Gazeta Tema | Archive | Opinion | 249
 
Home » Archives by category » Opinion (Page 249)
Debati i së dielës: “Mos shkruaj si kurvë”- i përgjigjet Andi Kananaj Edison Ypit

Në përgjgjie të shkrimit të Edison Ypit “Vdisni si burra” Nga Andi Kananaj Ti thua se: “Është turp i madh Burri të kërkojë pare me përzhitje”. Jep përkufizime nga Olimpi me gjalpë e djathë që ndërton po vetë në një shkrim për një komunist imagjnar. U tregon ish – të persekutuarve Cv-në karakteriale me të […]

Lexo me shume »
Apatia, prelud i diktaturës

Nga Bilal Kola Nisur nga emotivja dhe solidariteti njerëzor, pafundësisht do të kisha dëshiruar dhe uruar që Liraku të ishte një “hero i vogël dhe i padukshëm” që mllefin ndaj pabesisë dhe padrejtësisë së qeverisë ta vetë-kufizonte vetëm në marrjen mbrapsht të asaj që besimplote i dha – votën e tij. Si një mortal i […]

Lexo me shume »

Heronj dhe hajvanë

8 komente
Heronj dhe hajvanë

Nga Imer Mushkolaj Në kohën kur hajvanë gjen me bollëk, neve na duhen heronj – heronj të gjallë. Modele që na tregojnë se jo gjithçka duhet lënë në dorë hajvanëve Në kohën kur heronjve të vërtetë dhe të tjerëve të shpifur që nuk rrojnë më po iu thuren lavde e ngriten përmendore, heronj të tjerë […]

Lexo me shume »
Kryeministër, me të rinjtë s’ka shaka!

Nga Arnold Grabocka 1. Analistët faqebardhë Është shumë e admirueshme puna e analistëve politikë në Shqipëri. Ata, ndryshe nga qeveria, kanë shumë ideale për të ndarë me ne. Ata, ndryshe nga qeveria, e kryejnë shumë mirë dhënien e imazhit të një shteti pluralist, ku debati dhe diskursi kritik janë ende një komoditet i lexuesit. Provë […]

Lexo me shume »
Flet prof. Vangjel Kici, gjeologu i vjetër shqiptar: E vërteta për naftën shqiptare dhe gjendjen e saj

Prof. Vangjel Kici ka udhehequr disa studime shkencore, mjafte pikante, sidomos ato te Shqiperise lindore dhe veriore. Kjo i dha atij mundesine te kompletoje njohjen stratigrafike pothuajse per gjithe Shqiperine, fat qe asnje tjeter nuk e ka patur. Kjo paleogjeografi dhe ky perfytyrim i ri gjeologjik hap perspektive te jashtezakoneshme per nafte dhe gaz ne […]

Lexo me shume »
Shqiptarja.com, Anila Basha: Ja çfarë bëmë në një vit!

Nesër mbushet një vit nga koha e daljes në treg të gazetës shqiptarja.com. Drejtoresha Anila Basha, në një intervistë për Temën, tregon sesi ka qenë ky vit i parë për zërin më të ri të shtypit shqiptar. Zonja Basha, u bë një vit nga dalja në treg e Shqiptarja.com. A ia arriti qëllimit për të […]

Lexo me shume »
T’i përgjigjemi sot Forumit Shqiptaro- Amerikan për Demokraci për të kujtuar Lirakun!

Nga Shinasi Rama Mbrëmë vonë mora një e-mail nga një grup djemsh e vajzash te reja të Forumit Shqiptaro-Amerikan për Demokraci. FSHAD organizon një vigjilje përkujtimore të heshtur para Misionit të Përhershëm të shtetit shqiptar në OKB në përkujtim e në nderim të Lirak Bejkos. Vigjilja do të mbahet sot në darkë në ora 17:30 […]

Lexo me shume »
Nikoliçi kundër arnautëve

Nga Agron Bajrami Shumica e njerëzve në Ballkan historinë e mësojnë nga librat kombëtare të historisë, në shkolla dhe jashtë tyre, të shkruar nga historianët shtetërorë, detyra e të cilëve është të përkrahin pushtetin në ndërtimin dhe ruajtjen e miteve, pa të cilat, sikur që është zakon të thuhet, mbreti do të kishte mbetur i […]

Lexo me shume »
Sot kemi trishtim për një aktivist më pak për drejtësi, por kemi mundësi të reflektojmë

Nga Kristi Pinderi Ta themi hapur: po dëgjojmë për ditë e muaj të tërë lajme nga më makabret sa të gjithë ndihen si të mpirë apo krejt imunë para befasisë apo habisë. Këto të dyja nuk na bëjnë më efekt në përditshmërinë tonë. Tashmë nuk na habit më asgjë dhe asnjë. Për këtë arsye lajmi […]

Lexo me shume »
Prognozë paraprake për skenarin 4-polar Berisha-Rama-Meta-Topi

Nga Eduard Zaloshnja Nga deklaratat e kohëve të fundit të partive të vogla, duket se skena paraelektorale e 2013-ës do t’i ngjajë shumë asaj të 2009-ës. Në zgjedhjet e 2009-ës, u futën në garë dy koalicione të mëdha, të udhëhequra përkatësisht nga Berisha e Rama, dhe dy koalicione të vogla, të udhëhequra përkatësisht nga Meta […]

Lexo me shume »