Gazeta Tema | Gazete e perditshme shqiptare
 
PD dorëzohet! Pollo i shkruan Kukan: "Do ti drejtohemi parlamentit"
private
Aktualitet

PD dorëzohet! Pollo i shkruan Kukan: “Do ti drejtohemi parlamentit”

PD dorëzohet! Pollo i shkruan Kukan: “Do ti drejtohemi parlamentit”

12:10 am | Partia Demokratike më në fund dorëzohet dhe pranon marrëveshjen e ofruar nga ndërkombëtarët. Sonte Pollo…

Turqia: Fundi i bumit ekonomik

Turqia: Fundi i bumit ekonomik

9:44 pm | Shtetet evropiane mund të gëzoheshin për një rritje prej 1,7% në katërmujorin e tretë dhe…

Zgjerohet grupi kritik me Bashën dhe Berishën. Ja deputetët që janë kundër vazhdimit të bojkotit

Zgjerohet grupi kritik me Bashën dhe Berishën. Ja deputetët që janë kundër vazhdimit të bojkotit

8:53 pm | Ruli sulmon Strazimirin, Imami debat me Berishën. Bregu kërkon qëndrim të qartë   TemA  …

Hapja e dosjeve/ Veliaj i përgjigjet Dodes: Projekti juaj anti-Kushtetues

Hapja e dosjeve/ Veliaj i përgjigjet Dodes: Projekti juaj anti-Kushtetues

8:43 pm | Ministri i Mirëqenies Sociale dhe Rinisë, Erion Veliaj i është përgjigjur për herë të parë…

Drafti që Kukan ka propozuar mes palëve

Drafti që Kukan ka propozuar mes palëve

8:19 pm | Pas shumë orë bisedimesh mes palëve në Tiranë dhe që vazhduan edhe më vonë në…

La Blance

Lifestyle

PD dorëzohet! Pollo i shkruan Kukan: “Do ti drejtohemi parlamentit”

12:10 am | Partia Demokratike më në fund dorëzohet dhe pranon marrëveshjen e ofruar nga ndërkombëtarët. Sonte Pollo i ka konfirmuar përmes emalit eurodeputetit Kukan vendimin për të pranuar marrëveshjen.” Të dashur zotërinj Kukan dhe Fleckenstein. Fillimisht faleminderit për mundimin tuaj për të sjellë një mirëkuptim politik dhe për normalizimin e parlamentit në Shqipëri sidomos në këto ditë.…

PD dorëzohet! Pollo i shkruan Kukan: “Do ti drejtohemi parlamentit”

Shqipëria – tigri ekonomik i Ballkanit

6:22 pm | Nga Mikra Krasniqi*   Kjo është Shqipëria? Oh zot, paskemi marrë fund!” tha gjyshja ime 86 vjeçare e cila kishte udhëtuar 36 orë me një kamion ushtarak në veri të Shqipërisë gjatë disa ditëve të vranëta dhe me shi në prillit të vitit 1999. Ajo ishte një ndër gjysmë milioni kosovarë që ishin dëbuar nga…

Shqipëria – tigri ekonomik i Ballkanit

Xheni: Nëse kalon ligji për bashkëjetesën, do kërcej me të dashurën

5:53 pm | Xheni Karaj, e njohur si aktiviste e të drejtave të LGBT, është bërë pjesë e spektaklit “Dance with me” në “TV Klan. Xheni, ka kërcyer një tango së bashku me një balerinë tjetër, por kjo gjë është kritikuar nga artisti Robert Aliaj, i cili ka thënë se homoseksualizimi në televizion është i tepërt. Megjithatë Xheni…

Xheni: Nëse kalon ligji për bashkëjetesën, do kërcej me të dashurën

Turqia: Fundi i bumit ekonomik

9:44 pm | Shtetet evropiane mund të gëzoheshin për një rritje prej 1,7% në katërmujorin e tretë dhe për një total prej 2,8% në nëntë muajt e parë. Por në Turqi shifrat, që publikoi së fundi zyra e statistikave në Ankara, janë pritur me zhgënjim, ata janë shumë më poshtë nga pritjet e tregut. Vendi, që deri vitin…

Turqia: Fundi i bumit ekonomik

DOSSIER/ Si kaloi vizita e parë e Ibrahim Rugovës në Tiranë?

9:30 pm | Në vjeshtën e vitit 1990, kur po afrohej përvjetori i parë i themelimit të LDK-së, përmes një aktivisti tonin në Bon (Jonuzit) që kishte lidhje me Ambasadën e Shqipërisë, mbërriti ftesa e Ramiz Alisë për një takim me Ibrahim Rugovën…   Shkruan: Ali Aliu I. R. lejoi një takim të nivelit të dytë… Pas disa…

DOSSIER/ Si kaloi vizita e parë e Ibrahim Rugovës në Tiranë?

Rajoni

FOTOT/ Babai shqiptar me lot në sy kërkon fëmijët e humbur, dyshon se janë përfshirë në ISIS!

