Prifti: Në Shqipëri ka një axhendë anti-ortodokse

Dritan Prifti rikthehet në debatin politik duke ngritur akuza ndaj censusit për diskriminimin e popullsisë ortodokse. Duke qenë deputet i një zone ortodokse në Myzeqe, Prifti thotë se censusi ka deformuar numrin e ortodoksëve dhe kjo është dëshmi se në census janë futur duart e manipulimit. I pyetur nga gazeta Tema rreth këtij përfundimi, Prifti tha se në Shqipëri ka një axhendë anti-ortodokse.

“Nuk kisha asnjë dyshim qe regjistrimi popullsisë do godiste popullsinë ortodokse në Shqipëri. Zvogëlimi drastik i numrit të ortodokseve është jorealist. Urdhëruesit e regjistrimit ngatërrojnë minoritarët grekë me ortodoksët shqiptarë. Ata s’duhet të fusnin duart në regjistrim as për të zvogëluar numrin e minoritarëve grekë, jo më të zvogëlonte artificialisht numrin e shqiptarëve ortodoksë. Vetëm krahina e Myzeqesë ka më shumë ortodoksë shqiptarë sesa ka nxjerrë regjistrimi për gjithë Shqipërinë. Ky regjistrim më ofendon mua si ortodoks shqiptar. Ky tregon se dikush ne Shqipëri ka një axhendë anti-ortodokse. Ky provokim prish harmoninë fetare ne Shqipëri, për të cilën jemi krenuar prej dekadash. Dikush duhet të përgjigjet për këtë manipulim alarmant të bërë ditën me diell, me agjendë destabilizuese dhe përçarëse”, tha Prifti në një deklaratë për gazetën Tema.

REMOTE_ADDR:[]

181 komente në “Prifti: Në Shqipëri ka një axhendë anti-ortodokse”

 1. arabofagos says:

  shqiperine e duan islamiste ,prandaj i ma nipuluan ,ne orthodokset do dalim me te forte se kure , rofte orthodoksia shqiptare

  1. Fan Noli says:

   Pergezime Z. Prifti per kete qendrim, ne vazhden e qendrimeve tuaja te guximshme. Pas adhurimit qe ju be Zogut pritej dhe ky manipulim qe e nxjerr Shqiperine me myslimane se Bosnja. Turp

   1. Ramy says:

    O Priftiiii do isha shumê i kanaqur sikur tê ishte e vertet, nese kjo agjenda anti-Ortodhijakiste ekziston atêher duhet tê hy ne fuqi sa mê shpjet te jete e mundur sepse Ortodhijakizmi êshte fe ekstreme dhe ka filluar tê pêrhapet shume pêrgjate kufirit Greko-shqiptare

    1. gregori says:

     O Ramyyyyyyyyy,
     A ka fe me tolarante se feja ortodokse, por ti si duket je fondamentalist islamik, se myslymanet nuk jane si puna jote, nuk kane urrejtje as per nje lloj feje te krishtere.

    2. NAIMI says:

     Ti Ramy do te jesh nje idiot qe je pjelle e fondamentalizmit islamik. Te te vije turp per brockullat qe keput. Ortodoksia shqiptare ka qene dhe do te jete ajka e intelektualizmit per perparimin e Shqiperise. Vetem nese ortodoksia ze vendin e merituar atehere Shqiperia do te munde te perpiqet per te hyre ne Europe. Po ti duhet te jesh me prostat ne tru dhe nuk arin ti kuptosh shume gjera. Tek trute e tu ka zene vend dhe prostata Sali qe nuk te le te shohesh realitetin ashtu sic eshte.

    3. Uarda says:

     Perfundimisht jam i bindur qe kjo Tema nuk eshte gazete komuniste. Jo, eshte me keq se kaq, eshte ne sherbim te Grekeve. Vini re se cfare temash trajton. Synon percarjen Veri Jug, percarjen fetare, percarjen e popullit per shkak te bindjeve politike etj.etj. Po te funksiononte shteti Shqiptar (sidomos SHIK), kjo gazete duhej mbyllur dhe Merja duhej te pergjigjej para gjyqit per nxitje te percarjeve krahinore, fetare, politike etj.
     Me qe shtet nuk ka, Merja ben qejf dhe me ate rast merr edhe ca leke nga greku… Ishalla e merr pushtetin Rama ne Qershor dhe pastaj ta shikoje Merja se ku do futet…

     1. Ben Chicago says:

      Sakte,me keq se pecarja politike eshte ajo fetare,dhe Tema eshte rrjeshtuar bashke me greket e filo-greket per tia arritur kete qellim.Dhe me keta injorante qe lexojne kete gazete natyrisht qe ia arrin qellimit.

      1. lavdi te drejtes says:

       @ Beno ; Kete percarje e kerkojne islamobyrazeroturq qe sterniperit e Kastriotit i barazojne me grek .Qe te rehatoheni ,nese jeni shqiptare ,kthehuni ne besen e Kastriotit .Nese jeni pshurrje jeniceri veproni sic ju therret gjaku turk i damareve .

     2. Cakalli7 says:

      nga bitha u ka nxjerre gazidedja me jevgat e xhaxhit ty edhe rahmudijen

    4. Alex says:

     Ike o kurve arabe

   2. Era says:

    Ke shume te drejte!
    Ky person kishte nje guxim te admirueshem per te vjedhur ne menyre te parturpshme dhe tani nje guxim te admirueshem per te genjyer!
    Se ky genjen apo jo???
    Ky e pranoi se ka genjyer psh per tangat e kryetarit!!!

   3. SAMI says:

    me pseud. fan noli ne kosove kisha ortodoksizme sllavene ka thirre popullin serb qe te qfarosen shqipetaret nga kosova neketo masakra kan marr pjese edhe shum shum shqiptar ortodoks nga shqiperija te veshur me uniform serbe ata tue fole gjuhen shqipe bashk me qetniket kan prer dhe masakruar me qindra shqiptar si femije ashtu edhe te rritur une nuk e urrej asnji fe por prejse ka ndodhur lufta ne kosove une ndoshta ekam gabime se shqiptaret ortodoks imendoj si serbet qetnik

  2. Rrofte Shqiperia says:

   Mos u zini o Shqiptar, Mos shikoni as krishterizmin e as muslimanizmin, vetem nje eshte feja jone qe duhet te besojme, VETEM SHQIPTARIA – RROFTE SHQIPERIA

   1. patrioti says:

    Keto qe po thua i dashur thuaja Skenderbeut i cili ne perkrenaren e vete shkruante incialet IN. PE. RA. TO. RE. BT. (Jezus Nazareu te bekon ty,Princ i Emathise(Mati),Regjioni Albanes,Tmeri i osmanllinjeve,Mbret i Epirit).Ik ta shikosh ne muzeun historike,kerkoje ta gjeshe te analizuara incialet se i kane fshehur mire.

  3. trak says:

   Ore arabofagos tru kalbur edhe Greqia jote more kastravec nuk eshte me pak fontamentaliste se islamiket nje shtet qe drejton kisha qe ben ligjin kisha qe eshte formuar ne saje te perkatesise fetare dhe jo gjakut e etnise kjo eshte Greqia jote ore gerrdalle kur te shkruash duhet edhe te dish se cfare shkruan more tyte

  4. Shqiptari i Turqise says:

   Z. Prifti, ne Albanistan ka nje qeveri te tere islamike, me dy – tre te shitur pseudo katoliko-ortodoks
   http://imazheshqip.blogspot.com/2012/09/rojet-bregdetare.html

  5. artiles says:

   Ah more kaqole, ketij i ka thene Sala hap ndonje front te ri, hidh ndonje shashke, qe mediat te merren me kernacka, deri sa te kaloje ky vit, e pastaj shohim.

   1. Taulant/Tirane says:

    Edhe une keshtu mendoj,qe popullsia ortodokse eshte zvogeluar .Arsyeja pse eshte bere eshte jo shume e qarte per mua.Ndoshta sepse minoritaret do te kerkonin te “fshiheshin ” dhe te rrisnin artificialisht numrin e tyre duke u identifikuar me ne ortodokset??!
    Jo o vella ,ne jemi puro shqiptare!
    Jemi nje komb me katoliket dhe myslimanet shqiptare.
    Kurre nuk do te identifikohemi me ortodokset greke, serbe apo ruse.Jemi shqiptare.
    Mos e percani popullin dhe mos ngaterroni fene me kombin.

    1. LIQUID says:

     Po taluant ,nje njeriu qe deri dje gati po firmoste leshime detare ,papritur ne momentin e censusit i erdhen skrupujt dhe e uli numrin e ortodokseve shqipetare per te shpetuar atdheun nga kercenimi grek ,pranimi i statusit te shqiperise ne eu (gje qe nuk do te ndodhe tani per tani )si vend me 54 % muslimane i hap rrugen turqise e bllokuar akoma ne reformat e saj si ajo e te drejtave te zerit te lire dhe gazetarise ,figures se gruas ,censurimit te programeve, dhe lajmeve ,kjo e ndikuar edhe nga partia qe ai paraqet si karakter laik por me themel islamik ,apo publicisteve dhe aktivisteve free-lance turq qe mbahen mbyllur ne burgjet e ankarase ,qe kishin guxuar te kritikonin qeverisjen e tij

     1. Taulant says:

      Liquid,une nuk e mendoj kombin permes nje individi te vetem.As qe me behet vone per nje njeri apo 100 apo 1000njerez.Qe ne jemi minimum 54% myslimane ,kjo nuk eshte e papritur.Ca duhet te bejme?Ti vrasim?Te nderrojme kombesine?Ca kerkoni as ju nuk e dini vet.Kjo perzierje e bute,pa urrejtje eshte identiteti yne.Pa kete identitet,pra pa kete perzierje apo karakteristike ne nuk do te quheshim shqiptare,pot greke,turq,luksemburgas,irlandeze apo ku e di une se cfare.Pra duhet ta pranojme qe nese babai yt eshte 170cm ,ti nuk pritet te jesh 210cm.E rendesishme eshte qe ne jemi shqiptare te gjithe pavaresisht nga feja dhe duhet ta respektojme kombesine para fese,flamurin para kryqit apo gjysmehenes.Nese ka krahina qe kane cilesi qe ne nuk I pelqejme atehere duhet te mos I hedhim poshte por te luftojme qe ti permirsojme,pa I mohuar dhe fyer ata.

    2. aAndon says:

     Pajtohem me ate qe thua 100%
     Kombi perpara fese.

  6. leshofagos says:

   popull idiot,dhe pabukx,qe meret me pislliqet e milionereve,si prift gunga

  7. tourkofagos says:

   nga njera ane ndjej kenaqesi sepse vertetohen mjafte gjera per te cilat kam deklaruar dhe denuar me force[si islamizimi i shqiperise],por nga ana tjeter ndJej dhimbje per vendin ku linda,sepse po katandiset nje vend arab…….KEQARDHJE!

   1. Doni ALBO says:

    Jo vend arabe po vend PA ASNJE grek dhe se shpejt pa asnje grekofil ngase nuk ka kohe kombi shqiptare te bllokohet per shkak te rraces suaj, ju ne greqi nuk keni lene asnje shqiptare autoktone pse te lejme ne rrace bastarde greke qe shajne cdo dite kete komb dhe po te kishin fuqi ta shkatrronin JO BAC SE KA HENDEK kty eshte shqiptari si Kosova si cdo pjese e shqiperise etnike ketu do mbizotroj shqiptari e jo tradhtari e KURREN E KURRES greku ose sllavi.

   2. leshofagos says:

    qe do te shkep,do te shkep un ty,,,,po pse vonohesh

   3. 123 says:

    Ti je tipik spiuni nga ata qe vetmja gje qe bejne eshte e bera e qimes tra! Degjojne ndonje llaf ketej dhe vene me greqishten e tyre te cale bejne spiunin Greqi.
    Mqs Greqia sjau ka shume ngene ‘rine vetem shajne vendin ku u linden me lloj lloj nofkash ne cdo gazete te mundshme!
    I ka papunesia keto 🙂

  8. Pena says:

   Ortodoksia “Shqiptare” e rreshtuar nen komanden e gjeneral Janullatosit nuk eshte me shqiptare.Pse e kini kaq shume merak kete punen e shifrave.Ju e dini vete se sa jini,c`rendesi kane shifrat e censusit,qofshin ose jo te manipuluara.Ju ruani besimin tuaj Ortodoks Shqiptar,larg,sa me larg,aq me mire,nga kisha Greke.Kisha Greke eshte sinonim i me se keqes per shqiptaret,ata jane armiqte me te rrezikshem,te shqiptareve.Ortodokset e vertete shqiptare jane ata qe kane dhene aq shume per te bere Shqiperine shtet dhe meritojne te perkulemi me respektin me te thelle.Per kete arsye edhe jane therur e helmuar nga Fanariotet e Patrikanes Greke te Stambollit dhe nga i gjithe Kleri Grek.Ne kete pike shqiptaret kane rene dakord me kohe.Duhet ndare shapi nga sheqeri.Pershendetje dhe jete te gjate At Nikolles dhe pasuesve te tij.

   1. shqiptare says:

    Jam dakord me komentin tuaj, duhet qe te respektohen ortodokset shqiptar, te cilet na falen te madhin F.S.Noli. Por ky far Dritan Prifti, pasi qenka shqiptar ortodoks, pse nuk miret me ndikimin e kishes dhe politikes greke ne kishen Shqiptare…Aty do jet me produktiv, se me kesi deklarata ben me shum dem…Un besoj ne Allah, po feja ime eshte shqiptaria, dhe na roft Shqiptaria

 2. franko says:

  Zoti Prifti, je i nderuar per kete prononcim.
  Ti mund te jesh cfaredo, i koruptuar apo njeri jo stabil, apo dhe shume gjera te tjera qe mund te te etiketojne.
  Por ama je politikani i pare shqiptar qe prononcohesh per kete mut qe u gatua ne zyrat e INSTAT-it.
  Se gjer me sot kish ngelur vetem Vangjel Dule per te vene nderin ne vend te shqiptareve ortodoks.

