Ja partitë politike me emra të çuditshëm, 114 regjistrime ne Gjykatë

21 Mars 2011, 17:05Politika TEMA

AMA News/ Shqipëria pa dyshim mund të jetë vendi me më shumë parti politike se në çdo vend tjetër të rajonit. 114 parti politike janë regjistruar në Gjykatën e Tiranës që nga viti 1990 deri ne vitin 2011-të.

Një listë e gjatë me parti emrat e të cilave nuk i kemi dëgjuar askund. Ndër partitë më të çuditshme mund të veçohet ajo me emrin Partia Lidhja Fshatare Shqiptare, e cila në vitin 2007 me vendim gjykatë ka ndryshuar emër në Partinë Demokracija e Re Europjane me kryetar Koçi Tahirin.

Kjo forcë politike është e regjistruar në KQZ për garën elektorale te 8 majit. Kësaj liste i shtohet dhe Partia Qytetare Shqiptare e cila është regjistruar që në vitin 2008 ne gjykatë.  Në top listën e partive të çuditshme, është dhe ajo e Rrugës së Vërtetë Shqiptare me kryetar Muharrem Dodën.  E duke qëndruar tek rruga, në këtë listë është dhe partia Rruga e Lirisë, me kryetarë Shukranë Mundën, forcë që nuk mungojnë në asnjë garë elektorale, edhe pse përqindja e votuesve të tyre mbetet gjithnjë e pa përfillshme.

Ashtu si Italianët që kanë partinë Forca Italia, dhe në Shqipëri nuk mund të mungonte Forza Albania me kryetar Iledin Pilatin. Nostalgjiket e regjimit komunist përfaqësohen me disa parti, që janë regjistruar në gjykatë, ndër ato Partia Ideali Komunist,  Partia Komuniste e Shqipërisë dhe Partia Komuniste e Shqipërisë 8 Nëntori me kryetar Preng Çuni.

Ambjentalistet gjithashtu përfaqësohen me disa emra të partish, ndër të cilat Partia Lidhja e Blerte Shqiptare e regjistruar në gjykatë që në vitin 2005 me kryetarë Brixhilda Kokëdhimën.

Edhe biznesmenët e kanë një përfaqësi në gjykatë me emrin Partia e Biznesit Shqiptar, kryetar i te cilës është Luan Shazivari.  Që nga viti 2010 deri në vitin 2011 në Gjykatë janë regjistruar 7 parti të reja, të cilat janë në garë për zgjedhjet e 8 majit.

Emrat e partive “fantazme”

Partia Konservatore (PK) – Armando Ruço

Partia e Punës së Shqipërisë (PPSH) – Xhevdet Pataj

Partia Lëvizja për të Drejtat dhe Liritë e Njeriut  – (LDLNJ) Ligoraq Karamelo

Partia Emigracioni Shqiptar (PESH) – Kostaq Papa

Partia Ambientaliste (PA )-  Nasi Bozheku

Partia Demokracia e Re Europiane Shqiptare –( PDRESH) Koçi Tahiri

Partia Demokracia Paqësore e Shqipërisë (PDP) – Haki Hysa

Partia Forca Albania (PFA) – Iledin Pillati

Partia Demokratike Peza  Gjirokastër e Shqipërisë (PDPGJSH) – Fetah Dedej

Partia Socialkristiane e Shqiperisë  ( PSKSH) Fran Bruka

Partia Bashkësia Kombëtare Shqiptare (PBKSH) – Henry Perolli

Partia Lidhja e Blertë Shqiptare (LBSH ) Brixhida Kokëdhima

Partia për Mbrojtjen e të Drejtave të Punëtorëve (PMDPSH) Kadri Isufaj

Partia Aleanca Popullore( PAP) – Fatjon Softa

Partia Demokratike Demokracia  e Re e Djathte Shqiptare (PDDRDSH) – Petrit Kallçishta

Partia e Reformave  Demokratike Shqiptare (PRDSH) – Skënder Halili

Partia Aleanca Liberal  Demokrate e Shqipërisë (PALD) – Pirro Prifti

Partia Bashkimi  Demokrat Shqiptar (BDSH ) – Ylber Valteri

Partia Lëvizja Monarkiste  Demokrate Shqiptare (PLMDSH) – Guri Durollari

Partia Aleanca  Nacionale Shqiptare ( PAN ) – Eduart Perjaku

Partia Integrimi  Social Kombëtar ( PISKSH) – Petrit Memia

Partia e Çështjeve Shqiptare (PÇSH) –  Bujar Shurdhi

Partia Shqiptare Atdheu ( PSHA) – Artan Vucaj

Partia Rruga e Vërtetë Shqiptare (PRVSH) – Muharrem Doda

Partia Rruga e Lirisë ( PRRL) – Shukrane Muda

Parti për Mbrojtjen e  të Drejtave të Emigrantëve ( PMDE) –  Ymer Kurti

Partia e Sigurisë  Kombëtare Shqiptare ( PSKSH) – Haxhi Bardhi

Partia Komuniste e Shqipërisë 8 Nëntori ( PKSH 8 Nentori) – Preng Çuni

Partia Ardhmëria Shqiptare ( PASH) – Emin Subashi

Partia Lidhja Kombëtare Shqiptare ( LKSH) – Ismet Mehmeti

Partia Aleanca për Mirëqenie dhe Solidaritet( AMS ) – Koço Danaj

Partia e Pajtimit  Kombëtar Shqiptar  (PPKSH) – Spartak Dobi

Partia Bashkimi  Republikan Shqiptar ( PBR) – Zane Llazi

Partia e të Drejtave të Mohuara ( PDM ) – Eduart Ypi

Partia Lëvizja Punëtore Shqiptare ( PLPSH) – Shefqet Musaraj

Partia Aleanca  Socialiste Shqiptare ( PASSH) – Rasim Mulgeci

Partia e Biznesit Shqiptar ( PB) – Luan Shazivari

6 komente në “Ja partitë politike me emra të çuditshëm, 114 regjistrime ne Gjykatë”

 1. merre me leng se mishi u maru says:

  e eshte e vetmi aktivitet qe bo lek normal …dhe neve leku na pelqen shum po edhe ndonje cop mish po spati lek po si perfundim edhe legu i mishit prap i nir eshte e rendesishme te jet qyl rrofte qyli per te gjith ti tregojme europes se si behet politika se ne e kemi pas lende mesimi dikur ishte ne e rendesishmja qe te dipllomoheshe dhe keta me siguri e kan pas 10…ahhahh

 2. Falcon says:

  ca te bejne te shkretet..mundohen me vjedh ndonje lek..te gjithe mendojne ,,kur beri parti nje idiot si sali berisha pse te mos bejme dhe ne

 3. tasitaplasi says:

  hahaaaaaa vetem te lagjija ime nuk eshte krijuar akoma parti. po shkoj ta boj nji nuk i dihet ta kem hyn nuk del.

 4. dymi says:

  Aksioma me e re: sa me shume parti aq me pak demokraci. Kjo aksiome ka vetem nje kusht: duhet te kete jo me pak se 4-5 parti qe te funksionoje ajo ( aksioma)

 5. Vllazeni says:

  Qeka çregjistru ajo “Partia Shqiptarët për Muzikë”
  Agron Llakaj pati hedhur idenë e themelimit të Partisë Demo-Muslimane. As ai s’doli gjë.
  Po atë: Partia e Shpellarëve në Qytet. (Këtë duhet ta themelojë Sala sa t’i fusin shkelmin prej aty ku është)
  Shpresojmë de…….derisa të ikin qytetarët në shpellë…..
  O Zot, çere bohet, mer amon!

 6. heretiku says:

  Berisha se shpejti do te krijoje partine e re “Ta bejme Shqiperine si Vicidoli”

Comments are closed.

Lini një Përgjigje