Privatizimi i Albpetrol, mbërrin në Tiranë Frank Wisner. Patton Boggs merr deri në 22 milion euro nëse tenderi ka sukses

Ndonëse ka kaluar një javë nga mbajtja e tenderit të ‘Albpetrol’, sërish procesi vazhdon të mbështillet nga një mister i madh.

Komisioni i Vlerësimit të Ofertave nuk ka shpallur apo bërë publik asnjë informacion në lidhje me procesin e vlerësimit të ofertave. Në deklaratat e herëpashershme autoritetet thonë vetëm se po verifikojnë dokumentacionin.

Por ndonëse zyrtarisht qeveria hesht, si asnjëherë më parë në një tender kaq të rëndësishëm, jashtë syve të publikut duket se ka zhvillime jo të vogla. Top Channel ka mësuar se në Shqipëri ka mbërritur, diplomati i njohur amerikan Frank Wisner. Zoti Wisner, i cili mësohet se ka pasur takime me zyrtarë të lartë në Tiranë, është pjesë e kompanisë ‘Patton Boggs’, amerikanes që këshillon qeverinë shqiptare në vlerësimin e ofertave  dhe kritereve për shitjen e ‘Albpetrol’.

Pikërisht procesi i vlerësimit është dhe ai që po mban pezull dhe në heshtje fatin e privatizimit më të madh të të gjitha kohërave në Shqipëri. Ky proces duket jo pak i lehtë, veçanërisht në dy pika të nxehta, që lidhen me sigurinë e garancisë financiare dhe përmbushjen e kriterit strategjik.

Në gjithë këtë situatë të paqartë, vizita e Wisner-it në Tiranë vështirë të besohet se është e rastësishme. Ajo që dihet është se konsulenti amerikan në kontratën e tij ka një bonus fitimi sa herë tenderi ka sukses, pra ka një fitues.

Dhe në këtë rast tarifa e suksesit është 2.5 përqind e çmimit të shitjes, ose një biznes prej 22 milion eurosh./TCH

REMOTE_ADDR:[]

14 komente në “Privatizimi i Albpetrol, mbërrin në Tiranë Frank Wisner. Patton Boggs merr deri në 22 milion euro nëse tenderi ka sukses”

 1. K.M. says:

  Ky eshte ai qe e rruan dhe e qeth Berishen?
  http://imazheshqip.blogspot.com/

  1. Mark says:

   Ky eshte ai qe rruan e qeth shqiptaret e jo Berishen. Parazit qe jeton me gjakun e kombit me te varfer ne Evrope.Ky dhe Clark nen pretekstin e te qenit miq te shqiptareve qe gjate luftes se Kosoves, po mbeshtesin dy qeveri kriminale ne Shqiperi e Kosove per te na vrare e vjedhur ne, qe ata te mbledhin taksen mbi Berishen e Thacin .

   1. Bato says:

    Ja se si paguhet heshtja e washingtonit per vrasjet e 21 janarit,gerdecit,etj. Tani e morrem vesh te gjith se sa lek u dashkan per ta thirrur nje kriminel te ndyre, “burre shteti”.

  2. LORA says:

   Jo ky eshte ai qe me ndermjetesine e dr. dhjeramanit na rrjep ne,shqiptareve.Deri kur?????Derisa, ne te bejme te zotin e shtepise.

   1. N.VJOSA says:

    Ky Kerpusha qe shohim ne fotografi
    eshte nje nga ata qe dirigjojne Kllounin tone per te vjedhur!
    Por Nafta dhe pasuria nentoksore shqiptare eshte nje Kocke e madhe!
    Dhe Uqerit do kacafyten me njeri-tjetrin kush te rrembeje me shume!!!….
    SHQIPERIA ESHTE NJE TRUP PA KOKE!!!
    Shqiptare, i dilni zot Vendit tuaj!
    Shqiperia po kthehet ne nje Koloni e Peshkaqeneve!

  3. futja pordhës says:

   Këta janë mjeshtra të vjedhjes!
   Për të legjitimuar vjedhjen,kanë futur lloj lloj praktikash me amerikanë që nesër të thonë që ne nuk dimë gjë.këtë e vendosi konsulenti financiar që aq më shumë(do thonë ata)që na qënka dhe amerikan.
   Po mirë more qelbësira të pa shoq.A nuk ka edhe këtu në shqipëri njerëz që dinë të bëjnë vlerësime të tilla?-Ka sa të duash.Jo më larg por brënda kompanisë e cila e ka të inventarizuar të gjitha asetet e saj sepse ndryshe nuk mund të dilte në tender. I ka edhe me vlerë në qindarka lekësh po deshët,jo vetëm në euro.Dhe në fund do të ishin dhe përgjegjës ligjorë për ndonjë”gabim” të mundshëm në vlerësimin e kompanisë.
   Por këtyre mutërve ju intereson që ky vlerësim të bëhet nga jashtë(mundësisht në amerikë)sepse edhe në përgjegjësi ligjore nuk i kalojnë dot, por edhe se duke qënë se këta amerikanët e kanë qejf paranë(biles ata na e mësuan edhe neve këtë dashuri) dhe janë të lidhur ngushtësisht me vlerësuesin(Patton Boggs është pronë e këtij vizitori) duan që të mbrohen nga ndëshkimi ligjor.
   Pse mos të kalonte në duar shqiptare kjo shifër për vlerësimin,por na vijnë ca super hajduta dhe na mësokan ne se si bëhen detyrat e matematikës(pra të nxjerrin përfundimin e shumës së aseteve që ka kompania)

