrahimi 1. Padyshim, arrestimi I një deputeti në ditën festive të flamurit është e…

Prangat e Albinit, turpi i Prishtinës

Prangat e Albinit, turpi i Prishtinës test

10:46 pm | Nga Andi Bushati Ndoshta sot ka shumë njerëz që mendojnë se Albin Kurti e meritonte…

Dita e zezë e faqezinjve

Dita e zezë e faqezinjve test

10:09 pm | 28 nëntori shkoi sipas skenarit: kryeministri (po!) Hashim Thaçi hodhi benzinë në zjarr me milicinë…

VIDEO/ Të armatosur deri në dhëmbë. Nuk është ndonjë aksion kundër terroristëve, por momenti i arrestimit të Kurtit

VIDEO/ Të armatosur deri në dhëmbë. Nuk është ndonjë aksion kundër terroristëve, por momenti i arrestimit të Kurtit test

8:29 pm | Ky është momenti kur forcat speciale të policisë kosovare hyjnë në ambientet e Lëvizjes Vetëvendosje…

“Kompleksi i Zotit” në politikën e jashtme amerikane

“Kompleksi i Zotit” në politikën e jashtme amerikane test

8:21 pm | Nga Damon Linker Teksa agoi dita mbi Lindjen e Mesme mëngjesin e së martën në…

Lifestyle

Politika

Miliona për zyra e rikonstruksione. Vetëm Presidenti 150 mijë dollarë për zyrën test

Miliona për zyra e rikonstruksione. Vetëm Presidenti 150 mijë dollarë për zyrën

7:37 pm | Nga 600 milion dollarë që jep buxheti i shtetit për investimet publike, 10% e kësaj shume do të shkojë për blerjen e pajisjeve të zyrave dhe kompjuterëve për administratën. Në listën e detajuar të shpenzimeve të çdo institucioni, rezulton 58.5…

Meta në Gjermani: Të punojmë për të frenuar azilkërkuesit

Meta në Gjermani: Të punojmë për të frenuar azilkërkuesit test

5:43 pm | Pas Italisë, kryetari i Kuvendit ka udhëtuar për një vizitë në Gjermani, ku ka marrë…

VIDEO/ Bamir Topi: Ramën e kanë kapur klientët e Berishës, harroi 21 janarin

VIDEO/ Bamir Topi: Ramën e kanë kapur klientët e Berishës, harroi 21 janarin test

4:47 pm | Nga Luljeta Progni Ish-presidenti Bamir Topi i është kthyer premtimit të kryeministrit Rama për zbardhjen…

‘Ringjallja’ e Rrugës së Mëndafshit, Rama: presidenti kinez shfaqi interes

‘Ringjallja’ e Rrugës së Mëndafshit, Rama: presidenti kinez shfaqi interes test

9:36 am | Kryeministri Edi Rama tregoi dje interesin e presidentit kinez Xi Jinping për “Rrugën e Mëndafshit”…

Rajoni

VIDEO/ Të armatosur deri në dhëmbë. Nuk është ndonjë aksion kundër terroristëve, por momenti i arrestimit të Kurtit test

VIDEO/ Të armatosur deri në dhëmbë. Nuk është ndonjë aksion kundër terroristëve, por momenti i arrestimit të Kurtit

8:29 pm | Ky është momenti kur forcat speciale të policisë kosovare hyjnë në ambientet e Lëvizjes Vetëvendosje për të arrestuar Albin Kurtin. Të armatosur deri në dhëmbë, duket sikur është një aksion kundër terrorizmit. Por, jo, është pikërisht moment i arrestimit të…

Surroi: Pushtetet që arrestojnë opozitarë, kanë dështuar gjithmonë

Surroi: Pushtetet që arrestojnë opozitarë, kanë dështuar gjithmonë test

6:23 pm | Publicisti Veton Surroi ka komentuar ngjarjet e sotme pas arrestimit të deputetit të Vetëvendosjes, Albin…

Albin Kurti mbërrin në Pallatin e Drejtësisë: Nuk dihet nese do vendoset sot apo nesër për masën e sigurisë

Albin Kurti mbërrin në Pallatin e Drejtësisë: Nuk dihet nese do vendoset sot apo nesër për masën e sigurisë test

