INTERVISTA/ Rrëfehet Princ Leka dhe Princesha Elia: Do bëjmë dasëm të madhe vitin tjetër në Shqipëri e Kosovë

20 Prill 2012, 12:20Sociale TEMA

Princi Leka, në një intervistë të gjatë, rrëfen se ai vijon të jetë princ e jo mbret. Leka flet me tone të moderuara, thotë se vetëm familja mbretërore mund të bashkojë shqiptarët, por pa ndryshuar kufijtë ekzistues. Leka shprehet se familja mbretërore nuk është as e majtë e as e djathtë. Premton afrim me PS-në dhe thekson se Lëvizja e Legalitetit mund të përmirësohet për të mos qenë si parti e viteve ’20. Megjithatë flet me superlativa për Berishën e Ekrem Spahiun. Leka thotë se së shpejti nuk do punojë më në administratën ‘Berisha’.

 

Bisedoi: Çim Peka, FAKT

 

Zonja dhe zotërinj përshendetje. Sot emisionin “Fakt” e kam spostuar në ambientet e Oborrit Mbretëror. Në një intervistë të parë me Princin Leka dhe Princeshën. Mirëmbrëma dhe Mirë se ju gjej.

 

Mirëmbrëma! Mirë se erdhe!

 

Pyetja e parë që lind menjëherë pas vdekjes së Mbretit Leka I, për çdo qytetar shqiptar është se cili është statusi juaj?

 

Tani, sipas ligjit 1928 statusi i familjes mbretërore, dmth statusi im, është princi i kurorës ose princi i shqiptarëve dhe nuk do të ketë asnjë ndryshim derisa sot Shqipëria është Republikë dhe jemi të konsoliduar tek ligjet që janë realisht ndërkombëtare.

 

Princ i kurorës, gjithsesi me vdekjen e Mbretit Zog në 1961 një Asamble Parlamentare, e cila nuk e ka njohur qeverinë e Enver Hoxhës ka kurorëzuar si mbret, mbretin Leka I.

 

Absolutisht e vërtetë. Edhe në këtë drejtim ka qenë një mesazh i viteve ‘60 kundër regjimit komunist, sepse vetëm një mbret në diasporë mund të përfaqësojë qeverinë shqiptare dhe shqiptarët në mënyrë dinjitoze kundër regjimit komunist, që në atë kohë ka qënë i tmerrshëm.

 

Gjithsesi, ka hapur një farë debati betimi juaj mbi varrin e Mbretit Leka I, ditën e varrimit pasi duket si një betim prej një mbreti të ri. Të paktën të nesërmen shtypi i Tiranës ka shkruar se tashmë nuk kemi të bëjmë me princin leka, por kemi te bejme me mbretin Leka II.

 

Realisht betimi im ka qene nje betim, privat ose personal prane varrit te babait tim, por qe eshte edhe mbreti i shqiptareve, nje mesazh per te gjithe lekalistet, zogistet dhe mbeshtetesit e familjes mbreterore qe une do te vazhdoje me rrugen e familjes se tradites shqiptare dhe ky eshte nje mesazh i mirefillte qe edhe pse shqiperia nuk eshte nje mbreteri por nje republike, roli i familjes mbreterore eshte statike, ka nje rol, nje te ardhme ne Shqiperi, ne do te jemi prezent sidomos ne aktivitete sociale, politike dhe çeshtje kombetare. Shqiperia ka nevoje per vazhdimesi dhe nje institucion siç eshte oborri mbreteror nuk i takon nje individi siç jam une, une jam nje princ, por eshte e vertete qe oborri mbreteror si institucion ka nje vazhdimesi te vazhdueshme dhe kjo eshte dicka qe ne kemi deshire te konsolidojme rolin e familjes mbreterore por edhe te oborrit mbreteror, ne te ardhmen e Shqiperise.

 

Ne intervisten e fundit qe kam patur me mbretin Leka I, pak kohe para se te vdiste i kam bere nje pyetje lidhur me zgjedhjen tuaj dhe kjo pyetje kishte te bente me faktin se ndryshe nga babai juaj, ndryshe nga mbreti Zog, ndryshe nga ju, princi Leka ka zgjedhur per princeshe dhe per bashkeshorte nje shqiptare. Gjithashtu me kujtohet, ne mos gabohem princeshe, ne nje takim ne Pallatin e Brigadave, kryeministri i vendit, z. Berisha, ju ka prezantuar para grupit diplomatik me shprehjen ‘shikoni sa princeshe te bukur shqiptare kemi’.

 

Po, eshte e vertete, po.

 

Po e filloj me njohjen tuaj, me Princin Leka. Kur dhe si jeni njohur me Princin?

 

Ne kemi pothuajse 4 vjet qe jemi njohur dhe gjithmone me duket si hera e pare sa here e shoh. Te dy kemi qene te ftuar per promovimin e nje terreni golfi. Une kam qene e ftuar nga regjisori i mirenjohur Gezim Kame, ndersa Leka ka qene i ftuar nga miku i tij Marin Harxhi. Te dy bashke kane edhe federaten e golfit ne Shqiperi dhe gjate atij kokteji jemi takuar, jemi prezantuar, ka qene takimi i pare dhe tjetri nuk ka vonuar ka qene te nesermen dhe te pasnesermen e keshtu me rradhe derisa une mora avionin dhe vazhdova studimet e mija ne France. Por qe nga takimi i pare mund te them qe jemi takuar intensivisht gjate muajve te veres.

 

Pyetja e pare qe mund te bente cdo shqiptar, duke qene se jemi dhe pak skeptik ndaj gjithçkaje apo mosbesues. Princi Leka, pasionant pas golfit dhe federaten e golfit ne Shqiperi, nje federate pa asnje fushe golfi.Princi Leka nje princ me trashegimi historike, kuluturore, morale, politike, por akoma pa nje status te vecante. Jeni njohur me nje pasionant golfi, pa asnje fushe golfi me nje princ akoma pa status?

 

Une gjithmone kam qene ne mbeshtetje te sportit. Angazhimi im duke mbeshtetur sportin, sidomos duke mbeshtetur disa sporte qe nuk ekzistojne ne Shqiperi. Kjo eshte nje trashegimi qe ka pasur mbreti Zog dhe familja mbreterore qe ka mbeshtetur nje federate te viteteve 30, qe ka qene federate e futbollit, ku Shqiperia nuk ka pasur asnje fushe futbolli, prandaj ne kete koncept ne kemi deshire qe te stimulojme idete, te perfaqesojme sportet qe nuk jane te zhvilluara ne shqiperi, te kryejme vizione te reja qe realisht te stimulojne turizem, te hapin hapsirat edhe gjithmone une me Elian do te jemi mbeshtetes ne keto angazhime, ne keto endrra, vizione te rinjsh qe nuk ekzistojne ne shqiperi, sepse realisht ne mund te stimulojme dhe mund te ndryshojme edhe faqet, realizimet. Ka shume mbeshtetes ne kete sport, siç kam qene ne kontakt edhe me mbeshtetes te tjere, te sporteve te tjera, si hipizem qe realisht eshte nje sport qe akoma eshte ne fazen e pare te zhvillimit te saj, sepse shqiperia ka nevoje per ambasadoret jo vetem te nivelit politik, por edhe sportive. Shqiperia eshte nje vend i vogel, ne kemi disa sportise te qe jane te perkryer, dmth ne kemi realizuar disa fitore ne sportet e peshengritjes, etj, por duhet te kryejme hapësira te ndryshme. Edhe nqs ne mund te luajme nje rol simbolik.

 

Ne rast nderhyrjeje, kam nje koment mbi promovimin tuaj dhe nje pyetje per princeshen. Duket se gjithmone keni deshiruar te promovoni gati – gati te pamunduren, territorin e Shqiperise po ta kthejme te gjithin ne fushe golfi, me standardet profesionale qe kerkojne fushat e golfit, ju sigurisht e njihni me mire se sa une, Shqiperia vete eshte sa nje fushe golfi, nga njera ane. E dyta, promovoni dhe mbroni traditen, historine e monarkise, por duket ne realitetin shqiptar e pamundur. Pyetja eshte per princeshen. Jeni njohur me nje princ shqiptar, qe nuk ka lindur ne Shqiperi, i cili ne traditen e tij ka per deshire te promovoje te pamunduren?

 

Une kur jam njohur me Leken kam vleresuar fillimisht njeriun te cilin kam takuar, padyshim e dija qe ishte princ i shqiptareve, padyshim qe kisha respektin maksimal per historine e familjes mbreterore, por per mua kishte rendesi çfare perfaqeson ai jo vetem familja e tij dhe historia e tij, por ai vete si individ. Si e shikon ai jeten ne Shqiperi, si e shikon ai veten në Shqiperi, ka tendencen te shikoje vetem gjerat e mira ne Shqiperi, ka deshire qe t’i shikoje gjerat e mira, ka deshire qe t’i shtyje me tutje dhe ka shprese se shqiperia do te behet nje vend endrrash. Me pelqen dashuria e tij per kete vend.

 

Gjithsesi, nje vajze e re, e njohur per publikun shqiptar, me nje mama te talentuar, nje prej aktoreve me te mira ne Shqipëri, vertet keni vleresuar dashurine dhe ndjenjen e Lekes, princit per Shqiperine, por a ju ka trembur ideja se statusi juaj pavarsisisht se ndoshta edhe vetem simbolik ne nje fare menyre do te ndryshoje? Nje aktore qe tashme te gjithe e therrasin princeshë.

