Qetësohu!

Nga Mero Baze

Mu kujtua një fjalim i Enver Hoxhës në vitin 1982, ndërsa shpalli Mehmet Shehun poliagjent dhe bëri një tablo sinoptike për rreziqet që i kanoseshin socializmit në Shqipëri. Të gjithë mbajnë mend fjalinë e tij të famshme se “ata, puçistët, donin të eliminonin Sekretarin e Parë, d.m.th mua…” (Të të marrin të keqen shoku Enver, dëgjohet një zë nga salla)… duartrokitje dhe plenumi vazhdon.

Është e njëjta sallë në ndërtesën e Komitetit Qendror të PPSh, ku bën mbledhjet e Grupit Parlamentar Partia Demokratike. Në vend të Enver Hoxhës së frikësuar dhe lodhur nga eliminimet brenda llojit, flet Sali Berisha. Ajo figurantja nga salla, që thotë “të të marrin të keqen…”, është Mesila, pasi atë ka zgjedhur Berisha për të komunikuar në makthet e tij.

30 vjet më vonë, në të njëjtën sallë, Shqipëria ka fatin e keq të ketë në krye të vendit një të sëmurë mendor, që rron me makthet e puçeve dhe tradhtive. Nuk besoj se e kishte aq shumë me Bamir Topin, Spartak Ngjelën dhe mua, se sa me ata që kishte përpara, atë tufë të padenjë delesh, të cilëve ishte duke u thënë të mos u shkonte në mendje ta tradhtonin.

Por pavarësisht kësaj, meqë po ma përmend për herë të dytë emrin në skemat e puçeve që i dalin në ëndërr, dua ta qetësoj për makthet e puçit dhe ta paralajmëroj se ka dhe më keq se puçi…

Ma përmende për herë të parë emrin më 21 Janar. Isha përballë dritares tënde së bashku me disa kolegë gazetarë, por jo me të gjithë ata që ti quajte puçistë. Ishim në punën tonë dhe as na shkonte mendja se tek dritarja përballë ku ti shfryje dhe ulërije të qëllonin në katin e katërt të lokalit të Fidelit se aty ishte ‘shtabi’. Aty nuk kish asnjë deputet socialist. Edi Rama as që e kaloi Urën e Lanës dhe socialistët e tjerë ishin në bulevard. Unë isha aty, si gazetar i thjeshtë, biles si reporter. Rrotull meje veç disa kolegëve të mi të njohur, kishte reporterë të rinj, që as emrat nuk ua di, të cilëve mund t’u kishe rrezikuar jetën nga urrejtja për mua. Dështove të na trembje, dhe me keq akoma dështove të gënjeje mbi masakrën që ne pamë me sytë tanë. Kamera e kolegut tonë, që ishte krah meje, Artan Hoxhës, arriti të filmojë plumbat e banditëve të tu mbi qytetarët e pafajshëm. Vrave në sytë e mi Aleks Nikën, Ziver Viezin, Faik Myrtaj dhe Hekuran Dedën, nga makthi se tek dritarja përballë teje po bëhej një puç.

Le tetë fëmijë jetimë, afërsisht sa nipa e mbesa ke vetë, me gjithë ato që të kanë sjellë me vete. Meqë e paske me mua, po të them që ata tetë fëmijë, që le jetimë nga frika e karriges, kanë për të qenë ferri i nipave dhe mbesave të tua, nëse në këtë vend nuk vendoset drejtësia. Unë do të jem në anën e tyre derisa gjaku i prindërve të tyre të lahet me drejtësi. Ti burracak që vret pas dritaresh të blinduara do të kesh një fund më të tmerrshëm seç e përfytyron. Ti mendon se fundi i botës është “puçi”.

Jo, fundi për ty do të jetë më keq. Ti do të shikosh me sytë e tu ç’është drejtësia dhe do të tmerrohesh nga ballafaqimi me krimet e tua. Ty nuk të vrasim, as të përmbysim. Ty do të mundim dhe do të dënojmë. Në mos mjaftoftë për këtë një mandat apo dy, do të mjaftojë jeta e brezit im. Në mos mjaftoftë ajo, do të mjaftojë mosha e fëmijëve të Ziverit, vajzave të Aleksit, djalit të Faikut dhe fëmijëve të Hekuranit, që s’do të të lënë të qetë ty dhe pasardhësit e tu, përfshi këtu Lulëzim Bashën. Ke për ta parë me sy këtë tmerr. Puçi nuk është asgjë.

Përpara se të më klasifikoje si puçist më 21 Janar, nuk le gjë pa bërë. Bodigardi yt, shoferi i gruas dhe tët biri, qëndroi për dy ditë rresht para shtëpisë sime deri në mesnatën që makina ime u dogj në sytë e fëmijëve të mi. Ja thashë zëvendësministrit tënd atë emër, ndërsa një ditë më parë ia kisha dhënë dhe prokurorisë. Është i njëjti emër që u shfaq në shtëpinë e Hekuran Dedës për të blerë gjakun me lek. Nuk kam punë me të, por me tët bir. Tronditjen e tim biri, që pa me sy si ia digjnin makinën për të hakmarrë ndaj babit, nuk ia fal sa të jem gjallë. Por dhe më tej ka të tjerë që nuk ia falin. Ai fantazmë gjobëvënës, që shëtit me çantë në dorë derë më derë, do të provojë atë që kanë provuar viktimat e tij për shkak të pushtetit të babait të tij.

Një javë më pas nuk u mjaftove me kaq, por rrethove me policë kundër vendimit të gjykatës shtypshkronjën dhe redaksinë e gazetës me arsyetimin se të duhej objekti. Kanë kaluar katër vjet dhe aty mban të bllokuar gjithë investimet tashmë të shkatërruara. Nuk të duhet për asgjë ai objekt pasi është prapë bosh dhe sot e kësaj dite. Nuk të duhej gazeta Tema dhe unë aty. Ke shkaktuar një dëm qindra mijëra euro, por gazetën nuk e ke mbyllur dot dhe as mua nuk më zhduk dot nga pasqyra e shtypit. Për fatin tënd të keq dhe Familjes tende, ajo është sot gazeta më e lexuar e hapësirës shqiptare në gjithë botën. Gruaja jote merr vet pronarët e televizioneve të mos lexojnë gazetën Tema çdo mëngjes dhe është bërë objekt barsoletash, pasi gjithë pronarët i binden frikës së saj, por nga ana tjetër më tregojnë dhe panikun e saj nga gazeta dhe kjo më mjafton. Nuk ta fal as financiarisht, as politikisht dhe as moralisht atë sulm të ndyrë familjar.

Më pas ke bërë gjëra dhe më perverse. U ke çuar prindërve të mi fadromat para shtëpisë së tyre, një shtëpi e ndërtuar me leje në truallin e tyre. Ke prishur nga themelet shtëpinë e motrës sime, një shtëpi e ndërtuar me të njëjtin standard leje si komshinjtë e saj, të cilëve nuk ua ke prishur. Ke hequr nga puna çdokënd që është dhe nuk është miku im, mjafton që dikush ta ketë lidhur me mua. Ti sot flet për Enver Hoxhën, por unë nuk di që Enver Hoxha t’i ketë bërë më shumë se kaq  ndokujt që e ka konsideruar armik. I internonte apo hiqte nga puna, por fadromat nuk ua çonte tek shtëpia. Ti i ke bërë të gjitha këto dhe tani je shumë i çuditur që me ke sërish përballë.

Je thjesht një plak i mjerë dhe i çmendur për fatkeqësinë e këtij vendi, që do të kesh një fund të keq. Do kujdesem personalisht mos të të gjejë gjë, as të të vrasin apo të heqin qafe, por të rrosh e të shikosh si duhet bërë shteti ligjor dhe drejtësia në këtë vend. Të përballesh me krimet e tua, me të varët e tu dhe me makthet e tua.

Nuk le gjë pa shpikur për të justifikuar armiqësinë tënde dhe sulme e tua të ndyra. Por nuk të ngjit asgjë. Nuk të ngjit pasi ti e di të vërtetën çfarë tërboi Familjen tënd edhe ty. Edhe pse qysh nga viti 2005 marrëdhëniet tona ishin të ngrira, tërbimin tuaj ndaj meje e zgjoi biznesi i djalit tuaj ne Gërdec. Është e thjeshtë se ta kam thënë në sy dhe po ta them publikisht: Yt bir hyri kokë e këmbë në biznesin vdekjeprurës të Gërdecit dhe angazhoi aty rrethin e tij kriminal. Ministrat e tu më ankoheshin mua të të thosha ty nëse di gjë Doktori që Shkëlzeni po merret me armë në Gërdec. E di që i ke problem dëshmitarët dhe përpiqesh t’i nisesh për gjah,  por unë jam dëshmitar që yt bir ishte pronari real i asaj ndërmarrje vdekjeprurëse. Punësoi aty burrin e tezes së tij, baxhanakun tënd, që unë e kisha komshi në një pallat, punësoi aty njerëzit e rrethit të tij shoqëror, atë rreth banal që ka ai dhe pastaj i hipi qejfi dhe mori nën kontroll dhe biznesin e dytë, atë të paketimit të armëve kineze drejt Afganistanit. Ti sot je në pushtet me dhunë dhe arrite t’i mbyllësh çështjet një nga një si 26 varret e viktimave. Por siç e shikon, varret po shtohen dhe ato nuk mund të jenë gjithmonë nga e njëjta anë. Kije mirë parasysh këtë meqë bën sikur beson në Zot ti dhe yt bir.

Po ta bëj këtë retrospektivë për të treguar se makthi yt i vazhdueshëm i puçit prej meje, Bamir Topit, Spartak Ngjelës apo kujtdo tjetër, nuk ka të bëjë me ne, por me modelin tënd për partnerët dhe bashkëpunëtorët. Ne e pranojmë se kemi qenë bashkëpunëtorë dinjitozë me ty. Meqë na i përmende të treve emrat, të tre nuk i kemi ngjarë në raportet me ty as njëri- tjetrit dhe asnjërit preje deleve që ke aty në vathë.

Unë kam qenë gazetar që kam mbështetur opozitën dhe të kam ndihmuar të dalësh nga bataku ku fute vendin dhe veten pas vitit 1997. Besoj të kujtohet kur të kam gjetur në zyrë me 2 të natës, me dritë të fikur nga frika, me gruan që nuk e dije ku e kishe, me fëmijët që të ishin arratisur në Itali dhe me Genc Pollon në paradhomë që tallej me frikën tënde. Besoj e mban mend kur më ke ngelur në dorë më 1 të natës, natën që Edi Rama u bë për herë të parë kryetar bashkie në Tiranë dhe m’u desh të thërrisja tët bir të të jepte “ilaçin” që të mban Liria në sirtar për tu ngjallur. Nëse nuk të kujtohen të gjitha, mund të t’i kujtoj dhe nuk jam aspak i penduar, që kam ndihmuar të ringrihet në këmbë një opozitë, e cila në atë rrugë që ish nisur mund të dëmtonte të ardhmen e vendit pasi mund të rivendoste një monizëm të ri të ish- komunistëve të ringjallur. Shqipëria u balancua falë ngritjes së opozitës, e cila i mbijetoi jo vetëm pushtetit, por dhe veglave të fëlliqura të tij si Genc Pollo, Genc Ruli, Arben Imami, dhe një shoqërie civile agresive kundër saj, në krye të së cilës shquheshin Mesilërat, Aldorat, Bogdanërat dhe gjithë konsomolasit e rinj, që atëherë Edi Rama i përdorte për t’u argëtuar kundër teje. Nuk kam asnjë pendesë pse të kam ndihmuar të mbijetosh në opozitë, pasi i kam shërbyer bindjes sime se në këtë vend pa kulture opozitare, duhet të triumfojë demokracia dhe jo hegjemonia e një partie.

Të njëjtën gjë jam i lumtur që po e bëj përsëri. Kam pasur shumë zgjedhje përveç kësaj. Ashtu si Fahri Balliu mund të isha bërë ortak me tët bir në Gërdec dhe pastaj ti me Jozefinën do thoshit që Tema është gazetë që mbron interesin kombëtar, (nënkupto Familjen), por për fat s’e kam bërë. Mund të heshtja dhe të mos pajtohesha me pushtetin tënd dhe të shikoja punët e mia. Mund të përfundoja dhe me keq, sahanlëpirës si Frangaj apo Fevziu, që më zgjonin që më 7 çdo ditë në vitin 2005 për tu takuar me ty meqë erdhe në pushtet, por i kam ikur me vetëdije atij fati. Zgjodha të qëndroj përballë si zgjedhje personale. Dhe ty të shqetëson pikërisht kjo gjë. Ti mund të pajtohesh dhe të armiqësohesh me Edi Ramën se jeni në politikë. Nuk kam punë me betejën tuaj. Unë kam betejën time me ty dhe të siguroj që të gjallë nuk më mund dot. Vdekja është diçka që nuk e llogaris se nuk më hyn në punë.

Të njëjtin makth ke dhe për Bamir Topin dhe Spartak Ngjelën. Me makthin e njerëzve që kanë betejën e tyre personale me ty. Të shqetëson shumë aleanca e mundshme e këtyre betejave me opozitën. Qetësohu. Nuk jetojmë për të marrë hak ndaj teje. Jetojmë jetën tonë. Nuk merremi gjithë ditën me ty. Kemi pjesën tjetër të jetës të mbushur me plot pasione dhe ndodhi. Fiksimi jot si njeri i çmendur pas idesë që ne merremi me ty gjithë ditën, është thjesht një shenjë se je çmendur dhe duhet të vizitohesh për tu shëruar. Ne nuk të vrasim. Ne nuk të rrëzojmë. Nuk të përmbysim. Nuk jemi si ty. Do të mundim dhe të do të dënojmë. Kësaj nuk i shpëton dot. Qetësohu!

REMOTE_ADDR:[]

449 komente në “Qetësohu!”

 1. b says:

  Super shkrim, super kurajo, super Mero !!

  1. iliriTirane says:

   Bravo BAZE! OK,OK,OK shkrimi me mire qe kam lexuar, po qeve nornal o SRB dhe “burr” ktheji pergjigje??? TI je burracak, frikacak dhe e di fundin e familjes tende o plere…

   1. A.p.S (KATHERINA DIE GROSSE)prej Sauku says:

    i nderumi Mero,nuk e di sa i pranon kritikat tine???
    Por do e shikoj a do e botosh ket komentin tim o Gazetar i fjales se lire.
    Por un po ta hap barkun ene po te diftoj ca te fsheta te mijat.
    Zoti Mero,un dashnorit tem ne vitin 1997 nuk i ngrihej mo dhe un i dhash Viagra,edhe pse e dija qi ai ishte fajtor qi gjitha leket e mija i dergova tek Sudja.
    Ne mos gaboj ti je nga Vlora,ndersa dashnori jem ishte prej Veriu dhe donin ta dergonin ne Vlore,por nuk i ngrihej.
    Pra ti i paske dhon ilaçet atij qe dergonte dashnorin tim qe te vrisnin ne Vloren tone.
    Mero ti shkruan bukur dhe flet bukur,
    Vitet iknin dhe erdhem ne vitin 2005 kur dashnori jem me tradhtonte me Zholefinen,mua nuk me perfillte ma,se un ja dija te gjitha horrlliçet,..e dija se ai e kishte vetem 8 cm,dhe prishej sapo hynte brenda…..
    Keshtu qe un vazhdoj te fshij me dinjitet rruget e Tiranes,por per nji gjo me vjen inat pse ja dhash athere ilaçin,por te kisha ik ma mire drejt…Vlores.
    Besoj se e kupton çka due me thon o Mero.

    1. raimondi says:

     Nga menyra si vepron Sala kuptohet qe ai i lexon keto ketu , dhe Mero ka te drejte kur shkruan me ashpersi per MUNGESEN E DEMOKRACISE QE NDJEHET NE jeten shqiptare ,

     Por sipas meje per ta korigjuar kete handikap te drejtimit tone politik duhet qe te gjithe te vendosin nje tulle ne uren e pajtimit te pergjitheshem , nqs e shikojme problemin ne parim

     _Ka 22 vjet qe shoqeria shqiptare eshte ne nje reth vicioz te hakmarjes me njeri tjetrin, gje qe ka cuar ne harxhimin e energjive per probleme banale , dhe jo per probleme qe me te vertete shqetesojne kombin tone

     _Sipas meje ne driten e shqetesimeve qe ngre Mero , ne duhet te gjithe te falim dicka nga vetja ne menyre qe te kontribuojme ne paqen e pergjitheshme , qe nderimi i pushtetit te behet me butesi , qe hakmarjet te mos trumbetohen me te madhe dhe te mos ekzistojne fare ne mentalitetin tone , qofshin keto hakmarje edhe ne ruge te drejte ligjore

     _-Ne te gjithe e dijme qe edhe ne nje familje behen kompromise qe kete jetegjatesi familja DHE TE MIREMBAHET HARMONIA –ndaj seicili leshon dicka nga sedra e tij e prekur ndoshta me te drejte
     per te krijaur nje ambjent jo – helmues ne shoqerine tone , ne menyre qe te percohet nje mesazh paqeje dhe miresie poshte tek njerezit e thjeshte

     Sepse toleranca dhe mos-hakmarja ne nivelet e larta te politkes si Sala me shoke dhe te njerezve publike si Mero me shoke shperndahet poshte ne popull si reaksion zinxhir–

     Ajo eshte si nje epidemi , por ne kuptimin pozitiv , qe prek shpirterat dhe mendjet e militanteve poshte ne baze dhe vendos ura bashkepunimi dhe bashkejetese midis njerezve te thjeshte me pikpamje te kunderta politke
     te cilet per shkak te horizontit te ngushte dhe mungeses se eksperiences ne jeten demorkatike i marin shume seriozisht fjalet dhe gjestet e idhujve te tyre politke dhe publike

     …..Ja konkretisht tani tv amerikan CBS tek “Late night show” me David Letterman po jep nje pjese nga filmi “Les Miserables” te Viktor Hygoit, sikur e ka dhene me porosi

     Me kutjohet ne kete film ka nje pjese te tille ku :..Zhan Val zhani me femijen e tij te vogel u fut ne Kishe _-Por ishte i varfer dhe i uritur .
     ….Prifti sa i pa ju beri per te ngrene dhe ua shtroi serviset me luge e pirunj argjendi ,
     ..Pastaj i la te hanin buke, dhe per vete, prifti iku ne katin e dyte ku kishte dhomen e tij

     Zhan val Zhani pasi hengri darke bashke me femijen e vogel i vodhi ato luget e pirunjte qe ishin argjendi .._I futi ne traste , mori femijen dhe iku nga kisha vjedhurazi…..

     Kur doli ne ruge e kapi , patrulla e nates dhe i kontrolloi trasten .
     .I gjeten luget dhe pirunjte prej argjendi _E pyeten ku i kishte marre dhe ai ju tha ne kishe –
     -Atehere policet e cuan ne kishe Zhan val zhanin dhe e pyeten Priftin :Ky te ka vjedhur keto servicet prej argjendi ? _

     -Prifti ju pergjegj : Jo nuk i vodhi, Une ja dhashe vete ato ti merte
     –Atehere policet ngelen , nuk dinin ca te thoshin….dhe e lane te lire Zhan val Zhanin te ikte duke mare me vete edhe servicet e argjenda

     Pra prifti ja toleroi vjedhjen hajdutit Zhan, sepse e pa qe ai ishte njeri i varfer
     dhe duke shitur ato service do kishte mundesi te ushqente per ca kohe femijen e tij

     ….Dmth per nje qellim fisnik , prifti mori ne mbrojtje nje ves te denueshem,
     duke cenuar me vetedije parimet e tij morale per te cilat ai si besimtar do denohej nga i plotfuqishmi lart__
     Dhe megjithate ai e mori denimin mbi vete , per te ndihmuar femijen e vogel te nje hajduti te tmershem sic ishte Zhan Val Zhani
     !

     __Keshtu edhe ju te shtypit per hir te qellimit fisnik , per te ndertuar ura paqeje dhe harmonie ne shoqerine shqiptare, beni vend ne mendjen tuaj
     per te hequr dore nga gjuha e hakmarjeve pavaresisht se e drejta eshte ne anen tuaj ..

     ..Afrohuni pakes me kete prift ,personazh fisnik te vititeve 1800,
     sepse po harroni qe jetoni ne vitin 2013 ….

     1. kleptofagos says:

      Sado qe ti Rajmond perpiqesh ti besh lavazh truri njerezve (kjo eshte edhe detyra jote nga partia), ngule mire ne mendje se Shqiperia nuk mund te behet e ndershme pa denuar Hajdutet. Ti edhe shoket e tu (hajdutet me kollare) nuk i afroheni as te gishti i kembes Zhan Val Zhanit te Hugoit, prandaj “qetesou” edhe ti, se vetem drejtesia (denimi) me gjyq ka per te edukuar hajdutet e ketij vendi. BRAVO MERO!

     2. Studenti says:

      Ore idiot mirdite apo dukagjini ….
      Te duket vetja i mencur qe fut injorancen tende qe te ben per te vjelle ketu?
      Shko ore mjel dhite dhe shyqyr qe dike shkrim e lexim
      per ti bere qefin priftit te fshatit me perrallat qe lexoke!
      Po larg qe ketu mos na u ngaterro neper kembe se qenke i shpifur dhe mbake ere shpelle!

      1. Vlora says:

       o studenti perse nuk e injoroni kete raimonden.

       thjesht kapercejeni komentin e tij.

       NJE —–B R A V O—– SHUM TE MADHE PER TY O MERO BAZE.

       te jesh i sigurt qe e kane lexuar si familje, dhe si grup parlamentar.

      2. dc says:

       dolen langojte e meros,,,,,,,,,,,,,,,,

     3. assault says:

      Pershendetje Raimond! Jam genetikisht per harmoni, ne çdo rreth apo nivel shoqeror, por desha te shtoj ne historine tende nje moment, qe ne fakt eshte i vetmi qe e kam udherrefyes ne jete: Zhavieri ai polici qe ndiqte Zhan Val Zhanin, kur e kapi(i bindur se ai njeri duhej lene i lire) i tha shko….dhe pastaj vrau veten sepse -tha-une me pare vras veten pastaj shkel ligjin.

      Saliu e compani thjeshte duhet te dalin perpara ligjit, qe Shqiperia te nis rrugen per tiu afruar Frances.

      Hakmarrja? Ke te drejte,eshte keshilltari me i keq, por ne rastet kur duhet te ndodhe- ajo serviret si pjate e ftohte.
      P.S Mos e harro kete
      ciao

      1. raimondi says:

       Dalin apo s’dalin para ligjit Sala me co. nuk merret gazetari me ate pune, sepse kur shprehet gazetari apo kushdo tjeter ne kete drejtim tregon se keta kur te vijne ne pushtet do nderhyjne ne punet e gjyqesorit per te bere hakmarje…..

       Ate punen e shkuarjes perpara gjyqit e ka ne dore Prokuroria , dhe nqs Prokuroia nuk e ben atehere perfaqsues nga fusha e drejtesise se opozites se sotme le ta cojne ceshtjen ne Strasburg, por sic thashe , askush nuk ka te drejte te paragjykoje duke uleritur se do ju fusim ne burg kur te vijme ne pushtet

       Kjo menyre te foluri plot hakmarje eshte edhe jo Civile, jo e ligjeshme , dhe aspak politike

       Ti duke folur ne kete menyre per futje ne burg kur te vish ne pushtet,
       ben qe pushteti i sotem te tregohet i ashper dhe te beje te pamunduren per te qendruar ne pushtet se ne te kudndrt e pret hakmarja jote

       Edhe ne aspektin politk ta shikosh kete ceshtje , tregon se jeni shume drite=shkurter , se duke deklaruar keshtu nuk beni azgje pervecse risni tensionet midis militanteve te kundert ne ide, dhe risni edhe EGERSINE e pushtetit

       Por duhet te keni dicka parasysh , se ne jemi demokraci fillestare ,dhe duke qene te tille pushteti do beje manipulime , dhe nga ana tjeter bota moderne nuk do merret me ne , se nuk kemi asnje lloj rendesie ne gjeopolitike ,jemi vend pa peshe , dhe do tolerojne keto shkelje te pushtetit ne zgjedhje duke e vene theksin se Demokracia eshte nje proces ne permiresim te vazhdueshem dhe do kete manipulime deri sa te konsodlidohet, dhe do na lere ne fatin tone , gje qe i sherben atij qe eshte ne pushtet

       Pra me kete gjuhe qe pedroni ju per hakmarjen , te humbur dalin vetem OPZOTA , dhe natyrisht edhe Shqiepria

       Sepse ne jemi komb i vogel dhe duhet nuk duhet te harxhojme shume energji me veten tone , se shakterohemi, por duhet te shikojme perpara,
       duke mos e vene shume theksin tek gabimet e djeshme por tek ajo qe duhet te ndertojme per te Ardhmen e Shqieprise dhe t ekombit shqiptar

       Pra duhet t eheqim dore nga egoizmi jone i lenduar gjate kohes ne opozite,
       dhe t eshikojme perpara per te kapur kohen e humbur se jemi shume mbrapa nga fqinjet dhe kemi edhe problemet e Kombit tone te shperndare ne fqinjet tane

       Nga sa kam vene re une edhe Edi Rama ka kete pikpamje q e kam une, jo ate qe ka Mero ,
       por problemi eshte se Sala si dhelper qe eshte, i lexon keto dhe mendon se keto qe shkruan Mero jane nje shprehje edhe e mendimit te Edit , dhe kjo ben qe hakmarja e pushtetit te bejere mbi Liderin e opozites ,I cili duhet thene e verteta, esthe nje njeri me Bon sesne ,
       qe kuptohet se po te vije ne pushtet nuk do merret me te kaluaren e pa -lavdishme te Sales,
       se me te merret [Prokurroia , pasi Pushtetet jane te ndara ne Demokraci,
       por do merret me regullimin e te Ardhmes se Shqiptareve

       Ne duhet kemi parasysh se lufta politke nuk duhet te na vendosi ne llogore armiqesore kundrjet njeri tjetrit , ne menyre qe te tregojme s ejemi njerez moderne, ne te kundert kur tregohesh armiqesor me kundershtarin tend politk , kjo tregon se je njeri primitiv ,
       dhe ne keto 22 vjet kemi treguar se jemi shume te prpambetur –Dhe kjo eshte turpeshme
       –Kemi 22 vjet qe godasim per vdekje njeri tjetrin, ndaj duhet prere kjo lufte primitive dhe ti tregojme Europes se jemi qytetare te denje te saj edhe ne mentalitet

       Pra nuk duhet te flasim per hakmarje politke, ata qe kane bere shkelje ne pushtet do merren nga prokuroria ne shqyrtim, jo nga politka

       Dhe bejne shume gabim kur politkane dhe gazetare te opozites kerecneojne psuhtetin se do ju fusim ne burg kur te bini nga fiku…__Kjo tregon nje menyre shume diletante dhe primitive te te berit politke , pervec hakmarjes se verber qe reflektohet ne kete rast

       Nejse varja, Sa per Zhaverin ai i dha leje Zhan val Zhanit te ikte ne Shpi dhe te vinte prape ..Dhe besoi se Zhan val zhani do e mbante fjalen _-Zhan val zhani nuk erdhi dhe ai i ngelur ne bese -prerje vrau veten se shkeli ligjin duke treguar humanizem per nje kriminel

       Porse pushtetaret tane nuk mund ti quajme kriminele, se ka dicka ketu

       Kriminel quhet ai qe e ben krimin bashke me ate q e ka dhene urdher me shkrim
       Sala nuk ka dhene urdher me shkrim tek ata gardistet, sepse garda ka ligjin e saj , Por faji bije vetem mbi gardistet qe kane qelluar njerez te cilet nuk ishin brenda Kryemisntrise .Natyrisht kjo nuk do methene se i ka urdheruar Sala me shkrim

       Ndersa urdherat me goje , ne gjykate nuk kane asnje vlere juridike ,
       _-Prandaj kur flasim duhet te flasim te gjithe mbi bazen e shkences se drejtesise , jo te flasim per te bere propagande, se demtojme ndjenjat e nejrezve te thjeshte te cilet perbejane simpatizantet e politikes

       Keshtu qe gazetat kur flasin te flasin mbi gjuhen e fakteve , jo mbi bazen e ndjenjave , kjo sherben edhe per edukimin e njerezve te thjeshte me ligjet e shkences se drejtesise dhe respektimin e te drejtes se tjetrit

       Shtypi eshte nje ndihme e madhe ne edukimin e njeriut te thjeshte , ndaj duhet te perdoret ne kete drejtim , jo te perdoret per abuzim

       1. vlora says:

        Mero hallall te qofte qenka me te vertet me Koqe.Te isha si ai Mut iQELBUR do isha zhduk nga qarkullimi ,po ktu eshte diferenca mes teje dhe atij ai eshte buracak i peshtire dhe pa karakter.

       2. Agim says:

        Kur hajdutet behen te pasur bejne profesorin.Zot ku ka arritur morali yne shoqeror.Pra qe tani qe bisha e vicidolit eshte pasuruar lereni te qete ne mbreterine e tij.Sepse keshtu sipas ‘rajmondes’ jemi njerez me civile.Demokracia rajmonda eshte ne fund te fundit zbatim i ligjit, te atij ligji qe ka per yll polar moralin shoqeror te shoqerive me civile te botes, dhe jo moralin e mocalit tuaj ku guakni si bretkocat.

     4. Kazani po zjen says:

      Dmth sipas mendimit tend banal o Raimond,duhet te falet krimineli Sali per te gjitha vrasjet qe ka bere per te miren e kombit.Keshtu thua or trung apo jam une gabim??Nqs me te vertete e beson kete qe shkruan,atehere me keqardhje te them se paske ikur per lesh me keq se punedhensi yt. Po si mund te harrohet shkaterrimi i vendit or gojor?Si mund te falen gjithe keto krime e vjedhje keto 22 vjet fashizem?? I harroi dhe i fali banditi yt Sali krimet e komunizmit,por kjo eshte e kuptueshme se ai ishte pjese e atyre krimeve dhe ushtar i bindur i Enverit,por keto te sotmet nuk harrohen.Edhe nqs vjen ne pushtet Edi Rama dhe mundohet ti fale apo harroje “per te miren e kombit” atehere do te dale ndonje tjeter qe shkoj ne litar te gjithe.Koha ben te veten dhe gjithmone ka nxjerre njeriun e duhur ne kohen e duhur.Qetesohu

      1. raimondi says:

       Ti Kazani po zjen , me mire vire emrin ..Po zjen legeni ,,loool

       Ju elektorati socialist me keni zhgenjeyr ,se jeni komplt tope–Une mendoja demokratet ishin hajvane, por jo c’ne, juve ua merni atyre ..lol

     5. Denis says:

      injorant (Raimond) shkruhet Zhan Valzhan, po kur bejne si te lexuar dhe copa katundaresh te paditur si ti… ti je imazhi me i mire i ketyre qe na drejtojne.

      1. raimondi says:

       hahahahahahaahahahahahahahahahahahahahahaha hahahaha

       Epo kur harin te me thote mua injorant nje socialist , une duhet te vras veten ..hahahahahahahahaha

       Socialistet jane niveli -9, kane IQ me te ulet se IQ e prapanices se Leles loooooooooooooooooooooooool

       Lela eshte nje ish shoqja ime lol

     6. ariana says:

      @ raimond : Absolutisht nuk mund te behet krahasim me filmin “Te mejeret” apo librin a V.Hugos.Raportet e personazheve jane te kunderta.Sipas jush Prifti duhet te jete Merua me shoke,shto ketu edhe 80%,per mos thene me shume, te popullit,qe duhet ti falin vrasjet,vjedhjet,shitjen dhe shkaterimin e atdheut,varferine e pamate te popullit Sales dhe klikes se tij qe jane ne pushtet(te zaptuar) me gjithe administraten qe ju sherben nga frika apo interesat,dhe qe ne kete rast do ishin ne rolin e Zhan Val Zhanit(qe ishte vetem nje mjeran si populli yne.Jo raimond shembulli nuk eshte aspak me vend dhe shume drit shkurter.Dhe me te kuptoj qe duhet te jesh i paguar nga kjo klike hajdutesh-shpellare.Hap syte …..

    2. Vetem revolucion says:

     Mero,bjeri derrit,mos e ler te qete.Beje qe te cmendet fare.Shkrim shume i goditur.Mbase me i miri qe ke shkruajtur deri me sot.

    3. qatipi says:

     bravo z Mero, po me duket me pak vonese ky shkrimi juaj .

    4. Fred.Dibrani.Hamburg says:

     Mero duhet te kerkosh FALJE qe ke gabuar duke mbeshtetur KRIMINELIN Sali Berisha.Fillo ti i pari dhe krijoni grupin e te PENDUARVE,
     Azem Hajdari ishte i pari qe kuptoi qe gaboi duke rrene ne gracken e Sali Berishes.

     1. Gjon Kruja says:

      Ke te drejte, kete i kam kerkuar Meros, te spjegohet per mbeshtetjen qe i ka dhene Berishes, kur ishte ai berisha qe i vuri zjarrin Shqiperise ne 97, Te gjthe e moren vesh se kush e bere katrahuren e 97, vetm Merua nuk e kishte “kuptuar” akoma!!??. Dhe qe atehere nuk lejon te botohet asnje mendim imi ne kete gazete. Persa i perket analizave qe ai ka bere dhe vazhdon te beje ne gazeten qe drejton jam plotesishte dakord. Pra fshef shume gjera per kohen e “dashurise” tende me Berishen e semure qe po shkaterron kombin Shqipetare. Kam besim se do te botosh kete mendim timin nqs pretendon se je ashtu sic shkruan
      emigranti
      US

      1. raimondi says:

       Mire thoni Mero duhet te beje Autokritike me shkrim para kolektivit .looooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooool .hahahahahaahahahahahahahaahahaha

       Sa hajvane elektorat jane keto sociot , jane me budallenj se elektorati ballist …

       Se ballistet jane skandal fare , jane simbol i hajvanit ne qenien njereziore
       –Ne fakt ata nuk duhen quajtur ballsite –Nisur nga fakti se ata ne histori gjenden ne ate sektor te historise ku eshte tallja e trapit 7 balle…..

       –Une propozoj qe Ballistet te quhen …Bythiste ….looooool

       Here is Pr. Obama , and I approve this message looool

    5. KURIOZI says:

     Mero,jam i bindur qe ti di shume me teper per Salen se njehere e nje kohe keni qen breke e bythe bashke. Ka mundesi te na thuash emrin e “ILACIT” qe mban Liria ne sirtar. Dhe te lutem duhet te publikosh te gjitha poshtersite e atij njeriu sepse vetem keshtu ti do mund te fshish mga kujtesa jone ata partneritet qe ke pas me Salen. Sa per artikullin jam pa fjale. Te te them bravo eshte shume pak.

   2. SHQIPTARI says:

    Mero Baze
    Hallall te qofte emri shqipetar!
    Me ke bere mik dhe luftetar tendin , perkrah teje aty ne llogoren e profesionalizmit, qytetaris dhe kurajos tende.
    Do te te cfaqem ne rastin me te pare megjithse te kam suportuar por dhe ne heshtje me objeksionet e mija.
    Ky eshte shkrimi me i forte i publicistikes shqiptare!!!e
    Nje model i perkryer shtypit te lire, progresiv, pa kompromis dhe trim, kur ne balance vihet lirija e nje kombi , e ardhmja e tij sidomos nga nje njeri totalisht jasht kontrollit mendor, psiqik e aq me pak qeverises.
    Mero Baze prij Popullit tend !
    Kjo eshte koha e heronjve te vertet e ky hero sot je ti.
    Urime nga zemra.

    1. voica says:

     Koment s’kam se NUK KAM DOT. Mirepo eshte edhe nje komentues ketu,TARO NINA quhet. Edhe ai me sa duket NUK KISHTE DOT koment per shkrimin, por kish per MERON. Dhe c’koment se-ne vargje. Diku aty ne vargje i thote Meros “Avni Rustem”. Une ketu i them Taro Nines “Arben Duka”.
     Meqenese ka shume komente dhe mund t’u shpetoje pa e lexuar po i fut nje “copy-paste” se ja vlen. Eshte ne nivelin e shkrimit por ne llojin e vet:

     Taro NINA — 11 Dhjetor, 2012 në 12:21 am

     Mero trimi, Mero djali
     I mënçuri mbi të tjerë
     Vetëm Ti po i vjen hakut
     Një të marri, myteberë.

     Ti je fjala, e vërteta
     Ti je vetë opozita
     Ty s’të trëmbet syri fare
     Ti ke syrin me shtatë drita.

     Ti mor je, Avni Rustemi
     Jo me plumb por plumba fjalë
     Ti je sot ay që thonë
     Tu lumtë pena, o Djalë.

     Shkrepëtinë e ndez rrufetë
     Fjala shpatë e pena jote
     Si ata burrat e parë
     Që ka lind nëna lekljote.

     Si burrat e Tepelenës
     Tafil Buzi me të tjerë
     Përballë Selam Musai
     Luftuan sa tundën dhenë.

     Përsëritet historia
     Ca nga jashtë e ca nga brënda
     Prap do thonë nëpër këngë:
     Kanë lind drëra, ato nëna.

  2. Dalezotesi says:

   Hhahahah…’ilaci’.. ky ilaci ndoshta ngjason me ndonje pluhur te bardh…sepse ka kohe ne fakt qe qarkullojne zerat… pasi lind natyrshem pyetja se ku i gjen energjite te gerthase gjith diten nje plak 70-vjecar.. Me siguri i gjen fuqite prej ndonje ‘ilaci’..

   1. R. Shani says:

    Ha ha ha thoni te jete droge o Mero ai ilaci i Saliut qe e mbante Liria ne sirtar? Po fol o te shkreten fol po ki edhe kujdes se te akuzon gjykata e tij per shpifje, se nuk ka gjykata ne Shqiperi vetem gjyqtare bisnesmene qe te rjepin te gjalle per para. Shkrim i forte besa, bravo more burre se na ke ndrit kete vend me shkrimet e tua. Bravo Mero!!!

   2. shqiponja says:

    Elektroshok i ke bere me kete artikull o Mero! Do ta besh te shtoje edhe nje jelek tjeter nga frika.

  3. Per Shqiperine says:

   Mero ka bere gabim shume te madh qe ka mbeshtetur Berishen ne opozit. Mero duhet te kerkoje falje per kete dhe jo te justifikohet se e beri per te mbrojtur opoziten e asaj kohe.
   Berisha e dogji shqiperine ne 97 dhe Pd kaloje ne opozite. Ne nje parti me demokraci te brendshme Berisha do hiqej dhe do vinte nje lider i ri qe Mero pastaj ta mbeshteste dhe keshtu te kishim nje opozit te shendetshme.
   Mero turp te te vije qe e mbeshtete Berishen mbas 97, turp!!!. Si mund te mbeshtetesh njeriun qe urdheroj bobardimin e popullit te vete!!
   N.q.s. te prishi shtepine e motres me vjen keq per te por vet e ke fajin se e mbeshtete gjarprin dhe po mer shpagimin qe e meriton. Shpresoj te mos besh te njejtat gabime me opoziten mbas 2013.

   1. kirurg says:

    dakord me Per Shqiperine.

   2. fl says:

    S’ju ka faj Mero po ishit ju bythpambuksit e PS qe e kishit mendjen te vidhnit c’te gjenit dhe jo te mereshit me Saliun pas 97.

    Jam i sigurt qe te jete per jut te PS asgje s’ka per ta gjetur Saliun pas humbjes. Shpreset i kam tek te tjere

    1. zef says:

     Shume e vertete. Socialistet jane nje parti burracakesh. Populli nuk duhet tu jape me voten.Jane ata arsyeja kryesore qe kryekrimineli i 1997 vazhdon te beje krime.

   3. Andrea CINO says:

    Me pelqeve “Per Shqiperine”… Artikulli i Bazes ishte shume i spikatur perveç ndonje arsyetimi apriori, por ai mllef aq i eger e paska burimin tek ngaterresat personale. Dhe shkrimet e bera ne mbeshtetje sa te nje krahu e me pas ne krahun tjeter tregojne per marrje rroge dhe jo te nje formimi te vertete se kujt krahu i takon apo i perket…

  4. ka mundesi says:

   E kam thene dhe e perseris: Ne rast se eshte dikush qe ja shkurton ditet ketij kafshe qe qeveris,ai eshte MERO BAZE. Bravo dhe jepi.
   -Nje shkrim i tille eshte baraz me nje karikator me plumba.Karikatoret nuk na duhen,keto shkrime po!

  5. fl says:

   Ky artikull duhet te vihet si LINK permanent ne krye te faqes me foton e xhindosur te Sales siper.

   Jane aq te paket personat publike qe kane dale hapur dhe ashper kunder pushetet te Saliut sot, sa duhen trajtuar si mall i cmuar.

   F.D

  6. er-ba says:

   Z Mero pergezime! Fryma e ketij artikulli eshte shtylla e ndertimit te nje strategjie per RILINDJE te vertete. Te vertetat ketij legeni duhet t’ja themi pa na bere syri terrc dhe jo me diplomaci apo etike, gjera qe ai i percepton si frike. Berisha eshte nje kafshe qe kur nuhat friken, si cdo bishe e shpifur, behet me i forte, ndaj na duhet ta mundim ne fushen e vet! Shpresoj zoti Mero te behesh simboli i rilindjes, e meriton, po ben gjene e duhur dhe asnje Shqiptar me minimumin e kultures nuk duhet ta vere ne dyshim, se ne i kemi qejf ti futemi jetes personale duke dale nga thelbi! Ke krijuar shume mbeshtetes me kurajon tende zoteri! Elozhe per ty!-edhe pse nuk i bej shpesh! Zoti te ruajt dhe vazhdofsh ne kete rruge!

   1. nino says:

    Per cfare rilindje e ke fjalen? Pa dhenien fund te pandeshkueshmerise nuk ka as lindje as rilindje. Ky sllogan i PS nuk ka vlere nqs kujton te shkuaren e PS. Fatos Nano,Ilir Meta, dy ish kryeministra te PS,dy bashkepunetore dhe aleate te Berishes. Pse beson se Edi Rama do jete ndryshe kur ai as nuk ka guximin te premtoje vendosjen e shtetit te se drejtes.

  7. Rina Sula says:

   Bravo , bravo, bravo nje shkrim i papare. Kot i thua te qetesohet, te cmendet me krimet e enderrat e tij. Ashtu ju befte jeta nje makth si jeta e atyre qe ka vrare, krimineli, hajduti i pasurise se shqiptareve.

  8. Monda Sina says:

   Editorial i shkelqyer, cfar ke bere o Mero Baze ti e ke cmendur me keq me kete editorial, do ta lesh pa gjume sonte Sali Berishen. Duhet ta kuptoje ky njeri qe ne nuk e duam me kete fashist te na drejtoje.

  9. artiles says:

   Iku plaku Mere me gjith tespi e Tosumbac!

   1. raimondi says:

    Sala aty ka folur shume mire , duke e mbrojtur veten e tij ne menyre perfekte dhe flet nje italishte shume te mire

    Ca nuk te pelqen ty ? APo nuk te pelqen pse Sala mbron veten e tij dhe shan Edin?_
    Po pse si duhet te flasi Sala duke mburur kundershtarin e tij politik ?

    1. jimmy says:

     O TOC KUKLLE ,PER EDIN SE SE RRUJ FARE , PO S EKU E SHEF TI QE KA FOL MIRE DHE NJE ITALISHTE RRJETHSHEM VETEM TI SHPELLAR MUND TA DISH.

     1. Rajmonda says:

      E shef ai e shef qe Sala flet nje italishte te rrjedhshme,sepse dhe “raimondi”keshtu e flet.

    2. xhino says:

     o rajmondi SPO SHIKON QE PO NA CAN TRAPIN SI SHUME KETU NE KOMENTET

    3. rubin says:

     o raimonda po sala nuk din mire shqipen ç italisht te kenaqeshme me thua a derebardhe!!!!!!!

    4. Aleksander says:

     L’italiano di berisha e proprio da schiffo !-La mia figlia di appena 6 anni sentendolo mi ha detto :-Papa perche parla cosi qest uomo sta male ?-Ndaj o Rajmond shikoje njehere mire vehten, nese je mire a jo, qe te te duket mire e normal nje si berisha !!!

  10. Cuni_tr says:

   Perfekt… ne pritje te shkrimeve te tjera… Shpresoj te kunderpergjigjet Saliu qe te dalin dhe te tjera te verteta… Eh dhe sa ke lene akoma pa thene o Mero… Kemi kohe te te lexojme deri ne qershor do te kemi shume shkrime te tilla… Edhe nje here te lumte per keto qe po shkruan dhe per ato qe do te shkruash…

   1. Hysni Dajaku says:

    Taro NINA — 11 Dhjetor, 2012 në 12:21 am

    Mero trimi, Mero djali
    I mënçuri mbi të tjerë
    Vetëm Ti po i vjen hakut
    Një të marri, myteberë.

    Ti je fjala, e vërteta
    Ti je vetë opozita
    Ty s’të trëmbet syri fare
    Ti ke syrin me shtatë drita.

    Ti mor je, Avni Rustemi
    Jo me plumb por plumba fjalë
    Ti je sot ay që thonë
    Tu lumtë pena, o Djalë.

    Shkrepëtinë e ndez rrufetë
    Fjala shpatë e pena jote
    Si ata burrat e parë
    Që ka lind nëna lekljote.

    Si burrat e Tepelenës
    Tafil Buzi me të tjerë
    Përballë Selam Musai
    Luftuan sa tundën dhenë.

    Përsëritet historia
    Ca nga jashtë e ca nga brënda
    Prap do thonë nëpër këngë:
    Kanë lind drëra, ato nëna.

   1. xhino says:

    NJE -BRAVO- te forte per JU MERO jini HERO

  11. Askushi says:

   Super shkrim,super kurajo,super Mero!!-shkruan komentuesi i pare”b”-ja! E vertete,por kjo s’mjafton;-S’shkulet “GOZHDA” me “BYTHE”!-Aq me teper,nje gozhde e vjeter,e shtrember(e drejtuar nje here nga Mero!),22-she(ndoshta edhe me e madhe),e ndryshkur dhe me koken tejet te spanuar. S’ka “Sjepar”(zjedhje)qe t’a shkule kete te keqe!Duhet “Leve”,-LEVA E ARKIMEDIT! Duhet idealizem, si ai i 90-s,ndershmeria ne nje politike tersisht te re,ku edhe te mbeshtetet leva!. Pershendetje miku im i vjeter Mero!

  12. befana says:

   ai ka tmerr,pasi i ka bere vete keto skenare grushte shteti kur u fut me kallash ne kryeministri e kur mori radiotelevizorin a ju kujtohet….

  13. BRAVO BRE MERKE!OH C’ME KENAQE.ME DUKET SIKUR E KAM PERPARA SYVE SALKEN ME BREKET NEPER KEMBE TE MBUSHURA ME MUT NGA FRIKA DHE SLLOBODANKEN DUKE NDUKUR FAQKAT NGA FRIKA SE I IKU SALKA NGA MENTE E KOKES.ME KENAQE MEROOOOOO.

  14. GAZI 73 says:

   HALLALL MERE!!!!!!PO PASH ZOTIN RUHU SE AI ESHTE I LUJT MENDSH…SE KA RRETH VETES SE TIJ VEC KRIMINELA…RUHUUUU..

  15. Artan Vehbiu(vllehu i ndrojtur) says:

   @b,
   kujdes me fjalet e huaja, ju lutem shume!Kemi fjalet tona te bukura si:i madhi(per Meron),i bukur(per shkrimin), kurse per ‘kurajon’ nuk ka nevoje, sepse aty ‘nyjetohen’ superlativat vetvetiu!Ju flm per mirekuptimin.

  16. labi says:

   ME 1 FJALE JE JERI I CUDITSHEM NA KENAQE ME KET SHKRIM TI E NJEF NGA AFER salehin DHE EDI DO KET NJE FUND TE TMERSHEM TE RESPEKTOJ SE TI JE PER NJE DEMOKRACI TE VERTETE NE SHQIPERI NJERES SI TY I DUHEN SHQIPES TE ECI PERPARA PER NDRYSHE DO SHKOJME SI NE KOMUNIZEM ,,,,OK…… te pergezoj nga jarg ……. RESPEKT …..

  17. I nderuar Mero !Kete koment mund te mos e lexosh sepse ke pune te tjera ma te medha.Megjithse jetoj e punoj ne Franca,jetoj me shqetsimet e vendit tim ashtu sikur dhe ju qe i vuani ne korriz presionet politike si ne diktature,papunesine,fukarallekun,e mbi te gjitha me ate qeveri e ate kryeminister keni humbur çdo shprese,megjithse dite ma te mira do te vijne.
   Keni ba nje shkrim shume te guximshem,realist dhe shume te veçante.Duan vetem te jap nje keshille;ruaju shume vehten por edhe familjen sepse diktatura ashte shume e pa bese.

  18. vlonjati says:

   Mero, je i madh, si themi ne vlonjatet, i ke vene pikat mbi “i” . Ke bere nje akuze te hapur, te paster, qe duket qarte, por kujdes nga plaku i marre, mos ik per gjah se te rrezohet makina…..

  19. Tan Selami, Boston says:

   Jo me kot eshte shkrimi me i lexuar i TemA, nder vite.
   Komplimente z. Baze dhe mos te shterre kurre mendja dhe pena, ne te miren e SHQIPTARISE!
   http://imazheshqip.blogspot.com/2012/09/gazetaria-shqiptare-2012.html

  20. Hysen Shoshori says:

   Ky KryeEditorial Ju ben nder Juve te gazetes TemA dhe ne vecanti juve zoti Baze!
   Keshtu i do mushka drute, – eshte nje shprehje e urte popullore nga anet Tuaja.
   Une kete Editorial po ja postoj tani ne FaceBook zotit KM dhe bashkangjitur po i vendos:
   http://imazheshqip.blogspot.com/2012/09/the-dictator-and.html

  21. Sokol says:

   Mero For President….!

  22. Epirioti says:

   URIME…. Zt Baze, ky Shkrim-Artikull e MERITON qe te jete me i Lexuari i vitit. Nderthurje e PERKRYAR e Fakteve, e Drejtesise Njerzore, e Humanizmit Shpirteror, e Fantazise Letato-Gazetaresk ne Sherbim te se Vertetes dhe te Demokratsise se perdale Shqiptare

  23. Ndoc Marku, Burgajet says:

   Zotni Baze!
   Jam krejtesisht i bindur qy kete shkrim e ka lexue edhe baca Sali, se ja kan postue do horra e lavira t’bulevardit ne faqen e tij zyrtare nee facebuk. Per ma giat ju mundeni me shikjue fotografit e tyne
   http://imazheshqip.blogspot.com/2012/12/hysen-shoshori-i-shkruan-sali-berishes.html

  24. Aleksander says:

   E ke cekur ne palce Mero !-Me pikant e me pervelues nuk ka ku te shkoje. Pershendetje gjithe stafit HEROIK te Tema-s.

  25. Ramy says:

   Qetêsohu shkrimi ma i lexuar i vitit?????? hahahaha

  26. BRILANT says:

   Brilant! Thjesht brilant!

  27. feniks says:

   Ta kam thene edhe me para,Baze:
   EDI RAMA,NE MOMENTIN,QE U VRA PROTESTUESI I PARE,KA QENE NE MES TE BULEVARDIT,PARA KULLES SE PARE AFER KRYEMINISTRISE,BASHKE ME TOM DOSHIN!!!!
   KANE QENE 4-5 METRA AFER MEJE,QE RRIJA NE TROTUARIN PERRBALLE KRYEMINISTRISE BASHKE ME DEPUTETIN KLOSI TE PS-se!!!
   Te tjerat jane te paverteta!!!
   Sic je ti deshmitar okular i Berishes,une u ndodha rastesisht deshmitar i Edi Rames!!!
   EDI RAMA ISHTE 20-30 metra larg te protestuesve te vrare!!!

 2. saliu says:

  Kur do vije ajo dite .Do jete dita me e bukur e vendit tim ne te gjithe historine e tij ,do te jete nje Pamvaresi e re

 3. avni says:

  o mero cfar qetsohu ja cove pordhen ne zemer

 4. Alergji nga baxhellat e mafies pushtetare says:

  Mero TRIMI te pergezoj….
  metaztazen e kombit tone me emrin sali , nuk ka kemioterapi ta kuroj dhe as psikiater qe te sjelli ne vete…!

 5. ladi says:

  I dashur Mero!
  Nuk kam fjale tjeter vec respektit per karakterin qe ke e qe duhet te jete shembull per gjithe ne te tjeret.
  Atdheu mbi te gjitha.

  1. lefter says:

   Shqiperi e Shqiptareve.Vdekje tradhetareve.
   Shqiperi e Shqiptareve.Vdekje shpellareve.

 6. Rezart says:

  Rrenqethese, jam pa fjale! Uroj ta lexoje Monstra! Mero Baze for President!

  1. NjeQytetarOptimist says:

   Ohh i lexon Plaku Mere..S’rri dot me Lirin gjys ore sa ha dreken dhe koken aty ku ka Makthin…Eshte si ato plakat llafazane…Do te dij c’thuhet per te…E ka trashegim nga e kaluara…

 7. diversanti says:

  Dua te vete te ajo salle dhe ti them Sales:
  HALLAROSE MALLAKA

 8. Fieri says:

  Bravo, e ke hallall ndihmen qe te kemi dhene….

 9. feniks says:

  Mero Baze,te pershendes dhe te uroj per GUXIMIN TEND PATRIOTIK E PROFESIONAL,QE IA PERPLAS BERISHES NE TURI TE VERTETAT SI ASKUSH TJETER NE SHQIPERI!!!
  Ne te gjithe shkrimin tend ke vetem nje PASAKTESI,JO TE VOGEL:

  CITOJ:”Edi Rama as që e kaloi Urën e Lanës dhe socialistët e tjerë ishin në bulevard!”
  KJO NUK ESHTE E VERTETE!!!
  ISHA NJE DESHMITAR OKULAR,ne trotuarin PARA KULLES SE PARE BINJAKE PRANE NDERTESES SE KUVENDIT,NE MOMENTIN E VRASJES SE 4 PROTESTUESVE!!!
  EDI RAMA,TOM DOSHI DHE DEPUTETET E TJERE socialiste ISHIN para mejE NE bulevard,PRA RRETH 20 METRA LARG PORTES SE KRYEMINISTRISE E JO TEK URA E LANES!!!
  E them kete,sepse nuk dua te interpretohet nga BATHORISTET E BERISHES,se “EDI RAMA U TREGUA FRIKACAK,APO SE E DINTE SE CFARE DO NDODHTE,SE E KISHTE PERGATITUR VETE SITUATEN KRIMINALE!!!
  KJO ESHTE E VERTETA E VEND NDODHJES SE EDI RAMES NE MOMENTIN E VRASJES SE 4 PROTESUESVE NE BULEVARD!!!
  POSHTE FASHIZMI BERISHIAN!!!

  1. jimmy says:

   kjo eshte e vertete ,dhe une isha aty ishte gati perball kulles se pare.

  2. fatmiri says:

   Pse kjo ka rendesi? Merruni me jeten dhe jo me peten.

 10. ........super says:

  Super shkrim , bravo Z.Mero…je gjeni dhe te lumte per kurajon e pashoq. I pari shkrim ne histori qe i bie kokes nje te cmenduri… Bravoooooo pa fund.

 11. Beni says:

  Nje leksion dinjiteti per te panderet dhe sahanlepiresit!
  Bravooooooooooooooooooooooooo! Sado aresye personale te kesh, ti po lufton per kauzen tone te perbashket, dhe prandaj je hero! Te faleminderit Mero Baze!

 12. epirotas says:

  . Le tetë fëmijë jetimë, afërsisht sa nipa e mbesa ke vetë, me gjithë ato që të kanë sjellë me vete.,.. ha shume e forte kjo , e ka pas fjalen per femijte e importuar te Xenit.

 13. Besart says:

  Uau, me bukur se kurre. BRAVO MERO BAZE! Ruaj veten se kta jane hakmarres mesjetare.

 14. Spartak Ndreca says:

  Kjo eshte kurajoja e duhur ne menyre qe pas 6 muajsh te clirohet vendi nga pushtuesit.

 15. altin says:

  Te lumte Mero. Ia ke plasur ne fytyre perveristetet qe ky i cmendur te ka bere jo vetem ty por edhe gjithe shqiptareve.
  Po shume shpejt do i vije fundi. Dhe atehere… MJERE AI DHE SHPURA E TIJ

 16. Mark says:

  Besoj të kujtohet kur të kam gjetur në zyrë me 2 të natës, me dritë të fikur nga frika, me gruan që nuk e dije ku e kishe, me fëmijët që të ishin arratisur në Itali dhe me Genc Pollon në paradhomë që tallej me frikën tënde. Besoj e mban mend kur më ke ngelur në dorë më 1 të natës, natën që Edi Rama u bë për herë të parë kryetar bashkie në Tiranë dhe m’u desh të thërrisja tët bir të të jepte “ilaçin” që të mban Liria në sirtar për tu ngjallur.

  Hej bre. Q.fsha nanen teme.Baca nuk ka frike. Vetem 2 jelek anti-plumb e 300 gardista ka.

 17. Tani says:

  Bravo Z Mero e ke qendisur shume bukur e meritonte.
  Nderime ty dhe familjes.

 18. ana says:

  Shkrim brilant, absolutisht me i bukuri. Na le pa fryme. E vertete e hidhur per Familjen Perbindesh te Shqiperise. A ka akoma njerez qe Mero Baze nuk i ka hapur syte? O njerez kuptoni apo jo se ne çfar rregjimi jetojme? Shikoni Fiks Fare cfar transmetoi sot…e tmerrshme fare ato familje qe nuk arrijne as te ushqehen ndersa kta perversa na udheheqin. Deri kur????

 19. fox says:

  Sinqerisht nje artikull i papare ne analet e shtypit shqiptar.Mero Pasha i Tepelenes po vepron si nje protestues i Tien An Menit ne vitet 80′ qe i doli tankut perpara…i ngjan Selam Salarise qe ju hodh topit me gjoks ne 1920 ..i ngjan Mic Sokolit qe ju hodh topave te Serbit pa ju dridhur qerpiku.
  Nje filoserb i lugut te zi te tropojes ka pushtuar kete vend dhe i ka zene frymen.Mire se ato delet qe jane ministrat dhe deputetet e PD-PARTIA E DELEVE i ka zene halli se duan te mbijetojne ne kellirat e nje kryeqelbesire po ato ambasdoret dhe diplomatet e amerikes dhe europes i kane syte te bytha qe bejne sikur nuk shikojne..
  A ka ngelur ndonje politikan ne dashin e washingtonit dhe delen e brukselit qe te kete ndjenja njerzore per te ndihmuar kete vend qe po shkon
  drejt gremines dhe vet-asgjesimit.

  1. anticensurë says:

   “si nje protestues i Tien An Menit ne vitet 80′ qe i doli tankut”
   -ishte në ’90ën!!!!
   “i ngjan Mic Sokolit qe ju hodh topave te Serbit pa ju dridhur qerpiku.”
   -ishin topat e turkut!!!
   “amerikes dhe europes i kane syte te bytha qe bejne sikur nuk shikojne..”
   -ne i kemi sytë në bythë o dhelpër,ata po e bëjnë punën e tyre!
   “ato delet qe jane ministrat dhe deputetet e PD-PARTIA E DELEVE i ka zene halli”
   -delet jemi ne o dhelpër dhe ne na ka zënë halli se sna i mban!PD është parti ujqërish,po e sheh shumë mirë si po na çan ne deleve që udhëhiqemi nga një dash i tredhur!

 20. tan says:

  Do ta Ndryshoja super mero ne super Mario

 21. Daja says:

  Je i madh Mero.Te lumte pena.

  1. NETI VJOSA says:

   Gjenerali Mero,
   E paske futur ne shenjester te Artileris se Fjales, Fakteve dhe te Vertetes, Balozin e Zi te Shqiperise!
   Bukur!
   Shume bukur!
   Nje Debat Publik, model i Publicistikes,
   si Artileri e rende ndaj Baces se Krimit
   dhe Ushtrise se tij mercenare!
   FJALA VRET ME SHUME SE PLUMBI…

 22. Artur 68 says:

  Bravo Mero.
  Te shijojme keto momente tragjiko-komike te rrenimit te dinastise Berisha …
  Pas 23 qershorit na presin beteja te teper te veshtira.
  Me pak fjale duke perifrazuar studentet e Dhjetorit mund te themi ” E duam drejtesine si Kroacia”…..

 23. bija e Zotit says:

  Nje himn per armiqesine!
  Nje urdher hyjnor-Qetesohu.
  Nje hakmarrje e ftohte publike.
  Njw Katarsis.
  Nje force e frikshme e autorit.
  m’u duk se s’ka mbet gje pa u thene.

  1. alban says:

   Pse o Mero po i boton komentet e kesaj bije djalli ?

   1. mero says:

    sepse eshte e mire.

 24. rubin says:

  te admiroj per kurajon z Mero Baze.ta dish se ke shume miredashes ne mbare europen,do te jem gjithmone prane jush dhe njerezve qe e mendojne si ju te ardhmen e shqiperise.respekt.

 25. sindikalisti says:

  Ky njeri eshte shqiptar.
  Te lumte Mero ne na ke pas.

 26. karqile gorreja says:

  trimerohu Mero baze trimerohe, madje shit edhe pordhe, [por dije se jeten ne 21 janar e ke prej Dr. Berishes. Po te kishte dhene nje gjysem urdhri Dr. Berisha, ato serbet qe i solla une nga Mali i zi ne 19 janar medemek si postiere malazeze, do ta kishin bere koken shoshe me plumba. Ratkovici ishte snajperisti me i mire ibrigades parashutiste te Nishit.Mua Doktorri pikerisht se di kete punen e serbeve do me beje deputet ne Durres. Le te plase Ed rama, qe i shet mend Gjushit se do e fus Kilen ne burg per te marre hakun e Luiza Hoxhes!!!!!!
  Heren tjeter Mero nipi i prokuror Dizdzrit nuk do e fale Ed Ramen dhe Zvetozari nuk do te te fale ty.

  1. wtf says:

   O Gerto boll bone kshu komentesh o burr… Je dhe nga familja bogdaneve ste shkojne fantazite… Le nam le! hajt ik ke lagjja luj Playstation! Qorr!

 27. anonim says:

  o Mero po nuk ia vlen te merresh kaq shume me plehra si pune e sales e kurv.. si mesil.. aa, leri te thyejne qafen

 28. toto says:

  te lumte mero si gjithmone i madh.kur te bjere kjo qeveri e dhier eshte 50%merita jote dhe e temes

 29. Dritan says:

  No comment! Te lumte Mero trimi! Na ke pas.

 30. Partia ime says:

  Pa, pa ,pa çfar shkrimi. Kur ta lexoje kete shkrim Sali Krimi duhet te beje vetvrasje. Shpeton njeher e mire se po vritet perdit nga Meroja. !!!

 31. Horri i Bulevardit says:

  Te lumte Mero Baze, eshte nje shkrim-kujtese per Enverin e ringjallur, Sali Berishen.
  Te mbeshtesim ne cdo hap, jemi me ty ne luften qe po ben kunder nje njeriu qe si ati i tij shpirteror, e ka cuar Shqiperine dhe shqiptaret ne nje skamje te tejskashme.
  U mundua Sali Berisha me te gjitha metodat edhe me ate te eliminimit, te shkaterroi punen tende, te disa vjeteve, por perseri, nuk te gjunjezoi dot.
  Ai te shef edhe ty zoti Baze, cdo nate ne ender, ai perjeton se cili do te jete editoriali jot i neserm, cfare te zezash do ti nxjerresh.
  Ti per te ne gjuhe partiake je thjesht nje pucist dhe armik i partise shtet, por ne realitet, ti je makthi i tij, se ai tani mbas shume tentativash, nuk mund te jape urdher te te eliminoje, se doli zbuluar ne tentativat e mehershme.
  Ne qofte se Enver Hoxha shifte ne ender armiq imagjinare, Saliu tek ty shef kundershtarin, qe e ke hedhur ne balten e korrupsionit.
  Cdo institucin qofte zyrtar apo jo zyrtar, kur denoncon neperkembjen e mediave dhe shtypit te shkruar, jep shembullin e pare gazeten TEMA dhe botuesin e saj Mero Baze, kjo mjafton per ti thene birit te denje te PPSH-se, se une kam hyre me kohe ne Europe, ndersa ti ke mbetur ne baltosjen ku vete u fute.
  Duke qene nje komentues i hershem ne kete gazete, kam pare dhe opinjonet e shumta te komentuesve te kesaj gazete opozitare dhe dal ne perfundimin se misioni yt si nje gazetar i pavarur dhe invetigativ, eshte ne maksimumin e nje gazetarie te qyteteruar dhe patriotike dhe qe i sherben vendit te saj, me nje perkushtim me teper se kurajoz.

  Ne fund desha te jap edhe une zoti Baze, mbeshtetjen time, kurre mos u terhiq, por edhe mos u ligeshto, gazeta TEMA, ka dhene mesazhe demokracie, sa po ti mbledhesh te gjitha partite opozitare bashke, nuk mund te krahasohen me shkrimet dhe editorialet ku bashke me humorin e Antenes, qendrojne ne majen e gazetarise shqiptare, por qe eshte fakt se je ne majen e gazetarise boterore, per kushtet qe jetohen ne nje Shqiperi te rikthyer tashme ne nje shtet njepartiak dhe terrorist.

  Te urojme ty dhe familjes tende, shendet dhe lumturi dhe dua ti them femijeve te tu se ne te ardhmen e afert, ata do te ndjehen krenare per babain e tyre qe su mposht nga nje diktature e eger, por na mbajti me shprese edhe ne se ka akoma njerez qe luftojne me dinjitet.

  Bravo i nderuari Mero Baze dhe faleminderit.

  1. Horri i Bulevardit says:

   Po nderhyj edhe njehere i nderuari Baze, per te thene se ky shkrim editorial i yti, do te kaloje cdo parashikim, ne komente.
   Ne qofte se ne vitin 89, beri buje poema e Bardhyl Londos , ne vitin 2012 Editoriali Qetesohu, eshte nje nga shkrimet qe arrin majat e gazetarise shqiptare, shkruar ne kohen e nje diktature te Partise-Shtet

 32. toni says:

  BRAVO, BRAVO, BRAVO

 33. Miri says:

  Shpresoj te te ruaje Zoti ty dhe familjen tende. Kur i vjen fundi egersirave nuk dine c’bejne.

  1. xhino says:

   o rajmondi SPO SHIKON NA CAN TRAPIN SI SHUME KETU NE KOMENTET

 34. toni says:

  BRAVO, BRAVO, Mero.
  Uroj qe te mbash te njejtin drejtim kur te vije Edi ne pushtet.

 35. Haku. says:

  Sala e ka hak nje shkrim te tille, vertet nje dajak mbas koke per salijte me soj e sorollop, pene e forte je Mero.

 36. moza says:

  te lumte me pjapin shprese shkrimet e tua , se ka te guximshem akoma ne vendin tone .

 37. Rezi says:

  Hallall Mero e ke qare! Jam shume dakort, te rroje sa me gjate, te denohet ai dhe pjellat e tij, pasi dhimbja shpirterore eshte me e madhja nga te gjitha, fjala jote ne vesh te perendise, amin!

