Gazeta Tema | Gazete e perditshme shqiptare
 
private
Aktualitet

Serbia i bën një “dhuratë” Shqipërisë

Serbia i bën një “dhuratë” Shqipërisë test

11:25 pm | Serbia i bën një dhuratë të çmuar Shqipërinë pas një suksesi të pastër që arriti…

Lorik Cana: Pikë me vlerë, tani e gjithë vëmendja shkon te Portugalia

Lorik Cana: Pikë me vlerë, tani e gjithë vëmendja shkon te Portugalia test

11:23 pm | Lorik Cana e ka vlerësuar si një pikë me vlerë këtë të sotmen. Ai ka…

Edi Rama: Shpirti i sakrificës kuqezi bëri histori, ëndrra vazhdon. Faleminderit djemve dhe De Biazit

Edi Rama: Shpirti i sakrificës kuqezi bëri histori, ëndrra vazhdon. Faleminderit djemve dhe De Biazit test

11:20 pm | Kryeministri Edi Rama e ka ndjekur me shumë emocion ndeshjen Danimarka-Shqipëri bashkë me qindra tifozë…

Shqipëria merr një barazim të artë ndaj Danimarkës, zyrtarisht në Play-Off

Shqipëria merr një barazim të artë ndaj Danimarkës, zyrtarisht në Play-Off test

10:45 pm | Franca është vetëm një hap larg. Shqipëria ka arritur të marrë një barazim të artë…

Kontrata DIA-CEZ për borxhet e OSHEE, hidhen poshtë pretendimet e PD ndaj Ilir Metës

Kontrata DIA-CEZ për borxhet e OSHEE, hidhen poshtë pretendimet e PD ndaj Ilir Metës test

8:41 pm | Përkundër deklaratave të drejtuesve më të lartë të PD-së dhe shkrimit të publikuar te Reporter.al…

Lifestyle

Rajoni

Serbia “luhatet’ ndërmjet Lindjes dhe Perëndimit test

Serbia “luhatet’ ndërmjet Lindjes dhe Perëndimit

7:26 pm | Lidhur me pjesëmarrjen e Serbisë në stërvitjen ushtarake “Vëllazëria sllave” në Rusi, si dhe mos shikimin me sy të mirë nga ana e Bashkimit Evropian, zëvendëskryeministri dhe ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçic ka theksuar se në NATO nuk…

6 mijë refugjatë nga Lindja e Mesme në Preshevë

6 mijë refugjatë nga Lindja e Mesme në Preshevë test

3:23 pm | Në qytetin Preshevës dhe në rrethinë janë rreth 6.000 refugjatë , ndërsa në qytet janë…

Mediet serbe: Me Asociacionin e vulosëm humbjen e sovranitetit mbi Kosovën

Mediet serbe: Me Asociacionin e vulosëm humbjen e sovranitetit mbi Kosovën test

3:14 pm | Mediet në Serbi po vazhdojnë të pohojnë se marrëveshjet të fundit në Bruksel mes Kosovës…

Kur Thaçi këndonte “Kush gënjen se Serbia është e vogël”

Kur Thaçi këndonte “Kush gënjen se Serbia është e vogël” test

1:45 pm | Ish– komandanti i UÇK-së, tani shef i diplomacisë së Kosovës, Hashim Thaçi, ka kënduar këngën…

Sport

Serbia i bën një “dhuratë” Shqipërisë test

Serbia i bën një “dhuratë” Shqipërisë

11:25 pm | Serbia i bën një dhuratë të çmuar Shqipërinë pas një suksesi të pastër që arriti me rezultatin 2-0 kundër Armenisë. Takimi i zhvilluar nuk pati histori dhe ndoshta si asnjëherë tjetër, një fitore e Serbisë nuk tingëllon më ëmbël për…

Lorik Cana: Pikë me vlerë, tani e gjithë vëmendja shkon te Portugalia

Lorik Cana: Pikë me vlerë, tani e gjithë vëmendja shkon te Portugalia test

11:23 pm | Lorik Cana e ka vlerësuar si një pikë me vlerë këtë të sotmen. Ai ka…

Edi Rama: Shpirti i sakrificës kuqezi bëri histori, ëndrra vazhdon. Faleminderit djemve dhe De Biazit

Edi Rama: Shpirti i sakrificës kuqezi bëri histori, ëndrra vazhdon. Faleminderit djemve dhe De Biazit test

11:20 pm | Kryeministri Edi Rama e ka ndjekur me shumë emocion ndeshjen Danimarka-Shqipëri bashkë me qindra tifozë…

Shqipëria merr një barazim të artë ndaj Danimarkës, zyrtarisht në Play-Off

Shqipëria merr një barazim të artë ndaj Danimarkës, zyrtarisht në Play-Off test

10:45 pm | Franca është vetëm një hap larg. Shqipëria ka arritur të marrë një barazim të artë…

Ekonomia

Dhoma Amerikane: Presim që qeveria të kalojë nga taksa  progresiv në të thjeshtë test

Dhoma Amerikane: Presim që qeveria të kalojë nga taksa progresiv në të thjeshtë

4:08 pm | Dhoma Amerikane e Tregtisë i propozon qeverisë shqiptare në paketën fiskale 2016 të thjeshtëzojë taksat. Në një intervistë për TV Klan, presidenti i Dhomës Amerikane, Mark Crowford thotë se ky sistem taksash i çon qytetarët drejt shmangies së tyre. “Unë…

Nga e hëna sistemi i ri i skanimit, pagesa 22 euro. Për vlerat mbi 1 mijë euro do të jetë 5 euro

Nga e hëna sistemi i ri i skanimit, pagesa 22 euro. Për vlerat mbi 1 mijë euro do të jetë 5 euro test

3:22 pm | Sistemi i shumëdebatuar dhe i kushtueshëm i skanimit të konteinerëve, i cili do të operohet…

Vjero apel bizneseve: Formalizohuni përmes regjistrimit! QKR, orare të zgjatura në çdo sportel në vend

Vjero apel bizneseve: Formalizohuni përmes regjistrimit! QKR, orare të zgjatura në çdo sportel në vend test

2:29 pm |   Drejtoresha e Qendrës Kombëtare të Regjistrimit, Vasilika Vjero ka përsëritur sot edhe njëherë apelin…

Konkurimi për Spitallën, Ahmetaj sqaron procedurat dhe kriteret për fituesin

Konkurimi për Spitallën, Ahmetaj sqaron procedurat dhe kriteret për fituesin test

2:26 pm | Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Turizmit, Tregtisë dhe Sipërmarrjes, Arben Ahmetaj organizoi sot një tryezë të…

Kulture

Hoteli i ëndrrave të një zvicerani në Kosovë test

Hoteli i ëndrrave të një zvicerani në Kosovë

1:23 pm | Andreas Wormser në Bernë merrej me përpunimin e dokumentacionit të azilkërkuesve. Pastaj i shkrepi të hapte një hotel në Kosovë. Ideja ishte që romë, serbë dhe shqiptarë të punojnë bashkë. Nganjëherë ai është pishman për migrimn e tij, shkruan «Beobachter».…

Tregu me sende të vjetra, për herë të parë në Prishtinë

Tregu me sende të vjetra, për herë të parë në Prishtinë test

11:58 am |  I njohur në botë si «Flea Market», tregu i gjësendeve të vjetra është një lloj…

Kozma Dushi: Akuzat e Gjergj Lekës për këngëtaret kurva? Me siguri ka qenë i pirë

Kozma Dushi: Akuzat e Gjergj Lekës për këngëtaret kurva? Me siguri ka qenë i pirë test

9:04 am | Këngëtari i njohur Kozma Dushi, ka thënë se me gjasë Gjergj Leka mund të ketë…

Apollon Baçe: Janullatos bëri greqizimin e kishave të ndërtuar pas ’90-ës

Apollon Baçe: Janullatos bëri greqizimin e kishave të ndërtuar pas ’90-ës test

8:58 am | Ish-drejtori i Institutit të Monumenteve të Kulturës, Apollon Baçe ka hedhur akuza të rënda ndaj…

Hi-Tech

Facebook ndalon kopjet, u bllokohen llogaritë atyre që postojnë video të kopjuara test

Facebook ndalon kopjet, u bllokohen llogaritë atyre që postojnë video të kopjuara

1:44 pm | ​Facebook ka nisur të paralajmërojë të gjitha faqet në internet që të fshijnë videot e paautorizuara, përndryshe do iu mbyllë llogarinë. Kompania ka nisur të monitorojë të gjitha videot në uebsajtin e saj, për të ndaluar piraterinë e videove. Ajo…

Lajm i keq për përdoruesit e Youtube, nga viti tjetër bëhet me pagesë

Lajm i keq për përdoruesit e Youtube, nga viti tjetër bëhet me pagesë test

1:07 pm | Me shërbimet e abonimit në rritje dhe rritjen e shikueshmërisë, ndoshta radio do të jetë…

Telefonat celularë në shkolla theksojnë pabarazitë sociale

Telefonat celularë në shkolla theksojnë pabarazitë sociale test

3:02 pm | Përdorimi i pajisjeve  celulare në shkolla  nuk është vetëm shkatërrues për proçesin mësimor, por është…

Telefonatat apo emailet? Ja cilat janë më romantike

Telefonatat apo emailet? Ja cilat janë më romantike test

12:28 pm | Një studim i ri i kryer së fundmi ka bërë një krahasim midis dërgimit të…

Bota

Propozim interesant/ Miliarderi egjiptian ofrohet të blejë një ishull për gjithë emigrantët test

Propozim interesant/ Miliarderi egjiptian ofrohet të blejë një ishull për gjithë emigrantët

5:22 pm | Një miliarder egjiptian është ofruar të blejë një ishull nga Greqia apo Italia për të qenë “vendi” i të gjithë emigrantëve që ikin nga Siria dhe konflikte të tejra. Naguib Sawiris duke folur për këtë ide tha: “Greqia dhe Italia…

FOTO/ Refugjatët nisen me këmbë nga Hungaria drejt Austrisë

FOTO/ Refugjatët nisen me këmbë nga Hungaria drejt Austrisë test

5:08 pm | Refugjatët e luftës kanë nisur marshimin me këmbë nga Hungaria drejtë Austrisë. Pasi shteti hungarez…

Zemërgjerësia e austriakëve, 2 mijë nisen drejt Hungarisë në ndihmë të refugjatëve

Zemërgjerësia e austriakëve, 2 mijë nisen drejt Hungarisë në ndihmë të refugjatëve test

4:48 pm | Mbi 2 mijë austriakë do të udhëtojnë drejt Budapestit për t’u ardhur në ndihmë refugjatëve…

Jo dhe aq mirënjohës, refugjatët flakin ushqimet dhe ujin që u ofrohet nga autoritet hungareze

Jo dhe aq mirënjohës, refugjatët flakin ushqimet dhe ujin që u ofrohet nga autoritet hungareze test

3:30 pm | Budapesti është kthyer në qendër të vëmendjes së gjithë Europës për shkak të krizës së…

Dossier

Historiania ruse: Ja misioni që Ramiz Alia i ngarkoi Sali Berishës në ’90 dhe si u ndryshua sistemi pa gjakderdhje test

Historiania ruse: Ja misioni që Ramiz Alia i ngarkoi Sali Berishës në ’90 dhe si u ndryshua sistemi pa gjakderdhje

9:54 am | Historiania ruse, Nina Smirnova, në librin e saj “Historia e Shqipërisë Përgjatë Shekullit XX”, rrëfen momentet e ndryshimit të sistemit në Shqipëri në vitin 1990. Referuar një interviste të dhënë, ajo citon Ramiz Alinë t’i ketë thënë Sali Berishës që…

Intervistë e qershorit 1992, me Kujtim Sinon, avokatin e vëllëzërve Çuko

Intervistë e qershorit 1992, me Kujtim Sinon, avokatin e vëllëzërve Çuko test

11:33 am | Ky më shumë bashkëbisedim, i organizuar si një intervistë, është realizuar në qershor të vitit…

Si e mori Arben Imami tankun për të rrëzuar Berishën nga pushteti

Si e mori Arben Imami tankun për të rrëzuar Berishën nga pushteti test

10:20 am | Historianët britanikë, James Pettifer dhe Miranda Vickers, kanë nxjerrë në dritë të tjera detaje sa…

Rrëfimi i përkthyesit / Ora 09.00: Fyhreri u shtang pas ultimatumit 

Rrëfimi i përkthyesit / Ora 09.00: Fyhreri u shtang pas ultimatumit  test

8:00 pm | Hitleri qëndronte pa lëvizur, me sytë të ngulur diku përpara. Ai nuk e humbi, siç…

Blogu TemA