#NdihmoniAnxhelen/ Jepni edhe ju kontributin tuaj sado të vogël per ti rithyer buzëqeshjen /Anxhela Nocka. Kliko Ketu
mbyllet per 10 sekonda ose kliko X

Serbët: “Tmerr, Maqedonia do të bëhet Shqipëri”

serbet.png

Në Serbi lajmi se gjuha shqipe do të bëhet zyrtare në Maqedoni ka tronditur vendasit. Portali serb “Informer” ka shkruar një artikull me titull: “Tmerr, Maqedonia do të bëhet Shqipëri”, pas daljes në media të lajmit se partia e Zoran Zaev-it, LSDM-ja, ka arritur marrëveshje me partitë shqiptare, ku kusht kryesor ishte zyrtarizimi i shqipes […]

Read more

Luftë verbale në Ballkan

tren-1.jpg

Nga Beogradi në Banja Lukë e Prishtinë politikanët flasin për luftë e shkëputje. Kuptohet menjëherë: kemi të bëjmë me politikanë, të cilëve po iu marrin fund argumentet për ruajtjen e pushtetit, mendon Frank Hofmann. Nga Frank Hofmann Për Ambasadën amerikane në Sarajevë, Milorad Dodik është ndërkohë persona non grata. Presidenti i pjesës serbe të Bosnje-Hercegovinës […]

Read more

Mitropoliti malazez Amfilohije: Tradhtia më e madhe e Malit të Zi është njohja e pavarësisë së Kosovës

malazezi.jpg

Mitropoliti i kishës ortodokse të Malit të Zi, Amfilohije Radoviq ka provokuar sërish me deklaratat e tij anti-shqiptare. “Vetëm të pakokët mund të heqin dorë nga Kosova e Metohia. Vetëm të pakokët kanë mundur të pranojnë shkëputjen e Kosovës dhe Metohisë nga Serbia, dhe nga Mali i Zi. Ata janë pa kokë dhe pa ndërgjegje”, […]

Read more

Ballkani në tranzicion i rrezikuar nga populizmi i djathtë

populizmi.jpg

Populizmi politik veçanërisht ai i djathtë, po rrezikon disa demokraci liberale në Evropën Perëndimore, por edhe vendet ballkanike në tranzicion.  Forumi për liritë ekonomike në Tiranë, solli një studim të bërë nga American Enterprise Institute, mbi faktorët dhe rreziqet që sjell një politikë e tillë. Ai mori si shembull zhvillimet në Hungari, ku pakënaqësitë e […]

Read more

Zhvillohet protesta antishqiptare në Shkup, mesazhe “kërcënuese” edhe ndaj Edi Ramës

maqedoni.jpg

Ka përfunduar qetë protesta e nacionalistëve maqedonas në Shkup, të organizuar nga shoqata “Tvrdokorni”. Përfaqësuesit e kësaj shoqate, kanë paralajmëruar se do të vazhdojnë protestën, deri sa të mos shfuqizohet “Platforma Shqiptare”. “Do ta shkatërrojmë këtë copë letre”, ka thënë një përfaqësues i protestuesve, lidhur me deklaratën e partive shqiptare të përgatitur nga kryeministri shqiptar, […]

Read more

Mesiç: Haradinaj shumë shpejt kthehet në Kosovë

mesic.jpg

Ish-presidenti kroat, Stipe Mesiç, mbështet lirimin e liderit të AAK-së, Ramush Haradinaj, i cili po mbahet nën masën e lirimit me kusht në Francë. Deklarata e tij u bë gjatë qëndrimit të tij në Kosovë, ka vizituar sot partinë opozitare, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), ku “Unë u vura në dijeni për çështjet politike […]

Read more

Plani anti-emigrim i Akademisë Rumune shokon studentët

akademia-rumune.png

Një iniciativë nga forumi kryesor rumun për shkencën dhe kulturën, Akademia Rumune, për të ndaluar “largimin e trurit” duke detyruar studentët në universitetet shtetërore të punojnë në vend pas diplomimit ka shkaktuar zemërim. Organizatat e studentëve thonë se kjo u kujton një politikë të ndjekur nga regjimi komunist në Rumani në vitet 1980. Propozimi erdhi […]

Read more

Presidenti i Maqedonisë Ivanov i ankohet Britanisë për Shqipërinë: Të dënohet përzierja në punët e brendshme nga fqinjët

takimi-maqdon.jpg

Presidenti i Maqedonisë Gjorge Ivanov në takimin sotëm me Sir Allan Dankan, ministër shtetëror për Evropën dhe Amerikën në Britaninë e Madhe dhe Irlandës veriore, iu ankua atij për ndërhyrjen e vendeve fqinjë në punët e brendshme të vendit të tij. Kreu i shtetit fqinj edhe më parë ka shprehur pakënaqësinë, pas takimit në Tiranë […]

Read more

Array
(
  [0] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 3
      [name] => Aktualitet
      [slug] => aktualitet
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 3
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 82438
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 3
      [category_count] => 82438
      [category_description] => 
      [cat_name] => Aktualitet
      [category_nicename] => aktualitet
      [category_parent] => 0
    )

  [1] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 13
      [name] => Rajoni
      [slug] => rajoni
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 13
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 8543
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 13
      [category_count] => 8543
      [category_description] => 
      [cat_name] => Rajoni
      [category_nicename] => rajoni
      [category_parent] => 0
    )

)
Top
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
X