Gazeta Tema | Gazete e perditshme shqiptare
 
publish
Aktualitet

Kukan takon Bashën: Shpresoj të zgjidhim ngërcin

Kukan takon Bashën: Shpresoj të zgjidhim ngërcin

10:06 am | Eduard Kukan, europarlamentari që nisi mbrëmjen e djeshme vizitën në Tiranë për të ndërmjetësuar mes…

FOTOT/ “Ejfeli” modern i “Parisit të Vogel”. Rama replikon me komentuesit: S’ka mirëqënie në shëmti

FOTOT/ “Ejfeli” modern i “Parisit të Vogel”. Rama replikon me komentuesit: S’ka mirëqënie në shëmti

9:47 am | Kryeministri Rama e ka quajtur një “Eifel” kullën e ngritur në qendër të qytetit të…

Tiranë/ Tregtari 53-vjeçar vdes në hotel duke bërë seks, kishte përdorur Viagra

Tiranë/ Tregtari 53-vjeçar vdes në hotel duke bërë seks, kishte përdorur Viagra

9:33 am | Një 53-vjeçar ka humbur jetën në një hotel në Tiranë, teksa ka qenë duke bërë…

DEBATI/ Tjetër përplasje mes Ramës dhe Blushit pas dyerve të mbyllura

DEBATI/ Tjetër përplasje mes Ramës dhe Blushit pas dyerve të mbyllura

9:26 am | Kryeministri Edi Rama dhe deputeti Ben Blushi duket se kanë pasur një tjetër debat të…

Zanafilla e islamit radikal në Shqipëri

Zanafilla e islamit radikal në Shqipëri

9:13 am | Gjatë fillimit të viteve 90’ qeveria shqiptare dhe institucionet e saj të inteligjencës bën një…

La Blance

Lifestyle

Kukan takon Bashën: Shpresoj të zgjidhim ngërcin

10:06 am | Eduard Kukan, europarlamentari që nisi mbrëmjen e djeshme vizitën në Tiranë për të ndërmjetësuar mes Partisë Demokratike dhe mazhorancës qeverisëse të kryesuar nga Partia Socialiste për arritjen e një marrëveshjeje që do t’i jepte fund bojkotit parlamentar nga ana e demokratëve nisi serinë e takimeve me kreun e PD-së Lulzim Basha. Pas rreth 50 minutash…

Kukan takon Bashën: Shpresoj të zgjidhim ngërcin

Qeveria akordon çmime për 50 bizneset më të suksesshme/ Ahmetj: 2015, viti kundër informalitetit

8:05 pm | 50 bizneset më të suksesshme në vend ose “50 bletët e arta” janë vlerësuar me çmime sonte nga Qeveria shqiptare, çmime të dorëzuara nga kreu i Qeverisë në ceremoninë e organizuar në TOB. Mbremja “gala” për sipërmarrjen “Bleta e Artë 2014″ u organizua nga Ministria e Zhvillimit Ekonomik, Tregtisë dhe Sipërmarrjes, nën kujdesin e Kryeministrit…

Qeveria akordon çmime për 50 bizneset më të suksesshme/ Ahmetj: 2015, viti kundër informalitetit

Bota në rrugët e Kamzës

2:29 pm | Sulltane Molla shet banane në “Romë”. Vazhdon të thurë me kërrabëza çorape të leshta edhe kur ndonjë kalimtar interesohet për çmimin e bananeve të ekspozuara në trotuarin e një prej rrugëve me qarkullimin më të madh të makinave. Gjyshja Sulltane i njeh në sy ata që nuk e kanë ndër mend t’i kërkojnë ta përdorur…

Bota në rrugët e Kamzës

Nga një hotel luksoz në Kinë, gjenitë e teknologjisë infektojnë botën

7:29 pm | “Pyetja nuk është nëse, por kur do të gjendemi përballë sulmit të parë kibernetik me përmasa katastrofike”. Fjalët e thëna vetëm një javë më parë nga kreu i ri i National Security Agency i SHBA, zëvendës admirali Michael MCRogers nuk mund të kishin qenë më profetike. Sulmi ndaj Sony-t, për të cilin tashmë FBI akuzon…

Nga një hotel luksoz në Kinë, gjenitë e teknologjisë infektojnë botën

DOSSIER/ Si kaloi vizita e parë e Ibrahim Rugovës në Tiranë?

9:30 pm | Në vjeshtën e vitit 1990, kur po afrohej përvjetori i parë i themelimit të LDK-së, përmes një aktivisti tonin në Bon (Jonuzit) që kishte lidhje me Ambasadën e Shqipërisë, mbërriti ftesa e Ramiz Alisë për një takim me Ibrahim Rugovën…   Shkruan: Ali Aliu I. R. lejoi një takim të nivelit të dytë… Pas disa…

DOSSIER/ Si kaloi vizita e parë e Ibrahim Rugovës në Tiranë?

Rajoni

FOTOT/ Shqiptari nga Kosova, plantacion droge në shtëpinë e tij në Gjermani

FOTOT/ Shqiptari nga Kosova, plantacion droge në shtëpinë e tij në Gjermani

3:48 pm | Një rast i pazakontë ka ndodhur në qytezën e Mindenit në Gjermani. Një shqiptar i Kosovës emri i të cilit nuk është bërë i ditur për mediat, është arrestuar të dielën në mëngjes pasi kishte bërë një shkelje të pazakontë…

Meta: Nevojitet ndërtimi i një hekurudhe Durrës-Prishtinë

Meta: Nevojitet ndërtimi i një hekurudhe Durrës-Prishtinë

3:32 pm | Kryetari i Kuvendit, Ilir Meta, gjatë vizitës dy ditorë në Kosovë, vizitoi disa biznese në…

Ngritja e Isa Mustafës në Kosovë

Ngritja e Isa Mustafës në Kosovë

8:32 pm | Kryeministri i ri ka marrë një rrugë të gjarpëruar që nga koha si një lider…

Vritet edhe një tjetër shqiptar në Siri

Vritet edhe një tjetër shqiptar në Siri

9:51 am | Një tjetër shqiptar nga Shkupi është vrarë në Siri. Siç mësohet, bëhet fjalë për 23…

Sport

VIDEO/ Je pregatitje për dronin që fluturoi në stadiumin e Beogradit

VIDEO/ Je pregatitje për dronin që fluturoi në stadiumin e Beogradit

9:04 am | Ismail Morina aktualisht është shpallur në kërkim nga Serbia, për ngritjen e dronit me flamurin shqiptar në stadiumin e Beogradit, gjatë ndeshjes Serbi-Shqipëri. Por, duket se ai nuk e vret shumë mendjen. “Ballisti” ka paraqitur për herë të parë në…

SUPERLIGA/ Partizani udhëton në Elbasan për ta mbyllur vitin me fitore.

SUPERLIGA/ Partizani udhëton në Elbasan për ta mbyllur vitin me fitore.

12:29 pm | Fitorja e arritur në derbi kundër Tiranës, tek Partizani duket se ka ndikuar për keq.…

Alban Hoxha rrëfen momentet e fundit me të shoqen: Do doja të mos e kisha parë kurrë ashtu

Alban Hoxha rrëfen momentet e fundit me të shoqen: Do doja të mos e kisha parë kurrë ashtu

10:57 am | Ai ka qenë një ndër personazhet më të përfolur gjatë këtyre javëve të fundit. Jo…

VIDEO/ Bajerni shpallet kampion dimri në Bundesligë, pa asnjë humbje

VIDEO/ Bajerni shpallet kampion dimri në Bundesligë, pa asnjë humbje

7:49 am | Bajerni i Mynihut e ka mbyllur vitin me një fitore në limitet e ndeshjes në…

Ekonomia

Qeveria akordon çmime për 50 bizneset më të suksesshme/ Ahmetj: 2015, viti kundër informalitetit

Qeveria akordon çmime për 50 bizneset më të suksesshme/ Ahmetj: 2015, viti kundër informalitetit

8:05 pm | 50 bizneset më të suksesshme në vend ose “50 bletët e arta” janë vlerësuar me çmime sonte nga Qeveria shqiptare, çmime të dorëzuara nga kreu i Qeverisë në ceremoninë e organizuar në TOB. Mbremja “gala” për sipërmarrjen “Bleta e Artë…

Banka e Shqipërisë ndryshon firmën që bën auditin

Banka e Shqipërisë ndryshon firmën që bën auditin

5:29 pm | Pas katër vitesh që kompania audituese “Grand Thorton” ka bërë deri më sot kontrollin e…

Çmimi i energjisë: Rritja vetëm për biznesin?!

Çmimi i energjisë: Rritja vetëm për biznesin?!

2:23 pm | Debati për dritat, si “loja” me armët kimike. Qeveria thotë se s’do të rritet çmimi,…

INTERVISTA/ “TAP, 1 miliard dollarë investime në Shqipëri”

INTERVISTA/ “TAP, 1 miliard dollarë investime në Shqipëri”

7:35 pm | Shqipëria do të marrë 1 miliard dollarë investime për tre vitet e ardhshme nga ndërtimi…

Kulture

Antipushtimi – metafora e bukur e një romani

Antipushtimi – metafora e bukur e një romani

5:59 pm | Pellumb Kulla E nisa si koment të zakonshëm në bisht të një fragmenti që Res publica i ka bërë vend në radhët e saj. Po mendoj se komenti im meriton një vend të vetin me përshtypjet e mia të leximit……

Prezantuesit Floriana Garo dhe Turjan Hyska: Risitë që do të sjellë këtë herë festivali i RTSH-së në prezantim

Prezantuesit Floriana Garo dhe Turjan Hyska: Risitë që do të sjellë këtë herë festivali i RTSH-së në prezantim

6:21 pm | Dy nga prezantuesit e festivalit të fundvitit në RTSH kanë folur për “frikërat” dhe çfarë…

Kosova xhiron filmin e parë paranormal, titullohet “Katunar”

Kosova xhiron filmin e parë paranormal, titullohet “Katunar”