6:05 pm | Deputeti i Kuvendit të Kosovës, Albin Kurti, si dhe anëtarët e tjerë të Lëvizjes Vetëvendosje,…

VIDEO/ Tension në Prishtinë, policia arreston Albin Kurtin në selinë e Vetëvendosjes, mbështetësit përleshen me policinë

VIDEO/ Tension në Prishtinë, policia arreston Albin Kurtin në selinë e Vetëvendosjes, mbështetësit përleshen me policinë test

4:15 pm | Policia e Kosovës ka arrestuar deputetin e lëvizjes Vëtevendosje, Albin Kurti, pasi ka mbajtur të…

Sociale

“Perlat” e teksteve për fëmijë: Gjyshja qelbej erë dhe p…rdhte gjithë ditën test

“Perlat” e teksteve për fëmijë: Gjyshja qelbej erë dhe p…rdhte gjithë ditën

5:04 pm | Agron Domi, drejtor i Tirana International Film Festival, ka postuar ditën e djeshme, në Facebook-un e tij një tekst te shkeputur nga nje botim për fëmijë. Po zgjedhim ta vendosim ashtu siç është, postimin e tij së bashku me tekstin…

Rrëshqitja e dheut, Bashkia e Tiranës ndjekje penale ndërtuesit dhe ish-kryetarit të PD të komunës Farkë

Rrëshqitja e dheut, Bashkia e Tiranës ndjekje penale ndërtuesit dhe ish-kryetarit të PD të komunës Farkë test

3:40 pm | Bashkia e Tiranës ka nisur ndjekjen penale ndaj ndërtuesit të objektit ku sot pati rrëshqitje…

FOTOT/ Tirana mbushet me tullumbace Kuq e Zi

FOTOT/ Tirana mbushet me tullumbace Kuq e Zi test

12:27 pm | Në shenjë nderimi për festën e Pavarësisë, Veliaj ka   mbushur sheshin “Skënderbej” me tullumbace…

Jo vetëm në Shqipëri/ Industria call center në rritje edhe në Europë

Jo vetëm në Shqipëri/ Industria call center në rritje edhe në Europë test

12:02 pm | Industria ‘call center’ (zyra ndërtuar për të pritur një vëllim të madh telefonatash) po kalon…

Kronika

Itali, shqiptari vret fqinjin e tij italian se bënte zhurmë gjatë natës test

Itali, shqiptari vret fqinjin e tij italian se bënte zhurmë gjatë natës

7:26 pm | Policia italiane e qytetit të Velletrit ka arrestuar një natë më parë shqiptarin me inicialet L.P 43 vjeç me akuzën e vrasjes së italianit 32 vjecar me profesionin ekonomist, Francesco Maria Penacchi. Varsja ka ndodhur për motive të dobëta në…

‘Far West’ në Shkodër, pengmarrje për 10 mijë euro dhe shkëmbim zjarri me policinë

‘Far West’ në Shkodër, pengmarrje për 10 mijë euro dhe shkëmbim zjarri me policinë test

2:57 pm | Policia e Shkodrës në bashkëpunim me FNSH ka bërë të mundur lirimin e një personi…

“Si ma bëri ‘golin’ Fortuzi”

“Si ma bëri ‘golin’ Fortuzi” test

11:01 am | Zhdukja misterioze e çiftit, Indrit dhe Junida Fortuzi, prej më shumë se 3 javësh ka…

Në pranga çifti në Tiranë, u shiste drogë “VIP-ave” përmes Facebook-ut

Në pranga çifti në Tiranë, u shiste drogë “VIP-ave” përmes Facebook-ut test

10:13 am | Seksioni i Antidrogës në Policinë e Tiranës ka vënë në pranga mbrënjen e së enjtes…

Sport

VIDEO/ Lojtari rrezikon jetën në fushë, por ambulanca nuk ndizet. E tërheq…zjarrëfikësja test

VIDEO/ Lojtari rrezikon jetën në fushë, por ambulanca nuk ndizet. E tërheq…zjarrëfikësja

3:48 pm | Në kampionatin shqiptar të futbollit ndodhin çudira. Një e tillë është shënuar në ndeshjen e sotme në Pukë mes Tërbunit dhe Teutës. Gjatë ndeshjes, një nga lojtarët e Tërbunit është përplasur keq dhe rrezikonte edhe jetënn. Por, shoferi i ambulancës…

