Regjistrimi i popullsisë, 96% e kosovarëve janë myslimanë

Në Kosovë jetojnë 1.8 milion banorë. Nga ta, 96 përqind janë myslimanë, 2.2 përqind katolikë dhe 1.5 përqind ortodoksë. Këto janë të dhënat preliminare të dala nga regjistrimi i fundit i popullsisë, të cilat i ka siguruar Gazeta Express. Rreth 93 përqind e banorëve janë shqiptarë, 1.5 përqind janë serbë – pa përfshirë Veriun, boshnjakë 1.6, turq 1.1…

Më shumë se një milion e gjysmë të qytetarëve të Kosovës janë myslimanë.

Kjo ka dalë nga regjistrimi i popullsisë në prill të vitit që shkoi.

Ndonëse Enti i Statistikave ka bërë publike vetëm rezultatet preliminare të regjistrimit të popullsisë, Gazeta Express ka siguruar të dhënat preliminare për të gjitha etnitetet e regjistruara në Kosovë.

Përveç etniteteve, në listën e të dhënave që ka siguruar Express janë edhe qytetarët e regjistruar në bazë të përkatësisë fetare. Nga këto të dhëna del se 1 milion e 660 mijë e 598 qytetarë të Kosovës janë të përkatësisë fetare myslimane.

Sipas këtyre të dhënave, 38 mijë e 223 qytetarë janë të besimit katolik, 25 mijë e 685 të besimit ortodoks.

Në formularët e regjistrimit të popullsisë ishte mundësia edhe të mos e tregonin besimin si dhe t’i mohojnë të gjitha besimet. Kështu 1209 qytetarë të Kosovës janë deklaruar se nuk i përkasin asnjë feje, ndërsa 7077 nuk janë përgjigjur fare se cilës fe i takojnë.

REMOTE_ADDR:[]

87 komente në “Regjistrimi i popullsisë, 96% e kosovarëve janë myslimanë”

 1. Aqifi says:

  Tani do te bien rehat islamet shqiptare, sepse Kosova doli vend i paster islam. Ne Shqiperi u be nami nga Kreshnik Islam Spahiu dhe Bamir Islam Topi qe te sabotohej censusi qe do te na nixrrte sadopak njerez…

  1. hizer says:

   Po cte keqe ka more njerze se a jane misliman apo katolik a ortodoks me rendesi qe jane shqipetare dhe tek e fundit asnjera nga keto fe nuk e ka folen ne shqiperi (mendoj tek shqipetaret) te gjitha jane te importuara me kohe dhe sipas sundimtarve nuk desha te them okupatorve. Uroj qe muslimanet te jene musliman sipas Kuranit , qe krishteret te jene sipas Bibles dhe asnjeher nuk do kete probleme sepse te gjitha na mesojn per te mire. Nuk kemi nevoj per demagogji as per vetkenaqesi prej asnjeres ana si p.sh: te themi qyteterimi EVROPJAN qenka qyteterim Krishter se tek e fundit e dijm shume mire se si u perhap krishterimi ne evrope (INKVIZICIONI I TMERSHEM ) NE E DIJM SHUME MIRE SE MOSMARVESHJET DHE SOLLEN NDARJEN NE DY BLLOQE TE KRISHTERIMIT (ortodoks dhe katolik ) dhe anasjelltas per te tjerat fe ( mendoj ne shiit dhe sunit )nuk jane ndar asnjera e as tjetra prej te mirave por nga mosmarveshjet qe i kane krijuar njerzit per pushtet e interes etj,etj,, ME RENDESI ESHTE SE ASNJERA NUK NA MESON AS NUK NA UDHEZON QE TE BEJM DICKA TE KEQE . UNE DO THOJA VELLEZER SHQIPETAR TASH MERUNI EDHE ME KISHA EDHE ME GJAMIA SE TASH CESHTJES KOMBETARE PO I DALIN ZOT TE DYJAT. une si musliman nuk e jap vellaun time krishter qe flet nje gjuhe me mua qe ka nje flamur te njejte ,nje kultur dhe tredit etj,etj, per edhe qofte XXXX musliman te egjiptit ,arabis , turqis etj,etj,

 2. Leka says:

  Eshte e vertete se jo gjithmone injorantet dhe te prapambeturit nga mentaliteti, bejne zgjidhje te gabuar.Me 1920 sipas statistikave nderkombetare, kosovaret, ne Kosove perbenin 20 perqind te popullsise.Duke vene vec koken e vogel ne perdorim, arriten se fundi te behen mbi 90 perqind, duke e vene boten para faktit te kryer.Kete metod fute-nxirr, si myslim-laramanet e Kosoves, po perdorin dhe islamistet aziatik ne perendim.

  1. salistalin says:

   Po ti ku i gjete keto stats te 1920’s ? Ti peshperiti ne rreze te veshit prifti grek apo ai serb ?

  2. dzuki says:

   hahahaha cpo ja fut kot dhe ti mor njeri.Une jetoj dhe studijoj ne Kroaci dhe asnjehere nuk kam digjuar qe ne Kosove te kene jetuar vetem 20% shqiptare por perkundrasi kemi qene gjithmone me shume se kolonistit serbe!

 3. BERISHA LARGOHU. TE ZHGENJYER EDHE NGA OPOZITA E RAMES! says:

  Kosovaret jane mysliman te kthyer nga turku me force, por edhe mbeshtesin islamizmin qe nuk e kishin para babzise turke. Eshte krim te mbrosh nje fe islamike qe nuk ishte ne gjakun e shqiptareve!

  1. salistalin says:

   Po ty daku te kane prer flokun ne kishe qe kur ishe 2-3 muajsh ?
   Po ju deri dje nuk dinit ca ishin kishat e xhamijat mor merhumer, tani na dolet ca me kryq ne qafe e ca mjekerrcjaper besimtare te flakte. Hipokrite dhe llapaqen jeni te gjithe !

