Gazeta Tema | Archive | Suplement
 
Home » Archives by category » Aktualitet » Suplement
Informaliteti/ Haxhinasto: Pagesat e qytetarëve për taksitë sipas taksimetrit, certifikim serviseve test

Informaliteti/ Haxhinasto: Pagesat e qytetarëve për taksitë sipas taksimetrit, certifikim serviseve

Ministri i Transportit dhe Infrastrukturës, Edmond Haxhinasto, prezantoi të premten paketën e re të masave kundër informalitetit në fushën e transportit rrugor. Kjo paketë prek të gjithë transportin ndërqytetas duke përfshirë edhe taksitë. “Ky plan masash qe u miratua në mbledhjen e fundit të qeverisë, ka një kalendar specifik për zbatimin e tij duke nisur […]

INTERVISTA/ Melda Yildiz Pencapligil: Burrat në Turqi e kanë frikë gruan në parlament! test

Nga Ahmet Dursun Melda Yildiz Pencapligil, ka lindur në Turqi. Studimet Universitare i ka realizuar në degën Ekonomi/Finanacë. Pas diplomimit, punoi në Bankën Popullore në Turqi dhe në Ministrinë e Kulturës dhe Turizmit po në Turqi. Në vitin 2000 së bashku me familjen (për shkak të punës së bashkëshortit) nisën të jetojnë në Shqipëri. Ka dy […]

Lexo me shume »
Ismail Kadare sjell “Mëngjeset në kafe Rostand”  test

  Shtëpia botuese « Onufri » sjell për lexuesit shqiptar një përmbledhje të shkrimtarit të madh shqiptar, Ismail Kadare, « Mëngjeset në kafe Rostand ». Libri është një përmbledhje e shënimeve të shkrimtarit tonë në Paris, ku pqrfshihen esse, shënime kritike, letra, synopse etj, të cilat « Onufri » i ka përmbeldhur në një libër. Gazeta TemA po boton dy shënime […]

Lexo me shume »
Ditari i Kosovës/ Ne, “çlirimtarët” e Istogut test

Nga Mero Baze Istogu ishte atë ditë qyteti më i zbrazët në botë. Një rrugë e shkretë, pa asnjë njeri, vitrina të thyera, dyqane të plaçkitura dhe një qetësi vdekjeje. Për një moment hezituam të zbrisnim nga makina, nga droja se ndonjë snajper mund të ishte vendosur ende diku në ndonjë dri- tare. Krisi më […]

Lexo me shume »
Zgjedhjet lokale në Greqi një test për zgjedhjet evropiane test

Greqia do të votojë sot për turin e parë të zgjedhjeve lokale të para si një test për koalicionin e djathta socialiste e Adonis Samaras, përballë partisë të së majtës radikale “Syriza” dhe shihet si një barometër politik para zgjedhjeve evropiane. Dhjetë milionë persona janë thërritur që të zgjedhin 325 bashkiakë dhe 13 presidentë rajonesh, por […]

Lexo me shume »
INTERVISTA/ Zef Mazi: Energjia bërthamore në botën e nesërme test

Zef Mazi ka qenë njëri ndër diplomatët me përvojë të sistemit tonë diplomatik, kurse sot është Asistent Special i Drejtorit të Përgjithshëm për Strategjinë, të Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike. U desh një leje e posaçme nga Agjencia që zoti Mazi të jepte këtë intervistë për JAVA, në të cilën analizon sfidat e sigurisë, teknologjisë […]

Lexo me shume »
Çikla elegance nga e kaluara test

Nga Andi Qinami Shkruhej para disa ditësh se dikush ishte ngritur për të rrëzuar shtatoren e Ahmet Zogut (akoma për disa, i vetëshpalluri) mbretit të shqiptarëve, duke marre përsipër pa të keq autorësinë e veprimit. Dikush tjetër u kishte kujtuar ndergjegjjeve, ashtu si për disa vjet më parë, se themelimi i disa forcave të caktuara […]

Lexo me shume »
Hëna Këlcyra rrëfen çastet e fundit të Eqerem Bej Vlorës test

Në fund të muajit mars, Hëna Këlcyra do të përmbyllë një nga dëshirat e saj për të rikthyer në Shqipëri eshtrat e babait të saj, Ali Këlcyra dhe eshtrat e  Eqerem Bej Vlorës, i cili ka jetuar pranë familjes Këlcyra deri në minutën e fundit të jetës. Eqerem Bej Vlora është i varrosur në Vjenë, […]

Lexo me shume »
Dossier/ Merita Zaloshnja: Konferenca e Gushtit 92, shfaqja më e shëmtuar e PD-së test

Nga Luljeta Progni*   Kur filluan të duken qartë shenjat e një gare protagonizmi ndërmjet themeluesve të PD-së, kryesisht midis Pashkos e Berishës? Protagonizmi ndërmjet Sali Berishës dhe Gramoz Pashkos, ishte shfaqur që në fillim. Të gjithë i mendonin si liderët e PD-së. Ishin natyra të ndryshme. Berisha karizmatik, imponues, dallohej që në fillim, se […]

Lexo me shume »
Bota në 2030-ën sipas CIA: Hegjemoni kineze dhe pushtet individual test

    Përgatitur nga Ilir Yzeiri   Shërbimet inteligjente amerikane sapo kanë bërë publik raportin e tyre për « Tendencat globale »(« Global Trends ») i cili parashikon se çfarë do të ndodhë me botën në njëzetë vjetët e ardhshme. National Intelligence Council (NIC) kushëriri i vogël analitik i CIA-s ka parashikuar në mënyrë tepër serioze gjendjen e botës […]

Lexo me shume »
Page 1 of 512345