Gazeta Tema | Gazete e perditshme shqiptare
 
private
Aktualitet

Kerry mesazh urimi për Pavarësinë: Shqipëria vend aleat dhe partner

Kerry mesazh urimi për Pavarësinë: Shqipëria vend aleat dhe partner

10:34 pm | Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë uruar shqiptarët për 102 vjetorin e pavarësisë. Sekretari amerikan…

Meta inaguron rikthimin e “5 heronjve të Vigut”: Iu kthyem dinjitetin heronjve dhe Luftës Nacional-Çlirimtare

Meta inaguron rikthimin e “5 heronjve të Vigut”: Iu kthyem dinjitetin heronjve dhe Luftës Nacional-Çlirimtare

8:36 pm | Kryetari i Kuvendit,  Ilir Meta mori pjesë në rivendosjen e monumentit “5 heronjve të Vigut”…

INTERVISTA/ Rama: Nuk erdha në pushtet të plakem kryeministër, por të ndryshoj situatën

INTERVISTA/ Rama: Nuk erdha në pushtet të plakem kryeministër, por të ndryshoj situatën

8:19 pm | Pavarësisht kërkesave të opozitës, kryeministri Edi Rama ka deklaruar se mazhoranca dhe qeveria që ai…

Ismail Kadare: Jam për hapjen totalisht të dosjeve

Ismail Kadare: Jam për hapjen totalisht të dosjeve

7:57 pm | Shkrimtari i shquar Ismail Kadare përsëriti dje bindjen e tij të pandryshueshme për hapjen e…

PD mbledh Kuvendin paralel për monologun e Berishës, ndërsa deputetët e dëgjojnë si nxënës të bindur

PD mbledh Kuvendin paralel për monologun e Berishës, ndërsa deputetët e dëgjojnë si nxënës të bindur

6:49 pm | Lulzim Basha paralajmëroi mesditën e sotme se PD do të paraqiste 31 amandamente për buxhetin…

La Blance

Lifestyle

 • VIDEO/ Murgesha katolike këndon “Like a virgin”, hitin e Madonës
 • FOTOT/ Lily Aldridge është një super ëngjëll!
 • FOTOT/ Një konkurrente e fortë për “Kallashin” dhe Shkëndijen
 • FOTOT/ Kate Perry rrëmben vëmendjen në ARIA
 • VIDEO LAJM/ Siberi, pasagjerët shtyjnë avionin “e ngrirë” nga i ftohti
 • FOTOT/ Modelja kosovare që po “çmend” Austrinë (+18)
 • FOTOT/ Rita Ora harron të mbërthejë kopsat e fustanit
 • FOTOT/ Sherr me të qara mes Jolie e Pitt
 • VIDEO+ FOTO/ Spektakolare, udhëtimi drejt vdekjes i çiklistit
 • FOTOT/ Jozefinën e kap nostalgjia, poston foto kur ishte nuse
 • Angli/ Taksat e larta të laburistit Miliband, lënë pa shtëpi Jolie-Pitt
 • FOTOT/ “Dora e Zotit” godet sërish
 • FOTOT/ Kim, frymëzim për “top të pasmet” e Kembrixhit
 • FOTOT/ Beyonce e egër dhe seksi si asnjëherë

Kerry mesazh urimi për Pavarësinë: Shqipëria vend aleat dhe partner

10:34 pm | Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë uruar shqiptarët për 102 vjetorin e pavarësisë. Sekretari amerikan i Shtetit John Kerry duke folur edhe në emër të presidentit Obama dhe popullit amerikan, ka përcjellë një meazh urimi për festën kombëtare. “Shqipëria është një aleat i fortë dhe i besueshëm i NATO-s dhe një forcë stabiliteti në Ballkanin…

Kerry mesazh urimi për Pavarësinë: Shqipëria vend aleat dhe partner

PD, 31 amendamente për buxhetin 2015. Por i paraqet në Kuvendin e saj paralel

3:01 pm | Partia Demokratike thotë se ka 31 amandamente për buzhetin e ri. Kjo u bë me dije nga vetë Lulzim Basha. Vetëm se këto amendamente nuk janë paraqitur në Kuvend, ku dhe është diskutuar buxheti, por do të paraqiten në Kuvendin paralel të mban PD brenda ambienteve të saj. “Mashtrim masiv i Edi Ramës. Vetëm në…