   1. BERISHA LARGOHU. TE ZHGENJYER EDHE NGA OPOZITA E RAMES! says:

    salistalin, nuk e vras trunin me ju sepse je nji mysliman qe nuk duhesh te ishe. Te beri turku islamik, prandaj islamist i babzitur leri replikat.

    1. salistalin says:

     Bjeri bjeri se i bie mire. Ku e di qe jam muslim, apo me njeh ?

     1. BERISHA LARGOHU. TE ZHGENJYER EDHE NGA OPOZITA E RAMES! says:

      salistalin, tregojne komentet e bazitura qe ben!

     2. Cakalli7 says:

      e kriptoselef e shtrove sixhadene hapur me ne fund

  2. beni says:

   Ti zoteri a mundesh me na e shpjegu se cila fe eshte me e vjetra, kur lind njeriu me cfare feje lind,Lexo me teper dhe pastaj shprehu daku.

 4. Sem Luma says:

  Se pari: rreth 88% e shqiptareve ne Kosove kane fe islame (deklarative). Merrni numrat e siperm dhe numrat qe mungojne, llogaritni dhe do t´ju del kjo shifra qe e shkrova lart.
  —— Se dyti: Edhe une me familje numrohemi si musliman , pasi qe kjo ceshtje kryhet me nje pyetje te babes apo nenes qe ndodhet ne shtepi diten kur regjistruesit vizitojne shtepine. Pra, pyetja per fene ka fare pak saktesi reale. Per kete ceshtje, do te duhej qe cdo person mbi 18 vjec te pyetet pesonalisht e jo familjarisht, pasiqe feja (besimi) eshte nje e drejte indivduale. Por ne fund te fundit kjo nuk do te thote gje. Edhe perpara eshte ditur qe pjesa me e madhe e shqiptareve ne Kosove kane fe muslimane. E rendesishme eshte, qe islamistet politiko-arkaik qe shfrytezojne fene e tyre manipulative per te share e fyer Kombin, Flamurin, Skenderbeun, Nene Terezen, Europen, SHBA-te, pra kjo pjesa e Islam-hajvaneve shqipfoles eshte minimale, diku rreth 2000 persona ne tere Kosoven!!! Edhe pse ne relacion ky numer duket i vogel, prapeseprape per Shqiptaret dhe Kosoven kjo shifer eshte turp dhe nevojitet te luftohet e kundershtohet per cdo dite.

  1. juve says:

   e ky esht realiteti, edhe kujdes sepse islamofobia esht smundje me e rrezikshme se kanceri.

 5. leonardi antwerpen says:

  Leka
  Eshte e vertete se koken madhe epaske
  te njejte me koken e vogel

 6. Elbasani says:

  PO Kosova dihet tani boterisht qe eshte Popull islam, me ta nuk duhet Bashkuar Shqiperia sepse na mbollen islamin edhe ketu pastaj.

  1. Sem Luma says:

   Mos mor Elbasan, mos u ngut shume! Bota e ka ditur edhe dje e jo vetem “tani” qe rreth 90 % e shqiptareve ne Kosove kane fe muslimane. Shqiptaret ne Kosove jane POPULL SHQIPTAR e jo “islam”, ndersa Kosova eshte vetem nocion gjeografik, e tani pas shpalljes se pavaresise edhe politiko-juridik. Edhe qyteti me emrin tend ka nje popullsi me shumice muslimane per nga feja, por kjo nuk do te thote qe jane me pak shqiptar se ti dhe une qe kemi fe tjeter apo nuk besojme ne asnje fe. Shfrytezimi i islamit nga disa injorante arkaiko-islamiste per qellime politike dhe komb-dobesuese eshte nje problem qe duhet luftuar dhe kundershtuar. Rrugeqer te tille qe vene Fene para Kombit e Gjuhes ka jo vetem ne Kosove, te tille ka edhe ne Shqiperi (qofshin keta edhe me te pakte ne numer). Ne fund te fundit, per shqiptarin e ndershem dhe me kulture feja cdo here ka qene dhe eshte dicka dytesore pas kombetares. Edhe Cerciz Topulli me fe muslimane ishte por kjo nuk e pengoi ate te “skuq” bimbashin turk ne Gjirokaster; Avni Rustemin nuk e pengoi feja qe t´i heq plumb tradhetarit andadollak Esat pashe Toptanit. Asim Vokshin (feja e tij muslimane) nuk e pengoi tu bashkangjitet brigadave internacionaliste ne ndihme te Spanjes. Shembuj te tille ka sa te duash. Edhe njehere, rendesi ka qe shqiptaret se pari te ndjejne veten shqiptare me kulture e nder, e pas kesaj (nese duan) te besojne ne cilendo fe, apo edhe te mos besojne fare – kjo ndoshta do te ishte nje alternative teper e mire ne keto kohere qe po jetojme sot ne si popull. Keshtu mendoj une….

   1. Piro says:

    Elbasani kete emer e ka te vene nga Turqit sepse Elbasani emri e tij origjinal quhej SKAMPINI …por nje gje dua tu them atyre qe japin jeten per Islam…..Armiku me i madh i Shqipetareve eshte Turku….sepse ljo rrace e dhime e percau Popullin tone qe nga koha e Gjergj Kastriotit kur i nipi i tij me emrin Turk Hamza Tradhetoj dhe u be vegel e Turqeve, dhe qe nga ajo kohe Shqipetaret hane koken me njeri tjetrin sepse Turqia ua ndryshoj fene i beri disa muslimane te betuar te sulltanit dhe sot vazhdon e njejta gje Shqipetaret hane kokat me njeri tjetrin perse………?????? Po po te bisedosh me nje musliman prej kosove dhe ti thuash qe jam Ortodox ose Katholik ai te quan Grek Serb etj….keshtu qe Kosovaret jane dhe do te mbeten Populli me Turk nga Shqipetaret…prandaj nuk ka dashuri mes Shqipetaresh jane bere si qente hane kokat me njeri tjetrin …Sali berisha eshte 100 % i shitur tek vendet Islame dhe njerezit vuajne…Kurre nuk ka per te patur dashuri vellazerore mes Shqipetareve deri sa ata qe e quajne veten Muslimane te largohen nga ajo fe e Turqeve dhe Arabeve sepse nuk i perket Shqipetareve, neve jemi Pasardhesit e Gjergj Kastriotit Nene Teresa etj nuk jemi Turq te stambollit.

    1. anti-Islamofobi says:

     Islamofobia nuk pine uje per nji komb qe eshte me shume se 3/4 te besimit Islam. Mbushu o mbetje e mesjetes se erret.Po mundohesh kot se te krijosh ndasi dhe konflikte te paqenq, vegel e Greko-Ruso-Bizantine-antiShqiptare.

    2. populin shqiptar e kan mrojtun turqit osmanli a skenderbeu ka bo masaker ndaj shqiptareve por mos tishin kon osmanlit ti e kishe pat emrin dragisha

   2. Mic Sokoli says:

    Shume llogjike e fort. Feja e Shqipetarit eshte Shqipetaria ne radh te pare, pastaj n’daç me Muhametin apo Jezusin pak rendesi ka.

 7. danko says:

  PO KETA MUHAMEDANET E KOSOVES MBURREN NE GJERMANI SE JANE MUSLIMANE TE BETUAR DHE PO TI SHIKOSHE KETA KETU SHKOJNE E NGRENE BYTHEN PERPJETE NE XHAMITE TURKE….. KETA JANE RRACE E KEQE DHE ME E KEQJA E KETYRE ISLAMISTEVE TE KOSOVES ESHTE SE MBURREN DUKE THENE NJE JEMI ALBANER MUSLIM. KETA PLEHERA NJE FAMILJE JANE ME TURQIT KURDET DHE ARABET:

  1. Nentori i dyte says:

   Zdravo bre Danko! Po pse bre Danko priqash e pishash shqip ti, po rri te serbishtja, e keta “albaner-muslim” te rrine e te hane mut te turqishtja e arabishtja. Dmth. pa ty e pa ta me mire do te ishim. Je dakord me kete, apo jo!????

   1. danko says:

    o Nentori i dyte i leshit po pse te dogji kaq shume bre apo je dhe ti nga ata shallvaret osmane te kosoves…izvini o nentori i trete ti si malo zestok seljak…..ajde napolje djubre iz kosove

    1. Kafeja e Balzakut says:

     O Nentori i dyte, po si e more vesh qe ky Danko minoritar malazez nga rrethi i Shkodres apo goran nga Shishtaveci i Kukesit na qenka, apo nga emri DANKO? Danko, Danko me hile e paske pasur ate “hallin” tend per Kosoven “muhamedane”.

   2. Ramy says:

    haha Bravo Nentori , e kape frrok Dankone e shkodres , ja keta jan tipat qe fusin mish dhije per te nxite urrejtje fetare ne mes Shqiptareve, yshtttt frrokaqorri i ndyre

 8. katarakti says:

  Megjithese kam respekt per mesazhin humanist te Jezu Krishtit nuk i duroj dot ideologjite dhe institucionet fetare, qofshin te krishtera apo myslimane. Shumica e shqiptareve, te te gjitha trevave, nuk u behet vone fare per fene, duke perjashtuar nje 10 perqindsh fondamentalistesh. Me te rrezikshmit nga te gjithe, nuk jane ata qe deklarohen me nje fe a me nje tjeter, por ata qe hedhin helm ne emer te nje feje kunder nje tjetre. Si disa ne kete forum.

  1. Sem Luma says:

   Tamam ashtu eshte. Te lumte, per keto fjale qe as topi s´i luan!!!

 9. Lola says:

  Rezultatet e regjistrimit sipas etniteteve:

  Shqiptarë: 1.614. 127 ose 93 për qind

  Serbë: 25.718, ose 1.5 për qind

  Turq 18. 711 ose 1.1 për qind

  Boshnjakë 27.488 ose 1.6 për qind

  Romë: 8.712 ose 0.5 për qind

  Ashkalinj: 15.216 ose 0.9 për qind

  Egjiptianë: 11.500 ose 0.7 për qind

  Goranë: 10.211 ose 0.6 për qind

  Tjerë: 2.220 ose 0.1 për qind

  Numri i përgjithshëm i qytetarëve të regjistruar 1.735.951

  Numri i qytetarëve të regjistruar sipas përkatësisë fetare

  Myslimanë 1.660.598 ose 95.7 për qind

  Ortodoksë: 25.685 ose 1.5 për qind

  Katolikë: 38.223 ose 2.2 për qind

  Tjerë: 1.120 ose 0.1 për qind

  Jofetarë: 1.209 ose 0.1 për qind

  Nuk përgjigjen: 7.077 ose 0.4 për qind

  1. Landi- Sverige says:

   Ne baze te kesaj statistike del qe shqiptaret e Kosoves jan rreth 98% myslimane dhe rreth 2% katolike. Pra Kosova eshte nje nga vendet me % me te larte myslimane ne bote. Nuk besoj se kosovaret do te ndihen krenar ku pikerisht atje ku u zhvillua nje nga betejat me te ashpra te princave te Bizantit, duke perfshir ketu dhe Gjin Kastriotin me ushtrine e tij shqiptare, ndaj ushtrise otomane, per mbrojtjen e trojeve, besimin dhe kulturen e tyre ndaj pushtimit turk, sot te jen myslimanizuar plotesisht. A mund te ndryshoj nje popull identitetin e tij per te “mbrojtur identitetin” me nje identitet tjeter dhe aq me keq te nje pushtuesi??!!