 

Jo të gjithe. Mendoj se Leka me ka ndihmuar per sa i perket perceptimit te ketij statusi sepse gjerat kane ardhur shume natyrshem dhe ne fillim njeriu kur njihet me dike qe i pelqen nuk ka tendence qe te mendoje te gjitha keto gjera qe ne pamje te pare mund te duket shume bukur, shume roze dhe pastaj shikohen pergjegjesite dhe te gjitha me rradhe. Megjithate une mendoj se sot per sot ne statusin qe sot ka familja mbreterore ajo çka mua me kerkohet eshte diçka qe une e bej me zemer, sepse nese ka disa njerez qe e degjojne dhe e vleresojne fjalen qe vjen nga oborri mbreterore, atehere ajo jo vetem qe nuk me kushton por e bej me zemer, me shume deshire, jam mesazhe qe duhen dhene, pozitive dhe mundohem te jem ne mbeshtetje te iniciativave te mira, te artit, te cultures, te shoqerise shqiptare, te potencialit shqiptar. Une nuk i kam pare veshtiresite e kesaj gjeje ende. Deri sot jam perballur me gjerat qe mua me ushqehen dhe me duken shume te rendesishme.

 

Princ Leka: Kur flitet per nje status ketu ne Shqipëri mund te jete shume simbolike, por puna qe ne bejme, angazhimet dhe qendrimet qe ne kemi, sidomos aktivitetet sociale dhe ceshtjeve kombetare nuk jane simbolike. Jane reale, ne do te kuptojme qe Shqiperia eshte shtet qe ka probleme, ka nje realitet qe realisht eshte i veshtire dhe ne do te gjejme te gjitha hapësirat, mundesite qe edhe kete titull qe mund te trashegojme qe nuk na takon neve te shfrytezohet per projekte, pune qe realisht shteti shqiptar ka nevoje. Shqiperi tani eshte anëtare  NATO-s, ka vizione pro evropiane, ne vete si kulture, si popull duhet te jemi shume te hapur, te kemi ate fleksibilitetin e bashkepunimit, te jemi sa me shume te angazhuar, te jemi te hpaur per ide te ndryshme. Pa pasur nje energji, qe relaisht sot kemi nevoje per ate energji, kemi nevoje per shprese,kemi nevoje per nje vision te caktuar, kemi nevoje per institucione qe kane vazhdimesi, qe ne nuk i kemi sot. Prandaj ne kete drejtim ne jemi duke u fokusuar, kemi disa angazhime qe nuk jane me focus vetem ketu ne Shqipëri, por edhe angazhime jashte shetit qe rrisin imazhine familjes mbreterore, publikime te ndryshme, sic jane librat, intervistat, kemi shprese.

 

Do te flasim gjeresisht per angazhimet qe ka familja mbreterore dhe ne veçanti lidhur me problemet qe kane shqiptaret kudo, por gjithsesi jemi akoma tek momenti njohjes dhe tek vendimi juaj per tab ere shqiperine me nje princeshe shqiptare, ndryshe nga babai juaj dhe gjyshi juaj, nga mbreti Leka I dhe mbreti Zog. Por kur keni vendosur ta beni Shqiperine me nje princeshe shqiptare a mendonit se ne rast se statusi juaj nuk do te kishte vetem kuptim historik, honoristik, simbolik, sigurisht edhe politik, por do ishte nje status legal do te ishte edhe e vështirë per nje vajze shqiptare t’i nenshtrohej rregullave, te ambientohej me te gjithe protokollin e nje familjeje mbreterore.

 

Absolutisht qe une besoj se Elia ka qene gjithmone shume korrekte. Ajo si natyre, e njeh shume mire statusin edhe ne bote te familjeve mbreterore, kemi mbeshtetje, nuk jemi vetem, siç thashe nje institucion siç eshte nje familje mbreterore nuk eshte vetem, ka dhe institucione te tjera, kemi lidhje edhe me familje te tjera mbreterore qe kane qene ne ndihmese sepse jemi nje çift i ri, ne nuk kemi deshire qe femijet tone te rriten ne France apo nje nje vend tjeter. Jemi te konsoliduar ne Shqiperi, jemi pjese e shoqerise, kemi rolin tone; Elia mbi te gjitha me ka mbeshtetur sepse ajo njeh me mire mentalitetin shqiptar sesa une. Jam fatkeqesiht i rritur jashte prandaj mbeshtetja e saj, idete, logjika, konceptimet e problemeve ne shqiperi ka qene nje ndihmese e dyte. Se dyti une kam nevoje per nje partnere ne jete, ne shoqeri, por edhe Elia duhet ta kuptoje se pushteti i dyte shpesh here ne Shqiperi jane grate. Ato kane rolin e tyre, kane angazhimet e tyre, Elia ka marre persiper disa angazhime, psh realizimin e nje projekti per krijimin e nje fondacioni qe do te jete me emrin e nenes mbretereshe, Elia ka edhe nje projekt qe ka deshire te shprehe ……. Prandaj roli i Elias eshte jashtezakonisht shume i rendesishem. Ne nderkohe jemi te fejuar.

 

Kjo eshte pyetja e rradhes. Folet per femije, folet per tradita shqiptare. Ju ka shqiptarizuar me shume nje princeshe shqiptare, me shume nje bashkeshorte shqiptare, kur do te kemi nje dasem mbreterore shqiptare?

 

Ne do te ndjekim traditen shqiptare. E kam permendur qe …… nuk eshte vetem e princit, por e te gjithe shqiptareve. Kam deshire qe te realizojme nje dasem jo vetem ne Shqiperi, por edhe ne Kosove. Ne po presim sipas tradites sepse me largimin e mbretit nenkuptohet do te kemi nje vit zi, por shpresojme qe vitin tjeter te kemi mundesi te percaktojme nje date te mirefillte per dasem, por shyqyr qe kam Elian. Ajo ka qene gjithmone krah meje, sidomos ne dhjetor, pas humbjes se mbretit ajo me ka mbeshtetur shume. Sinqeriteti i asaj, shpirti i saj, i jam shume mirenjohes.

 

Po flasim per nje dasem mbreterore ne Shqiperi. Pak a shume ne nje vit elektoral.

 

Qendrimi i familjes mbreterore gjithmone kur vijne fushatat politike partiake, institucioni i familjes mbreterore duhet te jete larg partive, ne kemi qendrimin tone qe eështe pro politikes kombetare, do te jemi shume te angazhuar, bashke me Elian do te jemi te angazhuar, kemi disa projekte per te vizituar disa qytete ne Shqiperi, do te bashkepunojme me shume me komunat, bashkite per projektet kombetare, por kemi vizionin qe ne fund te vitit ne duhet te kemi bere vizite ne Maqedoni.

 

Elia zaharia: Une desha te shtoj diçka per nje dasem ne kohe elektoriale. Per mendimin tim nje dasem ne kohe elektorale, sic duhet te ndodhe ne te gjitha vendet eshte nje kohe e lumtur, ne ate kohe te gjithe njerezit kane mundesi te zgjedhin fatin e vet dhe per mendimin tim nje dasem nuk duhet te jete gje tjeter vetem t’ja shtonte lumturine kesaj kohe qe duhet te jete e lumtur per te gjithe shqiptaret. Eshte momenti qe ne zgjedhim.

 

Duke folur per dasem dhe duke degjuar muzike ne sfond, duket sikur bashkia eshte kujdesur qe t’ju shoqerojë muzika ne vilen tuaj gjate gjithe kohes.

 

Kemi nje lokal shume afer qe eshte kryesisht ne shkelje te cdo hapësire ligjore, por me mire te fokusohemi ne problemet e tjera te Shqiperise se problemet e perditshme që kemi shprese se do te marrin rrugen e vet.

 

Princeshe ju keni angazhimet tuaja, po krijoni nje shoqate, me cfare lidhen keto angazhime kryesisht?

 

Une jam ne fazen e krijimt te nje fondacioni qe do te quhet Mbreteresha Xheraldine, do te jete nje fondacion bamiresie, po cfare po merrem tani eshte e rendesishme, sepse do te jete shpejt, ne date 22 prill, ne Parkun e Liqenit jam perfshire ne nismen qytetare ne pqe me natyren, fushate ndergjeggjesimi per qytetaret mbi rendesine e mirembajtjes se ambjentit ku jetojme, do te mbjellim fidane, lule, ne parkun e qytetit dhe ai park ne te gjithe e dime qe eshte mushkëria e Tiranes dhe eshte nje thirrje qe une i bej qytetareve nga te gjitha shtresat sociale sepse mendoj qe eshte e rendesishme per te gjithe femijet, per te gjithe ne qe jetojme ketu, puna nuk eshte turp, puna eshte nder dhe une ju ftoj qe te punojme se bashku ate dite dhe te socializohemi, te njihemi, do te kete shume personazhe nga jeta artisitke, kam ftuar shume artiste dhe jam e lumtur, entuziaste sepse ishin te gjithe shume pozitiv per te marre pjese dhe eshte mire qe do te japin edhe ata shembullin e tyre qytetar. Eshte e rendesishme per te gjithe dhe per mua eshte dicka qe me prek shume.

