Gazeta Tema | Gazete e perditshme shqiptare
 
private
Aktualitet

INTERVISTA ( pjesa 2)/ Rama: Po këmbëngulim të bëhet drejtësi për 21 janarin. Meta i qëndron deklaratës për ndëshkimin e fajtorëve

INTERVISTA ( pjesa 2)/ Rama: Po këmbëngulim të bëhet drejtësi për 21 janarin. Meta i qëndron deklaratës për ndëshkimin e fajtorëve

11:10 pm | Në pjesën e dytë ne emisionin Shqip, kryeministri Rama ka folur për 21 Janarin dhe…

INTERVISTA/ Rama: Nuk ka monopol nafte, shqiptarët paguajnë më pak taksa në rajon. Tsipras e anuloi vet vizitën në Tiranë

INTERVISTA/ Rama: Nuk ka monopol nafte, shqiptarët paguajnë më pak taksa në rajon. Tsipras e anuloi vet vizitën në Tiranë

10:54 pm | Kryeministri Edi Rama, në një intervistë të dhënë në Shqip në Top- Channel ka folur…

Pse hesht Tirana zyrtare për zgjedhjen e Tsipras si kryeministër i Greqisë

Pse hesht Tirana zyrtare për zgjedhjen e Tsipras si kryeministër i Greqisë

9:22 pm | Të majtët radikalë fituan bindshëm në Greqi, duke dalë në fushatë me deklarata kundër masave…

Babai i Lavdrim Muhaxherit: Djali im nuk ka vdekur në Kobane

Babai i Lavdrim Muhaxherit: Djali im nuk ka vdekur në Kobane

8:55 pm | Mediat botërore kanë shkruar dje dhe sot se kosovari Lavdrim Muhaxheri, që prej më shumë…

FOTOT/ Me makina super luksoze, në protestën për çmimin e naftës

FOTOT/ Me makina super luksoze, në protestën për çmimin e naftës

8:35 pm | Këto janë disa nga fotot e postuara nga Lulzim Basha për protestën e mbajtur të…

La Blance

Lifestyle

Rajoni

Babai i Lavdrim Muhaxherit: Djali im nuk ka vdekur në Kobane

Babai i Lavdrim Muhaxherit: Djali im nuk ka vdekur në Kobane

8:55 pm | Mediat botërore kanë shkruar dje dhe sot se kosovari Lavdrim Muhaxheri, që prej më shumë se dy vityesh po lufton përkrah grupeve të Shtetit Islamik, është vrarë. Megjithatë, ky lajm është pak i besueshëm për babanë e tij, i cili…

Panos Kamenos i “Grekëve të Pavarur”, “fashisti” që bëri koalicion me “antifashistin” Cipras

Panos Kamenos i “Grekëve të Pavarur”, “fashisti” që bëri koalicion me “antifashistin” Cipras

7:23 pm | Lideri i Grekëve të Pavarur, që dëshiron të anulojë borxhin dhe akuzon hebrenjtë se paguajnë…

Haradinaj: Nesër sërish përballë qeverisë. Çdo ditë jemi vonë!

Haradinaj: Nesër sërish përballë qeverisë. Çdo ditë jemi vonë!

6:32 pm | Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës Ramush Haradinaj, ka përsëritur thirrjen për protesta nesër…

Ish- drejtori Halil Çela: Dokumentacioni i Trepçës është vjedhur nga Serbia

Ish- drejtori Halil Çela: Dokumentacioni i Trepçës është vjedhur nga Serbia

5:37 pm | Halil Çela, ish drejtori i përgjithshëm i Trepçës ka pohuar se qeveria e Kosovës ka…

Sport

Telashet tek Milani nuk kanë fund, El Sharaawy mund të humbasë sezonin

Telashet tek Milani nuk kanë fund, El Sharaawy mund të humbasë sezonin

7:08 pm | Telashet tek skuadra e Milani nuk kanë fund. Pas një starti negative të këtij viti duke mos arritur ende asnjë fitore kuqenjitë kanë marrë një tjetër lajm të keq nga infiermeria e klubit. Sulmuesi italian Stephan El Sharaawy ka pësur…

