Gazeta Tema | Gazete e perditshme shqiptare
 
publish
Aktualitet

Rama-Gruevski-Vuçiç-Mustafa, një përplasje zjarri

Rama-Gruevski-Vuçiç-Mustafa, një përplasje zjarri test

7:38 pm | Dita e parë e vizitës së Aleksandar Vuçiç në Tiranë kaloi e qetë dhe pa…

FOTO/ Tronditet Tirana, 3 të vdekur pas një përplasje me armë zjarri tek Shkencat e Natyrës. Policia ndalon autorët e krimit

FOTO/ Tronditet Tirana, 3 të vdekur pas një përplasje me armë zjarri tek Shkencat e Natyrës. Policia ndalon autorët e krimit test

7:03 pm | Masat ekstreme të policisë për ruajtjen e rendit dhe sigurisë për vizitën e kryeminsitrit serb…

“Ta çojmë Tiranën në drejtimin e duhur edhe për Dr. Halimin”

“Ta çojmë Tiranën në drejtimin e duhur edhe për Dr. Halimin” test

7:00 pm | Rikontruktimin e rrugëve, ndërtimin e një shkolle të re dhe pastrimin e plotë të Lumit…

Vatikani: Lejimi i martesave gay në Irlandë, disfatë për njerëzimin

Vatikani: Lejimi i martesave gay në Irlandë, disfatë për njerëzimin test

6:58 pm | Votat e  irlandezëve për të lejuar martesat mes homoseksualëve janë cilësuar si një “humbje për…

Një fillim i mbarë për Ballkanin

Një fillim i mbarë për Ballkanin test

6:34 pm | Nga Vilma Filaj-Ballvora Para gjashtë muajsh kreu i qeverisë së Shqipërisë Edi Rama vizitoi si i…

La Blance

Lifestyle

Rajoni

INTERVISTA/ Hubert Vedrine: Kur dështuam të bindim Millosheviçin test

INTERVISTA/ Hubert Vedrine: Kur dështuam të bindim Millosheviçin

6:32 pm | Hubert Vedrine është një ndër ministrat e jashtëm më jetëgjatë të Francës, në dy dekadat e fundit. Socialist, 68 vjeç, bashkëpunëtor i ngushtë i ish-Presidentit François Mitterrand, Vedrine shërbeu për pesë vjet rresht (1997-202), si ministër i jashtëm i kabinetit…

Gjyqi i trazuar i ‘Grupit të Drenicës’

Gjyqi i trazuar i ‘Grupit të Drenicës’ test

5:55 pm | Gjyqi i ish-luftëtarëve të UÇK-së të njohur si “Grupi i Drenicës”, i cili përfundoi ditën…

Zbardhet takimi Meta-Vucic: Vizita në Tiranë, moment historik

Zbardhet takimi Meta-Vucic: Vizita në Tiranë, moment historik test

5:19 pm | Kryetari i Kuvendit Ilir Meta e vlerësoi vizitën e Kryeministrit serb Aleksander Vučić në Tiranë…

Mediat e huaja dhe serbe komentojnë vizitën e Vuçiç: Historike! Mundësi për paqen në rajon

Mediat e huaja dhe serbe komentojnë vizitën e Vuçiç: Historike! Mundësi për paqen në rajon test

5:11 pm | Media serbe pasqyroi sot gjerësisht vizitën e kryeministrit serb, Aleksandar Vuçiç në Tiranë. Agjencia zyrtare…

Sport

Antonio Konte trondit Italinë, mund të largohet test

Antonio Konte trondit Italinë, mund të largohet

3:40 pm | Momente vendimtare për të ardhmen e Antonio Kontes në stolin e Italisë. Në një moment kur i duhet të përgatisë sfidën e Zagrebit kundër Kroacisë, trajneri i të kaltërve ndoshta duhet të luajë një tjetër ndeshje, atë në sallën e…

FIFA, një instuticion “arrogant”

FIFA, një instuticion “arrogant” test

3:37 pm | FIFA, një institucion sa popullor aq edhe enigmatik. Prapa perdes së hekurt të institucionit më…

Ja pse SHBA arrestoi zyrtarët e FIFA-s, duke tronditur botën e futbollit. Kush është “spiuni”

Ja pse SHBA arrestoi zyrtarët e FIFA-s, duke tronditur botën e futbollit. Kush është “spiuni” test

3:33 pm | Gjatë viteve të fundit, FIFA ka punuar në dy drejtime kryesore, forcimin e rregullave të…

“Tërmet” në FIFA

“Tërmet” në FIFA test

11:21 am | Në Zvicër janë arrestuar 6 funksionarë të lartë të FIFA-s, me kërkesë të Departamentit të…

Ekonomia

Rama viziton një biznes fason: Mbështetje ndaj bizneseve test

Rama viziton një biznes fason: Mbështetje ndaj bizneseve

5:11 pm | 1000 metra katror me një qera 1 euro, është ndihma që sipërmarrjes “Mito shpk”, në Berat, i është dhënë në kuadër të politikave nxitëse të qeverisë për rritjen e punësimit dhe nxitjen e sipërmarrjes. “Brenda 6 muajve,  në janar të…

Ishulli në Osum, shpallet projekti fitues

Ishulli në Osum, shpallet projekti fitues test

4:40 pm | Pas 24 orë diskutimesh dhe vlerësimesh për 12 projektet e prezantuara për ishullin e Beratit,…

Vuçiç premton autostradën Nish-Prishtinë-Durrës

Vuçiç premton autostradën Nish-Prishtinë-Durrës test

3:45 pm | Kryeministri i Serbisë Aleksandar Vuçiç kreu sot në Tiranë vizitën e parë në histori të…

Rruga e Kombit me pagesë shtyhet në fund të vitit

Rruga e Kombit me pagesë shtyhet në fund të vitit test

9:26 am | Rruga e Kombit me pagesë duket se, nuk do të funksionojë të paktën edhe për…

Kulture

“Dear Albania”/ Eliza Dushku: Zbulova vlerat e rralla të Shqipërisë test

“Dear Albania”/ Eliza Dushku: Zbulova vlerat e rralla të Shqipërisë

6:39 pm | Dokumentari “Dear Albania”, i aktores me origjinë shqiptare, Eliza Dushku, u prezantua mbrëmë në sallën “UNESCO” të Muzeut Historik Kombëtar në Tiranë. Një rrugëtim në 15 qytete të Shqipërisë, duke përfshirë edhe Tetovën dhe Prishtinën, në një guidë turistike promovuese…

Një libër për dy familje shqiptare në Perandorinë Osmane, që askush tjetër nuk do të mund ta shkruante përveç Noel Malcolmit

Një libër për dy familje shqiptare në Perandorinë Osmane, që askush tjetër nuk do të mund ta shkruante përveç Noel Malcolmit test

2:10 pm | Agjentë të Perandorisë: kalorës, kusarë, jezuitë dhe spiunë në botën mesdhetare të fundshekullit të gjashtëmbëdhjetë.…

Tirana e paraluftës, më shumë librari sesa kryeqyteti i sotëm i internetit

Tirana e paraluftës, më shumë librari sesa kryeqyteti i sotëm i internetit test

10:11 am | Ka pasur aq shumë librari të njohura dikur, saqë Tirana vetëm në vitin 2015 mundi…

Mali i Zi në mision për të shpëtuar delfinët e ujërave shqiptare të Adriatikut

Mali i Zi në mision për të shpëtuar delfinët e ujërave shqiptare të Adriatikut test

8:01 pm | Një grup shkencëtarësh malazezë po luftojnë për të mbrojtur habitatin e delfinëve në pjesën shqiptare…

Hi-Tech

Android M do të sjellë jetëgjatësi më të lartë të baterisë si dhe shfrytëzim më të vogël të memorjes RAM test

Android M do të sjellë jetëgjatësi më të lartë të baterisë si dhe shfrytëzim më të vogël të memorjes RAM

4:11 pm | Sipas Android Police, Google me prezantimin e Android M synon të përmirësojë jetëgjatësinë e baterisë dhe shfrytëzimin e memorjes RAM. Të gjitha gjasat janë që Google të publikuar një ndërtim për zhvilluesit gjatë konferencës I/O. Ky ndërtim do të ketë…

Më shumë se 4 miliard njerëz në botë nuk kanë akses në internet

Më shumë se 4 miliard njerëz në botë nuk kanë akses në internet test

4:09 pm | Numri i personave që kanë akses në internet është rritur me ritme të larta vitet…