  1. tt says:

   Sigurisht o Franko zagari Vangjel Dule eshte perfaqesuesi i juaj “ortodkseve te vertete” tashti na puqet edhe ky sorrogati korruptuar i Ilir Metes dhe ju behet e plote e lista e “ortodokse te vertete qe ju qan zemra per ket Shqipri” nuk ka si te jete ndryshe ne ket mesele vetem me te tille ndyresirash behet e mundur te kuptosh idete e moralin e juaj te poshter se cju lidh ju bastardeve “ortodoks” me kishen e paster ortodokse shqiptare kte nuk e dini as vete ju dini vetem ti sherbeni 300euros si puna qorrave dhe ta lini veten te tallin b… me ju nje plak 90 vjecare grek qe me nje kembe eshte ne varr si dhe njerez si Dule e Bollano njeri matrapaz golfash sejloni ne kohen e komunizmit te Dulles e tjetri nje elektricist qe nuk ja kishte iden se ku fillon e ku mbaron jeta e jo me politika kto jane njerezit e juaj ore Franko dhe per kto njerez ti je krenare hallall o hajvan

   1. lartmelart says:

    @ tt- Ne themel Shqiperia ka Deklaraten e Pamvaresise .Atje eshte firmosur dhe vulosur ;
    1 – MUSLIMANE 17 kredite
    2 – ORTODOKSE 11 kredite
    3 – KATOLIKE 4 kredite
    Le ti ndajme keto kredite per numurin e cdo komuniteti dhe mandej te vleresojme patriotizmin dhe kontributin ne % per cdo individ musliman ,ortodoks dhe katolik .Kur na u bene DUMBABDOVLETIN me patriote se ata qe hapen shkollat shqipe dhe ngriten FLAMURIN ?

  2. plaku says:

   franko,
   Shife kete video te bukur. Shikim te mbare :

   http://www.youtube.com/watch?v=n2bdLhqMktU

   1. LIQUID says:

    Plaku ,doja te benja nje pyetje i nderuar ,pse kur nje ortodoks shqiptar qe hedh nje fjale me shume per ortodokset e tjere do shoqerohet nga ana e juaj me video kushtuar greqise apo grekeve ,ai nuk tha asgje pervec,,,Se gjer me sot kish ngelur vetem Vangjel Dule per te vene nderin ne vend te shqiptareve ortodoks.per ta nenkuptuar me ne fund doli nje ortodoks shqiptare per te na mbrojtur ,me pelqejne komentet e tua por shikoj qe nganjehere rreshqet ne urrejtje ,nxirreni plaku dufin, ashtu si edhe komentues te tjere, qe kur i intereson jemi shqiptare dhe atdhedashes ,dhe shumicen e rasteve per komentuesit jemi vegel ne duart e greqise kur nuk i intereson ,kjo mua me duket nje dyfytyresi e hapur

   2. gregori says:

    O plako, si po ia kalon kete dimer, e ke mbuluar koken me xhybe?
    Plako,nga rreth 700.000 emigrante ne Greqi, mbi 600.000 jane myslymane, pse kruhesh me grekun. po nuk te pelqeu, u bej thirrje
    publike atyre qe nga Greqia te shkojne ne Anadoll.

 3. qerramudhi says:

  Dritan shtreku per kete gje ka shume te drejte . Popullsia ortodokse eshte ulur qellimishte , dhe kjo qe çdo orkotokse eshte greke eshte vari trapin komplete

  1. frank says:

   na ortodoks te katund sukthi jena o me origjin Greke o Serbe !!!!!!!! flas me fakte…

 4. LIQUID says:

  Ajo pune dihet ,censusi ishte nje rremuje qe ne fund salehu e nxorri ashtu sic i duhej atij ,me vjen keq qe qeveria bathoriste pranon akoma te behet vegel e turqise ,se sa ti beje thirrje vellazerise mes feve dhe shqiptareve ,qeveria me e ndyre dhe me e rrezikshme qe mund te kete ardhur ndonjehere ne shqiperi

  1. toska says:

   Sjemi greke,as bullgar,turq e serbe sjemi,jemi vetem shqipetare,kete emer nder e kemi.Faleminderit Sale qe na bere anetar te konferences islamike.Me shumen te drejte .Ku ka ortodoks ne Shqiperi?Hic fare.Shqiptaret e vertet e kane emrin Mustafa,Mahmut,Mehmet,Shaban,Kar-aman,Sali,Pekmez,Bajram,etj.Nuk ka shqiptar me emrin Vangjel,keshtu me tha nje shqyptar ne vitet 90.E duam Shqiperine si gjithe Evropa,kjo ishte deviza e 90-es.Per ti treguar Evropes edhe ne jemi si ty,manipulojme shifrat e nxjerim Shqiperine si vend islamik(po Jozefina a eshte dakort?) Se Evropa dihet qe eshte myslimane.E KEQJA ME E MADHE QE I KA RENE KETIJ POPULLI E KA EMRIN(SALI).A me falni se harova te fusja edhe ca emra te tjer:Jamarber,Mali,Bjeshka.Opopull hapni syte.Sipas logjikes sali-hane i bie qe Cajupi te shkruante greqisht se sipas Sales ortodokset jane grek .Sa turp.Po behen gabime qe do kerkojne shum koh per tu riparuar.Feja e shqiptarit eshte shqiptaria.Per pak harova po sipas kesaj logjike anadollake i bie qe himnin e flamurit ta kete bere nje greke(Asdreni),shkollen e pare shqipe e keshtu me radhe.

 5. fshatari says:

  Kjo figure e corientuar qe i eshte futur politikes si kushdo vetem per te vjedhur eshte pjese e krimit se bashku me Ilir Meten.Denoncimi qe i beri ai Metes nuk ishte per te miren e popullit por ishin mosmarreveshje ndermjet tyre.Prandaj kur ti vije koha edhe ky duhet denuar njesoj si Ilir Meta si dhe ti sekuestrohet pasuria qe ka vjedhur.

 6. kuq e zi says:

  ky provokim i rruan trapin harmonise fetare por protesta jote eshte manipuluese nqs don te protestosh na thuaj qe censusi doli i pavlefshem dhe jo sa antar ka nje fe apo tjetra sna intereson se c’dreqin beson por na intereson se censusin e bojkotuan 400.000 shqiptare pra skandali i ktij censusi eshte se shqiperia doli 2.8 milion dhe jo kisha apo xhamia ketu u permbush aksioni i AK-se qe beri thirrje te bojkotohet komplet edhe OKB-ja nuk e njeh censusin dhe tregon qe shqiperia ka 3.260.000 banore kjo eshte fitore e aleances kuq e zi

 7. fieraku4u says:

  Z.Prifti EDHE UNA JAM NJE ORTODOKS SHQIPTARE NGA ZONA E MYZEQES DHE KY CENSUS ISHTE KREJTESISHT KUNDER DHE DISKRIMINONTE POPULLATEN ORTODOKSE SHQIPTARE…

  NUK DUHEN TE NGATERROHEN ORTODOKSET SHQIPTARE ME MINORITETIN GREK.
  UNA JAM SHQIPTARE, ASHTU SE BABAI, GJYSHI, STER GJYSHI EDHE STER SHTER GJYSHI IM…KY EHSTE DISKRIMINIM KUNDER SHQIPTARVE ORTODOKS.

  VETEM NE ZONEN E MYZEQES KA MBI 200 MIJE, 200,000 ORTODOKS.

  MOS TE HARROJM KORCEN, DURRESIN, TIRANEN, VLOREN, SARANDEN, GJIROKASTREN, PERMETIN. ETJ..

  1. shqiperi says:

   po ne krye te kishes ortodokse shqiptare pse e kini vene nje grek

 8. lili says:

  zotni prifti: pse nuk ju shkon mendja se shqiptaret nuk duhen me u ba pre e lojerave te Janatulosit!Shqiptaret nuk e duan ortodoxin alla greke,edhe nuk e pranojne nje kolonel t’asfalise ne krye te Kishes se tyre:erdhi per te ndhimuar po nuk po di se si me ia lane ne dore kishen nje shqiptari,atehere ky nuk do me forcuar kishen shqiptare,po do me luajte me agimin e arte! Edhe shqiptaret ortodoxe po i thone nuk jemi delet e tua!

  1. fieraku4u says:

   Ooooo “Lili” LEXOJE MIRE ATE QE KA THENE DRITAN PRIFTI, MOS U BENI KAQ TE VERBER NGA E VERTETA… DRITAN PRIFTI NUK PO MBRON JANULLATOSIN.

   AI THJESHT PO THOT, SE REZULTATET E CENSUSIT NUK DUHEN TE MANIPULOHEN.

   SI MUND TE JENE VETEM 180,000 ORTODOKS SHQIPTARE, KUR VETEM MBI 200,000 ORTODOKS SHQIPTARE KA VETEM ZONA E MYZEQES, (KU BENE PJES FIERI, LUSHNJA EDHE BERATI).

   MOS TE HARROJM SE ORTODOKS KA NE TIRANE, DURRES, VLORE, SARANDE, GJIROKASTER, PERMET, KORCE ETJ…

   KETA NUK JAN ORTODOKS GREK QE PO THEMI, POR JAN ORTODOKS SHQIPTARE.

   Oooooo “LILI” KETA PO KERKOJN TA BEJNE SHQIPERINE PERPARA BOTES EDHE EVROPES SI NJE VEND KU KA VETEM MYSLIMAN, SI NJE VEND ARABI OSE TURQIA.

   1. Doni ALBO says:

    Prej kur te interesojne deklaratat e ketij psikopati qe deri dje ishte me meten dhe e shanit tash thua e ka shume mire s’e cu be keshtu se cka ju pelqen ju behet intelektual e cka jo e din edhe vete, por ky pike se pari ka krize te identitetit te vete e flet edhe halucinacione qe as nuk e egzistojne tipik per nje njeri me shizofreni sic edhe greket.

  2. DUMBABEN says:

   lili kosoviti ,po ti vinte rradha e nje hoxhe andej nga ju per ti pergatitur rreckat dhe te ikte andej nga kishte ardhur ,mjekerroshat do te ishin ngritur si minjte per te ndaluar eksodin e “hogjes ” te nderum” ,apo nuk mbaruan akoma duke share ate, qe stergjysherve te tyre u priste kokat

  3. DUA TE BEHEM ORTHODHOKS says:

   Pasi fillova te kem kontakt me orthodhoksine,prej miqve te mi e ndonje libri qe fillova te shfletoj para 2-3 vitesh,kuptova qe feja e pare e shqiptareve para mberritjes se turqve ne Ballkan ishte orthodhoksia.Pyetja qe me lindi eshte se çfare e bindi ster-ster gjyshin tim te pranonte nje fe te caktuar?-A lexoi ai ndonje liber apo besoi dike qe i tha me goje ato qe ster-ster gjyshi im nuk mund ti lexonte ne ato kohe kur nuk egzistonte as shkolla jo e jo por as shkrimi shqip?-Apo ju shfaq dikush nga qielli dhe e bindi ?-E pra perderisa ai ne ate kohe kishte te drejte te zgjidhte pa ditur shkrim e lexim, por thjeshte besonte verberisht ne ate qe dikush tjeter i thoshte,PERSE SOT NE SHEKULLIN E 21, une sternipi te jem me pak i lire e me pak i emancipuar ?-Perse une nuk paskam te drejte te zgjedh fene,besimin qe mendoj eshte me i mire per mua ?Perse duhet qe njerezit qe kane jetuar para 5-600 vitesh ,e qe ishin ne nje nivel mesjetar te menduari te jetuari te konceptuari te gjerave ,TE PERCAKTOJNE EDHE BESIMIN(FENE) TIM PERSONAL ?!-Ajo qe une sot dua me shpirt e me mendje te kthjellet eshte TE JEM NJE SHQIPTAR I MIRE PA U BERE GREK SERB a BULLGAR,POR FENE DUA TA ZGJEDH VETE UNE E JO STER-STER-STER GJYSHI IM QE NUK DINTE TE LIDHTE AS USHKURIN E PARA 600 VITESH E JO ME TE VENDOSTE AI PER MUA SOT.

   1. hajriu says:

    Kjo qe thua ti mor laraman i thone propagande athine. Nese ti kerkon fene e ster ster ster …. ster gjyshit tend atehere eshte paganizmi dhe pas saj vjen katoliçizmi . Po kerkon qe te beshe grekun ,atehere une po te tregoj qe greku nuk behet ketu por tek fanari ….. vishi breçkat dhe nisu per pune.

    1. DUA ME SHPIRT TE BEHEM ORTHODHOKS E ME ZEMER TE QENDROJ SHQIPTAR says:

     Ato breçkat tregoja sat motre 1.Ate athinen shko tregoja tyt eti e gjithe atyre qe lepijne ndonje kocke andej nga janulla 2,dhe ate fanarin mere dhe fute aty ku po te krruhet 3.KJO SA PER TE TE DHENE ATE QE KERKOVE.Tashti nese do te dialogosh si njeri i civilizuar, pa u share e pa u ofenduar,mund te te jap çdo lloj shpjegimi…urdhero e flasim !

     1. hajriu says:

      Nuk kam moter or laro ,prandaj me jep tenden t’ja tregoj te gjitha dhe ti shpiegon ajo kur te kthehet ne shtepi. Sa per janullen une i fus janullatosin tim dhe keshtu rehatohesh ti dhe çdo laraman tjeter. Ik punohu tani …

     2. franko says:

      Tani ti pret te bindesh moter hajrine?
      Jo o burre, mos i bej keq. Moter hajria po te shkruan nga kolegji turk, keshtu qe mos i ndrysho mendime se i shkulin veshet pastaj.

