Gazeta Tema | Gazete e perditshme shqiptare
 
private
Aktualitet

Papa Françesku, i katërti në histori që viziton Turqinë. Kërkon ndihmë për refugjatët sirianë

Papa Françesku, i katërti në histori që viziton Turqinë. Kërkon ndihmë për refugjatët sirianë

5:13 pm | Papa Françesku është Papa i katër në histori  që zhvillon një vizitë në shtetin Turk,…

Hyn në fuqi udhëzimi i Ministrisë së Financave/ Kontroll OJF-ve për pastrim parash dhe financim të terrorizmit

Hyn në fuqi udhëzimi i Ministrisë së Financave/ Kontroll OJF-ve për pastrim parash dhe financim të terrorizmit

5:03 pm | Hyn në fuqi udhëzimi i Ministrisë së Financave për mbikqyrjen e OJF nga organet tatimore…

Deklaratat e Sheshel, kryeministri kroat anulon vizitën në Beograd

Deklaratat e Sheshel, kryeministri kroat anulon vizitën në Beograd

4:55 pm | Kryeministri i Kroacisë, Zoran Millanoviç, ka anuluar udhëtimin për në Serbinë fqinje, pas lirimit të…

FOTOT/ Një rit i përgjakshëm për të qetësuar perënditë Hindu

FOTOT/ Një rit i përgjakshëm për të qetësuar perënditë Hindu

4:51 pm | Më shumë se 250 mijë kafshë, kryesisht dema dhe dhi, janë vrarë në Nepal, në…

Rama: Rritje çmimesh? Më rezulton se në një vit janë ulur çmimet e ushqimeve, ilaçeve dhe karburanteve

Rama: Rritje çmimesh? Më rezulton se në një vit janë ulur çmimet e ushqimeve, ilaçeve dhe karburanteve

4:14 pm | Kryeministri Edi Rama iu është përgjigjur akuzave të shpeshta për rritjen e çmimeve. Ai ka…

La Blance

Lifestyle

Ilir Hoxha: Arvizu t’i marrë mbrapsht fjalët për tim atë, shqiptarët duhet t’i jenë mirënjohës Enverit se i emancipoi

2:54 pm | Djali i Enver Hoxhës, Ilir Hoxha, ka komentuar shfaqjen e portreteve të babait të tij me rastin e 70-vjetorit të çlirimit të Shqipërisë. Duke folur në një intervistë për gazetën DITA, ai e ka cilësuar këtë gjë normale, pasi sipas tij, shqiptarët kanë nostalgji dhe nderojnë komandantin e luftës. Hoxha ndërkohë i është përgjigjur edhe…

Ilir Hoxha: Arvizu t’i marrë mbrapsht fjalët për tim atë, shqiptarët duhet t’i jenë mirënjohës Enverit se i emancipoi

Hyn në fuqi udhëzimi i Ministrisë së Financave/ Kontroll OJF-ve për pastrim parash dhe financim të terrorizmit

5:03 pm | Hyn në fuqi udhëzimi i Ministrisë së Financave për mbikqyrjen e OJF nga organet tatimore në funksion të parandalimit të pastrimit të parave dhe financimit të terrorizmit. Sipas Ministrisë së Financave, udhëzimi rregullon procedurat që ndiqen nga organet tatimore, si organ mbikëqyrës, për kontrollin e veprimtarisë së OJF-ve, me qëllim shmangien e mundësisë së përdorimit…

Hyn në fuqi udhëzimi i Ministrisë së Financave/ Kontroll OJF-ve për pastrim parash dhe financim të terrorizmit

INTERVISTA/ Pasardhësit e Ismail Qemalit rrëfejnë si u la në harresë nga regjimi komunist, familja e burrit që u dha shqiptarëve Pavarësinë

9:38 am | Nga Leonard Veizi*   Nuk është se i besojnë thjesht a në mënyrë të verbër një formulimi shkencor që flet për transmetimin e kodit gjenetik nga njëri brez tek tjetri. Ata shkojnë më tej se kaq, me një ndjesi të brendshme që e bën dhe më të papërballueshme temperaturën e asaj çka kërkojnë të thonë.…

INTERVISTA/ Pasardhësit e Ismail Qemalit rrëfejnë si u la në harresë nga regjimi komunist, familja e burrit që u dha shqiptarëve Pavarësinë

Papa Françesku, i katërti në histori që viziton Turqinë. Kërkon ndihmë për refugjatët sirianë

5:13 pm | Papa Françesku është Papa i katër në histori  që zhvillon një vizitë në shtetin Turk, i cili dominohet nga besimtarët mysliman. Papa ka zbritur të premten në kryeqytetin Ankara ku është pritur  në aeroport nga ministri i Punëve të Jashtme, Mehmet Cavusoglu dhe ku më pas  do  takohet edhe me presidentin islamo-konservator turk, Recep Tayyip…

Papa Françesku, i katërti në histori që viziton Turqinë. Kërkon ndihmë për refugjatët sirianë

Një portret për Ramadan Perhatin, njeriun e naftës shqiptare

10:26 pm | Ing.Ahmet Ҫollaku   Ai burrë serioz, veshur me një kostum të errët, nxitonte në dimër, në verë, herë për në zyrë për në puse. Ramadani ishte drejtor I Drejtorisë për shpimet e puseve të naftës dhe gazit po edhe studjues, ai studionte teknologjinë e shpimeve të puseve dhe lëngjet larse, parametrat që përcaktoheshin nga Institute…

Një portret për Ramadan Perhatin, njeriun e naftës shqiptare

Rajoni

Deklaratat e Sheshel, kryeministri kroat anulon vizitën në Beograd

Deklaratat e Sheshel, kryeministri kroat anulon vizitën në Beograd

4:55 pm | Kryeministri i Kroacisë, Zoran Millanoviç, ka anuluar udhëtimin për në Serbinë fqinje, pas lirimit të nacionalistit serb të linjës së fortë, Vojisllav Sheshel, nga Tribunali i Hagës për krime të luftës. Anulimi i vizitës bëhet për shkak të deklaratave të…

“E duam flamurin kombëtar, nuk mund të krahasohet me flamurin e Kosovës”

“E duam flamurin kombëtar, nuk mund të krahasohet me flamurin e Kosovës”

4:10 pm | Në shkurt të vitin 2008, kur është shpallur pavarësia e Kosovës, Kuvendi dhe institucionet tjera…

Parlamenti Europian rezolutë kundër Sheshelit: Haga të rishqyrtojë lirimin e tij

Parlamenti Europian rezolutë kundër Sheshelit: Haga të rishqyrtojë lirimin e tij

5:46 pm | Parlamenti Europian ka miratuar një rezolutë ditën e sotme, kundër Vojisllav Sheshelit. Në rezolutë, e…

Kroacia heton ‘Mbretin e Sallamit’ për përfitime lufte

Kroacia heton ‘Mbretin e Sallamit’ për përfitime lufte

3:02 pm | Një prodhues i mirënjohur i sallamit dhe produkteve të tjera të mishit, Georg ‘Djuro’ Gavrilovic,…

Sport

“Daily Express”: Messi dëshiron të luajë për Chelsea

“Daily Express”: Messi dëshiron të luajë për Chelsea

12:08 pm | Gazeta Angleze “Daily Express” ka shkruar se e ardhmja e yllit Argjentinas Lionel Messi do të jetë në angli tek ekipi i Chelsea. Argjentinasi dëshiron të provojë një aventurë të re në Angli dhe ekipi që është i gatshëm t’ia…

Pas Elbasanit dhe Shkodrës, Rama premton një stadium modern edhe për Vlorën

Pas Elbasanit dhe Shkodrës, Rama premton një stadium modern edhe për Vlorën

11:42 am | Kryeministri Edi Rama ndërsa ka qenë në Vlorë për 102-vjetorin e Pavarësisë, ka premtuar një…

Gallatasarai shkarkon Cesare Prandelin

Gallatasarai shkarkon Cesare Prandelin

10:09 am | Gallatasarai ka shkarkuar nga detyra trajnerin Italian Cesare Prandeli. Largimi I ish trajnerit të Kombëtares…

Hysen Pulaku shpallet kampion Europe për të rinjtë në Qipro

Hysen Pulaku shpallet kampion Europe për të rinjtë në Qipro

6:59 pm | Hysen Pulaku shpallet kampion Europe në kampionatin për të rinjtë në Qipro në sportin e…

Ekonomia

Hyn në fuqi udhëzimi i Ministrisë së Financave/ Kontroll OJF-ve për pastrim parash dhe financim të terrorizmit

Hyn në fuqi udhëzimi i Ministrisë së Financave/ Kontroll OJF-ve për pastrim parash dhe financim të terrorizmit

5:03 pm | Hyn në fuqi udhëzimi i Ministrisë së Financave për mbikqyrjen e OJF nga organet tatimore në funksion të parandalimit të pastrimit të parave dhe financimit të terrorizmit. Sipas Ministrisë së Financave, udhëzimi rregullon procedurat që ndiqen nga organet tatimore, si…

Rama: Rritje çmimesh? Më rezulton se në një vit janë ulur çmimet e ushqimeve, ilaçeve dhe karburanteve

Rama: Rritje çmimesh? Më rezulton se në një vit janë ulur çmimet e ushqimeve, ilaçeve dhe karburanteve

4:14 pm | Kryeministri Edi Rama iu është përgjigjur akuzave të shpeshta për rritjen e çmimeve. Ai ka…

Anëtarët e Këshillit Mbikqyrës së BSH/ 30 deputetë kërkojnë heqjen e kushtit “shtetas shqiptar”

Anëtarët e Këshillit Mbikqyrës së BSH/ 30 deputetë kërkojnë heqjen e kushtit “shtetas shqiptar”

8:33 pm | Mazhoranca kërkon në Kuvend ndryshimin e ligjit për Bankën e Shqipërisë. Nisma e 30 deputetëve…

Kuvend, miratohet me 81 vota pro buxheti dhe paketa fiskale e vitit 2015

Kuvend, miratohet me 81 vota pro buxheti dhe paketa fiskale e vitit 2015

1:44 pm | Kuvendi diskutoi dhe miratoi Paketën Fiskale dhe projektbuxhetin e vitit 2015 me 81 vota pro, ndërsa në seancë mungonin…

Kulture

Fimi “Azem” shfaqet ne Kosove. Se shpejti dhe ne Tirane

Fimi “Azem” shfaqet ne Kosove. Se shpejti dhe ne Tirane

7:02 pm | Në 97 minuta është dhënë premiera e filmit “Azemi”, në Kino ABC , dhe realizatorët presin shikueshmëri, derisa thonë se do të shfaqet edhe në vende tjera, dhe më 10 dhjetor do të jetë edhe në Tiranë. Azemi, vjen nga…

Do të vë bast për Nobelin e Kadaresë, deri sa ai të jetë gjallë

Do të vë bast për Nobelin e Kadaresë, deri sa ai të jetë gjallë

5:24 pm | Nga Christian Lorentzen*   Rrëfimtari i “Muzgut të Perëndive të Stepës” nuk ka emër, por…

Heqja e shatervanit para Bashkise, zbulon pusin e vjeter te qytetit

Heqja e shatervanit para Bashkise, zbulon pusin e vjeter te qytetit

8:38 pm | Heqja e shatërvanit nxori një pus, 14 metra larg ndërtesës së qeverisë bregdetare, nga ana…

Këngëtarja e njohur me origjinë shqiptare Xhandan Erçetin merr titullin e kalorëses së Arteve dhe Letërsisë.

Këngëtarja e njohur me origjinë shqiptare Xhandan Erçetin merr titullin e kalorëses së Arteve dhe Letërsisë.

6:11 pm | Presidenti francez Francois Hollande në 2013 e nderoi këngëtaren e njohur me origjinë shqiptare Xhandan…

Blogu TemA

Faqja kryesore e Gazetes TemA

Faqja kryesore