PD, 31 amendamente për buxhetin 2015. Por i paraqet në Kuvendin e saj paralel

Besimtarët myslimanë peticion online: Nuk duam xhami në tokë haram

9:39 am | Duket se jo të gjithë besimtarët myslimanë janë dakord me ndërtimin e xhamisë së madhe në Tiranë. Ata kanë nisur një peticion online në faqen avazz.org, me të cilin kërkojnë të mbledhin firma për të ndaluar ndërtimin e kësaj xhamie. Kjo, pasi sipas tyre, ajo po ndërtohet në tokë haram dhe kjo është kundër parimeve…

Besimtarët myslimanë peticion online: Nuk duam xhami në tokë haram

VIDEO LAJM/ Siberi, pasagjerët shtyjnë avionin “e ngrirë” nga i ftohti

3:44 pm | Pasagjerët rus  me shpresën për tu larguar nga qyteti i vogël i Igarkas në rajonin e Krasnoyarsk Krai në Siberi, kanë vendosur të shtyjnë avionin e tyre,  për në pistë pasi ai “kishte ngrirë” dhe nuk mund të drejtohej për në pistë nga temperaturat e ngrira që shkonin deri në minus 52 gradë celcius. Sipas…

VIDEO LAJM/ Siberi, pasagjerët shtyjnë avionin “e ngrirë” nga i ftohti

Një portret për Ramadan Perhatin, njeriun e naftës shqiptare

10:26 pm | Ing.Ahmet Ҫollaku   Ai burrë serioz, veshur me një kostum të errët, nxitonte në dimër, në verë, herë për në zyrë për në puse. Ramadani ishte drejtor I Drejtorisë për shpimet e puseve të naftës dhe gazit po edhe studjues, ai studionte teknologjinë e shpimeve të puseve dhe lëngjet larse, parametrat që përcaktoheshin nga Institute…

Një portret për Ramadan Perhatin, njeriun e naftës shqiptare

Rajoni

14-vjeçari shqiptar vret ujkun, duke menduar se është dhelpër

14-vjeçari shqiptar vret ujkun, duke menduar se është dhelpër

7:47 pm | Një ngjarje e rrallë dhe e pabesueshme ka ndodhur në fshatin Tomoc të Istogut. Djaloshi 14-vjeçar, Florian Gjocaj, ka vrarë një ujk. Në një intervistë për Indeksonline, Floriani tregon momentin se si arriti të mposhtte ujkun. “Isha në shtëpi. Në…

Fatmir Limaj, Qytetar Nderi ne Tropoje

Fatmir Limaj, Qytetar Nderi ne Tropoje

6:20 pm | Kryetari i Nisma për Kosovën, z. Fatmir Limaj, mori titullin “Qytetar Nderi” ne Komunen e Tropojes,…

Kroacia: Serbia të distancohet nga deklaratat e Sheshelit

Kroacia: Serbia të distancohet nga deklaratat e Sheshelit

6:18 pm | Bashkimi Evropian duhet të kërkoj nga qeveria e Serbisë, që është kandidate për praninm në…

FOTOT/ Thaçi e lë ambasadoren amerikane të presë 30 minuta

FOTOT/ Thaçi e lë ambasadoren amerikane të presë 30 minuta

4:45 pm | Me rastin e shënimit të “Ditës së Forcës” të FSK-së, të mbajtur në kazermën “Adem…

Sport

Messi: Rekordi? Më e rëndësishmë ishte fitorja e Barcelonës

Messi: Rekordi? Më e rëndësishmë ishte fitorja e Barcelonës

2:20 pm | Lionel Messi është treguar modest në deklartën e tij të dhënë pas ndeshjes me Apoel Nicosia. Me tregoleshin e shenuar ndaj Apoelit,Messi u bë golashënuesi më I mirë I të gjitha kohërave në këtë kompenticion duke kaluar legjendën Raul Gonzales.…