      1. hajriu says:

       Une ja kam *ire ropt turqise dhe greqise bashke … por problem me kryesor mbeteni ju laramanet e grekut qe na çate janullatosin sa here behet fjale per fene. Kkkkkkka…. na keni hengur , kkkkkka…. po na hani e kkkka…do ju fusim o frankaqis . Ajo puna e motres qe i kam shkruar atij me siper vlen dhe per tenden o laramani frankaqis,bile ty do te ta kthej edhe me “viç” nga pas.
       Rrofshin Shqiptaret patriote kudo qofshin pa dallim feje ,bindje dhe ideje ! Ropt pa dallim , kiurvave greke e filo greke….

       1. franko says:

        Moter hajria, shurro dhe pak, jo vetem sex.

        1. hajriu says:

         Kur te vije koha e drekes apo e darkes shurren do ta bej mbi fytyren tende se bene vaki dhe pastrohet ndopak se besoj qe edhe vete e kupton se sa te piset e ke ate fyryre or laraman.

   2. Nora says:

    Une lexova budizmin dhe dua te behem budiste!

    1. 1234 says:

     edhe une 😀
     Do Zoti mar dhe pasaporte kineze, a ndonje pension se Kina ne rritje eshte 🙂

    2. Lenci says:

     Hej Nora,

     Mund te fillosh ketu, nqs di anglisht:
     http://www.wildmind.org/

     Gjithe te mirat!

   3. ....do te behesh si gjyshi says:

    Hapa librin dhe kerkova
    Gjeje sterr gjyshin ‘laraman’
    Dhe e pyeta po ti c’pate
    Qe u bere mysliman

    Dikur ishe katolik
    Me perpara ishe pagan
    Ike Rome eja Bizant
    Pastaj vjen nje Sulejman

    E mor nipce me thote sterr gjyshi
    Vajta studiova ne Stamboll
    Me dhane burse e me dhane pune
    Atje larg ne anadoll

    Ndaj mer e var nje kryq ne qafe
    Eren e lekut hunda e ndjen
    Ndrroje prape behu kristian
    Nje fe iken tjetra vjen

    Ti shiko vec interesin
    Per te tjerat mos e rruaj
    Mbi te gjitha je shqiptar
    Pamarsisht ne dhe te huaj

    Mos e beje si puna grekut
    Nje jete shtypur skllaveruar
    Mbushur harremi gra e burra
    Qe dhe sot i shpeton shurraaa

    Ruaj gjuhen e te pareve
    Mos caj trapin c’thote Greqia
    Ruaj traditat e zakonet
    Feja shqiptarit eshte Shqiptaria

 9. Gent says:

  Une jam ortodoks dhe isha jashte vendit ne kohen e plotesimit te censusit por nese do isha atje do ta bojkotoja seps ky census ka vetem nje qellim – percarjen e shqiptareve. Nuk me pelqen aspak prononcimi i Janullatusit. Ai mund te je kryepeshkop por nuk me perfaqson mua si shqiptar ortodoks. per mendimin tim ai perfaqson dhe i sherben pakeces se vertete kombetare greke te vendosur ne krahine e Dropullit. Sa per sqarim – une kam shok e miq myslimane, katolike dhe bektashinje por anjehere nuk i shoh si te ndryshem.

  1. matrapik says:

   Ti je budalla. Ortodokset shqiptare nuk e kane mohuar besimin e tyre, as kur kishin edhe greket, edhe turqit mbi koke. ti e ke mohuar ne paqe. je thjesht budalla i gjore. Asnje nga rilindasit ortodokse, nuk ishte anti-ortodoks, edhe kur shumica e klerikeve ishin greke. Petro Nini Luarasi ishte besimtar, Mihal Grameno kerkonte kishe autoqefale, edhe Noli u be peshkop per ortodokset. Ti je nje idiot me brire.

   1. Andon says:

    Po more hajvan, po, por ne krye te kishes ortodokse shqiptare, ke nje grek, I cili punon kunder kombit shqiptar. Ta heqim ate qelbesire nga kisha ortodokse shqiptare, e pastaj le te dalin ortodokset SHQIPTARE 100%

    Perse I intereson Dules nr I ortodokseve shqiptare? Nuk I plas shume per ortodokset Shqiptare jo, por duan te nxjerin nje minoritet grek me te madh, dhe sic pretendojne, minoriteti grek perbeka. Te pakten 10% te popullsise Shqiptare. Por nese te gjithe ortodokset perbejne nje perqindje me te vogel, I bie qe minoriteti grek te jete akoma edhe me I vogel.

    Po dilni e po pellisni se po ju mbroka Dulja. Ush ere dreq, shko ha bar.

    Perse u dashka ditur se sa muslimane e sa te krishtere ka Shqiperia?

   2. 1234 says:

    Petro Nini Luarasi vuri vendin dhe gjuhen shqipe para ortodoksise se ishte iluminist. Ata qe jane besimtare nuk sjellin ndonje perparim per veten, kombet apo shtetet e tyre. Qe kur shteti u nda nga feja ne Evrope filloi ndricimi i mendjeve te njerezve dhe zhvillimi galopant shumesferesh.
    Per mua debati i Priftit eshte nje debat qe i sherben vetem percarjes dhe interesave personale te ketij politikani qe s’ka nevoje per koment se perfaqeson gjerat me negative qe nje njeri mund te kete!
    Edhe 89% te dalin ortodokset apo katoliket shqiptari muhamedan e bektashi se ka problem! Jemi nje gjak jemi nje komb!

  2. palluesi says:

   ore Gani (alias genti) pa na jep ndonje prove ti efendi qe qenkerke ortodoks dhe te haka kaq shume palla per ortodoksine pa ortodoks (me muslimane) ,mor mashtrues ve bast me ç’te duash qe nuk je fare ortodoks (mundet musulman apo ateist )dhe na ben si burre i mire ketu!!!!!!!

   1. Gent says:

    O palloshe,

    Me kujdes me etiketimet. Une nuk te kam asnje lloj borxhi te me flasesh me ket gjuhe sepse nuk njifemi. Po te jap vetem nje fakt dhe ma kundershto me fakte. Kush e vrau Papa Kristo Nekovanin dhe fugura te tjera te ortodoksise shqiptare per arsyen e vetme se donin te shkruanin e te lexonin shqip mor zotni. Censusi eshte i gabuar si koncept. Eshte shume e qarte qe numri i shqiptareve ortodokse nuk eshte aspak real dhe duhet te jete shume me teper sesa eshte (une mendoj 30%). Por ne asnje menyre nuk duhet te na erresoje syte dhe te urrejme komshiun qe eshte mysliman. Ky eshte mesazhi qe doja te percillja une. Ti komentoje si te duash por edhe njehere te kujtoj te mos me ofendosh.

    1. lartmelart says:

     GENT ; Noli nuk ishte anti-grek .Kur s’kishte shtet shqiptar kisha varej nga kisha greke .Kur u beme shtet ndame edhe kishat ashtu si dy vellezer qe pasi martohen sejcili ben shtepine e vet.

     1. gjyshi says:

      lartmelart. “Noli nuk ishte anti-grek” .Po Noli ishte i madh se ishte shqiptar. Edhe ne të tjerët shqiptarë nuk jemi anti-grek, por edhe nuk mund të jemi pro-grek.Si mund ta përqafosh një njeri, kur ai të kafshon.
      Të jesh ortodoks nuk e përjashton të qenurit shqiptar.Mua më pengon edhe kur një shqiptar i mirë, për ta treguar përkatësinë fetare e vë atributin fetar (psh.ortodoks, katolik, musliman etj) para atributit shqiptar. Përpara jam shqiptar e pastaj mund të jem katolik, ortodoks, musliman ose edhe ateist.

      1. lartmelart says:

       @ gjyshi persh. ; Nuk e di a me kuptove drejt .Ashtu si JU edhe une nuk jam as pro-grek dhe as anti-grek .Indinjohem kur disa qe as shqipen nuk e shkruajne drejt i barazojne Ortodokset e Shqiperise me “greke” .Qeveria shqiptare ka bere nje regjistrim dhe pyet per perkatesine fetare dhe kombesine.Une u jam pergjigjur me seriozitet dhe korektese te gjitha pyetjeve .Dikujt qe ka rezerva une nuk kam te drejte t’ja mohoj te drejten e tij per tu shprehur dhe aq me pak tja deformoj idene dhe ta etiketoj serb,grek , turk apo arab .Kete desh te shprej ne komentet e mia .

    2. palluesi says:

     More genti une nuk te ofendova thjesh te quajta Gani (emer musulman) nqs ti ofendohesh se te bera musulman me vjen mire se hedh poshte dyshimin tim se kam te beje me nje te “konvertuar” dhe persa i perket gjuhes se perdorur me poshte ne repliken tende me pelqeve ishte ajo qe duhej ,refleksion i sakte dhe objektiv . Me lejo ta mbyll me nje keshille ;mos ji kaq komplesiv per dy a tre rilindas te vrare pabesisht nga duar gjakatare qofshin edhe keta (vrasesit) ortodokse (greke apo shqipetare) sepse po te beje nje pyetje une tani sa ortodoks te shquar u vrane ,u deportuan,u burgosen dhe u linçuan nga te “konvertuarit” ketu ne shqiperi, gjat pushtimit turk dhe gjate diktatures komuniste???!!!! Nuk numerohen dot.§§§ Gjyko te pergjitheshmen mos u mer me dy a tre raste qofshin keto per ty dhe mbreselenese (kuptohet nese nuk i perdor thjesh per prishje imazhi te atyre qe pretendon se ben pjese dhe ti vete).

     1. gallata says:

      Oooo palluesi,po si mund te vihen ne nje kandar vrasjet e ortodokseve qe kerkonin te shkruhej Bibla shqip e te perhapej praktikimi i ortodoksise ne shqip,gje qe binte ndesh me pikepamjet e klerit ortodoks grek, me vrasjet e ortodokseve qe i ngaterroheshin neper kembe E.Hoxhes e i hiqte qafe per qellime pushteti personal ?!-Nese duam te kemi qartesi e saktesi ne ate qe themi,gjerat kane kontekstin historik e specifik ndryshe kur i ngaterrojme keto ,krijojme vetem konfuzion.NUK MUND TE THUASH QE KOSTA TREBICKA U VRA SEPSE ISHTE ORTODOKS apo jo!!!

  3. Landi- Sverige says:

   Pikerisht ate census bojkotuan shumica e popullit ortodoks shqiptare, por duhet te kuptosh se ate census nuk e beri Kryepeshkopi qe perfaqeson ortodokset shqiptare, por qeveria. Atehere kush kerkon percarrjen, kush kerkon pakesimin e numrit te ortodokseve shqiptare? Ti, ashtu si une dhe shumica e ortodokseve te tjere nuk i shohim te tjeret si te ndryshem, por kur te tjeret te trullosur nga propaganda “patriotike” nuk te respektojne, shprehin urrejtje per ate qe je, te mohojne identitetin tend, te quajne te huaj ne vendin tend, cfar do te beje? Do tu thuash, po kini te drejte, me falni perse gjyshi e stergjyshi im nuk ndryshoj fene e te pareve per tu turqizuar???!!! Ti kujton se jeton akoma ne sistemin socialist? Jo more mik, jo. Nuk e kan fajin te paret tane more Genti, nuk e ka fajin as Kryepeshkopi qe erdhi per te ndihmuar ngritjen e nje besimi autokton te coptuar ne shekuj dhe te zhdukur per dekada te tera nga nje sistem diktatorial dhe qe ne kete rast mbrojti thjeshte te drejten e ketij besimi e mohuar nga ky census, nuk e kan fajin as besimet fetare dhe as njerezit qe besojne apo nuk besojne ne to. Fajin e ka kjo politike ekstremiste ndaj jugut qe ndjell urrejtje dhe ndarrje veri-jug nga kryeministri dhe grupime ultra-nacionaliste. Kjo zhurme nuk eshte vetem krahinore e fetare, ajo ka nje qellim, te dobesoj opoziten e Edi Rames, ta quaj ate anti-kombetare, anti-demokrate dhe greke. Zgjedhjet po afrojne dhe Kukesi po “popullohet” si Durresi, nenshtetesira ekspres per mijra kosovare besnik te patriotit te tyre jane ne orizont, sepse pushteti mbahet me cdo kusht, me cdo metode, pse jo edhe me lufte civile. Nuk e ka per here te pare ky kryeminister, por kete radhe po pergatitet edhe me djallezisht sepse po e ndjen fundin e tij, fundin e familjes dhe te klanit te tij mafioz dhe te koruptuar deri ne palce.

   1. Andon says:

    Landi-Sverige, e tregove injorancen tende ne fjaline e peste. Pra sipas teje ata qe u konvertuan ne muslimane, ndryshuan edhe kombesine, u turqizuan…
    Dhe ti nuk I shohke te tjeret ndryshe…
    Get the fuck outta here.

 10. Aleluja USA says:

  Zona e Myzeqese nga Shkumbini ne Vjose eshte e populluar me shumice absolute nga besimtaret ortodokse.Duke qene nje zone me popullsi te dendur,un gjykoj se minimalisht ne kete treve jetojne me shume ortodokse sec ka nxjer rregjistrimi i Saliut ne gjithe Shqiperine,keshtu qe Dritan Prifti ka absolutisht te drejt.

 11. Petro says:

  E cfare ka numeruar mire Berisha gjithe keto vite qe te numeronte edhe kete here!… Turpi i radhes!

 12. DUMBABEN says:

  Nuk e ka fajin censusi ,por bijte e selimit ,muratit ,mehmetit qe rrahin gjoksin si puro shqipetare

  1. hajriu says:

   Akoma se ke gjete babane mor bir????????????

 13. Nentori i dyte says:

  Muslimanet dhe ortodokset duhen ulur e dobesuar sa me shume sepse po lejohen te perdoren si `kolona te pesta` nder shqiptare nga boset e tyre ne Athine dhe Stamboll.

  Pa keto dy fe, shqiptaret nuk do te humbisnin agje, perkundrazi do te beheshin me fisnik e me te paster ne syte e Europes demokratike e laike.

