Gazeta Tema | Gazete e perditshme shqiptare
 
private
Aktualitet

Gjykata e Lartë/Nishani publikon 37 kandidatët që plotësojnë kushtet ligjore

Gjykata e Lartë/Nishani publikon 37 kandidatët që plotësojnë kushtet ligjore

1:20 pm | Presidenti Bujar Nishani ka publikuar emrat e 37 kandidatëve që plotësojnë kushtet ligjore në lidhje…

Përpunimi i kromit në Burrel/Rama: 600 vende pune, Rilindje

Përpunimi i kromit në Burrel/Rama: 600 vende pune, Rilindje

1:16 pm | Kryeministri Edi rama ka komentuar përmes rrjeteve sociale fillimin e përpunimit të kromit në Burrel,…

Huamarrja, Ligjet dhe Ekonomia miratojnë propozimin e Qeverisë/Brace: Nuk do të kalohet niveli i borxhit

Huamarrja, Ligjet dhe Ekonomia miratojnë propozimin e Qeverisë/Brace: Nuk do të kalohet niveli i borxhit

1:10 pm | Komisioni i Ekonomisë ka miratuar në parim ndryshimet e propozuara në ligjin për huamarrjen dhe borxhin…

FOTOT/ Studiuesit shqiptarë botojnë në prestigjozen Science

FOTOT/ Studiuesit shqiptarë botojnë në prestigjozen Science

1:06 pm | Në një artikull të publikuar në revistën prestigjoze Science, mbi rimëkëmbjen e mishngrënësve të mëdhenj…

Krishtlindjet si shkencë: Neurobiologjia e gëzimit

Krishtlindjet si shkencë: Neurobiologjia e gëzimit

12:49 pm | Atmosfera e Krishtlindjeve pushton metropolet europiane për javë të tëra. Pse aroma e biskotave, verës…

La Blance

Lifestyle

Gjykata e Lartë/Nishani publikon 37 kandidatët që plotësojnë kushtet ligjore

1:20 pm | Presidenti Bujar Nishani ka publikuar emrat e 37 kandidatëve që plotësojnë kushtet ligjore në lidhje me vendet vakante në Gjykatën e Lartë. “Presidenti i Republikës, në zbatim të ligjit  Nr. 8588, datë 15.3.2000 “Për organizimin dhe funksionimin e Gjykatës së Lartë të Republikës së Shqipërisë”, i ndryshuar, pas realizimit të procesit të njoftimit publik për…

Gjykata e Lartë/Nishani publikon 37 kandidatët që plotësojnë kushtet ligjore

Huamarrja, Ligjet dhe Ekonomia miratojnë propozimin e Qeverisë/Brace: Nuk do të kalohet niveli i borxhit

1:10 pm | Komisioni i Ekonomisë ka miratuar në parim ndryshimet e propozuara në ligjin për huamarrjen dhe borxhin që shumë shpejt pritet të shkojnë për diskutim në Kuvend. Me këtë ndryshim rriten kompetencat e ministrit të Financave për të marrë borxh, ndërsa shmangin Kuvendin nga vendimarrja. Ministri i Financave Shkëlqim Cani, ka sqaruar më herët në Komisionin e…

Huamarrja, Ligjet dhe Ekonomia miratojnë propozimin e Qeverisë/Brace: Nuk do të kalohet niveli i borxhit

FOTOT/ Studiuesit shqiptarë botojnë në prestigjozen Science

1:06 pm | Në një artikull të publikuar në revistën prestigjoze Science, mbi rimëkëmbjen e mishngrënësve të mëdhenj në Europë kanë kontribuar edhe një grup autorësh nga Shqipëria,   të cilët  jane autorët e parë nga Shqipëria që arrijnë të publikojnë një studim në  revistën Science. Rimëkëmbja e mishngrënësve të mëdhenj në Europë është një sukses i madh për…