   1. Gjergji says:

    Kosova qenka rrot m’rrot me Arabine Saudite!

  2. tourkofagos says:

   ti Haneme[lola] ku ben pjese…!!!!??????
   mgjs nga menyra sesi shprehesh ne komente,padyshim je….sorre shqipfoles!

 10. godfather says:

  Katarakti me dukesh njeri i ekuilibruar dhe shume gjera jane te verteta ne ato qe thua,por fatkeqesisht duhet pranuar se feja islame ne mes te europes se krishtere jo pak na ka kushtuar.
  Ne shqiptaret asnjehere nuk kemi qene koshient se cila eshte ne dobine tone si komb perkundrazi ne kemi marre anet me negative per te shperfytyruar vehten tone si race.Fakti se deklarohen me krenari se jane myslimane te le te kuptosh se me turkun qe ishte jo vetem pushtues por edhe barbar dhe me normat dhe sjelljet me te percudnuara si nga ana kulturore dhe arsimore te quhen nga keta shqipfoles vellezer turq.
  Pra feja e hedh poshte nocionin komb ne kete rast.

 11. plaku says:

  Me falni, por nuk arrij te kuptoj se, cfare te keqe ka fakti qe 96% e kosovareve jane myslimane. Edhe gjysherit e mij ishin myslimane dhe ishin krenar per kete. Ju siguroj se gjysherit e mij ishin njerez te mire, punetore, te thjeshte, te ndershem, shifnin punen e tyre dhe nuk ngacmonin njeri, te paster. Une vete, per nje aresye ose nje tjeter nuk besoj ne zot, jam ateist, por jam krenar me gjysherit e mij qe ishin myslimane te ndershem.
  Cfare beni keshtu more miq te forumit. Dje, ketu ne Zvicer, nje institut zvicerjan, terhoqi vemendjen se populli zvicerjan dhe autoritetet zvicerjane me te pa drejte diskriminojne fene islame per sa i perket dhenjes se pasaportave zvicerjane, shkollimit, dhe vendeve te punes.
  Ketu ne Zvicer, ju siguroj se kam njohur familje kosovaresh myslimane, femijet e te cileve shkojne ne shkolla, nuk marrin droge, jane te sjellshem, te ndershem etj. Kuptohet se gishtat e dores nuk jane njesoj. Ka edhe perjashtime, por ama shumica e myslimaneve qe njof une jane njerez te ndershem. Miq, mos beni pergjithesime dhe mos ofendoni pa te drejte nje fe te tere. Mos harroni se ne bote jetojne miljona myslimane te ndershem qe nuk kane te bejne fare me islamistet ekstremiste te cilet edhe une i denoj per veprimet e tyre terroriste.
  Pra miq, shumica, shumica, shumica e myslimaneve kane qene dhe jane njerez te mire dhe te ndershem qe shofin punen e tyre dhe fitojne buken e gojes me pune dhe ndershmeri.

  1. BERISHA LARGOHU. TE ZHGENJYER EDHE NGA OPOZITA E RAMES! says:

   plaku, feja mylimane errdhi nga turku me dhune. Te pranosh qe je mysliman, kjo del hapur kunder historise te Gjergj Kastriotit. Shqiptaret luftuan kunder perandorise osmane, prandaj eshte nje turp te thuash qe gjysherit e tu ishin mysliman.

   1. arber says:

    Plaku edhe ti nga Kosova je… se vetem kosovotalebanet c menden per fene e Turkut e dashurojne fort Turqine kosovaret

    1. Albo says:

     Arber , ti duhet te jesh ortodoks jugore se cmendesh pas Grekerve e Serbve

    2. plaku says:

     arber,
     Une jam nje shqiptar i ndershem dhe jam krenar per kete.

     1. Gjergji says:

      Europa sdo na e harroje kurre tradhetine qe i beme duke nderruar fene.

   2. Kosova e kuqe says:

    E kam ditur qe regjimi gjakatar i Enver Hoxhes ka lan shum pasoja pas vetes por qe ne Shqiperi ka kaq shum njerez psikopat nuk ma ka marre mendja, perqindja e komentetuesve me te mata psiqike ne ket forum e verteton ket fakt.Kosovaret jan 96 perqin musliman por jan 100 per qind shqipetar dhe atdhetare se po te ishim shqiptare si ´shumica e komentuesve te ketij forumi qe digjen per krishterizmin romak e bizantin dhe s qajn bythen per kombe e atdhe ne sot ne 100 vjetorin e pavarsis se Shqiperis do te duhej te komunikonim me ju duke perdorur google translate.Por nuk u a zen kush per te madhe vazhdoni misonin antishqiptare aty ku jeni se Kosovaret ju njohin mir edhe po nuk shkruajtet ne ket forum dhe nuk mirren me idiotesira te tilla.

