#NdihmoniAnxhelen/ Jepni edhe ju kontributin tuaj sado të vogël per ti rithyer buzëqeshjen /Anxhela Nocka. Kliko Ketu
mbyllet per 10 sekonda ose kliko X

VIDEO/ Momenti i sherrit të “presor” Gazit me gazetaret

gazi.jpg

Ky është momenti i debatit të aktorit Gazmend Paja me gazetaret, që ka shkaktuar debate të shumta këto ditët e fundit. Aktori quhet “presor” nga regjisori Kiço Londo. Përveç debatit, aktori ka sulmuar gazetarët edhe një ditë më parë në emisionin “Pasdite” në Top Channel, duke i quajtur shumë prej tyre, gazetarucë. DEBATI ME "PROFESOR" […]

Read more

Dritëroi në burgologjinë e Visar Zhitit

zhiti.jpg

Në librat “Rrugët e Ferrit” dhe “Ferri i çarë”, të botuara para ca vitesh, që autori i tyre, Visar Zhiti, i quan me neologjizëm “burgologji”, ndër të tjera gjejmë dhe copëza rrëfimesh për shkrimtarin Dritëro Agolli e të tjerë, të cilat dëshmojnë, mbase më mirë se një intervistë sot, të vërteta dhe ndjesi, me realizëm […]

Read more

75 vjet, Lefter Çipa!

lefter.jpg

Pas përjetësimit të krijimtarisë së veprimtarisë së tij në Memorialin e Polifonisë “Gurë e tinguj” në Pilur, në nderim të mjeshtrit të madh, për 75-­vjetorin e tij të lindjes, mbrëmjen e pardjeshme u organizua në Teatrin Kombëtar Eksperimental “Kujtim Spahivogli” të Tiranës takimi “Një natë me fjalën e Leftër Çipës”. Një mbrëmje kushtuar veprimtarisë së […]

Read more

Lazër Stani: Si më shpëtoi Dritëro Agolli dhe mbështetja që i dha mbesës së “armikut” Abaz Kupi

dritero-17.jpg

Asokohe as nuk e kishte ëndërruar se një ditë do të takonte Dritëro Agollin. Atë, që e cilësonte, si poet të madh, të parin e shkrimtarëve në krye të Lidhjes së Shkrimtarëve Shqiptarë dhe Artistëve. Ndërsa, sot pas takimit të parë me të, në sallën “Ali Kelmendi” në Pallatin e Kulturës, e kujton Dritëro Agollin, […]

Read more

Austria, mbështetje dhe promovim të fortë për projektet kulturore/ Kumbaro takim me homologun austriak dhe personalitete të tjera

kumbaro-dhe-homologu-austriak.jpg

Kultura si pasaportë është slogani i Ministrisë së Kulturës, edhe në bashkëpunimet e saj me Austrinë – një axhendë e pasur dhe përgjegjësi të reja midis Vjenës dhe Tiranës. Viti Kulturor 2018 Shqipëri – Austri Ministrja Mirela Kumbaro ishte e ftuar nga homologu i saj, Ministri Federal për Çështjet e Artit, Kulturës, Kushtetutës dhe Medias […]

Read more

New York Times artikull për Shqipërinë: Arkeologjia nënujore pasuri për turizmin

1446522926289862525.jpg

Arkeologjia nënujore shqiptare  ka zënë nje vend të rëndësishëm brenda New York Times. Prestigjiozia amerikane i ka dedikuar një artikull promovimit që po i bën vendi ynë turizmit perms gjetjeve arkeologjike në thellësi të ujrave detare. “Shqipëria po promovon zbulimet arkeologjike nënujore në brigjet jugperëndimore të vendit për të rritur interesin e publikut dhe për […]

Read more

Kur të huajt e duan vendin tonë më shumë se ne: Eurodeputeti slloven i shqetësuar për digat në zona të mbrojtura në Shqipëri

soltes.jpg

Në një deklaratë një ditë përpara votës në Parlamentin Europian për rezolutën mbi progres raportin e Shqipërisë, eurodeputeti slloven Igor Soltes është shprehur i shqetësuar për numrin e madh të projekteve energjetike në Shqipëri të planifikuara në zona mjedisore të mbrojtura. “Si anëtar i grupit të të gjelbërve, unë jam në mënyrë të veçantë i […]

Read more

Agolli shkrimtar i realizmit socialist? Ja çfarë shkruan vetë Dritëroi për këtë (dhe një poezi që “tronditi” sistemin)

agolli-1.jpg

Pasi ndërroi jetë, shkrimtari i madh Dritëro Agolli është sulmuar ashpër nga disa analistë, si shkrimtar i realizmit socialist dhe që ka ndikuar në dënimin e disa poetëve dhe shkrimtarëve. Por çfarë shkruante vetë shkrimtari për këtë gjë? “Realizmi socialist ishte një metodë dogmatike letrare që ka ekzistuar vetëm në teorinë dhe kritikën letrare dhe […]

Read more

“Kur e vërteta vjen nga larg”, libri i ri i gazetarit Robert Goro

  Një atentat ndaj korrespondentit të BBC në Athinë; kërcënime për gazetarët dhe akuza qeveritare ndaj BBC gjatë ngjarjeve të 1997-s në Shqipëri; “trimat e Arkanit” që kërkojnë gazetarët e BBC në Prishtinë, më 24-25 mars 1999; vdekje të dyshimta gazetarësh gjatë Luftës së ftohtë, vrasje, rrëmbime, intimidime gazetarësh në ditët tona. Gjithë këto janë […]

Read more

Array
(
  [0] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 3
      [name] => Aktualitet
      [slug] => aktualitet
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 3
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 82416
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 3
      [category_count] => 82416
      [category_description] => 
      [cat_name] => Aktualitet
      [category_nicename] => aktualitet
      [category_parent] => 0
    )

  [1] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 21
      [name] => Kulture
      [slug] => kulture
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 49
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 2355
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 21
      [category_count] => 2355
      [category_description] => 
      [cat_name] => Kulture
      [category_nicename] => kulture
      [category_parent] => 0
    )

  [2] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 14
      [name] => Lifestyle
      [slug] => lifestyle
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 14
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 22659
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 14
      [category_count] => 22659
      [category_description] => 
      [cat_name] => Lifestyle
      [category_nicename] => lifestyle
      [category_parent] => 0
    )

)
Top
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
X