Gazeta Tema | Author Archives
 
Home » Entries posted by TemA Online
Artikuj shkruar nga blumani
Gjakprishurit dhe mendjeprishurit

Gjakprishurit dhe mendjeprishurit

Nga Mero Baze   Fahri Mysliun e kam mik dhe koleg. Në vitet ‘90 kemi punuar së bashku për Zërin e Amerikës dhe më pas kemi ruajtur kontaktet në distancë. Është ndër brezat e parë të gazetarisë profesioniste në Kosovë, i një gazetarie raportuese, paksa protokollare, por korrekte dhe e përgjegjshme. Është ndoshta raportuesi më […]

Armando Duka vazhdon me të vetën: Nuk na interesojnë tre pikët, por paqja me Serbinë

Armando Duka vazhdon të thotë se Shqipërisë nuk i interesojnë tre pikët në tavolinë, pas ndërprerjes së ndeshjes Serbi-Shqipëri. Si të ishte politikan apo aktivist i paqes në botë, dhe jo president i FSHF-së, ai thotë se i intereson më shumë paqja me Serinë, se sa marrja e tre pikëve nga Shqipëria. “Do të respektojmë […]

Lexo me shume »

Për t’i bërë karshillëk festimit të shtatëdhjetë vjetorit të çlirimit që komunistët po organizojnë në gjithë vendin, Kunati vendosi të gjejë një veprimtari analoge, që të mbushë boshllëkun me festa për gjithë vitin, me qëllim që të shmangë festat që i bëjnë vazhdimisht Jarit për të marrë pjesë. Po ashtu, ky është një shans i […]

Lexo me shume »
INTERVISTA/ Ushtaraku francez: Unë e ndava Mitrovicën, Europa vdiq në Prishtinë

Komandanti i forcave speciale franceze Zhak Hogar ka pranuar se ishin trupat franceze ato që e ndanë Mitrovicën në vitin 1999. Detyra jonë ishte të vendosnim një vijë ndarëse mes shqiptareve dhe serbëve. Këtë e bëmë në lumin Ibër, zbulon ai. Zhak Hogar, njeriu që, sipas dëshmisë personale, ka ndarë Kosovën, ka publikuar një libër […]

Lexo me shume »
1/3 e kryeqytetasve, të gatshëm të votojnë një kandidat të pavarur për kryebashkiak

Nga Eduard Zaloshnja Nga një sondazh që zhvillova në kryeqytet në dy javët e para të tetorit, në kuadër të serisë së sondazheve BAROMETER, rezulton se vetëm 67.5% e tiranasve që morën pjesë në zgjedhjet e 23 qershorit 2013, janë të vendosur të votojnë sot për një nga partitë që ishin në garë.  Rreth 60% […]

Lexo me shume »
Abuzimi/ Rritet me 30 lekë çmimi i cigareve, edhe pse akciza nuk ka hyrë në fuqi

Tregtarët e cigareve kanë shfrytëzuar rritjen e lajmëruar të taksave për të nxjerrë përfitime shtesë në dëm të konsumatorëve. Edhe pse akciza e re hyn në fuqi, pas disa muajsh, çmimi i cigareve në treg është rritur sakaq deri në 15 për qind ose 30 lekë për paketë. Përmes ministrit të Shëndetësisë, Qeveria nxitoi ta […]

Lexo me shume »
Studimi, 1 në 5 persona kryejnë seks që 14 vjeç në Shqipëri

Një në pesë persona në Shqipëri, kryejnë seks që në moshën 14-vjeçare në Shqipëri. Ky është rezultati i një studimi të bërë nga Instituti i Shëndetit Publik në Shqipëri. Për këtë studim u pyetën rreth 5 mijë persona në shkolla të ndryshme të vendit. Studimi ka nxjerrë edhe disa shifra të tjera shqetësuese. Kështu, 1.7% […]

Lexo me shume »
INTERVISTA/ Senatori Murphy: Vuçiç po e pret me padurim Ramën

Kryetari i nënkomisionit për Çështjet Europiane pranë Komisionit për Marrëdhëniet me Jashtë në Senatin amerikan, Christopher Murphy deklaron se kryeministri serb e pret me padurim Ramën. Në një intervistë për “Zërin e Amerikës”, senatori Murphy shprehet se në rastin e një incidenti të tillë, udhëheqësit politik dhe njerëzit e thejshtë duhet të ulen së bashku […]

Lexo me shume »
INTERVISTA/ Romano Prodi: Shqipëria e Serbia të nxisin njëra-tjetrin për t’u bërë pjesë e BE

Shqipëria dhe Serbia duhet të nxisin njëra-tjetrën në rrugën drejt integrimit Europian duke shmangur konfliket dhe duke krijuar një klimë bashkëpunimi mes tyre. Këtë e ka shprehur ish-kryeministri italian Romano Prodi, si dhe ish-president i KE-së, në studion e “A1 Report”. Duke u ndalur tek incidentet gjatë ndeshjes së futbollit Serbi-Shqipëri 14 nëntor në Beograd, […]

Lexo me shume »
Kosova, me fusnotë edhe në Shqipëri

Shqipëria sivjet ka qenë nikoqire e Kongresit Gjeologjik Karpato Ballkanik (CBGA2014) që është mbajtur nga 24 deri më 26 shtator, ndërsa në të Kosova është shkruar me fusnotë. Rreth 20 pjesëmarrës nga Kosova përfshirë përfaqësues të Ministrisë së Zhvillimit Ekonomik, Bordit për Miniera e Minerale si dhe kandidatë për doktorantë në fushën e gjeologjisë kanë […]

Lexo me shume »
Page 1 of 2033123Next ›Last »