 

Para pak ditesh kam shoqeruar Princin Leka ne Paris ku ne fakt per habi dhe me deshire konstatoj se nga te tjere princer te Europes me status legal, nje respekt dhe nje partneritet me princin Leka. A keni rastisur ju personalisht te takoheni me princesha pas statusit qe ju tashme keni? Princesha shqiptare ka takuar homologe apo princesha te tjera?

 

Une kam pasur kenaqesine te takoj princeshe Klean e Belgjikes, e cila ka ardhur edhe ne shtepi, eshte takuar me mbretin, me ka lene pershtypje te jashtezakonshme. Princeshe Klea ka fondacione te vetat dhe eshte nje zonje bamirese dhe shikoj qe njerezit sa me shume gjera te bejne ne jeten e tyre aq me te thjeshte jane, aq me me kembe ne toke, dhe me te vertete per mua ajo ka qene nje shembull sepse eshte nje zonje e jashtezakonshme dhe per mendimin tim eshte shembull sepse kjo dmth te jesh nje princeshe, kenaqesia e saj eshte kur shikon te tjeret te lumtur dhe kur ben mire. Me te vertete eshte nje bamirese dhe per mua ka qene nje experience pozitive. Pastaj kemi pasur edhe takim ne Paris me princin e Malit te Zi, me te cilin ruaj kujtime shume te mira.

 

Pyetja qe çdokush do t’i bente nje princeshe eshte kush eshte idhulli juaj? Mendja pare kujtdo i shkon tek Lady D. Kush eshte princesha model?

 

Po Lady D eshte e vertete qe ka bere shume, ajo ka qene shume e angazhuar dhe une do deshiroja qe aq sa me jepet mua mundesia te jem e angazhuar. Mendoj qe ne Shqiperi ka shume gjera per te bere keshtu qe shpresoj me gjithe shpirt qe te kem mundesi t’i jap ketij vendi aq sa une mundem, modestisht te kem fjalen time, zerin tim ne problematikat shqiptare.

 

Ju si princeshe ju referuat edhe takimit me princin e Malit te Zi. Grupi i xhirimit qe kisha ne Paris e ka fokusuar kete, keni pasur nje takim te ngrohte me nje princ fisnik malazez. Ishte takimi i pare me te?

 

Ishte takimi i pare dhe kemi biseduar per problemet qe ka Mali i Zi sidomos kam shprehur shqetesimin per ceshtjen shqiptare te Malit te Zi, qe te kene mbeshtetje sa me te forte sidomos qe tani po diskutohet shume per zonen e ………. Jane edhe disa levizje te pakendshme nga ana e qeverise malazeze. Familjet mbreterore gjithmone ………… mbrojne qendrimet e secilit shtet, kane qendrimet e tyre, por edhe ne kemi mundesi te gjejme kontaktet e bashkepunimit, kemi folur per liqenin e shkodres, ai ka shprehur deshiren e tij te promovoje liqene, vleren e saj, kemi diskutuar edhe per statusin e familjes mbreterore ne Malin e Zi, ato malazeze kane krijuar status te vecante per familjen mbreterore, gezon disa privilegje nga shteti, kane informacione mbi kete status edhe te gjejme bashkepunimin. Kemi shprehur shqetesimin tonme per reagimet e ashpra qe jane erdorur nga qeveria serbe ne Mal te Zi, sepse kane edhe ato problemet e tyre, qendrimin e princit Aleksander te Maqedonise, viziten e tij ne Kosove, qe edhe une bashke me qeverine e Kosoves kam reaguar vazhdimisht, prandaj ne duhet te kuptojme qe Evropa ka historine saj dhe kjo eshte me shume evidente qe shtetet si ne Bullgari ……… eshte bere edhe kryeminister, ne disa shtete te tjera, Rumani etj kane status te mirefillte, qe jane edhe politike dhe praktike per integrimin e Rumanise ne BE dhe ne kete ndihmese eshte e rendesishme qe edhe ne te jemi sa me shume te informuar. Familja mbreterore duhet te filloje te hapet me shume, prandaj e thashe ne fillim qe jemi bere me shume intensive ne angazhimet tona edhe me familjet e tjera mbreterore. Une ne qershor do te jem ne Suedi, me takime te ftuar nga fam mbreterore suedese, do te jete nje ballo qe Elia eshte duke filluar te gjeje veshjen e vecante.

 

Elia Zaharia: Qe do te jene nga stilistet shqiptare me elemente tradicionale, folklorike, te gjitha detajet.

 

Princ Leka: Keto jane metoda te ndryshme qe edhe ne te kemi sa me shume nje imazh te mirefillte, por edhe te tregojme qe familja mbreterore ne nivele te ndryshme eshte e angazhuar me sa ka mundesi qe te vije. Mos harrojme qe presidenti i nje shteti e ka te veshtire sepse vitin e pare shlyen borxhin qe ka realizuar, dy vjetet e tjera ai eshte i bllokuar, nuk takon njeri sepse nuk ka imazhe, nuk ka pushtet dhe nuk ka vazhdimesi, vitin e fundit eshte i detyruar te gjeje te ardhmen e tij, ndersa nje familje mbreterore eshte konstante edhe duke shfrytezuar kete stabilitet, sidomos qe familja mbreterore eshte per te gjithe rajonin, jo vetem per shqiperine. Eshte per Kosoven, Maqedonine. Per ceshtjen came. Kjo eshte nje ceshtje qe ne do te mbeshtesim, eshte nje ceshtje e jona dhe kemi realizime, prandaj jemi te hapur.

 

Familja mbreterore ka nje status te vecante, gati gati eshte imazhi i Malit te Zi. Me aq sa pashe pas atij takimi nje princ i cili paguhej me pagen e presidentit, ne cdo lloj rasti ishte imazhi i Malit te Zi, te pakten me aq sa e di keto dite ne Shqiperi po tentohet te formatohet legalisht statusi i Oborrit ne Shqiperi. A keni propozimet tuaja dhe gjykimet tuaja, bashkepunimet tuaja me legjislativet shqiptare se kush duhet te jete modeli, statusi i familjes mbreterore ne Shqiperi?

 

Ne rradhe te pare do te kerkojme informacione nga i gjithe rajoni jone, si shtetet Greqi, Itali, Mali i Zi, Serbi dhe vende te tjera, si e kane konsultuar statusin e tyre, jane elementet ligjore. Shqiperia eshte republike dhe duhet te jemi realist. Mos harro qe Mali i Zi dhe familje te tjera mbreterore jane familje qe kane ndryshuar shtetesine e tyre dhe nuk jane angazhuar per shtetin e tyre, kurse ne si familje mbreterore kemi qene gjithmone te angazhuar politikisht, si ne Shqiperi edhe diaspore, kemi qene pro ceshtjeve kombetare, pro politikes.

 

Familjet mbreterore ne Ballkan, kane pak a shume kete histori, por kane ndryshuar shtetesine e tyre dhe jane pershtatur me vendet ku kane jetuar, familja mbreterore shqiptare eshte rasti specifik qe nuk ka ndryshuar per asnje rast kombesine e vet. Me cfare pasaporte keni levizur?

 

Une kam levizur, jam rritur dhe lindur me pasaporten e mbreterise se Shqiperise.

 

Vili autoritet ka leshuar kete pasaporte?

 

Vete oborri mbreteror.

 

Nje pasaporte e cila u eshte njohur?

 

Eshte njohur krejtesisht nga te gjitha vendet e botes, ne kemi udhetuar me viza ne Shtetet e Bashkuara, Angli, Zvicer, France deri sa ne 2002 kemi ardhur ne Shqiperi, per nje periudhe eeshte njohur edhe nga shteti shqiptar me nje akt urdher te vecante per shkak te levizjes, deri ne 2003 ku familja mbreterore ka marre pasaporte diplomatike me vendimin e vecante te keshillit te ministrave.

 

Pra per asnje rast nuk keni ndryshuar pasaporten shqiptare?

 

S’kemi pranuar asnjehere, pervec shtetseisse shqiptare, ky eshte nje vleresim, tregues qe edhe mbreti leka duke jetuar larg shqiperise por duke punuar per te gjithe rikthimin ne demokraci ne atdhe eshte dicka e vecante per rajonin tone.

 

Keni lindur ne Afriken e Jugut, jeni regjistruar si shqiptar qe ne momentin e lindjes?

 

Nuk jam regjistruar fare ne Afriken e Jugut. Diten e lindjes time ne Afriken e Jugut, dhomen e spitalit per 24 ore e kane shpallur toke shqiptare.

 

Per te qene i qarte, autoritet e Afrikes se Jugut dhomen e spitalit ku ju keni lindur per 24 ore e kane shpallur toke shqiptare?

Toke shqiptare. E njejta gje ka ndodhur gjate luftes se dyte boterore me princin Aleksander te Serbise, por eshte nje vleresim, dicka simbolike, por shume e bukur.

 

Shteti shqiptar nuk e ka njohur si toke shqiptare?

 

Absolutisht ato nuk e kane njohur dhe donin vendim qe nuk ka qene …. E tyre.

 

Gjithsesi, ju keni levizur gjithmone me pasaporte shqiptare, pavarsisht peripecive, tashme jeni shtetas shqiptar, me pasaporte diplomatike, ne kerkim dhe ne pritje te nje statusi final-legal, me nje te ardhme te Oborrit ne Shqiperi. Keto jane ceshtje ligjore. Te kalojme pak ne ceshtje politike. Pavarsisht se jeni ne pritje te statusit, jeni nipi i mbretit Zog, jeni djalii mbretit Leka, jeni princi i kurores, do doja te dija gjykimin tuaj mbi situaten ne Shqiperi, Kosove, shqiptaret ne Maqedoni, shqiptaret ne Mal te Zi, u shprehet pak me pare edhe per çeshtjen çame. Cili eshte vizioni i princit te kurores mbi te ardhmen e shqiptareve, apo mbi ate se si jetojne shqiptaret sot, politikisht dhe gjeografikisht?

 

Se pari une kam disa angazhime qe jane parashikuar javen tjeter do te jem ne SHBA per aktivitete te Vatres, ne 100 vjetorin e Vatres bashke me Elian. Familja mbreterore ne kohen e mbretit ka pare me shume lindjen, une jam per rikthimin e qendrimin e familjes mbreterore, vlerat evropiane, te marrin nje orjentim dhe nje vleresim te jashtezakonshem per SHBA. Amerika ka qene nje mbeshtetje e jashtezakonshme, per ceshtjen kombetare dhe do nje realizim, levizje nuk mund ta kishte bere pa pasur kete miqesi, kete mbeshtetje te vazhdueshme. Do te thote, levizja e familjes mbreterore duhet te jete ne konsolidimin, kontaktet e miqve qe kemi ne SHBA. Se dyti, une kam shprehur deshiren dhe ne fund te vitit do bej nje vizite ne Maqedoni, une shoh qe shteti shqiptar dhe vlerat shqiptare, elementet shqiptare, ne Maqedoni jane nje faktor stabiliteti per rajonin tone. Ka problem specifik, ne do te ulemi dhe do te kryejme nje trekendesh. Kjo eshte nje filozofi qe mbaj dhe do te mbeshtese dhe promovoje qe Prishtina, Tirana dhe Shkupi jane nje trekendesh i jashtezakonshem per faktorin e shtetit shqiptar ne rajonin tone.

 

Duket se platforma juaj, ky ka qene qellimi i ekzistences se monarkise shqiptare, ju folet shume per miqte europiane dhe miqte amerikane, po a ju duket se kjo platforme bie ndesh me politiken e tyre te jashtme. Po flisnim per nje trekendesh tirane, prishtine, shkup qe ne fakt gjithmone na ka shqetesuar, apo me kete teze gjithmone jane mbrojtur armiqte e Shqiperise.

 

Perkundrazi, sepse ne duhet te jemi shume te qarte se ceshtjet kombetare nuk eshte lidhur me emblemat apo me fjalet e bukura sic ka dale me partite apo levizjet e reja. Ne duhet te fokusohemi qe mireqenia e shqiptareve, familja si baze, per forcimin ekonomik te shqiptareve, te burimeve njerezore, duke siguruar qe shqiptaret duhet te jene sa me shume te perfshire ne qeverisjen e Maqedonise, duke kuptuar se rritja e popullsise ne rajon eshte e vazhdueshme. Keto jane elementet qe duhet te kemi fokusim te vecante. Nuk mund te bazohemi tek fjalet, flamuri mbi te gjitha. Ne duhet te jemi ne korrent, me te angazhuar qe te gjejme metoda te ndryshme qe shqiptaret ne rajonin tone te jene sa me shume aktiv, te jene shtetberes, te mos pranojne levizjet qe nuk jane kombetare, por perforcimin e vlerave, tradites, familjes jane parimore. Une dua qe neser, pasneser, shqiptaret kudo qe jane, te jetojne me lirine e tyre, te kene mudnesi te flasim gjuhen, te kene mundesi te promovojne vlerat evropiane. Ne jemi pro Evropes, ne do te jemi faktor stabiliteti dhe kjo besoj eshte ne parimet evropiane, te vizionit mbare nderkombetar.

 

Besoj qe ky qendrimi juaj do te ngjalle debat publik dhe politik sepse duket sikur keni ndryshuar apo modernizuar koncepptin e monarkise shqiptare mbi sovranitetet. De facto po flisni per sovranitet te dhuruar, nuk po flasim me per nje Shqiperi te madhe, nuk po flasim per bashkim kufijsh, po flisni per kufij ekzistuese, po flisni per liri te shqiptareve kudo qe jane, po flisni per promovim te traditave shqiptare. Nuk po flisni per nje Shqiperi te Madhe.

 

Ne po flasim per nje Shqiperi etnike, ne po flasim per vendet qe jetojne shqiptaret, vlerat dhe mundesite qe nje shqiptar, nje familje shqiptare te jetojne ne normalitet.

 

Cfare ka parasysh princi i kurores me termin Shqiperi etnike? Shqiperi pa kufi fizik?

 

Ne duhet te kemi fleksibiletin e idese. Kufijte e sotme ne Evrope kane ndryshuar, ne jemi per bashkimin shqiptar. Bashkimi i shqiptareve do te thote bashkimi i te gjithe elementeve, edhe politike. Orjentimi…

 

Te jemi pak me te qarte. Bashkimi me kufijte ekzistues?

 

Qe ne te kryejme nje mbreteri te bashkuar. Si e ka …. Anglez, si teknologji juridike. Ajo eshte nje element. Sot kemi partite politike, di qe vetem ne Shqiperi kemi 140 kryetar partish, ne Maqedoni kemi percarje te jashtezakonshme nga dy partite kryesore, ne Kosove kemi percarje midis faktoreve politik. Prandaj i vetmi institucion qe mund te bashkoje shqiptaret pa u perfshire ne politiken e brendshme te cdo shteti eshte familja mbreterore si institucin, cdo perpjekje tjeter mund te kryeje acarim. Ne si shqiptare jemi nje popull qe ka konflikte prandaj ne duhet te gjejme patjeter qe jemi system qe largon shqiptaret nga konfliktet, sistem qe eshte gjitheperfshires, qe krijon hapsira, po nuk promovon dhune, keqkuptime, eshte ne stabilitet te vazhdueshem afatgjate, evropiane, qe realisht ne Shqiperi si dhe ne vende te tjera, eshte modeli qe edhe nderkombetaret e kuptojne qe nese shqiperia do te kete nje afat te gjate perpara se te hyje ne BE ne duhet te gjejme nje zgjidhje dhe ajo eshte sot mbreteria.

 

Gjithsesi zgjidhja eshte mbreteria. Mbreteria me kufij ekzistues apo me ndryshim kufijsh?

Une nuk kam deshire te hyj ne detaje, nenkuptohet sic e thashe qe ne do te kemi nje orjentim te mirefillte. Ne do te perforcojme aktivitetet shqiptare, nqs nje shqiptar do te marr nje post ne ministri te kete te gjithe kapacitetet per te miren dhe objektivat e tij. Politika ne Shqiperi, Kosove dhe Maqedoni jane bere politika individuale, nqs ne kemi individe te politikes nuk ka vazhdimesi, prandaj une kam deshire te perserit edhe para medias tuaj qe familja mbreterore nuk eshte individi, princ Leka ose princeshe Elia, por ne jemi nje institucion qe ka nje vazhdimesi.

 

Ju u shprehet se ne Shqiperi ka mbi 140 parti, me duket se eshte krijuar nje format politik, i cili po te shikosh terminologjine, menyren sesi del para shqiptareve gati gati te jep imazhin e nje aneksi te familjes mbreterore dikur qe flet per Shqiperi te Madhe, per bashkim te shqiptareve, per Shqiperi etnike, per levizje kufijsh, madje mendohet se ne programin e tyre do ta parashtroje kete gje, e kam fjalen per Aleancen Kuq e Zi. Duket se ate qe shqiptaret mund ta shikonin tek princi i kurores edhe simbolikisht po e improvizon dikush tjeter dhe parashikohet de facto, nga nje vend tjeter. E thene me qarte nje tjeter subjekt eshte veshur me flamurin kombetar dhe familja mbreterore po flet per aleate, per miq dhe mos ndryshim kufijsh, pra terminologjia kombetare me duket se eshte zhveshur nga fjalori juaj.

 

Duhet të kuptojme që çështjët kombëtare nuk i takojnë partive individuale, edhe unë jam kundër keqpërdorimit të fjalëve të çështjes kombëtare vetëm për interesa kombëtare, kjo për mua është krejtësisht kundër çdo besimi, ne po shohim edhe në Kosovë se janë krijuar disa lëvizje, si Vetvendosja ,etj., të cilat kanë qenë momentale dhe nuk kanë qenë pozitive. Këto në fakt kanë qenë të perdorura nga armiqtë tanë për të sulmuar vlerat e çështjes sonë kombëtare. Ne duhet të jemi shumë të kujdesshëm si të kuptojmë, si të interpretojmë dhe si ta mendojmë këtë çështje që ka një vlerë të jashtëzakonshme. Tani duhet të flas edhe për partinë Lëvizja e Legalitetit…

 

Lëvizja e Legalitetit është i vetmi formacion politik në Shqipëri, e cila kërkon rikthimin e monarkisë, gati, gati nuk njeh referendumin e 97-ës. Ky një referendum shumë i kontestuar, ka pak a shumë programin politik të Oborrit Mbretëror të 39-ës. Të paktën ky parashtrim që po bëni jeni shumë më modern se oborri deri më sot, por edhe më shume se vetë Lëvizja për Legalitet. Cilat janë raportet tuaja me këtë formacion politik?

 

Me lëvizjen Legaliteti kam marrdhënie të shkëlqyera. Legaliteti është një forcë politike që kërkon rikthimin e mbretërisë, për bashkimin kombëtar, ka gjetur që metodën e vetme për të bashkuar shqiptarët është nëpërmjetë familjes mbretërore. Kam një konsideratë të jashtëzakonshme edhe për kryetarin e partisë, z Eqerem Spahia, i cili sidomos mbas funeralit më ka mbështetur maksimalisht. Ai është një politikan i mirëfilltë, i cili dhe ne postin e zv/ministrit të Mbrojtjes ka bërë një punë të shkelqyer, që ka marrë edhe konsiderata nga ndërkombëtarët. Ne jemi duke kërkuar rikthimin e energjisë në partinë e Lëvizjes së Legalitetit, do të ketë dhe jam i sigurtë që do të ketë mbas zgjedhjeve lokale, ku partia e Lëvizjes së Legalitetit ka marrë rreth 40 mijë vota. Ata kërkojnë të jenë shumë më shumë aktiv në shoqërinë edhe në problemet dhe tematikat e shoqërisë shqiptare, janë duke kërkuar të jenë shumë aktiv dhe më një energji tjera, të ndryshojnë edhe imazhin e partisë. Edhe në këtë drejtim unë kam besim se edhe me disa figura të reja që janë angazhuar në këtë parti. Legaliteti është duke transformuar imazhin e vjetër, nuk është më nga ato parti e viteve ‘30 që të tjerët mund të mendojnë.

 

Gjithsesi duket që në qëllimin e partis së Lëvizjes së Legalitetit është qartësishtë e shkruar dhe e thënë qëllimi i kthimit të monarkisë. Është një program i kësaj partie apo është edhe një dëshirë e juaja, një nxitje e Oborrit Mbretërorë Shqiptar?

 

Jo absolutisht, partia Lëvizja e Legalitetit ka votuesit e saj, është një parti demokratike, ka formën e saj të pavarur domethënë me kuptimet edhe politikat e saj. Në këmi një lidhje historike me këtë parti dhe siç ju kam thënë është një parti që ka ka vleresimin maksimal, edhe në do të konsiderojmë se familja mbretërore si institucion do të qendroi larg politikës partiake. Siç ju kam përmendur edhe më parë Legaliteti është në rikthimin e historisë, kjo krijon një lidhje të natyrshme me këtë parti. Nënkuptohet që kam dëshirën që kjo parti të forcohet më shumë, të jetë një energji tjetër në sferën e politikës, një vazhdimsi. Lind pyetja…, këto lëvizjet Aleanca Kuqezi etj, mbas 80 vitesh a do të ekzistojnë?! Ndërsa Legaliteti u krijua në vitet 20 dhe akoma është pjesë e politikës së shtetit shqiptar, dhe kjo është një meritë jo vetëm e një kryetari, por e një vizioni të shpresës. Legalistët në shpirt janë si rrebelët të mbështesin, janë gati të mbështesin një qëllim, një vizion që realisht unë i vlerësoi jashtëzakonisht shumë.

 

Gjithsesi përveç moshës suaj të re Oborri Mbretëror në Shqipëri ka një trashegimtar modern, jo vetëm në moshë, jo vetëm në kulturë, por edhe në koncept politik. Realisht, ajo që po dëgjoj sot nga platform juaj është një koncept shumë modern për të ardhmen shqiptare, ajo çfarë shqiptarët dhe unë vetë kemi perceptuar nga qëllimi politik i oborrit mbretërorë në Shqipëri. Keni lëshuar në koncept shumë nga sovraniteti, atë që sot shtetet moderne perëndimore po e bëjnë, po flisni për sovranitet kulturor, integritetit të shqiptarëve kudo që janë, pa ndryshim kufijësh. Folët pak më parë edhe për një vizitë në Maqedoni. Vizitë e cila duhet të ketë një një agjendë, sigurisht që nuk është vizitë privatë, përveç faktorve shqiptar në Maqedoni. Çfarë keni parashikuar tjetër në takimet tuaja?

 

Së pari kam dëshirë që vizitën në Maqedoni, në Kosovë dhe në Shqipëri, duhet të jeni më shumë të qartë, duhet të keni edhe më shumë kujdes se si të takoheni me njerzit. Siç ju thashë Familja Mbretërore nuk ka dëshirë të hyjë në politikë e brendëshme të faktoreve shqiptarë në Maqedoni, ne do të realizojmë takime me të gjithë komunitetet siç edhe me të gjitha partitë, pa dallim. Ka shumë rëndësi që ne të orientim dhe një hapsirë komunikimi me faktorë të ndyshëm në Maqedoni, që do të vijë me kohën.

 

Githsesi, kam luksin të kem në intervistë Princin e Kurorës, trashgimtarin e Oborrit Mbretëror në Shqipëri, po që de facto është edhe pjesë e administratës shtetërore në Shqipëri. Një princ, pjesë e administratës në Shqipëri, nuk besoi se ka rast të dytë në të gjithë trashëgimninë mbretërore botërore?

Unë kam pasur gjithmonë rolin në administratën, në Ministrinë e Jashtme për dy vjet, në Ministrinë e Brendshme si një periudhë përvoje, është një vlerësim që Familjes Mbretërore i jepet të kuptojë se si rrjedhin gjërat brenda administratës. Kam mbajtur qëndrimin që gjërat nuk ndryshohen nga bulevardi, duhet të jemi të angazhuar, por nuk besoi se do të qëndroj shumë, statusi i Familjes Mbretërore është një status shumë i veçantë, edhe koha ime në administratë do të jëtë një kohë e shkurtër.

 

Një princ shqiptar që ka preferuar të marrë eksperiencë duke qenë pjesë e administratës shqiptare, gjithsesi, përveç kësaj ekperience, e tillë është edhe kontakti me fugurat vendimmarrëse në Shqipëri. Do doja të pyesja më radhë, cilat janë raportet tuaja me kryeministrin e vendit?

 

Unë kam respekt të jashtëzakonshëm për kryeministrin, për respektin që ai ka treguar për Familjen Mbretërore, më lejoni të shpreh falenderimet e mia për kryeministrin, ndihmesën dhe mbështetjen sidomos pas humbjes së Mbretit, krijimin e mundësive të zhvillimit realishtë dinjitoze dhe në këtë faktorë do të kuptojmë që politika shqiptare dhe roli i kryeministrit shihet si një hap i madh i jashtëzakonshëm për të punuar për shqiptarët. Gjithmonë institucioni i kryeministrit është një isnstitucion që duhet respektuar nga të gjithë elementët dhe në qoftë se Familja Mbretërore do të jetë e angazhuar në të ardhmen e Shqipërisë.

 

Gjithsesi naltësi, në përceptimin e shqiptarve të paktën në këto 20 vjetë, dy kanë qenë figurat politike qe kanë qenë pretendente de facto për të qenë lider të së djathtës, kryeministri aktual Berisha, ish president i vendit, lideri i parë përfaqsues historik i së djathtës, pas sistemit të rrëzimit të Enver Hoxhës, dhe Mbreti Leka i Parë, i cili nuk ka qenë shumë aktiv, pasi historia politike tani është e njohur. A mendoni se ka pasur ndonjë xhelozi nga kryeministri aktual ngaj Familjes Mbretërore?

 

Jo, absolutisht nuk besoi se kjo ka ekzistuar, sepse kryeministër dhe kryetar i Partisë Demokratike, partia kryesore në Shqipëri. Kurse institucioni i mbretërisë nuk ka përfshirje politike partiake, kjo do të thotë nuk mund të behet krahësimi, të dy institucionet janë të ndryshme, kanë pasur pikpamje politike të ndryshme. Edhe vetë Mbreti Lek ka pasur një respekt për kryeministrin, bisedat e tyre kanë qenë shumë të ngrohta, realisht kanë folur për problemet e shqiptarëve, kanë folur për zhvillimet në rajonë dhe kjo është diçka që edhe unë kam dëshirë ta mbështës. Ne nuk mund të jemi të konsoliduar për të kaluar momente të veçanta të politikës, duhet që të kemi fleksibilitet, duhet të jemi të aftë të kuptojmë problemet në një periudhë kohore, të zhvillojmë edhe më tepër me faktorë të tjerë politikë.

 

Ju iu referuat edhe vlersimeve të Mbretit Leke ndaj kryeministrit, a keni parë ndonjë shenjë dëshpërimi të Mbretit Leka pas ardhjes në Shqipëri, ku shqiptarët si simbol të së djathtës shihnin Sali Berishën dhe jo Familjen Mbretërore?

 

Si Famile Mbretërore ne i takojmë të gjithë shqiptarët, prandaj do të vij më shumë kohë që Familja Mbretërore të mos konsiderohet si një element. Ne nuk mund të jemi të majtë domethënë, por duhet të konsolidojmë se jemi mbi palët. Kjo do të thotë që edhe Shqipëria sa më shumë të avancohet emancipimi i politikës shqiptare, Familja Mbretërore do të ishte larg interpretimit majtas ose djathtas. Sot do të kuptojmë se shumica e shqiptarëve ka pasur një ndikim të majtë, ky është realitet, ku të konsistojmë këtë vlerë në mënyrë ekonomike vetëm qëndrimet politike, edhe Partia Demokratike të ndryshëm shumë përfshirës, nga element të ndryshëm, me pikëpamje të ndryshme për politikën. Prandaj me kalimin e kohës me avancimin dhe emancipimin në politikën shqiptare, do të shohin se familja Mbretërore do të kalojë jashtë plitikës partiake. Por do të krijojë edhe një mirëkuptim me Partinë Socialiste, të ketë edhe më shumë bashkëpunim se kjo është e natyrshme. Shqipëria nuk do ketë vetëm një pushtet, parti të ndryshme kalojnë, vijnë, ikin, prandaj ky fleksibilitet, mirëkuptimin edhe kontaktin e paqes. Ne kemi munguar sidomos këto 10 vitet e fundit, edhe me parti të tjera në Shqipëri, e majtë ose e djathtë.

 

Duke qenë se folët për Partinë Socialiste si një princ kurore jashtë palëve, por në rastë se gjyshi juaj ka qenë mbreti shqiptarëve, gjyshja dhe gjyshi i kryetarit të Partisë Socialiste kanë shërbyer në oborrin mbretëror deri në vitin ‘39. A keni raporte me Z.Rama, kryeministrin e mundshëm të ardhshëm?

 

Ne jemi takuar në ambiente të ndryshme por nuk kemi raport të veçantë.

 

Duket se familjet tuaja deri në vitin 39 do të kenë qenë shumë të afërta?

 

Unë nuk jam i informuar, nuk kam pasur kontakt, por z.Rama më ka treguar në një takim miqësor histori të gjyshit të vet që ka punuar në oborrin mbretëror, ka qenë kampion garash. Duhet të kuptoni që në vitin ‘25 Shqipëria e ka pasur nje popullsi 350000, ne kulmin e mbreterise kemi pasur po 1 milion, ndonjëhere qe takohemi me ndonje familje do te gjeni qe ka orientime pro familjes mbreëterore sepse Shqiperia ka qene aq.

 

Folet pak me pare per nje dasem kosovare, per nje udhetim ne Maqedoni, per çeshtjen çame, kur te kemi princin dhe princeshen shqiptare ne nje tur shqiptar, kur do t’ju shohim jashte Tirane?

 

Ne kemi zhvilluar dhe zhvillojme cdo fundjave, jashte Tirane. Une kam qene kritik ndaj jeteses ne Tirane. Tirana per mua eshte shume e mbytur, nuk krijon idete, logjike, eshte rutine qe nuk e zhvillon njeriun dhe ne kete drejtim do te jemi cdo fundjave jashte qytetit te tiranes, ne zona te ndryshme te shqiperise. Kjo per mua eshte nje fillim. Kam nje problem sepse shpesh here kur takojme shqiptaret ata kane probleme, shprehin probleme, qe kane familjen mbreterore si nje mjet qe mund te zgjedhin, por ne nuk kemi pushtetin per te zgjedhur problemet qe jane qytetaret e Shqiperise, por nese ka mundesi me thoni dhe une do te jem gjithmone prane atyre komunava, bashkite, familjeve. Ne jemi te rinjte, kemi kete energji. Dhet te fillojme te fokusojme kete energji per aktivitetet dhe problemet reale.

 

Mqs jemi ne fund ka vite qe shiptaret, lekalistet, presin qe eshtrat e mbretit Zog te prehen ne Shqiperi. Kam ndjekur me grupe xhirimi, ne Paris para pak ditesh tek ceremonia e pervjetorit te vdekjes se mbretit Zog, ka nje deklarate, nje komision shteteror per te kthyer eshtrat e mbretit Zog ne Shqiperi, realisht ne cfare faze jane pergatitjet per kete gje dhe a mund te ndodhe kjo de facto para 100 vjetorit te pavarsise? Ne rast se po, pashe nje varr dinjitoz te mbretit Zog, ne nje varreze madheshtore. Kush jane varrezat dinjitoze per nje familje mbreterore ne Shqiperi? Moralisht, politikisht, logjikisht eshtrat e mbretit Zog duhet te jene ne Tirane, por nga ana estetike, nje qytetar shqiptar dhe nje simpatizant i asaj qe ka bere Ahmet Zogu per Shqiperine, me mire nje varr i mbretit dinjitoz si ai e Parisit sesa eshtrat e mbretit ne nje varr aspak dinjitoz siç jane varrezat e Sharres apo Tufines.

 

Te falenderoj per komentin dhe mendimin, ne shpresojme per rikthimin e eshtrave te mbretit Zog ne date 8 tetor, qe ka qene data e lindjes se mbretit Zog. Une kam pasur kontakt me komisionin qe eshte ngritur per rikithimin e eshtrave te mbretit Zog ne atdhe, ato shpresojne ne rindertimin e varrezave mbreterore te behet tek parku i liqenit, ne nje ambient ku ka qene varreza e nenes Mbretereshe. Sot isha ne nje takim bashke me disa eksperte dhe kane deshire qe ne kete varreze te kete disa simbole. Duke kuptuar qe nena mbreteresha ka qene katolike, mbreti zog musliman, nena mbretereshe ka qene bektashije, nena ime ka qene ….. prandaj shpresoj se varrezat nuk do te simbolizojne vetem figuren, traditen, historine, periudhen e mbreterise, por do te jene nje simbol i te gjitha feve, bashkimi fetar edhe si forme mbreterore, si nje nga simbolet e saj, eshte nje factor mbrojtes, qe per mua ka shume rendesi. Do kerkoj qe ne varreza te perfshihen emrat e te gjithe oficereve qe i kane sherbyer familjes mbreterore. Te siguroj qe te kete nje imazh qe edhe ato qe nuk jane pro familjes mbreterore, qe kane pikmapje te ndryshme. Lind pyetja, cfare historie ka Tirana si qytet, ato pak objekte, jane shkaterruar, pervec qendres duhet te kryejme edhe ambjente te tjera dhe ne kete drejtim do vazhdoj te kem kontakt me kryetarin e bashkise, duhet mbeshtetur vlera e familjes mbreterore në qytetin e Tiranes.

 

Duke qene se mbreti zog ju krijoji shqiptareve nje qender metropoli dinjitoz, uroj qe shqiptaret t’i krijojne minimalisht nje varreze dinjitoze. Une ju falenderoj qe kemi qene sot bashke ne emisionin Fakt, ju uroj nje vit sa me te mbare dhe nje dasem sa me te shpejte.

 

Elia dhe Princ Leka: Faleminderit.

46 komente në “INTERVISTA/ Rrëfehet Princ Leka dhe Princesha Elia: Do bëjmë dasëm të madhe vitin tjetër në Shqipëri e Kosovë”

 1. hugo says:

  a e kuptone ky trapi se eshte 1 qytetar si gjithe te tjeret .cpo na duhete ne per dasmen e tije ai te japine floririne qe vodhi gjyshi i tije pastaj hajte te flasime

  1. Dean says:

   I ka bo gjyshi i tij rrush e kumulla,mo plako.A e kupto ti se nuk ka pare djali me pagu????Prandaj edhe ne shqiptaret duhet me e sjell ne fuqi,Naltmadhnin e tij,me bo prap ca pare.Boll hongri kopili i Shqeres nga Vicidoli.
   Jane nga Shqiperia e veriut ata,u’a ka len pushtetin me tapi baba.

  2. Tironsi "Zogu i Zi" says:

   Po te jete ne pushtet Sala dhe Thaci, po do te beni. Por nese ata do te kene thyer qafen? Do e thyeni edhe ju bashke me ta?
   Hajdut,vrases,karagjoz, trap… gjyshi!
   Kontrabandist armesh, hajdut, matrapaz, karagjoz, trap … i biri!
   Mumje, karagjoz, matrapaz, hajdut, trap me zile … nipi!
   Si s’doli nje nga keta sagllam xhanem?!!!
   http://imazheshqip.blogspot.com/2012/04/zogu-berisha-puq-puq-97.html

  3. pensionisti legalist says:

   Ta beni dasmen me te madhe se princi Williams dhe na dergoni faturen e muajit te mjaltit.
   Do i mbledhim parate nga pensionet tona, vetem ju te ini te lumtur e te gezuar se keni vuajtur boll.
   Pa ju nuk ka kuptim jeta jone :p
   http://imazheshqip.blogspot.com/2012/04/welcom-turist-we-spik-berisha.html

  4. meri says:

   Po Ky Peka ka bere shkolle apo jo? C’jane ato fjali qe nderton? Se ky “zogu i gomarit” dihet qe nuk di shqip. Referendumi i ’97 vulosi faktin qe Shqiperia do vazhdoje te jete republike ashtu sic u shpall ne 1946. Kjo do te thote qe nje parti qe ka si qellim kthimin e monarkise nuk duhet te egzistoje dhe eshte e jashteligjshme, sepse ajo kerkon permbysjen e rendit kushtetues. Pa cka se ketu midis gjithe absurditeteve eshte ky absurditeti jo vetem i egzistences se nje partie qe eshte kundra republikes, por kjo parti na futet ne koalicion me partine republikane dhe me parti te tjera qe jane per republiken, pra qe ne thelb jane te kunderta me te.
   Pra ky djali eshte qytetar si gjithe te tjeret, te mos humbe kohe po te mesoje shqip se na e cpifi me shqipen qe flet dhe ne dashte te martohet ne mos dashte te mos martohet, pak rendesi ka per popullin.
   Dhe mediat s’ka pse t’i drejtohen me lartmadheria apo princi etj etj, per ne keta tituj nuk kane rendesi persa kohe jemi republike. E meqe s’i pelqen Tirana djalit le ta liroje ca ate qendren e Tiranes se e ka zaptuar e le te veje andej nga Burgajeti te jetoje te nxjerre mallin e te gjyshit. E boll e nxoret neper TV e gazeta se nuk eshte ndonje shembull i mire e ndonje personazh pozitiv.

   1. beso says:

    me ke kursyer komentin , jam absolutisht dakort ,per ardhur keq qe gazetat tone te mbushura me paradokse !!!

  5. Gudar Beqir Meta says:

   Me duket se vjehren e kam pas p…ue dikur edhe une. Allah allah mo osht bo goca princeshe.

 2. Xha Barka says:

  Cim Peka ose shoku i Cimit!
  Cim Peka nje katundar qe e ka bere endren realitet!

  1. kasazani po valon says:

   Hahaha sa kom qesh plako. Tamam nje cop katunari qe i ka rene per pjese te bej edhe gazetarin. Pse mos pretendoj mender Leka per tu ber mbret kur shef qe nje cop mishi me dy sy sic eshte Qimi sot ben gazetarin!?

 3. andon ashiku says:

  O Naltmadhnia juej ik e kercit anej nga Afrika e Jugut si yt ate, se nuk ka hise per ty ktu, arin e ka marr Lir koklopa qe ja kaloj edhe babes tend, dhe sot MBRET kemi Sali vucidolin.

  p.s baba yt na doli burre ma i mire se Sala qe beri te luftojne shqiptaret me njeri tjetrin qe i fryn urrejtjes nder-ndershqiptare perdite

 4. Cute Kadria says:

  Si e quajne Cimin,-Ndricim,Shkelqim,Fitim,Perparim,Gjelberim,Pastrim,Kushtrim?
  Kush ma thote?

  1. trust_no1 says:

   Hahahahaha. Ke harruar Clirim.

   1. tepelensi says:

    clirim e quajne se kemi qene shoke konvikti bashke

 5. anticensurë says:

  ky trap që e mban veten për princ të trashëgohet,si njeri i thjeshtë,nëse ka pare ta bëjë damën më të madhe që mund të ken parë shqiptarët!thjesht futet paraja në punë!
  sa për mbretëri ta harrojë ashtu si e mori me vete dhe i vetquajturi mbret!të mos harrëjë që jo vetëm partia e tij nuk është e viteve ’20 por dhe shqipëria!në shqipërinë e sotme nuk ka dhe nuk ka për të pasur mbretëri!
  o mero si stë vjen turp e të botosh një artikull bythe kaq të gjatë??
  ti flet për demokraci e në anën tjetër na propagandon skllavërinë mbretërore!këta njerëz janë akoma në mesjetë!kujtojnë se i ka bërë zoti dhe duhet tu bindet mileti,se na qënkan prodhim i tënjëjtës zorrë të kalbur!

 6. artibr says:

  i thoni ketij princit te mesoje shqip dhe dasmen ta bej te memedheu i gjyshit ne serbi dhe nga e prun dhe e vetben mbret te vetshpallur,,,

 7. sherifi says:

  Na more ti djale,po prici i kujt je ti se shqiptaret edhe kur u be referendumi nuk ja dhane monarkise voten por republikes, e perderi sa ty nuk te njeh sovrani si qenke princi more debil,apo te njeh ekerem spahia qe partia e tij nuk ka asnje antare.

 8. mbret i vetshpallur, dhe i vet shpartalluar !

 9. Berlin says:

  goca e ullka mujos princesh …!

 10. Drini says:

  O Leke trapi, meso njhere e pergjithmone: Ne damaret e tu nuk rrjedh gjak mbreteror!!!!! Gjyshi yt Ahmeti nuk ishte mbret, u vet shpall. Keshtu qe edhe ti shiko se mos ke akoma ndonje kacidhe nga ato te Ahmetit, thyeji e bej qejf ,pa sa per mbret , je mbret i ketij timit.

 11. melo says:

  Zogun,Enverin dhe Saliun e lidh nje gje e perbashket : qe te tre kane ardhur ne pushtet dhee kane mbajtur pushtetin me ndihmen e serbit.Populli shqiptar nuk eshte ne gjendje te bej shtet te pavarur,eshte popull i nenshtruar,popull dembel,llafazan,injorant,dallkauk i pabese dhe kjo ben qe keta monstra te rrine ne pushtet dhe ta perdhunojne perdite pa i hyre gjembe ne kembe.Harram i qofte ketij populli qe i vriten bijte e vet ne Gerdec,21 janar dhe perdite neper prita qeveritare dhe rri duarkryq.Nga prisni t’ju vije e drejta nga qielli?

 12. Princ operetash, ja cfare eshte ky Leka, i ashtuquajtur trashigimtar i fronit Mbeteror. A jeni kurioz te dini se si e ka emrin e vertete? Kur lindi i vune emrin Leka Ahmet Reza Faruk Zogu. Ka edhe nje emer tjeter pervec ketyre, por fatkeqesisht e kam harruar. Pra e kane pagezuar me gjashte emra njeri pas tjetrt, nje ne kujtim te gjyshit,nje ne kujtim te ish Shahut te Iranit, Reza Pahlavi, dhe nje ne jujtim te ish-mbretit te Egjiptit, Faruk. Pra ky Leka permbledh kater mbreter neemrine tij te kater te permbysur ose te larguar me turp. Por “princi” nuk ka ndonje faj per kete. Le ta gezoje jeten eShqiperise si qytetar i saj e ti harroje titujt e ceremonite.

  1. Kopenhagen says:

   Anwar,
   kjo mungon

 13. Shqiptari says:

  NUk e njoh per Princ. Sa per mua edhe shqiptar me duket e tepert te jete ky qime kackavalli

  1. Ton says:

   Hahahahahaha!QIme Kackavalli. Rrofsh se me kenaqe!!Me kujtove vitet e studentllekut!!

 14. analisti. says:

  Femijet e ajduteve asnjehere s’do kene nder ne Shqiperi,pervec se pasi te kethejne pasurite e popullit qe rembyen ajdutet,per vepra ne spitale,shkolla,bujqesi,blegtori.

 15. geno says:

  na palsi trapi per nip lëngun e Satrapit, qe eshte vetem 25% gak shqiptari. Po a te ka treguar baba e gjushja qe ia kane mbathur me brek neper kembe ne vitin 1939. Gjyshja jote geraldina sllave kur iku me banae tend dy ditesh, i kulonin akoma shalet gjak, se e morri gjyshi yt dhe ia mbathi nga Shqiperia, ngaqe ishte trim dhe atdhetar i madh. Ik ore spurdhjak race muti. mbathja andej nga ke ardhur, apo nuk u pranon asnje shtet si race trafikantesh armesh e femrash qe jeni

 16. kola says:

  pse te mos e beje dsmen , vijn qdo lloj evgjyti , na qajn koken qdo te djele , duke u sjellur , boryt e makinave vu vu vu , po lereni dhe kete te martohet , njeri pa vend esht , te ndjehet dhe ky sikur eshte ne vend te vet ,

 17. Ton says:

  Hahaha! Hajde viktima hajde, krahasohen me Angline dhe mbreterine Angleze.
  Gjyshi i ketij nje malok nga Burreli vodhi zgjedhjet, pushtoi Parlamentin dhe me terror u veteshpall mbret.
  Anglia…bir o bir cfare po behet, shpellaret e veteshpallur te Burrelit krahasohen me Mbreterine angleze.
  E di si eshte puna e ketyre? Si te ngrihem une ne mengjes e te them jam Mbreti i Shqiperise!
  Kush po e rruan?-do thoni ju.
  Fiks fare!
  E njejta gje edhe per keta, ”monarket” shqiptare!!
  Nje mbret ka Shqiperia, Sali Berishen qe krahasohet me Henrin e Tudoreve(nuk IQ si ai) qe te vret e te pret si t’i fryhet.
  Nje rekomandim kam per Lekun, mos e krruaj me Bacen Sale se aty eshte Afrika e Jugut!!

 18. whatthehell says:

  shikoni kur te vijne edhe nipi i princ vidit t kerkojne tokat dhe pasunit.gazetari vika era qelbesin otomane qim pyka.ik or lek ik se jeta nuk shtyhet tuj u hek si princ.shpresoj qe ashtu si e banen zog hajnin prej mati mbret nji fshat ne skrapar,ashtu te ngrihen sot dhe te ja heqin ket titull lek mashtrusit qe nuk din as shqip.dojsha me dite opinjonin e lekes per komunitetin gay a eshte i nji mendimi me sulltanin e partise legalitetit at fytyre turkun.shqipnia e ka nji princ saleh pusht berishen dy princa nuk mbahen se jena shtet fukara.

 19. Lomi pri Baldushku says:

  O çimo lene mër Lekën se ka m’terezi ai. Shif mër njerzit qi po vdesin p’t’hongër. Dava Leke. çere osht ai mre. Ala ska mësu me fol shqip,do me u bo mret i shqiptarve. Hajt tyrqeta thuj Lekës pri Lomit m’Baldushk. Ne thuj t’duket nai dite m’katun T’i varim teneqen.

 20. wert says:

  Ah kur duam te behemi edhe ne si familja mbreterore ne Angli :)..hihi. Jo vete kaq, por cti besh edhe shtypit injorant qe do te duket sikur eshte shtypi britanik…:) hihi.
  Eshte bere Shqiperia barcalete, nga cdo ane. Sa te mjeruar qe jemi

 21. res publica says:

  Kot thone `nje shqiptar tre mendime`.
  Keto komentet ketu, te gjitha jane nje UNISONO fenomenal.

  Ku eshte shkaku?
  Te “naltmadhnia” apo te kultura dhe botekuptimi monist, te pakten per kete teme, i komentuesve!?

  1. wert says:

   Duhet ndonje shkak i vecante per te qene Unison per nje lajm banal? Hmmm.
   Qenka monizem psh kur 5000 shqiptare te jene kundra Berishes?

   Nga seria: Duhet te dukem se po bej nje koment te bukur, por komenti nuk ka asnje kuptim…res publica

   1. res publica says:

    Or djalosh, vetem te lexuarit nuk mjafton,
    meso te kuptosh njehere, atehere shkruaj dicka.
    Mos je gje minoritar ti wert-djali?
    Nese eshte ashtu, atehere me fal se te kerkova shume ne fjaline me siper.

    1. wert says:

     Clidhje ka te qenit minoritar me nje koment per perrallen me prince e princesha????
     Pse ben komente te tilla ku del hapur injoranca juaj? Perpiquni te mos beni gafa te tilla se po ndotni bytes * megabytes me traplliqe

 22. muhoci says:

  Si nuke i shkone ne mendje,ketije halabaku,ta beje dasmen ne Beograde apo Athine,se ata ishin mbeshtetesit e gjyshit te tije.
  Une e degjova ket fare quni,ne nje emisione ai vete u shprehe se kane lidhje me mbreterine Serbe,dhe ende kane kontakte miqesore me ta.
  Po ndoshta ky e ka perkrahjen e Sales,se po beri dasem ne Shqiperi,doe keme edhe Fazlliqin aty,ndoshta me nje qeke banke,si dhurate per ato qe ai po i vjedhe shtetit Shqiptare,me vulen e Sales.

 23. Bali Staka says:

  Mirë Princi dhe Princesha, do rrëfehen!
  Po qeni, kujt do t’i rrëfehet??

 24. jani says:

  gjeten njeriun e duhur per ti dhene interviste .Cimin e pekajve qe ne cdo dy fjale ha tre. ki mendjen i thoni mretit se dera e tyre ua heq qe grate tua dredhin burrave me rojet qe kane rrotull. kujdes mbret dhe leri planet se ato ne te shumten e rasteve nuk dalin

 25. Vasil Gjika says:

  Vetem nje Mbret dhe Prince ka Shqiperia
  Sali Berishen…
  do te na behet mbret ky…

 26. arben says:

  Ketij i paska ikur truri me keq se Sales qe deshte te beheshe mbret me ane te referendumit dhe kur e pa se deshtoi vuri bishtin ne shale dhe nxori perpara karten e Lekes se pare.Cudi me vjen me kete kaqolin qumeshtor qe i duket vetja si princ.Valle kaq shpejt i haruan shqiptaret mizorite e te gjyshit te tij.Rezuam diktaturen e Enverit per te ndertuar nje shtet demokratik dhe jo per te sjelle nje diktature te re mbreterore.Mos qofte e thene qe shqiptaret te harojne te kaluaren e tyre dhe tu besojne pallavrave te diktatoreve te rinj me frak dhe papion.Diktatoret te majte apo te djathte,mbreter apo perandore jane pjellat me te uryera te demokracise dhe perparimit.

 27. Baca says:

  Nqs do pak respect si qytetar i ketij vendi hiqe ate emer “PRINC” se ti nuk je azgje ne vendin tone dhe na sjell ndermend mizorite dhe kontrabanden e gjyshit dhe babes tend,je me i nderuar si gjithe te tjeret e ketij vendi,dhe mos u mbur me emrin princ se do te pesosh fatin e babes tend.

 28. durrsaku says:

  i lutem shum ketij PRINCIT ne qoftese pretendon te jet i till , intervistat mos ti japi ne keto pseudogazetar qe dhe gjuhen letrare nuk jan ne gjendje ta shqiptojne . …..vetem ne shqiperi ndodh qe KATUNARET SI CIMI behen gazetar .

 29. Koli says:

  Sistemi politik ne shqiperi ka ndryshuar dhe nuk ka sepse shpallja e njeanshme e vetes mret nga ana e Ahmet Zogut te nenkutohet si e drejte ne perjetesi. E para nuk ka qene kurre familje mreterore dhe e dyta menyra si u zgjodh nuk ka qene aspak demokratike. Shteti i pare shqiptar nuk qe monarki, dhe nuk ka pse ky pinjolli te quhet princ. C’princ leshi eshte ky ne nje republike parlamentare?
  Per hir te se vertetes referendumi per monarkine ne 97 ka fituar bindshem dhe kete fakt e dine i madh e i vogel. Mbase kjo qe nje vote me teper kunder klses politike shqiptare sesa ne favor te monarkise. Gjithsesi politikanet shqiptar nuk ishin kaq budallenj te hipnin ne fron Leken e te zbrisnin vete vetem se Leka kishte atrme ne brez. Paradoksi eshte se ka patur edhe nje shpure Tropojanesh qe e kane shoqeruar dhe bere roje.
  Akoma jam kurioz se nga vijne parate qe ende paguajn oborrin “mbreteror” te Matit… sbesoj se floriri i vjedhur atehere ka mjaftuar dhe mjafton.

  Une per vete i shoh keta njerez si tejet te thjeshte qe i kane mbushur mendjen vetes se jane nga soj i vecante. Fundja edhe turkofagosi & co kujton se eshte kristian dhe grek (!) e meqe ndodh keshtu, pse mos te kujtoje ky tipi, leka, se eshte princ…

  1. titi says:

   ti qenke vertet debil si princi dhe ndricim fener peka qe besoke se paska fituar monarkia ne 97… e dika i madh e i vogel… zaten, fundi fundit prandaj na derderllit ky princi se ka tipa si puna jote…

 30. Idriz tafa says:

  Peka-Leka:
  Tenxherja gjen Kapakun.
  Çlirimit, çunit te Maxhunit – ambasadorit te Enverit – i vjen turp nga emri politik komunist Çlirim dhe kerkon te thirret Çim/Qim!
  I vetequajturi Princ Leka II e ka emrin e plote: Leka Anwar Zog Reza Baudouin Msiziwe Zogu (search in Wikipedia for “Prince Leka of Aklbania”). Ja se si e shpjegon ne shqip Wikipedia: Emrin Anwar Leka e mori për nder të Presidentit Anwar Sadat i Egjiptit, duke qenë se Presidenti Sadat ishte një mik i mirë i NMT Leka I, Mbret i Shqiptarëve. Emrin Reza, për nder të miqësisë që NMT Leka I, kishte me Shahun e Iranit. Emrin Baudoin, NTM Leka II, e mori nga kumbara e Tij, Mbreti Baudoin i Belgjikës. Emri Msiziwe është një titull honorifik (në gjuhën Zulu do të thotë: Njeri i Popullit të Tij), e mori më vonë nga Mbreti i fisit Zulu.
  Zulu-të e Afrikes dhe Zulu-të e Shqiperise, ku perfshihet dhe Qimi! Çfare gallate! (Ithtareve te monarkise u rekomandoj te lexojne librin e ish-ambasadorit te Ahmet Zogut I ne SHBA, shkrimtarit Faik Konica, se si i pershkruan dhe çfare perfaqesojne zulut-të.)
  Per saktesim juridik: Ahmet Zogu I u shpall mbret me parlament. Sipas kushtetutes se Mbreterise se Zogut I, trashegimtari i tij duhet te miratohej nga parlamenti. Meqenese Zogu I, Ahmeti, vdiq ne mergim ne Paris, pa parlament, per pasoje, trashegimtari i tij, Leka I nuk quhet mbret ose Naltmadhni. Keshtu as Leka II nuk eshte Naltmadhni, Princ trashegimtar. Eshte thjesht nje qytetar shqiptar, nepunes ne ministrine e Mbrojtjes (dhe pse profesioni i mbretit/princit eshte: mbret/princ!)

 31. Mark Shkreli says:

  Urime Lekes dhe te fwjuares se tij Elia. Gjate gjithe intervistes gazetari i drejtohet asaj si Princeshe. Nga e ka marre ajo kete titull? Deri ate dite qe te vej kurore ajo eshte vetem zonjushe dhe nuk ka te drejte ne titull mreteror.
  E verteta eshte se as Leka nuk ka te drejt ne titullin princ, sepse Ahmet Zogu nuk e trashigoi mbreterine por e grabiti.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Lini një Përgjigje