Gazeta Tema | Gazete e perditshme shqiptare
 
publish
Aktualitet

Eurokomisioneri Hahn: Presim hetime dhe dënime në të gjithë nivelet për korrupsionin

Eurokomisioneri Hahn: Presim hetime dhe dënime në të gjithë nivelet për korrupsionin

9:13 am | Eurokomisioneri për Zgjerimin, Johannes Hahn, thotë se Brukseli pret detime dhe dënime për të gjitha…

Trepça ka vlerë 2 mijë miliardë dollarë, prandaj Serbia nuk heq dorë

Trepça ka vlerë 2 mijë miliardë dollarë, prandaj Serbia nuk heq dorë

9:06 am | Nuk është e rastësishme këmbëngulja e Serbisë për pasurinë më me vlerë të Kosovës, Trepçën.…

FOTO LAJM: “Eshtë vërtet një natë e mirë, zonja Merkel”

FOTO LAJM: “Eshtë vërtet një natë e mirë, zonja Merkel”

9:30 pm | Radikalet e majt ne Greqi, duket se e kane mendjen tek Merkeli dhe diten e…

FOTOT/ Sunday Times njofton se Lavdrim Muhaxheri është vrarë

FOTOT/ Sunday Times njofton se Lavdrim Muhaxheri është vrarë

9:23 pm | (PAMJE SHQETESUESE)-Një ndër pjesëtarët më të njohur kosovarë në luftën e Sirisë dhe Irakut, Lavdrim…

Nje fitore historike, nje hap larg humneres historike

Nje fitore historike, nje hap larg humneres historike

9:02 pm |  Nga Panajot Barka   Zgjedhjet historike në Greqi përfunduan me fitorën e SYRIZA-s. Por perse ato…

La Blance

Lifestyle

Rajoni

Trepça ka vlerë 2 mijë miliardë dollarë, prandaj Serbia nuk heq dorë

Trepça ka vlerë 2 mijë miliardë dollarë, prandaj Serbia nuk heq dorë

9:06 am | Nuk është e rastësishme këmbëngulja e Serbisë për pasurinë më me vlerë të Kosovës, Trepçën. Por, sa është saktësisht vlera e Trepçës, nga e cila nuk po heq dorë me presione të vazhdueshme qeveria e Serbisë? Sipas presidentit shqiptar për…

FOTO LAJM: “Eshtë vërtet një natë e mirë, zonja Merkel”

FOTO LAJM: “Eshtë vërtet një natë e mirë, zonja Merkel”

9:30 pm | Radikalet e majt ne Greqi, duket se e kane mendjen tek Merkeli dhe diten e…

FOTOT/ Sunday Times njofton se Lavdrim Muhaxheri është vrarë

FOTOT/ Sunday Times njofton se Lavdrim Muhaxheri është vrarë

9:23 pm | (PAMJE SHQETESUESE)-Një ndër pjesëtarët më të njohur kosovarë në luftën e Sirisë dhe Irakut, Lavdrim…

Kush është Alexis Tsipras, kryeministri i ardhshëm grek?

Kush është Alexis Tsipras, kryeministri i ardhshëm grek?

7:47 pm | Politikani i majtë grek, Alexis Tsipras shihet si mjeshtër i politikës realiste. Ai është karizmatik,…

Sport

Superliga/Partizani e nis me barazim 2015-tën, në transfertën kundër Laçit

Superliga/Partizani e nis me barazim 2015-tën, në transfertën kundër Laçit

4:28 pm | Partizani e ka nisur me një barazim 1-1, në transfertë kundër Lacit  ndeshjen e parë për vitin 2015. Të kuqtë e drejtuar nga trajneri Shpqtim Duro u gjendën shumë shpejt në disavatazh ku në minutën 10-të malazezi Cetkovic shënon golin…

Ndeshja në Kupën e Italisë me Lazion, vendimtare për Inzagin

Ndeshja në Kupën e Italisë me Lazion, vendimtare për Inzagin

2:03 pm | E ardhmja e Pipo Inzaghit nën drejtimin e Milanit do të varet nga Lazio në…

VIDEO/Reali fiton mes vuajtjeve, Barcelona arrin një fitore tenistike 6-0 ndaj Elches

VIDEO/Reali fiton mes vuajtjeve, Barcelona arrin një fitore tenistike 6-0 ndaj Elches

11:31 am | Real Madridit ka arritur një fitore me shumë vuajtje në transfertë kundër Kordobas me rezultatin…

VIDEO/Lazio thellon krizën e Milanit

VIDEO/Lazio thellon krizën e Milanit

11:23 am | Milani është në krizë totale. Kuqezinjtë e drejtuar nga Pipo Inzagi kanë vijuar serinë e…

Ekonomia

Qasjet ndaj lehtësimit monetar të Bankes Qendrore Evropiane

Qasjet ndaj lehtësimit monetar të Bankes Qendrore Evropiane

7:35 pm | Nga Ermelinda Meksi*   Banka Qendrore Evropiane ka nisur se fundi një politikë të lehtësimit monetar sasior (Quantity Easing).Pikepyetja eshte: nëse Gjermania do t’i japë asaj lirinë e nevojshme për të kryer këtë ekspansionin monetar, me guximin e duhur. Megjithëse…

Spartak Ngjela: Po afrohet një cunam për ekonominë shqiptare

Spartak Ngjela: Po afrohet një cunam për ekonominë shqiptare

8:02 pm | Spartak Ngjela thotë se shumë shpejt në Shqipëri do të shpërthejë një krizë ekonomike, e…

Krijohet “Albanian Airways”, një kompani fluturimi kuvajtiane në Shqipëri

Krijohet “Albanian Airways”, një kompani fluturimi kuvajtiane në Shqipëri

7:00 pm | “Albanian Airways”, një kompani e zotëruar nga investitorë kuvajtian pritet të fillojë punën e saj…

Çmimi i naftës/Ahmetaj: Në tregun shqiptar është ulur me 20 %

Çmimi i naftës/Ahmetaj: Në tregun shqiptar është ulur me 20 %

5:12 pm | Ministri i Zhvillimit Ekonomit, Tregtisë dhe Sipërmarrjes, Arben Ahmetaj deklaroi se çmimi i naftës në…

Kulture

Homazh Sallakut në 80 vjetorin e tij të lindjes

Homazh Sallakut në 80 vjetorin e tij të lindjes

7:07 pm | Pellumb Kulla   DINOSAURËT   Në vitin 1997, në një moshë të madhe, vdiq në Moskë komiku i njohur Jurij Nikulin dhe Nju Jork Tajmsi i pat kushtuar kësaj ngjarje dy faqe të tëra gazete me shënime biografike dhe fotografi.…

Poeti dhe njerëzimi

Poeti dhe njerëzimi

5:42 pm | Nga Ilir Levonja   Ese për dyzimin dhe Jehuda Amakain   Në vitin 1994 kryeministri…

FOTOT e rralla/ Londra e viteve 1950, mes smogut dhe kapeleve të larta

FOTOT e rralla/ Londra e viteve 1950, mes smogut dhe kapeleve të larta

5:39 pm | Këto foto të pabesueshme, të marra nga fotografi  Robert Frank, tregojnë një botë të harruar…

Llogaritë e epokës në një zyrë partie

Llogaritë e epokës në një zyrë partie

5:14 pm | Nga Pëllumb Kulla*   Aty nga mesi i vitit 1989 në një zyrë të thjeshtë…

Hi-Tech

Twitter në luftë me Instagramin!

Twitter në luftë me Instagramin!

7:27 pm | Twitter  kërkuar nga përdoruesit e saj më të shpeshtë që të ndalojnë së postuari në këtë rrjet liknet e Instagramit. Që nga viti 2012, Instagram tërhoqi mbështetjen për opsionin që shfaqte një foto të Instagramit në Twitter. Që atëherë, fotot…

Arrestohet hakeri izraelit që thyente kompjuterat e yjeve

Arrestohet hakeri izraelit që thyente kompjuterat e yjeve

12:13 pm | Një burrë izraelit është arrestuar nga policia pasi dyshohet se ka hakuar kompjuterat e personave …

Kinë, pas Gmail hakohet edhe Microsoft Outlook

Kinë, pas Gmail hakohet edhe Microsoft Outlook

12:23 pm | Përdoruesit e shërbimit të postës elektronike të Microsoft u bënë subjekt i një sulmi hakerash…

Zuckerberg: Asnjë gjeni nuk mund të ndërtojë i vetëm një kompani

Zuckerberg: Asnjë gjeni nuk mund të ndërtojë i vetëm një kompani

12:21 pm | Mark Zuckerberg mendon se portretet mediatike jo rrallë herë i dekurajojnë individët për të ndërtuar…

Bota

Sondazhet, Syriza arrin fitore të thellë në zgjedhje

Sondazhet, Syriza arrin fitore të thellë në zgjedhje

6:28 pm | Sondazhet e para të publikuara në Greqi, të ashtuquajturat exit-polle, i japin SYRIZA-s së Alexit Tsipras një fitore të thellë, me një diferencë prej 12 pikësh. Menjëherë sapo është mbyllur procesi i votimit, në orën 19.00 me orën greke(ora 18.00…

“American Sniper” shkakton polemika të shumta

“American Sniper” shkakton polemika të shumta

5:10 pm | Publikimi i filmit “American Sniper” ka çuar në rritjen e kërcënimeve kundër myslimanëve në Shtetet…

ISIS ekzekuton një nga pengjet japoneze

ISIS ekzekuton një nga pengjet japoneze

11:15 am | Një video e shpërndarë mbrëmjen e djeshme tregonte trupin e pajetë të një prej dy…

Japonia do hetojë videon ku shfaqet vrasja e pengut japonez nga ISIS

Japonia do hetojë videon ku shfaqet vrasja e pengut japonez nga ISIS

5:48 pm | Autoritetet japoneze thanë se do të verifikojnë nëse video që pretendon se pengu japonez Haruna…

Dossier

Nderron jetë në Shkodër pinjolli i vjetër i Kapidanëve të Mirditës, Dedë Gjomarkaj

Nderron jetë në Shkodër pinjolli i vjetër i Kapidanëve të Mirditës, Dedë Gjomarkaj

7:02 pm | Nga Gjergj Marku   Sot vdiq Kapidani Deda i Gjonit te Markagjonit, perfaqesuesi i brezit te vjeter te Familjes Princore te Mirdites. Studiuesi R. Gurakuqi shenon: “Shqiperia zyrtare ka 70 vite qe ose i ka shkaterruar familjarisht permes burgosjeve, internimeve…

Bashkim Shehu shkruan për zhdukjen e një fallxhoreje pasi i hodhi fall Nexhmijes

Bashkim Shehu shkruan për zhdukjen e një fallxhoreje pasi i hodhi fall Nexhmijes

10:22 am | Në librin e tij të publikuar së fundmi, Bashkim Shehu shkruan edhe për zhdukjen e…

A ka pasur Enver Hoxha një sozi, që e zëvendësonte?

A ka pasur Enver Hoxha një sozi, që e zëvendësonte?

11:41 am | Djali i ish-kryeministrit Mehmet Shehu ka botuar një libër të ri. Në këtë libër, Bashkim…

Përgjigje për Muharrem Xhafën

Përgjigje për Muharrem Xhafën

5:42 pm | Nga Teodor Kareco   Zoti Muharrem, Ne shoqërinë e sotme diversiteti i mendimeve dhe qëndrimeve…

Blogu TemA

Faqja kryesore e Gazetes TemA

Faqja kryesore