FOTOT/ Studiuesit shqiptarë botojnë në prestigjozen Science

Krishtlindjet si shkencë: Neurobiologjia e gëzimit

12:49 pm | Atmosfera e Krishtlindjeve pushton metropolet europiane për javë të tëra. Pse aroma e biskotave, verës së nxehtë, “Last Christmas” në radio sjell buzëqeshje feste çdo vit? Fenomeni Krishtlindje në fokusin e neurologjisë. Para Krishtlindjeve rritet doza e gëzimit dhe e haresë për festën: Shumë vizitorë qëndrojnë në tregjet e krishtlindjeve, ngrohin duart me verën e…

Krishtlindjet si shkencë: Neurobiologjia e gëzimit

DOSSIER/ Si kaloi vizita e parë e Ibrahim Rugovës në Tiranë?

9:30 pm | Në vjeshtën e vitit 1990, kur po afrohej përvjetori i parë i themelimit të LDK-së, përmes një aktivisti tonin në Bon (Jonuzit) që kishte lidhje me Ambasadën e Shqipërisë, mbërriti ftesa e Ramiz Alisë për një takim me Ibrahim Rugovën…   Shkruan: Ali Aliu I. R. lejoi një takim të nivelit të dytë… Pas disa…

DOSSIER/ Si kaloi vizita e parë e Ibrahim Rugovës në Tiranë?

Rajoni

FOTOT/ Një betejë epike mes ujkut dhe qenit, që fitohet nga ky i fundit

FOTOT/ Një betejë epike mes ujkut dhe qenit, që fitohet nga ky i fundit

11:43 am | Këto foto janë bërë në fshatin Brod të Sharrit- Dragash në Kosovë. Në betejën epike mes ujkut dhe qenit, ka triumfuar ky i fundit, raporton Express. Fotot janë shpërndarë nëpër rrjetet sociale, duke u kthyer në hit./b.l  …

Jacobson: Kooalicioni qeverisës nuk u krijua nga SHBA, s’kemi asgjë kundër Vetëvendosjes

Jacobson: Kooalicioni qeverisës nuk u krijua nga SHBA, s’kemi asgjë kundër Vetëvendosjes

10:38 am | Ambasadorja e SHBA-ve në Kosovë, Tracey Ann Jacobson, thotë se nuk ka pasur asnjë ndikim…

FOTOT/ Shqiptari nga Kosova, plantacion droge në shtëpinë e tij në Gjermani

FOTOT/ Shqiptari nga Kosova, plantacion droge në shtëpinë e tij në Gjermani

3:48 pm | Një rast i pazakontë ka ndodhur në qytezën e Mindenit në Gjermani. Një shqiptar i…

Meta: Nevojitet ndërtimi i një hekurudhe Durrës-Prishtinë

Meta: Nevojitet ndërtimi i një hekurudhe Durrës-Prishtinë

3:32 pm | Kryetari i Kuvendit, Ilir Meta, gjatë vizitës dy ditorë në Kosovë, vizitoi disa biznese në…

Sport

VIDEO/ Ja përgatitjet për dronin që fluturoi në stadiumin e Beogradit

VIDEO/ Ja përgatitjet për dronin që fluturoi në stadiumin e Beogradit

9:04 am | Ismail Morina aktualisht është shpallur në kërkim nga Serbia, për ngritjen e dronit me flamurin shqiptar në stadiumin e Beogradit, gjatë ndeshjes Serbi-Shqipëri. Por, duket se ai nuk e vret shumë mendjen. “Ballisti” ka paraqitur për herë të parë në…

SUPERLIGA/ Partizani udhëton në Elbasan për ta mbyllur vitin me fitore.

SUPERLIGA/ Partizani udhëton në Elbasan për ta mbyllur vitin me fitore.

