Gazeta Tema | Gazete e perditshme shqiptare
 
publish
Aktualitet

FOTOT e Bilal Erdogan me krerët e Shtetit Islamik dhe tregtia e tyre e naftës

2:37 pm | Moska ka akuzuar Turqinë se po ndihmon Shtetin Islamik duke kryer tregti ilegale nafte me…

Papa niset në Afrikë. 007-at francezë paralajmërojnë: Rrezik i lartë!

Papa niset në Afrikë. 007-at francezë paralajmërojnë: Rrezik i lartë! test

2:19 pm | Në Kenia, Ugandë dhe Republikën e Afrikës Qendrore, si mesazher i paqes. Ky është udhëtimi…

“Rusi-Turqi? Jo! Ja kush do ta nisë luftën”

“Rusi-Turqi? Jo! Ja kush do ta nisë luftën” test

2:17 pm | Incidenti i mëngjesit të djeshëm ka ngritur tensionet mes Moskës dhe Ankarasë. Por mundësia e…

Moska akuzon ashpër Ankaranë: Zyrtarë të saj kanë interesa financiare të lidhura me ISIS (dhe një kërcënim)

Moska akuzon ashpër Ankaranë: Zyrtarë të saj kanë interesa financiare të lidhura me ISIS (dhe një kërcënim) test

2:16 pm | “Disa zyrtarë turq kanë interesa të drejtpërdrejta financiare në tregtinë e naftës me grupin terrorist…

Shqipëria, drejt plakjes. Në dy dekada dyfishohen të moshuarit, bien lindjet, ikin të rinjtë

Shqipëria, drejt plakjes. Në dy dekada dyfishohen të moshuarit, bien lindjet, ikin të rinjtë test

2:09 pm | Shqipëria, nga vendi me popullsinë më të re në Europë, po përballet nga viti në…

Lifestyle

Politika

Meta-Boldrinit: Të hiqet taksa e mjeteve të transporteve për biznesin test

Meta-Boldrinit: Të hiqet taksa e mjeteve të transporteve për biznesin

1:26 pm | Në vizitën e tij 3-ditore në Itali, kryetari i Kuvendit Ilir Meta ka takuar homologen e tij Laura Boldrini. Pasi dy zyrtarët  vlerësuan marrëdhëniet mes dy vendeve, kryeparlamentari Meta ka kërkuar miratimin e ligjit për heqien e taksave të mjeteve…

Pirro Lutaj dhe Asllan Dogjani, përplasje fizike në Komisionin e Sigurisë

Pirro Lutaj dhe Asllan Dogjani, përplasje fizike në Komisionin e Sigurisë test

12:38 pm | Mbledhja e Komisionit të Sigurisë ditën e sotme është përfshirë nga një zënkë mes deputetëve…

Tirana e ka humbur rëndësinë strategjike për SHBA?

Tirana e ka humbur rëndësinë strategjike për SHBA? test

12:32 pm | Sekretari amerikan i Shtetit, Xhon Kerry do të nisë nga 1 dhjetori një tur vizitazh…

PD: Brenda policisë së Vlorës u grabit furgoni me 800 kg hashash

PD: Brenda policisë së Vlorës u grabit furgoni me 800 kg hashash test

12:25 pm | Partia Demokratike thotë se pak ditë më parë, brenda ambienteve të policisë në Vlorë është…

Rajoni

Gjykata e Strasburgut dënon qeverinë malazeze: Dhunuat shqiptarët me “Fluturimin e Shqiponjës”! test

Gjykata e Strasburgut dënon qeverinë malazeze: Dhunuat shqiptarët me “Fluturimin e Shqiponjës”!

1:09 pm | Gjykata e Strasburgut ka rrëzuar qeverinë malazeze, e cila 9 vjet më parë kreu një operacion të dhunshëm ndaj shqiptarëve të Malësisë në rrethinat e Tuzit, ku si pasojë u arrestuan disa persona dhe më pas një i moshuar vdiq…

Mediat serbe: Thaçi dhe Ditmir Bushati, sherr me Daçiçin në Berlin!

Mediat serbe: Thaçi dhe Ditmir Bushati, sherr me Daçiçin në Berlin! test

10:10 am | Në takimin vjetor të ministrave të Jashtëm të Evropës Juglindore në Berlin pati një indicet…

Bllokimi i produkteve shqiptare/ Tirana i jep ultimatum, Shkupi reagon dhe heq embargon

Bllokimi i produkteve shqiptare/ Tirana i jep ultimatum, Shkupi reagon dhe heq embargon test

8:58 pm | Pas bllokimit për të dytën herë brenda një muaji të produkteve shqiptare nga pala maqedonase,…

Kosovë, krerët myslimanë të rajonit: ISIS, rrymë kundër Islamit

Kosovë, krerët myslimanë të rajonit: ISIS, rrymë kundër Islamit test

5:52 pm | Në një kohë kur e gjithë Europa, përfshirë Kosovën, ka rritur alarmin e sigurisë, udhëheqësit…

Sociale

Shqipëria, drejt plakjes. Në dy dekada dyfishohen të moshuarit, bien lindjet, ikin të rinjtë test

Shqipëria, drejt plakjes. Në dy dekada dyfishohen të moshuarit, bien lindjet, ikin të rinjtë

2:09 pm | Shqipëria, nga vendi me popullsinë më të re në Europë, po përballet nga viti në vit me rënien e lindshmërisë si pasojë e jetës dinamike. Sipas studimit të INSTAT mbi plakjen e popullsisë, ky fenomen, kombinuar me rritjen e jetëgjatësisë,…

Veliaj inspekton masat tek “Don Bosko”: Këto, 48 orët më të vështira

Veliaj inspekton masat tek “Don Bosko”: Këto, 48 orët më të vështira test

12:01 pm | Kreu i bashkisë së Tiranës Erjon Veliaj është shprehur se 48 orët e ardhshme janë…

Bashkia e Tiranës merr masa/ Ditën e nesërme parashikohen reshje të dendura shiu

Bashkia e Tiranës merr masa/ Ditën e nesërme parashikohen reshje të dendura shiu test

9:01 pm | Bashkia e Tiranës ka njoftuar për masat e marra për ditën e nesërme (e mëkurë)…

Rrëfimi i një xhihadisti të penduar: Si shpëtova nga rruga drejt ferrit

Rrëfimi i një xhihadisti të penduar: Si shpëtova nga rruga drejt ferrit test

8:23 pm | “Gabimi më i madh në jetën time ishte të shkoja në Afganistan, pak para sulmeve…

Kronika

E moshuara: Biznesmeni 82-vjeçar më ngacmonte në rrugë, ia tregova edhe djalit” test

E moshuara: Biznesmeni 82-vjeçar më ngacmonte në rrugë, ia tregova edhe djalit”

1:44 pm | Roza Krasniqi, nëna e 37-vjeçarit të arrestuar për vrasjen Novruz Likometaj, pranon ngacmimet në rrugë nga ana e të moshuarit, por, sipas saj, i biri nuk do ta kryente kurrë këtë krim të rëndë. Familja e 71-vjeçares jeton në varfëri…

Itali/ Hyri për të vjedhur një vilë, vritet Valentin Frrokaj. Ishte dënuar përjetë, por u arratis nga burgu i Palermos

Itali/ Hyri për të vjedhur një vilë, vritet Valentin Frrokaj. Ishte dënuar përjetë, por u arratis nga burgu i Palermos test

11:33 am | Valentin Frrokaj, i dënuari me burg përjetë në Itali, është vrarë mbrëmjen e djeshme teksa ka…

Manjani shkarkon një tjetër drejtor burgu

Manjani shkarkon një tjetër drejtor burgu test

11:00 am | Pas drejtorit të burgut të Drenovës, një tjetër drejtor është shkarkuar. Sipas burimeve zyrtare, është…

Misteri i zhdukjes së Indrit Fortuzit dhe historia e trishtë e rënies së një ylli

Misteri i zhdukjes së Indrit Fortuzit dhe historia e trishtë e rënies së një ylli test

10:55 am | Prej dy ditësh në media qarkullojnë lajme për ish-futbollistin e njohur të Tiranës dhe Kombëtares,…

Sport

Njeriu më i urryer në Francë! Pështyu pas këndimit të himnit test

Njeriu më i urryer në Francë! Pështyu pas këndimit të himnit

4:59 pm | Telashet nuk mbarojnë për Karim Benzema. Këtë radhë, sulmuesi francez është vënë në shënjestrën e kritikave të ashpra të eurodeputetes franceze Nadine Morano, e cila kërkoi përjashtimin e përhershëm të tij nga përfaqësuesja, pasi në sfidën me Anglinë pështyu në…

“Je suis Paris”, PSG me fanellë të veçantë ndaj Malmoe

“Je suis Paris”, PSG me fanellë të veçantë ndaj Malmoe test

2:41 pm | Në Lorient të Shtunën, luajtën me sloganin “Je Suis Paris” nën stemën e fanellës dhe…

Klodian Duro trajneri i ri i Kukësit

Klodian Duro trajneri i ri i Kukësit test

2:21 pm | Pas shkarkimit të trajnerit brazilian, Marcelo Trosi, kukësi ka gjetur menjëherë zëvëdësuesin e tij. Stafi…

Shqiptari De Biasi: Do të eliminojmë Italinë në Euro 2016

Shqiptari De Biasi: Do të eliminojmë Italinë në Euro 2016 test

11:17 am | Duartrokitje pa fund për Gianni De Biasi-n, i ftuar nderi në “Galanë e Futbollit të…

Ekonomia

Porti i Durrësit, bum anijesh luksoze test

Porti i Durrësit, bum anijesh luksoze

11:47 am | Në periudhën janar – tetor të këtij viti në portin e Durrësit janë ankoruar 1547 mjete lundruese të tipeve të ndryshme ose 66 më shumë se e njëjta periudhë e vitit të kaluar. Po në këtë terminal janë ankoruar 891…

Avokatura e Shtetit reagon per çështjen Bankers: Po përgatitemi për Arbitrazh

Avokatura e Shtetit reagon per çështjen Bankers: Po përgatitemi për Arbitrazh test

7:15 pm | Avokatura e Shtetit ka reaguar pas njoftimeve se Bankers ka fituar çështjen në arbitrazh me…

Buxheti nuk është vetëm rrugë, rrugë, rrugë. E bëri Berisha dhe dështoi

Buxheti nuk është vetëm rrugë, rrugë, rrugë. E bëri Berisha dhe dështoi test

7:12 pm | Nga Erjon Braçe   Buxheti nuk është vetëm rrugë, rrugë, rrugë. E bëri Berisha dhe…

Pezullohen nga detyra krerët e Doganës në Sarandë, Fier dhe Vlorë

Pezullohen nga detyra krerët e Doganës në Sarandë, Fier dhe Vlorë test

6:09 pm | Për shkak të mosrealizimit të të ardhurave për 10 mujorin e 2015-s, janë pezulluar nga puna disa…

Kulture

Një “Shqiponjë e Artë” për satirën e Kapexhiut test

Një “Shqiponjë e Artë” për satirën e Kapexhiut

9:10 am | Klik  Ekspo Group nderon karikaturistin e gazetës Mapo me medalje. Agolli: Vetëm të mençurit e kuptojnë satirën Ekspozita e Karikaturave të Bujar Kapexhiut në këndin e Universitetit Europian të Tiranës dhe Fondacionit Mapo në Panairin Klik Ekspo Group nuk tërhoqi…

INTERVISTA/ Kadare: E dija që spiunohesha, më paralajmëroi në një rast dhe djali i Mehmet Shehut

INTERVISTA/ Kadare: E dija që spiunohesha, më paralajmëroi në një rast dhe djali i Mehmet Shehut test

9:40 pm | Ismail Kadare intervistë për programin “Studio e  Hapur” të Eni Vasilit Zoti Kadare është botuar…

Zululand/ Ku ndryshon ISIS nga grupet e tjera terroriste. Mimoza Xharo: ISIS ngjan më tepër me një organizatë mafioze

Zululand/ Ku ndryshon ISIS nga grupet e tjera terroriste. Mimoza Xharo: ISIS ngjan më tepër me një organizatë mafioze test

8:32 pm | Emisioni Zululand i gazetarit Mustafa Nano, ka vijuar këtë të martë të trajtojë temën e…

Fjala magjepse e Heminguejt ditën që mori çmimin Nobel!

Fjala magjepse e Heminguejt ditën që mori çmimin Nobel! test

3:29 pm | Ne, shkrimtarët, kemi jetë të vetmuar. Fjala e Ernest Heminguejit në ceremoninë e “Nobelit” Nga…

Hi-Tech

Qeveria vendos të regjistrojë IMEI-n, numrin që mundëson përgjimin e celularëve test

Qeveria vendos të regjistrojë IMEI-n, numrin që mundëson përgjimin e celularëve

5:14 pm | Nga Gjergj Erebara Plani i qeverisë për krijimin e një databaze me të gjithë numrat e identifikimit unik të telefonave celularë, IMEI, me qëllim, luftën kundër evazionit fiskal në këtë segment tregu, u kthye sërish një vit pasi vetë qeveria…

Anketa/ 45% e shqiptarëve përdorin rrjetet sociale, lëmë pas vende si si Zvicra, Franca, Italia, Spanja

Anketa/ 45% e shqiptarëve përdorin rrjetet sociale, lëmë pas vende si si Zvicra, Franca, Italia, Spanja test

9:22 am | Shkalla e penetrimit të mediave sociale në vend është rritur shumë, sidomos gjatë pesë viteve…

‘Facebook at Work’ tani edhe në pajisjet mobile

‘Facebook at Work’ tani edhe në pajisjet mobile test

4:45 pm | Facebook po zgjeron rrjetin e saj social edhe në botën profesionale. Kompania zbuloi para gati…

20 superveturat e prezantuara në LA Motor Show 2015

3:12 pm | Priusi i ri, Range Rover kabriolet dhe Ford Escape i ri janë vetëm disa nga…

Bota

FOTOT e Bilal Erdogan me krerët e Shtetit Islamik dhe tregtia e tyre e naftës

2:37 pm | Moska ka akuzuar Turqinë se po ndihmon Shtetin Islamik duke kryer tregti ilegale nafte me ta dhe duke ndihmuar në financimin e terroristëve. Sipas analistëve sulmet ruse kanë ndërprerë tregtinë e Bilal Erdogan, djalit të presidentit me xhihadistët dhe për…

Papa niset në Afrikë. 007-at francezë paralajmërojnë: Rrezik i lartë!

Papa niset në Afrikë. 007-at francezë paralajmërojnë: Rrezik i lartë! test

2:19 pm | Në Kenia, Ugandë dhe Republikën e Afrikës Qendrore, si mesazher i paqes. Ky është udhëtimi…

“Rusi-Turqi? Jo! Ja kush do ta nisë luftën”

“Rusi-Turqi? Jo! Ja kush do ta nisë luftën” test

2:17 pm | Incidenti i mëngjesit të djeshëm ka ngritur tensionet mes Moskës dhe Ankarasë. Por mundësia e…

Moska akuzon ashpër Ankaranë: Zyrtarë të saj kanë interesa financiare të lidhura me ISIS (dhe një kërcënim)

Moska akuzon ashpër Ankaranë: Zyrtarë të saj kanë interesa financiare të lidhura me ISIS (dhe një kërcënim) test

2:16 pm | “Disa zyrtarë turq kanë interesa të drejtpërdrejta financiare në tregtinë e naftës me grupin terrorist…

Dossier

Islami dhe Krishtërimi: Hija e një të kaluare të përgjakur test

Islami dhe Krishtërimi: Hija e një të kaluare të përgjakur

11:52 am | Një rrëfim i jashtëzakonshëm, një shpjegim i hollësishëm i një beteje, e cila është zhvilluar për më shumë se një mijëvjeçar. Përse edhe sot kërkohet që të shihet bota si e ndarë, mes “Shtëpisë së Islamit” dhe “Shtëpisë së Luftës”.…

VIDEO/ Superarma e Hitlerit: Dështimi i V3, armës që do shkatërronte Londrën

VIDEO/ Superarma e Hitlerit: Dështimi i V3, armës që do shkatërronte Londrën test

3:10 pm | Arma e quajtur V3 po ndërtohej nga nazistët me qëllim goditjen dhe shkatërrimin e Londrës.…

Intrigat e Luftës së Ftohtë: Historia e vërtetë e “Urës së Spiunëve

Intrigat e Luftës së Ftohtë: Historia e vërtetë e “Urës së Spiunëve test

10:50 am | Teksa rregjizori Stiven Spielberg ka realizuar së fundmi filmin “Ura e spiunëve”, me protagonist kryesor…

Rilindja e Kuqe: Rënia dhe ngritja e Karl Marksit

Rilindja e Kuqe: Rënia dhe ngritja e Karl Marksit test

8:03 pm | Takimi me akademikët, përkushtimi i të cilëve ndaj Marksizmit i kushtoi vendet e punës në…

Blogu TemA