Ronaldo rrezikon 12 ndeshje per gjestin ndaj Edimar

Ronaldo rrezikon 12 ndeshje per gjestin ndaj Edimar

6:22 pm | Kristiano Ronaldo rrezikon një dënim të ashpër nga Federata Spanjolle e Futbollit. Sulmuesi i  Real…

Tifozët e Standartit të Liezhit shpalosin një banderolë ku i “presin kokën” lojtarit të Anderlehtit

Tifozët e Standartit të Liezhit shpalosin një banderolë  ku i “presin kokën” lojtarit të Anderlehtit

4:13 pm | Në ndeshjen e djeshme ndërmjet Standard Liezhit dhe Aderlehtit të trajnerit shqiptar Besnik Hasi, e…

FIFA nis hetimin ndaj Realit të Madridit

FIFA nis hetimin ndaj Realit të Madridit

4:05 pm | FIFA nis hetimin ndaj Realit të Madridit për të verifikuar nëse ka respektuar artikullin 19…

Ekonomia

Ulet edhe me 4 lekë për litër çmimi i naftës/ Rënia vjetore 19%

Ulet edhe me 4 lekë për litër çmimi i naftës/ Rënia vjetore 19%

7:02 pm | Teksa në vend është ndezur debati lidhur me çmimin e lartë të karburanteve në raport me vendet e rajonit dhe Europës, në pikat e pakicës ditët e fundit është konstatuar një tjetër rënie e çmimit, të naftës e benzinës, me…

Çelet kanali jeshil për lehtësimin e kontrollit doganor/ Rama: Doganat jo më pika pengmarrjesh për biznesin

Çelet kanali jeshil për lehtësimin e kontrollit doganor/ Rama: Doganat jo më pika pengmarrjesh për biznesin

6:08 pm | Kryeministri Edi Rama, i shoqëruar nga ministri i Financave Shkëlqim Cani dhe Drejtoresha e Përgjithshme…

Karburantet, IQT kontrolle të befasishme në pikat e shitjes për cilësinë

Karburantet, IQT kontrolle të befasishme në pikat e shitjes për cilësinë

4:30 pm | Pikat e tregtimit me pakicë të naftës janë kontrolluar në mënyrë të befasishme nga IQT,…

Haxhinasto: Hekurudha Shqipëri-Kosovë, do të nisim studimin e fisibilitetit

Haxhinasto: Hekurudha Shqipëri-Kosovë, do të nisim studimin e fisibilitetit

1:23 pm | Hekurudha Shqipëri-Kosovë do të ketë një të ardhme për gjithë rajonin tonë me infrastrukturë evropiane,…

Kulture

Presidenti i Komisionit të Venecias, Buquicchio nderohet me titullin “Doctor Honoris Causa”

Presidenti i Komisionit të Venecias, Buquicchio nderohet me titullin “Doctor Honoris Causa”

11:13 pm |    “Ne nuk duhet të kurrsesi të mendojmë që demokracia mund të ndërtohet njëherë e përgjithmonë, që liria është “e fituar” dhe se tranzicionet demokratike janë të pakthyeshme, sidomos nëse mendësia demokratike nuk është fituar në mënyrë të pakthyeshme. Jam…

FOTO/ Receti i një jete të lumtur? – Kur refuzon të plakesh!

FOTO/ Receti i një jete të lumtur? – Kur refuzon të plakesh!

7:21 pm | Këto foto janë publikuar   nga fotoreporteri rus Vladimir Yakovlev, i cili ka nisur në vitin…

Një tufë flokësh e presidentit Linkoln shitet në ankand për 25.000 dollarë

Një tufë flokësh e presidentit Linkoln shitet në ankand për 25.000 dollarë

3:27 pm | Një koleksion i rrallë me relike të ish-presidentit Abraham Linkoln është shitur në vlerën e…

Shuhet Demis Roussos, këngëtari që ishte i famshëm për këngët sa edhe për veshjet e tij

Shuhet Demis Roussos, këngëtari që ishte i famshëm për këngët sa edhe për veshjet e tij

3:02 pm | Këngëtari  i 60 milionë albumeve të shitura në mbarë botën Demis Roussos është ndarë nga…

Hi-Tech

VIDEO/Realizimi fatastik i reklamës, e bërë nga makina Volvo

VIDEO/Realizimi fatastik i reklamës, e bërë nga makina Volvo

7:37 pm | Kompania që merret me reklamat e makinave të Volvos ka bërë një realizim fantastik. Kompania ka përgatitur një reklame të shkëlqyeshme dhe mhanitëse ku I ngjan më shumë një filmi me metrazh të shkurtër. Reklama është shumë mahnitse ku tregon,…