12:29 pm | Fitorja e arritur në derbi kundër Tiranës, tek Partizani duket se ka ndikuar për keq.…

Alban Hoxha rrëfen momentet e fundit me të shoqen: Do doja të mos e kisha parë kurrë ashtu

Alban Hoxha rrëfen momentet e fundit me të shoqen: Do doja të mos e kisha parë kurrë ashtu

10:57 am | Ai ka qenë një ndër personazhet më të përfolur gjatë këtyre javëve të fundit. Jo…

VIDEO/ Bajerni shpallet kampion dimri në Bundesligë, pa asnjë humbje

VIDEO/ Bajerni shpallet kampion dimri në Bundesligë, pa asnjë humbje

7:49 am | Bajerni i Mynihut e ka mbyllur vitin me një fitore në limitet e ndeshjes në…

Ekonomia

Huamarrja, Ligjet dhe Ekonomia miratojnë propozimin e Qeverisë/Brace: Nuk do të kalohet niveli i borxhit

Huamarrja, Ligjet dhe Ekonomia miratojnë propozimin e Qeverisë/Brace: Nuk do të kalohet niveli i borxhit

1:10 pm | Komisioni i Ekonomisë ka miratuar në parim ndryshimet e propozuara në ligjin për huamarrjen dhe borxhin që shumë shpejt pritet të shkojnë për diskutim në Kuvend. Me këtë ndryshim rriten kompetencat e ministrit të Financave për të marrë borxh, ndërsa shmangin…

Qeveria akordon çmime për 50 bizneset më të suksesshme/ Ahmetj: 2015, viti kundër informalitetit

Qeveria akordon çmime për 50 bizneset më të suksesshme/ Ahmetj: 2015, viti kundër informalitetit

8:05 pm | 50 bizneset më të suksesshme në vend ose “50 bletët e arta” janë vlerësuar me…

Banka e Shqipërisë ndryshon firmën që bën auditin

Banka e Shqipërisë ndryshon firmën që bën auditin

5:29 pm | Pas katër vitesh që kompania audituese “Grand Thorton” ka bërë deri më sot kontrollin e…

Çmimi i energjisë: Rritja vetëm për biznesin?!

Çmimi i energjisë: Rritja vetëm për biznesin?!

2:23 pm | Debati për dritat, si “loja” me armët kimike. Qeveria thotë se s’do të rritet çmimi,…

Kulture

FOTOT/ Studiuesit shqiptarë botojnë në prestigjozen Science

FOTOT/ Studiuesit shqiptarë botojnë në prestigjozen Science

1:06 pm | Në një artikull të publikuar në revistën prestigjoze Science, mbi rimëkëmbjen e mishngrënësve të mëdhenj në Europë kanë kontribuar edhe një grup autorësh nga Shqipëria,   të cilët  jane autorët e parë nga Shqipëria që arrijnë të publikojnë një studim në…

“The Guardian” uron Krishtlindjet me veprën e Anri Salës

“The Guardian” uron Krishtlindjet me veprën e Anri Salës

10:56 am | E përditshmja britanike “The Guardian” ka zgjedhur një fotografi të  artistit të njohur shqiptar Anri…

Antipushtimi – metafora e bukur e një romani

Antipushtimi – metafora e bukur e një romani

5:59 pm | Pellumb Kulla E nisa si koment të zakonshëm në bisht të një fragmenti që Res…

Prezantuesit Floriana Garo dhe Turjan Hyska: Risitë që do të sjellë këtë herë festivali i RTSH-së në prezantim

Prezantuesit Floriana Garo dhe Turjan Hyska: Risitë që do të sjellë këtë herë festivali i RTSH-së në prezantim

6:21 pm | Dy nga prezantuesit e festivalit të fundvitit në RTSH kanë folur për “frikërat” dhe çfarë…

Hi-Tech

Sony fajëson kinematë për mos shfaqjen e filmit për Kim Jong-un. Korea mohon të ketë gisht në sulmin kibernetik

Sony fajëson kinematë për mos shfaqjen e filmit për Kim Jong-un. Korea mohon të ketë gisht në sulmin kibernetik

5:44 pm | Sony Pictures Entertainment  është shprehur se ende dëshiron të shfaqë filmin për diktatorin e Koresë së Veriut, i cili titullohet  “The Interview”. Filmi i zhanrit komedi, i cili në njëfarë mënyre “përqesh” liderin e Koresë së Veriut  Kim Jong-un tha…

