Nga Eliza Dushku, tek ‘Falja e Gjakut’ dhe filmi për Shkëlzenin

16 Shtator 2011, 20:30Politika TEMA

Pas takimit me Eliza Dushkun, aktoren me origjinë shqiptare në Hollivud, Lulzim Basha ka takuar sot edhe regjisorët dhe producentët e filmit “Falja e Gjakut”, fitues i Ariut të Argjendtë në festivalin e filmit të Berlinit, për skenarin më të mirë.  “Falja e Gjakut” është realizuar nga amerikani Joshua Marston dhe bashkëproducenti shqiptar. Sipas një njoftimi të Bashkisë, filmi gëzon shumë shanse që të nominohet për çmimin Oskar, për skenarin më të mirë.

E kështu në mbarë botën do mësohet historia e një familje shqiptare, që ngujohet brenda për shkak se babai i tyre vret komshiun për një copë tokë. Babai arratiset, vajza e tij, e shkëlqyer në mësime, dhe djali, mjaft tip popullor, mbyllen brenda. Ata kanë Facebook, përdorin teknologjinë, por janë të izoluar për shkak të një krimi mesjetar. Në njoftimin e bashkisë thuhet se Basha e ka vlerësuar si shumë realist skenarin e filmit. Kështu, ish-ministri i Brendshëm është krenar që e mbarë bota do mësojë se këtu njerëzit kanë frikë nga vetëgjyqësia, se një norma kanunore mesjetare shkatërron jetë njerëzish. Përballë përpjekjes së Eliza Dushkut për të dokumentuar se sa e mirë është Shqipëria, kjo duket një bombë. Por nuk është e vetmja. Një nga emrat më të njohur në Hollivud do prodhojë një film për historinë e trafikut të armëve përmes Shqipërisë. Në qendër të tij do jenë emra si Shkëlzen Berisha e Fatmir Mediu. Këtyre shembujve kaq të rëndë i shtohen të tjerë filma të Hollivudit, ku imazhi për shqiptarët është rrënues si Taken, Inside Man, My Moms’ New Boyfriend, disa seri të Law and Order, nga The Simpsons etj. Në këtë vend skenare filmash të shfaqen gjithandej. Vetëm nga jeta politike e Bashës kushedi çfarë perlash hollivudiane do dilnin,me vjedhje, gjyqe, vrasje e grabitje zgjedhjesh.

 

23 komente në “Nga Eliza Dushku, tek ‘Falja e Gjakut’ dhe filmi për Shkëlzenin”

 1. çami says:

  Uleritem me te drejte per poshtrimin tek filmi;L Amerika, keta pisat tone skenariste bejne filma me aspekte negative , nuk ka asgje pozitive ky popull ? keta legenat jetojne ne Shqiperi me duket?

  1. tg usa says:

   Po pse o burra shkoni akoma me mentalitetin e enver qofte largut qe vetem genjente boten jashte qe jemi me mire se gjithe bota kur nuk kishte as tre dite buke po pse cfar po i gjen vedet e tjera qe bejne filma te tille ndoshta shume e shume gjera me te renda se keto filma qe jane ne kete artikull.Mbahuni bre burra se nuk ka gje per tu shkruar dhe per te bere artikuj per keto gjera fare pa peshe per shqiperine dhe shqipetaret.Ata u ngujuan ata ne norvegji shkojne e vrasin 100njerez te pa fajshem.

 2. ermali Londer says:

  Filmi medoemos duhet te filloje me fshatin ku ka lindur dhe eshte rritur Berisha, Vuçidolin, dhe pastaj me femirine dhe rinine e Shkelzenit, e pastaj me martesen e tij me ate plaken 50 vjeçare dhe te vijoje me perpjekjet per tu pasururar deri te Gerdeci dhe 21 Janari, dhe te mbyllet me votat e 8 Majit. Ne vend te epilogut te paraqitet Berisha i Pare ne moshen 100 vjeç ne mergim si Zogu i Pare

  1. xhoni says:

   skena me prekese do ishte tek filmi “21 sklleverit e gerdecit” kur baxhanku i sales
   do thote”na vrau shala e lirijes” ku ne sfond duket edi rama me pandi majkon duke dhene nje shishe uji xhejmsit per t’i dhene pak zemer sales..Filmi mbyllet me egzekutimin e nje karroce
   hekuri qe ishte shkaktare e kesaj tragjedie..dhe banoret e gerdecit te gjithe me nje lap tap ne dore i kerkonin falje berishes per akuzat e tyre..nje popull qe e meriton poshtrimin..