Aplikacionet Microsoft Office dhe Skype do të integrohen në tabletët e rinj Android të Sony dhe LG

Aplikacionet Microsoft Office dhe Skype do të integrohen në tabletët e rinj Android të Sony dhe LG test

4:08 pm | Sony dhe LG do të fillojnë të shesin tabletat e tyre Android me disa nga…

7 arsye pse LG G4 është më i mirë për konsumatorët e biznesit se sa Galaxy S6

7 arsye pse LG G4 është më i mirë për konsumatorët e biznesit se sa Galaxy S6 test

4:03 pm | Nuk ka dyshim se LG G4 dhe Samsung Galaxy S6 janë dy nga smartfonët më…

Bota

Vatikani: Lejimi i martesave gay në Irlandë, disfatë për njerëzimin test

Vatikani: Lejimi i martesave gay në Irlandë, disfatë për njerëzimin

6:58 pm | Votat e  irlandezëve për të lejuar martesat mes homoseksualëve janë cilësuar si një “humbje për njerëzimin” nga Vatikani. Në reagimin e parë të nivelit të lartë nga Selia e Shenjtë për referendumin historik të javës së kaluar, Sekretari i Shtetit…

Erdogan provokon sërish debate në Turqi. Kërkon që imamit kryesor në vend t’i vihet në dispozicion avion privat: Edhe Papa e ka një të tillë…

Erdogan provokon sërish debate në Turqi. Kërkon që imamit kryesor në vend t’i vihet në dispozicion avion privat: Edhe Papa e ka një të tillë… test

5:38 pm | Presidenti turk, Recep Tayyip Erdoğan është burim i përhershëm lajmesh nga më të larmishmet. Sot…

Teologu homoseksual: Fiksimi pas seksit dhe gratë, arsyeja pse ISIS kërkon të vrasë gjithë perëndimorët

Teologu homoseksual: Fiksimi pas seksit dhe gratë, arsyeja pse ISIS kërkon të vrasë gjithë perëndimorët test

3:07 pm | Një historian homoseksual  i teologjisë në Oksford mendon se arsyeja pse ISIS kërkon “të zhdukë”…

Shpenzimet ushtarake mund ta çojnë Rusinë drejt katastrofës ekonomike

Shpenzimet ushtarake mund ta çojnë Rusinë drejt katastrofës ekonomike test

12:33 pm | Rusia pritet që të shpenzojë më shumë para për ushtrinë e saj këtë vit, se…

Dossier

INTERVISTA/ Hubert Vedrine: Kur dështuam të bindim Millosheviçin test

INTERVISTA/ Hubert Vedrine: Kur dështuam të bindim Millosheviçin

6:32 pm | Hubert Vedrine është një ndër ministrat e jashtëm më jetëgjatë të Francës, në dy dekadat e fundit. Socialist, 68 vjeç, bashkëpunëtor i ngushtë i ish-Presidentit François Mitterrand, Vedrine shërbeu për pesë vjet rresht (1997-202), si ministër i jashtëm i kabinetit…

Një libër për dy familje shqiptare në Perandorinë Osmane, që askush tjetër nuk do të mund ta shkruante përveç Noel Malcolmit

Një libër për dy familje shqiptare në Perandorinë Osmane, që askush tjetër nuk do të mund ta shkruante përveç Noel Malcolmit test

2:10 pm | Agjentë të Perandorisë: kalorës, kusarë, jezuitë dhe spiunë në botën mesdhetare të fundshekullit të gjashtëmbëdhjetë.…

Tirana e paraluftës, më shumë librari sesa kryeqyteti i sotëm i internetit

Tirana e paraluftës, më shumë librari sesa kryeqyteti i sotëm i internetit test

10:11 am | Ka pasur aq shumë librari të njohura dikur, saqë Tirana vetëm në vitin 2015 mundi…

FOTO LAJM/ “Sali, shihe krimin tënd në fytyrën time”

FOTO LAJM/ “Sali, shihe krimin tënd në fytyrën time” test

1:06 pm | Erjon Braçe ka kujtuar 26 majin e vitit 1996, kur Sali Berisha manipuloi zgjedhjet dhe…

Blogu TemA

Votoni kandidatin tuaj per Tiranen
Votoni kandidaten tuaj per Shkodren
Votoni kandidatin tuaj per Durresin