Samsung Galaxy S6 do të jetë i tëri prej metali dhe ekran të lakuar

Samsung Galaxy S6 do të jetë i tëri prej metali dhe ekran të lakuar

7:00 pm | Samsung Galaxy S6 do të bëhet tërësisht ose pjesërisht nga metali, dhe ky detaj është…

Luftë kibernetike: Kim Jong-un “mposht” Amerikën

Luftë kibernetike: Kim Jong-un “mposht” Amerikën

6:57 pm | Ndoshta republikanët ekzagjerojnë kur thonë se kjo është e para “luftë kibernetike” e luftuar dhe…

Krijohet aplikacioni për foto 3D me iPhone

Krijohet aplikacioni për foto 3D me iPhone

5:44 pm | Fotografitë 3D janë një pjesë interesante e teknologjisë, e cila është bërë mjaft e famshme,…

Bota

Krishtlindjet si shkencë: Neurobiologjia e gëzimit

Krishtlindjet si shkencë: Neurobiologjia e gëzimit

12:49 pm | Atmosfera e Krishtlindjeve pushton metropolet europiane për javë të tëra. Pse aroma e biskotave, verës së nxehtë, “Last Christmas” në radio sjell buzëqeshje feste çdo vit? Fenomeni Krishtlindje në fokusin e neurologjisë. Para Krishtlindjeve rritet doza e gëzimit dhe e…

Nga një hotel luksoz në Kinë, gjenitë e teknologjisë infektojnë botën

Nga një hotel luksoz në Kinë, gjenitë e teknologjisë infektojnë botën

7:29 pm | “Pyetja nuk është nëse, por kur do të gjendemi përballë sulmit të parë kibernetik me…

Sony fajëson kinematë për mos shfaqjen e filmit për Kim Jong-un. Korea mohon të ketë gisht në sulmin kibernetik

Sony fajëson kinematë për mos shfaqjen e filmit për Kim Jong-un. Korea mohon të ketë gisht në sulmin kibernetik

5:44 pm | Sony Pictures Entertainment  është shprehur se ende dëshiron të shfaqë filmin për diktatorin e Koresë…

FOTOT/ Rusia “paralizohet nga bora”, trashësia e saj në Vladivostok arrin 3 metra

FOTOT/ Rusia “paralizohet nga bora”, trashësia e saj në Vladivostok arrin 3 metra

5:01 pm | Dimri i vërtetë ka treguar dhëmbët në Rusi,ku bora po paralzion gjithçka. Në qytetin Vladivostok…

Dossier

DOSSIER/ Si kaloi vizita e parë e Ibrahim Rugovës në Tiranë?

DOSSIER/ Si kaloi vizita e parë e Ibrahim Rugovës në Tiranë?

9:30 pm | Në vjeshtën e vitit 1990, kur po afrohej përvjetori i parë i themelimit të LDK-së, përmes një aktivisti tonin në Bon (Jonuzit) që kishte lidhje me Ambasadën e Shqipërisë, mbërriti ftesa e Ramiz Alisë për një takim me Ibrahim Rugovën……

‘Partia e Arbenëve’ dhe uzurpatorët e tribunave

‘Partia e Arbenëve’ dhe uzurpatorët e tribunave

7:30 pm | Nga Arben Meçaj Nuk do të desha të riktheja çështjen e 8 Dhjetorit ‘90, nëse…

DOSSIER/ Misteri i pazbardhur i darkës së 11 Dhjetorit 1990

DOSSIER/ Misteri i pazbardhur i darkës së 11 Dhjetorit 1990

10:12 am | Nga Arben Meçaj*   Për të 24-in vit i njëjti ritual. Dhjetori si Festë e…

DOSSIER/ 12 dhjetor ‘90, themelimi i Partisë Demokratike

DOSSIER/ 12 dhjetor ‘90, themelimi i Partisë Demokratike

7:09 pm | Ismail Kadare përshëndeti nga Franca: “Lulja çeli në dimër” ndërsa ish i burgosuri politik, shkrimtari…

Blogu TemA

Faqja kryesore e Gazetes TemA

Faqja kryesore