 14. Puçisti says:

  Po edi rama pse nuk flet , apo eshte kthy ne myslyman , ky census eshte nje ulje dhe ofendim per te gjithe ortodoksit shqiptare , prandaj duhet prononcimi i te gjitheve . Respekte gjithe shqiptarve ortodoks

 15. templari46 says:

  Me duhet te pershendes dhe perkrah germe per germe, qendrimin dhe mendimin e Dritan Priftit, persa i takon temes ne fjale.
  Ja nje shqiptar, kristian dhe patriot qe thote te verteten, te vertete te cilen duhet ta thone te gjithe si eshte.

 16. tironci says:

  Care thu mer lal. Ku je ti ortodoks. Ene ti je regjistru si katolik se e ke grun katolike prej veriu!!!!!!

 17. x says:

  Manipulimi me i madh eshte ai qe behet nga politikanet qe dalin e prononcohen, pasi nga percarjet e Sali cjapit e kompani, apo te Vangjel Dules, ortodoksit e jugut jane evidentuar si Grek. Une jam ortodoks po ne census u regjistrova si i pa fe, pasi nuk dua te evidentohem si mioritet grek, un jam ortodoks shqiptar, dhe kur te kete nje kishe te pavarur shqiptare e politika te heqi dore nga identifikimi i ortodokesve me greke, ateher do te regjistrohem si ortodoks.

  1. palluesi says:

   Ore “enigmatik” X pse luan budallain kur ne fakt je vertete ?!!!!!Censusi perveç pyetjes se ç’far religjioni ben pjese ka dhe pyetjen se kujt kombesie i perket,(ti more horr deklaroheshe shqipetar pa pasur frike se do te benin grek , mor deshtak ),keshtu mor pusht mos ngatarro fene me origjinen apo kombesine .E fundit ti “konvertibel” mos u paraqit ai qe nuk je se nga menyra se si provokon bjen ere me kilometra larg qe je produkt jeniçeri.

 18. Zigur Qarri says:

  Ja ke fut kot e palle.
  U qelb fare.
  Perzihet feja ne politike dhe politika ne fe.Po te ishte ashtu mor toç fushe,nuk u ngrinte Kisha ortodokse mu ne mes te Tiranes.
  Shqiptari ne mengjez shkon ne Xhami,ne dreke shkon ne Kish dhe ne darke ne Teqe.Shqiptaret myslimon shkojn ne diten e Shën Gjergjit te bindur se eshte festa e tyre,apo shihni adetet e vdekjes ne ka ndonje ndryshim.Hajt pra vellezer ortodoks bohuni protestant,se ndoshta do te jete me per smari.

 19. nje ortodoks says:

  Z. Prifti ju jeni nje krishter i vertet i kulturuar i edukuar me kultur kosmopolite por me vlera ortodokse dhe e keni veshtir te funksiononi ne kete turm dallkaukesh myslyman. Kjo esht fatkeqesi por skemi cbejm duhet ti pershtatemi kushteve.

  1. hajriu says:

   ………eshte mese e vertete o ortodoks , por ke harruar te shtosh qe z.Prifti eshte edhe paaaaaaak kkkkkkuu….. ordinere

 20. LIQUID says:

  Po mire o genti ,cne deklarata e janullatosit me censusin e deformuar per te nxjerre ortodokset shume pak ,ose pa piken e turpit gjoja greker ,me qe je ortodoks mos bjer edhe ti pre e llafazaneve qe bejne gjoja sikur na duan ne ortodokseve ,dhe ne te njejten kohe kur nuk i vlen interesi i tyre na quajne greker pa piken e turpit,kjo eshte loje e dyfishte ,nuk po e kupton o i nderuar se bejne gjoja sikur sulmojne grekun dhe hedhin gurin per ne ? une asnjehere nuk i kam besuar ketyre dyfytyreve qe urrejne grekun dhe gjoja na duan ne ortodokseve shqipetare ,une i mbaj te lidhura te dyja gjerat,ky eshte sulm i hapur kunder ortodokseve shqiptare ,veje re ,kur dalin figurat e ortodoksizmit shqiptar qe kane dhene kontributin e tyre per shqiperine te gjithe na duan ,sa komentojme ndonjehere kunder ketyre masave te komentueseve dalim si greker ,nuk te duket habi edhe ty ?

  1. Gent says:

   I nderuar,une jam nip prifti ortodoks shqiptar dhe jam per nje Kishe Autoqefale Shqiptare dhe do te lutesha te mos ngresh dyshime mbi pekatsine time fetare. Te kuptoj shume mire se cfare do te thuash por dua te lexosh komentin tim deri ne fund. Ne jemi shqiptare dhe une ketu ne dhe te huaj edukoj femijen tim te flas shqip (as greqisht as vllahisht). Gjysma e ortodokseve ne Shqiperi thone jane greke dhe gjysma tjeter vllahe. kjo ka ardhur si arsye e perfitimeve personale (viza, te drejta studimi, pensione e te tjera si keto). Prandaj kane te drejte qe na etiketojne si te tille se e nisem ne problemin. Une do doja te shtohej nje pyetje ne census per ata qe deklarohen si ortodokse shqiptare:

   – A jeni pro ose kunder nje Kishe Autoqefale Shqiptare plotesisht te pavarur nga Patriarkana e Stambollit.

   Arsyeja per kete pyetje eshte se ne krye te Kishes Ortodokse ne Tirane jane njerez qe i sherbejne kauzes progreke dhe prosllave.

   1. LIQUID says:

    Genti ,cfare po thua ,kush te ka thene ty qe gjysma e ortodokseve shqiptare jane bere ose deklaruar grek ,regjistrimi i popullsise mbi baza kombesie dhe fetare nxorri nje hic pavaresisht premtimeve dhe joshjeve per euro dhe nenshtetesi greke per ata qe do te deklaroheshin greke ,filluan dyndjet e qytetareve shqiptare me fe myslimane perndrejt qendrave civile per ndryshimin e emrit per te perfituar nga kjo gje ,nga 5000 kerkesa vetem 1000 prej tyre u moren ne shqyrtim aq sa gjykata e sarandes filloi te ndaloi dyndjet ,ortodokset shqipetare nuk kane nevoje per vizat apo rryshfete greke se kane drite jeshile te emigrimit ne greqi qe ne 1992 ,pa pritur rradhe neper ambasada per vize ,ose viza merrej brenda dites ndersa te tjeret prisnin dite per nje pergjigje ,dhe sigurisht nuk u ndjeva krenar qe disa prisnin dhe ne te tjereve na jepej brenda dites vetem se emrat e kishim ndryshe ,paske shume pak autostime per veten tende ,janullatosi nje dite nuk do te jete me dhe ndoshta na vjen nje prift shqiptar qe te vere ne qetesi zerat e dyshimte ,te pershendes

   2. lartmelart says:

    Genti ; dhe katolikeve pyetjen ” a doni qe te vareni nga Vatikani ”? .

 21. albanian eagle says:

  Dritan me shume duhet te shqetesohesh qe ka nje anti-shqiptare se sa anti-ortodokse.Si mund te perfaqesoje kishen ortodokse te themeluar mga Noli,Janullatusi i asfalise Greke.per kete duhet te revoltohesh.Se persa i peket numurit si shume te jene e si pak,bashkejetesa fetare ne shqiperi shkon shume me mire se bashkejetesa juaj politike.Fol per Janullatusin se keshtu mbron edhe ortodokset edhe gjithe shqiptaret patriote.

 22. plaku says:

  Po hik more gomar i korruptuar. E kruajte me Ilir Meten, pa i bere mire llogarite, dhe ta futen. Tani del, pa pike turpi, dhe kerkon qiqra ne hell. Mjere i munduri thone romaket. Ti ke mbaruar me te gjitha dhe po e ben si, i mbyturi qe do te shpetoje duke u kapur ne nje fije kashte.
  Ne vitin 2013 nuk te zgjedh njeri dhe do katandisesh te lypesh ( kuptohet pasi te mbarrosh leket qe ke vjedhur ). Hajde, mbushu more deshtak.

 23. i pavarur says:

  Po te shohesh me vemendje komentet me lart ata qe thone se orodokse jane shume me teper nuk fyjn ne asnje moment shqiptaret muslimane dhe duan te thone se censusi i SALI-SPAHIUT kerkon te futi fryme islamike ne vendin tone dhe kjo duket te urrejtje me te cilen komentojne te tjeret kunder ortodoksve. Saliu e beri zgjedhjen e tij kur na futi ne koferencen islamike dhe i duhen keto numra per te bindur dhe evropen se ne jemi islamike e skemi pune ne europe.

 24. SKENDER BEU I VJETER says:

  E VERTETA ESHTE E VERTETE,NESE DEL GENJESHTRA NE SHESH.CENSUSI U PA QE ISHTE I MANIPULUAR ME QELLIM:1- TE RRITE PERQINDJEN E ATYRE NDRYSHIMEVE QE SHKOJNE NE VIJEN E PROGRAMIT ELEKTORAL TE PD.2-TE PAKSOJE ATO PROBLEME QE BEJNE MUUUU PARA SYVE TANE DHE QE DILNIN ZBULUAR NGA CENSUSI I MANIPULUAR.3-TE SHTOJE NDRYSHIMET NE POPULLSI DHE GJENDJEN E POPULLSISE PER TE NDIKUARNE PERCARJEN E SHQIPTARVE.4-TE HAPE DHE RRISE MUNDESINE PER MANIPULIMET ELEKTORALE TE ARDHME MBI BAZEN SELEKTIVE TE SHTRESAVE DHE GRUPEVE TE POPULLSISE SIDOMOS ASAJ PJESE QE ESHTE E MASHTRUAR APO DHE E DETYRUAR NGA QEVERIA PER TE BASHKEPUNUAR ME TE DHE PD.KY CENSUS NE TERESI ESHTE NE PERTHJE ME STRATEGJINE E SALIUT DHE PD PERCA DHE SUNDO.NE KETE KUADER ORTHODOKSET NXIREN NE VEND TE TRETE ,AFER TE KATERTIT NGA VENDI I DYTE QE ZININ NE VITET 1970 ME REGJISTRIMET E POPULLSISE.MEGJITHSE LARG PARAMETRAVE TESHKENCES SE STUDIMIT DEMOGRAFIK,DUKE QENE SE REGJISTRIMET REALIZOHESHIN NE KUSHTET E IZOLIMIT DHE MBYLLJES NS SHTEPI,ISHIN SHUME HERE ME TE SAKTA SE SA KY QOFTE-KERNACKE DHE BIRE- STUDIM QE SOLLI CENSIUSII FUNDIT DHE AMBASADORI SUXHUK I OSBE-ODIRIT.

 25. Sum Gruda says:

  Ortodokset ne Shqiperi ishin 20 perqinde katoliket gjithehere ishin 10
  perqind myslimanet 70 perqinde. Sot jane ndryshuar gjerat ortodokset
  jane pakesue ne Korce nuk gjinen nja njemije njerez ashtu dhe katoliket
  dolen ne emigrime gjithe Shqiperia e veriut jane nje shume e pakesuar
  afer 10.000 njerez pa llogaritur Lezhen me rrethe, Puken Dugagjinin e Mirditen. Ortodoksit jetuan mere me rregjimin komuniste te gjithe ne detyra shtetrore dhe ekonomi mos devet per kadra te partise dhe sigurimin e shtetit tuj perfeshire dhe ortodokst vrakacore ijshin te gjithe nder drejtori te fabrikave dhe uzinash, ferma shtetrore e dyqane “Mapo” dhe te tjera reparte shtetrore nuk ijshin te persekutuar.
  Ne Shkoder, podgoricanet ijshin te privilegjuar ortodoks ne pozita drejtuese jo si tjeret te vrare e te sakatuar ketu flase edhe per katolike dhe mysliman. Ortodokset ishin ne hierarkine ushtarake dhe shtetrore ben shume probleme kunder Enver Hoxhes prape i la ne drejtim te shtetit, qyshe ne sundimin e Ali Pash Tepelenes dhe para tij dhe pas tij. Nuk po zgjatem me shume por Dritan Prifti duhet len ato ankime dhe ti futet punes dhe te bashkohet me “Opoziten” dhe te shkarkojne Sali Berishen dhe Jozofinen e Zeze nga pushteti atehere do thuhet me te vertete clirimi i shqipetareve dhe te Shqiperise.

 26. BERISHA LARGOHU, KURSE VOTA PRO BERISHES ESHTE ANTI SHQIPTARE DHE KRIM. says:

  Shqiptaret para turkut nuk kane ditur se c’ishte feja islamike, por kur erdhi turku shqiptaret pranuan fene islamike me kusht qe te mos vriteshin nga turku i qelbur. Shpreh keqardhjen qe shqiptaret po perdorin islamin per t’ju drejtuar Zotit gjoja per lutje. Para turkut shqiptaret ishin nje popull model dhe i moderuar, por Turqia jua dhuroj fene islamike me dhune, kurse shqiptaret e sotem mendojne se feja islamike erdhi nga perendia, por qe nuk eshte e vertete. Shqiptaret e sotem nuk i afrohen atyreve shqiptareve te moderuarve qe nuk jetojne me, brezi i sotem nuk arriti te kuptoje se feja islamike hyri me dhune ne Shqiperine e bekuar. Sot Shqiperia me duket ndryshe dhe me shume e mallkuar sepse shqiptaret pranuan islamizmin qe po na mallkon dhe nuk po shohim driten e perendise me kete fene islamike.

  1. Taulant says:

   To BLSH nuk mbush mire!
   Erdhi feja islame.E dime te gjithe! Cfare te bejme tani?Ti vrasim myslimanet shqiptare???Ti themi te vrasin veten???Ca zgjidhje reale te mundeshme ke ti???Ata jane shqiptare,sikurse dhe ne te krishteret.Duhet te vritemi per shkak te fese??Duhet ti quajme jo shqiptare pse paraardhesit ee tyre nderruan fene?Edhe paraardhesit e mi dhe te tute mund ta kishin nderruar.Por nuk e nderuan sepse I gjithe fshati veproi ashtu.As une nuk kam merita,as ti dhe asnjeri.Perderisa ata duan flamurin shqiptar-ne I duam dhe do ti duam gjithmone se jemi I njejti gjak,pavaresisht nga feja.
   BLSH ,me fal per te verteten por je komplet debil.