VIDEO/ Nëpërmjet syzeve eSight, një nënë e verbër shikon djalin e saj të sapolindur

VIDEO/ Nëpërmjet syzeve eSight, një nënë e verbër shikon djalin e saj të sapolindur

6:21 pm | Një nënë e verbër 29-vjecare, pati mundësinë që të shohë djalin e saj të porsalindur…

Detajet e para të Porsche Cayennit të ri

Detajet e para të Porsche Cayennit të ri

5:40 pm | Kompania e Porsche ka dhënë detajet e para për Porschin e ri që pritet të…

Shpikësit e aplikacioneve fitojnë më shumë para se yjet e Hollivudit

Shpikësit e aplikacioneve fitojnë më shumë para se yjet e Hollivudit

5:14 pm | Shpikësit e aplikacioneve janë duke fituar më shumë para se yjet e Hollivudit dhe gjatë…

Bota

Spanjë/ Jet-i luftarakë grek përplaset me bazën ushtarake, 10 të vdekur

Spanjë/ Jet-i luftarakë grek përplaset me bazën ushtarake, 10 të vdekur

8:16 pm | Dhjetë njerëz kanë vdekur pas një aksidenti, kur një xhet luftarak  jet në një bazë ushtarake në Spanjë, thotë Ministria e Mbrojtjes. Zyrtarë ushtarakë thanë se jet-i grek F-16 u përplasë  me avionë të tjerë duke sjellë shpërthimin në bazën…

Nuk është lojë e lehtë për Robin Hood-in

Nuk është lojë e lehtë për Robin Hood-in

5:41 pm | Nga Spiros Moskovou   “Ne as nuk do të provokojmë prishjen me partnerët tanë dhe as…

Kujtime nga Auschwitzi: “Kam refuzuar të vdes”

Kujtime nga Auschwitzi: “Kam refuzuar të vdes”

10:56 am | Pas nëntë ditë luftimesh të ashpra afër kampit, një heshtje e pazakontë mbërtheu një seksion…

Nga Al Qaeda tek rebelët çeçenë, rrjeti që alarmon Europën

Nga Al Qaeda tek rebelët çeçenë, rrjeti që alarmon Europën

10:15 am | Një Europë e infiltruar, e kolonizuar, e përshkuar nga rrjete që kërkojnë, stërviten, përplasen por…

Dossier

Kujtime nga Auschwitzi: “Kam refuzuar të vdes”

Kujtime nga Auschwitzi: “Kam refuzuar të vdes”

10:56 am | Pas nëntë ditë luftimesh të ashpra afër kampit, një heshtje e pazakontë mbërtheu një seksion të Auschwitzit, aty ku Eva Mozes Kor, atëherë 10 vjeç, ishte fshehur me motrën e saj binjake, Miriamin. Heshtja u thye në orët e pasdites.…

96 vjet nga vdekja/ A u helmua Ismail Bej Vlora nga kundërshtarët e tij politikë?

96 vjet nga vdekja/ A u helmua Ismail Bej Vlora nga kundërshtarët e tij politikë?

10:27 am | Si sot 96 vjet më parë, krijuesi i shtetit shqiptar, Ismail Bej Vlora, ndërroi jetë…

Nderron jetë në Shkodër pinjolli i vjetër i Kapidanëve të Mirditës, Dedë Gjomarkaj

Nderron jetë në Shkodër pinjolli i vjetër i Kapidanëve të Mirditës, Dedë Gjomarkaj

7:02 pm | Nga Gjergj Marku   Sot vdiq Kapidani Deda i Gjonit te Markagjonit, perfaqesuesi i brezit…

Bashkim Shehu shkruan për zhdukjen e një fallxhoreje pasi i hodhi fall Nexhmijes

Bashkim Shehu shkruan për zhdukjen e një fallxhoreje pasi i hodhi fall Nexhmijes

10:22 am | Në librin e tij të publikuar së fundmi, Bashkim Shehu shkruan edhe për zhdukjen e…

Blogu TemA

Faqja kryesore e Gazetes TemA

Faqja kryesore