 2. fox 5 says:

  F.wisner eshte nje diplomat & biznessmen i dyshimte ne rolin e tij ne shqiperi.Ne protestat ne Egjypt mbajti hapur krahun e Mubarakut duke sfiduar dhe politiken zyrtare te USA.
  Eshte ilegale dhe anti ligjore qe nje qeveri fashiste si e berishes te paguaje dike ne WDC “ne natyre me miliona” per te pastruar gjakun nga vrasesi berishe.Biznesmene politikane si wisler dhe tom ridge kane patur dhe kane lidhje te ngushta me eksponente antishqiptare ne BEOGRAD.
  Ky 22 miljonsh eshte pagesa e sherbimit qe i kane bere PB ne washington kriminelit berishe.
  Njerez si WISNER JO VETEM QE PO I BEJNE GROPEN SHQIPERISE POR DHE VETE AMERIKES….

  Wisner was involved in a diplomatic gaffe during the uprising in Egypt in early 2011] The Obama administration asked Wisner to carry views to Egyptian dictator Hosni Mubarak, including advice that Mubarak should resign to defuse the crisis. Wisner was not successful in convincing the dictator of the wisdom of the administration’s suggestions. Just 4 days later, after a day in which Mubarak allies took violent reprisal against democracy activists, Wisner spoke to a security conference in Europe and called it “crucial” that Mubarak stay on in the interest of “stability”, in direct contradiction of the American policy he had been asked to convey. The State Department immediately disavowed his comments and disparaged his previous role, saying he had not served as envoy, but merely as an available conduit for certain administration views Adding fuel to the furor over Wisner’s comments was the fact that after retirement from the diplomatic corps, he had been a highly placed official of a firm that has lobbied on behalf of the dictator, as well as serving on the board of the largest Egyptian bank.

  1. Pop says:

   Gjithandej neper vendet e humbura si shqiperia, te njejtat formula pagese per mbajtjen e diktatures perdoren. Diktatori vazhdon vjedh dhe vret popullin (saliu dhe mubaraku jane dy shembuj), ndersa hijena si ky lart vijne e marrin harracin ne forma te tilla perkundrejt mbrojtjes qe i bejne diktatorit ne qeverine amerikane.

 3. lili says:

  ,je here disa shqiptare i besuan nje wisner_i tjeter,baba i ketij:te gjithe u vra ne pabesi nga miqte qe wisneri i pare mbronjte n’anen tjeter!

 4. ALBANN says:

  Keta ekspertet e vjedhjes i njeh Berisha,ata te FBI si njeh …mos valle e ka kete sindrome ngaqe eshte hajdut dhe vrases?

 5. Pasi u shit deti i jugut, po shitet edhe pasuria me e madhe e jugut dhe e gjithe vendit. Radhen e ka shitja e gjithe jugut, pasi jugu i prish pune dhjeramanit. Te cmendur c’po beni?!

 6. Shikojeni mir kte foto ,kte surrat te qelbet,
  kjo eshte fytyra e Monstres .
  Yyyyyyyyyyyyyy te shkerdhefte shqiperia cte permban pragu
  demon vampira satan djall qener shejtan,
  ju qe rroni me gjakun e njerezimit

 7. Bashkim says:

  Keta qe vine nga amerika vetem e vjedhin popullin shqipetare keshtu e kane bere dhe mr perpara http://www.youtube.com/watch?v=WCQjZtU-iww

 8. HORRI bulevardit says:

  Fiton 22-miljon euro, ne qofte se realizon shitjen me sukses.
  Eshte amerikan i njohur, meqe eshte amerikan duhet te kete dhe shpirt demokratik, qe e urren korrupsionin.
  Por ne qofte shef ky shpirt demokratik dhe antikorrupsion, ndonje marreveshje korruptive, tek shitja e Albpetrolit, a thua do ti rezistoje 22-miljonve, qe do ti ikin nga duart, se besoj, se me 22-miljon, pranohet cdo afere korruptive.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *