Zululand: Hila e Kikia komentojnë protestën e opozitës. Ndërsa Nano solidarizohet me Arbana Xharrën

Hila-Kikia-Zululand.jpg

Nano e hapi Zululandin e sotëm me një gjest solidarizues me Arbana Xharrën, të cilën e ka kërcënuar një ekstremist islamik në facebook. “Këta njerëz që kërcënojnë janë një soj i pervertuar human”, tha Nano. Dhe menjëherë më pas në ekran shfaqet një foto e Kastriot Isamit me Dritëro Agollin që është duke dhënë shpirt […]

Read more

Godole në Zululand: “Nuk më ka shock-uar simpatia për Enver Hoxhën që doli nga sondazhi”

godole.jpg

Jonila Godole, gazetare, në të njëjtën kohë edhe drejtoreshë e Institutit për demokraci, media e kulturë, ka folur sot në Zululand mbi një dokumentar me titullin “Fëmijët e diktaturës”, në të cilën dëshmojnë për regjimin komunist të Enver Hoxhës katër persona që nw atw kohw kanë qenë fëmijë. Ajo tha se “nuk ishte e befasuar […]

Read more

Reagon Bes Kallaku, ja e vërteta e largimit nga Portokallia: Shihemi këtë sezon në…

Besard-Kallaku.png

Prej disa ditëve me rradhë, në media qarkullon një lajm ku thuhet se aktori i mirënjohur Besart Kallaku ka braktisur programin “Portokalli” për një emisjon tjetër në Itali i quajtur “Zelig” në “Canale 5”. Ka qenë vetë Besi i cili ka hedhur më tepër dritë mbi këtë lajm. Përmes një postimi në rrjetin social Facebook, […]

Read more

Zululand: Nazarko e Nano për Agollin. “Agolli është ADN-ja e Shqipërisë”, tha Nazarko. “Ishte i talentuar, por shumë i lidhur me diktaturën”, tha Nano

shpetim-nazarko.jpg

Nazarko mbrojti gjatë gjithë kohës në Zululand idenë që Agolli si tregimtar e si poet ishte i bërë njësh me tabanin, ai ishte ADN-ja e shqiptarëve, ai ishte me të gjitha veset e vrituet e shqiptarëve”. Nano vetë tha se “e çmonte Agollin si poet (jo si tregimtar), e çmonte edhe në pikëpamje humane, por […]

Read more

Mark Marku në Zululand: Dritëro Agolli nuk është kolos i letërsisë. Ka qenë një shkrimtar i talentuar. Por i ka shërbyer regjimit komunist

Mark-Marku.jpg

Sonte në Zululand ishte i ftuar Mark Marku. Por këtë herë jo si opinionist politik, por si kritik letrar e njohës i letërsisë, sepse argument i bisedës ishte Dritëro Agolli. Marku shprehu qysh në fillim mospajtimin e tij me vlerësimet e fryra që i janë bërë këto ditë, por edhe në të gjallë të Agollit, […]

Read more

Mustafa Nano në Zululand ngre pikëpyetje mbi megaprojektin imagjinar të portit të Karpenit dhe denoncon rolin e Endri Fugës, “ortakut të kryeministrit”, në këtë histori

Nano-zululand.jpg

Mustafa Nano është fokusuar sot te investimi i shumëdiskutuar mbi portin e Karpenit. Nano ka bërë një resume të historisë së këtij projekti, të cilën gjatë gjithë emisionit e ka parë me dyshim duke ngritur pikëpyetje. “Më bëjnë që ta shoh me dyshim një numër gjërash, siç janë fakti që kompania ‘Star Bridge..’ ka si […]

Read more

Zef Preçi e Aurora Sulçe në Zululand: Investimi 1 miliard Euro për tre vjet është ose e pamundur, ose me plot rreziqe

AURORA-SULCE.jpg

Sot Mustafa Nano kishte ftuar në studion e Zululand, Zef Preçin dhe Aurora Sulçen të cilët folën për nismën e qeverisë “Rama” për të investuar 1 miliard euro në ekonomi në tre vitet e ardhshme. Sipas Preçit kjo nismë konsiston në kryerjen e investimeve publike me paratë e privatëve, të cilët do të rimbursohen për […]

Read more

Pëllumb Xhufi në Zululand kundër klerikëve të huaj në Shqipëri e pro idesë së Qoses mbi ndarjen e Kosovës

Pellumb-Xhufi.jpg

Sonte në Zululand ishte i ftuar Pëllumb Xhufi, me të cilin Nano foli për përplasjen midis kishës katolike dhe myftinisë në Shkodër mbi faltoren në kalanë e Rozafatit. Xhufi ka publikuar para dy ditësh një shkrim të vetin, në të cilin shprehte shqetësimin e vet mbi këtë përplasje. “Shteti duhet të ndërhyjë dhe duhet të […]

Read more

Lekë Tasi në Zululand: Shqipëria dominohet nga kaosi; për të patur sukses në turizëm, ne duhet të mbetemi provincialë

Leke-Tasi.jpg

Në Zululandin e sotëm ishte i ftuar Lekë Tasi, të cilin Mustafa Nano e prezantoi si “piktor, publicist e intelektual publik të një soji të veçantë”. Biseda u vërtit rreth marrëdhënieve të aktualitetit me historinë. Tipari dominues i kohëve të sotme në Shqipëri, sipas Lekë Tasit, është kaosi, të cilin ne e kemi të trashëguar […]

Read more