   1. Bertoja says:

    Taulant nuk ishte për ty po për BLSH-në

  2. Bertoja says:

   Komentit tënd tendencioz i shtoj faktin se historia e Shqiptarëve nuk nis në Mesjetë,me pushtimin turk,ajo është më e hershme edhe se Krishtërimi.
   Shqiptarët(Pellazgët e Ilirët)ishin paganë e siç e dimë në momente të ndryshme historike ata u konvertuan duke na dhënë peshqesh këtë ngjyrim fetar që ne kemi sot,e që e kam thënë dhe në komente të tjera është për tu pasë zili.
   Lexoj këtu komente(shyqyr që e kemi mundësinë të shprehemi lirshëm)e them me vete se si ka mundësi që stërgjyshërit tanë u bashkuan pa dallim feje e krahine një shekull përpara për të bërë një shtet Shqiptar dhe Laik,kurse ne sot shajmë njëri-tjetrin duke i ndarë Shqiptarët sipas besimeve të tyre në turq e grekë.
   Ajo shprehja e Pashko Vasës se feja e Shqiptarit është Shqiptaria më tingëllon shumë aktuale këto kohë që po jetojmë.
   Politika përçarëse mes krahinave të Shqipërisë deri dje dhe përçarjes fetare sot,ideuar e orkestruar nga Antishqiptari,për fat të keq Kryeministër i Vendit tim,në dëm të komunitetit të nderuar ortodoks çon ujë vetëm në mullirin grek.
   Komentues,Shqiptarëve të Nderuar Ortodoksë i bëj thirrje të mos bien pre e provokimeve të Antishqiptarit Kryeministër,se po të ishte që ju të mos dinit të ndanit besimin nga kombësia,Shqipëria sot nuk do të kishte Jugun e Shqipërisë.
   Gegë e Toskë nji asht Shqipnia.

   1. Bertoja says:

    Taulant jo me ty..me BLSH-në

   2. hajriu says:

    Po ç’merreni me BL-ne o njerez ? BL-ja edhe idiot i lindur , ky eshte me pall se palla . Lereni ore rehat ne boten e budallait kete copen e mishit me dy sy iodiot. Ti amooooo oj buçorja BL ……hahahahaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa ………. kam frike se do me merzitet nusja (d.m.th motra e homoerit)

 27. linda says:

  Mund te themi se ulja artificiale e komunitetit ortodoks shqiptare,
  mund te kete disa pergjigje.

  Ulja e komunitetit ortodoks mund te jete bere nga frika nga qe minoriteti grek dhe partia qe e perfaqeson PBDNJ ne bashkpunim me hiresine e tij Janullatos dhe politika e tyre,duke quajtur grek cdo ortodoks shqipetare dhe në këtë mënyrë për të pakësuar presionin e qarqeve ekstremiste greke dhe kërkesave të tyre ndaj Shqipërisë dhe shqiptarëve.

  Te gjith e dime qe komuniteti ortodoks ne shqiperi eshte shume
  me i madh se sa ai qe eshte paraqitur nga qeverria, por
  pyetja lind kujt i sherben ky deformim i shifrave?????

  Mund të them se arsyet e tyre nuk janë të panjohura, por ata me një gur duan të vrasin dy zogj (ose më tepër): Sepese ky viktimizim i
  sherben me shume Dules e kompani, se sa vete shtetit shqiptare.

  1. eleYΘeriskepsi says:

   Corba qe gatuat dhe kerkoni te servirni me menyra te frustruara,
   (vetem per te tille jeni te zotet..) “dhimbja”,,”shqetesimi,konkluziοnet”,, u sherbejn synimeve tuaja turkoshake dhe askujt tjeter.
   Me nje gure mendοni te vrisni dy zogj.
   – percarjen e ortodokseve ne shqiptar dhe grek ,dhe si rrjedhoj
   οrtodοksin ne teresi!

   1. mirel says:

    a moj corba elliqiri,.cke qe ngaterrohesh ketu.
    nuk te perziejme ne orthodokset shqiptare moj e gjore
    Mire je aty ne te dhjeret e grekerve.

   2. Taulant says:

    Elftorkpsi,or ca mutin e ke emrin ti,greket dhe shqiptaret jane dy kombete ndryshme.Nuk ka njeri qe as do ti percaje dhe as ti bashkoje.Ne jemi shqiptare,ti po je grek e mbafsh per vete.Nuk po aludoj qe ne jemi me te mire apo ju jeni me te mire.Por po them qe greket jane te ndryshem nga shqiptaret(qe jane myslimane,ortodokse,dhe katolike)

   3. hajriu says:

    elefteriqiiiihiiii…………dhite , dhite oj elefteriqqqqqiiiiiiiqqqqiiiiii …. nxirri ne kullote se qimara eshte nisur ne mal qe pagdhire …..

 28. LORA says:

  Ky D.Prifti sikur deklaroi publikisht,se po te rrembente Bashkine Tiranes koktul meta me dr.dhjeramanin,ky do te largohej nga Shqiperia!
  Cfare ben ketu akoma ky?????Ah,i paska mbetur merak,censusi pas kolloqithjes se tij kriminale me meten dhe “drejtesine” e tyre kamorriste.
  Sado te shqyhen te gjithe (pa perjashtuar priftin dhe templarin46)qe t’i vene minat kohezionit fetar ne Shqipari,kjo (harmonia fetare pra)do te jete realitet per gjithe kohen sepse eshte zgjedhje njerzish te thjeshte e jo kurvash e cakallesh politike e fetare.TUNG

 29. JC says:

  Edhe une mendoj se rezultatet e censusit nuk jane te sakta.

  Psh ne zonen e myzeqese po t’i flasesh njerezve per Krishtin s’te perfill njeri nga keta 200 000 ortodoksit. Ama 3 here ne vit jane te gjithe besimtare ortodokse ata!

  E thene shkurt, Shqiperia eshte 95% ateiste, kurse 3 here ne vit 90% besimtare.

  C’fare rendesie jo-politike kane keto shifra kur realisht shumica e Shqiptareve vjedhin dhe mashtrojne ne jeten e perditshme dhe flasin per drejtesi vetem kur i preket interesi i tyre?

  Shqiptaret jane idhujtare, jo besimtare, prandaj keto pasthirrma shifrash jane pa vlere.

 30. Feja e Shqiptarit eshte Shqiptaria says:

  Ne Shqypni nuk ka orthodox Shqiptar. Ne Shqiperi banjojne vetem Serb , Turq, Greke e Magjyp.

 31. muli says:

  Shqiptare therritini mendjes, mos debatoni per gjera pa vler si censusi. Si myslimanet, ortodoksit dhe katoliket nuk duhet ta vrasin mendjen se sa perqind jane, e rendesishme eshte qe jemi te gjithe SHQIPTARE.

 32. Dhendri Priftit says:

  Kush mund te me thote si eshte regjistruar Muli dhe familja e tij (ministri)?. Sa per numurin e popullsise simbas perkatesise fetare mos e ruani shume mbasi kjo perkon me numurin e te punesuarvet ne administraten shtdterore. Me cudit fakti qe nuk reagojne besimtaret bektashiane kur dihet qe numuri i tyre eshte shume me i madh!

 33. toni says:

  A sikur te ishin te gjithe ortodokset si ky,shikojeni sa simpatik eshte,po ky eshte shume i mire per te pergjuar dhe filmuar shoket,shkon deri aty sa ben dhe autogol duke filmuar veten ne pune te pista.Nje i semure psiqik vetem ne Shqiperi ben politike,tani po pres ndonje reagim nga ata te PS,ose te Rames se ky ja akuzoj kryetarin per droge.Nuk ka nevoje te shikosh portokalline po ja degjo kete karafilin dhe kalon koha bukur.

 34. ATILA says:

  Eshte i turpshem ky census qe i fryn percarjes midis shqiptareve pasi dihet shume mire qe nga Tirana e deri poshte ne sarande jane nje numer i knsiderueshem shqiptaresh te besimit ortodoks si edhe bektashinj.Por si duket dyshja Berisha-Topalli kane rene dakord ti fryjne percarjes jo vetem jug-veri por edhe asaj fetare.Turp edhe ne 1967 kur u numerua popullsia nuk u abuzua me besimet fetare pavarsisht egersise se rregjimit komunist ndaj fese.Sipas statistikave ne shqiperi duhet te jene te pakten 600000 shqiptare te besimit ortodoks dhe ulja fiktive e numrit te tyre nuk e nderon shqiperine per vete respektin qe gezon dhe duhet te gezoje ky komunitet qe i ka dhene aq shume kombit ne lufte,arsim kulture dhe duke u gjendur mes disa zjarresh edhe nga perandoria osmane edhe nga patriakana greke.S’duhen harruar deshmoret ortodokse shqiptare qe u vrane ose u helmuan pasi mbi te gjitha u treguan shqiptare patriote pervecse besiomtare ortodokse.

 35. matrapik says:

  Qe kjo eshte nje politike e ndyre e baces, eshte dicka e ditur. Here e fundit qe kemi bere lufte me greket, ka qene viti 1946, here e fundit qe shqiptaret jane vrare me njeri tjetrin, ka qene para 15 vjetesh. Viti 97. Po per hir te baces. Ne Greqi jetojne gjysem milioni shqptare, me mire se ne shtetin e baces, pa cka se Greqia eshte ne krize. Kur baca Gjergj Ndrecen e bente te digjej, ky shkonte e kurohej ne Selanik.

  Armiqesia (demek) ndaj grekeve, eshte prej maskarenjve te baces dhe nuk u drejtohet grekeve, por shqiptareve ortodokse. Akoma me tej, u drejtohet toskeve. Kush ka mend te kuptoje le te kuptoje. (nuk perfshihen ndyresirat e Saliut qe e mbajne vrasesin ne pushtet)

  1. Zigur Qarri says:

   Here e fundit qe kemi bere lufte me greket, ka qene viti 1946..matrapik

   me 1949 dhe jo me 1946

   Populli shqiptar nuk ka memorie historike.Pandeli Majko(pinjoll i fisit te martirit Papa Kristo Negovani).

   “Shqiptarë! Juve djemtë tanë brez pas brezi kur të zini në gojë fjalën grek mos harroni therjet, djegiet dhe çnderimet.” Këtë porosi e jep prifti Kosta Papa Tomorri.

 36. Tirona says:

  Une personalisht jam gjysem mysliman dhe gjysem ortodos…Shum dakort qe ortodokset shqiptare duhen vecuar nga ortodokset greke…Por lind pyetja: Pse ortodoksit Shqipetar pranojne ne krye dhe si perfaqesues Janullatosin??? (i cili eshte grek dhe dihet qe eshte me mision vetem per te mbrojtur interesat greke ne shqiperi)…Pse ne krye te kishes ortodokse besimtaret nuk vendosin nje shqipetar?…Pse ortodokset perkrahin ndikimin grek nga ana fetare?…Pse nuk i bashkohen Kishes Ortodokse Autoqefale Shqipetare?…Pse nuk i bashkohen amanetit te Fan Nolit??????????????????????????????…Dua nje pergjigje nga ortodokset shqiptare puro, jo nga minoritaret grek….Greket nuk kan vend ne Shqiperi, Rrofshin Shqipetaret (pa dallim feje)

  1. matrapik says:

   Pa te te pyes, une: na pyeti gje Saliu ne kur e vendosi kryepeshkopin? A u pyeten gje ortodokset? Pse nuk ia kerkon Saliut ti ta heqe? Po ua kerkon “ortodokseve”. Mos ka vrare gje Anastasi, si Saliu?

 37. Shume here e kam deklaruar ketu se jam ortodoks !Por ne ortodoksit qe i kemi mbijetuar barbarive gjakatare te shfarosjes nder shekuj ,jemi bere pre ,e synimeve greke !Ne ka pasur nder shekuj me patriote se ortodoksit ,nuk ka ndodhur me te fese myslimane !(historia eshte e shkruar per te gjitha fete ne shqiperi)Pra ,ku eshte sekreti me ne ne shqiperi si koktrashe qe jemi ,(e kam fjalen per myslimanet),nuk shkeputen njihere e pergjithmone nga feja turke ,por e mbajne,terhiq e mos e keput !Ai qe eshte shqiptar ,nuk eshte mysliman !Ne si pasardhes te pellazgeve e ilireve ,nuk jemi shquajtur nga feja turke ,por kemi qene rraca me e paster ne Glob !Te gjithe myslimanet duhet ta shkelmojne fene e huazuar turke dhe te dalin me nji Rezolute qe heqin dore prej kesaj feje ,dhe leme me gisht ne goje greket e serbet duke iu rikethyer origjinalitetit te paster ILIR !Kjo gje do te ndihmonte Shqiperine ne shume drejtime dhe nuk do te kishte me pretendime territoriale prej komshive tane !Kush me kuptoj ,me kuptoj ,,,ky eshte mendimi im !