 38. Gimi says:

  Te te haje mutin, Mero djali! Ky kriminel i cmendur.

 39. Hari says:

  Sala e ka marre pretencen me kete shkrim!!!! Eshte shtize jo shkrim!!!

 40. kitara e thyer says:

  do ,ndodh, se besojme qe ka nje zot.

 41. Skela says:

  Brilliant! Mero e ke degjeneruar fare e ke bere qe te flas me vete. Fakti qe te permendi emrin sot mere si kompliment se te lexon rregullisht. Thjesht falanderit.

 42. ardian says:

  5 yje Mero
  e lexova 2 here e perkryer,magjepse,impresionuese
  HO HO HO po cmendet legeni.

  1. N.V. says:

   Mero e ke xhveshur Lakuriq
   “Mbretin” Delirant Halucinant!
   Mos mendo se nuk e lexon Temen.
   Vetem tek editoriali “Miloshevici yne”, kishte plot 10 komente te tij, te krahasuara me menyren si flet, faktet dhe hollesit qe i di vetem Sharlatani dhe stilin e demagogjise prej Kameleoni!…( Kam bere krahasimin me replikat e tij ne Parlament dhe Vokabularin qe e ka te rralle ne sojin e vet, prej Demagogu i tipit Fashist!…

 43. Labi Vlore says:

  Nese dikush nuk e ka shume te qarte se c’eshte Pateriotizmi modern dhe Europian te lexoje kete artikull te Mero Bazes.Ne Shqiperi ka plot Shqiptare qe ne pashaporte e kane te shenuar qarte dhe paster,se jane Shqiptare.Por ka Shqiptare dhe Shqiptare.Ka Shqiptare te vertete ashtu sikunder este Mero Baze,ka edhe Shqiptare qe ne fakt,nuk mund te quhen te tille,kur punojne kunder interesave te vendit te tyre.Kush jane keta.Shume e thjeshte.Servilet dhe Sahanlepiresit.Te cilet i shkaktojne Shqiperise me shume deme se nje pushtues i huaj.Nje dite,nje i aferm i imi ne Vlore me tha.”Me mire te ishim pjese e Italise dhe mos te ishte bere fare lufta e Vlores e vitit 1920″Si e lexova une kete pohim??E lexova sikur me tha se.Pushtuesi i huaj do ishte shume here me ne te mire te Shqiptareve sesa pushtuesit e brendshem te saj.Pushtuesit e bandes qeveritaro-mafjoze qe kemi ne krye.Banda Mafjoze qe po shkaterron Shqiperine ne te gjitha aspektet.Kur nje njeri kryen nje krim ne bashkpunim me nje person tjeter,ligjvensi qe ne kohen e Romes se lashte ka thene se.Bashkpuntori i Kriminelit denohet po aq sa vete Krimineli qe ka shkrepur armen.Me 21 Janar u vrane 4 Shqiptare me urdher te Sali Berishes,por se moralisht dhe ligjerisht jane po aq fajtor sa Sali berisha edhe propaganduesit qe mbrojne keto krime me c’do mjet dhe me gjuhen e urrejtjes.Kujtoj ketu Komentuesve te nderuar te kesaj gazete tashme Legjendare,se ne gjyqin e Nurenbergut,perkrah gjeneralve te zinj Nazist,te akuzuar per Gjenocid,u denuan dhe burgosen me te njejten ashpersi edhe gazetaret e Propagandes Naziste te Radiove dhe Televizioneve.Qe me propganden e tyre Kriminale,kishin shplare trurin e nje pjes ete madhe te popullit Gjerman.Ligji buron direkt nga morali.Ligji nuk eshte dicka abstrakte.Ai rrjedh nga traditat morale te pjeses me te vyer te shoqerise.Eshte po aq kriminale,te kerkosh te justifikosh dhe manipulosh vrasjet politike te 21 Janarit,vjedhjen sistematike te zgjedhjeve,krimin dhe kurropsionin.Ne baze te ligjeve nderkombetare,bazuar ne traditen e gjyqit te Nurenbergut zhvilluar ndaj gjeneralve Naziste del se.Ne te njejten banke te akuzes po aq rende sa Sali Berisha duhet te gjykohet dhe denohet.Blendi Fevziu,Aleksander Frangaj dhe pronare te tjere gazetash elektronike apo te prodhimit ne leter.Nje vend qe ben kompromis me genjeshtren,krimin,vrasjen dhe talljen sistematike Kombetare eshte i destinuar te vdese,ose te shperbehet.Pershendetje Mero.Artikulli jot,me beri te ndjehem krenar qe jam nje lexues i rregullt i gazetes Tema.Vendosni sa me shpejt,nje version me pagese,qofte edhe 10cent Euro ne dite,dhe do jeni gazeta me e fuqishme edhe ekonomikisht ne tregun Nderkombetar,kudo qe ndodhen Shqiptare.

 44. Claus says:

  Nje nga shkrimet me me pasion te Mero Bazes kunder Sali Berishes.
  Vetem nje gje nuk mund ta kuptoj, mundohem, por nuk gjej pergjigje.

  Para pak ditesh mbarova se lexuari librin e Spartak Ngjeles. Ne ate liber “njoha” shume personazhe, prifterinjte katolike qe u dergjen burgjeve, pjesetaret e hierarkise se larte komuniste e deri tek hetuesit e Ministrise se Puneve te Brendshme.
  Por me shume njoha karakterin e rebel te Spartak Ngjeles. Karakter i pathyeshem qe tallej me ate regjim, mbyllur ne ato kater mure te burgut 313, mbi ato mure ku shembellimi i “Guernikes” i jepte atij force dhe durim per te perballuar hetuesine e Elham Gjikes.

  Para pak muajve lexova dhe librin e Mero Bazes ne te cilen gjithashtu “njoha” personazhe te politikes dhe te krimit ne Shqiperi, por mbi te gjitha njoha karakterin besnik te Mero Bazes qe nuk e tradhetoi Berishen edhe ne ditet e tij me te erreta.

  Pyetja, qe gjithsesi nuk ka marre akoma nje pergjigje nga eshte:

  Si shpjegohet qe keta dy personazhe opozitare, rebele dhe besnike deri ne fund nuk mund te njihnin me pare karakterin diktatorial te Sali Berishes, karakterin e tij kriminal, genjeshtar dhe hipokrit?
  Si mund te lejonin keta kete nenshtrim te Sali Berishes, kur njerin prej tyre nuk e kishte nenshtruar as regjimi i Hoxhes?

  Njeri e ndihmoi per tu ngritur nga hiri, tjetri po ashtu duke e marre ne mbrojtje ne komisionin hetimor parlamentar duke formuluar nje raport paralel me PS, ate kohe ne pushtet.
  Nese Mero Baze dhe Spartak Ngjela do ta linin te binte qe ne ate kohe, ky vend do te kishte shpetuar njehere e mire, por nuk qe e thene.

  Si ka mundesi qe keta personazhe nuk i kishin pare me kohe idete e tij paranojake, kur nuk ishte aspak e veshtire ti vije re qe ne ate kohe?

  Nje pergjigje do te ma hiqte perfundimisht ate “fjalekryq te pazgjidhur” qe me ndjek ketu e vite me pare.

  Sa per Bamir Topin eshte e tepert te flasesh. Ai ka folur gjithmone me heshtje se nuk ka ditur c`te thote.
  Si ata sherbetoret e heshtur te pallateve mbreterore.
  Perse ta dy te paret u kujtuan aq vone?

  1. Labi Vlore says:

   Po ta shpejgoj une me aq sa te mundem,na varesi te asaj sa kam kuptuar.Ne radhe te pare Mero Baze eshte nje gazetar parimor,qe gjenetikisht eshte gjithmone ne Opozite me pushtetin e radhes.Kjo eshte e para.Neser do e kesh ne Opozite me Edi Ramen.Ta them une.Jam mese i sigurte per kete.Ne radhe te dyte,mbas vitit 1997-te me hipjen e Nanos ne pushtet Shqiperia rrezikonte te ngelej pa opozite.Ky eshte rreziku me i madh per nje vend.Menjefjale Nano-ja te mbreteronte ne pushtet sa te deshironte dhe si te deshironte.Realisht ne ate kohe,pervec Sali Berishes nuk kishte faktor tjeter Opozitar.Per me teper imagjinoje vete,se si ishte partia Socialste nen drejtimin e Nano-s dhe ke kishte eksponentet e saj kryesor.Qeveriste me.Kasteriot Islamin,Arben Malajn,Elmaz Sherifin,Ilir Meten(qe me mbas e beri kryeminister.Imagjino pak Meten Kryeminister,sa mire eshte Shqiperia,dhe per me teper,pa opozite fare).Ajo parti Socialsite ne pushtet nga 1997-ta nen drejtimin e Nanos deri en vitin 2005-e imagjinoje vete se c’fare njerezish drejtonin Shqiperine.E treguan faktet me vone,deri ne ditet e sotme.Kasteriot Islami,Arben Malaj,Arben Imami etj.Por per me teper,me Fatos Nanon ne timon.Prandaj Mero Baze ishte ne anen e Saliut,ngaqe Nano-ja me shpurren e tij plackitese,ishte me e rrezikshme se Berisha ne opozite,qe ne ate kohe ishte totalisht e pafuqishme.Pastaj,te themi te drejten.Askush nuk besonte me,se Saliu do te ringjitej perseri ne pushtet mbas shkaterrimit total qe i beri Shqiperise ne vitin 1997-te.As Mero Baze.Por Mero-ja ka menduar,se te pakten,te mundohemi te bejme opozite,kush te mundet dhe si te mundet.Qofte edhe me Sali berishen ne krye te Opozites,me shpresen se Saliu kishte nderruar dhe nuk ishte me ai i pari.Prandaj rierdhi ne pushtet.Ngaqe Shqiptaret besuan se kishte ndryshuar.

   1. A.p.S (KATHERINA DIE GROSSE)prej Sauku says:

    labo ti mre çuno je i pa djallzu djali i mbare,…por pulitika osht pun kurvash me ndigjo mue.
    Clausi me sa kam lexu un ka aftesi dhe kapacitet per tu admiru.
    Ne vitin 1997 kur berisha dergonte trupa drejt Vlores dhe e futi Shqipnin ne luft civile ti qendroje prane dhe ti jepeje viagra,do te thot ose ishe Sudja ose ishe nonji simpatizant i fqinjve tan,ose ….ishe bibilush ka trut e kaptines..

   2. a.d. merja says:

    Megjithse ndokush lxues apo komentues do thote se si; nje ish-Diplomat me shkolle e kariere Diplomatike, ne pension qe jetoj qe nga 1997 ne Amerike, dhe me kontektet e para 1990 dhe pas 1990 neper disa vende te Perendimit kryesisht, shkruan keshtu; “Po Po me mire pa Opozite se sa me Opozite te infektuar nga provincializmi Berishjan dhe Metjan, nga banda hajdutesh e vrastaresh qe nen etiketen Demokraci kane ndertuar shtet Mafioz nga me kriminalet ne ballkan e europe e ndoshta edhe me gjere”. “Me nje Opozite te PD e LSI qe u dominua qe ne lindje te tyre dhe dominohet nga mentalitet provincialesh (malokesh) si dhe prej disa qytetaresh perversa si Nano+Ruli+Pollo+Imami++++ e te tjere qe tashme njihen si brenda e jashte Shqiperise, si hajdute universale, qe jane bashkepuntore te ketyre dy super hajduteve e super vrastareve (maloke Veriu njeri e maloke Jugu tjetri), nu ka nevoje Shqiperia dhe shqipetaret”. Ka shume te Huaj qe jane bere pishman qe kane bere tolerime ne keto vite te rregjimit te Berishes e Metes, epse nje pjese eshte korruptuar deri ne instanca te larta ne BE. dhe US. nepermjet do pseudo kompani Lobimi, qe jane 100% organizata Mafioze dhe shumica e njerve qe punojne per keto kompani lobimi kane perdorur ish-profesionin e tyre VIP per te nderhyre ne Qeverite e tyre perkatese per te mbeshtetur nje Neo-Diktature ne Shqiperi me duetin Brisha+Meta dhe sekserin Nano. Prandaj ne Qershor 2013 (une mendoj absolutisht qe me Berishen e Meten ne Pushtet e Qeveri ne Qershor Votat jane 100% te Vjedhura, prandaj duhet larguar apo edhe rrezuar kjo flame e keqe sa me pare, e ne zgjedhje te shkohet me Qeveri Teknike), ndarja me tre emrat e mesiperm e disa emra te tjere qe i shkojne pas atyre, duhet te behet me “Hire a me Pahire” do apo nuk do Perendimi, qe me shume sheh interesat e veta se sa demokracine e vertete ne Shqiperi.

  2. VERONIKA says:

   Claus,ta spiegon mè sipèr,po ta lexosh me vèmendje.Seriozisht mendon se me F.Nanon nè krye,me Edin aq tè papregatitur,me I e Metè qè po krijonte metastazat e para,qè na kanè mbèrthyer pèr fyti dhe nuk po na lèshojnè as sot mbas 10 vjetèsh,prespektiva do ishte aq e qartè pèr ktè vend???
   Jo dhe prapè jo,kushedi çfarè do ishte bèr ky vend.Sikur ai plaku matuf,tè kuptonte tè paktèn 4 vjet para,ta dorèzonte pushtetin,dhe sidomos Edi tè mos kantidonte pèr bashkinè,por tè ishte marrè seriozisht me organizimin e partisè,mos tè gjendej me ata renegatè qè ka nè krah,do kishim zgjidhur shumè gjèra.Nuk èshtè se M.Bazja ka simpatinè time,ose mè saktè e ka pasur,sepse me ktè sonte i tejkaloi prespektivat.Eshtè e vèrtetè ai e njeh mirè,i ka shèrbyer,dhe deri diku dhe pèr mua i mungonte diçka,ndoshta pikèrisht kjo goditje e pèrqèndruar,por duhet tè kemi parasysh dhe ku jetojmè,nivelin qè na rrethon dhe sidomos bishèn qè si para vdekjes qè èshtè do bèjè çdo gjè pèr tè mos ikur,pra do vrasè.Do na vrasè,dhe ironia do ketè tè drejtè,si e pati nè 21 janar,mos tè harrojmè qè bota heshti,sepse bota nuk toleron turma tè pa udhèhequra,dhe tè persekutuarit,a e pe si u trajtuan–ka mènyra tè tjera tha bota,,pra po na tregojnè–votimet.Dhe ky zotèria qè e njeh qè dhe i ka shèrbyer,por sinqerisht tè gjithè kemi besuar te ai,nuk i kam shèrbyer sepse nuk kam qenè kètu,por sikur tè isha para 10 vjetèsh,dhe unè do ta bèja…pra tani dhe deri nè atè qershor tè mallkuar-bekuar duhen pèrqèndruar forcat,duhen *riformatuar* njerèzit,dhe pse kam njè pikèpyetje ,ka diçka qè nuk mè bind,qè ktu vèrtet votimet do i tregojnè vendin,por ndoshta èshtè dhe fakti qè jemi zhgènjyer shumè…por nuk do nènvlerèsuar qè statusi nuk ju dha,pra bota u *lodh* nga regjimi i ktij satrapi..nuk e di,por sidoqoftè ndalimi dhe akuzimi i ktij ,i Edit,Bamirit,nuk bèn asgjè veçse çon ujè nè mullirin e atij tè çmenduri
   Unè mendoj se Sali Berisha dhe Ilir Meta janè vèrtet njerzit mè negativ,a jemi tè zotèt ktu ti zhdukim njèher e mirè????
   Kjo nuk èshtè njè pyetje qè duhet ti bèjmè vetes,èshtè njè detyrè,secili duhet tè bèjè njè mrekulli,pèr vete dhe ktè vend–thjesht me njè votè.

  3. assault says:

   @Claus, pershendetje!
   Po perpiqem te jap nje shpjegim sipas meje: Nje njeri fisnik genjehet nga nje mashtrues duke e njohur ate a priori, pra duke besuar ne ato qe thote, (sepse maska qe vendos ky i poshter i rri aq perfekt) sepse ai thote pikerisht ato gjera qe ky fisnik i mendon edhe vet. Pra fisniku mendon se perballe ka nje njeri te ngjashem me karakterin e tij.

   -A posteriori njeriu fisnik kupton te verteten, dhe zhgenjimi eshte shume i madh, dhe ne rastin konkret Meroja nga pozicioni qe ka i eshte dashur ta demaskoje kete te poshter dhe e ka bere me sukses, e njejta vlen edhe per Spartakun.

   P.S Njerezit fisnik do te gabojne deri ne fund te jetes me maskat, por zhgenjimi nuk do te jete i tille saqe i ngjan nje hakmarrjeje, thjesht do ti marri te poshterisht jo shume seriozisht, por me realizem. Kjo eshte jeta.
   Ciao

 45. Nadia Shabani says:

  Bravo e ke bere per uje te ftohte hajdutin dhe mafiozin e Shqiperise.

 46. Haku. says:

  Mero ,kujdes ruhu, eshte nje shkrim i rrezikshem. Mbas ketij shkrimi kujdesu per vehten dhe familjen, Kreu nga gjithe shkrimet tuaja ka marre goditjen me te rende, te lumte pena.

 47. Besmir says:

  Na le pa tekst o mero trimi!

 48. Erjon says:

  Shkrim, brilant, i vertete, qe te mbush me pasion dhe hov per te kerkuar drejtesine, jeten dhe lirite e munguara…. Je simbol i vertetesise dhe nje shqiptar i madh, Mero!

  1. Ben Chicago says:

   Mero problemet personale qe ke me Saliun une personalisht ti kuptoje.Ti kujtoje se mbeshtetja ne ditet me te keqija te vendit ,qe i bere Opozites dhe Saliut,me marrjen e pushtetit do te perkthehej ne nje K/M ne “hije’,qe ti kujtoje se do beheshe,duke emeruar e cemeruar,ministra,zv/ministra,e zyrtare te larte.Por pikerisht qejfembetjet tende personale perpiqesh qe ti pergjithesosh dhe te behesh ‘ i persekutuar” me zor.Jo te gjithe mund te kenaqen me pushtet,dhe pushteti krijon te pakenaqur.Nje nga keta je edhe ti,edhe Ngjela,edhe Topi,asgje me shume.”Martirizimi” jot,le me goje hapur vetem keta Konsomolasit e viteve ’60,qe gelojne ketu.te njejtet artikuj edhe me te rende benje per Shokun Rama rreth viteve 2000.A po jo???.Mero une e kuptoj “zemerimin” tend ndaj Berishes( ndoshta edhe une mund te kisha vepruar si ty),,,por mero,ty nuk te lidh asgje me bllokmenet e Rames,dhe me konsomolasit e PS.Per kete jam i bindur.

   1. fatmir says:

    Cfare koment koti, vec ke mbush me fjale, por pa lidhje e pa kuptim.

   2. plaku says:

    Ben Bathorja,
    Vazhdo dhe ha çorbe ne kazanin qeveritar te Sales dhe te befte mire.
    Ti je nje liliput i mjere qe, ben vetem gam gam gam dhe pa fakte perpara gjigandit te publiizistikes shqiptare.
    Vazhdo bej gam gam gam se ndryshe mbetesh pa buke ti dhe familja jote.
    Beji nje here pyetjen vehtes se, si ka mundesi qe mbi 99% e forumit mbeshtet penen e fuqishme te Meros.
    Je katandisur si, nje kone e keqe qe bem gam gam ne kembet e kolosit te publicistikes shqiptare Mero Baze.
    Ti je nje liliput dhe nje jashteqitje e mjere e kombit qe, ben vetem gam gam si babai yt ideologjik.
    Shife dhe degjoje babin qe, ben si nje kone e keqe :

    http://www.youtube.com/watch?v=-ZFyzOMym1s

   3. rubin says:

    or ben cikago,per mua merua eshte idealist si te gjithe shkrimtaret e medhenj shqiptar,dhe mendjet e ndritura shqiptare.une personalisht e kam urryer dhe vazhdoj te urrej komunizmin ne çdo forme te tije,por mundohem te jem jo tifoz.ndersa ti je i nje anshem dhe kjo gjendje te ben ti shikosh nga kendveshtrimi yt te tjeret.dhe shpesh te gabosh………

 49. analist says:

  Mero,kam nje pyetje: A te vjen ndot ne goje kur permend aq shpesh nje ndyresir si Berisha?
  Faleminderit per zahmetin qe mund te marresh e te me pergjigjesh.

 50. frasherlliu says:

  Shume larg i qete dhe mendje te ftohte lexoj shkrimet e tua zoti Mero dhe ju shkruani mire se ky eshte profesioni juaj profesion qe vitet e fundit eshte tipik i gazetarit te merzitur e qejf mbetur.Me vjen para syve nje ngjarje ne presidence( kur ti vije si gjithmone para kohe kur u therriste Berisha) dhe ai çast kur i hoqa çizmen Hamdi Jupes dhe ti ne krahun tim me the shkundi dhe xhaketen te mos i hyje pluhuri brenda dhe si marrosur hyre ne sekretari per te dhene lajmin per kete njgjarje dhe mbas disa minutash me thirri Berisha dhe me falenderoj ndersa ti e trajtove si veper heroike te ruajtjes se kryetarit te shtetit… etj.Ne vitet e para te mbas 1990-es ti e ke dashur shume Berishen sa ai nuk te ndante kudo ku shkonte sa qe dhe kur shkonte dhe ne hale thosh e te kerkonte me thjesh ti kishe detyren e xhandarit te lajmit te shkruar dhe gazetareve u fute friken ndersa Aida kryepolice e medias qe se bashku me erresiren e Gazidedes keni bere kerdine ne shpirterat e shume shqiptareve dhe sot çfare ka ndodhur midis teje dhe sundimtarit Berisha? A je ne gjendje psiqike e morale e te qete per te folur publikisht çfare ka ndodhur dhe çfare ndyresish politike jane gatuar dhe ty te perzune nga sofra.A eshte pabesi e Berishes apo mangesi intelektuale dhe moszotesi e jotja per te shfaqur para shqiptareve figuren e tij si prijesi historik i kohes se sotme nderkohe qe ai nenshkruante aktet me te zeza qe nuk i dine shqiptaret.Nuk duhet te rrish çdo dite duke pare delen te ngreje bishtin per tja pare….. si bente dhija e cila gjithmone bishtin lart e mban por duhet te gjesh menyren e vertete te te komunikuarit ne menyre qe te largosh pakenaqesine dhe friken atehere tere shqiptaret do te te rrethojne dhe do te te japin force e se bashku te arrijme te thyejme zinxhiret qe na ka lidhur sundimtari Berisha.Talenti i juaj gazetaresk eshte i pelqyshem por i detyruar te mbaje fshehur shume te pa thena dhe kjo e demton artin e komunikimit me shoqerine.Momenti eshte dhe koha rrjedh ne anen tuaj,patriotizmi ka nevoje sot per mendje ndriturit,burrat e qete flasin rralle dhe mendimet e tyre jane veprime historike per te ruajtur e mbrojtur shoqerine.

  1. LORA says:

   Pershendetje Frasherlliu.Mendoj se komenti juaj eshte nje pergjigje e mire per dilemen e Clausit.Nga klasi i shkrimeve te tij,gjykoj qe dilema i buron nga informacioni i munguar,edhe pse eshte mjaft i lexuar.Une personalisht nuk kam asnje dileme per keto 22 vjet te gazetarise se Mero Bazes,asnje,por e shoh si nje njeri qe po kthjellohet ne ekuilibret e themelta te profesionit te tij.Per kete i jam mirenjohese.

  2. plaku says:

   frasherlliu,
   Me fal, por fakti qe, administratoret e Temes lejuan shkrimin tend te mesiperm tregon :
   – Ato qe thua ti nuk jane te verteta.
   – Duket se, Meros nga shkrimi yt nuk i hyn asnje gjemb ne kembe.

   Ti me siper thua :

   “profesion qe vitet e fundit eshte tipik i gazetarit te merzitur e qejf mbetur.Me vjen para syve nje ngjarje ne presidence( kur ti vije si gjithmone para kohe kur u therriste Berisha) dhe ai çast kur i hoqa çizmen Hamdi Jupes dhe ti ne krahun tim me the shkundi dhe xhaketen te mos i hyje pluhuri brenda dhe si marrosur hyre ne sekretari per te dhene lajmin per kete njgjarje dhe mbas disa minutash me thirri Berisha dhe me falenderoj ndersa ti e trajtove si veper heroike te ruajtjes se kryetarit te shtetit… etj.”

   Edhe per pasazhin tend te mesiperm kisha dy gjara :
   – Je kaq konfuz dhe shkruan kaq dobet sa, qe une nuk kuptova gje nga kjo histori.
   – Ne shkrimin siper Meroja tregoi, ne menyre shume bindese se, ai nuk ishte per ate jete meskine qe, behej prane Sales. Asnjeri nuk eshe perfekt dhe lavdi zotit Mero bere nje zgjidhje morale dhe te denje. Ai me siper ne menyre shume te thjeshte dhe bindese shkruan :

   “Jetojmë jetën tonë. Nuk merremi gjithë ditën me ty. Kemi pjesën tjetër të jetës të mbushur me plot pasione dhe ndodhi.”

   Frashelliu, mos kujto se, mos qenja prane Sales eshte nje fatkeqesi, perkundrazi te jesh i bindur se, me vone shkrimet e Meros do studjohen si kulme te publicistikes shqiptare ndersa fjalimet pa buke te Sales do jene thesari i komedise shqiptare te ardheshme.
   Frashelliu, Shqiperia nuk vdes kurre, ajo do kete ne historine e saj me qindra kryeministra por ama publicistika shqiptare do te kete ndoshta dy ose tre Mero Baze.
   Je nje liliput qe, mundohesh te hedhesh balte mbi gjidandin Baze, dhe per fat te mire, ti je kaq i dobet moralisht dhe intelektualisht sa qe, balta jote nuk e arrin gjigandin tone. Them tone se, Mero Baze i takon gjithe shqiptareve dhe jo vetem familjes se tij.

  1. loku says:

   Ashtu them edhe une(do e kete kafshu Sala ne damarin e qafes)

 51. ilir says:

  mero, nese iken berisha ne 23 qershor do te ta veme shtatoren per se gjalli ne vend te azemit…lol
  te gjithe duhet te reagojne keshtu njehere e mire, te pakten te ndihen te lire njehere te vetme per veten e tyre, eshte e tmerrshme te na heqin zvarre keta komuniste zorrethare ne demokrateve te vertete ne gen dhe ne shpirt

 52. qerramudhi says:

  Shkrimi me i mire edhe me i forte qe ke shkruajtur ndonjeher per Saleh pleren Mero Te lumte ajo dore .

 53. Besi says:

  Plakaruq i shtremt dhe me i shemtut s e ben më nena,plehra e ndyr qe na esht ber makth nuk guxojm te hapim televizorin na u llahtarisen femijet,ik o plak shkerdhate rri ne krevat se do vij ajo dite kur ti dhe kurvat qe te rrethojn do pergjigjeni.Pergjigje negative sot per statusin dhe del e flet gjith diten,po kaq pervers i ndyr je ore plak kurve ndersa kalamjt tan rreken rrugeve te evropes pa dokumenta ne kerkim te ndonje pune vetem e vetem qe mos te rrijn e te shofin ty ktu dhe te mos krahasohen me tufen e bagetive qe punon per ty.O ndyresire qe i shtove asaj cv-se tende te ndyre edhe gjoja nacionalizmin tend qe vetem maloket dhe bathorexhinjte e besojn dhe e kuptojn.

 54. Uarda says:

  Me ben pershtypje fakti qe nuk ka asnje koment kunder shkrimit… Sa cudi, ne gazeten Tema nuk pranohen persona te tjere pervec te kuqve… Ta gezoni Temen, e paci me jete…

  1. Gjergji says:

   Te kuqin ta mbani me shendet ju demokratet se e keni vene tju udheheqe!

  2. Kardi says:

   O Karda po si ka mundesi ty te botohet cdo koment? hajde Mesila leri kto pseudonime po futju punes te ngrini bythen nga ato karrike… Degjo Griden(fshen) sa bukur e felliq veten te Shqip duke bere sikur i kane lene vibratorin brenda…

   1. Toni says:

    E bukur kjo, edhe mua me ngjall krupen kjo femer e bukur!

  3. anticensurë says:

   debile,
   ka dy shkrime kundër/kritikues për artikullin!
   “Claus” dhe “frashërlliu” të tjerat janë vetëm shprehje e urrejtjes për sali berishën!asgjë më tepër!të gjithë kanë lexuar vetëm vrerin e meros nuk kanë kuptuar atë për të cilën mero e ka shkruar!nuk kanë kuptuar se “Qetsohu” nuk është për saliun!!!

  4. @ uarda says:

   Ka, si nuk moj Uarda. Je ti, eshte Beni nga Cikago, eshte Rajmondi, edhe ndonje tjeter…Problemi eshte se ngjyra e kuqe qe ju keni pasur bashke me Bacen tuaj, eshte zbardhur kaq shume sa qe tani ju ka dale boja fare. Duke qene pa ngjyre mund te kamufloheni kollaj kur ndrroni partite (kurvat) me njeri tjetrin. Ti ankohesh se nuk ka shume si puna jote. Nuk ci ben, eshte race ne zhdukje…

  5. plaku says:

   Uarda budallaqja,
   Me siper ke koleget e tu si Ben Chikago dhe frasherliu ( qe te tre jeni kolege te kazanit te qeverise ) qe, jeni kollona e peste e Sales ne forum. Turp te kini more jashteqitje te kombit.
   Ne se, une do te isha administratori i Temes sigurisht qe, nuk do botoja shkrimet e jashteqitjeve si puna juaj.Ju e keni ngrene turpin me corben e Sales.

   1. BERISHA LARGOHU, KURSE VOTA PRO BERISHES ESHTE ANTI SHQIPTARE DHE KRIM. says:

    plaku, te pakten je opozitar dhe te pershendes per kete gjest. E kuptove me ne fund se Berisha eshte anti-shqiptar.

 55. Emigranti says:

  Eh ta lumsha asaj penes tende o Mero Taze. Ti po i nxjer kallain atij legeni prej bakri. Ka patriote Shqiperia. Nuk vdesin ata ne te gjitha kohrat. Shpellari do te japi llogari per te gjitha para popullit kur te rezohet nga kali. Prandaj po e shkateron Shqiperine se e di qe ne 2013 do dorezohet, por po mendon qe ta lere vendin ne pike te hallit. Ti thia se nuk do e vrasesh por une them qe per te gjitha krimet qe i ka bere dhe po i bene ketij populli dhe vendi ai do varur ne sheshin Skenderbe, mu ne mes te Tiranes.

 56. Teknokrati says:

  I have a Dream:
  Sali Berisha ne burg te sigurise se larte.
  41-Bis quhet ne Itali(Regime di carcere duro)izolim i plote ashtu si mafiozet.

  1. dymi says:

   Jo ne burg! Te denohet nga gjykata me pune te detyruar per gjithe jeten ne sherbim te komunitetit, me profesion te percaktuar e te pandryshuar, ROJE dhe pastrues ne WC-ne publike tek Pazari i Ri.Kush eshte dakort te pergjigjet me koment ketu.

   1. S.B & S.B says:

    Ne nje qeli me Zani Caushin….
    Personalisht nuk me shqeteson fati i S.B-se tone(kam besim tek premtimi i Bazes)pasi perfundimisht eshte nje trap i rrjedhur.
    Me shqetesojne ata persona qe jane gati per t’a rivotuar. Shpresoje qe te jene sa me pak.Por vetem fakti qe jane dhe e besojne,ashte si dikur shumica Enverin, me shqeteson dhe jo pak …

 57. VERONIKA says:

  BRAVO MERO BAZE !!
  Hakmarrja èshtè njè pjatè qè shijohet mè mirè e ftohtè.
  Uroj qè sonte ,kur ta zerè makthi tè gjejè dikè ,ta *ngushèllojè*,sepse duhet tè na japè kènaqèsinè e tè parit nè bangèn e tè akuzuarève.
  Postojani nè fb,100 herè,1000 herè artikullin vemjes,ti zeri frika dhe militantèt e verbèr…ti thèrrasin arsyes.
  Nuk do guxojè tè tè prek,MERO BAZE,nuk do guxojè.
  Respekt punès dhe kurajès tuaj!

 58. JON says:

  gezuar vitin e ri sal budalla. ,,viti i fundit pastaj ne gjykate te te shohe dite per dite..deri sa te biesh mire me disa kavajas e elbansalli ne burgun e rrogozhines…..shife pastaj fene myslymane ti

 59. BRAVO TE MADHE MERO BAZE, ke folur edhe per shqiperine.. KY eshte zeri i vertet, MERO BAZEN E DUAM edhe neser te jete ne opozit KUR TE VI EDI RAMA.. BOLL me me keto politika sharlatanesh. duam vetem shtet ligjor, e jo hajduta si ilir meta e diktatore si enver saliu

 60. E verteta says:

  Do terbohet Sala sidomos kur te lexoj ” ke afersisht 8 niper e mbesa ( me gjithe ata qe te kane prure me vete!” Kaq çun i mbaruar eshte ky Shkelzeni sa morri per grua ate qe provoi te paren ? Baba i Sanijes e morri ne ruajtje Zeni kur u arratis me 97 se ish shok me Salen e ky i pabesi Saliut i .iu vajzen! Ps Zeni e kish per here te pare se Sanoja i kish shtypur nje dyzine! Te dhjevsha ne familje o Sali rrumpalla!

 61. Bajram Curri says:

  BRAVO BRAVO BRAVO.
  KUJDES MERO SE AI ESHTE SHUME SHUME I LIG E ESHTE SHUME FRIKACAK.

 62. liri says:

  Gjigant i shkrimit shqiptar

 63. Albana says:

  Qe nga ketu ku jam i vjen era kerm, por nuk mjafton. Duhet te marr me vete edhe xenat e gitat me qelbesira e tyre, per te mos harruar slobodanken….

 64. genti says:

  grandeeeee.do me pelqente te shifja syte e sales kur ta lexoj ose tia tregojne..po besoj do ia cojne nje gazete ne qeli po e futen…po po e futen,..se kete hipotezen e fundit se besoj shume…po e uroj me gjithe shpirtttttttttt.i pagoft ne kete bote mekatet qe ka bere i ndyri.beri gabime te renda gjer ne 97 ,iu dha mundesia ne jete ti shlyente e te punonte per kete vend(ne jete te gjithve u jepet nje mundesi e dyte,…edhe ketij)..por i ligu nuk ndryshon .mos vdeksh o sali berisha .tu shtofte jeta dhe vuajtjet,sic ia ke shtuar dhe atij populli..turp femijeve te tu qe nuk arrijne te te sjellin ne vete.mir ti po rrjedh po jote bije si ka syte ne ball te te shohe se ku po katandisesh.them cupa se djali duhet te jete kar nga trute e ska cte te jap mend.do zoti sbehen si ty e si ata qe kane qene para teje ,ata qe do te pasojne….degjove edi rama.uroj ti besh gishtin kokes sa pa vajt atje,se po sia vure tani kur te jesh ne vend te sales ske per tia vene me kokes por bythes,sic po ben ky qe ia vuri popullit njeher,i erdhi qef e tha po e provoj nje here vete.sorry per vulgaritetin po te till jane

 65. Zamira says:

  Ju lumte Z; Mero . Me kurajo qytetare dhe argumenta i ke thene te gjitha. Pra vetem keshtu mund ta mundesh kundershtarin. Kam frike se ai do hakmerret. Per hir te zotit te femijve dhe te Shqiperise ruaju nga i pa udhi. Nuk krahasohet Berisha me Enver hoxhen . Jane shume larg. Enveri e mori nga 0 ,Saliu po e shpije shqiperine ne 0 . Saliu ka vertet probleme ,ka arsye te çmendet. Nusen e xenit e ka vajzen e kushuririt te pare me 2 femije djem tashme nga 24 dhe 25 vjeç. Nji mbese te semure ,ni mbese eshte e ……… ssss etj. Pra po te besh do ti pesosh. Urime Z; Mero. Je 1;

 66. ILIRET says:

  Ai zeri qe therret “te marim te keqen, shoku Sali”, zeri i Mesila Dodes. Ulur ne ate vend ku rrinte ulur Lenka Cuko, ajo e ka zevemdesuar denjesisht ate.
  Mallkimi me gjithe zemer qe po i ben ky popull, do te bjere nje dite te afert mbi te. Prandaj mos ki frike Mero dhe qendro gjithnje si trim perballe atij pushti frikacak…

 67. homeri says:

  —-Te tjera gjera do te shpifin , te tjera argumenta dhe fakte do te degjojme . TEMA dhe MERO BAZE perbejne sote rrezikun me te madh prapagandistik ne kuadrin e ri te zgjedhjeve ——Problemi eshte i frikshem, nje km. qe ka mbrapa nje shtet te tere dhe militant tribal perballe nje gazetari kurajoz —Zot ruaje MERON dhe familjen e tij

 68. MEMEDHETARI says:

  TE FALEMINDERIT,MERO BAZE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 69. Las Vegas says:

  Uau Mero e ke qare po ngrihuni o popull I thoni me ze te larte ti degjoj ai dhe gjith populli se u mori I cmenduri neper kembe.

 70. diamaond says:

  RESPEKTE RESPEKTE dhe vetem RESPEKTE

 71. Chicago says:

  Bravo….. hahaha doktorit do i bjere infrakt kur ta shohe kete. Le t’ja postojme tek faqja e vet ne FB :P.. te cmenden ato kalaveshot qe ka punesuar per te fshire komentet.

 72. Ton says:

  Mero keta plehra te rruajne ka..in!
  Moderator, botoje!

 73. Vladimir Freza says:

  O MERO!. Sali Berisha, per fatin tone te keq eshte varianti me i keq i nje komunisti qe akoma ka pushtet. Ne kohra dhe rethana te ndryshme historike ne bote edhe ne vendin tone ka pasur udheheqsa me pushtet.Pushtet mbi te tjeret kane, i mencuri,filozofi,strategu dhe mbi te gjithe patrioti qe ve keto virtyte ne sherbim te njerzimit ne pergjithesi dhe popullit te tij ne vecanti. Pushtet kan pasur dhe kane gjithashtu diktatoret,neodiktatoret bile edhe klounodiktatoret.Keto dy lloje pushtetesh kane nje diference te madhe. U mblodhen prijsat e krahinave shqiptare ne Lezhe dhe zgjodhen si kryeprijs Skenderbeun se jo vetem ishte strateg ushtarak e i mencur por ishte edhe patriot pra i dhimbsej Atdheu. Pushteti i tij per kohen ishte i pranueshem per te gjith. Po keshtu me mencuri dhe me patriotizem erdhi pushteti i kryeministrit te pare plakut te urte Ismail Qemali dhe me vone e pushteti i Fan Nolit.Keto tri raste tregojne se liderit i jepet pushtet per te bere shtet.Ndersa Ahmet Zogu erdhi dhe mori pushtet me ndihmen e bajonetave te serbit dhe beri shtet duke u shpallur vete mbret.Enveri pas luftes antifashiste filloj te mari pushtet duke vrare edhe shoket e vete. Po le te kthehemi tek Sala qe eshte varianti me i keq i komunistit i cili per pushtet vjedh, vret,djeg e te tjera te cilat i ben me skizofreni te c’frenuar deri ne budallepsje maksimale te shoqeruara me alucinacjone aq te forta sa do ta kene zili edhe aktoret e filmave me vampire.
  Konkluzjon i juaj Z. MERO per mos t,a vrare,per mos t’a permbysur por per t’a mundur dhe per t’a denuar kete moster,eshte jetike per te ardhmen e Demokracise.
  Ladi USA

 74. Shqiptari says:

  FALEMINDERIT O ATDHETAR! FALEMINDERIT O SHQIPTAR!

  SHQIPERIA DHE NE, TE QOFSHIM BORXH PER TE GJITHEN Ç’FARE PO BEN!

  ZOTI QOFTE ME TY, MERO BAZE!!!

 75. martin says:

  Mero te lumte.Trimat si ty jane shume te rralle.Per mua ti je ideologu ku duhet te frymezohet opozita.

 76. Saliu i SHeqeres says:

  NJe Bravooooooooooooooooooooooo e madhe per ju Mero Baze,,,shkrim brilant,,me kete shkrim i ke dhene goditjen perfundimtare dhe e ke cuar direkt te pavioni 5 atje ku duhet te ishte prej shume kohesh,,,,Bravooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo

 77. Fatosi says:

  Mero mire e ke shkruar per Salen po ke lene mbas dore edin me leprat e ujqerit e tij.
  Ne qofte se Saliu te Ben dicka ai te pakten I ka per Pune te veta e Jo per ato te te forteve qe is perplasnin Deren turinjve si edit kur ishte kryetar bashkie,
  Ne qofte se Fatos nano beri gabim kur ja la partine edit ne dore se kishte bere llogarine mire kur mendoi qe tan lepri kishte forcen e vajdinit rahmet paste per ti mbledhur edit.
  Per te qene realist duhet ta shikosh cdo ane me te njejtin sy e ta masesh me te njejtin kut.
  E pra ne qofte se eshte per te zgjedhur ndermjet edit dhe sales une do te zgjidhja Salen 100 here me mire se edin sadist qe rreh te shoqen dhe te emen e fryhet me Tom doshin e ate lacionin per te drejtuar shqiperine.
  Je shkrimtar I madh po behu dhe I vertete dhe do te jesh I papare
  Respekte

  1. refugjati says:

   Jam i nje mendje me ty Fatos. Nje gazetare i mire duhet tju bjere kokes gjithe politikaneve dhe jo vetem atyre te nje krahu, a thua se krahu tjeter(ps)apo lideri i tyre nuk kane gabime.Pastaj gjithe keto fakte kaq te rendesishme pse nuk i ke bere publike me pare z.Mero. Ke lene vend per dyshime se Edi Rama ka filluar fushaten elektorale me penen tende.

  2. Ersa says:

   Bravo Fatos. Ehe une Mero jam 110% per ato qe shkruan per Bersihen por duhet te shkruahs njesoj edhe per E.Ramen!

 78. Tani says:

  Bravo Mero! Kurajo, nuk je vetem.

 79. Rilind says:

  Po rri o Mero pash zotin edhe ti. Se na e cmende Kryeministrin me keto shkrime e po iu bere makth me shume se fantazma e Makbethit. Jo per ndonje gje, por inatin tend te nesermne ai ia nxjerr gjithe shqiptareve me cmendurine e radhes e ndonje zullum tjeter. se sa per ty? Me nder te hane ate qe ben se nuk ka cfare te beje. Gjihte bota e di tani qe ty te ka perballe gjithe jetes. Ai kercenon ndonje qjynafqar tjeter por jo ty.

 80. emigranti says:

  bravo MERO sa te kam urryer me beso nderroja kanalin
  tani mu mbush mendja qe ti je TRIM dhe kritikon cdo PALACO PRROI

 81. Shqipe says:

  LEGJENDAR!
  LEGJENDAR!
  LEGJENDAR!

 82. Taro NINA says:

  Mero trimi, Mero djali
  I mënçuri mbi të tjerë
  Vetëm Ti po i vjen hakut
  Një të marri, myteberë.

  Ti je fjala, e vërteta
  Ti je vetë opozita
  Ty s’të trëmbet syri fare
  Ti ke syrin me shtatë drita.

  Ti mor je, Avni Rustemi
  Jo me plumb por plumba fjalë
  Ti je sot ay që thonë
  Tu lumtë pena, o Djalë.

  Shkrepëtinë e ndez rrufetë
  Fjala shpatë e pena jote
  Si ata burrat e parë
  Që ka lind nëna lekljote.

  Si burrat e Tepelenës
  Tafil Buzi me të tjerë
  Përballë Selam Musai
  Luftuan sa tundën dhenë.

  Përsëritet historia
  Ca nga jashtë e ca nga brënda
  Prap do thonë nëpër këngë:
  Kanë lind drëra, ato nëna.

 83. Skela says:

  Meroooo! Supershkrim.Ti je vertet trim dhe superqytetar!
  Te siguroj qe saliu mund te perfundoje ne spitalin psiqiatrik sot.

 84. atomo says:

  me thene te drejten kisha nje parandjenje qe ky shperthim i Meros do vinte nje dite sepse nga cdo editorial qe lexoja cdo mbremje me dukej sikur dicka me TEPER kishte per te thene dhe ja ku erdhi dita qe Merua ja beri bam shpellarit. MERO BAZE KEEP WALKING…..

 85. Besmiri nga Luari says:

  Komplimente per shkrimin.

  Dua te kujtoje zoti Mero se pushteti i babait shpirteror te Sali Berishes (ai i Enver Hoxhes) ketij populli i ka bere me shume se çte ka bere ty, prinderve dhe te aferve te tu. Interesohu nje here se çu ka bere banoreve te fshatit Luar ne rrethin e Fierit, i ka vrare dhe varret i ka pluguar dhe mbi varret e tyre ka ndertuar stallat e kooperatives. Tmerr kush e degjon sbesoj se e beson. Uroje qe dhe pasardhesi i diktatorit Hoxha te arrij deri ketu.

  Te rujte zoti Mero.

 86. Matura 79 says:

  Shkrim monumental!
  Do te mbetet perjetesisht ne histori njesoj si ato te Fan Nolit dhe Faik Konices.

  Respekte!

  1. katunari selites says:

   Ule içik pazarin ti matura 79.ku e ke bo shkollen ti.Nje shkrimi krejtesisht per aresye personale ti i ben krahasime prej idioti.

   1. Matura 79 says:

    Sa per shkollen, kjo duket shume mire ne nivelin tend te te shkruarit mor debil. Dhe mos u merr me shkollen e te tjereve, por shkruaj komentet e tua mbi shkrimin dhe pike. Nuk jemi ketu per t’u marre me njeri-tjetrin, por te japim opinionet tona lidhur me shkrimin e botuar ketu me siper.

 87. KASOLLE says:

  Me keto qe i ke thene o Mero ska ilac qe i bene derman sales.

 88. i syrgjynosur says:

  komplimente mero je trim.ti i denoncon publikisht krimet saliut ,kam shpres se do tja arijme dites per ti ngrene hallven kasapit te shqiperis .

 89. MARKO says:

  Mbas ketij shkrimi ka per te kenduar kukuvajka mbi koken e Sali BERISHES.

 90. Rilindja says:

  Nuk kam te ndryshoj as dhe presjet nga ky artikull qe i ka vene vulen gazetarise kritike ne adrese te kriminelit Sali Berisha. Te lumte o “PERLE E GAZETARISE SHQIPETARE”. Me ty jane gjithe njerezit e ndershem intelektuale dhe punetore. Urimet me te mira per ju dhe familjen tuaj.

 91. ANTON says:

  Mero te lumte . Jan te pakte ata qe dijne ta luftojne SHPELLARIN si TY .Impresionante .Nese ka ZOT ateher ai e sheh se cpo i ben ktij vendi ky njeri . I lutem ZOTIT qe mos te lejoj nje gje te tille .Ne te kundert nuk besoj me ne TE . Duhet shporrur kjo lloj fare .Artikuj si ky na japin shpresen se mund te jetojm ne kte vend .Nuk duam qe femijet tane te na mallkojn qe nuk beme asgje per ta bere kete vend minimalisht te jetueshem per TA

 92. Joana says:

  Uaaa, me ke lene pa goje. Nese Berisha e lexon kete shkrim sot, naten ngrihet si L .Magbethi duke uluritur se perse nuk i lahen duart e gjakosura. Mero .meriton me teper se bravo.

 93. ona says:

  Ua bravo per kurajn Mero ,je i pakrahasushem per ne qe jetojme jashte atdheut na duket sikur JU ini shpresa jone,dija ,buka,ajri qe nuk kemi te ngopur,ai do perfundoj jo vetem ne burge dhe me vone ne cmendim per gjithe keto te keqija qe po i bene ketij populli.

 94. enofieraku says:

  Fat per ne , qe kemi nje person te tille , ne jeten tone , je nje gjeni i vertete, ty te ruan zoti, por dhe shume me shume ,nga sa mendon ai plaku i cmendur dhe djall, ke nje popull qe te do me zemer dhe qe te respekton, respekt per ty MERO BAZE.

 95. Agroni. says:

  E KE TMERRU DHE TERBU KAFSHEN .

 96. england says:

  Pushka top Mero Baze!ja cpove jelekun tej per tej,si te ishte leter cigareje,vdekja per plakushin eshte parajse,kjo qe po i ben ti eshte nje tmerr,qe nuk ka per ta pare dhe kur te shkoj ne ferr…

 97. PATRIOTI USA. says:

  Zoti Mero, nuk gjejme fjale zemre per tju falenderuar per kontribitin e madh qe jepni me editorjalet tuaja, ne sherbim te atdheut dhe popullit shqiptar per te mesuar te verteten qe ate vend dhe ate popull e qeveris nje vrases, hajdut dhe kriminel qe mbulon krimin, kriminelet me lloj lloj mashtrimesh e genjeshtrash ate popull. Ndjem keqardhje per demet morale dhe materjale qe ju ka shkaktuar sali zeza, pinjolli i tij me emrin shkelzen qe mos e gezofte ky mafjoz qe eshte ber miljoner me pasurin e popullit, si dhe gjith zagaret dhe kelyshet qe mban pas por qe te gjithe jane kriminalizuar me gjithcka antkombetare dhe armiqesore qe kan bere. Nuk eshte e larget dita qe dote japin llogari per gjithcka te ndyre qe kan ber si ndaj jush dhe gjithe shqiptareve. Kriminelet, tradhetaret dhe hajdutet kan nje fund. Te gjitha krimet dhe vjedhjet e bera i dime mire, jo vetem ju qe jini aty cdo dite, pore edhe ne qe jetojme larg atdheut.

 98. dumdum says:

  Mero, të lumtë!
  I ke premtuar Saliut fundin më të tmerrshëm. Një gjyq të drejtë dhe birucat e historisë, i dënuar për gjithë krimet që ka bërë.
  I dënuar nga drejtësia, jo nga hakmarrja e kundërshtarëve.

  Kur vdiq Millosheviçi në burg pa i mbaruar gjyqi, gjithë bota tha : “Na iku, maskarai”. Sepse shpëtoi pa u dënuar. Millosheviçi jonë nuk duhet të shpëtojë nga drejtësia.

  Me këtë rast na bën thirrje dhe gjithë Shqiptarëve, sidomos atyre që ëndërrojnë hakmarrje, që rruga e vetme për të dënuar përfundimisht Sali Berishën është një gjyq i drejtë.
  Një gjyq i qetë dhe i qytetëruar që ti faktojë fajet e tij dhe të familjes së tij, që të përfundojë në katakombat e historisë së këtij vendi.

  Sali Berisha duhet të dënohet si simbol i ndarjes në katërsh të këtij populli dhe si simbol i korrupsionit.

  Bravo të qoftë!

 99. sgjoni says:

  O Popull, Ja se kush duhet te jete President i Shqiperise, Mero Baze.
  Per ato qe po peson cdo shqiptar nga klika e Sali Berishes dhe lakejve te tij, i mencuri Mero Baze ka zbritur ne ringun e historise.
  Me mencuri dhe maturi po u tregon shqiptareve ne vazhdim forcen e pushtetit te katert.
  Shoqeria te detyrohet per ndihmen e madhe qe po i jep.
  Te falemnderit
  S. Gjoni

 100. Kely J. Andress says:

  Mero – Hero.

 101. edi says:

  Po kush te qi ty o legen I sales deri dje dhe I edvinit sot

 102. Roni says:

  Besoj e mban mend kur më ke ngelur në dorë më 1 të natës, natën që Edi Rama u bë për herë të parë kryetar bashkie në Tiranë dhe m’u desh të thërrisja tët bir të të jepte “ilaçin” që të mban Liria në sirtar për tu ngjallur.

  Na rrofsh o Mero.Nder te madh na paske bere.Paska qene duke vdekur muti, e ti e shpetove.

 103. o mero says:

  Po ca ben o mero, ca ben.
  Po e merove merhumin e merove.
  Po avash o derman avash.

 104. Patrioti says:

  Bravoooooo Mero .tregoji atij populli kush Jane trimat e vertete.

 105. jimmy says:

  Kush eshte berisha i vertet ne facebook ta bejmete gjith tag kete artikull

  1. Nadia Shabani says:

   Jimmy i heqin komentet ne faqen e Berishes, kam komentuar une vetem njehere edhe e fshine menjehere, mbajne vetem komentet e atyre qe i thurin lavde si servila, “bravo”, “je i madh”, “cfar do benim ne pa ty” etj te vjen per te vjelle ti lexosh se cfar shkruajne idiotat e tij ne facebook.

 106. star says:

  I perkryer si gjithmone.Me kete shkrim ja ke numeruar te gjitha qimet e kokes Salinucit te Vicidolit. Jo vetem qe ja ke numeruar por dhe ja ke ngritur ato qime perpjete.Ai edhe pa keto qe po i thua eshte i lahtarisur sa nuk din se ne cvrime te futet.Ne kete shkrim nder te tjera me pelqeu ai detaji i 8 nipave e mbesave te tua me gjithe te SJELLURIT. Faleminderit per kenaqsine qe po na sjell me keto shkrime.

 107. Lil Toronto says:

  Shkrim super.Ti ja di horrlleqet atij katili.Bravo Mero.

 108. Adoleshent says:

  Uroj qe ato qe ke shkruar te jen te verteta dhe te paanshme, gabimin e ke rikombensuar me kte qe po ben sot, e ke paguar me vuajtjet qe te ka sjell ne familje ai kriminel.

  Komentet do kapin rekord me kete shkrim kaq te thjeshte qe godet cdo lexues. Urime dhe njeher per shkrimet e palodhshme qe ben dhe i ndan me ne.
  Populli e fiton gjithmone betejen.

 109. Lil Toronto says:

  Vlora duhej te te jepte titullin “Qytetar Nderi” kete 100 vjetor.

 110. Mentari says:

  Sic duket zoti baze nuk po i duroka kritikat e Berishes?po Berisha pse ti duroj ato shpifjet et tuaja te perditshme?.Berisha ne keto 8 vjet te ka permendur ty vetem dy here kurse ti ne keto 8 vjet e ke permendur Berishen dhe familjen e tij me shume se 3000 here.Leberit e ferrave krenohen shum por une te them vetem nje gje qe Berisha eshte shum zemergjere qe lejon Leberit te jetojn ne Tirane ,ne gegni se po te isha une ju do te fluturonit nga dritaret dhe jo nga dyert.fatkeqesi shum e madhe qe disa gazetar pa emer normale i kundervihen kryeministrit me demokratik te Kombit shqiptar dhe nuk i hyn asnje gjemb ne kembe.Ju lutem vendose kete mendimin tim qe Mero baze te mesoj edhe mendimet e te tjereve qe jo vetem jane kunder mendimeve te tija por ndoshta mund te mesoj pak.Shpresoj qe Baze te jet ne Amerike dhe te ofendoj presidentin Amerikan ashtu sic ben me Berishen dhe do te shohim se ku ka per te perfunduar,ne mos i vdekur ne burg me siguri.

  1. jimmy says:

   O menkaro ti duhet te jesh ndonje toc kuklle qe akoma vazhdon Dj pjatalares ne usa ,po ske faje se as anglisht sduhet te dish ti se aty ne kichen i lan pjatat me tuos ammicos ,se o e kane share xhor bushin per luftrat qe ka bere dhe per 9/11 Conspiracy sa nuk ka kufi.Po sic thash me pare ti ske ku te shohesh amerike.
   Dhe sa per lebrit tju rrush tocin ti ,shpellar dragobije.
   Matherfucker qe skeni pare bote po ju ka pare se sa injorant jeni.

  2. emilio says:

   ik o gomar. Mero ke faj qe le njerez pa intelektn perkates te komentojne ketu. Persa i perket shkrimit, je gjigand Mero!!!!

  3. Labi Vlore says:

   Menkari.Qetesohu!!Leberit nga dritarja??Qetesohu!!Merre pak me shtruar.

  4. Niko Maloku says:

   Mentar. Ti ke vendosur te vdesesh i marre. Ose, me sakte i lig. Ashtu qofte.

  5. vlora 1 says:

   O Mentar kaq shume ta paskan fut leberit mor fytyrbyth

  6. Alergji nga baxhellat e mafies pushtetare says:

   Ment-k… , Laberia nuk ben dy here te njejtin gabim , herene pare e falen kryeagjentin e serbise , por nese sala bashke me ty do e krruni prap me laberine , do e shikoni se ku do perfundoni , o mjeran baxhella kuplarashe!
   Sala nen rrogoz , nuk i permend njerezit hapur se s’ka asnje argument te perballet me llogjiken dhe mendjen e Mero Bazez, por ai si njeri i pacipe , arrine ti eleminoj ne format me te pabesa te gjithe kundershtaret , dhe koha e ka tregu se sa krime ka bo ai dhe ju qe do jeni te paret qe do jeni pushken ne faqe , sepse edhe ne 97 e dhate proven edhe ne Vlore, Cerrik dhe kudo!:)
   Vetem idiotet, alabaket dhe hajdutet brohorasin per sali serbin, se kush ka dy fije llogjike e injoron totalisht !
   Ment-k… shko e bashkoju admiruesve provincial te profili e fcb , se aty jane mbledh llumi i kategorise tate !

  7. mentali says:

   Ti te ha mutin o Mental, e ha me luge te madhe si cokolate.

 111. Agron Meko Elmazi says:

  Kam kenaqësi kur lexojë komentet tuaja,ashtu sikur kam edhe vëretjet e mija për shkrimin e lexuar.Por gjithmonë mendojë, se perse ju nuk indetifikoheni me emrat tuajë,përse ju duhet të vazhdoni të shkruani në ilegalit,kur ju jeni duke komentuar një njerri që kritikon si pozitën dhe opoztën.Duke qëne në ilegalitet,ju nuk jeni faktor demokratik ne shkrimin e lartpërmëndur.Pa marë parasyesh se kush udhëheq e kush do të udhëheqi vendin tonë,ne duhet të mësohemi që të jemi realist me të shkuaren,të tashmen e të ardhmen.
  Mos u mundoni të më keqkuptoni me ketë komentin tim të sinqert,mundohuni të më kuptoni për atë që shkrujë më lart,pra thënë më thjeshtë,jo pseudonim komentimi,(qorri,dyli,urra,tavani,kanoçja,rrapi etj.) Tek e fundit çdo njerri ka nje identitet.Nuk është frikë e turp të thuash mendimin tënd,të marësh pjesë në bashkëbisedim,të sygjerosh,abandamosh,të mohosh apo ta konkretizosh etj.,ose përndryshe ju jeni hipokrit.
  Po te më kuptoni më drejtë,e thënë më ndryshe,çdo njerri duhet të jetë armik i plagiatures,dhe kush do të kishte dëshirë,që idetë e tijë ti rrëmbente dikush tjetër?
  Shpresojë që në të ardhmen,”pa dorashka” të shkruajmë e komentojmë si artikullshkruesi.Se në të kundërt,do të bëhemi të gjithë si Tarasi e Mali,apo e apo..
  Ju pershendes
  Agron Elmazi

  1. tofiku says:

   Shkruaj edhe nja dy here te tjera me emer dhe mbiemer dhe do te vesh edhe ti per gjah. Edhe po nuk pate cifte do ta vene ne krah.

   1. Rajmonda says:

    E ka shkruajtur emrin e plote ai sepse nuk ka folur fare per artikullin ne fjale.

 112. albanian eagle says:

  Mendoj se per gazetaret me kurajo qe s`kane frike te kritikojne,te argumentojne me fakte duhet ndare nje cmim special.Per mua ku cmim e ka emrin: “MERO BAZE”.Le te jete cmimi “MERO BAZE” cmimi NOBEL shqiptar per cdo gazetar trim dhe qe e do vendin e vet.Uroj qe ata qe e meritojne kete cmim te shtohen dita dites.Urime MERO trimi!

 113. aleksandri i madh says:

  Te lumte pushka me fal pena o Omer Baze nga Tepelena.
  Bashke kemi pire kafe diku jashte Shqiperise para shume vjetesh.
  Edhe atehere ishe ne opozite.Duket qe opozita te ka bere mire o Omer. Ti nuk je per ne pozite sepse pastaj e humbet bukurine dhe rimen shkrimi yt.
  Edhe une jam opozitar i perjetshem.
  I lexoj cdo dite editorialet e tua por ky i sotmi eshte me i miri i koheve te fundit.
  Shpresoj dhe jam i bindur se nuk i ke harxhuar te gjithe “fisheket” per Vucidol Vucidolovicin.
  Respekt per ty dhe per gazeten Tema si i vetmi ze opozitar qe i hap syte shume shqiptareve me sy te mbyllur disa nga varferia, disa nga mosdija e disa nga largesia.

 114. Arbereshi says:

  Kam mbetur pa fjale pas leximit te ketij kryeartikulli.Faktet e mbeshgtetura ne te vertetat,mendimet dhe idete qe shpreh,autokritika per gabimin ne mbeshtetjen e nje opozite te kalbur me nje kriminel si ai ne krye,profesia dhe rruga e drejte mbi gjygjin e ketij mashtruesi e grabitesi kriminal,pra gjygjin me vetveten,perballja me denimi n dhe urrejtjen popullore e te tjera mendime te drejta e brilante te zotit Mero Baze nuk kane nevoje per shbtojca por vec se per vleresimet me te larta.Do te deshiroja q

 115. dallaveri says:

  Ej vllai si gjithmon me i modhi ,por du te them dicka .Pasi lexova shkrimin u ndjeva bosh,me keq akoma kur i hodha i sy komenteve te cilat jane rekord,u ndjeva keq se si pjestar i kesaj shoqerie me duket vetja si idhjere qe vetem rri lexoj kto shkrime ,entuzjazmohem per momentin,por sa vjen e nesermja kthehem ne ate boten time te dhjere dhe pres a do shkruaj gje Meroja. Me vjen turp per veten dhe per te gjithe kte shoqeri(pa gjyre pa shije pa ere)e cila si un te admiron per kurajon qe ke. por qe kthehemi te nesermen tek ajo bota jone e vogel.RESPEKTE VLLAI.

 116. une says:

  Mero nese Sala e lexon kete artikull, ta garantoj qe shendeti do I rrenohet brenda javes. Uroj vetem ta lexoje. Sa per shkrimin, te lumte dora, je I vetmi BURRE ne Shqiperi per sot. I vetmi qe ka “balls” si I thone kendej.kur te lexoj ty shpresoj qe drejtesia nje dite do behet!

 117. banija01 says:

  Per editorialin nuk kam cfare te them i ndezi zemrat e shqiptareve . Nga te gjithe komentuesit Saliu kish vetem tre ushtare ,ben chicagon ,uarden dhe fatosin qe ka hal ne sy Edin.Mero nder te beri qe te luftoi dhe te mbylli gazeten se nuk do kishe kaq lexues sa ke tani ,me gazeten do kishe nje tirazh shune me te vogel se sa tani. I vetmi koment qe me beri te mendohem ishte i frasherlliut . Do doja saliu ta permendi edhe nje here Meron dhe te shpertheje per here te dyte ,po te kete parasysh edhe keshillen e frasherlliut ajo do jete finalja.

 118. Arbereshi says:

  Nuk di se c’me ndodhi por ndersa po perfundoja shkrimin tim me vleresimet me te larta per kete kryeartikull te zotit Mero Baze shkrimi m’u nderpre dhe pa patur klikuar per postim doli shenimi:”na duket shkrim i perseritur”,gje qe me habiti fort.Duket administratori i zellshem i Berishes ne internet,sic po ben aktualisht me kritikat e shumta qe i adresohen Berishes ne facebook,qe shuhen menjehere nga faqja e tij,ashtu me duket po ndodh tani ne rastin tim.
  Mua vetem me mbeti merak qe nuk arrita ta perfundoj shkrimin me propozimet qe ky kryeartikull te perkthehet ne gjuhe te huaja e t’u dergohet disa organeve qendrore te shtypit perendimor dhe organizmave nderkombetare qe merren me qeverine Berisha dhe se dyti te hidhet integral edhe ne facebook e t’u dergohet edhe organeve te shtypit ne Kosove,ne menyre qe bashkepatriotet dhe idhujt e tij te gabuar ne Kosove te mesojne te vertetat qe shqiptaret si Mero Baze qe kane punuar e jetuar prane tij dhe i dijne e po ja perplasin ne fytyre sic ben keto kohera te veshtira zoti Mero.Kosovaret eshte mire t’i mesojne keto te verteta e t’i analizojne thelle perpara se te levdojne e ngrejne ne qiell nje udheheqes poliagjent e tradhetar antgishqiptar si ai(kosovaret i kane harruar duket tradhetite e medha te Berishes ndaj ceshjes se Kosoves dhe luftes heroike te UCK-se,shitjen e naftes makines ushtarake te Milosheviqit qe kryen terror e krime cnjerezore ne Kosove ne thyrje te bllokades se OKB-se ndaj Serbise) e te mos vazhdojne me te nderhyrjne ne punet e shqiptareve qe jetojne prej brezash ne Shqiperi nden regjime diktatoriale e autokratike si Enveri dikur e sot Berisha.Ata te mos marrin kot e te ngrejne ne qiell Berishen sic ekzaltoheshin e perloteshin per Baca Enverin para ardhjes se demokracise ne Shqiperi.Bashkatdhetaret tane ne Kosove e ne Maqedoni bejne mire te shohin me teper hallet e tyre te medha e te shumta,te luftojne edhe ata Berishat e tyre dhe mafiozet e tjere qe u shkojne pas,sepse do ta cojne ceshtjen e popullit te Kosoves mbrapsht ne humbje te lirise e pavaresise se vertete te fituar me aq mund e gjak.Berishen t’ia lejne shqiptareve te Shqiperise se ata e njohin dhe e vuajne mbi kurriz,ndersa ne si vellezer i keshillojme t’i qendrojne larg ketij qoftlargu se mund t’u perseritet ne kokat e tyre! Pasoshat(pasaportat) e nenshtesia shqiptare e premtuar nga Berisha jane helme te sheqerosura qe do t’ua nxijne jeten.Atyre tash per tash u mjafton pasaporta e Kosoves e cila shpejt,me luften e vete Kosoves dhe ndihmen e Shqiperise,do te njihet boterisht e do te respektohet nga e gjithe bota se shpejti.
  Edhe nje here respekt e nderim pendes se zotit Mero Baze,qe eshte kthyer ne nje bisturi te mprehte per plaget e qelbesuara te Berishes dhe pasuesve te tij antipopullore.

 119. turi says:

  Uuuuuuu ca i ke bere degjeneruar komplet,sa e degjova sote cmenduRin e ti po prisja me ankthe editorialin tend,te them te drejten nuk e prisja kaq madheshtor,me ke kenaqur me frankat me fevzot me mesldat dhe bogdanat. Mero bravo nuk kam me ca them me le me goje hapur,e kam lexuar 3here dhe nuk pata kohe te lexoi tere komentet. Nuk kam ca komentoi me. Ti befte zoti te mira…

 120. SKENDER BEU I VJETER says:

  TE LUMTE PENA O I NDERUAR MERO BAZE.MEGJITHSE JO NE CDO GJE PAJTOHEM ME MENDIMET E TUA NODSHTA TE KEND VESHTRIMIT TE NDRYSHEM QE KEMI NDONJE HERE PER NDONJE IDE POLITIKE,ME KETE SHKRIM TE FALEM DHE TE UROJ TE BESH TE TJERA PUNE SI KY SHKRIM.BOMBE DHE FLAMUR ESHTE CDO FJALA JOTE NDAJ KETIJ PARNOJAKU TE MAFIOKRACISE.ME KETE SHKRIM JE RRADHITUR NE PJEDESTALIN E GAZETARISE SHQIPTARE KRAHAS FAN NOLIT DHE FAIK KONICES SI DHE GJITHE GAZETARVE TE TJERE TE KOMBIT QE I SHERBYEN NE NGRITJEN E SHPIRTIT TE TIJ ME FJALEN E ARTE TE TYRE.FALEMINDERIT PER KANAQSINE QE NA KRIJOVE.

