Gazeta Tema | Gazete e perditshme shqiptare
 
publish
Aktualitet

Migracioni/ Tendenca, ulet emigracioni, rritet numri i të huajve që kërkojnë të punësohen në Shqipëri

Migracioni/ Tendenca, ulet emigracioni, rritet numri i të huajve që kërkojnë të punësohen në Shqipëri

12:09 pm | Ditën e sotme është bërë prezantimi i “Profilit të zgjeruar për migracionin 2013″.  Zëvendësministrja e…

Inspektoriati i Mjedisit gjobit ARMO me 5 milionë lekë

Inspektoriati i Mjedisit gjobit ARMO me 5 milionë lekë

11:57 am | Inspektoriati i Mjedisit ka ndëshkuar me një masë administrative në vlerën e 5 milionë lekëve…

FOTOT/ Një betejë epike mes ujkut dhe qenit, që fitohet nga ky i fundit

FOTOT/ Një betejë epike mes ujkut dhe qenit, që fitohet nga ky i fundit

11:43 am | Këto foto janë bërë në fshatin Brod të Sharrit- Dragash në Kosovë. Në betejën epike…

Dilemat e Atjon Zhitit

Dilemat e Atjon Zhitit

11:33 am | Lajmi i vdekjes në një aksident të djalit të vetëm të Visar Zhitit ka trazuar…

Meta pas takimit me Kukan: Shpresoj që PD të vijë në Kuvend para Krishtlindjeve

Meta pas takimit me Kukan: Shpresoj që PD të vijë në Kuvend para Krishtlindjeve

11:19 am | Kryetari i Kuvendit Ilir Meta uroi që bojkoti parlamentar nga ana e Partisë Demokratike të…

La Blance

Lifestyle

Meta pas takimit me Kukan: Shpresoj që PD të vijë në Kuvend para Krishtlindjeve

11:19 am | Kryetari i Kuvendit Ilir Meta uroi që bojkoti parlamentar nga ana e Partisë Demokratike të ndërpritet përpara Krishtlindjeve. Meta zhvilloi një takim me europarlamentarin Eduard Kukan, i cili prej të dielës ka nisur një vizitë zyrtare në Tiranë si negociator mes opozitës dhe Qeverisë për arritjen e një marrëveshjeje mes palëve dhe zgjidhjen e ngërcit…

Meta pas takimit me Kukan: Shpresoj që PD të vijë në Kuvend para Krishtlindjeve

Qeveria akordon çmime për 50 bizneset më të suksesshme/ Ahmetj: 2015, viti kundër informalitetit

8:05 pm | 50 bizneset më të suksesshme në vend ose “50 bletët e arta” janë vlerësuar me çmime sonte nga Qeveria shqiptare, çmime të dorëzuara nga kreu i Qeverisë në ceremoninë e organizuar në TOB. Mbremja “gala” për sipërmarrjen “Bleta e Artë 2014″ u organizua nga Ministria e Zhvillimit Ekonomik, Tregtisë dhe Sipërmarrjes, nën kujdesin e Kryeministrit…

Qeveria akordon çmime për 50 bizneset më të suksesshme/ Ahmetj: 2015, viti kundër informalitetit

Migracioni/ Tendenca, ulet emigracioni, rritet numri i të huajve që kërkojnë të punësohen në Shqipëri

12:09 pm | Ditën e sotme është bërë prezantimi i “Profilit të zgjeruar për migracionin 2013″.  Zëvendësministrja e Punëve të Brendshme, Elona Gjebrea ka prezantuar disa shifra por edhe tendencat e lëvizjeve migratore për Shqipërinë. Sipas shifrave të publikuara për vitin 2013 vihet re se imigracioni është në rritje, ku gjatë 2013-ës, 1300 të huaj kanë kërkuar të…

Migracioni/ Tendenca, ulet emigracioni, rritet numri i të huajve që kërkojnë të punësohen në Shqipëri

Nga një hotel luksoz në Kinë, gjenitë e teknologjisë infektojnë botën

7:29 pm | “Pyetja nuk është nëse, por kur do të gjendemi përballë sulmit të parë kibernetik me përmasa katastrofike”. Fjalët e thëna vetëm një javë më parë nga kreu i ri i National Security Agency i SHBA, zëvendës admirali Michael MCRogers nuk mund të kishin qenë më profetike. Sulmi ndaj Sony-t, për të cilin tashmë FBI akuzon…

Nga një hotel luksoz në Kinë, gjenitë e teknologjisë infektojnë botën

DOSSIER/ Si kaloi vizita e parë e Ibrahim Rugovës në Tiranë?

9:30 pm | Në vjeshtën e vitit 1990, kur po afrohej përvjetori i parë i themelimit të LDK-së, përmes një aktivisti tonin në Bon (Jonuzit) që kishte lidhje me Ambasadën e Shqipërisë, mbërriti ftesa e Ramiz Alisë për një takim me Ibrahim Rugovën…   Shkruan: Ali Aliu I. R. lejoi një takim të nivelit të dytë… Pas disa…

DOSSIER/ Si kaloi vizita e parë e Ibrahim Rugovës në Tiranë?

Rajoni

FOTOT/ Një betejë epike mes ujkut dhe qenit, që fitohet nga ky i fundit

FOTOT/ Një betejë epike mes ujkut dhe qenit, që fitohet nga ky i fundit

11:43 am | Këto foto janë bërë në fshatin Brod të Sharrit- Dragash në Kosovë. Në betejën epike mes ujkut dhe qenit, ka triumfuar ky i fundit, raporton Express. Fotot janë shpërndarë nëpër rrjetet sociale, duke u kthyer në hit./b.l  …

Jacobson: Kooalicioni qeverisës nuk u krijua nga SHBA, s’kemi asgjë kundër Vetëvendosjes

Jacobson: Kooalicioni qeverisës nuk u krijua nga SHBA, s’kemi asgjë kundër Vetëvendosjes

10:38 am | Ambasadorja e SHBA-ve në Kosovë, Tracey Ann Jacobson, thotë se nuk ka pasur asnjë ndikim…

FOTOT/ Shqiptari nga Kosova, plantacion droge në shtëpinë e tij në Gjermani

FOTOT/ Shqiptari nga Kosova, plantacion droge në shtëpinë e tij në Gjermani

3:48 pm | Një rast i pazakontë ka ndodhur në qytezën e Mindenit në Gjermani. Një shqiptar i…

Meta: Nevojitet ndërtimi i një hekurudhe Durrës-Prishtinë

Meta: Nevojitet ndërtimi i një hekurudhe Durrës-Prishtinë

3:32 pm | Kryetari i Kuvendit, Ilir Meta, gjatë vizitës dy ditorë në Kosovë, vizitoi disa biznese në…

Sport

VIDEO/ Ja përgatitjet për dronin që fluturoi në stadiumin e Beogradit

VIDEO/ Ja përgatitjet për dronin që fluturoi në stadiumin e Beogradit

9:04 am | Ismail Morina aktualisht është shpallur në kërkim nga Serbia, për ngritjen e dronit me flamurin shqiptar në stadiumin e Beogradit, gjatë ndeshjes Serbi-Shqipëri. Por, duket se ai nuk e vret shumë mendjen. “Ballisti” ka paraqitur për herë të parë në…

SUPERLIGA/ Partizani udhëton në Elbasan për ta mbyllur vitin me fitore.

SUPERLIGA/ Partizani udhëton në Elbasan për ta mbyllur vitin me fitore.

12:29 pm | Fitorja e arritur në derbi kundër Tiranës, tek Partizani duket se ka ndikuar për keq.…

Alban Hoxha rrëfen momentet e fundit me të shoqen: Do doja të mos e kisha parë kurrë ashtu

Alban Hoxha rrëfen momentet e fundit me të shoqen: Do doja të mos e kisha parë kurrë ashtu

10:57 am | Ai ka qenë një ndër personazhet më të përfolur gjatë këtyre javëve të fundit. Jo…

VIDEO/ Bajerni shpallet kampion dimri në Bundesligë, pa asnjë humbje

VIDEO/ Bajerni shpallet kampion dimri në Bundesligë, pa asnjë humbje

7:49 am | Bajerni i Mynihut e ka mbyllur vitin me një fitore në limitet e ndeshjes në…

Ekonomia

Qeveria akordon çmime për 50 bizneset më të suksesshme/ Ahmetj: 2015, viti kundër informalitetit

Qeveria akordon çmime për 50 bizneset më të suksesshme/ Ahmetj: 2015, viti kundër informalitetit

8:05 pm | 50 bizneset më të suksesshme në vend ose “50 bletët e arta” janë vlerësuar me çmime sonte nga Qeveria shqiptare, çmime të dorëzuara nga kreu i Qeverisë në ceremoninë e organizuar në TOB. Mbremja “gala” për sipërmarrjen “Bleta e Artë…

Banka e Shqipërisë ndryshon firmën që bën auditin

Banka e Shqipërisë ndryshon firmën që bën auditin

5:29 pm | Pas katër vitesh që kompania audituese “Grand Thorton” ka bërë deri më sot kontrollin e…

Çmimi i energjisë: Rritja vetëm për biznesin?!

Çmimi i energjisë: Rritja vetëm për biznesin?!

2:23 pm | Debati për dritat, si “loja” me armët kimike. Qeveria thotë se s’do të rritet çmimi,…

INTERVISTA/ “TAP, 1 miliard dollarë investime në Shqipëri”

INTERVISTA/ “TAP, 1 miliard dollarë investime në Shqipëri”

7:35 pm | Shqipëria do të marrë 1 miliard dollarë investime për tre vitet e ardhshme nga ndërtimi…

Kulture

“The Guardian” uron Krishtlindjet me veprën e Anri Salës

“The Guardian” uron Krishtlindjet me veprën e Anri Salës

10:56 am | E përditshmja britanike “The Guardian” ka zgjedhur një fotografi të  artistit të njohur shqiptar Anri Sala, për të uruar Krishtlindjet. Gazeta prestigjioze, e ka postuar “online” instalacionin me titull “Eversion E_white” si dhuratë për festat e fundvitit. “Me palma ngjyra…

Antipushtimi – metafora e bukur e një romani

Antipushtimi – metafora e bukur e një romani

5:59 pm | Pellumb Kulla E nisa si koment të zakonshëm në bisht të një fragmenti që Res…

Prezantuesit Floriana Garo dhe Turjan Hyska: Risitë që do të sjellë këtë herë festivali i RTSH-së në prezantim

Prezantuesit Floriana Garo dhe Turjan Hyska: Risitë që do të sjellë këtë herë festivali i RTSH-së në prezantim

6:21 pm | Dy nga prezantuesit e festivalit të fundvitit në RTSH kanë folur për “frikërat” dhe çfarë…

Kosova xhiron filmin e parë paranormal, titullohet “Katunar”

Kosova xhiron filmin e parë paranormal, titullohet “Katunar”

4:04 pm | Kosova së shpejti do të ketë edhe projektin e parë filmik të zhanrit horror, që…

Hi-Tech

Sony fajëson kinematë për mos shfaqjen e filmit për Kim Jong-un. Korea mohon të ketë gisht në sulmin kibernetik

Sony fajëson kinematë për mos shfaqjen e filmit për Kim Jong-un. Korea mohon të ketë gisht në sulmin kibernetik

5:44 pm | Sony Pictures Entertainment  është shprehur se ende dëshiron të shfaqë filmin për diktatorin e Koresë së Veriut, i cili titullohet  “The Interview”. Filmi i zhanrit komedi, i cili në njëfarë mënyre “përqesh” liderin e Koresë së Veriut  Kim Jong-un tha…

Samsung Galaxy S6 do të jetë i tëri prej metali dhe ekran të lakuar

Samsung Galaxy S6 do të jetë i tëri prej metali dhe ekran të lakuar

7:00 pm | Samsung Galaxy S6 do të bëhet tërësisht ose pjesërisht nga metali, dhe ky detaj është…

Luftë kibernetike: Kim Jong-un “mposht” Amerikën

Luftë kibernetike: Kim Jong-un “mposht” Amerikën

6:57 pm | Ndoshta republikanët ekzagjerojnë kur thonë se kjo është e para “luftë kibernetike” e luftuar dhe…

Krijohet aplikacioni për foto 3D me iPhone

Krijohet aplikacioni për foto 3D me iPhone

5:44 pm | Fotografitë 3D janë një pjesë interesante e teknologjisë, e cila është bërë mjaft e famshme,…

Bota

Nga një hotel luksoz në Kinë, gjenitë e teknologjisë infektojnë botën

Nga një hotel luksoz në Kinë, gjenitë e teknologjisë infektojnë botën

7:29 pm | “Pyetja nuk është nëse, por kur do të gjendemi përballë sulmit të parë kibernetik me përmasa katastrofike”. Fjalët e thëna vetëm një javë më parë nga kreu i ri i National Security Agency i SHBA, zëvendës admirali Michael MCRogers nuk…

Sony fajëson kinematë për mos shfaqjen e filmit për Kim Jong-un. Korea mohon të ketë gisht në sulmin kibernetik

Sony fajëson kinematë për mos shfaqjen e filmit për Kim Jong-un. Korea mohon të ketë gisht në sulmin kibernetik

5:44 pm | Sony Pictures Entertainment  është shprehur se ende dëshiron të shfaqë filmin për diktatorin e Koresë…

FOTOT/ Rusia “paralizohet nga bora”, trashësia e saj në Vladivostok arrin 3 metra

FOTOT/ Rusia “paralizohet nga bora”, trashësia e saj në Vladivostok arrin 3 metra

5:01 pm | Dimri i vërtetë ka treguar dhëmbët në Rusi,ku bora po paralzion gjithçka. Në qytetin Vladivostok…

FOTOT/ Një “rrëfim” përmes fotografive i vitit që po lëmë pas

FOTOT/ Një “rrëfim” përmes fotografive i vitit që po lëmë pas

5:01 pm | 2014-a është drejt mbylljes. Ky vit ka shënuar një sërë ngjarjesh, ndërsa më poshtë po…

Dossier

DOSSIER/ Si kaloi vizita e parë e Ibrahim Rugovës në Tiranë?

DOSSIER/ Si kaloi vizita e parë e Ibrahim Rugovës në Tiranë?

9:30 pm | Në vjeshtën e vitit 1990, kur po afrohej përvjetori i parë i themelimit të LDK-së, përmes një aktivisti tonin në Bon (Jonuzit) që kishte lidhje me Ambasadën e Shqipërisë, mbërriti ftesa e Ramiz Alisë për një takim me Ibrahim Rugovën……

‘Partia e Arbenëve’ dhe uzurpatorët e tribunave

‘Partia e Arbenëve’ dhe uzurpatorët e tribunave

7:30 pm | Nga Arben Meçaj Nuk do të desha të riktheja çështjen e 8 Dhjetorit ‘90, nëse…

DOSSIER/ Misteri i pazbardhur i darkës së 11 Dhjetorit 1990

DOSSIER/ Misteri i pazbardhur i darkës së 11 Dhjetorit 1990

10:12 am | Nga Arben Meçaj*   Për të 24-in vit i njëjti ritual. Dhjetori si Festë e…

DOSSIER/ 12 dhjetor ‘90, themelimi i Partisë Demokratike

DOSSIER/ 12 dhjetor ‘90, themelimi i Partisë Demokratike

7:09 pm | Ismail Kadare përshëndeti nga Franca: “Lulja çeli në dimër” ndërsa ish i burgosuri politik, shkrimtari…

Blogu TemA

Faqja kryesore e Gazetes TemA

Faqja kryesore