 38. ILIRET says:

  Respekte zoti Prifti.
  Atyre qe me qellim ose nga injoranca, ngaterrojne te krishteret ortodokse me ata greke ju them t’i kthehen historise. Aq me teper te ngaterrosh krahinen e krishtere te Myzeqese me lojrat qe ben kisha greke, eshte dashakeqe.
  Myzeqeja ka dhe ruan ate fe, qe ka patur ne kohe te Gjergj Kastriotit. Nga Myzeqeja Skenderbeu mori gruan, dhe femijet e tij ishin sternipa te Myzeqese. Kjo krahine ka mare emrin e sundimtarit te saj Gjergj Muzakaj i vendosur ne kalane e Beratit. Ndersa kuroren e marteses Skenderbeu e vuri ne Manastirin e Ardenices, ne zemer te Myzeqese. Ky manastir eshte nje km larg nga Libofsha, fshati i Dritanit. Ne kete manastir ka sherbyer edhe gjyshi i tij, nje prift i nderuar dhe patriot i zones, shoqerues i Ismail Qemali gjate rruges per ne Vlore dhe perkrahes i Fan Nolit.
  Krahina e Myzeqese eshte nje nga tre krahinat e Shqiperise, te cilat turku nuk arriti t’i nenshtroje dhe t’u ndryshoje fene. Keto jane Mirdita, Myzeqeja dhe Bregu (Himara).
  Myzeqeja e krishtere, fillon ne Shkumbin ne veri, Lushnje, Berati si kryeqendra e saj, Fieri dhe deri matane Vjoses, ne hyrje te Vlores keneta e Nartes.
  Ne kete zone, kurre nuk kane shkelur greket, qe te thuash se myzeqaret e krishtere kane reflekse te fese ortodokse greke. Sigurisht qe greket kane bere te pamunduren per ta shtene ne dore kishen ortodokse te Shqiperise, por aksioni i fortetelumturuarit Fan Noli e shkeputi ate njehere e pergjthmone nga kisha greke.
  Ishte Sali Berisha, ai qe ne 1992, beri Janullatosin, kryepeshkop te kishes ortodokse shqiptare, duke shkelur mbi amanetin e Fan Nolit dhe dhjetra deshmoreve te pavaresise te kishes ortodokse shqiptare nga ajo greke.
  Te nxjerresh se ne Shqiperi banojne 180 mije te krishtere ortodokse, kur sipas te dhenave te zyrave te gjjendjes civile, vetem ne Myzeqe jetojne mbi 200 mije te krishtere ortodokse, do te thote se ketu ka qellime te erreta per ta paraqitur Shqiperine nje vend islamik te Lindjes se Mesme.
  Po ortodoksit ne Korce, Gjirokaster, Bregun e Detit, Durres, Elbasan, Tirane etj. Numerimet e kohes te Zogut, por edhe gjate monizmit i nxjerrin ortodoksit 25 % te popullsise. Rregjistrat e gjendjes civile qe deri ne vitin 1974 e pasqyronin fene, po kaq i nxirrnin ortodokset.
  Si ka mundesi qe sot pas 38 vjetesh ortodokset kane shkuar 6 % ? Ky eshte nje skandal qe duhet hetuar. Qellimet e tij jane te mbrapshta. A eshte dora e Konferences Islamike, ku Berisha e futi Shqiperine ne 1994 ,apo ndonje synim tjeter antishqiptar dhe antieuropian, kjo vlen te hetohet, por ne te ardhmen gjithcka do te dale sheshit.

 39. i pavarur says:

  o Tirona ke bere gjith ato pyetje ,por edhe te te pergjigjen ti nuk i kupton dot se vete e thua qe je gjysma-gjysma e duke qene gjysmak kot mundohesh se nuk kupton dot.

 40. BARDHI RKS says:

  matrapik — 19 Dhjetor, 2012 në 9:07 pm
  @Ne shqiptaret ende nuk kemi mbledh mend,Enveri shkaterroi klerin ORTODOKS,KATOLIK E MUSLIMAN pas ardhjes se demokracise kishen ORTODOKSE Sala ja fali Greqise,komunitetin musliman e ndihmuan turqit,arabet dhe shqiptaret jashte Shqiperise Londineze,Katoliket i ndihmon Vatikani,tani ketu ka nje dallim katolicizmi eshte religjion global,papa emeron kardinalet,kisha ortodokse ne tere boten eshte kishe nacionale,KO Ruse,Serbe,Bullgare etj pse kisha autoqefale shqiptare duhej ti falej kishes greke?Kjo ka kriju nje problem te madhe,prifterinjet e ardhur nga Greqia perpiqen ti helenizoin ortodokset Shqiptar siq i kan helinizuar Arvanitasit,sllavo maqedonet dhe vllehet.Mos harroni se edhe ne Kosove ka ndodhe serbizimi i shqiptareve dhe vllehve ortodoks madje ne kohen e perandorise osmane ka pase edhe Armen te cilet sote jane serb,kan mbet vetem mbiemrat Dashi-q,Daci-q,Bregu-oviq,Guri-q etj.

 41. Une per vete mendoj se zgjidhja me e mire e gjithe shqiptareve eshte te perqafojme katolicizmin, e atehere sdo kishte dallime as fetare as krahinore, feja islame mund vetem me lindje ( me Arabi , Turqi) me na lidh dhe asgje tjeter, une jam nga shkupi por nuk e praktikoj fene islame, sa per ortodokset ishte kan mire edhe ata edhe muslimant me kthy ka Papa.

 42. mirel says:

  Popull Shqiptar behuni vigjilente.
  Ky metamorfoza fizike Dritan Prifti, po mundohet te shkaktoje metamorfoze morale nder shqiptaret.
  Kujt iu rrua bishti per fete.
  Ne jemi perzier ne gjak dhe tradita se bashku, myslimane e ortodokse e katolike.
  Gjysmat e familjes i kemi nga nje pale e gjysmat nga tjetra.
  Kujt i prishet puna, te kruaje bythen mire e te lepije gishtat meqe i paska ardhur oreksi per te bere propagande.

  1. lartmelart says:

   @ mirel ; cili qerrata te detyroi te futesh ne debat .

   1. mirel says:

    nga respekti te betohem..per korofillaket

    1. lartmelart says:

     @ mirel ; ne c’kuptoj ta paskan tund randshem dybekun .

     1. mirel says:

      e ke llafin per te sat’eme keshtu, se ajo duhet te jete marre shume me qerratenj meqe i njifke mire.

      1. lartmelart says:

       @ mirel ; Nuk je shqepetar . Ne shqip “qerata ” eshte fjale perkedhelese .Kur paske pasur edhe tet eme me vete u paske nxjerre shume djerse korofillakeve ,,,,,,

 43. dembel stambolli says:

  Prift, mos e ruj fare lete thone cfare te duan gorrot,ne kemi qene, jemi dhe do jemi te fuqishim ne krahasim me gorrot,dhe bejme nje jete shume me te larmishme se ata, dhe kjo ka rendesi,ne do jemi miq me greke e serbe dhe me gjithe boten kristjane dhe gorrot per ne jane thjesht qenje te percmuara,le te rrojne ne mizerejen e tyre te theren te presin kokat e njeri tjetrit te mbushin burgjet ky eshte destinacioni i tyre.Feja qendron mbi kombin prandaj dhe shqiperia ashtu sikurse libani nuk kane per te bere hair ne jete te jeteve.

  1. mirel says:

   Feja qendron mbi kombin per arabet o ti derr stambolli.
   Ndaj ngjani ju nga ta.
   ne e kemi me per nder e fis te behemi me perendimin e amerikanet sesa me greke serbe e ruse.
   Ju e keni gjetur te sateme,,.andej vazhdoni..

  2. hajriu says:

   Po baba turkun e harrove ti o dembel????? Po te nderoi , te respektoi, po te punoi , po te punesoi ,po hapi kastile hareme per ty dhe shoqet si puna jote saqe me te larmishme jeten nuk mund ta kishe bere dhe tani i bie hasha. Futi nje rruge stambolli o jevgjit athine , se bene vaki e gjene edhe ti babane ……….

 44. Doni ALBO says:

  Tash pe kuptoj c’paska hequr camet prej ortodokseve, duan apo s’duan keta talebanet neo-bizantine ortodoksia ka qene fatkeqsi e kombi dhe do te jete, i lutem Zotit qe me ka falur Shqiptar po jo pjese e kesaj feje.

  1. tourkofagos says:

   do te ishte fatale per nje orthodhox,te jet ”byrazer” me nje korrak si puna jote……..yyyttttt vrromoskylo!

   1. hajriu says:

    ………me te bukuren , çertifikaten familjare dhe listen e dasmes ortodokseve qe e ndjejne veten grek apo filogrek si gojori…

 45. k says:

  Ju mire e keni
  por pa shtyllen kurrizore trupi nuk mbahet dot ne kembe
  dhe shtylla per Shqiperine jane muslimanet
  kjo nuk do te thote se duhet te perjashtohen te krishteret.
  Per arsye te trishtuara historike shqiptaret kane nje dyshim ndaj ortodoksve sepse ata per fatin e tyre te keq jane identifikuar me
  qarqe te huaja antishqiptare ortodokse.Kujtoni Fanarin e Stambollit,
  kishen greke dhe emisaret e saj ne Shqiperi (Prifti Kozma psh ),teorite per zhdukjen masive te shqiptareve Ivo Andric,Cubrillovic (sllavet ortodokse).Kujtoni histerine e grekeve keto 20 vjetet e fundit ne Greqi kunder emigranteve te shkrete shqiptare.Se festoi fitoren e nje ndeshje futbolli nje i ri shqiptar u vra.Kujtoni luften Ballkanike te vitit 1912 qe nuk ishte gje tjeter vec nje lidhje e krishtere per te fshire nga faqja e dheut shqiptaret.Kujtoni luftimet ne vitet 1878 ne veri e ne jug.Cfare donin psh. burra te krishtere,bij te ketij vendi (nga Bregu i detit ) qe vinin nga deti dhe sulmonin per interes te Greqise ne luften e Lekuresit?
  Kujtoni masakren e Peshkepise me 1994 qe vrane djem te rinj te pafajshem.A nuk ishin te krishtere nga Himara qe i bene keto vrasje.
  E plot e plote te tjera …. Pra gjerat duhen pare me kujdes dhe te bejme kujdes qe te afrohemi si shqiptare moa te percahemi.Te dime historine e te mos beime gabimet e se shkuares.Besoj me kuptoni.

  1. tourkofagos says:

   arap shqipfoles,gjithe tradhtaret e kombit shqiptar kane qene myslimane shqipfoles A.Pasa, Zogu,Toptani,Ballistet[totalisht kosovare,skrapalinje,mallakastriote etj],Hoxha,Shehu,por dhe sot vazhdohet me Berisha,Meta,Basha…….black list continue……

  2. Landi- Sverige says:

   Dhe ky k… quhet shqiptare!!!! Te falenderojme more k qe nuk na perjashton nga familja e madhe, packa se ju kemi shfarosur nen udheheqjen e Andric, Cubrilovic(!!!), packa se ju degdisem dhe torturuam ne Greqi ne 20 vitet e fundit(!!!), packa se ne Luften Ballkanike ne 1912(!!!) ju fshime nga faqja e dheut, pa kujtuar luftimet ne vitin 1878 ne veri e ne jug(!!!), bile dhe nga deti me luften e Lekuresit(!!!). Te falenderojme edhe nje here more k qe na kujtove keto ngjarje e plote te tjera ne dem te shtylles kurrizore nga kjo fare e keqe kauresh qe gjithe jeten e tyre kan vrare e prere(!!!), por keto ti i the qe te mos percahemi, ashtu thjeshte kush jane te miret dhe kush jane te keqinjte!!! Te kuptojme more k, te kuptojme, mos vazhdo me te tjera ……. je i kuptueshem, me beso!

 46. Doni ALBO says:

  Une nuk e kuptoj pse keta talebanet ultra-ortodokse shumica grekofil qohen perpjet si dreqenj kur edhe komuniteti myslimane eshte zvogluar pse ata nuk jane ankuar por vetem keta qe edhe duheshte sipas mendimit tim sepse ata jane demtuar me se shumti duke pas parasysh qe edhe pjesa 14% e mos deklarimi te fese ka qene ne zonat ekluzivisht me popullsi myslimane tirane,durres, elbasan vetem vlora eshte me e barazpeshuar.

 47. tourkofagos says:

  KJO ESHTE E VERTETAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA
  Kete, eshte teper normale qe te mos e pranojne korrakeeeeeeeeeetttt…
  Por ne u themi atyre,st’arxidiaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa mas……..

 48. gogo says:

  O ju te ashtuquajturit ”patriote”,qe perkthehet shqiptaro-turq, ortodhoksia eshte me patriotja e ketij vendi.Shikoni kush e ka bere Rilindjen Shqiptare,te tere orthodhokse nga Korca,Gjirokastra,Permeti, Berati,Elbasani,Vlora dhe nga Shkodra ka qene perseri Pashko Vasa orthodhoks dhe Filip Shiroka,Luigj Gurakuqi katolike (kristiane).Ka edhe nje pakice myslimane.Shikoni kush kane qene mesuesit dhe deshmoret e pare te gjuhes shqipe dhe te shkollave shqipe dhe pastaj flitni per patriotizem!Censusi eshte nje manipulim i paster per numrin e minoriteteve,vecanerisht per minoritetin grek dhe vllah,per te cilet, turkoshaket kane alergji,por e verteta duket sheshit dhe nuk fshihet dielli me shoshe.Do ta shikoni se sa do dale minoriteti grek ne regjistrimin qe po ben Omonia dhe ai vllah ne regjistrimin qe po ben ajo shoqate.Shqiperia eshte evropiane,qe do te thote KRISTIANE dhe jo Anadoll apo Arabi,sic e duan talebanet,me ne krye Shpellarin e Vicidolit!

 49. Muli says:

  Serbet kane dashur historikisht te paraqesin shqiptaret si muslimane . Ne Europe ne mos I percmojne I urrejne muslimanet . Shqiptaret Mburen me historine tyre per sa kohe ajo eshte histori e resistances ndaj islamit aziatik dhe mbrojtje e vlerave te kristianizmit europian. Vlerat kristiane Jane pasaporta e Shqiperise per tu pranuar Nga EU. Vetem te jesh idiot per te mos e kuptuar.

 50. media e lire says:

  Turqit e Shqiperise nuk e duan Evropen.
  Z.Prifti te lumte hape nje plage qe vepron e heshtur nen rogos prej vitesh si pasoje e turkoshakeve qe krijoi turqia me kulac dhe kerbac.
  Rugova ndaj u pagezua, korigjoj mekatin qe kane bere shqiptaret dhe qe na koston cdo dite aqsa na lane jashte Evropes.
  Kasta politikane do turqine,ajo vepron nen rogos kunder BE-pian.Kjo sepse ne krye te shtetit dominojne turqit,keta debojne nga vatani te Krishteret me metoda mafioze edhe tani qe quhemi demokraci.Realisht jemi neodiktature,derisa nuk bejme dot nje regjistrim te vertete,te sakte te popullsise.
  Si mund te bejme me tej votim te ndershem? eshte utopi.
  Feja e shqiptarit eshte shqiptaria e thone turqit me qe jane me shume por si doli s’jane 70 % si mashtronin 22 vite.
  Si perfundim,turqit e kane vendin ne turqi dhe jo ne Evrope.

