Gazeta Tema | Archive | Ekonomia
 
Home » Archives by category » Aktualitet » Ekonomia
Kriza në Greqi/Nishani informohet nga Sejko mbi pasojat e mundshme në Shqipëri test

Kriza në Greqi/Nishani informohet nga Sejko mbi pasojat e mundshme në Shqipëri

Presidenti i Republikës, Bujar Nishani zhvilloi një takim pune me Guvernatorin e Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko lidhur me situatën bankare dhe krizën financiare, pas referendumit në Greqi. Zyra e shtypit e Presidencës njofton se gjatë këtij takimi, Kreu i Shtetit kërkoi nga Guvernatori Sejko të informohej imtësisht rreth rreziqeve të mundshme ndaj sistemit tonë […]

Merkel në Tiranë/ Ahmetaj për TemA TV: Vizitë historike. Sfidë përmirësimi i imazhit (VIDEO) test

  Vizita e kancelares gjermane Angela Merkel në Tiranë, veç rëndësisë në aspektin politiko-ekonomik ka një kuptim domethënës, atë të PR-it, pra vëmendjes që tërheq Shqipëria pozitivisht në arenën ndërkombëtare. Kështu është shprehur ministri i Zhvillimit Ekonomik, Turizmit, Tregtisë dhe Sipërmarrjes, Arben Ahmetaj, në një intervistë për TemA TV. Kjo vizitë, u shpreh ministri Ahmetaj, […]

Lexo me shume »
Nafta sërish drejt çmimit historik, edhe pse çmimi në bursa nuk është rritur test

Çmimi i karburanteve në tregun vendas po u rikthehet sërish rekordeve të së shkuarës, duke iu afruar niveleve të larta historike. Në pikat me pakicë, nafta u shtrenjtua sërish ditët e fundit duke cekur nivelin 187 lekë për litër, ndërsa benzina po kuotohet me 188 lekë për litër, raporton TCH. Jashtë kamerave, tregtarët thonë se […]

Lexo me shume »
Shqipëri-Gjermani, nënshkruhen 6 marrëveshje me vlerë 118 milionë euro test

Shqipëria nënshkroi me Gjermaninë 6 marrëveshje bashkëpunimi financiar me vlerë rreth 118 milionë euro. Marrëveshjet u nënshkruan nga ambasadori gjerman në Tiranë, Helmut Hoffman dhe ministri i Financave, Shkëlqim Cani. Diplomati gjerman vuri në dukje se marrëveshjet e arritura do t’i shërbejnë zhvillimit ekonomik të vendit dhe përmirësimit të disa shërbimeve të rëndësishme për banorët, […]

Lexo me shume »
Tregëtimi i karburanteve/ ISHTI gjobit 21 subjekte, 19 prej tyre shisnin jashtë standardeve test

Pas inspektimeve gjatë muajit maj në pikat e tregtimit me pakicë dhe shumicë të karburanteve, Inspektoriati Shtetëror Teknik dhe Industrial (ISHTI) ka gjobitur 21 subjekte, nga të cilat 2 për mungesë dokumentacioni dhe 19 për tregtim të karburanteve dhe nënprodukrteve jashtë standardit. Sipas burimeve zyrtare të ISHTI-së, gjithashtu u bllokuan 11 pika në të gjithë […]

Lexo me shume »
Ndërtimi i nënstacionit të ri në Çorovodë/ Gjiknuri: Pagesat e energjisë po i kthejmë në investime test

Në kuadër të investimeve në sektorin energjitik, Operatori i Shpërndarjes së Energjisë Elektrike nisi punën për ndërtimin e nënstacionit të ri 110/35/10 kV në afërsi të qytetit të Çorovodës, një investim ky prej 257 milion lekësh. Ministri i Energjisë dhe Industrisë, Damian Gjiknuri inspektoi nisjen e punës për nënstacionin ndërsa theksoi se investimi do të […]

Lexo me shume »
TemA TV/ Adrian Civici: Sistemi financiar shqiptar, i pavaruar nga bankat greke. Nuk ka nevojë për panik test

Nga Irida Feshti Eksperti i ekonomisë analizon në TemA TV krizën greke: Nuk ka vend për panik në Shqipëri Sistemi Bankar Shqiptar mbetet i paprekshëm nga një dalje e mundshme e Greqisë nga Eurozona – kështu u shpreh për TemA TV eksperti i ekonomisë Adrian Civici. Filialet e bankave greke në vendin tonë janë të […]

Lexo me shume »
TAP shkarkon 60 milionë euro; vetëm në fazën e parë pritet ndërtimi i 100 km rrugë test

Gërmimet e para kanë nisur tashmë nga Çorovoda, me ndërtimin e rrugëve të aksesit dhe urave. Përgjatë të gjithë gjurmës së gazsjellësit do të ndërtohen dhe përmirësohen rreth 100 km rrugë, është parashikuar rehabilitimi i 42 urave ekzistuese dhe ndërtimi i 3 urave të reja. Vlera e perafert e investimit ne fazen e pare do […]

Lexo me shume »
Rezervat valutore të Shqipërisë arrijnë rekord 2.2 miliardë euro, në 2014-n test

Rezervat valutore të vendit arritën në një nivel rekord në fund të vitit 2014, sipas statistikave të publikuara së fundmi nga Banka e Shqipërisë. Ky është niveli më i lartë rekord i arritur ndonjëherë, jo vetëm në vlerë absolute, por edhe në muaj importe, raporton Monitor. Sipas statistikave, në 2014-n, rezervat valutore u rritën me […]

Lexo me shume »
Sejko-Rokanas: Banka e Shqipërisë, mbështetje të plotë për bankat me kapital grek test

Guvernatori Gent Sejko garantoi Ambasadorin grek në Tiranë Rokanas se  Banka e Shqipërisë do të ofrojë mbështetje të plotë për bankat me kapital grek dhe theksoi se zgjidhja e krizës greke është në të mirë të të dyja vendeve. Guvernatori Sejko ka diskutuar me ambasadorin grek në Shqipëri në një takim të zhvilluar dje në ambientet […]

Lexo me shume »
Page 1 of 337123Next ›Last »