FOTOT/ Babai shqiptar me lot në sy kërkon fëmijët e humbur, dyshon se janë përfshirë në ISIS!

7:36 pm | Një qytetar zviceran me origjinë nga Kosova dhe i cili jeton në Zurich të Zvicrës po kërkon djalin dhe vajzën e tij në Adana të cilët kanë 3 ditë që nuk ka informacione për vendndodhjen e tyre, raporton Anadolu Agency…

Vendi me këtë qeverisje do të shkojë drejt mjerimit

Vendi me këtë qeverisje do të shkojë drejt mjerimit

6:10 pm | Nga Ramush Haradinaj*   Projektbuxheti që sot e kemi para nesh, paraqet një dështim të…

Policia heton një tjetër sulm mbi selinë e LGBT në Malin e Zi

Policia heton një tjetër sulm mbi selinë e LGBT në Malin e Zi

5:23 pm | Goditja me gurë e selisë së Forumit të Progresit të LGBT në Podgoricë ishte sulmi…

FOTOT/ Një betejë epike mes ujkut dhe qenit, që fitohet nga ky i fundit

FOTOT/ Një betejë epike mes ujkut dhe qenit, që fitohet nga ky i fundit

11:43 am | Këto foto janë bërë në fshatin Brod të Sharrit- Dragash në Kosovë. Në betejën epike…

Sport

Ksavi: Kurrë nuk do të shkoja te Reali

Ksavi: Kurrë nuk do të shkoja te Reali

3:31 pm | Ksavi Hernandez thotë se mori vendimin e duhur që zgjodhi të qëndronte te Barcelona këtë verë dhe tregon se kurrë nuk e ka menduar një kalim te Real Madrid. 34-vjeçari ishte gati që të largohej nga klubi gjatë kësaj vere…

Mançester Junaited, 100 milion euro për Garet Bejl

Mançester Junaited, 100 milion euro për Garet Bejl

3:24 pm | Një lajm i pabesueshëm meraktoje vjen nga Anglia, ku besojnë se Garet Bejl kërkon të…

“Zhduket” Ronaldinjo

“Zhduket” Ronaldinjo

3:20 pm | Ronaldinjo përbën lajm edhe kur nuk dhuron magji në fushën e blertë. Ish- sulmuesi i…

VIDEO/ Ja përgatitjet për dronin që fluturoi në stadiumin e Beogradit

VIDEO/ Ja përgatitjet për dronin që fluturoi në stadiumin e Beogradit

9:04 am | Ismail Morina aktualisht është shpallur në kërkim nga Serbia, për ngritjen e dronit me flamurin…

Ekonomia

Shqipëria – tigri ekonomik i Ballkanit

Shqipëria – tigri ekonomik i Ballkanit

6:22 pm | Nga Mikra Krasniqi*   Kjo është Shqipëria? Oh zot, paskemi marrë fund!” tha gjyshja ime 86 vjeçare e cila kishte udhëtuar 36 orë me një kamion ushtarak në veri të Shqipërisë gjatë disa ditëve të vranëta dhe me shi në…

Skenarët për guvernatorin, gara midis Sejkos dhe Denada Priftit?

Skenarët për guvernatorin, gara midis Sejkos dhe Denada Priftit?

4:46 pm | Në zyrat qëndrore të Bankës së Shqipërisë po bëhen arredimet e fundit për të rihapur…

Huamarrja, Ligjet dhe Ekonomia miratojnë propozimin e Qeverisë/Brace: Nuk do të kalohet niveli i borxhit

Huamarrja, Ligjet dhe Ekonomia miratojnë propozimin e Qeverisë/Brace: Nuk do të kalohet niveli i borxhit

1:10 pm | Komisioni i Ekonomisë ka miratuar në parim ndryshimet e propozuara në ligjin për huamarrjen dhe borxhin…

Qeveria akordon çmime për 50 bizneset më të suksesshme/ Ahmetj: 2015, viti kundër informalitetit

Qeveria akordon çmime për 50 bizneset më të suksesshme/ Ahmetj: 2015, viti kundër informalitetit

8:05 pm | 50 bizneset më të suksesshme në vend ose “50 bletët e arta” janë vlerësuar me…

Kulture

Humbet betejën me kancerin, shuhet këngëtari i madh Joe Cocker

Humbet betejën me kancerin, shuhet këngëtari i madh Joe Cocker

8:44 pm | Një nga artistët më të mëdhenj të muzikës botërore, zëri i fuqishëm i Joe Cocker është shuar  mbrëmjen e djeshme në SHBA. Këngëtari ka vdekur në moshën 70-vjeçare pas një beteje të gjatë me kancerin në mushëkri. Cocker, i cili…

FOTOT/ Studiuesit shqiptarë botojnë në prestigjozen Science

FOTOT/ Studiuesit shqiptarë botojnë në prestigjozen Science

1:06 pm | Në një artikull të publikuar në revistën prestigjoze Science, mbi rimëkëmbjen e mishngrënësve të mëdhenj…