 51. Fred says:

  Ka ndonje video ky qe flet me Kaq siguri ,,,, o prifti o legen po Ike se nuk don kush me ta pa fytyren …… A po don te zgjidhesh deputet prap …. Legen ti e lepive mutin tande …. Legen

 52. Janullaqiu says:

  Per T F, L S dhe Frankon. Per ju moter qirat greke mos iperzieni ju ortodokset SHqiptar me ata greke se greket shkerdhejne vajzat e tyre, ata qijne grat evellezerve uuuuuuu rac majmuni uuuuumut qeni uuuuu greku i mire qi motren e vete uuuuuuu,,,.

  1. tourkofagos says:

   Moderator,eshte turp te montosh komentin e nje plehre turke,qe si gjithmone,nuk resht se shari me fjalet me te uleta qe permban gjuha shqipe.
   Nga ana tjeter ,beni mire qe e montoni,sepse kuptojme se ne c’shkalle mund te arrije injorancia e ketyre zuluve shqipfoles………..

   1. hajriu says:

    ……….o moderator ,shto edhe ti diçka nga ana jote per kete gojorin dhe per te gjitha kiurvat e grekut se e meritojne dhe ta dine per nder se keto jane kiurva te lindura. Gojor,upthearse,frankaqi,ena,elefteriqi,qimara,tempkari,homoeri,landuqis dhe te gjithe ju 300 e tjera qe nderroni emrat si breçkat e kiurvave , perveçse keto qe ju ka thene ky Janullaqiu ,po ju shtoj nga ana ime edhe pragun e shtepise,librin familjar,dhe listen e dasmes dhe ça te keni e ku ti kini ……………………..

  2. upthearse says:

   po dhe muhameti pallosi aishen 7vjece.imoraliteti eshte pjelle islamike ku martoheni me mbleseri qe 7vjec ik ore kodosh turk ik se tu be hashurja.komplet shqipfolesit jane turq te dhier prandaj greku ju urren ashtu si ju urren gjithe evropa.

 53. frank says:

  Pa ortodoksi nuk ka qyteterim ne shqiperi,komplet historia eshte me gjurme kristiane ortodokse dhe ne jug eshte komplet si ne itali apo ne greqi me qyteterim dhe amfiteatre dhe me kisha manastire dhe kambana.shqipfolesit nuk kan qyteterim.me gjeni nje shenje juve arabet turq shqipfoles te baballareve dhe gjysherve tuaj.jeni mongole dhe maloke pa histori.mos kujtoni se do na manipuloni ne ortodokseve se jemi te zotet e vendit ketu.megjithe helmin qe po ju ushqen turqia dhe kosova kunder nesh mos harroni 97.ortodoksia eshte feja e sjellur nga vete shenjtoret rruges per ne rome dhe jo nje fe gjakpirese qe erdhi me pushtuesit dhe mongolet.nuk jetohet me islamin me mire nje kufi dhe te hani kokat tuaja o pushter te shitur tek ata qe ju sollen nga azerbaixhani.shqiperia kishte dhe do te kete ortodoksi se vete fan noli dhe gjergj kastrioti ishin kristiane ortodokse.ne djall shqipfolesit dhe sali turku..shqipfolesit nuk jane shqiptare se po bejne politiken e turqise dhe serbise dhe komplet tradhetaret e kombit puro shqiptar jane qynef islamik.

  1. o frank a ke mbes? says:

   Njerez si puna jote jane produkt i fabrikimit te kishes ortodokse greke e cila i tregon frytet e saj te krimbura me individe si puna jote. Nga Azerbaxhani kane ardhe vellezerit e tu Sllav prej fisit te Sarmateve nga Persia. Gjergj Kastrioti ishte Ortodoks, u be Musliman, pastaj luftonte per Katolicizmin e Papes dhe te Napolit dhe vdiq si Mbreti i Shqiptareve dhe Princ i Epirit. Prandaj nuk e duam Janullatosin neve sepse infekton mendjet e njerezeve, i ben shqipetaret me mendje te dobet si puna jote te besojne se shiqpetaret Muslimane kane ardhur nga Azerbaxhani.
   Greqia ka bere shkembim popullate me Turqine ne baze te fese, dhe Ortodokset Turq i shpuri ne Cameri, ndersa Camet Musliman (sterniperit e Pirros) i deboi duke u kryer genocid. ik ik pyet njehere neper fshatrat e Camerise se prej nga e kane prejardhjen Grekerit atje! Nga Turqia do thone pjesa derrmuese, ndesra ata qe jane autoktone as qe nuk guxojne ta pranojne se kane gjak Arbri se perndryshe politika gjakpirese e kishes Ortodokse Greke u rri siper kokes me kerbac ne dore.
   Vdekje ortodoksise! Vdekje Katolicizmit! Vdekje Islamit!
   RROFT BESA! RROFT SHQIPTARIA!

   Ti aspak i nderuar goxha burre te te vi zor prej mllefit tend shpifarak karshi vellezerve te tu te gjakut, duhet ta dish se qe fale Konstandinit te Madh lindur ne Dardani qe jo vetem Ballkani (Greqia perfshire) por mbare Evropa u konvertua ne Krishterim.

   Sa per kulturen Greke eshte e gjitha e huazuar prej kulturave te tjera (Egjyptiane, Babilionane, Cifute, Phoenicane) grekerit u kane shtuar vetem gabmiet e tyre trashanike ketyre filozofive te huazuara prej ¨barbareve¨.

   Greket nuk jane Pellazg. Pellazg jane vetem Shqiptaret dhe mbijetesa e Shqiptareve behet vetem nese besojne ne Shqiptarizem.

   LIRIA E PASARDHESVE NUK ARRIHET PA GJYKIMIN E TRADHETAREVE!

   1. hajriu says:

    Pse e pyet nese ka mbes apo jo ? Futja frankaqit se teta jane nga ajo rrace qe kane burrat me kiurva se grate ………..

   2. frank says:

    ik o koqevare islamik serb,feja e shqiptarit eshte ajo evropiane jo qynefi turk.ne falemi ne shqip jo ne arabisht.sa kisha shqiptare ka ne kosove??? sa shqiptare ortodokse ka ne kosove??? kush i sulmon kishat sot ne kosove???juve nuk keni histori por jetoni me historine tone.me thuaj nje kosovar para krishtit,ose me 1400???ose ne 1600??? juve filloni aty nga 1800 kur ju preu sulltani buken pasi ju solli aty.mos u kapni me ne se ju ne nxjerrim turkllekun ne shesh o shqipfoles.dhe me islam dhe bishtin perpjete mbylleni o kanceri i kombit shqiptar.

    1. frank turpi i vetes tate says:

     Feja e Anglezeve = Protestianizmi
     Irlanda = Katolicizem Keltik (shife cfate kryqi perdorin irlandezet)
     Fiset Gjermanike (Gjermania, Vendet Nordike, Franca, Hollanda, Austriaket etj) = Besojne ne ODIN, ky eshte Zoti shpirteror i Gjermanikeve, Katolocizmi eshte vegel strategjike dhe arme shtese.
     Spanja,Italia,Portugalia = Katolicizmi = vende te mbarume. Spanjen dhe Portugaline e kane pushtu Muslimaet Moore shume kohe para se Turqit me pushtu Arberine.

     Greqi = Serbi = Turqi = shtete te dobeta, nuk do te egzistonin nqse nuk do te mund ta barazonin kombesine me perkatesine fetare.

     Nderroja fene gjithe diten dhe gjithe naten Anglezit ose Gjermanit, nacionalitetin nuk ja ndryshon dot.
     Ndryshoja Grekut,Serbit (Sllavit) ose Turkut edhe ke per ta pare cfare pasojash do te kete.

     E vetmja rrace e bardhe qe ka pashaporta Greke ne Greqi jane Arvanitasit (shqipetaret mesjetare) pjesa tjeter jane Ortodoks Cigan me origjine turke,sllave ose vllahe.

     Kosovaret nuk ngrinin flamurin e Islamit kur cliropnin tokat prej okupatorit sllav (vllaut ortodoks grek), or ngrinin ate shqiptar. Kur varroseshin i mblunin me flamur kuqezi e me zhgaben dy krenare.

     Ato kishat Ortodokse qe u dogjen kane pas hartu plane se si me i shfaros Shqipetaret prej faqes se dheut pa pyt per Shqiptar Musliman ose te Krishter.

     Edhe ato kishat e tua famekeqe Greke jo vetem qe i mbeshtesnin por kryenin edhe ato porosite e tyre.

     Kush e vrau PAPA KRISTO NEGOVANIN? Pse e vrane? Ku i ka pasardhesit e vet?

     Kushedo institucion qe ben plane per te shfarit shqipetaret jo te digjet, po ti shuhet fara fare qofte kishe, xhami, institucion akademik, ose monastir.

     Synimi i Serbise dhe i Greqsie nuk ishte te luftonin Islamin ne Ballkan, por ti ndanin kufijte bashke.

     VDEKJE KATOLICIZMIT! VDEKJE ORTODOKSIS! VDEKJE ISLAMIT!

     RROFT SHQIPTARIA! VDEKJE TRADHETAREVE!

     1. frank says:

      ik ore majmun sllav islamik,flamuri eshte i yni se eshte flamur bizantin dhe juve islamiket ngrini flamurin turk.hymni shqiptar eshte i yni i bere nga nje ortodoks dhe komplet qyteterimi eshte i yni nga epiri deri ne dyrrah.ato shtete qe permend ti ore majmun mongol kane nje zot dhe falen te gjithe ne emer te krishtit te birit te zotit pamvaresisht skizmave trungu eshte nje ai kristian dhe njef zotin dhe krishtin jo allah dhe muhamet.
      meqe jeni shqiptare sikur thoni pse identifikoheni me islam dhe arbo-turq pasi ka ikur turku nga vendi de jure se de facto jeni akoma ketu.ik ne turqi tek erdogani aty eshte atdheu yt.ketu ka ortodokse qe na gjetet ketu nuk ju erdhem ne ne azi.shqipfolesi me i poshter eshte ai qe nuk pendohet por mban fen e turkut dhe arabit ai shqipfoles nuk ja vlen te quhet shqiptar.

      1. o frank o taliban says:

       Une jam nga ai lloj Shqipefolesi qe ta dhjes Muhamedin me gjith Jezu Krisht ne goje.
       Ta dhjes Islamin me gjith Krisitanizmin. Filozofia ime i ka rrenjet me te thella sesa prej ideologjive (islame + kristiane) me origjine çifute.

       Kujdes kur t ja dorezoni femijet ose mbeserine me niperine hoxhes ose priftit se u kane dale namet per pedofila.

       ik grricu tashi

       plak legen

 54. Rremi says:

  Nje pytje,

  Ne Greqi ka me qindra mije emigrant shqiptare, kam degjuar figura si, 500,000, 700,000… Pse eshte gabim te konkludosh se nje perqindje e mire e tyre jane te origjines orthodokse?

 55. Albana says:

  Feja e shqipetarit eshte shqiptaria.

 56. tefta says:

  KETU KA NJI AXHENTE ANTI SHQIPETARE PER CDO GJO ; PERFSHI EDHE ANTI ORTODOKSE SHQIPETARE TE FAN NOLIT TE MADH DHE TE PA ZEVENDESUSHEM

 57. mustafa says:

  hej o njerz te prishur po ju a nuk po e shifni qe kombit shqiptar ju ka ardh rreziku dhe shfarosja mu nga keta ortodoks nga te gjitha anet e ju shani dhe nen vlersoni shqiptaret ,usliman po a poe shifni qe per qlirimin ekosoves dhe nen flamurin me shqiponje dyrenaqre kuq e zi luftuane dhe e qliruan kosoven 99.9%shqiptaret mmusliman me ndihemne e zotit dhe aleateve krushter perendimor dhe apo eshifni qe bashksia islame ne shqiperi kosove maqedni nuk e ka as nje udheheqes fetar nga turqia turk apo arab apo taliban si thoni ju por jan njerz atdhetar shqiptar qe nderojn kombin kurse ju nuk jeni ne gjendje qe ta sjellni ne kryes teKOASH nje atdhetart shqiptar ortodoks siq esht AT NIKOLL MARKU por vraponi pas bythes se janullatosit greko madh dhe ju lutem ju jeni ata te ashtuquajtur patriota shqiptar duke then se feja e shqiptarit esht shqiptaria e tash qka ju doli kjo pune me fe ndersa neve shqiptaerve sa do qe na qesin ne numer zyrtar nuk esht me rendesi me rendesi esht qe krijuesi jon i madh ALLAKU ta din zemren ton sa dhe qysh jemi nuk esht me rendesi sa jemi me rendesi esht se ne edhe pse jemi shumic muslimane ne rend te par jemi komb gjak dhe flamur shqiptar

  1. lartmelart says:

   @ mirel ; ne c’kuptoj ta paskan tund randshem dybekun .

  2. lartmelart says:

   O MUSTAF ; Merreni ne Kosove ate palo hajdut se e paski merak .Ku e ke njoh ti ate qe e perzune nga kolegji se vidhte ,ka ndnje prift ortodoks shqiptar shok ky ? Merreni se ne Shqiperi nuk beri dot jo grigje por as shoke.

 58. anticensurë says:

  na doli dhe një herë në shesh hajduti i penduar prifti!tashti nga politika ka kaluar në fe!
  hik or lamash se e ndyn dhe besimin e njerëzve të pastër më keq se janulla greke!