Plas në kombëtaren shqiptare: Femrat seks me njëra-tjetrën

Plas në kombëtaren shqiptare: Femrat seks me njëra-tjetrën test

3:14 pm | Për herë të parë prania e femrave që kryejnë marrëdhënie me femrat, të ashtuquajturat lesbike,…

Ranieri: Nuk kam marrë “fund” si trajner

Ranieri: Nuk kam marrë “fund” si trajner test

4:59 pm | Falë tyre Leicester City ka bërë mrekullinë teksa pas 13 javëve të para kryeson Premier…

VIDEO/ Kjo ndërhyrje makabër i kushtoi shumë futbollistit shqiptar

2:46 pm | Derbi i prefekturës mes Naftëtarit dhe Tomorit, luajtur të dielën që kaloi në Kuçovë, prodhoi…

Ekonomia

Miliona për zyra e rikonstruksione. Vetëm Presidenti 150 mijë dollarë për zyrën test

Miliona për zyra e rikonstruksione. Vetëm Presidenti 150 mijë dollarë për zyrën

7:37 pm | Nga 600 milion dollarë që jep buxheti i shtetit për investimet publike, 10% e kësaj shume do të shkojë për blerjen e pajisjeve të zyrave dhe kompjuterëve për administratën. Në listën e detajuar të shpenzimeve të çdo institucioni, rezulton 58.5…

Gjithë pikëpyetjet e Buxhetit 2016! Ja përgjigjet e Ahmetaj

Gjithë pikëpyetjet e Buxhetit 2016! Ja përgjigjet e Ahmetaj test

8:14 pm | Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Turizmit, Tregtisë dhe Sipërmarrjes prezantoi Shpenzimet Kapitale të Projektbuxhetit të vitit…

“Si mundet që Bulqiza merr 50 % më shumë fonde për rrugë se Tirana?”

“Si mundet që Bulqiza merr 50 % më shumë fonde për rrugë se Tirana?” test

5:58 pm | Parashikimet e buxhetit për investimet në infrasktrukturë janë kritikuar jo vetëm nga opozita në parlament…

Problemi afatgjatë dhe afatshkurtër i ekonomisë sonë

Problemi afatgjatë dhe afatshkurtër i ekonomisë sonë test

4:29 pm | 1-Problemi afatgjatë Në periudhën 1999-2009, treni ekonomik shqiptar eci me një shpejtësi të admirueshme (rritja…

Kulture

In Memoriam/ Arbëreshët e Siçilisë i bashkohen dhimbjes për Jorgo Bulon test

In Memoriam/ Arbëreshët e Siçilisë i bashkohen dhimbjes për Jorgo Bulon

10:10 am | Lajmi për humbjen e papritur të mikut dhe kolegut prof. Jorgo Bulo, jo vetëm që më zuri në befasi, por edhe me shqetësoi shumë Jorgo Bulo ka qenë ndër eskpertët më të rëndësishëm të letërsisë shqipe, studimit të së cilës, nuk…

Çastet e fundit të jetës së akademikut Jorgo Bulo

Çastet e fundit të jetës së akademikut Jorgo Bulo test

10:15 am | Akademiku Jorgo Bulo ka ndërruar jetë në mënyrë të papritur dje, në moshën 76-vjeçare. Ai…

Shkove shumë larg miku im i shtrenjtë!

Shkove shumë larg miku im i shtrenjtë! test

9:34 pm | Nga Rexhep Qosja Shkove, shumë larg shkove, miku im i shtrenjtë, Jorgo! Shkove në largësinë…

Gjermania do mundesoj shkembimet kulturore, arsimore dhe turizmin me Shqiperine

Gjermania do mundesoj shkembimet kulturore, arsimore dhe turizmin me Shqiperine test

9:09 pm | Ministrja e Kulturës, znj. Mirela Kumbaro firmosi sot në Berlin marrëveshjen e bashkëpunimit kulturor Shqipëri…

Hi-Tech

FOTO LAJM/ Google uron me flamurin shqiptar festën e Pavarësisë test

FOTO LAJM/ Google uron me flamurin shqiptar festën e Pavarësisë

1:16 am | Google iu ka bërë një surprizë shqiptarëve me rastin e festës së Pavarësisë. Faqja më e madhe e kërkimit motorik në botë, ka vendosur flamurin shqiptar dhe pamje nga Shqipëria, për të nderuar shqiptarët. Kështu, sapo hap Google, të shfaqet…