   3. plaku says:

    BL,
    More mik gjysherit e mij ishin myslimane te ndershem dhe une jam krenar me ta. Cpune kam une me Skenderbeun. Ate e respektoj si hero kombetar dhe basta. Pse duhet te me vije mua turp qe gjysherit e mij ishin myslimane.Mos valle duhet te them genjeshtra.Pse duhet ta beje kete. Une dua qe kur te vdes te jem ne regull me veten time dhe jo te nderoj bindjet e mija si puna e kameleonit. Mos valle edhe ti je vete nje kamaleon i cili kthen kurizin nga fryn era. Ji krenar me origjinen tende more i mjere. Jam i sigurte se edhe gjysherit e tu te krishtere kane qene njerez te ndershem dhe e kane dashur shqiprine njesoj si gjysherit te mij. Ne se gjysherit e mij do ishin kaq pa vlera ata do pranonin te merrnin fene orthodokse ne vitin 1945, por nuk e bene kete se ishin shqiptare krenare myslimane. Eh more mik nuk do te desha te isha nen lekuren tende kamaloenjane. Mos valle sterniperve te mij do tju vije turp se une lashe atdheun dhe per te jetuar me mire erdha ketu ne Zvicer. Po ti vete pse e le atdheun dhe erdhe jashtet shtetit. Ketu behet fjale per te mbijetuar more mik i mjere. Qe ta dish ti lavdi zotit qe eshte Turqia. E harrove sa cfare beri ish zv.kryeministri turk Tansu Ciller i cili deklaroi se ata nuk do te bejne sehir perpjekjet e ndarjes se Shqiperise.
    Ne se di anglisht lexo linkun e meposhtem.
    http://www.hri.org/news/balkans/ata/1997/97-03-21.ata.html#11

    1. BERISHA LARGOHU. TE ZHGENJYER EDHE NGA OPOZITA E RAMES! says:

     plaku, nuk ke nevoje te kompuzosh historine. Gjysherit te tu te kane genjyer ty per fene islamike qe gjoja e kishin! Perse luftuan shqiptaret kunder turkut? Vete historia ka treguar qe turku i detyroj shqiptaret te pranojne fene islamike me force kur ka qene e mundeshme. Kush eshte ai legeni me pseodo islam qe te ben avokaterine ne lidhje me fene islamiste? plaku, ika nga Shqiperia se nuk mund te duroj fene islamike dhe jeten osmane, ika sepse njerezit jane te eger dhe te papune, ika sepse fryma Berishjane me kujton talebanizmin, ika sepse mendoj qe jeta eshte e shkurter dhe nuk kam kohe te merren me egersine e depresionin, ika sepse dua ta shijoj jeten qe eshte flori. plaku, une jam nje shqiptar i moderuar dhe kunder nacionalizmit dhe kunder islamizmit qe nuk ka te beje me shqiptaret.

     1. tourkofagos says:

      file mou[bl] e quaj kohe te humbur te merresh me nje …korrak!
      ai lind si turkoshak,rritet duke u cjerre si shqiptar,por kur shkone tek vendi i qenit…..rikthehet ne origjinen turke,duke i vene gjysmehenen tek koka…….!!!!!

     2. plaku says:

      BL,
      Lum ti per mend qe ke.Te jesh i sigurte se nuk ta kam zili menyren e arsyetimit. M.gj.kete kjo eshte puna jote dhe jo e imja.

      1. BERISHA LARGOHU. TE ZHGENJYER EDHE NGA OPOZITA E RAMES! says:

       plaku, na ka fal perendia te ndryshem, prandaj mos fol tymshe sepse ben tym kot me komentet qe ben.

    2. Albo NY says:

     Nuk mundi pa qeshe kur lexoj keso “Tansu Ciler na shpetoi” egzagjerimesh qesharake. Shqiperia me rezolute te KB ju dha Italise per ndalje te konfliktit e jo Turqise. Ishte Italia qe kerkoj intervenim te shpejte per te parandaluar nderlikimin e situates. Turqia tha edhe per Bosnjen se nuk do lejojme clyerjen trashigimise osmane ne Bosnje, por as nuk e beri nje hap te shpetoj Boshanjaket. Pse? Sepse nuk i lejohet Turqise te bej gam ne kontinentin europjan. Pike! Vec ne mendjet e filo-turqeve shqiptar shpetimi kerkohet nga Turqia. Taman si bente Haxhi Qamili. Edhe ju doni baben duke shitur dushk per gogla. Boll ma se na irritoni me kete filoturqizem dhe filioarabizem. E kjo behet per ironi ne emer te njefare shqiptarizmi….Se si duam ne BE me kete islamizem as nuk e kuptoj as paramendoj….hajde mendje hajde….

     1. Albi NY,
      eshte Fakt i pamohueshem qe Gazidede,i kerkoi ndihme(kontaktoi me Min.e Brend.turke)Turqise ku sipas informacioneve qe ai dispononte thuej nder te tjera se,
      “Trupa te Rregullta(greke)po mobilizohen ne kufi me Shqiperine,per 1 nderhyrje ushtarake…etj”
      si response e kesaj reagoi edhe T.Chiller..
      dhe te garantoj une qe u mor brenda 1 sekonde ne konsiderate nga autoritetet greke.
      pershandetje

      1. Gjergji says:

       Gazidede ne fakt ka qene patriot i madh! Ha, ha, ha!

       1. Gjergj,me keqkuptove,
        gazidede nuk ka qene patriot(por edhe kjo sipas mendimit tim),,,,,e shume te tjera te zeza pafund,as qe e diskutoj…por per rastin qe te thash me siper,ishte thjesht 1 fakt te cilin shumica e njerezve nuk e dine.

   4. Ramy says:

    B;L me qe ti je kristian , une te respektoj fen tende , une jam musliman dhe kerkoj qe feja te me respektohet.
    2. Une jam kunder ekstrimistve musliman qe mundohen te interpretojen apo perdorin fene per qellimet e tyre ashtu sic jam kunder ekstrimisteve krishter qe e bejne te njejte gje sikur keta ekstrimistet musliman.
    3.Me qe turku na ka imponuar fene, nuk do te thote qe une nuk munde ta nderroje fene , por une ndjehem me mire ne besimin islam se sa ne ate krishtere apo cfaredo feje tjeter ashtu sikur ti qe ndjehesh me mire ne besimin tend.
    4, Shqiptaret jane model sa i perket tolerances fetare qe na kane zili armiqet tane Greke e Serbe dhe po mundohen ne meyra te ndryshme te na fusin ne konflikt fetare

    1. BERISHA LARGOHU. TE ZHGENJYER EDHE NGA OPOZITA E RAMES! says:

     Ramy, cpune kam une me grekun sepse jam kristian?? Greqia nuk eshte ambasadore e kristianizimit ne bote, prandaj mos na ngatrroni me grekun!

     1. besim says:

      Berisha largohu as ti mos na ngatrro ne me turkun se kte shum here po e bene dhe mos te harroim se shqiptaret e vertete musliman ne kosove jan te thirrur dhe mesoin vetm nga libri i shejte kurani qe te meson vetem per te mire si ju te krishteret qe e kini biblen dhe si te kurani ashtu edhe te bibla as njera nuk te mesoin per te keq apo edhe per ti nenqmuare fen e kunderte .DHe une po ju tham juve shqiptareve teb shqiperise se ne shqiptaret musliman te kosoves ne asnje menyre nuk e perkrahim ekstremizmin islamike qe eshte perhapure dhe skemi te bejme mete kurgju asgje me te dhe kte qe po ena e thueni ju jeni krejtesishte gabime duke gjykuare se ekstremizmi islamike nuk ka linde te ne ne kosove Une e respektoije fen tuaj ortodokse apo krishterizem qe faj kam une qe jam musliman ju vet po e thuani qe kjo fe eshte inponuare nga turku me dhune dhuna eshte dhune me qefe se kemi marre te paret tane ndoshta ka qene jet a vdekje kshtu qe njerzite kan pase deshire te jetoin akoma dhe e kan pranuare mos me hater me zore dhe me zore e kan pranuare me dhune dhe vendi juaj shqiperia eshte me sa me duket eshte per mbi 50% eshte musliman .

 12. islam says:

  pomir ore shkerdhat po feja krishtere nga juerdh juve nga greqija po ikni oqelbsira nga trojet shqiptare se naqelbt pisa injorant allahu egber

  1. BERISHA LARGOHU. TE ZHGENJYER EDHE NGA OPOZITA E RAMES! says:

   ha ha ha ha ha, islam ti qenke idiot!

  2. sumaja says:

   Allahu EKBER ..jo egber se del kuptim tjetr.

  3. tourkofagos says:

   IZLAM,usttttttttt korrak i Erdoganit,ke surrat dhe e quan veten shqiptar…….
   ja shikohu njehere ne pasqyre se si e ke koken me cepa e veshet te vegjel e te ngritur perpjet si kec…..po nuk te mbushet mendja,sepse syri te genjen,merru ere sqetullave e do te mbushet koka qe je ….korrak shqipfoles me banim ne Kosovo.

   1. Albo says:

    E nxore koken ti o Greku i zi, sigurisht ke kapure gocen tende 7 vjeqare, ore pedofil

  4. beni says:

   o miko ty te paska ik bleta nga kosherja me fal se thash bleta jo jo po miza po nga ato te mu..t pse kaq exstremist thuaje komemtint tend me llogjik me fal per gjuhen qe po perdor po jo mire zoteri

 13. dotethot 90% SHQIPTART NE TROJE TONA JON MUSLIMON FALENDEROJ ALLAHUN ALLAHU ASHT NJE EDHE SKA TJETER

 14. kosova islamike says:

  Na Kasovart jena krenar qe jena te tan muslim dhe per ne Turkia dhe Arabi jane vellaznit tone. Allahu osht me ne qkane Shqiptaret e Shqiperise ata kerkojne Krishterimin po ne na intereson vetem Islami Allahu hekber rrofte Turkia per ne Kosovart dhe per Sali Berish

  1. Arben Kosova says:

   Ik o i marre,kokepalare.

  2. skuqi says:

   Po more Turq te Kosoves po keni te drejte Turqia eshte nene dhe babe per juve kete e dime ne mire, po sikur kosova te bashkohet me Shqiperine atehere per neve ska me Europe mori fund Albania me xhihadin e kosoves

   1. BERISHA LARGOHU. TE ZHGENJYER EDHE NGA OPOZITA E RAMES! says:

    skuqi, Kosova nuk e meriton kurr te bashkohet me Shqiperine dhe as qe nuk do te bashkohet. Nqs Kosova do te bashkohet me Shqiperine, kosovarve do ti duhet te plotsoje 52 kushte ne lidhje me respektimin e te drejtave te njeriut dhe respektimin e Gjergj Kastriotit e te tjera…..

    1. Burimi says:

     Berisha largohu , Ceshte kjo more , Kosova nuk e meriton , sikur eshte Shqiperia me e mire , te garantoj qe ne kosovaret nuk bashkohen me shqiptaret edhe sikur Shqipot te deshironin nje gje te till.

  3. Sem Luma says:

   Mire t´u pergjegj komentuesi para meje, ti nuk qenke vetem kokepalare por edhe kokelesh, shllunge fare. Tipa allah-egberiste si puna jote, dhe ata tipat e peshtire greko-kristianiste qe fyejne aq ulet shqiptaret e Kosoves dhe Verioret ne pergjithesi (vetem per shkak feje) jane berllogu i njejte. Te dy keta tipa njerzish kane emra te ndryshem, madje mbahen per armiq te medhenj me njeri-tjetrin, por ne fakt jane e njejta hajvan-kafshe, qe hane taxhine nga i njejti grazhd…

  4. beni says:

   ti je antishqiptar ,me cfare shkruan ste jep dot pergjigje mahnitese te le pa fjale.