 59. alb says:

  Mallkimi i Shqiperise eshte feja ortodokse,feja e djallit,feja e ruseve,sllaveve,grekeve etj.
  Po ti shikosh ortdoksit si sllavet,rumunet,,bullgaret ashtu edhe greket jane njerez pa moral,pa principe,te pa shpirt,dhe te pa bese.
  Megjithate per sa i perket ne Shqiperi shumica e ortodoksve jane me origjine arumune,greke dhe sllave.Shumica e arumuneve(vllaheve)hiqen si greke te kulluar,e pjesa tjeter gjoja si shqiptare te thekur.
  Nqs Shqiperia egziston sot si shtet eshte feja muslimane dhe jo rastesisht.
  Te mos kish dashur Turqia ne na kishin gllaberuar serbet dhe greket per 1 ore e 07 minuta.Se sa per pavaresine e Ismail Qemalit i vetem pa miratimin e turqve e kishim pare mire flamurin ne.Ja kishim mbathur vrapit ne det.
  Ju ortodoksat mund te beni gam-gam gjithe diten e ta kundershtoni me argumenta boshe iluzionare,por fakti eshte qe kjo eshte e verteta si drita e diellit ne toke.

  1. anticensurë says:

   shko pirdhu mor lamash

  2. lartmelart says:

   @ alb — Para se te beheshin turq muslimanet ishin ORTODOKSE .Pse nuk e nderruan fene dhe gjuhen ortodokst por ngelen shqipetare ,te pareve te tu su plasi per Shqiperi por per rehati . Krisni bythen na lini rehat ju halldupa .

 60. dritani says:

  Ortodokset nuk jane treguar ndonjehere me gisht si hajdute.
  Tani kemi Dritan Priftin.
  Them se duhet te jete bastard. Ka ndonjeri ndonje informacion?

 61. o alb says:

  o alb legen i ndyre qe nuk je ndryshe nga Janullatosi vetem se je me fe tjeter.
  YYYYYYYYYYYYYy te dhjefte Zoti Muhamedin me gjithe Jezu Krisht.

  Shume i nderuar populli Shqipetar, fete jane te bazuara ne filozofi. Filozofia e Shqipetareve eshte SHQIPÈTARIA,
  islami,krishterimi,budizmi,konfunianizmi,katolicizmi,ortodoksizmi,protestianizmi etj etj…… jane filozofi si puna e partive politke te bazuara ne ideologjira te bera sipa interesave komebtare.
  KA VETEM NJE ZOT DHE 1000 FILOZOFI (FE)

  ZOTI NE TOKEN E ARBERIT FLET VETEM SHQIP.

  Nuk eshte as Janullatosi e as mbetjet e Perandorise Osmane te vetmit qe mund ta percjellin fjalen e Zotit ne Shqiperi.

  Nqse doni me u marr me filozofi ndertoni FENE E SHQIPTARIZMIT dhe mos shkoni pas ketyre feve qe nuk sjellin anje dobi.

 62. alb says:

  Kush eshte feja e shqiptarizmit? se un nuk di te kete ndonje fe ne bote qe quhet shqiptarizem.
  e provuam me fene e “shqiptarizmit” me enverin dhe u beme si qen te terbuar e te pashpirt.Psojat e asaj feje po i vuajme edhe sot.
  Feja vertet eshte ideologji apo filozofi e krijuar nga njerezit,per njerezit,si rregullator i jetes e i shoqerise.
  Eshte si kodi penal i cdo njeriu por qe funsionon me efikasitet shum here me mire se nje kod penal.
  Nqs nje njeri nuk beson ne asgje,atehere ate nuk e tremb agje,e keshtu qe ai eshte ne gjendje te beje gjithcka sepse nuk ndalet para asgjeje.
  E per zgjedhje ku ka me mire se te zgjedhesh fene muslimane.
  Parandalon fenomenin me demtues e degjenerues per nje shoqeri,amoralitetin dhe nderton moralin e paster femeror.
  gjithashtu te mesosh qe te mos hash kafshen e felliqur derrin qe ha edhe m…e vet.

  1. UNE JAM ZOTI i TIPIT ME EMRIN alb says:

   Une jam Zoti jot dhe si i tille te komandoj te besosh ne fene e te pareve te tu.

   Tipat si puna jone jane kontigjent i dores se pare per shpelarje truri. Nqse me te veret beson se fete jane filozofi majft me se lufutari per fene Islame e cila e ka prejardhjen prej Cifuteve ashtu sic e ka edhe feja e Krishtere.

   As Serbet e as Grekerit nuk jane Ortodoks me shpirt pasi feja e paster e Krishter nuk vret njerez, krijon genocid, ose spastrim etnik. As Turqit nuk jane Muslimane te vertet pasi edhe ata kane vrare, prere, e internuar. Te gjitha keto lloj rracash inferiore ne Ballkan i kane perdorur fete per te plotesuar agjendat e tyre politike.

   MBIJETESA E SHQIPETAREVE ESHTE VETEM SHQIPATERIA. Ku i kishe Muslimanet ne 1999?

   Ta duam rracen per genet qe kemi dhe te krijojme kulturen tone me filozofine tone unike me BESE ne te.

   Shqipetar Ortodoks e Katolik, Musliman e Ateist ishin perkrah tuaj e disa edhe moren malet per tu rreshtuar ne rradhet e UCK-se.

   Perdori dijet e tua per Shqiptarizem dhe jo per percarje.

   SHQIPTARIZMI ESHTE FE QE VETEM MENDJET E NDRITURA MUND TA SHOHIN!

 63. Toni.I. says:

  Si pèrfundim po t’ishte Europa-Bota vetèm me njerèz tè popullum
  me SHqiptarè (40% e popullsisè ,realiteti shumè komentus nè
  artikullin e mèsipèrm + nè jetèn e pèrditshme qè jetojmè dhe
  shikojmè çdo Ditè)do kishin plasè 100-in luftra Botrore dhe nuk
  do kishte asnjè fitimtarè pra luftè pa pushim.
  Por shyqyr ZOTIT mbetet ai 6o% i SHqiptarve qè KULTURèN dhe
  shoqèrinè civile ku jetojnè e respektojnè dhe ndihen KRENARè
  si SHQIPTARè nga Jugu nè Veri ,psh po t’marrim disa Qytete
  tip DURRSAKèT,TIRONSIT,SHKODRANèT,VLOJAT,ELBASANLLIJè,GJIRO-KOR
  etj-etj ku Familja ime dhe unè kemi tè afèrmit dhe shoqninè
  gzojnè njè KULTURè EUROPJANE dhe janè po kèta Qytete qè janè
  3-fishu pèr 22-vjet ,pse??? sepse ku èshtè KULTURA lindi me radhè puna,zhvillimi.ndèrgjegja etj-etj pra ta respektojmè
  njèri-tjetrin pa dallim FEJE sepse jemi i vetmi POPULL nè BOTè
  qè perfajsojmè tè gjitha llojet e FEVE dhe si tè tillè duhet tè
  punojmè,mendojmè dhe tè komentojmè duke mèsuar nga njèri -tjetri dhe si pèrfundim
  GèZUAR FESTAT E FUND-VITIT PèR GJITHè SHQIPTARèT KUDO Qè NDODHEN, GGGGGGGGGèèèèèèèèèèZZZZZZZZZUUUUUUUUAAAAAAAAARRRRRRRRR.

 64. alb says:

  Shqiptarizmi si fe mos ka ndonje ngjashmeri me cifutizmin?
  Po ta perseris o trap qe shikon endrra diten per diell,nqs nuk do te ishte influenca e forte e Turqise ne ballkan ne perkrahje te shqiptareve,ti me ate shqiptarizmin tend bytharak edhe sot do merrje vrapin ne det nga barbaria sllavo-greko-ortodokse.Ngulite fort ne mendje o trap ortodoks-dashes me fe pseudo-shqiptariste.
  Si mendje e ndritur qe je,ku bazohesh qe thua qe feja ortodokse nuk ba beka krime.Shfleto vetem pak historine.
  Nqs sllavet dhe greket nuk na qenkan ortodoks te paster atehere kush jane ata te vertetet.Je ti?

  1. lartmelart says:

   @ albo — Gjergj Kastrioti lindi ortodoks ,fene ( besen )e tij e ruajten ata qe shani sot ju .Ju jeni ose renegate ose pshurrje jeniceresh .Ne te dy rastet i ndyni te pastrit ortodokse kur u rini prane .Kris bythen halldup .

 65. Spiro says:

  Turqia na shtypi 500 vjet, shkatërroi identitetin tonë kombëtar, na vrau, na preu, na përdhunoi, na shkatërroi, Shqipërinë e dogji turku i vu zjarr, më e keqja që na bëri na ndryshoi fenë dhe besimin. Nga një popull me një identitet të përbashkët na përçau. Pasojat e Turqisë i vuajmë sot e kësaj dite. Nuk jemi pjesë e Evropës, varfëria, apatia, dembelizmi (dembela Stambolli) dhe çdo gjë të keqe e kemi nga Turqia dhe sot me paturpësi i themi populli vëlla i një gjaku duke shkelur mbi eshtrat e shenjta të të gjithë atyre që luftuan kundër Turqisë me në krye Skënderbeun. Turqia na ka lënë 500 vjet mbrapa Evropës. Fatkeqësisht atë që filloi Turqia para 500 vjetësh e vazhdojnë sot xhon-turqit duke luftuar besimin e krishterë orthodhoks dhe duke na larguar akoma më shumë nga Evropa që të gjithë dëshirojmë. Jam i mendimit se censusi kishte orientim të drejtpërdrejtë që të ulte në maksimum numrin e orthodhoksëve. Në të vërtetë na shqetëson vetëm fakti përse shteti manipulon realitetin. Përgëzoj z. Dritan Prifti që mori kurajon që të flasë të vërtetën. Ne orthodhoksët shqiptarë jemi shumë më tepër. Nëse duam të ruajmë stolinë e çmuar të harmonisë ndërfetare, do të mund ta bëjmë vetëm duke thënë të vërtetën për çdo komunitet fetar. Zoti bekoftë çdo mysliman dhe çdo të krishterë dhe çdo shqiptar dhe na ndriçoftë të gjithëve të themi të vërtetën dhe vetëm të vërtetën. Vetëm atëherë do të jemi të lirë nga çdo frikë.

 66. Sam says:

  Me ne fund e tha dicka te sakte edhe ky!!

 67. dritan says:

  Tani me erdhen zorret ne fyt…dhe ceshtja e fese kishte mbetur pa u diskutuar nga ky idiot. ik or mos dil me se na hoqe oreksin per te gjitha.

 68. trojani says:

  Me vjen shum keq e turp ne te njejten kohe qe ne shqipetaret pa mbaruare flala japim pergjigje. Shoku prifti me komentet e tija nuk ben gje tjeter vecse propogante shoviniste pan orthodoks hibru stile, ME vjen keq gjithashtu qe vellezerit e te njejtiti gjak ngaterrohen e perzihen me punet e djallit. i madhi dhe i nderuari FAN S NOLI ishte e mbetet nje nder viganet me te pa arritshem qe kombi yne i ndare e i perzier me turli lloj doktrinash terroriste qe e kane djepin ne lindjen e djallezuare, me vjen keq per ato pak besnike te kishes se FAN S NOLIT qe ju i debyate me shumice ne amerike dhe pjesa tjeter ska mbeture vecse funderrine e shoqerise sone te prapambeture qe ska nder as faqe te bardhe, ju qe qaheni per orthidoksine sje gje tjeter veqse tradhetare te kishes se shejte shqipetare e adhurues te djallit dhe pjelles se tije qe quhet Greci, NE shqipetaret jemi shqipetare e pastaj ne fete e tija se cili e se fundmi te gjithe u kethyem nga rruga e lavdishme qe ishem e morrem fete qe na sollen te liget ,prandaj mo akuzoni per tradheti e per besnikeri njeri tjetrin ndaj feve se te gjithe jemi tradhetARE TE RROJE SHQUPERIA E ATO SHPIPETARE QE KANE GJAK E KOMB SE PERENDIA/TE KANE QENE PARA KRISHTIT E PARA IL=SLAMIT E PERPARA NENES SE KETYREVE TE PARAVE JUDAIZMI.

 69. wi fi says:

  turp te kesh o hajdut nuk mund te tena percash ti njeri i pa ciportodoks katolik musliman bektashinj jemi nji gjak o i poshter ke lindur ne token e gabuar ti dhe ata qe te perkrahin ty turp te kesh

 70. shqiperi says:

  ne jemi shqiptare kjo eshte feja jone…kju “zoteria” le te behet grek po si pelqevi feja e shqiperise…

 71. Vedat Shehu says:

  Duhet te jesh pseudo-intelektual dhe pseudo-teist qe te mbjellesh urrejtje ndaj besimit fetar te nje feje tjeter hebraike (qe jane: Cifutizmi, kristianizmi dhe muhamedanizmi). Patriku bizantin u be krahu i djathte i Sulltanit qe diten e pare te kapjes se Kostandinopojes (Stambollit)per te percuar politikat dhe sjelljet e Sulltanit tek ortodokset e Perandorise, te cileve u la te lire ushtrimin e Fese dhe cdo gjeje tjeter, si dhe konfliktin fetar: Ortodokset e ballkanit jane grek, myslymanet e Ballkanit jane turrq. PPra, ai qe perpiqet te ringjalle kete konflikt mesjetar eshte me i lig sesa Patriku dhe akoma me i lig se Sulltani apo i pari i muhamedaneve. Eshte me antishqiptar se Otomani, me antishqiptar se Bizantini, me antishqiptar se Shveni Grek i epokes se asgjesimit te Shqiptareve brenda kufijve te shpallur si Greqi.
  Shqiptari i epokes sone ka, ne teresi ideologji shkencore, kurse keta te ashtuqquajtur besimtar te feve konfliktuale, kane ideologji ashkencore, krijuese te gjerave te paqena me bote qiellore dhe nentokesore. Ja kush jane keta te ashtuquajtur teist, por ne fakt, duke qene fetar konfliktual jane vetiu ateiste.

 72. Tirona says:

  Rroft Ortodoksia ne Shqiperi (20% e popullsise)! Poshte injoranca!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *