Gazeta Tema | Gazete e perditshme shqiptare
 
private
Aktualitet

FOTOT/ Vjosa rrezikon të përmbytë Novoselën

FOTOT/ Vjosa rrezikon të përmbytë Novoselën

12:21 pm | Shirat e rrëmbyer e kanë çuar në pikën kritike lumin e Vjosës, që rrezikon të…

Pr/ligji për Arsimin e Lartë/PD mbështet vendimin e Senatit të UT

Pr/ligji për Arsimin e Lartë/PD mbështet vendimin e Senatit të UT

12:14 pm | Partia Demokratike përshëndeti sot vendimin e Senatit Akademik të UT, i cili miratoi qëndrimet e…

Përfundon afati për vetëdeklarimin e ndërtimeve/Nga 1 shkurti kush ndërton pa leje, dënim me burg

Përfundon afati për vetëdeklarimin e ndërtimeve/Nga 1 shkurti kush ndërton pa leje, dënim me burg

12:11 pm | Përfundon afati për vetëdeklarimin e ndërtimeve pa leje. Ndërsa Agjencia e Legalizimit dhe Urbanizimit njoftoi…

Qendra për komunitetin rom në Korçë, Rama: Mënyra si trajtojmë komunitetet tregon se ç’shoqëri jemi!

Qendra për komunitetin rom në Korçë, Rama: Mënyra si trajtojmë komunitetet tregon se ç’shoqëri jemi!

12:03 pm |   Kryeministri Edi Rama, gjatë vizitës së tij në juglindje të vendit, është ndalur në…

Cilësia e karburanteve/ Konfindustria: Dëmet në buxhet mbi 140 milionë dollarë në vit

Cilësia e karburanteve/ Konfindustria: Dëmet në buxhet mbi 140 milionë dollarë në vit

11:47 am | Konfindustria mbështet Qeverinë në lidhje me dhënien fund të abuzimeve me cilësinë e karburanteve në…

La Blance

Lifestyle

Rajoni

INVESTIGIMI/ “Foreign Policy”: Autostradat e kushtueshme të Bechtelit në Ballkan dhe roli i Christoper Dell

INVESTIGIMI/ “Foreign Policy”: Autostradat e kushtueshme të Bechtelit në Ballkan dhe roli i Christoper Dell

10:43 am | Roli i ambasadorit të SHBA, Dell. Kundërshtimet e fortë të FMN, Bankës Botërore, dhe ambasadave europiane. Kokëfortësia e diplomatit dhe rastet e ngjashëm në Kroaci, Rumani dhe… Shqipëri Një prej vendeve më të varfër të Europës donte nëj rrugë, kështu…

VIDEO/ Emigrantët kosovarë në Francë flenë në stalla kafshësh

VIDEO/ Emigrantët kosovarë në Francë flenë në stalla kafshësh

10:23 am | Qindra kosovarë po e lënë cdo ditë vendin e tyre. Të premten në mbrëmje, 30…

Deputetët e Shqipërisë mungojnë për herë të tretë në debatin për Kosovën

Deputetët e Shqipërisë mungojnë për herë të tretë në debatin për Kosovën

9:57 am | Deputetë të delegacionit të përhershëm të Shqipërisë në Asamblenë Parlamentare të Këshillit të Evropës, përfshirë…

Greqia nuk do të bashkëpunojë me Trojkën, as nuk do ta shtyjë programin e shpëtimit

Greqia nuk do të bashkëpunojë me Trojkën, as nuk do ta shtyjë programin e shpëtimit

7:53 pm | Qeveria greke nuk do të bashkëpunojë me misionin e Bashkimit Europian dhe Fondit Monetar Ndërkombëtar…

Sport

Tirana thyen Flamurtarin në “Elbasan Arena”

Tirana thyen Flamurtarin në “Elbasan Arena”

8:10 pm | Tirana thyen Flmurtarin e Vlorës në “Elbasan Arena” me rezultatin e ngushtë 1-0. Bardheblutë e drejtuar nga trajneri peqinas Gugash Magani, arritën një fitore shumë të rëndësishmë përballë një skuadre shumë të vështirë, e cila e dërgon përkohësishtë në krye…

Juan Kuadrado lojtari më i ri i Çelsit

Juan Kuadrado lojtari më i ri i Çelsit

6:24 pm | Kolumbiani Juan Kuadrado është zyrtarsiht lojtari me i ri i skudrës angleze të Hose Murinjos,…

Matje konfirmon: Pati përplasje mes Mesit dhe Enrikes

Matje konfirmon: Pati përplasje mes Mesit dhe Enrikes

4:54 pm | Zërat se midis trajnerit të Barcelonës, Luis Enrike, dhe argjentinasit Lionel Mesi kane qënë të…

Mino Raiola: Milani dhe Interi duhet të shkrihen në një ekip

Mino Raiola: Milani dhe Interi duhet të shkrihen në një ekip

4:02 pm | Agjenti Mino Raiola ka këshilluar Milanin dhe Interin të bashkohen në një ekip, nëse duan…

Ekonomia

Përfundon afati për vetëdeklarimin e ndërtimeve/Nga 1 shkurti kush ndërton pa leje, dënim me burg

Përfundon afati për vetëdeklarimin e ndërtimeve/Nga 1 shkurti kush ndërton pa leje, dënim me burg

12:11 pm | Përfundon afati për vetëdeklarimin e ndërtimeve pa leje. Ndërsa Agjencia e Legalizimit dhe Urbanizimit njoftoi të shtunën se zyrat rajonale të ALUIZNI-t do të jenë të hapura gjatë ditës derisa të mbarojë vetedeklarimin edhe qytetari i fundit. Sipas të dhënave…

Cilësia e karburanteve/ Konfindustria: Dëmet në buxhet mbi 140 milionë dollarë në vit

Cilësia e karburanteve/ Konfindustria: Dëmet në buxhet mbi 140 milionë dollarë në vit

11:47 am | Konfindustria mbështet Qeverinë në lidhje me dhënien fund të abuzimeve me cilësinë e karburanteve në…

Ekonomia miraton Gent Sejkon si Guvernator/ Kandidati: Detyra e parë, përmirësimi i imazhit

Ekonomia miraton Gent Sejkon si Guvernator/ Kandidati: Detyra e parë, përmirësimi i imazhit

11:04 am | Komisioni parlamentar i Ekonomisë ka miratuar kandidaturën e Gent Sejko si Guvernatori i Bankës së…

Laboratori i IQT/Rama: Fund cdo spekulimi me naftën

Laboratori i IQT/Rama: Fund cdo spekulimi me naftën

12:08 pm | Kryeministri Edi Rama deklaroi se investimi në labaratorin e Inspektoriatit Qendror Teknik do të ndihmojë…

Kulture

Tirana, vendi i kinema-parajsave

Tirana, vendi i kinema-parajsave

9:56 am | Vërtetë Tirana e viteve ’20 dhe ’30 nuk i ngjante në infrastrukturë metropoleve të tjera ballkanike simotra, por interesat e saj filloi t’i kishte shumë të mëdha. Këtë e tregon numri i madh i kinemave në qytet, që shpërhapi një…

Vdekje gjatë xhirimeve të filmit “Silence”, Martin Scorsese në zi

Vdekje gjatë xhirimeve të filmit “Silence”, Martin Scorsese në zi

8:02 pm | Regjisori i famshëm Martin Scorsese ka mbetur i shokuar dhe në trishtim të thellë, pas…

FOTO/ Rrëfimi i një aventurieri për botën dhe rreth botës

FOTO/ Rrëfimi i një aventurieri për botën dhe rreth botës

5:12 pm | Jason Hort është një i ri anglez, hobi i të cilit është të shohë çdo…

Edmond Tupja: Shqiptarët flasin shqip-ang-italisht. “Lahuta e Malcis” duhet të ripërshtatet me gjuhën e sotme

Edmond Tupja: Shqiptarët flasin shqip-ang-italisht. “Lahuta e Malcis” duhet të ripërshtatet me gjuhën e sotme

5:04 pm | “Ata që dëmtojnë gjuhën shqipe janë politikanët gjysëm të ditur dhe gazetarët e nxituar”. Kështe…

Hi-Tech

FOTOT/ Makinat super luksoze në rrugët e Katarit

FOTOT/ Makinat super luksoze në rrugët e Katarit

5:30 pm | Katari një nga vëndet më të pasuru me naftë, është vëndi ku mund të shofësh makinat më luksoze në qarkullim. Në rrugë mund të shohësh makina superluksoze dhe të shtrenja si Bugatti Veyron, që kushton mbi  2.2 milionë euro. Ndërsa…

LG ka shitur 60 milionë telefona gjatë vitit 2014

LG ka shitur 60 milionë telefona gjatë vitit 2014

7:03 pm | Kompania telefonike LG ka shënuar një sukses të rëndësishëm në rezultatet e saj financiare dhe…

Bill Gates: Inteligjenca artificiale përbën kërcënim, duhet të shqetësohemi të gjithë

Bill Gates: Inteligjenca artificiale përbën kërcënim, duhet të shqetësohemi të gjithë

6:04 pm | Inteligjenca artificiale do të jetë fillimisht një  ndihmë për njerëzimin, por shumë shpejt ajo do…

FOTOT/BMW ka prezantuar modelin më të ri të M235i Coupe

FOTOT/BMW ka prezantuar modelin më të ri të M235i Coupe

4:45 pm | BMW Abu Dhabi Motors ka prezantuar modelin më të ri të M235i Coupe nga elementë…

Bota

Merkel: S’do t’ia anulojmë borxhin Greqisë

Merkel: S’do t’ia anulojmë borxhin Greqisë

11:39 am | Kancelarja gjermane, Angela Merkel, ka thënë se nuk do të ketë asnjë anulim të borxheve të Greqië, duke shtuar se bankat dhe kreditorët kanë bërë tashmë shkurtime të konsiderueshme. “Ka pasur falje vullnetare të borxhit nga kreditorët privatë. Bankat po…

FOTO/ Gruaja që do të lind fëmijën e parë në Mars!

FOTO/ Gruaja që do të lind fëmijën e parë në Mars!

7:04 pm | Mund të duket si një film fanta-shkencë, por kjo grua mund të bëhet personi i…

Lidhjet e Syrizas me radikalët e Rusisë

Lidhjet e Syrizas me radikalët e Rusisë

6:35 pm | Vëzhguesit e zhvillimeve në Evropë e kanë kuptuar menjëherë se Qeveria e re e Greqisë,…

Kryebashkiaku i Londrës: Burrat që i bashkohen ISIS, të refuzuar nga femrat dhe të varur nga porno

Kryebashkiaku i Londrës: Burrat që i bashkohen ISIS, të refuzuar nga femrat dhe të varur nga porno

12:13 pm | Kryebashkiaku i Londrës, Boris Johnson ka fyer rëndë luftëtarët e ISIS. Ai ka  thënë se…

Dossier

Rrëfimet e Leme Ballës. Si i strehuam hebrenjtë në Shëngjergj

Rrëfimet e Leme Ballës. Si i strehuam hebrenjtë në Shëngjergj

8:36 pm | “Të gjithë ne në fshat ishim myslimanë. Ne i strehuam fëmijët e Zotit në emër të besës sonë. Unë u linda në 1910. Në 1943, gjatë periudhës së Ramazanit, 17 njerëz nga Tirana erdhën në fshatin tonë në Shëngjergj. Ata…

Kujtime nga Auschwitzi: “Kam refuzuar të vdes”

Kujtime nga Auschwitzi: “Kam refuzuar të vdes”

10:56 am | Pas nëntë ditë luftimesh të ashpra afër kampit, një heshtje e pazakontë mbërtheu një seksion…

96 vjet nga vdekja/ A u helmua Ismail Bej Vlora nga kundërshtarët e tij politikë?

96 vjet nga vdekja/ A u helmua Ismail Bej Vlora nga kundërshtarët e tij politikë?

10:27 am | Si sot 96 vjet më parë, krijuesi i shtetit shqiptar, Ismail Bej Vlora, ndërroi jetë…

Nderron jetë në Shkodër pinjolli i vjetër i Kapidanëve të Mirditës, Dedë Gjomarkaj

Nderron jetë në Shkodër pinjolli i vjetër i Kapidanëve të Mirditës, Dedë Gjomarkaj

7:02 pm | Nga Gjergj Marku   Sot vdiq Kapidani Deda i Gjonit te Markagjonit, perfaqesuesi i brezit…

Blogu TemA

Faqja kryesore e Gazetes TemA

Faqja kryesore