“The Guardian” uron Krishtlindjet me veprën e Anri Salës

“The Guardian” uron Krishtlindjet me veprën e Anri Salës

10:56 am | E përditshmja britanike “The Guardian” ka zgjedhur një fotografi të  artistit të njohur shqiptar Anri…

Antipushtimi – metafora e bukur e një romani

Antipushtimi – metafora e bukur e një romani

5:59 pm | Pellumb Kulla E nisa si koment të zakonshëm në bisht të një fragmenti që Res…

Hi-Tech

Sony fajëson kinematë për mos shfaqjen e filmit për Kim Jong-un. Korea mohon të ketë gisht në sulmin kibernetik

Sony fajëson kinematë për mos shfaqjen e filmit për Kim Jong-un. Korea mohon të ketë gisht në sulmin kibernetik

5:44 pm | Sony Pictures Entertainment  është shprehur se ende dëshiron të shfaqë filmin për diktatorin e Koresë së Veriut, i cili titullohet  “The Interview”. Filmi i zhanrit komedi, i cili në njëfarë mënyre “përqesh” liderin e Koresë së Veriut  Kim Jong-un tha…

Samsung Galaxy S6 do të jetë i tëri prej metali dhe ekran të lakuar

Samsung Galaxy S6 do të jetë i tëri prej metali dhe ekran të lakuar

7:00 pm | Samsung Galaxy S6 do të bëhet tërësisht ose pjesërisht nga metali, dhe ky detaj është…

Luftë kibernetike: Kim Jong-un “mposht” Amerikën

Luftë kibernetike: Kim Jong-un “mposht” Amerikën

6:57 pm | Ndoshta republikanët ekzagjerojnë kur thonë se kjo është e para “luftë kibernetike” e luftuar dhe…

Krijohet aplikacioni për foto 3D me iPhone

Krijohet aplikacioni për foto 3D me iPhone

5:44 pm | Fotografitë 3D janë një pjesë interesante e teknologjisë, e cila është bërë mjaft e famshme,…

Bota

Turqia: Fundi i bumit ekonomik

Turqia: Fundi i bumit ekonomik

9:44 pm | Shtetet evropiane mund të gëzoheshin për një rritje prej 1,7% në katërmujorin e tretë dhe për një total prej 2,8% në nëntë muajt e parë. Por në Turqi shifrat, që publikoi së fundi zyra e statistikave në Ankara, janë pritur…

Endrra europiane e Bukureshtit, 25 vjet pas Ceausescut

Endrra europiane e Bukureshtit, 25 vjet pas Ceausescut

3:53 pm | “E pabesueshme  një protestant nga pakica gjermane zgjidhet në një vend neolatin dhe ortodoks… Njerëzit…

Krishtlindjet si shkencë: Neurobiologjia e gëzimit

Krishtlindjet si shkencë: Neurobiologjia e gëzimit

12:49 pm | Atmosfera e Krishtlindjeve pushton metropolet europiane për javë të tëra. Pse aroma e biskotave, verës…

Nga një hotel luksoz në Kinë, gjenitë e teknologjisë infektojnë botën

Nga një hotel luksoz në Kinë, gjenitë e teknologjisë infektojnë botën

7:29 pm | “Pyetja nuk është nëse, por kur do të gjendemi përballë sulmit të parë kibernetik me…

Dossier

DOSSIER/ Si kaloi vizita e parë e Ibrahim Rugovës në Tiranë?

DOSSIER/ Si kaloi vizita e parë e Ibrahim Rugovës në Tiranë?

9:30 pm | Në vjeshtën e vitit 1990, kur po afrohej përvjetori i parë i themelimit të LDK-së, përmes një aktivisti tonin në Bon (Jonuzit) që kishte lidhje me Ambasadën e Shqipërisë, mbërriti ftesa e Ramiz Alisë për një takim me Ibrahim Rugovën……

‘Partia e Arbenëve’ dhe uzurpatorët e tribunave

‘Partia e Arbenëve’ dhe uzurpatorët e tribunave

7:30 pm | Nga Arben Meçaj Nuk do të desha të riktheja çështjen e 8 Dhjetorit ‘90, nëse…

DOSSIER/ Misteri i pazbardhur i darkës së 11 Dhjetorit 1990

DOSSIER/ Misteri i pazbardhur i darkës së 11 Dhjetorit 1990

10:12 am | Nga Arben Meçaj*   Për të 24-in vit i njëjti ritual. Dhjetori si Festë e…

DOSSIER/ 12 dhjetor ‘90, themelimi i Partisë Demokratike

DOSSIER/ 12 dhjetor ‘90, themelimi i Partisë Demokratike

7:09 pm | Ismail Kadare përshëndeti nga Franca: “Lulja çeli në dimër” ndërsa ish i burgosuri politik, shkrimtari…

Blogu TemA

Faqja kryesore e Gazetes TemA

Faqja kryesore