 3. nela says:

  Nga natyra ne shqiptaret nuk e themi kollaj fjalen e mire .Dhe atje ku cdo gje eshte e bukur ne prape do e gjejme nje gozhde nastradini . Por kanuni i Lek dukagjinit ka ardhe koha qe te shfuqizohet dhe vendin e saj ta zene ligjet e shtetit . Mos ti shikojme gjerat bardhe e zi por te luftojme fenomenin, sepse eshte reale

 4. José Pablo Baraybar says:

  José Pablo Baraybar, antropolog ligjor, me origjinë peruane, njëzet vitet e fundit ka punuar si ekspert i OKB-së, mbi shumicën e skenave të krimeve të luftës dhe gjenocidit, si në Haiti, Ruanda, Bosnjë e Hercegovinë, Kroaci dhe në Kosovë, në një intervistë dhënë për gazetën zvicerane Le Temps, shpjegon përpjekjen e tij për të hyrë në të ashtuquajturën “Shtëpi e Verdhë” në veriun e Shqipërisë. Ai ka hyrë në Shqipëri bashkë me përkthyesin e tij pa mandat kontrolli.

  “Hyrëm në Shqipëri si turistë, por na kuptuan dhe më pas u paraqitëm si inxhinierë rrugësh. Sipas tij, përkthyesi ishte Lulzim Basha. “E kam dëgjuar vitin e kaluar të thotë se gjithë kjo histori e organeve ishte broçkulla. Ndërkohë që unë e di që ai di. Ai ishte me mua. Ai kishte dosjen”, ka thënë Baraybar.

  VETEM KAQ RRJESHTA MJAFTON TE XHIROHET NJE FILM NGA HOLLIVUDI QE DO ISHTE
  “Rocky Lulbashboa” 1 ku tregon se nje shqipfoles ky luli jone shkon me gjet kockat e serbeve
  ..FILMI rocky 2 ESHTE RRUGA E MALSORVE ME TUNELIN E KALIMASHIT KU U AVULLUAN
  300 MILJON DOLLARE..rocky 3 shitja e detit jon dora bakojanit helenes trojes …rocky 4
  vrasja e 5 heronjeve te bulevardi ku heroi yne VRET E QESH…rocky 5 vjedhja e komjuterizuar
  e votave te tiranes dhe ROCKY 6 DHE I FUNDIT kur lul rroku jone vritet si nje tropojan qe e vrane si qen me regji te ‘george skanderbe brishes’ prej vicidol village.
  kur NE shqiptaret i pane keto filma ‘live” a mund te pysim veten CFARE POPULLI JEMI !!!!!!!!

  1. Salsedo says:

   vetem Rocky nuk mund te quhet nje pederast katunar si Bosha..Rocky isht sinonim i shpirtit te paepur amerikan,ky felliqsire Bosha eshte vetem nje krimb i peshtire dhe qesharak qe nje dite do qaje si kurve ne bangen e te akuzuarve dhe sdo ta shofi driten e diellit per nja 25 vjet

 5. pensjonist mjerani says:

  Ska nevoje per filma se i kemi vrasjet e vjedhjet nesy e goje ne tavoline te bukes ne zyra qe rrihen grate e luli thote zbatoj ligjin keta jane te cmendur necofte se nuke dote largohen shpejt dote cmendin gjithe shqiperine filluar kane prti ku te cmendemi te gjithe vetem pushtetaret nuke cmenden se e kalojne kohen duke vjedhur e duke vrare

  1. tarasi says:

   pse ia beni qejfin kaq shume lulit te vocerr ai eshte vetem per tja marre me llape argites dhe jo per ti bere filem

   1. Salsedo says:

    Argites apo…. Saliut?

 6. Andamion Murataj eshte nje krijese e peshtire qe per lek shet dhe mamane e vet. Pradanj ka derguar dhe kete qmerikanin per takim me bashe. Kur filluan xhirimet Sala nuk ju dha asnje lek edhe pse i kerkuan. Pehra

 7. Aldi says:

  Ky Basha medemek te hap zorret me injorancen dhe ceketine intellektuale. Na bejne si bythe e zgjuar por vetem te kurdisin maskaralleqe dine. Dhe ato ja mbulojne te tjeret se te ishte per ate bythe zbuluar do dilte ne te gjitha gjerat qe ka bere. Meskin, i ceket, pa vizion, servil i pershtire dhe sa here qe qesh te ngjall nje neveri te skajshme. Shume e mallkuar paska qene kjo Shqiperi qe nuk nxjerr dot burra por vetem kermille….

 8. Arianit says:

  Nuk ka gje per tu cuditur,kjo eshte fytyra e vertete e ketyre ardhacakve qe qeverisin Shqiperine.flm

 9. denkoka says:

  per mendimin tim nuk ka publicitet negativ….cdo lloj publiciteti eshte publicitet….
  nfund te fundit kur nuk kemi mundesi te financojme filma qe te na promovojne si fushe me lule…skena goje me fol…

 10. canadezi toronto says:

  Po more vellezer te gjithe sa keni shkruajtur me lart keni te drejte, por e verteta eshte se te gjithe jemi shqipetare dhe dashur pa dashur ne pajtohemi me krimet qe bejne Saliu me Lulin e kompanine e tyre. Dikush do te thote si po pajtohemi ne me krimet e ketyre krimineleve? Ashtu eshte ju nuk pajtoheni direkt por indirekt duke pare dhe bere sehire me ata qe vriten nga dora e makinerise vrasese te Sali Berishes. Pra vellezer po nuk u ngrit populli i armatosur ata do te vazhdojne havazin, monotonine e vrasjeve, se ndryshe asnje diktator nuk largohet nga posti i tij ashtu sikur nuk donte te largohej edhe gadafi, por revolta mbare popullore e zhduku dhe nuk dihet se ku eshte tani, pra keshtu e don edhe diktatori yne Sali vicidolkrimineli. Mbetem me shprese se kjo gje do te ndodhi nje dite. Pershendetje nga KANADAJA, po qe nevoja na beni thirrje se do te organizohemi si Skenderbeu me 300 kalores nga turqia dhe ne ketej nga kanadaja

 11. luigi says:

  Regjizoret flasin per viktimat duka haruar kriminelin qe e kane perball te veshur me pushtet .Regjizoret kane shansin e madhe te xhirojne nje filem te bujshem me kosto qesharake.

 12. Ericson says:

  Po c’pune ka ketu nje “kryebashkiak” si ky i yni, qe perzihet me aktore e aktoresha te Hollivudit ,mor aman! Sos i mbaroi punet me pastrimin e kanaleve e oxhaqeve te Tiranes! Ky gallof pa pende,sic duket pandeh se do ta marrin qofte edhe si nje figurant “bukurosh” ,ne filmat me Robert de Niro ,e Al Pacino ne filma me mafioze boterore.
  Ky karo ,me duket taman si “doc i s’emes” (sipas Arshi Pipes) i Salahudinit,njeri i ulet e faqezi!

  Keto gropa septike (qenefi) qe po qelbin edhe gadishullin e Ballkanit,per cudi ,mjaft ambasadoreve ju duket si nje parfum francez i nakatosur me kena orientale !

  Mjaft, more edepseze e hajdute,kopile politike,lutjuni Perendise,si mafiozet e qemotshem:
  Buken e perditshme falna Zot!

 13. Ton says:

  Degjova qe eshte bere nje film i ri ne Hollywood, i titulluar ”Spartisha”, ku nje gladiator mund nje fshat te tere (Gerdezzio) me nje fuci te mbushur me nje lloj lende qe shperthen.

 14. Atdhetar USA says:

  i dashur kanadez, jame plotesisht dakort sa shkruan ne koment ,bashkohem me mendimin tuaj per tju gjendur atdheut tone ne keto dite te veshtira. duke pare vjedhjet, vrasjet, korupsjonin galopand, mashtrimet, mbulimin e gjerave nga pushtetaret dhe krye banditi sali vucitoli, u beje thirje gjithe regjizoreve, sidomos roberto de niros,, alpacinos, te njihen sa me pare me krimet dhe korupsjonin dhe te vazhdojne me zhirimin e disa filmave, me pretogoniste sali kriminelin, ilir meten, rulete , lulin, ajdutet e kocesjoneve , tenderave, doganave ku kalon droga dhe femrat per ne perendim, sepse nuke eshte vetem ngujimi simbas kannunit dhe mediu eshkelzeni qe vrane e vodhen ne gerdec, pore ne shqiperika vend te xhirohen me dhjetra filma qe do cuditin boten me vjedhjet , krimet, me instalimin e diktatures me mafjen jo vetem ne pushtet pore ne te gjitha fushat e jetes ku ajo ben ligjin, lul hajduti ben mire te meret me policet qe rain femrat dhe te mos prese regjizore dhe aktore qe vine e hikin .fshati digjet dhe kurva krihet.

 15. Thana says:

  Ne pazotesi per te kryer detyren , ky “kryebashkiak” merret me palaçolleqe. Detyrat i kryejne njerezit e policise se tije bashkiake, duke rrahur grate neper zyra, duke mbyllur kjoska pse shesin edhe gazeta te pa pelqyera nga qeverija. Kulmi eshte kur presin pemet ne lulishten Rinia, Tajvan me pretekstin e garazhit abuziv. Cfare montrash. Luftojne kunder makinave,duke prere druret zbukurues. Dhe Lulushi flet per gjelberimin e Tiranes.
  In diskredituar deri ne palce brenda vendit, ky Lulush kerkon te fitoje simpatine nga jashte, duke u shoqeruar me hollivudjane e tyrli shejtane.

 16. geno says:

  Une u propozoj regjizoreve, te ribejne filmin “Borebardha dhe 7 xhuxhet” dhe rolin e shtriges tja besojne Argites se Saliut, se eshte origjinale si shtriga, me hund te madhe, me fytyre shtrige dhe me kuriz te dale e me shpirt te zi

 17. Usa says:

  Si e ka emrin filmi ne anglisht ?

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Lini një Përgjigje