Tifozët e Gallatasarait brohorasin: Vrite serbin

Tifozët e Gallatasarait brohorasin: Vrite serbin

12:45 pm | Përsëri tifozët turq. Në ndeshjen e Champions League për moshat U-19 ndërmjet Gallatasarait dhe Anderlehtit…

Champions League/ Kryendeshja Arsenal-Dortmund, Juve për konfirmim

Champions League/ Kryendeshja Arsenal-Dortmund, Juve për konfirmim

11:49 am | Vazhdojn edhe ditën e sotme ndeshjet e grupeve A, B, C dhe D të Uefa…

Video/Messi vendos një tjetër rekord

Video/Messi vendos një tjetër rekord

10:39 am | Ylli argjentinas I barcelonws, Lionel Messi ka vendosur edhe një rekord të ri. Me tregolëshin…

Ekonomia

PD, 31 amendamente për buxhetin 2015. Por i paraqet në Kuvendin e saj paralel

PD, 31 amendamente për buxhetin 2015. Por i paraqet në Kuvendin e saj paralel

3:01 pm | Partia Demokratike thotë se ka 31 amandamente për buzhetin e ri. Kjo u bë me dije nga vetë Lulzim Basha. Vetëm se këto amendamente nuk janë paraqitur në Kuvend, ku dhe është diskutuar buxheti, por do të paraqiten në Kuvendin…

Erion Braçe: Çmimi i energjisë elektrike nuk rritet më shumë se 10 lekë për kw/orë. Të rishikohen koncesionet

Erion Braçe: Çmimi i energjisë elektrike nuk rritet më shumë se 10 lekë për kw/orë. Të rishikohen koncesionet

12:51 pm | Kryetari i Komisionit të Ekonomisë, Erion Braçe, ka thënë gjatë një konference për shtyp, se…

Civici: 1.2 miliardë euro në vit nuk arrijnë të mblidhen si pasojë e informalitetit

Civici: 1.2 miliardë euro në vit nuk arrijnë të mblidhen si pasojë e informalitetit

11:26 am | Rritja e të ardhurave tatimore në buxhet është trumbetuar nga përfaqësues të qeverisë(doganat) si një…

FMN “Ok” këstit të kredisë prej 53 milionë euro

FMN “Ok” këstit të kredisë prej 53 milionë euro

11:52 pm | Shefi i Misionit të Fondit Monetar Ndërkombëtar për Shqipërinë, Nadeem Ilahi deklaroi të martën në…

Kulture

Heqja e shatervanit para Bashkise, zbulon pusin e vjeter te qytetit

Heqja e shatervanit para Bashkise, zbulon pusin e vjeter te qytetit

8:38 pm | Heqja e shatërvanit nxori një pus, 14 metra larg ndërtesës së qeverisë bregdetare, nga ana tjetër, kjo gjë nuk do të pengojë punimet për rehabilitimin e sheshit “Liria”, pasi bashkia po përgatit një projekt të bërë të mundur ekspozimin e…

Këngëtarja e njohur me origjinë shqiptare Xhandan Erçetin merr titullin e kalorëses së Arteve dhe Letërsisë.

Këngëtarja e njohur me origjinë shqiptare Xhandan Erçetin merr titullin e kalorëses së Arteve dhe Letërsisë.

6:11 pm | Presidenti francez Francois Hollande në 2013 e nderoi këngëtaren e njohur me origjinë shqiptare Xhandan…

Intervista/ Afërdita Paqarada: Premtimi që i dhashë tim biri, forca që më bëri të mund tumorrin

Intervista/ Afërdita Paqarada: Premtimi që i dhashë tim biri, forca që më bëri të mund tumorrin

5:02 pm | Nga Jonida Hitoveizi Ajo është një grua jo vetëm e bukur, me një kurorë bukurie…

Intervista/ Genc Salihu: Fama në art është dytësore!

Intervista/ Genc Salihu: Fama në art është dytësore!

3:10 pm | Nga Jonida Hitoveizi Ai është një muzikant shumë i talentuar. Nga ata artistë që fjalët…

Blogu TemA

Faqja kryesore e Gazetes TemA

Faqja kryesore