Gazeta Tema | Gazete e perditshme shqiptare
 
publish
Aktualitet

Rama paralajmëron hapjen e dosjeve të Sigurimit të Shtetit

Rama paralajmëron hapjen e dosjeve të Sigurimit të Shtetit

4:52 pm | Kryeministri Edi Rama, ndërsa ka çelur hapjen e bunkerit antibërthamor, ka prekur çështjen e dosjeve…

Koço Kokëdhima: Kanabisi i Lazaratit ka pasur sukses në Europë, ndaj duhet legalizuar

Koço Kokëdhima: Kanabisi i Lazaratit ka pasur sukses në Europë, ndaj duhet legalizuar

4:09 pm | Koço Kokëdhima këmbëngul në idenë për legalizimin e hashashit në Shqipëri. Idene e tij për…

200 apo 250 mijë? Në protestë ishin rreth 12 mijë njerëz

200 apo 250 mijë? Në protestë ishin rreth 12 mijë njerëz

3:43 pm | Me ndihmën e Google Earth, matëm sot sipërfaqen e mbuluar nga protestuesit e opozitës në…

Rama-Bashës: Mirëqënie, kur të mos vidhen dritat dhe mos të zaptohen hapësirat publike

Rama-Bashës: Mirëqënie, kur  të mos vidhen dritat dhe mos të zaptohen hapësirat publike

3:18 pm | Pas protestës së opozitës dhe akuzave drejtuar nga Kreu i PD-së Lulzim Basha, kryeministri Rama…

FOTOT/ Një protestë që ka edhe ngjyrime raciste, Luli paguan fëmijët romë që të mbajnë pankartat kundër qeverisë

FOTOT/ Një protestë që ka edhe ngjyrime raciste, Luli paguan fëmijët romë që të mbajnë pankartat kundër qeverisë

3:14 pm | Përtej numrit të protestuesve apo zërit të Lulzim Bashës, protesta e sotme pati edhe ngjyrime…

La Blance

Lifestyle

Rama paralajmëron hapjen e dosjeve të Sigurimit të Shtetit

4:52 pm | Kryeministri Edi Rama, ndërsa ka çelur hapjen e bunkerit antibërthamor, ka prekur çështjen e dosjeve të Sigurimit të Shtetit. Ai ka lënë të kuptohet se ato mund të hapen. “Ne jemi ata që i kemi mbyllur hesapet me Enver Hoxhën në vitin 1990. Nuk kemi asnjë problem t’ia shikojmë nga të katër anët, këndet e…

Rama paralajmëron hapjen e dosjeve të Sigurimit të Shtetit

Ahmetaj: Po i kthejmë qytetarëve 150 milionë USD që vidheshin nga energjia

2:17 pm | Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Tregtisë dhe Sipërmarrjes Arben Ahmetaj iu bashkua  në terren aksionit kundër lidhjeve të paligjshme të energjisë. Së bashku me Drejtorin e OSHEE, Arben Seferi, ministri Ahmetaj vizitoi zonën pranë ish-Kinostudios tek Instituti i Kërkimeve Veterinare. “Kam pasur rastin që ta theksoj edhe njëherë tjetër që nuk është më një aksion por…

Ahmetaj: Po i kthejmë qytetarëve 150 milionë USD që vidheshin nga energjia

Ulrike Lunaçek: Unë jam lesbike, e njoh këtë problematikë

8:36 pm | Diskriminimi i komunitetit homoseksual mbetet nje problem ne Shqipëri, ashtu si dhe ne vendet e tjera te Ballkanit Perëndimor apo dhe ne Turqi. Me këtë konkluzion zv/kryetarja e parlamentit evropian Ulrike Lunacek gjate konferencës rajonale kundër diskriminimit, ka kërkuar me shume vëmendje nga te gjithë aktoret për t’u kujdesur për këto kategori vulnerable te shoqërisë.…

Ulrike Lunaçek: Unë jam lesbike, e njoh këtë problematikë

FOTOT/ Ditar nga një nuse e lumtur xhihadiste në Siri

4:52 pm | Një mjeke femër thotë se ajo  la jetën e saj të rehatshme nga një klasë e mesme në Malajzi, për t’u bashkuar me shtetin islamik të ISIS  ku është martuar me një xhihadist. Ajo nuk e kishte takuar burrin e saj  kurrë më parë dhe nuk flasin të njëjtën gjuhë. Gruaja e quan veten Shams…

FOTOT/ Ditar nga një nuse e lumtur xhihadiste në Siri

Një portret për Ramadan Perhatin, njeriun e naftës shqiptare

10:26 pm | Ing.Ahmet Ҫollaku   Ai burrë serioz, veshur me një kostum të errët, nxitonte në dimër, në verë, herë për në zyrë për në puse. Ramadani ishte drejtor I Drejtorisë për shpimet e puseve të naftës dhe gazit po edhe studjues, ai studionte teknologjinë e shpimeve të puseve dhe lëngjet larse, parametrat që përcaktoheshin nga Institute…

Një portret për Ramadan Perhatin, njeriun e naftës shqiptare

Rajoni

Fshati me xhaminë më të madhe në rajon. Për ta ndërtuar, banorët shiten edhe tokat e tyre

Fshati me xhaminë më të madhe në rajon. Për ta ndërtuar, banorët shiten edhe tokat e tyre

2:49 pm | Bresana është një nga fshatrat më të lashta të trevës së Opojës në komunën e Dragashit, me një traditë po ashtu të lashtë të ruajtjes dhe kultivimit të vlerave kombëtare dhe fetare. Fshati “i barabartë” me një qytezë Fshati Bresanë…

“Otpor”-i serb, në mesin e organizatave më të rrezikshme terroriste

“Otpor”-i serb, në mesin e organizatave më të rrezikshme terroriste

11:24 am | Organizata “Otpor’” nga Serbia është renditur në mesin e 82 organizatave më të rrezikshme terroristë…

Serbia anulon dhënien e pasaportës për miliarderin ukrainas, pas presionit të BE-së

Serbia anulon dhënien e pasaportës për miliarderin ukrainas, pas presionit të BE-së

6:48 pm | Beogradi do ta anuloj vendimin që biznesmenit të njohur ukrainas, Sergei Kurchenko, t’i jepet shtetësia…

Doris Pack sulmon Albin Kurtin: Është hipokrit dhe dyfytyrësh

Doris Pack sulmon Albin Kurtin: Është hipokrit dhe dyfytyrësh

5:52 pm | Eurodeputetja gjermane Doris Pack ka sulmuar liderin e Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, i cili ka…

Sport

Bartomeu: Lionel Mesi po vuan presionin nga jashtë

Bartomeu: Lionel Mesi po vuan presionin nga jashtë

3:33 pm | Lionel Messi kthehet në një çështje te Barcelona pas fjalëve të tij ku la të paqartë fatin e së ardhmes te klubi i Barcelonës. Pas deklaratës së argjentinasit që shkaktoi një kaos të vërtetë në Katalonjë, ndërhyn edhe vetë presidenti…

Stamboll, vritet me thikë tifozi serb i Crvena Zvezdas

Stamboll, vritet me thikë tifozi serb i Crvena Zvezdas

3:31 pm | Një ngjarje e rëndë u shënua mbrëmjen e së premtes në Stamboll ku një tifoz…

Legjenda e Juventusit i shkruan Platinisë: Serbi – Shqipëri duhet të përsëritet

Legjenda e Juventusit i shkruan Platinisë: Serbi – Shqipëri duhet të përsëritet

9:15 pm | Ish- portieri legjendar i Juventusit, Stefano Tacconi, i ka shkruar letër Michel Platinis për ndeshjen…

“Kam ardhur nga Cërriku, të lutem një autograf per djalin tim ose nuk dal që këtu”

“Kam ardhur nga Cërriku, të lutem një autograf per djalin tim ose nuk dal që këtu”

7:50 pm | Në një prononcim për gazetën “Panorama Sport” tifozi I cili hyri në fushë ne neshjen…

Ekonomia

Ahmetaj: Po i kthejmë qytetarëve 150 milionë USD që vidheshin nga energjia

Ahmetaj: Po i kthejmë qytetarëve 150 milionë USD që vidheshin nga energjia

2:17 pm | Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Tregtisë dhe Sipërmarrjes Arben Ahmetaj iu bashkua  në terren aksionit kundër lidhjeve të paligjshme të energjisë. Së bashku me Drejtorin e OSHEE, Arben Seferi, ministri Ahmetaj vizitoi zonën pranë ish-Kinostudios tek Instituti i Kërkimeve Veterinare. “Kam…

Pagesa e taksave/ Shqipëria fiton 15 vende krahasuar me 1 vit më parë

Pagesa e taksave/ Shqipëria fiton 15 vende krahasuar me 1 vit më parë

7:03 pm | Shqipëria është renditur në vendin e 131 në botë përsa i përket pagesës së taksave.…

Haxhinasto: Mirëmbajtja e rrugës së Kombit do të jepet me koncension brenda vitit

Haxhinasto: Mirëmbajtja e rrugës së Kombit do të jepet me koncension brenda vitit

3:50 pm | Shërbimi i mirëmbajtes së autostradës Durres-Morinë, e njohur si “Rruga e Kombit’, do të jepet…

Aksioni kundër vjedhësve të energjisë/Koka: Nëse do t’i kishim ato 150 milionë euro, do kishim turizëm më të zhvilluar

Aksioni kundër vjedhësve të energjisë/Koka: Nëse do t’i kishim ato 150 milionë euro, do kishim turizëm më të zhvilluar

3:43 pm | Në kuadër të aksionit të për prerjen e lidhjeve të paligjshme të energjisë, ministri i…

Kulture

Kumbaro: Hapësirat e së shkuarës në funksion të krijimtarisë artistike

Kumbaro: Hapësirat e së shkuarës në funksion të krijimtarisë artistike

2:23 pm | Ministrja e Kulturës Mirela Kumbaro mbështeti  idenë e përdorimit të hapësirave të së shkuarës në funksion të krijimtarisë artistike. “Ripërdorimi për qëllime kulturore i hapësirave të së shkuarës dhe kujtesa jonë pa ngarkesa e pa manipulime do i shërbejë këtij…

Çelet për vizitorët bunkeri antibërthamor i diktaturës/ 106 zyra dhe një sallë Kuvend-kinemaje për regjimin e Enver Hoxhës

Çelet për vizitorët bunkeri antibërthamor i diktaturës/ 106 zyra dhe një sallë Kuvend-kinemaje për regjimin e Enver Hoxhës

11:49 am | Çelet për vizitorët pas 36 vitesh bunkeri anti-bërthamor i komunizmit i ndërtuar në vitin 1978.…

FOTO REPORTAZHI/ Ja bunkeri antibërthamor në periferi të Tiranës

FOTO REPORTAZHI/ Ja bunkeri antibërthamor në periferi të Tiranës

5:54 pm | Nga Bledi Mane Pata rastin të vizitoj nga afër bunkerin antibërthamor në periferi të Tiranës,…

Turizmi fetar, risia shqiptare

Turizmi fetar, risia shqiptare

1:33 pm | Drejtoresha e Përgjithshme e Agjencisë Kombëtare të Turizmit (AKT), Julinda Dhame kreu një vizitë 2-ditore…

Opinion

Faqja kryesore e Gazetes TemA

Faqja kryesore