4:04 pm | Kosova së shpejti do të ketë edhe projektin e parë filmik të zhanrit horror, që…

Piktura e Sir Winston Churchill shitet për 1.8 milionë paund

Piktura e Sir Winston Churchill shitet për 1.8 milionë paund

4:47 pm | Një pikturë nga Sir Winston Churchill u shit për gati 1.8 milion paund në ankand.…

Hi-Tech

Sony fajëson kinematë për mos shfaqjen e filmit për Kim Jong-un. Korea mohon të ketë gisht në sulmin kibernetik

Sony fajëson kinematë për mos shfaqjen e filmit për Kim Jong-un. Korea mohon të ketë gisht në sulmin kibernetik

5:44 pm | Sony Pictures Entertainment  është shprehur se ende dëshiron të shfaqë filmin për diktatorin e Koresë së Veriut, i cili titullohet  “The Interview”. Filmi i zhanrit komedi, i cili në njëfarë mënyre “përqesh” liderin e Koresë së Veriut  Kim Jong-un tha…

Samsung Galaxy S6 do të jetë i tëri prej metali dhe ekran të lakuar

Samsung Galaxy S6 do të jetë i tëri prej metali dhe ekran të lakuar

7:00 pm | Samsung Galaxy S6 do të bëhet tërësisht ose pjesërisht nga metali, dhe ky detaj është…

Luftë kibernetike: Kim Jong-un “mposht” Amerikën

Luftë kibernetike: Kim Jong-un “mposht” Amerikën

6:57 pm | Ndoshta republikanët ekzagjerojnë kur thonë se kjo është e para “luftë kibernetike” e luftuar dhe…

Krijohet aplikacioni për foto 3D me iPhone

Krijohet aplikacioni për foto 3D me iPhone

5:44 pm | Fotografitë 3D janë një pjesë interesante e teknologjisë, e cila është bërë mjaft e famshme,…

Bota

Nga një hotel luksoz në Kinë, gjenitë e teknologjisë infektojnë botën

Nga një hotel luksoz në Kinë, gjenitë e teknologjisë infektojnë botën

7:29 pm | “Pyetja nuk është nëse, por kur do të gjendemi përballë sulmit të parë kibernetik me përmasa katastrofike”. Fjalët e thëna vetëm një javë më parë nga kreu i ri i National Security Agency i SHBA, zëvendës admirali Michael MCRogers nuk…

Sony fajëson kinematë për mos shfaqjen e filmit për Kim Jong-un. Korea mohon të ketë gisht në sulmin kibernetik

Sony fajëson kinematë për mos shfaqjen e filmit për Kim Jong-un. Korea mohon të ketë gisht në sulmin kibernetik

5:44 pm | Sony Pictures Entertainment  është shprehur se ende dëshiron të shfaqë filmin për diktatorin e Koresë…

FOTOT/ Rusia “paralizohet nga bora”, trashësia e saj në Vladivostok arrin 3 metra

FOTOT/ Rusia “paralizohet nga bora”, trashësia e saj në Vladivostok arrin 3 metra

5:01 pm | Dimri i vërtetë ka treguar dhëmbët në Rusi,ku bora po paralzion gjithçka. Në qytetin Vladivostok…

FOTOT/ Një “rrëfim” përmes fotografive i vitit që po lëmë pas

FOTOT/ Një “rrëfim” përmes fotografive i vitit që po lëmë pas

5:01 pm | 2014-a është drejt mbylljes. Ky vit ka shënuar një sërë ngjarjesh, ndërsa më poshtë po…

Dossier

DOSSIER/ Si kaloi vizita e parë e Ibrahim Rugovës në Tiranë?

DOSSIER/ Si kaloi vizita e parë e Ibrahim Rugovës në Tiranë?

9:30 pm | Në vjeshtën e vitit 1990, kur po afrohej përvjetori i parë i themelimit të LDK-së, përmes një aktivisti tonin në Bon (Jonuzit) që kishte lidhje me Ambasadën e Shqipërisë, mbërriti ftesa e Ramiz Alisë për një takim me Ibrahim Rugovën……

‘Partia e Arbenëve’ dhe uzurpatorët e tribunave

‘Partia e Arbenëve’ dhe uzurpatorët e tribunave

7:30 pm | Nga Arben Meçaj Nuk do të desha të riktheja çështjen e 8 Dhjetorit ‘90, nëse…

DOSSIER/ Misteri i pazbardhur i darkës së 11 Dhjetorit 1990

DOSSIER/ Misteri i pazbardhur i darkës së 11 Dhjetorit 1990

10:12 am | Nga Arben Meçaj*   Për të 24-in vit i njëjti ritual. Dhjetori si Festë e…

DOSSIER/ 12 dhjetor ‘90, themelimi i Partisë Demokratike

DOSSIER/ 12 dhjetor ‘90, themelimi i Partisë Demokratike

7:09 pm | Ismail Kadare përshëndeti nga Franca: “Lulja çeli në dimër” ndërsa ish i burgosuri politik, shkrimtari…

Blogu TemA

Faqja kryesore e Gazetes TemA

Faqja kryesore