Mercedes-AMG SLR i ri, ja kur do vijë mrekullia e re e gjigandit gjerman

Mercedes-AMG SLR i ri, ja kur do vijë mrekullia e re e gjigandit gjerman test

2:20 pm | Mercedes-AMG raportohet se ka në plan të sjellë pasardhësin e SLR-së në vitin 2018. Sipas…

Specifikat e Alfa Romeo, vetura që sfidoi BMW-në

2:18 pm | Publikohet lista e tipareve standarde dhe opsionale të kësaj bukurie italiane për tregun amerikan. Kur…

5 veturat më luksoze në treg sot

2:13 pm | Nëse dëshironi të lëvizni në luks dhe ekstravagancë, këto janë zgjidhjet më të mira në…

Bota

VIDEO/ Shpërthimi i bombës së Hitlerit në Britaninë e Madhe: E fuqishme edhe pas shumë dekadash

4:06 pm | Ekspertët britanikë të rojes bregdetare kanë gjetur një bombë gjiganë në detin verilindor të vendosur gjatë Luftës së Dytë Botërore nga Adolf Hitler. Bomba që peshonte 680 kg ishte ende në gjendje të mirë. Ajo është shpërthyer në mënyrë të…

Mediat italiane sulmojnë Renzin pas refuzimit për luftën ndaj ISIS: Frikacak!

Mediat italiane sulmojnë Renzin pas refuzimit për luftën ndaj ISIS: Frikacak! test

3:51 pm |   Italia ka vendosur të qendrojë jashtë fushatës së bombardimeve në Siri. Pas takimit me…

VIDEO/ Ekzekutohet në mënyrë mafioze avokati kurd në Turqi, Erdogan: Kështu trajtohen terroristët (+18)

VIDEO/ Ekzekutohet në mënyrë mafioze avokati kurd në Turqi, Erdogan: Kështu trajtohen terroristët (+18) test

3:21 pm | Tahir Elci, kreu i shoqatës së avokatëve kurdë është vrarë pas një prite të bërë…

Myslimanët rrëzojnë Trumpin, ulet ndjeshëm popullariteti

Myslimanët rrëzojnë Trumpin, ulet ndjeshëm popullariteti test

3:05 pm | Për shumë ekspertë, Donald Trumpi është mjeshtëri i populizmit. Ai provokon duke folur për gjëra…

Dossier

Festimi i Pavarësisë më 1913 dhe një bisedë në jaht test

Festimi i Pavarësisë më 1913 dhe një bisedë në jaht

5:35 pm | VLORË Me rastin e 28 nëntorit, një vjetorit të pavarësisë, Ismail beu dha një pritje në selinë e qeverisë buzë detit, ku përveç parisë, kishte ftuar edhe anëtarët e Komisionit të Kontrollit, konsujt dhe komandantët e anijeve luftarake të Austrisë…

Historia e fotos që shfaqet çdo 28 Nëntor dhe një dëshmi e rrallë: Njihni Shqipërinë 4 muaj pas shpalljes së pavarësisë

Historia e fotos që shfaqet çdo 28 Nëntor dhe një dëshmi e rrallë: Njihni Shqipërinë 4 muaj pas shpalljes së pavarësisë test

1:59 pm | Kjo foto ku shihet Ismail Qemali ne nje varke qarkullon thuajse në çdo 28 nëntor.…

FOTOT/ Si njoftonte gazeta austro-hungareze për pavarësinë e Shqipërisë?

FOTOT/ Si njoftonte gazeta austro-hungareze për pavarësinë e Shqipërisë? test

11:04 am | Austro-Hungaria ka qenë një ndër mbështetëset më të fuqishme të Pavarësisë së Shqipërisë, para dhe…

“Shefat e Sigurimit, shtëpi sekrete për orgji”

“Shefat e Sigurimit, shtëpi sekrete për orgji” test

10:48 am | A ka ekzistuar fenomeni i përdhunimit në diktaturë, apo është një lojë e ish-Sigurimit të…

Blogu TemA