 15. kosovari be says:

  e shini kete foto ne web qe eshte aty eshte kisha e xhamia me nje oborr ne ferizaj,ska komment ma shume se qfar musliman te betuar jane shqiptaret e ks .JEMI NJE SHQIPE E KOSOVES SHQIPE E SHQIPRISE SHQIPE E MAQEDONIS ….

  1. Demush says:

   Glava Dole Dupe Gore, qe ne ship do te thote kaken poshte bythen lart,,, ja keta jane muxhahedinet e kosoves….ptu rrace e pjerdhur turke….

 16. kakabuba says:

  hahaha po s’ka faj feja, e kan fajin shqiptaret !
  1 muslimant shqiptar jon tu vu bomba e tu vra ushtar amerikan qe i shpetun ka serbet!
  1 katolikt jon tu vra fmijt e njoni -tjetrit per gjakmarrje
  3 ortodoksit kan shit shtetsin te grekt si me qen pula
  ptu rac e qelbet pa dinjitet !

  1. suzana says:

   Te lumte “kakabuba”, komenti me i mire deri tash, ky eshte realiteti shqiptar, deri sa ishim nen Serbi, neve kosvaret apo shqiptaret e Kosoves, nuk e kemi pasur kurre ne “rend dite” fene, kemi qene krenar per tolerancen fetare, e kemi quajtur veten shqiptare, deshironim qe Bota te na ndihmon, pasi qe ishim shtypur si popull, jo si qenie fetare, Serbia kurre nuk na e ka ndaluar fene, bile ka investuar shume ne hoxhallare.
   Te gjithe e dijme se Serbia si shtet-popull-kishe ortodokse, ka pasur dhe ka marredhenie “vellazerore” me te gjitha shtetet muslimane-arabe ne Bote,
   ndersa para Botes Perendimore arsyetohej se doemos duhet te mbaj Kosoven nen okupim, pasi qe ne nje Kosove te lire, do te “lulezonte” fundamentalizmi islamik. Per fat te keq, me vetedije apo pa te, neve po bejme ashtu siq e parashikonte Serbia.
   Une nuk e kuptoj, pse ne nje regjistrim, njerezit duhet te deklarojne besimin e tyre, kujt i nevojitet kjo, puna e besimit eshte nje pune personale, njerezit duhet te deklaroheshin thjeshte si shqiptare, asgje tjeter. Nese nuk e deklaron besimin, nuk do te thote se nuk je besimtar.
   Punet po shkojne “mozomakeq”, si ne Shqiperi, ne Kosove e ne Maqedoni (pjesen shqiptare).
   Ju pershendes,

 17. niku says:

  mashalla
  duan apo nuk duan europianet krejt europa do behen musliman
  un kam studjuar ne angli
  dhe nje profesor i imi thoshte se e ardhmja e europes eshte islami
  se europa sot eshte 480 mijlon
  ne nje dekade humb 10 miljon
  beni llogarit vete tani per sa kohe eshte zhduk rraca europjane
  ahahhaah

  1. suzana says:

   Para 100 viteve, Europa poashtu ishte “ne rrezik” te “okupohej” ne menyre paqesore nga qifutet, se si vajten punet pastaj, e di secili.
   Nese ti beson se Europa do te lejoj nje shumice islamike ne truallin e saj, je shume naiv, une shpresoj vetem se kesaj radhe, “masat” qe do te ndermirren, nuk do te jene aq radikale.
   Europa eshte djep i civilizimit boteror, arabet (islamiket), jane djep i civilizimit te shkretetirave, ashtu e ka “shkrue allahu”, ashtu edhe do te mbetet. Europianet jane shume me nacionalist se sa ti mund ta marresh me mend…

   1. o file,thuaj kesaj qiftes mesiper,qe te mos i perdori thojezat[“..”]pa kuptim..identik sic ben dhe lefterija hahahahahaaa…se pastaj fillojm e kujtojm se eshte i njejti person..
    geia sou file

    1. tourkofagos says:

     file mou,eshte e drejta e cdo kujt te shprehet e te shkruaj si te doje,kshq edhe Suzana eshte pjese e ketij privilegji,ok!
     po ti si njeri i statistikave qe je,me shkruaj pak i dashur se;sa % e popullit tim ne shqiperi jane korrake shqipfoles!!!???[pas rregjistrimit te fundit],normalisht nqs ke njohuri,ne te kundert,no problem.

 18. Descartes says:

  Edhe SHqiprija mbi 65% ika musliman.Mirepo se kto te krishter kaq injorant dhe fanatik qe jan sekam dit.Kosoven ter evropa e ndihmoj kunder Serbis ortodokse,edhe ato e ben ket admirim vet.

 19. APOKALYPSIS says:

  Jane fare e lige turku, dhe nje komentues pak me lart :
  Leka — 9 Shkurt, 2012 në 2:41 pm
  ka thene nje te vertete te madhe!!
  Ju te gjithe te tjeret, patriotet e bere nga shiringa dullo-berishiane, jeni te destinuar per te mbetur viktima!!

  1. Bani says:

   Lypsi po te humbet zeri fare, se nuk do kete me lefta si me pare nga Greko-evgjitet.

   1. APOKALYPSIS says:

    Mos ma qaj hallen mu ti mi Bana, po shiko te gjesh noi Kosovar t’martum me tre gra, t’i behesh gruja e katert …

 20. Bazarxhevap says:

  Gjate pushtimit Otoman 5-shekullor, popullsia dhe levizjet e saj ne Ballkan pesuan ndryshime te medha. Te gjithe e dine qe feja e Shqiptareve ka qene krishterimi, para se Osmanet te pervetesonin Ballkanin nen perandorine e tyre. Pas vdekjes se Skenderbeut dhe renjes se Krujes, popullsia e krishtere Shqiptare aty u largua per ti shpetuar persekutimit, drejt Italise (Arbereshet), Greqise (Arvanitasit) dhe ne zonat e izoluara te bregut, ku Turqit nuk kishte mundesi te shkonin. Pas shpernguljes se popullsise, Turqit filluan ta zvendesonin ate me kolonet e tyre nga Azia per te mbushur vendet e popullsise se shperngulur Shqiptare. Kjo ndodhi sidomos ne Kruje, Kosove, Maqedoni dhe ne Shqiperine e mesme. Ata Shqiptare qe nuk pranuan te largoheshin, u detyruan qe te ndryshonin fene ne Islam dhe te benin krushqira me kolonet Turq. Ata qe rrefuzonin, kishin taksa e harace marramendese dhe presion te vazhdueshem nga fqinjet e tyre Turq, per tu konvertuar ne Islam. Kjo vazhdoi per 5-Shekuj me radhe, por konvertimi masiv i popullsise Shqiptare ka filluar faktikisht midis vite 1700-1800. Administrata Turke e perandorise ne Ballkan, ndoqi nje politike asimilimi dhe tjetersimi masiv ne Shqiperi, Bosnje e Kosove, per te garantuar vazhdimesine e perandorise se tyre, edhe pasi Otomanet u detyruan qe te linin Ballkanin, pas luftrave Ballkanike. Me cfare shikoj une, te pakten me Kosoven dhe Maqedonine, ata ja kane arritur qellimit!

 21. BERISHA LARGOHU. TE ZHGENJYER EDHE NGA OPOZITA E RAMES! says:

  Komentet e disa kosovareve kane treguar injorancen dhe urretjen ndaj te moderuarve kristian, keto veprime nuk i sherbejne nje demokracie te vertete. Feja islame mund te jete e paster, por disa kosovare e kane pasqyruar fene islame si diktaturjale dhe si mohuese e te drejtes njerzore.

 22. prishtina says:

  Ata qe fyejne muslimanizmin,le ta dijne se po fyejne 96% te shqiptareve te Kosoves.E ai qe fyen 96% te shqiptareve te Kosoves se besoj se mund te kete gjak shqiptari,sepse shqiparet e Kosoves kane qene dhe jane shembull se si luftohet per shqiptarine.

 23. Errnesti SHQIPTAR MUSLIMAN 100% says:

  HA HA HA. Ku jon Perdofilat e Vatikanit dhe Ateistat EnveristTitist!! KJO ESHTE S H Q I P E M U S L I M A N.Jav qift familen Turku qysh jav ka qi qyshet heheh e sod jeni dal Perdofili…! Shqiperi Etnike U N I T E D * A L B A N I A * M U S L I M 96%SHQIPTARMUSLIMAN Ku jon Perdofilat te Don Anton Kqires qe MA FYN 1.9 Mijon SHqiptarMusliman keta shkelin mbi gjakun e Deshmorve.Don Anton QENI dhe klyshqit e ti Pirdhuni ne VATIKAN.Edhe europe do e mer feja islame(E di qe feja nuk e lejon me fy por keta nuk marin vesh ndrysh se ket gjuh e flasin te shpija)KUSHHH i paska KOnvertu SHQIPTARET NE ISLAM>….TURKU…Kush po e Konverton EUROPEN. TURKU hehe QIFSHA PERDOFILAT.(UN KAM GJAK SHQIPTARIMUSLIMAN)Edhe EUropen do e marrim O SHQIPEMUSLIMANE.e si puna e Ateistave dhe Katolikve qe na fyn IDENTITETIN SHQIPTAROMUSLIMAN ne jemi KRENAR Ju lumt SHQIPTARMUSLIMAN MBANI QENDRIMIN SEPSE NE KEMI IDENTITET. (e nuk kemi bothqim)qe e fym Kombin Si DON ANTON QENI!! FEJA SHQIPTARIT ISLAMI.96% Kosova 84.4% NENA SHQIPERIA. 42%ILIRIDA(macedonia) MALI I ZI ShqiptarMusliman 22.4% DARDANIA (Serbia) 15.7% Bonsa & Herc.Ka qen ILIRID dhe do mbetet e till 44% KU JAN PERDOFILAT E BALLKANIT 10 MILJARD ShQIPTAR MUSLIMAN NE BALLKAN JEM.2012.03.05. http://groups.yahoo.com/group/shqiperia/message/12309 ZGJOHUNI SHQIPTAR TA BASHKOJM KOMBIN TON…(Kunder atyre qe jan kunder nesh)

 24. Tina says:

  Keto statistika jan false… Pre mos i merni seriouzisht
  Ne kosove ka reth 150,000 Serb. E ketu pe qit ma pak..: kjo eshte manipulim i popullsis te kosoves.
  Reth 3-4% jan orthodox Serb ne kosove. Ne Kosove ka edhe katolik e tjera fe.
  Mire po shumica e kosoves jan musliman une kisha than kosova eshte reth 90-92% musliman.

  Po mos I merni me seriouzisht keta statistika se veq ja kan fut kot.

  Kjo statistike esht false eshte manipulim.

 25. kosova turk says:

  kto statistika jan te verteta kosova eshte 96% muslimane ne kosovaret kemi lidhje vdhaznore me turqit dhe ne e duam islamin

 26. Christine says:

  Esht ni rast ne kosov , po thojn Hoxhallart e fejes Islame na tand muslimant jena motra e vllezer a po jo ,perse prandaj muslimant e kombit kosovr sidomos egjipjan ose rrom nuk lejon ne vorret e ?muslaman Shqiptar ?Kisha pas deshir dikush prej Hoxhallarave per pergjegjje .Faliminderit

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *