Gazeta Tema | Archive | Opinion | 292
 
Home » Archives by category » Opinion (Page 292)
Nga krimi në krim

Nga Erion Braçe 3 vite më parë, në Roskovec-Fier, mu në derën e shtëpisë e në prani të familjarëve të tij, u vra deputeti i Partisë Socialiste, Fatmir Xhindi! Deputeti Fatmir Xhindi u vra në nisje të fushatës elektorale për zgjedhjet e përgjithshme të vitit 2009! Deputeti Fatmir Xhindi u vra ne mes te nje […]

Lexo me shume »
Carla del Ponte mban fajin pse Millosheviçi vdiq pa u dënuar për krimet në Kosovë

Nga Augustin Palokaj   Një prej roleve të gjykatave është që me verdiktet e tyre, përveç dënimit të personave për veprat e kryera, të sjellin edhe ndjenjën e drejtësisë për viktimat dhe me dënimet të tërheqin vërejtjen kriminelëve të tjerë potencialë që të bëjnë krime të tilla. Pra dënimet kanë edhe qëllim parandalimin e krimeve […]

Lexo me shume »
Disa mendime të Ardian Klosit!

PËR ÇIMENTON, SAVIANON DHE BERISHËN “Se ‘Shqipëria ka uri për çimento’, – tha kryeministri ynë. Se ‘është mafia që ka uri për çimento në Shqipëri’, – tha Roberto Saviano. Më ngjan Shqipëria shpesh me një femër që e kanë nxjerrë ta shesin.E Bukura e Dheut është bërë e përdalë…”   PËR POLICINË DHE BAKSHISHIN “Dje, më […]

Lexo me shume »
Fshati punoka më shumë se qyteti!

Nga Ilir Beqja   Më shumë shqiptarë punojnë në fshat, në shumë qytete shteti mbetet punëdhënësi më i madh   Struktura e ekonomisë sonë tregon se jemi një ekonomi ku pjesa private zë një komponente shumë të rëndësishme, më shumë se 80%. Brenda pjesës private, bujqësia dhe aktivitete të tjera të lidhura me të përbëjnë […]

Lexo me shume »
Ministri Ksera gënjeu, vetëm në 55 qendra banimi janë 650 mijë të papunë

Nga Përparim Halili   Qeveria shqiptare me kryeministrin Sali Berisha në krye e ka kthyer në “ushqim” mashtrimin me shifrat e rritjes së pagave, të pensioneve, të ardhurave për frymë, të mirëqenies e punësimit të popullatës, duke publikuar “non stop” vetëm shifra e të dhëna false. Në shumë raste, del e mashtron vetë kryeministri Berisha, […]

Lexo me shume »
Me diplomë në xhep nuk kam frikë nga ty, o Jetë

Nga Ermal Petushi   Jam i bindur që arsimimi i lartë sot konsiston në indoktrinim në masë, master në “Teknika Korrupsioni Bashkëkohore”, luftë me pedagogun për notën tënde, stres kolektiv, garanci për papunësi, harxhim lekësh, harxhim kohe, trashje trush etj etj etj….dhe po jua shpjegoj përse: Jeni 21 vjeç, sapo jeni diplomuar në Universitetin “Xhaxhi […]

Lexo me shume »
Etika si identitet i një shoqërie

Nga Namir Lapardhaja   Në mjediset e jetës së përditshme, si rrugë, kafene, autobusë, makina të vogla, sidomos të shtrenjta, në pika interneti, në mjedise të pastra, vërehet në mënyrë shqetësuese ndotja e fjalorit të komunikimit, të cilën po e quaj “ndotja fjalorike”. Etika, edhe pse në pamje të parë një tematikë e këtillë mund […]

Lexo me shume »
Sindikatat shqiptare në “1 Maj”, banket me… qofte e kikirika!

Nga Përparim Halili   Një drejtues sindikate në Shqipëri më njoftoi dje me mesazh në adresën time se me rastin ditës së “1 Majit”, do të organizonte një aktivitet sindikal. I telefonova drejtuesit sindikalist (siç e quan veten), për më tepër hollësi rreth aktivitetit. Ja biseda e zhvilluar me të: UNË: – Çfarë do të […]

Lexo me shume »
PD e PS mashtrojnë 26 parti

Nga Kreshnik Spahiu   Sali Berisha dhe partia e tij nuk ka pasur, nuk ka dhe nuk do ketë vota për të qeverisur Shqipërinë. Numri i përgjithshëm i votuesve të PD, duke përfshirë edhe votat e manipuluara, nuk kalojnë 25% të listave të qytetarëve me të drejtë vote. Këtë numër votuesish, gjithmonë në ulje nga […]

Lexo me shume »
Zgjedhjet e 2013-ës dhe votuesit e 2021-shit

Nga Eduard Zaloshnja   Në një opinion të Ermal Hasimes të titulluar “Shqipëria pas 10 vjetësh” (ribotuar në respublica.al – http://www.respublica.al/permbajtje/2012/4/25/shqiperia-pas-10-vjetesh), autori arrin në përfundimin që, nëse duam të përllogarisim ndryshimin pas 10 vjetësh, do të duhet t’i heqim sytë nga drejtuesit e vitit 2022 dhe t’i kthejmë sytë nga votuesit e vitit 2022. Thënë […]

Lexo me shume »