 121. Cicerrima per Arizonen says:

  Eshte nje shkrim i jashtezakonshem. Nuk kam fjale per ta pershkruar…Mero nuk di sa te ndihmon por jane me mijra njerzit te cilet i ben krenar me keto qe shkruan e i mbush me shprese. Yt bir duhet te jete krenar per ty. Nuk ka vlere me te medha sesa te luftosh per te ardhmen e femijeve e qe atyre mos t’u vije turp se ke kane prinder. Kurajoja jote eshte frymezuese… Shqiperia te ka shume borxh. Te falenderojme qe ne keto kohe te errta na tregon qe vlerat njerezore nuk kane vdekur. Zoti te ruajte per familjen tende per te gjithe ne qe besojme tek ty!

 122. Blerina says:

  Nje super shkrim! Mero ke nje kurajo e guxim te jashtezakonshem! te gjithe ne duhet te te mbeshtesim nga te gjitha drejtimet, financiarisht temen, ne facebook duke publikuar artikujt e tij. Mero ka popullin dhe kjo eshte mbrojta me e mire!

 123. gjergji usa says:

  Nuk kam pse te hyj te komentoj ne kete editorial sepse nuk ka ndonje djale nene ne Shqiperi sot qe ti dale balle per balle si zoti BAZE
  nje njeriu kaq te pabese dhe kaq te djallezuar sa SRB.

  Kurre nuk kam komentuar direkt per mire apo per keq figuren e EHH dhe duke pare qe ka mbi njecerek shekulli qe miljona shqiptare dhe mijra dipllomate,ambasadore,analiste,shkrimtare,gazetare,blendfejzikare,seksologe ne gjithe globin qe po merren me kete problem dhe nuk po i gjejne fundin.

  U perpoq Ramizi shkrete me Nexhin ta perjetsonin Veron qe te ruanin bythen e tyre duke ngritur monumente,dita enveri,java enveri ,duke vene emra rrugesh,shkollash,fabrikash por nuk ja dolen dot.Erdhi shkurti 1991 dhe ca whore si zhele topalli me sal brishen po thone tani se “hudhme enverin” ku ne fakt hodhen nje mase bronxi te rende aq sa mund te peshoje vetem floriri qe ka zhvatur Ilir Meta qe mbahet nga me fukarenjte e qeverise dhe nuk behet fjale per MOBSTERIN e Tropojes qe ka flori aq sa buste dhe monumente ka ngritur qe nga Jorgo Bushi i Teksasit deri te Azem Shpeni qe i kishin veshur te bronxi nje pardesy si ajo qe mori me firme ne bodrumet e MPB.

  Nqs ka njeri qe i ka ngritur nje monument madheshtor EHH ky eshte vecse
  VICIDOL BOY.
  Sepse eshte nga te rrallet shqiptare qe kishte akses te plote deri ne futjen te oxhaku i Zeusit te Shqiptareve.SRB ka aritur sa ti haje buken dhe pije kafen ne shtepi te tij dhe qofte me kanun apo njerzillek nuk i takon te sillet si vampir deri ne perdhunimin e varrit te tij.Ndoshta pak Shqiptare e dine qe me kujdesin direkt te
  Partise eshte derguar jashte shtetit per operacjon plastik Arqita e Sllobodankes se i “mungonte nje vrime”

  Shqiptaret dhe shqipfolesit kane harruar se ishte EHH qe jo vetem ngriti universitetin nga hici por mori nje zgjebaruk si SRB ne gjendje gjysem te eger dhe e beri doktorr duke e mbajtur si “bir besnik’ ne Tirane kur me qindra mijra mjeke dhe kuadro te tjere ju ra bretku ne malet e Tropojes,Kuksit,Pukes,Dibres dhe gjithe Shqiperine.

  Akoma jane te fresketa klithmat e tij ne qytetin Studenti ne dhjetor 1990 ne favor te Ramiz Alise.Ndyresia e tij me e madhe ishte kur nga nje bythelepres i diktatorit u be boleferkues i ambasdorit ku u vu ne sherbim per nxitjen e percarjes kombetare ne demokrate dhe socialiste,veriore dhe jugore etj etj qe vazhdon dhe sot e kesaj dite.

  Nje gafe e madhe e dipllomacise amerikane ishte se shteti amerikan nuk duhej te merrej me me figuren EHH mbasi atij ju rrezua busti dhe ju perdhunua varri.Sido qe te ishte puna denigrimi i nje udheheqsi apo diktatori qe drejtoi nje vend per gjysem shekulli dhe aq me teper ai ishte i vdekur krijoi nje efekt bumerang.
  Ishte antishqiptare strategjia qe ndoqi amb rajerson i cili perkrahu
  nje pjese te madhe te shqiptareve qe vinin nga jashte dhe ishin implikuar ne kohen e fashizmit apo me vone me veprime terroriste dhe subversive qe dihet se kush jane.
  Me marrjen e pushtetit nga SRB ne 1992 duhej qe te shpallej nje pajtim
  i gjere mbare-kombetar i te gjitha niveleve dhe jo te nxitej nje fushate e eger midis kundershtareve qe vazndon dhe sot.Sidoqofte dashje pa dashje kjo politike jo e drejte si psh ambasdoreve rajeson apo arvizu con uje ne mullirin e Enverit se duket sikur hoqem diktatorin dhe vume ambasdorin..

  Nje monument tjeter po i ngre SRB Enverit eshte kjo gjendje perverse ku eshte katandisur Shqiperia si nga ana morale,ekonomike,politike ,ushtarake,dipllomatike ,fetare etj.
  Jemi kthyer ne nje shtet monster ku jo vetem nuk ka bythe te ngreje hidrocentrale ose vepra te tjera prodhuese por nuk eshte ne gjendje ti shrytezoje.Dhe me e poshtra fare eshte se nuk mundet as ti shese..
  Historia mafjoze e shitjes se albetrolit dhe tentativat per shitjene e hidrocentraleve jane akti i fundit i kapitullimit te ekonomise shqiptare.Carja e tavanit 60% e borxhit publik po ben qe njerzit te hapin syte nga koha Enverit..

  Nqs se Zogun pak dhe Enverin me shume mund ti quajme drejtues shteti qe paten historite e tyre per mire apo per keq ky i fundit nuk kulifikohet per nje gje te tille sepse eshte nje monster dhe kjo e tremb.Nqs dy te paret tashme i kane mbyllur historite e tyre ndersa kryeqelbesira jone e ka “faturen” gati dhe kjo e tmerron.
  Kam besim se do kete fund te tmerrshem dhe te ngadalte.
  Jo vetem qe po i ngre monumentin Enverit me poshtersite e tij por po diskretiton pa mase dipllomacine amerikane ne extrem sepse keto po perpiqen ta ndihmojne me te gjitha menyrat per te ruajtur statukuone
  kurse ky po hiqet si garip.

  Amerikanet per te mundur Hitlerin u bashkuan me diktatorin Stalin ne L2B..Me vone u bashkuan me serbet kunder Stalinit dhe Enverit..
  Pastaj kohet ndryshuan dhe u bashkuan me Shqiptaret kunder Serbeve..
  Besoj se ka ardhur koha qe amerikanet ta heqin me ceremoni SRB se ja ka sjelle ne maje te hundes dhe shqiperise dhe amerikes..

  ACT NOW MR. PRESIDENT OBAMA !!!
  U TREGOVE BURRE ME ROD BLLAGOJEVICIN TREGOHU DHE ME SAL BERISHOVICIN..
  NE TE KUNDERTEN DO TE KONTRIBONI DHE JU PER RINGRITJEN E MONUMENTIT
  TE DJALIT TE GJYLOS NDOSHTA SA AI I
  RIO DE JANEIRO CHRIST THE REDEEMER STATUE…

 124. elba says:

  WOW!!!! Pa fjale!

 125. Elba says:

  WOW!!!!! BRAVO MREO BAZE!

 126. zqk says:

  Artikull i dobet Mero. Kalove ne sharje personale. Driteroi ka thene se n.q.s. me ke pare ndonjehere te dhjere,mos ma kujto… Pra ke hyre ne detaje jetesore qe ja ulin vlerat artikullit … dhe mos mi censuro mesazhet o burre.

 127. 4rmel5 says:

  Mero trimi djale permeti
  Lere mutin mos e nga
  Sic e thote mbare mileti
  Po e ngave ere ka

  Nuk na prish pune i marri
  Dordoleci permbi steke
  Sic ka thene kahere i pari
  Vjen si pordha neper breke

  Ç’eshte kjo lesheverdha bionde
  Mize qe bythen ja lepin
  Eshte Mesila vagabonde
  Qe Enkeli dot se …

  Po ky tjetri qe zgerdhihet
  Mos eshte luli i bashkise
  Sa i ngjake enver hoxhes
  O te … robt e shpise

  Mero trimi djale permeti
  Nje te re nuk ke marr vesh
  Jozefina burre malesie
  Rrun surratin se ka lesh

  Ndaj te them o mero djali
  Mos u merr me ate shpellar
  se dhe kaq i qofshim fale
  Nga ka zbrit a e ke pare?

  Po vjen dita po vrapon
  Hakun populli do ta marr
  O Mesil e shkreta vajze
  Do te duket palma kar

  S’dua Jozin se eshte burre
  Po nje femer buze trashe
  Dua lulin e bashkise
  Qe tja caj bythen avash

  Po vjen dita shpejt po vjen
  Ku do hyni o te ngrate
  “Veglat”populli po mbreh
  Do tu … motrat dhe grate

 128. +10 says:

  Mero Baze, hyre ne histori me kete editorial…Mos ju ndaj friksit shpellar se e ka pak dhe ka hak me teper se kaq…

 129. linda says:

  Madheishtor, i pakrahasueshem, i pavdekshem Mero Baze.

 130. Skela says:

  Te lumte Pena.
  Te lumte per guximin.
  Tani plehra Le te shof e enderroje fundin e tij.

 131. beli says:

  Bravo Z.Mero.Mekete analize te imet dhe rweale Berishen e ke cveshur nudo por duhet krasitur nga poshte.

 132. Petro says:

  10 Mero.Sentence historike.Vetem keshtu Shqiperia behet.

 133. malo fusha says:

  TElumte puushka o Mero Baze se keta rreshta jane PLUMBA per sali sllobodanin bravo bravo bravo.

 134. AB says:

  Ti i thua gjerat cope dhe akuzon ashper Mero!
  Po ku do te dije i paturpi?!
  Ai e ka ngrene turpin me buke!
  Behet fjale per nje Kriminel Ordiner!
  Atij i ben pershtypje vetem kur i vishet Kemisha e Forces!
  A mund te organizohen shqiptaret qe ti veshin Kriminelit Psikopat Kemishen e Forces?!
  Kjo eshte çeshtja.

 135. Sokol says:

  Simply, thank you mr. Mero Base.
  Faleminderit z. Mero Base.

 136. TROJA says:

  Faleminderit Z.Mero.Eshte fjala e qindra mijerave,apo milioneve njerez qe jane me Ju.Mendojme dhe besojme se nje dite do lahen esapet me kete kanibal.Jane mijera familje qe po vuajne nga poshtersite e kesaj mostre.Koha do sjelle drejtesine mbi te gjithe.Populli nuk haron e sidomos kur poshtersite i ka provuar mbi kurizin e tij,te femijeve te tij e te aferme te tij.

 137. Niko says:

  Nuk gjej fjale per te te falenderuar. RROFSH!

 138. tiku says:

  I MADH BAZE , FJALA JUAJ E PERVELON KETE NJERI SE E DI QE ESHTE E BESUESHME

 139. ta futa miell surratit says:

  kush do ja japi ilacin sot???

 140. lalzi says:

  Pa fryme dhe pa pa fjale.
  Ky eshte Verdikti !

 141. mirel says:

  Mero, drejtesia menon por nuk harron !
  Populli eshte i mencur !
  Mirel

 142. Kreshniku i Partise says:

  Te lumte pena Mero Baze.Te gjitha keto qe thua jane te verteta.Por nje gje a duhet te jete e vertete? A do te nxirret ndonjehere pergjegjesia per bemat ndaj ketij populli te mjere? Nese nuk hiqet kultura e pandeshkueshmerise ky vend nuk behet ne jete te jeteve.

 143. racionali says:

  Faleminderit nga thellesia e zemres BRAVO BRAVO BRAVO. Komplimente pa fund.Kur lexoj editorialet e tuaja me duket sikur me ke “vjedhur” mendimet e mija dhe te shumices se Shqiptarve.Sa per ate qe mendon kafsha per gjah nuk ja mban se e din perfundimin e lojes,sot ka frike dhe mendon se si te dale gjalle nga kjo marrezi-kriminale,qe eshte e pashembullt me vendet ku kerkojme te integrohemi.Sot ai mendon si te shpetoje,pasi ka bere para me thase dhe tani don garanci,por mandatin ka kohe qe ja ka prere vetes.Shan dhe kercenon Edi Ramen me jete dhe te gjithe ata kush e kundershton.Nje gje duhet ta dije mire ky kryekriminel,se duhet ti jete mirenjohes Edit se me vrullin e 21 janarit do te kishje shkuar ne te sateme ti dhe gjithe soji i yt,prandaj tja dijsh per nder Edit.Sa per Meron nuk guxon ti afrohet e jo me ti beje gje,sepse cdo gje qe te ndodhi vetem vetem vetem tek Sali Berisha do te kerkohet.Besoj se ke luajtur shah dhe e din se kush vjen levizja pasme……….Sa per MERON,AI KA KOHE QE E KRYER MISIONIN E TIJ HISTORIK.dhe per mua ai eshte njeriu i shekullit.Nuk ke ku shkon Sali Bisha,ke vrare njerez more kriminel per kolltuk dhe pasurim te familjes.Ka zot ne kete dynja por ka dhe zotesi per te marre hakun.Tani rri ne pritje te fatit tend,qe e kerkove me dhune more kafshe me fytyre njeriu.Meqenese se bisedon shpesh me zotin,i thuaj te bej nje amnisti per ty dhe gjithe kriminelet e tu rreth e rrotull,duke e miratuar ne kuvend me numrin e famshem 71 sebashku me Ilir shkaterrimin,pastaj mund te “shijoni rehat” te gjitha cfare keni vjedhur e plackitur.

 144. spiro ksera says:

  bravoooooooo mero

 145. Izeti says:

  Mero, ky nja dy tre si ty qe te mos i bejn me efeket ilacet e Lirise. Dhe mos ki droje theksoje qe ai ka frike se mos Bamir Topi, Ngjela, apo ti hyni ne Kuvend. Si burracak qe eshte ai ate ka tmerrin me te madh, ndaj ka sajuar porosine e gazetarit qe nuk paska qene fare aty

 146. Froku says:

  Zoti Baze ka dy skenare. E para ky flet per nje person qe duket sikur eshte Ylli Rakipi. Ju thoni tek antena qe ka qene Fevziu me Frangaj. Atehere, ose fevziu nga frika er te mos i teguar qe ka qene ne dark me Ramen ka sajuar Yllin, ose ky po e ben si me Frok Cupin qe e shtoi ne list sikur ishte ne Beograd me Imamin dhe Ceken per te hequr Ngjelen me 93

 147. gjilanasi says:

  z.MERO, jam aq shumë i emocionuar sa më rrjedhin edhe lotët nga emocionet, dhe meq jam shumë i zanun me punë vetëm dua të përgëzojë dhe urojë për këtë artikullin KRYEVEPËR që na e dhurove, me shpresen se si thua edhe vet ,, Varrezat nuk do të jen vetëm në njëren anë”… Të Lumt or TRIM PëR GUXIMIN, PO ti je shembull se si duhet të qëndrojë VERTIKALISHT gazetari… o MERO VËLLAU JE MADHËSHTOR OR BURR… BRAVO BRAVO BRAVO…

 148. Ermal says:

  I dashur Mero.
  Te lumte dora. Ky nuk eshte vetem pamfleti yt. Ky eshte pamfleti i te gjithe neve. Edhe une e mbeshtes dhe deshiroj qe zeri im te bashkohet me ate tendin dhe te tere shqipetareve te tjere. Nuk ka rendesi kush do ta mundi, e rendesishme eshte qe shqiperia te clirohet nga kjo verme komuniste.
  Suksese mero dhe me clirimin

 149. RAJMONDA says:

  ZOTI MERO ! TE THEM BRAVO ESHTE PAK , TE THEM TE LIMTE ESHTE PAK.QE JE TRIM NUK E VEME NE DYSHIM QE JE I ZGJUAR NUK E VEME NE DYSHIM’ POR VALLE REZOHET ME TRIMERINE E NJE NJERIU TE VETEM DHE ME ZGJUARESINE TENDE KY I CMENDUR QE NA KA ZENE DEREN.JAM DAKORT QE DUHET TA MUNDIM, POR DUHET TE JEMI TE BASHKUAR TE GJITHE PER TA BERE KETE . TE BASHKUAR EDHE VIGJILENT. TE LUMTE DORA MERO ,MEZI PRESIM TE LEXOJME SHKRIMET E TUA.VDEKTE SALI BERISHA. ME SHUME RESPEKT.

 150. labi says:

  Mero ti vet s’iken per gjueti por mos prano te shkosh as me ndonje shok qofte edhe ne ndonje rast te vetem se baca i ka qejf gjuetaret sidomos ato qe jane deshmitare te Gerdecit

 151. Qitesi says:

  Ironi e holle..Qetesohu…!! C;fare te qetesohet ti e kalle per se gjalli…I madh MERO BAZE Opozita reale dhe frymezuese e shqiptaris.BIG LIKE

 152. era says:

  O raimond , o i paditur.
  Zhan Velzhani vodhi luget e florinjta por nuk e vrau priftin.

  Meso te besh krahasime mor djale i mbare!.
  Sa per mesazhin e paqes te pergezoj, por aty ku paqja ze vend.
  Duhen te tjera pune para paqes.

 153. Trimi Mero Baze says:

  Mero Bazen s’ka per ta gjet gje, edhe sikur ta godiste rrufeja, fajin e ka Saliu edhe ne do merremi dirkt me Saliu dhe me familjen e tij kriminale, kjo eshte e sigurte, une i pari do i vras cfare i permban pragu atij malokut nqs prk Meron.

  Kaq Kisha!

 154. pe KORCE says:

  Thjesht nje tjeter shkrim i shkelqyer aq dhe kurajoz qe jo vetem me ka emocionuar por dhe me ka tunduar e detyruar qe te komentoj nepermjet dy rreshtave, duke u rreshtuar keshtu me te drjeten dhe drejtesine qe fatkeqesisht vendi yne e neperkemb. E lexoj cdo dite gazeten tuaj ketu nga Londra dhe se fundmi kam filluar te komentoj, duke shprehur indinjaten time per Saliun dhe legenet qe e rrethojne, duke futur ketu dhe B.Fevziun, A.Zhejin, H.Cilin, A.Frangaj, Frrokun etj qe gjoja i kemi dhe nga intelektualet e shoqerise civile.

  “Very well done” Mero djali (*_*)

 155. florenc lala says:

  Me qe po vjen fundviti, mendoj se ky shkrim duhet te mari cmimin si shrimi mi briland i ketij viti, urime.

 156. tania says:

  Gjene e pare qe bera e printova me germa te medha shkrimin tend dhe po nisem ta shperndaj, te puth duart dhe mendjen, faleminderit per emocionet e forta qe ndjeva, te mbeshtes me gjithe forcen e shpirtit.

 157. Albert says:

  Sali berisha ka nje armik real ne kete bote! Kohen! Ai e di kete,por si burracak qe eshte,sajon gjithfare alibish,gjithfare armiqsh virtuale per te qetesuar egon e semure qe e ka kapluar si ethe hemoragjike! Ka qene,eshte dhe do jete i pakohe! Anakronik! Nuk e ka patur kohen,as rradhen, as vendin per te qene ne krye te nje levizje demokratike,duke qene komunist i lidhur me kubene qe sundonte! Kjo kontradikte,ky amoralitet do e shkaterroje! asgje s’do ngelet trashegimi politike prej ketij banditi,sepse,nese ky vend nje dite do quhet vend normal,brezat e asaj kohe nuk kane per te trasheguar kulturen anti-shtet dhe anti-ligj te ketij krimineli!…

 158. klodi says:

  Bravo Mero..nje shkrim fantastik..rresht pas rreshti gjithe ‘suspense’
  je I madh per zotin..

 159. Epirioti II says:

  Na duheshin 10 Mero Baze dhe jo me shume per t’ja nxjerr syte regjimit e per ta hedhur ne plehra. Fatkeqesisht kemi vetem ate dhe Filip Cakullin.

 160. Haiku says:

  Kujdes, i dashur mik, mos dil për gjah këto vit sa të bëhen zgjedhjet e reja. Edhe nëse lëviz merr dëshmitarë me vete që të paktën mos të mbetet enigmë, çfarëso që të ndodh, si në 26 rastet e tjera.
  Gjithë të mirat,
  Haiku

 161. Drini says:

  Mero Urime per shkrimin brilant!!!!
  Vetn ne nje vend, sme ke kenaqur. Aty ku thua: une do ta ruaj Salqen bishen te mos ta vrasin por te shohe si ndertohet shteti i rregullt.
  Jo Mero ai plehre duhet qeruar nje sahat e me pare. Ndonje Avni Rustem merret me kete pune. Keshtu qe mos i mbro jeten katilit serb.

 162. viktor hoti says:

  Pikpamja se z.Mero paska gjera personale ndaj Berishes them se eshte nje gafe sepse nuk mund te kete debate e kundershti parimore te cilat nuk kane nje nisme apo edhe motiv shoqerues nga shkaqe apo pozita personale.Heroj puro ideale nuk ka pasur e as do kete .

  Kryesorja eshte ne se mbrojtja e motiveve e interesave personale behet bazuar ne faktet dhe ne perputhje me normat e moralit e zakoneve te mira te vendit, e eshte ne te mire te gjithe njerezve.

  Fakti qe kjo mund te perputhet ne konjukture me vijen e nje partie te caktuar politike cfardo, per mua nuk ka rendesi .

  Komunistet,armiq te betuar te fese, e kishin per krenari paralelizi min me komunitetet fillestare fetare .
  Viktor Hoti .

 163. Kometa says:

  E LEXOVA ME NJE FRYME. FANTASTIKE

 164. Ivani i madh says:

  Bravo Mero me kete artikull te plote te hapur dhe shume bindshem na le pa fjale komentet jane te kota se nuk ke vend te shtosh nje presie e jo nje fjale a fraze. Kjo ishte goditja perfundimtare ndaj nje plaku te rjedhur e ne fazen e terbimit si qente e ruges.

 165. semi says:

  Bravo bravo njeqind hwre bravo z Mero

 166. eli-tiv says:

  …Ju pergezoj z.Mero…Saliu luftohet me armet e tij…Deri me sot ai ka shrytezuar heshtjen o vetepermbajtjen e te tjereve…”Ju nuk flisni..se s’dini..une po arrij te sajoje te -verteta- e te paqena”..Saliu ka ditur te shrytezojeje qytetarine e kundershtarin…ashtu sic luan me diplomacine e te huajve…shrytezon me fjalite te thena pergjysem…Atje ku saliu ndjehet i humbur e kthen ne fitore…se shkateron kufijte e normat etike.
  Sot e pame ate…si nje plak te neveritur qe duhet te marre ilace ..

 167. berati gorica says:

  Respekte Mero.

 168. Tirana01 says:

  Ky shkrim vlen per te kuptuar se gjithe armiqesite e Sali Berises nisin nga gerdeci. Ai ka futur ne lsiten e zeze gjtihe deshmitaret e Gerdecit. Disa i vrau, disa jane gjalle, por ne liste jane. Kujdes Mero

 169. Thellohu says:

  Zoti Baze, respekte per shkrimin. A mund te hamendesojme kush jane ministrat qe te luteshinm ti thoshje Doktorit qe Zeni opo merret me arme. Rusmali, Bodia, Olldashi, …Njerez te mire paskan qene.

 170. Grigja says:

  Jam shume kurjoz te di a do tia mbaj te ik prap ne Suedi ky Zeni se e presin ca Haklaj atje

 171. Preci says:

  Ky Fevziu dhe Frangaj jane expemplare. Edhe shkojne ne dark privat dhe shkojne raportojne urgjent tek Berisha. Ketu nuk duhet ti ftosh as ne hale jo ne darke

 172. gjoka says:

  Mero, c’do bejne pseudoanalistet tane te nderuar, kur ai burri te mos i mbroje dot me ? jo per gje, por ai do kete hallin a vet, hall qe as ai vete nuk e kupton sesa i madh eshte, dhe nuk do kete me nge te merret me ta.

 173. tironsi says:

  UAUUUUUUUUU! PERLE!!!!!! ME MJESHTERISHT SE KAQ NUK KA!

 174. vladimir mezini says:

  Mero je i mrekullueshem te pershendes urime

 175. eleYΘeriskepsi says:

  Z.Baze !

  Ju jeni nje gazetar -analist me aftesi populiste (ne kuptimin pozitiv jo laikist) dhe shkrimit te sotem besoj se i mungon autokritika reale nga ana juaj , nga ana profesionale , si pjese e pushtetit te katert qe jan Mediat dhe ku beni pjese edhe ju,por edhe si mbeshtetes dikur i personazhit ne fjal ,nen profesionin gazetar. Pra , duhet nje shikim shumedimensonal,nje autokritik reale,sepse,te gjitha institucionet dhe pjeset perkatese te elitave lokale,ekonomike,politike,gjyqesore ,mediat,jane ne krize te thelle e cila manifestohet ne menyra te ndryshme dhe “Skandalet” jane thjesht maja e ajsbergut. te krizes, jo vetem shqiptare por kudo.

  1. plaku says:

   eleYΘeriskepsi,
   Moj zonja e nderuar me orijgine greke ( qe masakron gjuhen shqipe ), me beso te lutem se, e lexova shkrimin tend tre here dhe nuk mora vesh asgje.
   Shko moj zonja e nderuar me origjone greke ( qe masakron gjuhen shqipe ) dhe shkruaj ne ndonje forum grek, se na çmende.
   Cfare faji kemi ne sepse, ti nuk di te shkruash shqip. Shko meso te shkruash shqip dhe pastaj hajde ne forum ose, shko moj zonje e nderuar me origjine greke ( qe masakron gjuhen shqipe ) ne ndonje forum grek.
   Shpresoj, qe ai person ose institucjon grek, qe te paguan qe te shkruash ne kete forum, te lexoje keto rrjeshta dhe te te urdheroje, me ne fund qe, te mos shkruash ne kete forum.
   Ti nuk di te shkruash shqip moj zonje.Edhe une nuk di te shkruaj greqisht dhe nuk marr guximin te shkruaj ne ndonje forum grek.
   Kjo eshte nje gje shume normale. Te uroj nga zemra qe, te fitosh buken e gojes jo duke shkruar ketu ne forum por, me nje pune tjeter me te ndershme dhe dinjitoze.

  2. anticensurë says:

   pavarsisht se ke shkruar në rrëmujën e një njeriu që nuk e njeh gjuhën,dhe ke bërë një gabim në vlersim,ke shprehur një mendim të drejtë!
   -mero nuk ka bërë një analizë,e ka nisur si të tillë,por thjeshtë një shfryrje të dufit të tij personal!thjesht një mënyrë hakmarrje!
   -ti ke kapur një moment që është shumë i ndjeshëm në shoqërinë shqiptare!atë të mos kuptuarit të gabimit/fajit,por të arsyetimit të tij!mos kërkimit të faljes për dëmët që i shkaktohen shoqërisë nga personat publik!
   mero ashtu si familja e zogut,ashtu si PSja pasardhësja e PP,ashtu si PDja nesër nuk kanë kërkuar asqë do të kërkojnë falje për dëmet që i kanë shkaktuar shtetit dhe shoqërisë shqiptare!
   shumë nga dëm shkaktuesit e arsyetojnë o e lënë në heshtje të shkuarën duke paraqitur të sotmen si vendimtare!si provë të pafajsisë ose larje të fajeve të tyre!një qëndrim i tillë nuk sjell gjë tjetër veçse përsëritjen e gabimeve dëmprurëse për shqiptarët!
   lefko kur nuk ka të bëjë me çështjen greke,tënden ti ke një llogjikë të saktë,jo shprehjen e saj!përse e lejon veten të indoktrinohesh nga politika tuaj e ndyrë shoviniste???përse nuk përdor dhe aty llogjikën e ftohtë?përse nuk ja bën vetes pyetjet dhe vrejtjet që na i drejton ne “plebejve”si zeusi nga olimpi???

 176. alba says:

  S’kam fjale!Familja jote duhet te jete krenare per ty!Pene kane shume , por te rralle e kane guximin tend kaq dinjitoz! !Shkrim i paperseritshem me te verteta dramatike…rrenqethese!I jashtezakonshem ne qendresen tende!Te lumte!

 177. Ana says:

  I paarritshem, kaq

 178. anticensurë says:

  kaq shumë të ka djegur komenti tim o mero që nuk e boton?e kam nisur të paktën 3 herë deri tashti!!!!

 179. muli says:

  bravo Mero! kryeartikull elektrizues. ruaji disa artikuj si ky dhe botoji me daten 22 Qershor 2013, sepse shqiptaret duhet te shkojne per te votuar me keto artikuj ne mendje, vetem keshtu mund ta mundim sali kriminelin.

 180. antikonformisti says:

  Respekte Mero, ke mbeshtetjen e shume njerzve qe nuk guxojne dhe nuk gjejne hapesire te shprehen. Faleminderit qe jep shprese

 181. l says:

  Kush ka per detyre te heqi nje te çmendur nga kolltuku i Kryeministrit…

 182. anticensurë says:

  “Qetsohu”, nuk është për saliun o mero!
  qetsohu të ka thënë nënvetdija ty o mero!
  e ke filluar shumë mirë me një paragon ndërmjet enverit dhe saliut,por më pas e ke dhjerë fare!si dhe vite më parë ti nuk je i pamvarur!je me opozitën por jo i pavarur.(një kohë ke qënë dhe me pozitën)pavarsia është një gjë e madhe për tu kuptuar,mero.të jesh kundër qeverisë,pushtetit,regjimit nuk është pavarsi.pavarsia është liri,të jesh i lirë për të shprehur mendimin tënd.ti nuk e ke një gjë të tillë,je vetëm kundër sali berishës.të jesh i lirë për të shprehur mendimin tënd do të thotë të shprehësh mendimin e lirë kundër çdo padrejtesie!padrejtësia nuk është e njëanëshme në shqipri o mero!padrejtësia është e regjimit diktatorial dhe e opozitës mashtruese.ti godet diktaturën por jo mbështetësin e fshehtë të saj.pavarsia ka dhe një faktor të tretë,pavarsi nga hakmarrja,pavarsi nga emocioni personal!të thashë fillimi është i mirë por vazhdomi është komplet emocional!ky emocion tëndi bëri që të kemi dy komente të miira,claus dhe frashërlliu!ata kanë ngritur një pyetje sa të thjeshtë aq dhe të komplikuar!
  -SI KA MUNDËSI QË TI O MERO,NJË NJERI JASHTËZAKONISHT I AFËRT ME SALI BERISHËN,TË MOS KUPTOJE SE SALI BERISHA ËSHTË NJË SOCIOPAT?
  -SI KA MUNDËSI QË TI O MERO BAZE TË MOS KUPTOJE SE SALI BERISHA ME TËRË ATO QË TI DI,TË PATHËNAT E TUA,ËSHTË NJË DIKTATOR I LINDUR DHE ANTIPOPULLOR??
  -SI KA MUNDËSI QË TI O MERO BAZE TI QËNDROJE NË KRAHË DHE TA NDIHMOJE TË VINTE NË FUQI,PAS ASAJ QË AI BËRI NË ’97ën????????????
  kjo stërpyetje vënë pikpyetje tërë punën tënde,kuptohet e bashkuar me dëshirën tënde për hakmarrje!që duket kaq pastër në këtë artikull tmerrësisht emocioonal!
  shqipot hakmarrjen e kuptojnë vetëm me vrasje,por ti këtë rradhë e ke demokratike!do ta shohësh të vuaj në burg!thjeshtë të vuaj me vite dhe jo të mbarojë shpejt si gadafi!
  mero ky artikull i shtohet pikpyetjeve të mija për qëndrimin tënd!
  të shkuar dhe të tashëm!
  ps:shpresoj që debili/ja që është pas “uarda”vasili,ta shikojë se këtu nuk ka mbajtje me “hatër”!tema është akoma një gazetë e hapur ku përveç mbështetësve të saj ka dhe kritikues,si unë e të tjerë ka gjithashtu dhe debila,uarda e mentkari,perversë bythëdredhur si kelpamendasi,ben qikaksi dhe qershia mbi tortë motra alpiniste,që janë kundërshtarë të betuar!më fal të paguar!!!

  1. tonini says:

   Mero: e vleresoj shkrimin tend dhe me pelqen qe dikush akome ka kurajo te perballet me kriminelin SRB qe te gjithe bythelepiresit e administrates dhe medias e rrethojne. Kam vetem dy probleme:

   Nuk mendoj se ate e vret ndergjegja sepse eshte kriminel i betuar dhe sa me shume gjak derdh as me shume do te derdhi. Ndoshta po te lexosh Makbethin, shikon ngjashmeri dhe ky do cmendet krejtesisht sepse shikon viktimat e tij kudo dhe s’ka si te kete i qete, por jam i sigurte qe ndergjegja nuk e vret. As ministrat e tij si Mediu, mendoj se kane shume shume frike dhe ankth por jo ndergjegje sepse jane qelbanike pa burreri dhe nuk marrin asnje pergjegjesi.

   Me fal qe e them por nuk jam plotesisht i qarte per qendrimint end dhe motivet. Me kujtohet ne 1996 kur Saliu vodhi zgjedhjet ne menyre te hapur dhe kriminal saqe bota nuk i njhu, mbyti me dhune protestat e shpeshta te sheshi Skenderbej dhe vuri gjendjen e jashtezakonshme e perzuri gazetaret e huaj, mbylli televizionet dhe dogji Kohen Tone e masakroi nje nga gazetaret. Nderkohe, SHIK-u bente terror dhe rrembente njerez si Remzi Hoxha. Perfundimisht sulmoi qytetet e tjera, dergoi tanke dhe avione ne Vlore dhe dogji Shqiperine ne 1997 si menyre edhe per te mbuluar vjedhjen e kursimeve te Shqipetareve me firmat piramidale.

   Ne mes te gjithe kesaj, me kujtohet qe ishin dy mbeshtetes te tij pa kushte: kurva plake Vjollca Vokshi qe orgazmohej kur fliste sikur shihje lajmet e Korese se Veriut dhe qe e mori nje Italian plak se s’ia hidhte njeri qurret dhe personi i dyte ishe ti. Kur lexoja si e mbeshtetje ate kriminel mendoja “A shikon ky njeri cfare behet ne rruge apo eshte jashte shtetit?”. Ne disa raste te koheve te fundit, kur dikush eshte kapur me shkelje kriminale rastesisht apo qellimisht, ti gjithmone ke mbajtur krahun e atyre qe jane kunder miqve te kriminelit sali, eshe nese ata ne fakt jane vete kriminele dhe kjo me ve ne pikepyetje.

   Te pergezoj per gjithe kontributin qe jep qe eshte i jashtezakonshem por ne menyre konstruktive te kerkoj qe te n’a informosh me nje shkrim per ate pjese te kaluar qe le pikepyetje. E pranoj qe njerezit ndryshojne dhe eshte gje e mire, por nese eshte kjo duhet kurajo qe te thuhet.

 183. anticensurë says:

  ke ndërmënd ta botosh këtë herë o mero??
  apo do ti mbushësh mëndjen debiles uarda për ato që thotë???

 184. alban4eva says:

  hallall te qofte qumeshti i nenes Mero Baze, shkrim si ky nuk kisha lexuar ndonjehere kunder Saleh kucedres..

  ia ke plasur aq fort ne surrat dhe ia ke thene te gjitha bajlozit te Vucidolit, jam i sigurte se kur te kete lexuar kete shkrim, shpellari do jete bere si qen i terbuar, do kete leshuar shkume nga goja dhe xixa nga syte..

  jam vetem i shqetesuar per mbijetesen tende z.Mero, sepse nga kafsha e malit cfare nuk pret..
  tu befte pena top, dhe keshtu vazhdo gjithmone.. ti Mero je drita ne fund te tunelit qe cdo shqiptar i ndershem shikon gjithmone me shprese..

  Saleh varkarit do ti vije fundi, dhe bashke me te edhe kurvat e tjera qe e rrethojne..

  dhe ju kurvat e Salehut ketu ne forum, hani mut sa te doni, mbrojeni babane tuaj kafsheror sa te mundi, e verteta nuk mbulohet dot kurre, dhe te djeg shume..

  i pershendes te gjitha kurvat e Salehut me kete shkrim te Meros..

 185. jimmy says:

  sali berisha ne makinen e sigurimit ne vitet 90,kur filluan demostratat e para
  http://www.youtube.com/watch?v=NbRz4QZWtPY

 186. Ani lLeti says:

  Ehh…,more Mero djali! -S’shkulet gozhda me b…th!.

 187. Beso says:

  O Anticensure, po ja mo qe Mero trimi e kuptoi sociopatine e Sali varikarit dhe krijoi distance!
  Ca do te thuash ti me kete?
  Kush me shume se ky Mero po hap gojne ne kete kohe qe te gjithe ose jan bere pale me salushin ose jan strukur qosheve per te ruajtur bythen. Nqs e ndihmoi, mire beri! edhe une kam qene me sali varikarin dikur se besoja ne ideale demokratike, pa e ditur se ky monster ishte vegel e sigurimit serb.
  Qepe ate hale edhe beju grup kunder maskarait qe ka zene per gryke Shqiperine, ne mos ik pirdhu e freskoi koqet malokut vucidolas.

  1. anticensurë says:

   “Qepe ate hale”????!
   je ti “Beso” që ka qënë kohë të gjatë në diskutimet e temës???
   kohët e fundit nuk duket e njëjtë mënyra e komentimit!!!?
   por sidoqoftë un po ta nis ty një përshëndetje sipas kësaj që ke shkruar “rreshtin e fundit”!po pate probleme për ta kuptuar pyet turkosumën se ai e di mirë se çdo të thotë!
   nqs nuk ke arritur të kuptosh atë që unë kam shkruar,nuk është problemi tim!është mangësi në zgjuarsinë tënde!sa për të pjerdhur po ta bëj,në të njëjtën kohë ti vazhdo e fresko koqet e meros!
   më tepër se kaq nuk mund të të them,bile ishte shumë!
   smjaftojnë të fortët e saliut pashti po na dalin të meros?!

   1. Rajmonda says:

    Me sa kam kuptuar une,nuk eshte ai “beso”qe thua ti.Sepse ai ka nje stil tjeter te shkruajturi,dhe ai nuk ka qene ndonjehere me Salen.Edhe une shoh si emri im ketu,dhe mund te keqkuptohemi ndonjehere.

 188. baro çorroogjafi says:

  Ne i shohim dhe i degjojme per dite,çdo ore e minute marrezite e Sali Berishes.Edhe ata qe i thurin levdata e i bejne hosanara, i shohin,por bejne sikur nuk i shohin.Saliu ka bere aq mekate qe nuk ka uje lumi dhe deti t’i laje. Te vraret e Gerdecit, e ndjekin si hije,te vraret e ’97 ,nenat shamizeza,te vraret e 21 janarit ,jetimet qe mbeten pa prinder, te gjithe ne kor ,me klithmat e tyre rrenqethese i drejtohen te madhit Zot :-O Zot ! Ne je vertete , ashtu siç te besojme ,merr hak ndaj te paudhit,ndaj kesaj fare te keqe qe ka mbire ne kete toke te shenjte !
  Edhe Saliu e di fort mire kete ,Te gjitha keto i dalin perpara zgjuar e ne gjume dhe i duken te gjithe puçiste e armiq .Ka te drejte: Ai e di fort mire se ne kete bote paguhen te gjitha.Ka aq shume borxhe,sa do t’u lere per te lare edhe niperve dhe mbesave .

 189. Makony says:

  Te. Lumte Mero djali ………..

 190. skenderi says:

  BRILANT shkrimi,kjo tregon ne radhe te pare qe kemi intelektual , dhe me kryesorja burre me tope ,kjo gje per momentin na ben optimist, te lumte palla mero baze, te me falin intelektualet e tjere por kur atdheu ka nevoje per to te flasin troc, fshihen skutave si stervina

 191. Arben says:

  Bravo Mero! Pa diskutim qe eshte editoriali me i mire deri tani. Keshtu duhen gazetaret te flasin me mendimet e popullit. I ke thene te gjitha. Zoti te ruajte.

 192. DRAGOTI-67 says:

  BRAVO O TRIMI I TEPELENES JE BIRI ATIJ BABAI DHE HALLALL QUMESHTI ASAJ NENE .TE LUMTE DORA DHE PENA JEMI ME TY DHE TE GJITHE SHQIPTARET E NDRSHEM KERKOJME TE NA HIQET SYSH KJO KUCEDER E KEQE BASHKE ME KELYSHET E TIJ FALEMINDERIT MERO

 193. traude says:

  Je per t’u pershendetur o Mero Baze,por je i vonuar.Edhe ne kohen kur Ju i rrinit ne krah dhe e mbeshtesnit S. Berishen, ai i çmendur ishte, por juve nuk iu benin drite syte.Nuk ka vlere trimeria pas beteje per ty,Bamirin dhe ndonje tjeter.

 194. Sokoli says:

  Bravo Mero Baze! I duhej bere ky shkrim kryekriminelit Sali dhe femijeve te tij kriminele dhe hajdute. Saliu do jet ne salle te gjyqit si i pandehur kur femijet e tij do vriten prej atyre qe u vrane babane, vellane, nenen, motren apo farefisin. Individe apo familje kaq gjakatare si kjo e Berishajve nuk kane mundur te shpetojne as ne kohet e shkuara dhe jo me sot qe bota eshte eshte bere po aq e vogel sa edhe plumbi.

 195. Get it says:

  No koment bravo Mero…

 196. zani says:

  shume shkrim i goditir. hallall Mero. kujdesu vella, qen i keq sala ha nga pas

 197. ajdin says:

  BAZE;GEZUAR VITIN E RI 2013 te jete nje vite i sukseseve tuaja.SHENDET e LUMTURI ju e familjes tende,gjithastu gjithe punonjesve te gazetes TEMA.

 198. bledi says:

  LIKE shume LIKE

 199. voica says:

  Koment s’kam se nuk kam dot. Mirepo eshte edhe nje komentues,TARO NINA, ketu me lart. Edhe ai ashtu si une, me sa duket nuk kish dot koment per shkrimin, por kish per MERON. Dhe c’koment se;ne vargje. Diku aty ne vargje i thote Meros “Avni Rustem”. Une ketu i them Taro Nines “Arben Duka”.
  Meqenese ka shume komente dhe mund t’u shpetoje pa e lexuar po i fut nje “copy-paste” se ja vlen. Eshte ne nivelin e shkrimit por ne llojin e vet:

  Taro NINA — 11 Dhjetor, 2012 në 12:21 am

  Mero trimi, Mero djali
  I mënçuri mbi të tjerë
  Vetëm Ti po i vjen hakut
  Një të marri, myteberë.

  Ti je fjala, e vërteta
  Ti je vetë opozita
  Ty s’të trëmbet syri fare
  Ti ke syrin me shtatë drita.

  Ti mor je, Avni Rustemi
  Jo me plumb por plumba fjalë
  Ti je sot ay që thonë
  Tu lumtë pena, o Djalë.

  Shkrepëtinë e ndez rrufetë
  Fjala shpatë e pena jote
  Si ata burrat e parë
  Që ka lind nëna lekljote.

  Si burrat e Tepelenës
  Tafil Buzi me të tjerë
  Përballë Selam Musai
  Luftuan sa tundën dhenë.

  Përsëritet historia
  Ca nga jashtë e ca nga brënda
  Prap do thonë nëpër këngë:
  Kanë lind drëra, ato nëna.

 200. kapo says:

  Une jam i lumtur per 1 fakt qe me ekzistencen e personazheve si Mero dhe avokati + dhe eksponentet e FRD e djathta ne shiperi eshte gjalle dhe ky malok tropoje nuk ka per ta neperkembur dot.

 201. Studenti says:

  Copy Paste -> Save

 202. gjoka says:

  mero, ky editorial i yti ishte nje sondazh. Rezultati ? Der ne kete moment 292 komente. A ka nevoje per interpretim ?

 203. Korabi says:

  Pershendetje Mero Baze! Te urojme jete te gjate e pene te zjarrte. E gjith malesoret e ndershem dhe patriot te pershendesim me shume respekt. Eshte padiskutim shkrimi me i skalitur, me i mire, me i vertete se asnje tjeter. Turpi eshte i tradhetareve, i antishqiptareve sic eshte ky satrap i shperfitiruar. Bravo, Bravo,Bravo…

 204. qerramudhi says:

  me kaq shume komente edhe me kaq shume Like ky editorial do ti fuste friken edhe djallit vete jo me Salit . Qe do i kete pire ilaçet me grushta sote

 205. Shkelzeni says:

  Je i pa arritshem, nder dhe lavdi per publicistin dhe opozitarin e pakrahasueshme Mero Baze!

 206. Benardi says:

  Po flet i cmenduri perseri ne pallatin e kongreseve. Sa i peshtir, sa kafsh eshte. Te lumte pena Mero

 207. ORDAK MINGA says:

  ME FALNI QE ME DUHET TJUA THEM SE MEGJITHE BESIM MIN QE KAM TEK JU ME REZULTON SE MLLEFI TEK SHQIPTARET ESHTE NJELLOJE JU NUK NDRYSHONI NGA sALIU MUN TE THEM MOS JU RAFTE NE DORE PER NJE KOHE TE GJATE SE CDO GJE SHIFET PASI TE KESHE KARRIGE.

 208. lalzi says:

  Mero, ky nuk eshte editorial – eshte ORTEK, dhe orteku dihet se c’ben.

 209. h says:

  une e kam thene paranje viti qe z Baze eshte whikilink per Salen ,doli kabllo grami i pare mire presim te tjera . VETEM KY E SHKATERRON salen ,komentet jane te teperta

 210. TE BENE PUC, APO I BERE PUSH SHQIPERIS TI Z.BERISHA.?

  Duke analizuar shkrimin e Mero Bazes mendja me shkoi edhe mua tek retrospektiva se si ky njeri i beri puc shqiperise dhe te gjith atyre nismetarve te dhjetorit te cilet kerkonin vertet qe shqiperia te bjere ne shtartin e vertet te demokracise. Por nuk qenka e then pasi Berisha ne tyere aktiviteti e tije politik dhe shoqeror i beri puce Atedheut, i beri Puc ter shqiptarve dhe e katandisi shqiperin si mose me keqe. Edhe sote bemat e Berishes nuk kan te sosur, Tashme me qe jane mbaruar te gjith menyrat e vjedhjes se votave per marrjen e pushteti sic e mori qe nga viti 1996 e ederi tani nxori skenarin tjeter per te zgjatur edhe me tej pucin per shqiperoin duke paisur me pasaporte tere shqiptaret ne ter hapsiren shqiptare dhe per ta shfrytzuar shpirtin patriotik te tyre per te fituar perseri votat duke u mubduar te pengoj me cdo cmim rrotacionin politik.
  Me poshte po renditi se si Berish i beri puc shqiperise.
  1.Ja si i bere pucin Shqiperise z.Berisa 20 vjeçare beri nje lufte e re klasore duke zvensuar instruksionin e KQPPSH me ligjit 24/1 dhe per pasoj akoma jo ligjerisht e zbaton kete ligje.? Duke hequr specialistet me te mire nga puna e kjo ne emer te “Demokracise”.?
  2. Ja si i bere pucin Shqiperise z.Berisa duke i dha Nafte Serbise , nafte e cila vuri ne levizje maqinerin luftarake te Sllobodan Millosheviçit kunder poullit vlla te Kosoves.Kjo makineri vrau vllejzrit tana.Edhe sot e kesaj site nuk ke degjuar pendes dhe ase Partia Demokratike nuk ka mbajtur qendrim ndaj teje.
  3 Ja si i bere pucin Shqiperise z.Berisa i cili qe 20 vjetore qe vetem rrenimin ekonomik nepermes firmave piramidale si dhe renjen e shtetit.Kjoskzimi i qyteteve dhe veçanrishte i Tranes.? Tirana i`u hapen syte pasi mori pushtetin Edi Rama .Mos harroni koleren ne kohen kur PD kishte Bashkin e Tiranes. Kete kerkon te beje perseri
  .
  4. Ja si i bere pucin Shqiperise z.Berisa pasi minatoret e shqiperise kete 20 vjetore u flaken ne rruge te madhe ku ne programin e PD-se ishte berja e minatorve puntor bashkohore po ashtu dhe profesione te tjera. Çu be me keta puntore si i flaken ne rruge te madhe .Ku gjenden sot ata Si po hiqet shqiperia nga harta industriel dhe bujqesore dhe po kthehemi me keq se ne vitet 1939. Si e perjetojne puntoret nje katastrof te tille qe vjen nga nje shtet qe vete kata puntore e sollen ne qeveri.? A nuk eshte puc ky z.Berisha qe u bere puntorve.?.
  5. Ja si i bere pucin Shqiperise z.Berisa i cili donte te shpallej mbret. Çndodhi me kushtettuten e viti 1995 e cila u hodh poshte me referendum.? Si e perjetojne kete pas 20 vjetve demokraci.?
  6. Ja si i bere pucin Shqiperise z.Berisa qerelizove renjen e renjen e shtetit ne vitin 1997 Me sa duket ky ishte ideali i Saliut .Po ne vitin 1998,ishin qyutetaret shqiptar per marjen e pushtetit me dhune.Kujto Vrasjen e Azem Hajdarit dhe Saliu qe godet porten e Qeveris me arkivolin e A.Hajdarit.? Si perjeton poulli kete ngjarje te hidhur pas 20 vjetve demokraci.Mos harroni demet e shkaktuera nga kjo bande qe sot eshte ne pushtet.A nuk ishte nje puc ky z. Berisha.?
  7 Ja si i bere pucin Shqiperise z.Berisa qe shqiperia te organizohet ne organizaten islamike.? Si e perjetojn qytetaret shqiptar organizimin ne nje organizate te njeriut bombe.?
  8. Ja si i bere pucin Shqiperise z.Berisa qe u thirri ne kete pervjetor te 20 qe industria jone qe u ndertua me mundin dhe djersen tone te shitet per skrap. Ne se Enveri bente nga nje veper ne çdo pesvjeçar juve vite pas viti qe 20 vjet shkatrroni duke i hequr keto vepra edhe nga harta e shqiperise . Ishin keto ne idealet tuja. Si i perjetoni keto pas 20 vjetve. Cili eshte morali i Saliut per kete pervjetor.? A nuk eshte ky nje puce qe nuk ka me puntore shqiperi , pore ka te pa pune.
  9. Ja si i bere pucin Shqiperise z.Berisa vrasjet ne Gerdec.Ishte ne idealin tuaj ngjarje si keto te Gerdecit?. Dhe qendrimi i qeverise per fajtoret jo vetem qe nuk denohen pore edhe behen ministra.? Si do te shfajsohet sot ne kete 20 vjetor para 26 kufomave DHE 355 TE TJERE TE PLAGOSURqe vrau per te perfituar vet dhe oborri qeveritar. .Po ju te dashur qytetar qe keni shkuar ne kete mitinge a u ben pershtypje nje gje kaq e rende?.Ne se po perse nuk e braktisni.?Perse po behen bashkfajtore.? A nuk jane keta bije tuaj qe jata e tyte shkoj sikut te ishin sojgje pulash e jo jet njerzore.? Mendoni pake se demokraci nuk do te thot te shkojsh si ujku pas deles.Edhe per keti Fain e ka Saliu.
  10 Ja si i bere pucin Shqiperise z.Berisa ku per 20 vjetve kemi nje vllavrasje kaqe te madhe ne shqiperi.?.Ishte ne idealin tuaj ngujimi i mijra familjeve shqiptare per efekte te gjakmarrjes. Cili ishte ideali juaj ngritja e shtetit ligjor apo shtet kanunore. Si e perjetojn sote shqiptaret, ngujimin e femijeve qe nuk shkojne dot ne shkolle per efekt te gjakmarrjes qe eshte ber si murtaje ne shqiperi.? Po kjo ?Per kete dualen dhe rrezuan dikdatorin para 20 vjetve.? Pra ja ku jemi dhe Saliu ben parade mbi gjakun e kesaj vllavrasje.Po ne a duhet ta lejme nje njeri te tille qe ne emer te demokracise te shkatrroj jeten e shqiptarve ne kete menyre.? Pra fain e ka Saliu qe zvsoi ligjin me Kanunin.
  11. Ja si i bere pucin Shqiperise z.Berisa per shperdorim te liris fetare. Me çfare morali sot pas 20 vjetve demokraci u del para shqiptarve dhe u thot. Ja une solla Janullatesin ne shqiperi dhe humba autoqefalin e kishes Ortodoksde shqiptare.? Per kete dualet juve te dashur qytetar qe rezuat diktatorin. Amose me duar tona rrezuam nje diktator dhe sollem nje Tirane.? venjen ne krye te kishes autoqefale shqiptare nje prifte Grek te çuajtur Janullatasi.i cili kurr nuk ka qendruar ne pozicionin e tije fetar por eshte marre me politik te hapur antishqiptare. Konkretishte.
  – Ngritja e momerialit te ushtarve grek ne tokat shqiptare.
  – Dhenjen e 355 milje det Greqise.
  – Lufta e tije per greqizimin e shqiperise ku hape shkolla greke edhe atje ku nuk ka minoritet,grek.
  – Regjistrimi i poullsise mbi baz vetdeklarues si dhe rregjistrimi i pasurise se palujtshme te minoritetit grek nga qeveria greke?
  -Deklarata e Konsullit Grek ku deklaron qe Korrça eshte Greqi etj. Pra Saliu sot duhet te jape llogari e jo te bej parad sepse nje parad me ju do te thot te miratoshe keto prapesira qe ben Saliu.
  12. Ja si i bere pucin Shqiperise z.Berisa pasi kur dualem ne protesta per te rrezuar diktatorin neve nuk e bem qe ta shesim shqiperin nje euro. Pra shqiperia nje euro si e perjetoni.sot pas 20 vjetve demokraci. A eshte ne traditen e shqipatrit te shitet atdheu ne ket menyre. Ne se jo ateher perse shkoni pas atije qe ben fai apo shkoni sikur cjapi tek kasapi.?
  13. Ja si i bere pucin Shqiperise z.Berisa ne kete 20 vjtore,ishte ne i cili ngriti dhe perkrahu nje korrupsioni golopante nga qeveritaret. Vjedhjen ne rrugen e kombit e tjera.? Po Ministrat,qe jane te penalizuar jo pak por 4-ter.? Pse per kete kemi luftuar per te hyre ne demokraci.?
  14. Ja si i bere pucin Shqiperise z.Berisa qe manifeston ne erresire. Saliu manifestoj mbi gjakun e shqiptarve madje edhe te vrae pa autor.Jo pak pore dy deputet, nje kryetar Komune dhe shume bizesmen.Pra Berisha nuk garanton jeten e njerzve ne shqipoeri. Ndaj dhe ky manifestim eshte nje vallzim mbi vdekje. Kurr qytetaret shqiptar nuk duhet ta pranojne nje gje te tille ata duhet ta braktisin nje manifestim te turpit.?
  15. Ja si i bere pucin Shqiperise z.Berisa pas 20 vjetve demokraci vjedh votat e shqiptarve Si e perjetojn idealistet , vjedhjen e votave nga qeveria dhe mosberjen e transparences.A e konsideroni juve kete si shqelmimin e demokracise.? Kjo vjedhje nuk ndopdhi vet ne 2009 poreedhe ne vitin 1996. Ky eshte turpi i kesaj qeveri dhe aspak manifestim.?
  16. Fain e ka Saliu qe per 20 vjet rrjeshte u ngrit armata e analfabetizmit. Po ky paska qen ideali i juaj.? Po ne shendetsi degjon ju se ç`behet,?
  17 Ja si i bere pucin Shqiperise z.Berisa permbytja e shkodres per het te peste .Kjo permbytje vjen si rezultat i shkatrrimeve qe ka ber qeveria. Ky ka qen ideali i juaj.Me çte drejte Berisha u flet sot shqiptarve per kete 20 vjetor. Per perbytjen per vjedhjet per shkatrrimet per rrenimet te gjitha keto berisha i quan sukses te demokracisene nje kohe qe poullit shqiptar i ka vajtur thika ne palce dhe akoma ku fatezi ben parade.
  18 Ja si i bere pucin Shqiperise z.Berisa Pasi berisha i mashtroi shqiptaret, i ftoi ne demokraci dhe i vrau pas shpne me 21 Janar ne bulevarde ku ky mjaran politik ben manifestim mbi vdekje. Dora gjaskatare e tije sote ne kete 20 vjetor te renjes se diktatori vrau 5-se demonstrues dhe plagosi disa te tjere. A eshte turp o faqezi te vallzosh mbi vdekjen, vdekje te cilet e bere me gojen tende me urdherin tende dhe me doren e Kumbarit tende Ministrin Lul Bashen duke vrare demonstrue me duar ne xhepa. Ja pra te dashur manifestues.Ja ku keni arritur.Juve duhet te distanciheni prere nga ky diktato qe eshte pak pore Tiran.
  19. Ja si i bere pucin Shqiperise z.Berisa, kure deklaron per zbrazjen e tokave shqiptare per ti sjellur ne shqiperi. Me keto pasaporte qe kerkon te bejsh kerkon te ralizosh planin e Vaso Cubrollovic per shkombtarizimin e tokave shqiptare ne ter hapsiren shqiptare dhe te bejjsh bathorizimin e shqiperise. Ky eshte puci me i rende qe kerkon ti bejsh shqiperise.
  20. Ja si i bere pucin Shqiperise z.Berisa kure solle plehrat e evropes ne shqiperi, Pra ndote ter shqiperin duke e kthyer shqiperin ne vende plehrash te botes.
  Duke analizuar keto mendoi qe edhe Partia Demokratike e shqiperis duhet te distancohet nga keto veprime te Berisges dhe ta denancoj ate si nje njeri shume te rrezikshem ndaj vendit tone. Kjo do te ishte ne nderin e kesaj force politike qe te mose ua leje barre te tjerve per ta ber ne te adhshmen.
  Pore te nderuar komentues dhe lexues mos harroni se Saliu ka edhe nje fai tjeter, pasi ka uzurpuar Partin Demokratike dhe ajo nuk munde te jete nje parti vizionare pore nje parti qe ben qi thot Saliu edhe per kete Fain e ka Saliu.

 211. usa men says:

  Shikoje qe komentet e lexuesve e kaluan shifren 300 dhe eshte nje fakt qe duhet pershendetur.
  Si lexues i rregullt i gazetes Tema do i sugjeroja modertoreve dhe vete zotit Mero ta lere dhe 24 ore te tjera ne editorialin kryesor on line.
  Nga numri i komentuesve po kalon rekordin e kesaj gazete qe e ka blendi mane me artikullin “shqiperia e ndyre e bledi fejziut”
  Faleminderit per mirekuptimin.

 212. ZAmira says:

  Me sda duket nga nji koment qe lexova me emrin ORDAK apo ORTAK MINGA ,po mar vesh se lupenat e Saliut po penetrojne neper mesazhet e sinqerta dhe te verteta te njerezve te thjeshte. Ky Zoteri thote se karrikja i prish njerezit. Pa qene i prishur qe ne veze nuk prishesh o Z; ORDAk (ORTAK )i Sali Berishes. Ndryshe duhet te flisje. Puna juaj ?!!!!!!!!

 213. Saimir says:

  BRAVO MERO TE LUMTE
  LUM URIMESH DHE KOMENTESH. KE THYER TE GJITHA REKORDED

  VAZHDO KESHTU DHE MBAJE NDEZUR FRYMEN ANTI DIKTATURE TE SHQIPTAREVE PAVARESISHT NGJYRAVE PARTIAKE.

  TE LUMTE DHE NJEHERE

 214. Tiku says:

  Bravo, shume Respekte.

 215. GJIN PULTI says:

  Ju lumte per shkrimin ,i besueshem, i guximshem. por nuk besoj qe opozita do ta denoj sipas ligjit me drejtesi ket Enver t'”demokracise”,nuk u denu askush i rregjimit t’vjeter, Ramizi u qa n’ pallat t’brigadave,Zogu u ngjall u ba “mbret” enverin po e bajne “skanderbeg”.A beson Mero Baze se ndokush do baje drejtesi mbas zgjedhjeve 2013????? per dreqin do votja nqs e ban dretesi e kto plehra denohen sipas ligjit, jo amnisti

 216. ardian says:

  Berisha eshte si ato shtepiaket e deshperuara merret me thashetheme kafenesh.A pate sot fliste percart.Cfare i ke bere o Mero me kete editorial i ke shkurtuar 10 vite jete.Nuk i ra te fiket sot se Lirka i kishte shtuar dozen e ilacit.

 217. bulqiza says:

  Ne pritje te editorialit te sotem, po jap pershtypjen time se fundin e marin me mend, leket qe kane as dreqit skane per ti hyre ne pune kurse gjumin ju a ke hequr qe nga emisioni faktor PLUS,edhe nje here bjerru z. Mero, bjerru kusareve e zagareve. ata e kane te damkosur ne surrat.

 218. 27 says:

  Ti mire ndoshta e ke pasur qe ke ndihmuar te ringrihet nje opozite per hir te demokracise, po kurrsesi prape me Sali Berishen ne krye, kur ti me se miri e njihje kte monster bashke me topallat, majlindat, mesilat dhe bythelepiresit e tjere qe sigurisht do e shoqeronin ne kete opozite dhe ne kete masaker te pariparueshme qe eshte bere sot. Njerez te tjere kishte plot, ky eshte gabim fatal i joti persa i perket kesaj zgjedhjeje! Gjithsesi nje bravo te madhe per kte shkrim dhe per gjithe shkrimet e tjera qe i cjerrin masken dite pas dite te cmendurit Sali !

 219. une them says:

  Ky eshte BOMB jo Editorial. Te lumte pena Mero Baze. Brava per goximin e forte qe ke.

 220. tomori i beratit says:

  Mero TRIMI.Mos u tund.Shkruaj vetem te verteta dhe ato qe shkruan ti jane TMERESISHT te VERTETA.Populli nuk i lexon shkrimet e tua por I PERPIN MENJEHERE.Ka edhe “analist” te tipit ramy,frasherlliu,bençikago,rajmondi qe sjan kush tjeter veç fariu i balliut,çupi i frokut,sandri i frangajve,fevzua pa mbiemer real,enkel demi i mesiles,namik ajazi i majlinda bregut por ndoshta edhe zheji,çiliapo ndonje lyrash tjeter.TRIM i XHA JAHOS o MERO BAZE.Sa keq qe i ke te paket shoket por i ke me mijra ndoshta miljona lexuesit dhe ADHURUESIT.

 221. 111 says:

  ….sa nipa e mbesa ke vetë, me gjithë ato që të kanë sjellë me vete….hahahahaha..shume e forte kjo, e paske luajt mendsh fare psikopatin. Bravo!!! Do ta save kete editorial, Te lumte.

 222. Labi Vlore says:

  C’behet keshtu o Mero Baze.Mbi 330 komente.Nqs Gazeta Tema do ishte me 10cent pagese ne dite,ose 3 euro ne muaj,do ishte gazeta me e oasur ne Shqiperi dhe ndoshta ne Ballkan.Vendos nje kufi 10 cent ne dite,se te gjithe do i paguajme ato pak pare.Per me teper,ke shume lexues nga jashte Shqiperise,qe per vendet ku jetojne nuk i kane fare problem 3 apo 5 euro ne muaj.

 223. burreli says:

  Zoti Mero pasi lexova shkrimin tend dhe komentues te ndryshem mendoj se eshte e tepert te komentoj.Por nuk mund te rri pa te falenderuar perzemersisht.Te uroj jete te gjate.

 224. england says:

  Vdekja është diçka që nuk e llogaris se nuk më hyn në punë.Pas kesaj fjalie jam i bindur 1000% se Mero Baze i eshte qepur plakushit dhe nuk do i ndahet deri sa ta shohe mbrapa hekurave,sic duan te gjithe shqiptaret.Per nja nje jave mos shkruaj gje tjeter Mero,une pervec se e bera nje koment dje,sot e lexova perseri shkrimin dhe bera komentin e rradhes,BRAVO Mero djali…

 225. Arber Tirona says:

  -Nje shkrim fantastik ,ndoshta nje nga shkrimet me te bukur te Z.Mero.Ky shkrim me duket teper i sinqerte dhe mbart shum inate , mosmirenjohje , burokrate , frike ! Per dicka jam i sigurte Mero , se gjithcka qe ke shkruar dhe i ke pasur te sinqerta , dije dhe mos ki asnje dyshim , se fundinme i shemtuar do vi per te !
  Respekte !

 226. kelmendasi says:

  Nuk e kishja plan me komentue por kur shoh nje artikull te fundit te gazeta Tema qi gezohej se Shqipnia nuk ju dha statusi per me u fut ne BE me kujtune kto 300 petritat qe komentojne per Bazen ne kete artikull me mllefe personale fund e krye.
  Eshte demokraci dhe nuk ju ngacmon njeri kur shajni drejtuesit e shtetit
  se po te kishit kene ne kohen e kurvit do ja u kish fut si avukatit spatak ngjela qi e ka harrue spacin dhe doktor berishen qe e nxorri nga zgafellat e burgut.Nuk ka rendesi qe ma boton ket koment.
  Randesi ka qe ne 2013 do merni pergjigjen e meritume.

 227. Beso says:

  tyyyyyt o kelmend, nuk fle me me kercu poshte kokes. te ka dhene salushi jastek

  1. mentari says:

   tyyyyyyyy besniki i partise

 228. Uarda says:

  Nga editoriali i Meros kam mesuar dhe jam bindur perfundimisht se si formohen “tipat opozitare” ne Shqiperi. Rasti Meros ilustro sa e sa raste te tjera si ai i Bamirit, Precit, Spartakut, dash Shehit etj…
  Keta tipat si Mero, qendrojne ne krah te njerezve me pushtet, u sherbejne dhe njekohesisht i mjelin sa munden, pastaj kur mendojne se nuk po perfitojne sa duhet, bejne opozitarin.
  Gjithashtu me duket shume e ulet qe Mero merret jo vetem me djalin e Sales (per kete edhe mund ta justifikoj) por edhe me gruan e tij dhe me femijet qe ajo ka sjelle me vete ne shtepine e Sales. Une nuk e njoh gruan e Shkelzenit, por me duket shume e ulet te permendesh gra e femije ne nje artikull qe e lexojne te pakten te gjithe komunistet e Shqiperise (qe per hir te vertetes nuk jane pak, diku tek 10 mije komuniste).
  Sa i perket trimerise se Meros, po te jete trim le te shaje ne te njejten menyre Ilir Meten. Atehere do te tregohej vertet trim. Arsye ka edhe me shume se per Salen.

 229. Liku says:

  Mero Baze, mos shkruaj me 1 vit. Tani e kuptova pse ishte kalbur sonte

 230. Drita says:

  Ky nuk eshte shkrim. Kjo eshte aktakuze per Hage

 231. xheni says:

  Sali Berisha, mjafton nje artiukull i tille qe te ikesh nga poltika. Kurr ne nje vend dhe ne kaq pak reshta nuk jane mbledh kaq shume gjera te zeza per ty

 232. ALBAN DEGA says:

  In a message dated 1/31/2012 10:45:44 A.M. Eastern Standard Time, [email protected] writes:

  In a message dated 1/29/2011 5:17:22 A.M. Eastern Daylight Time, [email protected] writes:
  CFARE FSHIHET PAS PARANOJES ENVERISTE TE SALI BERISHES PER PUC SHTETI!?

  – Sali Berisha mbron vetem karriken e Sali Berishes

  – Nga Alban Dega Nju Jork

  Paranoja puciste e Sali Berishes dhe e Enver Hoxhes

  “ Disponohen të dhëna të plota për sasitë e eksplozivit, tritolit dhe kallashnikovëve, me të cilët do të realizohej sulmi final për të hyrë në ndërtesë. Disponohen të dhëna të plota mbi armët e sofistikuara, çadrat-pistoletë, stilolapsat-pistoletë, thikat me helm që do të përdoreshin në stadet e caktuara të këtij grushti shteti, të kësaj përpjekjeje të turpshme për të marrë pushtetin me dhunë… Ne do tu tregojme vendin gjithe pucisteve “.u shpreh dje kryeministri i Republikes se Shqiperise Sali Berisha ne mbledhjen e Qeverise.

  “ Poliagjenti Mehmet Shehu kishte marre udhezime te hollesishme nga agjenturat e huaja e huaja imperialisto- revizioniste qe te elemiminonte Sekretarin e Pare me bastun- pistolete, me pilula helmi me veprim te ngadalshem me qellim qe te permbyste pushtetin popullor dhe te vinte ne fuqi…. Kjo veprimtari puciste e poliagjentit Mehmet Shehu deshtoi me turp ne saje te vigjilences revolucionare marksiste- leniniste te Partise sone. Partia u tregoi vendin pucisteve ” shkruan Enver hoxha ne tablon Sinoptike per Veprimtarine Puciste te ish- poliagjentit Mehmet Shehu ketu e 29 vjet me pare.

  Dy epoka. Dy regjime. I njejti fill komploti. E njejta gjuhe. I njejti mendim. Pike per pike te njejta edhe mjetet qe do te perdoreshin kunder shokut Enver dhe kunder shokut Sali, dy ish- sekretareve te PPSH-se. Njeri i pari i krejt vendit. I dyti i pari i Spitaleve te Tiranes.

  Pike per pike “Beme baba te te ngjaj “

  Pike per pike paranoja puciste e Sali Berishes eshte njesoj si ajo e babait te tij ideologjik e shpirteror Enver Hoxha. Dy trupa qe i bashkon e njejta koke. Koka enveriste, staliniste kunder cdo puci e komploti kunder karrikes se tyre.

  Sali Berisha mbron vetem Sali Berishen

  Cila eshte e verteta e kesaj paranoje puciste te enveristit Sali Berisha!? Cila eshte e verteta e “mbrojtjes” stoike te Sali Berishes per gardistet e tij “ heronj” !? Cili eshte roli i Sali Berishes dhe sherbetoreve te tij politike e mediatike ne kete puc, ne kete grusht te sajuar shteti!?

  Asnje gardist, as kryegardist nuk do te qellonte kunder vllait te vet pa urdherin e Krye Kryegardistit te Mafias se korrupsionit ne qeveri Sali Berishes. Sali Berisha i quan heronj gardistet ekzekutore per tu percjelle shqiptareve mesazhin mortor se kryeheroi eshte ai.

  Se pa urdherin e tij askush nuk do te terhiqte kembezen vrastare. Per tu percjelle shqiptareve, popullit te vet kryemesazhin se nuk do te hezitoje te ekzekutoje krejt shqiptaret dhe vet Shqiperine po u kercenua karrikja e tij e pushtetit ekzekutor!

  Prandaj Sali Berisha nuk ia dorezon Prokurorise se Pergjithshme e ligjit gardistet e akuzuar . Ka frike se perballe hetuesve e prokuroreve profesioniste , perballe drejtesise do te nxjerrin emrin e urdherdhenesit te vertete. Ka frike se ata nxjerrin emrin e Sali Berishes si urdheruesin real te ekzekutimit te tre protestuesve te pafajshem.

  Avokat i zellshem i krimit

  Sali Berisha nuk pjerdh per Presidentin e Shqiperise nga partia e tij Z. Bamir Topi e jo me te caje koken per gardistet e as per ligjin. E ka shkeluar ate qindra, mijera here. Po e shkel perdite e me teper.

  A nuk veproi keshtu dje me Gazmir Dibren per skenarin e Berishes kunder nipit te ish- Presidentit Mojsiu!?

  A nuk i mbrojti me cdo rruge e me cdo menyre kryehajnat e autostrades se kombit Lulezim Basha, te Gerdecit Fatmir Mehdiu duke paralizuar e flakur tej ish- prokurorin e ceshtjes se shekullit Zamir Shtylla!?

  A nuk mbrojti me te gjitha mjetet zevendesin e tij te sterkorruptuar e te kapur me presh ne duar Ilir Meta nga zevendesi i tij Dritan Prifti!? Pse?

  Per burreri!? Per bese!? Per solidaritet njerezor!? Aspak .

  I mbrojti sepse si I pabese qe eshte per vete mendon se te gjithe jane si aid he ia nxjerin ne pah krimet e tij e te krejt klanit te vet.

  Duke mbrojtur gardistet, Sali Berisha mbron vetem Sali Berishen e askend tjeter! Mbron me zjarr e me hekur vetem karriken e Sali Berishes e asgje tjeter!!!

  Nje alibi e cmendur mashtruese

  Pikerisht per te shmangur dhe terhequr vemendjen nga shkeljet flagrante te ligjit, nga neperkembja e perditshme e Kushtetues se Shqiperise ne politiken e brendshme e ne ate nderkombetare sic qe marreveshja atdheshitese e Otrantos me Athinen, Sali Berisha sajoi alibine e cmendur puciste.

  I vetmi motiv dhe synim i mendjes se cartun te Sali Berishes eshte per te mbrojtur Sali Berishen. Me nje gur godet kater zogj: liderin e opozites Edvin Rama, Presidentin, Prokuroren e Pergjithshme, SHISH-in qe ia dine te gjitha horlliqet e vjetra e te reja, sepse ne krye nuk eshte me Gazidede Berisha.

  Fillimisht ai akuzoi opoziten si autore te grushtit te shtetit. Kur nuk i dolen as tanket e as autoblindat, as kallashnikovet e as dinamitet , as gjeneralet e as kolonelet e implikuar e nderroi melodine.

  Kur nuk i dolen as pamjet e opozitareve dhe protestuesve te armatosur qe qellonin njeri tjetrrin, kur nuk i dolen asdgjekundi kokat e opozites ne krye te bandave te “ krimineleve, hajduteve, bllokmeneve, narkotrafikanteve, lavireve te rruges”perseri e nderroi pllaken.

  Tani ne balle te grushtit te shtetit perkrah liderit te opozites Edvin Rama ka vene Presidentin Bamir Topi, kryeprokuroren e Republikes Ina Rama, kryetarin e SHISH-it Bahri Shaqiri, cilindo insitutcion qe ende ruan nje fare pavaresie dhe zbaton ligjin e jo Saliqin! Pse!?

  Shperblim mercenaresh apo blerje e heshtjes !?

  Sepse te keto institucione pertfshi edhe ato te zgjedhura me votat e tij dhe te partise se tij ushtare besnike, paranojaku Berisha shikon rrezikun kryesor per karriken e tij dhe venien ne bangon e te akuzuarit per shkelje kushtetute, per korrupsion, per lidhje me krimin e organizuar. Shikon fundin e tij te turpshem !

  Pse!? Sepse secila prej ketyre hallkave di shume per paudhesite e tij, per krimet e tij, per shkeljet flagrante e ne cdo hap te ligjit prej Sali Berishes.

  Hapi i pare qe hodhi pas cdo akti korrupsioni e hajnie te qeveritareve te tij ishte corientimi dhe keqtdrejtimi i drejtesise ne rrugen qe i leverdiste Berishes per te mbrojtur vetem Berishen. Kur deshtonte, mbrohej duke risulmuar me alibi e mashtrime te reja.

  A nuk qe e tille edhe shperblimi i ruajtesve te rendit dhe i gardisteve, te cilet i mban ne karantine te mirefillte brenda Murit te Madh Kinez te Kryeministrise vetem e vetem per te mbrojtur Sali Berishen dhe karriken e tij te pergjakur me urdherat e tij prej kryeekzekutori te mirefillte.

  A nuk shperbleu me para e me poste ekzekutive si Bashkim Gazidede, gjeneral dhune si Agim Shehu me 130 milione leke per te njejtat aresye.

  Shperblimi i cdo mercenari te tij me para, me poste eshte nje akt blerjeje e heshtjes se tyre per krimet e tij. Eshte nje ofendim e jo nje vleresim per plaget e tyre. Eshte nje shperblim tipik mercenari per te mbrojtur Sali Berishen jo rendin e sigurine, jo institucionet me te cilat spekullon e genjen edhe me keq se vete Nastradini!

  Shkembime favoresh midis hajnave te korruptuar

  Kur shperblen me tendera e djersen e popullit, sic shperblen me karrike ministrash e poste te lara diplomatike bijte e bijat e “bandes se gangasteereve” mafian e korruptuar, ai vetem blen besnikerine e tyre deri ne vdekje per pushtetin me vota te vjedhura!

  Kur ben avokatin e cdo hajni qeveritar e buldozeri te korrupsionit te kapur me presh ne duar si Ilir Meta, Lulezim Basha, Fatmir Mediu, Genc Ruli, Majlinda Bregu, Aleksander Frangaj, Artur Zheji, Fatri Balliu, Blendi Fevziu“Klani”,“ ABC-ja e RTSH-ja.… e cdo vide politike, e cdo suste mediatike te karrikes e kolltukut te tij oligarkik e kleopatrik, ai mbron vetem Sali Berishen e askend tjeter.

  Shihni me vemendje se cili eshte skalioni i pare i teorieve dhe paranojes se sajuar keq puciste te Sali Berishes qe ndryshon nga dita ne dite, nga ora ne ore, nga minuta ne minute. Ne radhet e tij me te zellshmit ne mbeshtetje te Berishes jane pikerisht me te akuzuarit dhe me te demaskuarit per hajni, per korrupsion, per krim te organizuar .

  Padrinoja i Mafias se dale krejt jashte kontrollit mbron ceten e tij te kusareve.Ceta e hajnave mbron “il Capo delli capi “ te Koza Nostres qeveritare.

  A mos kjo Mafia ka blere edhe anesine e nderkombetareve!?

  Ajo qe me shqeteson me se shumti eshte heshtja dhe qendrimi i njeanshme i disa perfaqesuesve bile dhe diplomateve perendimore ne Tirane perballe vjedhjes se votave, apo sic u tha ashiqare “numerimit te keq ose shume te keq ne 30 per qind te tyre”, perballe korrupsionit galopant, perballe hajnise qeveritare. Pse !?

  Jane perfolur edhe diplomate te BE-se e eurodeputete per afera korrupsioni, per seli me qera korruptive, per vila private ngjitur me VIP-a te mafias shqiptare ne qeveri.

  Jane perfolur per implikime ne afera te dyshimta dhe allishverishe te paligjshme multimilioneshe deri ish- funksionare te larte politike, ushtarake e diplomatike te huaj, ku Fazlicet e co. kane vetem rolin e sekserit dhe te pimpit- kodoshit te Mafias serbo –ruse .

  Eshte nje fakt i mirenjohur sot per shqiptaret se deri edhe ish-Sekretari per Sigurine Kombetare te SHBA-se, per te mos folur per kongresmene si Trafikant kane perfunduar ne pranga e jane denuar me dy- tri e deri tete vjet burg per korrupsion, fshehje taksash.

  Eshte nje fakt i mirenjohur se deri ish- drejtore drejtorish strategjike ne sherbimet sekrete ose te sigurise jane rekrutuar nga ish- KGB-ja ose agjenci te tjera spiunazhi.

  Eshte fakt i mirenjohur qe lobingu ka si motor e moral kryesore parane.

  Do te ishte ne nderin e Departamentit amerikan te Drejtesise dhe te struktuave perkatese te BE-se te hapnin hetime per cilindo rast te perfolur per korrupsion ne Shqiperi. Emrat e tyre jane ne listat dhe lejet e lobingut te leshuar nga keto insitucione, ne biznese multimilioneshe e investime strategjike e fitimprurese, si dhe ne shume artikuj gazetash te pavarura apo te opozites.

  1. Lekua says:

   Uarda, e para mos u hiq femer se je mashkull, e dyta mos nma cudit me zbulime foshnjore. E ke te thjesht pergjigju ketyre pyetjeve. Ai ka bere Berisha keti dnrysirlleqe, a ka qene djali i tij pronar i Gerdecit, a ehste gruaja e tij serbe, a ehste vajza e tij gjobvenisa me e madhe ne SHqperi. te tjerat jane futja pordhes

 233. Ndreko says:

  O Mero Baze, le nam. Nuk ben burri keshtu . Gjynah e ke pas mik

 234. Tana says:

  O Merooo keq e ke punen. Po fitoi opozita pas ndonje viti do te shikoj duke pi kafe me keta te PD-se s ekjo opozite po mori pushtetin se rruan per te denuar Doktorin

 235. Latif says:

  Perytroni kemi 22 vjet me Doktorin. Kur kishte 22 vjet Enver Hoxha, ne vitin 1966 beri letren e Hapur dhe i coi kuadrot ne fshat. Eshte koha kur u be saliu komunist. Ky dreq nuk ben as reforma. Na la Mesilen

 236. Remzi says:

  Ore mire qe ky Doktori ka rrjedhur sic thoni ju, po ky fevziu qe spihunon dhe cfare ha ne ditlindje, si nuk ka turp e del prap ne ekran

 237. lindi says:

  Bravo Mero trimi ! Nuk ngopesha duke e lexuar. Mos çaj koken se çfare thote Uarda me kompani.

 238. Ana dhe Kujtim Bardhoshi says:

  Mbeshtesim z. Baze per shkrimin. Ne coroditjen e pergjitheshme duhet kerkuar busulla per te dale nga gjendja Kaotike : te drejtat e njeriut,ndertim I shtetit te se drejtes etj parametra standarte te democracies. Fenomeni Berisha eshte refleksion I simptomave te shoqerise civile. Edhe sikur te drejtionte vendin nje njeri ideal,do te mbarte te njejtat probleme,mbasi asnjeri nuk mund te drejtoj mbi 8 vjjet..Ne se mesohemi ne te ardhmen ti referohemi ligjeve me kosto Jo vetem per tjetrin ,por se pari per veten ,ate here do te clirohemi nga cikli I mbyllur I prapambetjes. Urojme ndryshim ne te mire te nje shoqerie ku te gjithe te jene the barabarte kundrejt ligjin. Me respect

 239. kordinatori says:

  keni vendos te ja beni nervat tel sales..zgjidhje e bukur.

 240. Horri i Bulevardit says:

  Qysh ne fillim te ketij shkrimi u shpreha se ky artikull, do te kaloje cdo parashikim ne komente dhe vertet ashtu doli, por une dua tju them se ju jo me vone se neser do te merrni vesh lajmin se Sali Berisha, eshte shtruar ne spital dhe shkak do te jete ky editorial i zotit Baze.
  Berisha sot e kaloi diten me aktivitete, qe ja hoqen mendjen nga ky artikull qe e ka goditur si nje shigjete ne zemer, por tani qe Saliu do te jete vetem dhe kur edhe Liria ti tregoje se sa shume komentues ka terhequr ky shkrim, Saliut do ti krijohet nje peshtjellim dhe ka shume mundesi qe te kete nje atak ne zemer ose nje trompoze ne tru, eshte e sigurte qe Saliu kete nate do te perfundoje ne spital.

 241. gabeli says:

  Ketij i them djalak jo cimbisjeve te Rames

 242. asllanesha says:

  O Saliiiii, Ceziii lexoje artikullin, futi nje haloperidol nga ato qe te jep iria dhe mos rruj nga Bamiri e Mero

 243. ToniTR says:

  Kur lexoj kete editorial imagjinoj raundin final te nje ndeshje boksi, ku boksieri fitimtar godet pa pushim e pa meshire kundershtarin e gjakosur, te dobet e te lodhur, te strukur ne nje cep te ringut…Bravo Mero!

 244. Zip says:

  O ktu jane koncetru gjithe akzuat e shekullit ne 100 reshta. Hallall plako. Shqiperia nuk ben me as Sali as shkrime si ky

 245. liriA says:

  Cna bere Sali cna bere, cdeshe qe ngacmove folen e arrzave

 246. ona says:

  Te lutem Mero cdo nje jave nxire kete artikull se nuk kemi te ngopur ,e kam lexuar mbi 10 here e kam shperndare dhe ne fb qe ta dine te gjithe .

 247. bilbil says:

  Te te them te drejten keshtu ne flasim ne cdo tavoline kafeje apo diskutime bosh; po ti e ke mare rriskun ne balle per te dhen sadopak qytetrim njerzve qe ende spo e kuptojme se po nuk e kuptuam rrezikun e ketyre njerzve qe vijne nga hici hipin ne pushtet dhe me pase na hypin te gjitheve ne qafe dhe e mbajne pushtetin me te gjithe poshtersit qe kane ber te paret e tyre mbasi vijne nga ajo kulture familjare qe kane dhe trashgojne ende.O Mero do isha i lumtur qe te shtoheshin merot dhe te ngrihej nje uragan i vertet me drejtesin ne krye dhe ky vend te gjente rrugen e drejte dhe jo kaqe te mundishme per shumicen e popullesise qe edhe sote mbas 100 vjetesh eshte ne mjerim.

 248. Endri says:

  Bravo Mero! Nje artikull per tu admiruar. Ne betejen tende me kte plak te mjere jane me shume se gjysma e Shqiperise. Shume e me shume.
  Urime Mero Baze!

 249. dick everhard says:

  … “Let he, who is without a sin ,cast the first stone…” – thuhet diku ne Bible. Me lejoni tiu shkruaj edhe une dy fjale. Nuk pretendoj te jem me i zgjuari, por te pakten jam asnjeanes. I have no dogs in this fight. Mallekimi i Shqiperise jane… shqiptaret. Ne jemi ziliqare, xheloze, hakmarres, dashakeqes, pordhace… te meta keto qe ai, ish Sekretari i Pare ( qe gjette belane aty ku osht)i dinte me mire se kushdo tjeter. Une as nuk e di kush eshte Mero Baze. Por po na del se iu dhimbka drejtesia me shume se te tjerve. Pfff. Me fal per skepticizmin shoku Mero, por edhe ti me duket je shqiptar dhe rrjedhimisht futesh ne nje kallup me ata qe kerkon te akuzosh. Deri ne 2005 Saliu paska qene burre i mire. Pra 15 vjet. Duhet te jesh ose sylesh ose i zhytur dei tek veshet ne llumin e Saliut, qe mos ta njofesh tjetrin per nji periudhe aq te gjate, sidomos duke qene aq i afert me ata monstra. Pra , te lutem, mos na u hiq sikur ti je mbi ate llum. Nuk e vej doren ne zjarr, por ka te ngjare qe aresyeja nuk eshte parimet e” pakompromentuara”, por nje post i premtuar qe nuk iu a dha ose nji arsye tjeter meskine si ajo.Berisha ka shume mundesi te jete te gjitha ato qe thuhen per te. Por iu lutem na vini ne dijeni kur te gjeni nje shqiptar te afte per te drejtuar ate vend fatkeq. Me garanci qe akoma nuk ka lindur. Alternativa nuk duket aspak optimiste. Duke perfunduar do desha tiu kujtoje nje gjysem anekdode qe disa qe thone se ishin te pranishem betohen se ka ngjare 100 % :” Dulla” dhe shoku i Partise M-L braziliane, Joao Amazonas po shetisnin bregut te detit tek vila e Enver Faggot-it ne Vlore. Nepermjet te tjerash, Joao i drejtohet bythqirit : Shoku Enver, sikur ta liroje pak se si shume iau ke shtrenguar litarin shqiptarve. Enveri kthehet nga parafolesi, e shikon me inat dhe ia kthen : E NJEH KETE POPUDH TI, MORE’ ??? … enough said.

  1. Pilo Lala says:

   Ti me te vertete je i zgjuar, dukesh nga emri, di edhe Rusisht.

   1. Albann says:

    Edhe une ashtu thom,race e zgjuar eshte.Ja nje anekdode per zgjuarsine e tij.
    “Qe nje kaposh maje plehut.Hodhi syte perreth dhe syte i zinin vetem pleh.U ul kembekryq i pashprese dhe…u be pleh maje plehut”

 250. Blerina says:

  Shkrimi eshte nje perle e vertete por dhe komentet qe po lexoj jane nje frymezim se populli ka shprese, se populli do ti tregoje Saliut rrugen e drejte. Shkrimet e Meros ia vlejne te lexohen jo vetem per ato qe shkruhet por dhe per komentet e juaja. Faleminderit te gjitheve per kete frymezim te papare.

 251. Eljo says:

  Te heqim kapelen o Mero

  1. Uarda says:

   Edhe breket bile…

   1. Horri i Bulevardit says:

    I paske veshur breket uarda?, se deri tani ke qene pa breke, na ka treguar Kol Tivari i vertete, jo ai i rrejshmi.

 252. dunavat says:

  Z. Baze. Pershendetje. Me vjen keq qe jeni detyruar te duroni kaq shume mbi kurrizin tuaj. Me vjen mire qe keni shtyllen kurrizore per te shkruar nje gje te tille. Pergezime dhe, me e rendesishmja, faleminderit.

 253. Nuk ka rendesi says:

  Mero Baze, kisha kohe pa te lexuar , qe kur ishte ai incindenti me Rezart Tacin. Por kesaj rradhe paske ardhur me nje “bumje”. Ne pergjithesi ne jemi mesuar qe keto shkrime , apo lajme ti degjojme nga opozita. Ti po ben hapin e pare kundrejt nje demokracije te vertete ne ate vend qe e lashe ne 97-en edhe nuk po shikoj ndonje ndryshim tek njerezit qe jetojne aty (botekuptimin e tyre) deri tani. Eshte per te ardhur keq ! ose jemi mesuar 1 edhe na pelqen …

 254. Fredi tepelena says:

  Faleminderit, MERO

 255. Illyricum says:

  Si me paska humbur ky super shkrim?!!
  Bravo Mero.

 256. endri says:

  bravo mero mirseerdhet ne 5d

 257. Horri i Bulevardit says:

  Ti vertet i bere thirrje te qetsohet Saliu, por ky ne kete fund viti ka kaluar ne ekstaze, eshte terbuar fare, nga nje ane dhe ne anen tjeter, ka filluar te na beje edhe ne qorra me sy hapur, duke na cuar edhe ne ne ekstaze, me arritjet sa tani per tani jemi ne vendin e trete ose te katert ne BOTEeee.
  Ne editorialin tjeter zoti Baze thuaj ne shkrimin e rradhes, TERBOHU, se ky ben gjithnje te kunderten, ndoshta atehere do te qetsohet.

  Megjithate edhe une jam i mendimit se shkrimi eshte nje nga perlat e gazetarise, per vitin 2012.

  Ndersa togfjaleshi me i goditur per vitin 2012, eshte i Filip Cakullit, MENDER SALI BERISHA, botuar sot po ne kete faqe.

 258. Vlonjati says:

  Te lumte, Mero !
  Po ben opoziten e vertete ne Shqiperi.
  Kam besim tek ty !

 259. Aleks says:

  Ky eshte nje editorial qe me te drejte ka nje rekord ne komente.Ne gjithe keto qindra komentues do te vecoja si me te mirin :Horri i Bulevardit –10 Dhjetor, 2012 në 10:52 pm.
  Kurse editorialin me te mire te kjo gazete vitet e e fundit eshte e Blendi Manes me titull SHQIPERIA E NDYRE E BLENDI FEJZIUT qe ne kohen e sotme mund ti shtonim DHE E EDI RAMES DHE ARVIZIUT..
  Qe eshte sala kriminel kete nuk e diskuton njeri ne shqiperi por ate e mbajne gjalle hipokrizia e arvizuve dhe edvin palloshit.
  Gezuar vitin e ri te nderuar komentues te gazetes Tema dhe mirupafshin vitin tjeter te cliruar nga malesori dhe ambasadori.

 260. mergim tari says:

  Mero vella,

  Shkrimit tend te MREKULLUESHEM shtoji edhe nje shkrim timin qe po ta dergoj me poshte.

  E kam shkruar per kete BASTARD ne 26 nentor 2005 dhe botuar ne “Koha Jone”, atehere gazete qe nuk kishte dale nga udha e Zotit. E kam bere ne kohen kur kjo felliqesire kerkonte te nderronte perseri DATEN E CLIRIMIT, 29 Nentorin.

  E botoj perseri kete shkrim per te vertetuar qe kjo MONSTER e ndyre, as nuk ka ndryshuar dhe as nuk mund te ndryshoje.

  Jam dakord me ty, qe kjo PJELLE E KEQE, duhet te VUAJE prapa hekurave, si qenie shoqerisht e rrezikshme, dhe te jetoje per te pare se cfare u beri baballareve, femijeve, djemve, vajzave, nenave e motrave tona shqiptare, shume prej te cilave tani nuk kane as mundesi te qeshin dhe as fuqi te qajne.

  Lexoje Mero Vellai dhe ju miq te gazetes “TEMA”qe e sfidoni kete VRASES SERIAL, duke peshtyre gelbaze mbi surratin e tij te PERCUNDUAR nga BARBARIZMI.

  LETER PER DOKTORIN

  Doktor. Ish Sekretar. Unë jam Mërgim Tari qe emrin tim dhe të mijra shqiptarëve si unë ti e gdhende ne historine e Shqiperise me duart e tua të lyera me gjak. Ti gdhende emrin e Mërgim Tarëve shqiptarë, që më parë flinin të pashqetësuar në shtëpitë e tyre, ndërsa tani me mijra flenë rrugëve dhe semaforëve të Evropës.

  Në 29 Nëntor 1944 shqiptarët u bashkuan në atdheun e tyre si clirimtarë. Ndërsa në kohën tënde të zezë ne ikëm doktor, morëm titullin Mërgim Tarët. Ikëm jo se nuk e deshëm atdheun, por se erdhe TI. Erdhe e na pushtove. Na rrahe, na gjakose, na burgose, na vrave, cënove vlerat dhe
  virtytet, por mbi të gjitha u përpoqe të na fshije historinë.

  TI doje të mos kishim histori doktor, sidomos atë të Luftës Antifashiste Nacional Clirimtare, pasi Ti je manjak që nuk duron histori clirimtarësh. Për ty histori është vetëm pushtimi. Ti njeh vetëm pushtuesit dhe bashkepuntorët e tyre doktor, sepse edhe ti i tillë je, opresor dhe bajraktar, i asaj kopeje. Edhe pushtimin tënd ti e quajte clirim. Por pushtimi yt ishte më i egër, më mizor e më i pafytyrë edhe se ai fashist, gjykuar per dekadën, kohën, vendin dhe ata që e kryen.

  Koha jote doktor mund të quhet pa frikë “demo”-fashizëm.

  Fashistët bënë luftë Doktor. Luftë bëre edhe ti. Ata e bene kundër botës, ti e bërë kundër popullit tënd doktor, se lavdi Zotit aq fuqi kishe. Pra rrjedhimisht TI nuk ke shans të pranosh që 29 Nëntori është nga ditët tona të shenjta, pasi TI je si ata, pushtues. TI je pushtuesi ynë doktor ndërsa e shenjta për ty nuk egziston. Ti nuk je as për liri e as për clirim. Ty kur të jepet rasti i parë të fut në burg, të fut në luftë, të “fut në gjak” dhe të con me hap rreshtor në marshshimin shkatërrimtar drejt ferrit.

  Fashistët ndalonin mitingjet. Edhe ti si ata bëre doktor, dhunove dhe gjakose popullin nëpër mitingje duke përdorur edhe Gestapon tënde, SHIK-un. Pyete “mikun” më të afërt në kabinet; ASSistentin tënd, “kriminelin e bandave të Jugut” Arben Imami. Ai ka cfarë të tregojë për dhëmbët, rrahjen me zvarritje të Gaqo Apostolit, gjakosjen e Servet Pëllumbit dhe gazetarëve
  të huaj, si dhe fatin e mijra shqiptarëve që u dhunuan nga trusti YT i sallatës. Pra ti mbetesh pushtuesi i shqiptarëve doktor, pasi mbi popullin tonë ti eksperimentove filozofinë fashiste të dhunës. Këtë ke për të bërë Ti
  zotëri përsëri mbi popullin, dhe rastin e parë e ke. Bëje në 29 Nëntor, në Ditën e Bardhë. Ktheje këtë ditë në ditë të Zezë, sic ke bërë me tërë ditët tona në të shkuarën tënde. Thonë që do të jesh larg atë ditë, por nuk të mungon Kloni yt mendor në Ministrinë e Brendëshme të përmbushë epshet e tua për të gjymtuar e dhunuar ata që mendojnë ndryshe nga ty.

  TI po e rivë përsëri dhunën doktor. Kështu që edhe optimisti më i madh nuk ka asnjë forcë të besojë që ti je normal e i mbarë sa të bashkohesh me ata që na cliruan nga dhuna fashiste e viteve të luftës që ti po e rivë.

  Fashistët përndiqnin ata që luftonin për clirimin e vendeve të tyre. Ndalonin propogandën antifashiste, arrestonin e vrisnin gazetarë e shkrimtarë, digjnin shtëpitë ku dyshohej se botohej propoganda Clirimtare. Edhe ti këtë bëre doktor. E bëre me Aleksandër Frangajn, Martin Lekën,
  Saimir Dulen e shumë gazetarë e analistë të tjerë doktor. Edhe redaksinë e “Koha Jonë” e dogje dhe e shkatërrove, duke dhunuar në radhë të parë shtypin shqiptar, duke cënuar pronën private dhe përdhunuar nderin e Nikollë Lesit, botuesit të parë të fjalës së lirë në Shqipëri.

  Për këtë bota nuk të harroi pa të vlerësuar doktor; por gjithmonë si famëkeq. TI hyre në histori, në pjedestalin e 10 kriminelëve më të egër të shtypit. Tani TI je në krah të mikut tënd naftëdhënës Milloshevicit. Edhe ai në10-she të famëkeqëve të shtypit është, në ekipin tënd doktor, tamam si fashitë të vërtetë. Ja pra që kjo të largon me ata të 29 Nëntorit, pasi edhe
  ketu ti i ngjason anës tjetë, zjarrvënësve.

  Por nuk të mjaftoi. E nise përsëri avazin tënd të vjetër doktor, përndjekjen. Nuk i largohesh dot instikteve të tua; tamam si pulat dhe qentë me ushqimin e tyre të preferuar. Ende pa nusëruar mirë as për 100 ditë, ke filluar të shpërndsh nëpër botë tipin e ri të shikasit, 80 lekesh. Nuk është
  ai shikas i mëparshëm me Corape te palara, me erë të qelbur dhe i pështirë deri në pafundësi. Eshtë “SHIKASI I RI”, edhe më i pështirë, edhe më i pafytyrë. SHIKAS I RI ka fatin të mësojë edhe për jetën tonë private, duke futur hundët edhe në Universitetet e botës e duke u cfaqur me emrin e vetë padronit.

  Gjendja e jashtëzakonshme u vu në Shqipëri në kohën tënde dhe atë të fashizmit doktor. Vetëm në kohët tuaja njerëzit u ndaluan të ecnin alla-braca, me duar në xhepa, ose më shumë se tre katër vetë. Kam parë një familje demokrate në atë kohë që i kapi ora jotë e bekuar e shtetërrethimit
  jashtë. Ata ishin më shumë se gjashtë dhe që të zbatonin rregullin tënd doktor, ecnin në rresht për një në largësi të caktuar, tamam si në ushtri. Duart i mbanin jashtë xhepave dhe për fat nuk kishin kollare të kuqe. Ishte një grimcë komedie brenda tragjedisë së madhe që na solle TI doktor. Ishe Ti që e cove Shqipërinë në atë ditë doktor, shkatërrove ëndërrën dhe idealin e
  atyre që sollën 29 Nëntorin, ditën që u hoqi njerëzve shtetërrethimin fashist në Shqipëri për gjysëm shekulli, deri në castin horror kur ti e rivure përsëri.

  Fashistët shkatërruan botën doktor, por më pas u shkatërruan edhe vetë nga popujt që luftonin për liri, nga Ushtria e Kuqe dhe forcat aleate. Atë bëre edhe TI, me botën që të rrethonte. E shkatërrove Shqipërinë, këtë pjesë të vogël të botës, e fute në luftën më pa kuptim, më të cmendur sepse i tillë je edhe vetë. Por më pas edhe ti u shkatërrove nga revolta popullore, por
  sigurisht edhe nga forcat aleate që erdhën në Shqipëri të na clironin nga shpellarët. Pra ti nuk mundet të njohësh 29 Nëntorin, pasi ajo është ditë që lidhet jo me cuba por me heronj.

  Fashistët zhduknin njerëzit dhe i linin pa varre që të harrohej e shkuara. Edhe ti u bëre usta c’varrimesh doktor. Eshtë makabre ajo që bëre TI me shumë heronj, përfshi këtu edhe Myslym Pezën, njeriun që krijoi cetën e parë Antifashiste në Evropë. Nuk u mjaftove, por Ti i mbylle derën e varrezave të Kombit popullit, njerëzve të thjeshtë, veteranëve. Cdo njeri normal
  tronditet kur e dëgjon, ndërsa TI jo. Këto janë fakte doktor. Falë tyre vetëm një alien mund të besojë që ti ke ndonjë ndjenjë për luftën, për veteranët, për lirinë dhe mbi të gjitha për atë ditë që i bashkon ata që janë shqiptarë, 29 Nëntorin.

  Fashistët bënë shumë krime në Shqipëri, u përpoqën të bënin edhe krimin më të madh, të përcanin shqiptarët. Nuk e arritën dot. U përpoqe t’a bëje edhe TI, të vije shqiptarët kundër shqiptarëve, Veriun kundër Jugut. Për fat, përkundër fantazisë tënde preverse e përcarëse, shqiptarët qëndruan si përherë, vëllezër e të bashkuar si në 29 Nëntor 1944 kur cliruan Shqipërinë. Prandaj 29 Nëntori është datë që ti kërkon ta harrosh doktor, pasi nuk ke
  asnjë lidhje me të dhe as fuqi të bësh të kundërtën.

  Si mundet që TI doktor të njohësh 29 Nëntorin, ditën e Clirimit nga fashistët, kur ti i coje naftë Milloshevicit, mikut tënd dhe bashkëfashistit më të madh të Ballkanit dhe të popullit kosovar. Nafta jote kaloi edhe me tubacione në kohën kur gjithë bota antiafshiste e ditëve moderne i bëri
  embargo. Firma e naftës së PD “Shqiponja” u themelua taman në kohën e embargos ndaj Milloshevicit dhe ndaloi aktivitetin tregëtar kur embargua ndaj Serbinë nuk kishte më kuptim. Ky je ti doktor, që edhe naftën tonë e cove në shërbim të fashizmit. Kështu që vetëm ata që kanë mendjen tënde, pra ata që ti u ke hedhur trutë e gomarit, mund të besojnë se ti ke ndonjë
  lidhje qoftë edhe të “brezit të shtatë” me fitimtarët dhe me datën tonë të Clirimit, 29 Nëntorin.

  Fashistët krijuan ministrinë e propogandës doktor. Edhe ti e bëre por jo si ministri. Pasi sakatove shtypin e shkruar, TI uzurpove median vizive, TVSH, të vetmin stacion televiziv të kohës tënde “moderne”. Ti e shndërrove atë insitutcion në folenë e një lukunie qensh e bushtrash ulëritëse, që
  gdhiheshin e ngryseshin duke u cjerrë për kryeqenin. Në atë fole egersirash nuk u përmend pothuaj asnjë herë ndonjë ngjarje që lidhej me ditë a datë Clirimi, si të ishte festa e grumbullimit të barit. Nuk u dha asnjë film me teme nga lufta Antifasiste Nacional Clirimtare. Kjo ishte epoka jote doktor. Prandaj edhe sot TY nuk të besojnë as fëmijët se mundet të kesh një ndjenjë
  respekti në ndërgejgejn tënde të pisët, të paktën për tërë atë gjak që u derdh për 29 Nëntorin.

  Fashizmi ka në natyrën e tij grushtet e shtetit. Në Kili këtë e bëri Pinoceti, ndaj shtetit demokratik të Aliendes, duke gjetur një pretekst. Këtë bëre edhe ti doktor në Shqipëri në 14 Shtator 1998 po me një pretekst. Disa ditë pasi lajmërove që do të vritej një njëri që shqiptarët të
  cliroheshin nga “kriminelët” socialistë, u vra Azemi. Të doli flaja doktor!!!!! Këlyshët e tu ujqër Me fjalën tënde në gojë “për tu cliruar nga të kuqtë” u sulën të shkallmonin dyert e kryeministrisë duke venë përpara trupin e pajetë të atij që ishte bërë simboli i demokracisë, i atij që ti i hoqe edhe imunitetin!

  Por akti fashist i marrjes së pushtetit me PUC të mbëti në tentativë, pasi edhe bota nuk të mbështeti por të pështyu në fytyrë për aktin kriminal më të lartë kushtetues ndaj shtetit. Ti je në thelb krijesë anti demokratike kështu qe nuk ke asnjë lidhje me botën evropiane e cila u përulet me respekt heronjve, pra edhe atyre të 29 Nëntorit.

  Nazistët mobilizuan shumë gjeneralë në ushtri kundër popujve. Në operacionin gjerman “Barbarosa” kunder Bashkimit Sovjetik përmenden shumë gjeneralë të emëruar nga vetë Hitleri. Edhe në operacionin tënd ushtarak “barbarosa” kundër JUGUT, vetë TI emërove gjeneral operacioni për të sulmuar Jugun një krijesë të zezë, banditin Gazidede. Pra TI ke emëruar gjeneralë për të sulmuar popullin tënd doktor. Kështu që edhe moralisht nuk ke të drejtë që
  të vendosësh për fatet tona. Fatet dhe datat tona sic është edhe 29 Nëntori data e Clirimit, i vendos vetë populli doktor ndërsa ti je në anën e kundërt, ti ndoshta nuk je as popull, kështu që të takon të heshtësh.

  Nazistët veshën botën me të zeza. Mbi botë ra zija, humbi humori, u zhduk gëzimi i jetës. Edhe ti e bëre këtë në vendin tënd doktor. Ti i veshe nënat me të zeza, u more prindërve djemtë e vajzat. Ti e doje një gjë të tillë pasi me gojën tënde kishe shprehur që do t’ua ngrije shqiptarëve buzeqeshjen në buzë. Ua ngrive doctor, saqë tani nuk kanë fuqi as të flasin, megjithëse
  kanë fuqi të të mallkojnë. Pra TI ke shumë ngjashmëri me ata që u mundën në 29 Nëntor, me ata që i mallkoi gjithë bota.

  Në një seance në Kuvend Majko tha: “Kjo seancë vjen era fashizëm”. Nuk ka dyshim që ashtu është, pasi vetë filozofina nga e cila udhëhiqen të vetmet instrumenta që drejtojnë jetën tënde, instiktet, janë të tilla, fatkeqesisht jashtë standarteve të një qënie normale.

  Doktor. Historia jonë është shkruar me të kuqe, me jetën e atyre qe e dhanë për liri. Ajo nuk mund të rishkruhet me bojën blu të një qeverie me pamjen e një dushku të madh hibrid, ku në degët e thyera të tij varen kalbësirat e politikës shqiptare, si dhe Xhuvelëria e Xhuveli, largqofti dhe turpi i parlamentarizmit normal botëror.

  Doktor, historinë e bëjnë heronjtë e vërtetë, ata të 29 Nëntorit, jo ata të tutë. Heronjtë e tu nuk ishin ata që u bashkuan me shqiponjat në male, por ata që i bënë shoqëri pulave dhe patave me shishen e rakisë. TI nuk mundet të bashkohesh me shqiponjat doktor. Zvarranikët nuk fluturojnë. Ti nuk ke per ti njohur kurrë heronjtë. Ti i c’varrose dhe i rivrave ata. Për ty hero u bë cdo njëri, edhe ata që binin nga pemët ose shtyllat, vetëm se ishin dashamirës të PD. Kjo mund të jetë gjithcka, edhe cmenduri, por asnjëherë histori.

  Doktor. TI kerkon të marrësh atësinë për datën e Lindjes së Lirisë, për të cilën ti nuk je baba. Atë datë e kanë caktuar baballarët e vertetë, luftëtarët, veteranë dhe clirimtarët. Ata e dinë më mirë se gjithë të tjerët datën, pasi ata e shkrehën për të sjellë lirinë. Kurse ti edhe po të doje nuk shkrehje dot gjë se fatkeqësisht sapo kishe lindur. Eshtë e vështirë të bëhesh baba me zor doktor, pasi nuk të beson njëri që je i vërteti. Për më tepër ajo datë do të të “mbetët në derë” si fëmijë ilegjitim, pra do të kesh mbi vehte një datë “dobic”.

  Mos u merr me punë që nuk të takojnë ty Doktor, merru me punët e Qeverisë ose ndryshe të Xhuvelërisë. Jepi popullit drita e ujë ashtu sic merr për vehtë dhe për ministrat e tu. Rrit rrogat e pensonet. Mos e ndalo Tiranën dhe Shqipërinë të bëhet me rrugë, me mbikalime e nënkalime vetëm për qëllimet e tua të fëlliquara politike dhe epshet hakmarrëse që ke ndaj njerëzve. Lëre jetën e njërëzve të jetohet dhe mos ua nxi më tepër se mjaft po u nxihet nga errësira që sjell ti.

  Trego të paktën në pamje të jashtëme që ke ndyshuar, pasi ka edhe naivë që nuk besojnë të vërtetën, që ti je një makinë e pariparueshme, je specie e vecantë në llojin tënd. Ti nuk mund të ndryshosh doktor. Ndryshimi yt nga 1997 eshtë vakum ndërsa “ndryshimi” yt i viteve 90’ ishte vetëm një synetllik politik. TI thjesht ndërrove “pamjen” për të vazhduar karrierën tënde arrogante. TI u shndërrove nga një Sekretar Partie, Komunist radikal 25 vjecar, pa asnjë ndjenjë të komunistëve idealistë, në një “demokrat” të pasterizuar. U shndërrove si me magji, sikur të bënë synet një pjesë të trurit që ti e quaje të tepërt. Ti nuk ndryshon doktor. Ata pak njerëz që
  kanë shpresë në riedukimin tënd gabohen pasi me ty është e vertetë vetëm ajo shprehja e Ujkut dhe e Qimes.

  Ti mund të bësh cfarë të duash doktor, bë po deshe prapë sic bëre edhe në 1997, pasi këto janë cështje truri. Por mos mendo që duke ndërruar ditë e data, shqiptarët do të harrojnë historinë.

  Unë si cdo shqiptar me mend, fëmijëve të mij po i mësoj dhe do ti mësoj atë që është e vërtëtë, jo atë që vjell truri i fosilizuar i antihistorisë. Ne këtu festojmë dy data doktor edhe 28 edhe 29 Nëntorin. Gjithsesi (sic i thone fjalës) ty shqiptarët të hapin rrugë doktor. Bëj cfarë të duash, madje edhe nëntorin bëje si shkurtin me 28 ditë por prapë 29 Nëntori do të festohet përsëri.

  Doktor. Në këtë shkrim unë nuk po e përmend emrim tim, ashtu sic po të dalin përballë Edët, Erionët e politikës dhe jo të politikës, etj. Jo sepse kam frikë për vehten, por ti të vret familjen e fisin, sic bëre psh me djalin e familjes Haklaj nga Tropoja. Pai u the këlyshave të tu: “E dua gjalla a vdekur”, ai djalë u vra. Pra ty të dalin urdhërat dhe parashikimet doktor, ashtu si edhe në rastin e Azemit, që fatkeqësisht të gjitha kanë një emër; vdekjen dhe shkatërrimin.

  Por edhe unë nuk e kam përmendur emrin tënd doktor. Kjo jo vetëm se nuk ma lejon edukata e nuk ma nxë goja, por sepse ti nuk duhet të përmendesh. Ndryshe nga 29 Nëntori, si ditë e shndërritshme për Shqipërinë, emri yt duhet të të harrohet.

  Ti doktor nuk duhet të përmendesh me emër. Ti duhet të mbetesh thjesht një fantazëm që ju shtua historisë së fatkeqësive dhe vuajtjeve të kombit tonë. Sa më shpejt të harrohesh, aq më shpejt do të mbyllen plagët në zemrat e Shqiptarëve dhe aq më shpejt do të përparojë Shqipëria ashtu sic e donin ata të 29 Nëntorit.

  Për të gjithë do të jetë më mirë që Ti të harrohesh sa më shpejt. Eshtë më mirë të përmendesh si DOKTOR WHO dhe të të harrohet emri, sesa të rrish mbi kokat e Shqiptarëve, mbi kombin tonë, historinë tonë, mbi varret e heronjve të 29 Nëntorit, si hije dhe njollë e zezë me titullin famëkeq DOKTOR FRANKENSHTAJNI SHQIPTAR.

  Mërgim Tari

  1. Ben Chicago says:

   mergim tari
   shkruan qe ti doktor nuk duhet te permendesh me emer
   te proponoj ta thuash si filip cakuli me nder saliu[haleja]

   1. mergim tari says:

    BEN,
    Ke te drejte. Tani ne te gjalle ashtu duhet te permendet ai me titullin MENDERJA. Por ndoshta une e kam patur ne nje te ardhme (qofte e afert) kur ai mos te perzihet me ne jetet tona, pra kur te SHKOJ NE TE SEMES, uroj PRAPA HEKURAVE, se bashku me KELYSHET e tij, per tere ato krime qe i kane shkaktuar atdheut, njerezve te varfer e te pafajshem shqiptare….

    P.S. Me vjen mire qe e ke lexuar shkrimin pasi eshte i gjate dhe i lodhshem, por nuk i heq dot asnje paragraf, pasi ne cdo rresht mendoj eshte surrati i gelbazuar i asaj MENDEREJE…..

 261. AJAKS says:

  shqipetare kudo qe jeni dhe jetoni neper bote lexojeni kete shkrim dhe komentoni. ta marre vesh sali qelbesira qe eshte shkrimi me i lexuar i te gjithe koherava. ta marre vesh qe drejtesia do bjere si cekan mbi te gjithe qelbesirat qe kane vrare, vjedhur dhe mashtruar popullin shqiptar.
  akoma pa na u shuar nga memorja krimet mostruoze te komunizmit na shfaqet ky qen i pabese nga vicidoli dhe na rikthen ne mendje vuajtjet dhe menxyrat e atij sistemi. shqipetare behuni njehere bashke ne jeten tuaj dhe ta hedhim qelbesiren nga froni, eshte per te ardhmen e femijeve tane e niperve e mbesave tane. ju faleminderit per kohen dhe mirekuptimin

 262. perpjekje te bashkuara per sikterisjen e ketij plaku te rrjedhur e te pandreqshem.kurajo o njerez te vuajtur qe beni shumicen te shikojme keto qe thote korifeu igazetarise mero.te falenderoj mero baze …………

 263. L.Shmilli-Berat says:

  E meriton vlerësimin edhe pse unë mendoj se ështe shkrimi me i mirë i dhjetvjecarit!Sot po e lexoj për herë të parë!Brilant!Urime dhe mostërheqje nga kjo frymë polemiste,rreptësisht kritikuese,plot ndershmëri dhe talent që duhet mbajtur gjer dhe pas largimit të të sëmurit Sali!

 264. skrapaliu says:

  MERO JE HERO PO BEN OPOZIT I VETEM.JE I VETMI AVOKAT I KTIJ POPULLI BRAVO SINQERISHT.

 265. shqiptari says:

  Zoti Mero Baze njeshe JE .Ja ke nxjere te palarat.Qe simpatizanetet e tyre,mundohen ti lepihen per ndonje cope kariere,ne kurriz te Popullit.
  Evropa mezi po prete,zgjedhjet e 23 Qershorit.
  Mezi po prete,dhe Drejtesia do te shkoje ne vend.Te gjithe ato qe jane pasuruar me gjakun e Popullit.Nje dite perpara Drejtesise.
  FRD per Popullin .Te tjerat Parti ,si kucedra qe ziren dhe mbrojne njera tjetren.

 266. Hana says:

  O qeli do ishte mite qe edhe te qetohesh pak se beso bajat je bo ,je ndryshk krejt

 267. Tringa says:

  Do ishte mire edhe ti te qetsohesh pak te ben mire per shendetin mental

 268. ardian says:

  Ne vend qe te qetesohet merhumi,MENDER Sali po vete per lesh po xhindoset.Ditet e fundit ai po i kalon cdo lloj parashikimi dhe mendja e tij nuk dihet se ku do e fuse Shqiperine ne qershor te 2013-s.Ky bastard meriton fundin me te keq,ky njeri ka vjedhe pasurine tone te perbashket o shqiptare,ka percare ka futur njerez ne gjakmarrje, ka mbjelle urrejtje dhe perbuzje,ka vrare me ane te djalit dhe Fatmir Mediut ne Gerdec plot 26 vete por edhe ka vrare me doren e tij ne mes te bulevardit te Tiranes 4 te pafajshem.Ka lene shume jetime ka bere jo nje e dy por shumicen e popullit armik dhe uroj qe ky monster te mos e shijoje pleqerine e tij me niperit dhe mbesat e tij por te vuaje ne menyre cnjerezore dhe atehere une dhe populli im do QETESOHET.
  Uroj qe 2013 te jete vit plot shendet per MERO BAZE dhe gjithe shqiptaret e ndershem qe duan nje vend dinjitoz pa merhumin MENDER Sali
  Pershenetje
  ARDIANI

 269. BERISHA LARGOHU, KURSE VOTA PRO BERISHES ESHTE ANTI SHQIPTARE DHE KRIM. says:

  Mero Baze, ju falenderoj nga zemra per opoziten e vertete qe po beni. Me shkrimet tuaj keni treguar se je per shqiptaret po perkrahni njerzit qe duan nje demokraci te vertete, per shqiptaret ju jeni hero i se drejtes te mohuar nga mlleferia Berishiane. Kam nderin tju falenderoj per opoziten qe po beni!

 270. keli says:

  Nuk kam shkrue per nje kohe te gjate se kam qene ne vacation te njerzit e mij ne Canada dhe po me bon pershtypje se shume komentues ketu po shkrujne nga 5-6 here dhe fare pa ide.Ju mund te komentoni dhe 1ooo komente por ketu nuk shoh asnje ide ,program apo alternative te konkuroje me qeverine e dr, profesor berishes.Nuk po e zgjas me komentin se ndoshta nuk botohet si dy here te tjera.Por ju komentus vazhdoni te godisni berishes se pema qe ka kokrra gjuhet me gure si thote populli.Gjithe bota po feston fund vitin kurse ju merreni akoma me komente. Sa te kemi arvizune gramoz ruci do na haj mune.Tung.

 271. Skela says:

  I nderuar Mero Baze,
  Jemi ne prag te Vitit te Ri dhe une perfitoj nga rasti te uroj juve dhe familjen tuaj, Gezuar Vitin e Ri. Paci Shendet Gezim dhe Prosperitet ne familjen tuaj. Gjithashtu uroj stafin e gazetes TEMA per sherbimin trimeror qe i ka bere atdheut tone te dashur.
  Urimet e Vitit te Ri jane edhe per te gjithe ata shqiptare per te cilet i eshte kushtuar kauza e Gazetes TEMA.

  Me respekt

  Skela

  Vlore

 272. fane mirdite says:

  MERO kjo puna e komunikimit e BERISHES nuk eshte per tu krahasuar me laverin ju e dini shum mir qe te kesh nje lider qe komunikon shum lirshem ne demokraci nuk eshte komune dhe e majta e vuan shum kete dhe e dini shum mir se nje parti qe te vij ne pushtet i duhet lider por lideri nuk vjen ne pushtet kurre duke futur miqte e tije deputet duhet te prezantosh ca qytete me peshe dhe njerez qe respektohen duhet te dish se njerezit qe perfaqesojne te majten jane te tregut te zi dhe keta nuk influencojne ne vote per kete ke raste konkret ruqin e jo MALAJN SALI BERISHA sa per dieni din te respektoj keto gjera .socialistat do ju kushtoje shume humbja e zgjedhjeve sepse do jet per 4 vjet te tjera ne opozit duke kerkuar liderin i cili eshte ILIRI eshte i vetmi qe sjell te majten ne pushtet kjo i jep kohe demokrateve qe pas 12 vitesh te arrijne te nxjerrin nje lider i cili po pergaditet do kete perplasje jane 2 TIRANA dhe MALLAKASTRA ESHTE NJESOJ SI AZEMI DHE BERISHA NJERI DIPLLOMAT TJTRI PRAGMATIK DO TE SHKRUAJ NE SHTATOR KURE EDI DO TE KRIJOJ PARTI SI KJO frd e topit kjo eshte si puna e turisteve ne kohe te elaveri TANI SHIKOHET VLORA E PYESIN TURISTET KU ESHTE E KALUAM JU PERGJIGJET CICERONI KJO ESHTE BATUTA E TOPIT KA MUNDESI SE DO JA FILLOJ SI PREQ ZOGAJ SE EDI I KA DHEN CA LEKSIONE ….

  1. a.gjoni says:

   Ti nuk je fane mirdite por “Funny Jokes” i lokes qe te ka qite.
   Me kete koment qe keni bere ti nuk duhet te jesh as nga fani i madh as nga fani i vogel por do jesh nga ai i mesit “per medisit” si thoni ju me dialektin e atij ardjon nreces.Me keto rrjeshta ja ka kaluar dhe atij nastradinit dhe kelmendasit qe shkruajne ketu qe jane bere “lezeti” i ketij forumi pasi shkelqejne me idiotizmin e tyre.
   Nqs ka ndonje komentues qe mund ta perktheje shqip-shqip kete fanen e mirdites eshte i lutur te na i sqaroje se ku don me dale..

 273. gjahtari says:

  Derri do plumb.Mero,te njejten opozite duhet t’i bejme c’do qeverie qe do vije ne pushtet.Mos behemi si Nikoll Lesi.

 274. xzzzzx says:

  no more superMario, its SuperMero

 275. Emigranti i Genoves says:

  Saliu do kunderpergjigjet.Ai nuk largohet me votê sepse ate e vjedh dhe manipulon!Duhen emigrantet e pafrikshem,dinjitoze dhe shqiperidashes të vije.Qe tani duhet te ngreme komisione organizimi per te ardhur sa me shume ne votime vetem me synimin tu mbrojme voten e lire shqiptareve,edhe PD,edhe atë personalen e Saliut!Nuk ka rruge tjeter.Me Meten dhe bandat e tij po pergatisin vjedhjen e rradhës!Vetem ne emigrantet vertete demokrate mundet ta shpetojme Shqiperine nga ky psikopat vrases!Te shkojme e votojme per largimin e tij,por mbi te gjitha per te mbrojtur vullnetarisht te drejten e votes se lire!Ndryshe lufta civile do shkaterroje edhe me keq vendin qê eshte drita jonë e syrit!…Nuk ka rruge tjetër!Me Saliun dhe Meten ne zgjedhje do te kemi viktima!Asnje shqiptar nuk ka te drejte te humbi jeten per plehrat!Ky shkrim trondit emigracionin qe duhet te reagoje jo vetem me komente,por me mbrojtje te votes,demokraci!….Organizim duhet per Shqiperine nen banjo gjaku dhe mijra te vare!

 276. Juli says:

  Ky kam frik se do jete me i lexuari per 8 vjet opozite mero. ja paske ndez qirinjte

 277. banija01 says:

  per — kelin–

  O kelo kur shkruan kujton se je ne mbledhjen e partise se PD,ne nuk jemi parti qe te japim alternativa per te konkuruar me qeverine e Dr Profesor Veteriner Sali Berishes. Ne jemi thjesht komentues si ti po ne kahje te kunderta dhe me llogjike te plote.

  Nuk na the si shkove me ate vacationin ne Canada,se mesove dhe gjuhe te huaj tani,i mer klasat 2 nga 2 ,ke perspektive te zevendesosh Patozin.

 278. vlonjat itali says:

  kam merak o mero se ky kryekrimenel dhe familja e tij bashke me klanin qe e rethon do shpetojne pa hyre as gjembi ne kembe si ne 97en,edhe mbas qershorit 2013 kur opozita te vije ne qeveri.po te ndodhe kjo qe saliu te mos pergjigjet per krimet qe ka bere para drejtesise,do te thote se te dyja palet hane bashke pozit opozit.kur dihet si e genjyen popullin nano mashtrusi dhe ilir hajduti duke na sjell prape saliun ne 2005 ne krye te vendit.

 279. fl says:

  Atikull CULT, qe do mare kuptim te plote kur Sali Ram Berisha te paraqitet pe here te pare te dera e Gjykates, ashtu i plakur dhe pa pushtet.

 280. Mili says:

  I nderuar z. Mero.

  Jam me Ju ne cdo rjesht te shkrimit. JE TRIM mos resht jemi ne rjesht me ty. Bjeri. Fundi eshte i afert.
  Ta quaj hares apo ndonje compromis jooo nuk e besoj … Motrat Vokshi..pjesen e dyte te familjes Berisha.Bemat e tyre. Vellai i tyre Tani ne Dogan ne Laprak Tirane, Moza drejtore e Privatizimt,tani sek. e Pergjithshme e Fatmir vraseseit po sistemojn pasurit. Ajo prevesia Albana Kshilltare e K/Ministrit. Multi miljarder nga vjedhia e pasuris Kombetare.

  Urime per Vitin e Ri 2013 me nje pen me te fort ne shkaterrim te hajduterise dhe kriminelve te insataluar ne pushtet.

 281. struga says:

  urime zoterote shkrim me te mir per kete vit nuk e besoj se kam lxuar

  sa per kriminelin qe me vjen turp dhe emrin tja kujtoj keto jan ditet e fundit te ditaktures se tij ne shqiperi me vjen shum rend kur shoh ne tv qfar kryeminister na udheheq neve popullin me te vjeter ne ballkan

  le te jen keto ditet e fundit te nje udheheqesi kriminel qe udheheq shtetin ton mem edhe pse jam nga struga por gjithmon shqiperin kemi permendur dhe e ndiemi shtetin ton urime zoti baze dhe sukse me tutje ….

 282. Ja dhe vjen nje dite kur pas permbytjeve ujrat nisin e kthjellohen.
  Me shpresen qe te kthjelltit do te bashkohen per ti dhene kuptim kthjellesise.

 283. JEVI says:

  Drejtesia vonon por nuk mungon,ka dhe nje shprehje tjeter qe thote:
  “Perendia,perendia por duheshin dhe duart e mia qe te binte hoxha nga xhamia”Drejtesia do perkushtim qe te vendosete jo llafe.

 284. agim says:

  o gelbaze shruaj cfar te duash por po i njejti legen qe ka lare berisha kembet mbetesh.

  1. Landi- Sverige says:

   Kurse fatkeqesia jote more agim eshte se ti vazhdon te pish ate uji te legenit bashke me gelbazen e Meros! Te befte mire!

 285. Sali Pallteku dora vete says:

  As qe e ve ujin ne zjarr as per mero e as per njeri ne bote, te vetmin qe kam frike se mos me shkarkon si kryeminister e me con perpara gjyqit eshte jari presidences. ai po qe te ben gjemen.

 286. tola.mustafa says:

  Fjalet e ketij shkimi z.Mero Baze jane gjyle topi te hedhura ne keneten e ndotur me pislleqet e SALES, qe perpiqen te sherojne shoqerin nga ky kancer me rrenje te flliqura ne truallin shqiptar.Zgjedhjet e qershorit do jene kirurgjia qe do e pastroj te keqen me bisturin tende te mprehte per t’mos u perseritur me ne kete vend,

 287. ergys says:

  mero fari qe na kaloi ne dimensionin e 5

 288. mali says:

  urime Mero .Shkrim i perkryer.

 289. flori says:

  Te lumte dora zoti Baze,
  nje shkrim i shkurter por ama asnje fjale e thene bosh.
  Suksese ne misionin TONE per te larguar kete KATIL!!

 290. Vlora says:

  MERO BAZE JE GJITHCKA.

  kur lexojme shkrimet e tua na duket sikur jemi ne te njejten tavoline perballe njeri tjetrit duke biseduar.

  arin te komunikosh sy me sy, e vesh me vesh, me te gjithe shqiptaret edhe me “ramin’ e ‘safetin’ edhe pse nuk e pranojne dot.

  TE LUMTE! DHE TE UROJME NJE VIT TE MBARE PER 2013, ty dhe penes tende.

 291. berati says:

  shpresojme qe ky popull te zgjohet nje dite dhe ta jetoj demokrazine.urime mero gezuar vitin e ri .gabimin qe bere ne 97 me shpellarin mos e bej me ramen.sado mir te punoj nje qeveri kritika dhe mosbindja e shtypit eshte e nje rendesie te vecant per demokrazin .rroft shqiperia.

 292. e ardhmja says:

  Nje shkrim realist,nje kryeveper e gazetarise ne gfushen e analizes me te cilin ke treguar jo vetem erduicionin tend i nderuar gazetar,por dhe ke vulosur te qenit NJERI.Respekte te pa fund.

 293. ARJAN says:

  Mero urimet i kane bere komentuesit me larte ,une dua te them vetem qe sinqerisht , me shkrimet e tua na je bere si ai ilaci qe mer sala per tu ringjallur. per mua je nje opzite me e forte se ajo e mirfillte.

 294. albi says:

  nje shkrim i mrekullueshem qe kushedi sa here e kam rilexuar sepse me mbush me shprese se nje dite saliu do te gjykohet per te gjitha te keqijat qe i ka bere ketij vendi.

 295. Seal Team Six Navy says:

  Titulli me i pershtatshem do ishte :Jo qetesohemi por Qerohu madherfucker.Le te shpresojme ne ndonje egzekutim si bin ladenit se e ka hallall.Po te jete per opoziten dhe dipllomatet e huaj berisha do vdese si k/m ose president.I have a dream.

 296. Adrian says:

  I madh Mero. Krenohemi qe te kemi. Qofsh i bekuar.

 297. ilpipita says:

  Mero eshte njeriu i vitit,, dhe shpresoj qe te jet per shum vite te tjera keshtu.

 298. albani says:

  Z. Merto Baze!

  Eshte shume e vertete se ky eshte nje shkrim i rralle dhe shume kuptimplote. Por per Sali Berishen dhe te tijte, keto gjera nuk jane shume prekese. Kjo sepse sali Berisha dhe te4 tijte, nuk e mendojne kurre fundin e tyre. Jo vetem se nuk mendojne kurre nje fund te tmerrshem, por nuk mendojne as tek fundi fare. Ata mendojne se kjo gje do te vazhdoje ne jete te jeteve: duke vrare, duke vjedhur, duke shitur Shqiperine dhe duke perdhunuar shqiptaret, duke mashtruar dhe duke vjedhur votat, kete te drejte te madhe te shqiptareve. Ajo qe dua te theksoj une, me kete rast, se deri diku kane te drejte. Ka me mejera e miera shqiptare (pa folur pastaj per qindramijerat kosovare), qe jane verbuar, jane magjepsur nga Sali Berisha dhe jane te gatshem te japen edhe jeten per te. Nuk duhet ter genjehemi se ne zgjedhjet e qershorit 2013 Sali Berisha do te humbase zgjedhjet, jo. Ai do te fitojhe si gjithnje duyke mashtruar, vjedhur dhe manipuluar edhe perpara syve te opozites edhe perpara “vezhguesve nderkombetare”.

 299. Blerina says:

  Eshte shkrim qe dhe kur e rilexoj me jep pershtirosje per pushtetin dhe shantazhin qe ato krijojne dhe krenari per Meron dhe guximin e tij

 300. turi says:

  Bravo Mero, super shkrim

 301. qelbesira ne litar says:

  DHE JA ERDHI DITA E SHUME PRITUR z.MERO QELBESIREN POPULI E HODHI ME NE FUND NE PLEH ME 23 QERSHOR DHE TANI QE PO SHKRUAJ KETO VARGJE -KY QELBESIRE DORZOVI EDHE DETYREN SI KRYEKRIMINEL [se vetem kryeminister nuk ishte]i SHQIPERISE

 302. qelbesira ne litar says:

  DHE JA ERDHI DITA E SHUME PRITUR z.MERO QELBESIREN POPULI E HODHI ME NE FUND NE PLEH ME 23 QERSHOR DHE TANI QE PO SHKRUAJ KETO VARGJE -KY QELBESIRE DORZOVI EDHE DETYREN SI KRYEKRIMINEL [se vetem kryeminister nuk ishte]i SHQIPERISE .

 303. ilir.s says:

  shkrim, jo llafe! lexoni dhe mesoni o njerez te papergjegjshem, qe driten e keni deri te pragu i deres.

 304. mero berisha says:

  shkrim, jo llaf o po cthua re, eshte per tet qire nenen ky gasetari, nenen e te tereve ketu ne komente (perfshi edhe te veten) qe nga Hygoja shkrimtari i math engles..e deri te Saloja apo Edi apo gjithsecili ju o bythqira serbe muti e kosovare turq myslimane greke frances e kines zogiste komuniste e demokraterera..ah arrova (h perpara fjales)se Hygua nuk ishte engles por kines te uzina traktori prane kombinatit josif pashko ne paskuqan perpara se te ngrihej 15 kaci perballe ish banjove publike ne skraparr te kthesa e kamzes te ura e milotit ne tepelene afer currilave ne velipoje shkolla 8 vjecare Sejdi Dida ne Krume te Kukesit ne komunen Krutje rruga Place de Vosges te parisit te vogel ne Kuc te Vlores afer Rahovecit sheshi omonja, fshati Surroj e rroi se rroj koqet si shpetoj pa i futur ne goj’ nanes i shijoi..apo nanos..vazhdoni vete.

 305. irma says:

  D.m.th nga ty e paskemi në derë Saliun pas ’97! Dhe ne çuditeshim si ka mundësi u rehabilitua prah ky mostër! Po pse o Mero, pse! Të paktën ndreqe sot, lufto, por vetëm, jo për t’i bërë nder kësaj opozite të qelbul që kemi!

 306. naturally like your web site but you have to check the spelling on several of your posts. Many of them are rife with spelling issues and I to find it very troublesome to tell the reality on the other hand I will certainly come again again.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *