Sondazh i “Albstat”: PS 40.4 për qind, gjithë opozita 60 për qind

votime-kuti2Një sondazh i organizuar nga Qendra e Kërkimeve Shkencore dhe të Dhënave “Albstat” tregon se në zgjedhjet e ardhshme Partia Socialiste do të marrë 40.4 përqind sikur zgjedhjet të zhvilloheshin sot, ndërsa së bashku me gjithë forcat që kërkojnë ndryshimin rezultati mund të shkojë në 60 përqind. Sondazhi u zhvillua me vizita në shtëpitë e të anketuarve, bazuar në një kampion statistikor të përbërë nga 1100 votues, 600 prej të cilëve banojnë në zonat urbane dhe 500 në zonat rurale (metodologjia e përzgjedhjes së kampionit jepet më poshtë).

Nga përgjigjet e të anketuarve, rezultoi se 77.1% e tyre do të merrnin sot pjesë në zgjedhje, ndërsa 67.7% deklaruan edhe se për cilën parti do të votonin.

Preferencat e të anketuarve që deklaruan se për cilën parti do të votonin

PS

40.40%

PD

31.40%

AK

15.20%

LSI

4.90%

FRD

4.90%

PDIU

0.60%

Parti të tjera

2.60%

Total

100.00%

Nga preferencat e atyre që e deklaruan votën, konstatohet se PS-ja mbetet në kuotat e zgjedhjeve të 2009-ës, ndërsa PD-ja duket se ka pasur një rrjedhje që është kanalizuar kryesisht drejt dy partive të reja. Për të anketuarit që u shprehën se do të merrnin sot pjesë në zgjedhje, por që nuk e deklaruan preferencën për partitë, nuk kemi informacion të mjaftueshëm të parashikojmë se nga mund të anojnë.

Metodologjia e përzgjedhjes së kampionit statistikor

Qendrat e votimit të zonave urbane dhe rurale u renditën veç e veç nga veriu në jug të Shqipërisë. Nga 2221 qendrat urbane të votimit, të renditura si më sipër, u zgjodhën 30, nga një në çdo 74 qendra (e para e 74-ta, e 148-ta e kështu me radhë). Në çdo qendër votimi të përzgjedhur u anketuan 20 votues të zgjedhur krejt rastësisht sipas gjinisë dhe grupmoshave. Në mënyrë të njejtë, nga 2476 qendrat e votimit rural u zgjodhën 50 dhe u anketuan nga 10 votues për secilën. Një përzgjedhje e tillë realizon një kampion përfaqësues nga pikëpamja gjeografike dhe demografike. Marzhi i gabimit statistikor të kampionit për dy partitë e mëdha është 3.4%. Për partitë e vogla është më i vogël.

REMOTE_ADDR:[]

94 komente në “Sondazh i “Albstat”: PS 40.4 për qind, gjithë opozita 60 për qind”

 1. Ramy says:

  Mos ia futni kot ju bythosocialiste, jam i sigurt se PD do del e para por kualiconi parazgjedhorê PS-AK do i mund kêta tê tjeret , AK êshte kamxhik i Edi Ramushit

  1. greta says:

   Une mendoj qe Aleanca KuqeZi del e para ne zgjedhjet e parlamentare. Jemi te lodhur me PD dhe PS.

   1. Juristi says:

    Jam dakord me greten,edhe ne studentet e juridikut do votojme vetem per aleancen kuqezi!

    1. hajredin says:

     E po ky eshte popull legen. Si mund te votosh serish PD dhe PS. Zi e me Zi tu a vejne o popull se ashtu e meritoni. Vec keta kuq e zi kemi me votuar keto zgjedhje. perpara kuq e zi

    2. hajredin says:

     O shqiptar……. E po ky eshte popull legen. Si mund te votosh serish PD dhe PS. Zi e me Zi tu a vejne o popull se ashtu e meritoni. Vec keta kuq e zi kemi me votuar keto zgjedhje. perpara kuq e zi

    3. ada says:

     Kreshnik Spahiu po kryeson edhe sondazhin e figures me popullore te organizuar nga Top Ch. Duket qe njerzit jan merzit me surratin e Sales dhe Edit. Kerkojne nje lider te ri dhe karizmatik. Eshte vertet me i miri ne tregun politik

     1. Nikolla says:

      Na gajaset me kreshnikun…sikur ka ardhe prej hene. Ai ka qene vegla e Sales per 20 vite…e do te jete…

    4. gallata says:

     Shto ketu edhe shuuuume emigrante, qe me ç’degjohet ketej jashte Shqiperise jane te gjithe per AK.Une e kam prenotuar qe tani bileten me gjithe grua e nje nga femijet qe ka te drejte vote, pasi i ben 18 vjet ne janar.PO ne ketej s’na ka anketuar e s’na llogarit njeri se na ka bere lopa,e Shqiperia eshte vetem e atyre qe jane te zote te vjedhin e jo e ne te tjereve qe kemi 20 e kusur vite qe vetem dergojme para.

   2. LILIS says:

    une mendoj se jan pak 60 per qind per partin socjaliste , te pakten 99 per qind qe te na ngopet shpirti gjith shqiptarve te vertet per ta hequr xvare ate serbin e qenit qe na ka ngel si hala e peshkut ne gryk gjith shqiptarve ,, i erdhi dita qenit xvare si gafafin ka per ta hequr populli se ka heq nga ky koker legeni , roft PS, AK, FRD..

   3. vlora says:

    Une voten ja jap atij qe kur te vije ne pushtet te marri gjith pronat e SALES me gjithe cka mbrapa dhe ta fusin ne Burg bashke me Zani Caushin mundesishte ne nje dhome.

    1. mergim tari says:

     Pershendetje VLora,
     Edhe une nuk jam per asnje parti nese ne program nuk ka te percaktuar qarte qe ne radhe te pare do te arrestoje, denoje dhe coje prapa hekurave SALI BARBARIN me KOPENE E TIJ, ne radhe te dyte do te vere drejtesi per GERDECIN, 21 JANARIN.
     Nese do te kete nje opozite te bashkuar kete betim ata duhet ta bejne publikisht, ne te shkojne ne Pallatin e Kongreseve dhe te betohen atje se pikat kryesore te programit te tyre do te jene:

     Te vene drejtesine ne vend.
     Te denojne gjykates, prokurore, avokate, notere qe kane shkelur ligjin.
     Te denojne ata qe na shiten detin
     Te denojne urdheruesit dhe vrasesit kriminele te 21 Janarit, te
     Te denojne vrasesit kriminele te tragjedise se Gerdecit
     Te gjitha keto te behen duke u mbeshtetur ne nje gjykim te hapur popullor.
     Te sekuestrohen pasurite e krimineleve, ne radhe te pare te Sali berishes dhe familjareve te tij, nese ata gejnden fajtor ose nuk jane ne gjendje te justifikojne milionat e dollareve pasuri qe kane.
     Te rihapet gjyqi i VIDEOS META si nje gjykim qe u quajt turpi i drejtesise shqiptare.
     Te shikohet mundesia e zbardhjes se vrasjes se Hajdarit.
     Duhet te gjykohet patjeter vjedhja ne ate qe quhet RRUGA E KOMBIT.

     KETO DUHET TE JENE PIKAT KRYESORE TE OPOZITES.

     Ata duhet te betohen qe pas nje viti te bejne zgjedhje te reja te parakoheshme ne menyre qe ta fundosin perfunsimisht sistemin e kalburr te SALI BARBARIT, dhe kjo tu jape mundesine te pastrojne nga organet kryesore te shtetit mbetjet qe ka lene SALI BARBARI si psh pastrimi i gjykatave, zevendesimi i shefit te SHIKUT, heqja e Presidentit per shkelje te KUSHTETUTES (thuhet qe qe tani ka bere nje shkelje kushtetuese).

     Duhet te kete shume pika qe ti japin njerezve shprese, dhe shpresa eshte vetem nese largohet BARBARI shqiptar. Largimi i tij nga jetet e shqiptareve do te sjelle jete dhe lulezim ne Shqiperine e vuajtur dhe te varfer

   4. WEB says:

    Po mire moj greta ,po ak pervec parrullave hiq tabele ,ve tabele ,kjo eshte shqiptare ,dhe kjo jo ,ka ndonje program ekonomik apo social per popullin ?,jo per gje ,po tani per tani shqiptaret kane problem te mbushin barkun se sa te hetojne mbi kufijte

    1. jimmy says:

     Cfardo programi te kene,me te mire se koto programet 20 vjecare do jete

  2. Ramushi says:

   Ak eshte opozita e vertete, do marri me shume vota se ps!Me mire votoj myslym pashain se gramoz rucin

   1. Arjan says:

    Aleanca KuqeZi ka nje rritje te admirueshme dhe eshte rritje ne kohe rekord. Kreshnik Spahiu nje Linder shume qytetar dhe popullor.

  3. zefi says:

   Kapterr Ramy!
   Mos u merzit shpejt,se me 23 qershor do te marresh ARRATINE bashke me SA-TRAPIN TEND SHPELLAR,qe i ka nxire jeten ketij populli!!!
   Sa per keto SONDAZHET,ne se perfaqesojne realisht gjykimin e popullit,atehere i del te themi se me te “VERTETE BERISHA JA PASKA BERE MIRE KETIJ POPULLI”!!!
   Kurre nuk eshte e vertete,qe pas gjithe atyre KRIMEVE MONSTRUOZE ,QE KA BERE Sali Berisha ne keto 22 VJET DHE TE MARRE 10 % te votave me pak se PS-ja ne opozite!!!!
   Ne se PD-ja merr 30% te votave,i DEL,QE Berisha paska nje USHTRI FASHISTE AQ BESNIKE E KRIMINALE,SA AJO E HITLERIT NE LUFTEN E DYTE BOTERORE!!!
   HAIL HITLER!!!
   HAIL BERISHA!!!
   KRIMINELI,TRADHETARI,PERCARESI DHE HAJDUTI Sali Berisha,duhet te ZHDUKET NJE HERE E PERGJITHMONE NGA JETA POLITIKE E SHQIPTAREVE!!
   Ne se e lejojme,atehere nuk meritojme te jetojme ne LIRI!!!

   1. fane mirdite says:

    OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO ZEF PO KAQ I FLAKET JE OR BURR SA ME KUJTON BATUTAT GJELA BIBES KURE SHKOJE TE NJE PALLAT DHE PUNTORI I ANKOHESH DUKE I THENE SE NUK KISHIN MATERIALE PER KATIN E PARE DHE JU PERGJIGJ FILLONI TE DYTIN TI TO KESHE QENE KESHILLTAR I SAJE .

   2. albi says:

    O Zefo lene me plak rakine se nuk te ben mire,pi mor kamomil se te qeteson. O feste te madhe kemi sot ne Tema,gezohuni e derra gezohuni. O viktima te socializmit o Ramista, Ruçista, o Taulandbista shpifes shpirtligeshtare,mashtruse,servila,gojeshthurur,njerz te edukuar me edukaten urrejtjes,qe jetoni akoma me epoken gurit, qe nuk e keni kuptuar akoma qe jetojme ne kapitalizem.O me falni se gati harrova tani keni “Yllin”e ri te poltikes Kreshnikun e Spahijve o pike e zeze qe nuk ju merr me vete,vetem per nje gje ju kam zili jeni kampion ne formimin e alibise per humjen e qershorit \qe eshte e sigurte si buka qe hani,por vetm me nje defekt e keni filluar pak shpejt,boni qef boni.

  4. Teuta says:

   Aleanca KuqeZi eshte shume me lart ne vota mbeshtetje se sa ky Sondazh. Ne cdo Kafe dhe ta online njerzit thone se do votojne AK

  5. Socialisti says:

   Ram me y mos u merzit mor burr ose gru se askush nuk asht i perjetshem edhe Salia jot i ka ditet e numurume ai nuk asht Zoti vet.

  6. AMERIKANI says:

   KE TE DREJTE RAMY S,HA MUT KOT TI,DUKESH NGA EMRI QE KE,

  7. Nikolla says:

   Sondazhi eshte ” JOKE OF THE DAY” !

  8. Ben Chicago says:

   o rami ik ore derdimen te 55

  9. tirana says:

   Ha ha ha ha ha na i mbushen mendjwn socialistet e mutit
   vetem u bejne qefin vetes , enderrojne per nje rezulrat te tille.
   HA HA HA JENI FUNDRINAT E KOMBIT ME NE KRYE EDVIN NUDISTIN

  10. gallata says:

   Pse je kaq i sigurt o Ramy ?-Sa gjinie bohi ju t’Kosovs qe ju pague baca ?

  11. fieraku says:

   une besoje se jane shume te sakta sontazhet,,

  12. fieraku says:

   une besoje se jane shume te sakta sontazhet,,ak do te fitoje

  13. fieri says:

   ps force e pare bravo!!

 2. NjeQytetarOptimist says:

  “Nje vote e dhene tek nje parti opozitare e pabashkuar, eshte vote e Saliut”: -Edi Rama 2009..

  1. Epirioti II says:

   Kjo shprehje e Rames (qe i drejtohej votuesve te LSI ) u provua shume e vertete ne 2009. Por qe atehere kane ndryshuar shume. Berisha ka grumbulluar 10 fishin e parave. Prandaj duhet kuptuar e verteta e re:

   “CDO VOTE QE NUK JEPET PER PS, BLIHET KOLLAJ NGA BERISHA PAS ZGJEDHJEVE”

 3. iliri uk says:

  nuk e kuptoj si e nxirrni opoziten 60% kur ak frd lsi pdiu jane te kontrolluara nga saliu? kreshniku ose bamiri kryeminister kokelopa kryetar parlamenti kurse saliu dhe familja ne prapaskene duke tundur dosjet. rama jep doreheqjen dhe shqiptaret qe nuk do votojne direkt ps ta gezojne diktaturen e re.

  1. tëfci says:

   ti psikopat duhet jesh se ska mundesi tjeter.

   AK jane patriotet dhe jane te barazdistancuar nga partite te qelbura dhe te vjetra si PD dhe PS (qe une personalisht bej pyetjen kush nga keto aktron me mire dhe i fut me mire shqiptaret ne kurth, PD apo PS?).

   PS ofron fjale te bukura si ‘rilindje’, por rilindja shpërthen!, nuk planifikohet si e bejne keta, dhe nga ana tjeter PD qe i mbledh mendjelehtet, psikopatet dhe dashakeqet e Shqipërisë dhe vjedh derisa edhe elektoratit te tij kujtohet: ‘ua skemi me leke, si ka mundesi kjo?’.

   FRD eshte pjelle e PD, te inatosur sepse s’morren leket qe donin. Nuk do te thote qe do zbatoj demokracine me mire se PD, por synon ti vjedhi leket PDse.

   1. iliri uk says:

    uau psikopat he? shume pergjigje me mend. me vjen keq qe shan saliun punedhenesin e kreshnikut se do ta keni ne aleance mbas 6 muajsh dhe atehere une psikopati do qesh me ty te mencurin. ik ore pall bej nje reality check

 4. fiku says:

  Te dhenat e sondazheve megjithese te ndryshem tregojne disa tendenca e para qe pd-ja e ka humbur shumicen jo se e ka pasur ndonjehere por se ka shume diference me ps, se ak ne te gjitha sondazhet del si force e trete dhe se do te jete partia qe do te kete rolin kyc ne krijimin e qeverisjes me 2013 se lsi ka po te njejtin nivel si 4 vite me pare se parti te tilla si pr, pdk, psd apo ndonje tjeter jane thuajse inekzistente ku me teper bie ne sy degradimi i pr-se dikur te nje vlere per sistemin politik shqiptar ne nje parti qe drejtohet nga nje element kriminal qe per interesat e tij kriminale e ka cuar kete parti drejt fundit.

 5. kapo says:

  Po o malok po te paret dilni se jeni si buburrecat e po na mysni.

 6. ILIRET says:

  Ne keto zgjedhje dhe nje gomar do te fitonte perballe Berishes.
  Dhe ky gomar pati shansin te jete Edi Rama… U ndodh ne kohen e duhur, ne vendin e duhur …

 7. EDI RAME LARGOHU SA ME PARE says:

  PO MIRE NJERI JEVG-SLLAVO GREK PO TE MUNDET EDHE VIZAT NDAJ KOSOVES NDERSA TJETRI KRESHNIKU,BASHKIM ME KOSOVEN SE PAKU NE PROGRAMIN E TIJ DO ISHTE NJE KOALICION I MIRE NJE ANTISHQIPTAR ME NJE PATRIOT SHQIPTAR.

  1. sabriu says:

   edi rama dhe ps do te fitojne kundes tradhetareve dhe hajduteve te ketij vendi

 8. Kerkoj ndeshkim per kriminelet e 21 janarit says:

  PS fiton e vetme 60% te votave te ndryshimit .Kujdes me vjedhjet.

 9. ARBER says:

  SHUME E DREJTE DO TE ISHTE QE BERISHA TE NDESHKOHEJ! PO ASHTU EDHE RAMA QE NUK BERI SI DUHET OPOZITE DHE E LA TE BENTE CFARE DONTE BERISHA.SIDO TE JENE KETO PARTITE E REJA NJE GJE ESHTE E SIGURT QE DO TE JENE ME MIRE SE TE PARAT.

 10. spirojanaqi says:

  z.edi duket se do te qeverise shqiperine.nese ne e shperndajme voten ne shume parti atehere si mund te qeverise nje njeri nen presionin e lloj lloj aleatesh.pra te gjithe duhet te votojme ps vetem kete rradhe.

 11. Meleku says:

  PS do te jete ne opozite. Ate e ka denuar ekzistenca ne krye te saj e Edi Rames, nje kungull qe e ka kthyer ate ne nje levizje personale.
  Votat qe merr PS jane thjeshte nga e kaluara e asaj qe me pare ishte PPSH. Edi Rama nuk i ka sjelle asgje ndryshe asaj partie.
  Ne qarqet diplomatike flitet me keqardhje per aktin se Shqiperia ka nje opozite te personalizuar.

  1. spirojanaqi says:

   z.meleku mund te me thuash te lutem se kush i pengon anetaret e kryesise ata te asamblese dhe deputetet e ps qe te bejne ate qe ben edhe z.edi ne gjithe shqiperine?

  2. ilir says:

   siko shiko!:na merka vesh dhe nga diplomacia meleku!!!!

 12. Sum Gruda says:

  Partia Socialiste duhet treguar me aktive, duhet qe te aktivizohen me shume deputetet jo vetem ne Kuvende te Jozefines por dale jashta ne popull ne qarqe te “demokrateve” ku ka shtresa popullsie te pa prekura nga PDja ku te rrijne i kane lane o si tradhetar teshme eshte nje gje e njohur ETIKETIMET, rrine te fjetun nga frika qe ka populli nga Doktori dhe banditet e tij. Rezoluten shqiptare per Camerine duhet studjuar dhe paraqitur per aprovim qe te vihet PDja me shpatulla kunder murit. Opozita eshte patriotike dhe duhet hequr nga genjeshtrat e mashtrimeve te Doktorit te semure se cdo dite po sa glliret ndryshon fjalimet dhe idete. Opozita nuk ka ndryshuar strategji dhe mendimet i ka te qarta edhe per shqiptar si Kosoven dhe trojet te tjera dhe Camerine jane me se te mira por duhet lavizur edhe ne emigracione.
  Opozita duhet besuar se eshte i vetmi shpetim per Shqiperine qe e holli Doktori duke vjellur dhe shtuar taksa me tregoni cili minister eshte jo milioner, cili drejtore eshte i vobeket, apo deputet i PDse qe nuk eshte milioner?
  Dje ne Gazeten “Tema” flitete per nje zonj. me gomar ne Tirane, shkruhej nga “Ruethr” ngarkuar “Gomarin” me dru per zjarre, ne Jugosllavi nje tjeter fshatare qe kishte ngarkue vehten dhe hyp ne “Gomar” per ti lehtesue peshen Gomarit! Kur shume funkcionare te korruptuar kishin Benza ne ate vende njerez si deputet, funksionare shteti, drejtore fabrikash dhe ndermarrje, UDBese. Por jugosllavia u shkaterrue nga udheheqesit shkojti ne nje shkalle qe duhej NATO me Ameriken per ta vu ne Paqe.

 13. ? says:

  22 vjet vuajtje nga te dyja anet te ashtuquajtura partit pd-ps,do thoja me mire se keto parti jane,filo grek dhe filo serbe….rrofte ak-ja e vetmja qe ka ngritur zerin per te drejtat kombetare.

  1. Meleku says:

   Pyete Majakovskin, nese e njeh.

   1. ilir says:

    …prandaj ke njohuri kaq te kufizuara sepse njeh vetem Majakovskin dhe jo Eseninin pale me Dostojevskin,Pushkinin,Tolstoin,Cehovin etj.Kur kam punuar une ne Tropoje i ati perte share femijen e tij i thoshte:”Ik qifsh t’amen ne bythe”Kesoj rrace jeni ju.

    1. Meleku says:

     Ku bie Tropoja?
     Si shante plaku yt ne stan p.sh.?
     Ik lexo edhe Solzhenitsinin qe te behesh me i pranueshem.

 14. shpiragu says:

  ca ke more RAMY pse te djeg,po i vjen vdekja sales e ke halle se mos mbetesh pa buk,mos u merzit se pa buk nuk mbetesh por do mesohesh te hash ne menyr te ndershme ,buka qe haet duke punuar dhe jo duke ja lepitur te tjerve.

 15. i pavarur says:

  jam dakort me “ilir uk” K… Spahiu eshte delfin i Saliut dhe eshte futur per te marre nje pjese te budallejve qe besojne ne pallavrat e tij patriotike,ja ka filmuar Sala te gjitha momentet qe merrte ryshfet dhe tani e perdor si zagar gjahu.

 16. kol tivari says:

  Keto sondazhe alla Ramce jane per te thene se ne fituam por nuk na i numruan sipas sondazhit.40% eshte PS+FRD+AKZ se bashku se te njejetit njerez mbeshtesin te trija keto parti.Vini re shtypin e njejta gazete proklamon Ramen+Kreshnikun+Topin.Kete zhurme te krijuar nga sekseret e Rames nuk e han njeri.Ne fund numrohen votat dhe jo sondazhet e Rames.
  Edhe Enver Hoxhes i thuhej se e donte gjithe populli por kur erdhi rasti e terhoqen zvarre bustin se trupi kishte ikur per lesh me kohe.
  Ps nuk e votojne nje pjese e socialisteve qe e kane votue dikur e jo te shtohen

  1. agim says:

   EDHE KOLA S,HA MUT KOT O GJO E SQUT

   1. Meleku says:

    Me ne fund qenke qetesuar. Kujdes nga emocionet se ka rrezik te te leshoje zemra.

 17. elvis says:

  A ka ndonje faqe interneti ky instituti se nuk figuron askund

 18. EMIGRANTI UK says:

  AK,do fitoj se e meriton.

 19. ha ha ha says:

  po c fryne kosovaret nga inati ,ps 50 per qint dhe me shume ,partie e kosovareve te spahi turkut nje 3 per qind eshte shume ,kosovaret do vine me viza dhe kontroll te repte ,te jene te lare dhe floket me zhel ,ndrushe te vene ne turkie tek erdogani

  1. Meleku says:

   Ti duhet ta kesh per nder qe t’ua heqesh çorapet shqiptareve te Kosoves.

 20. arti says:

  E verteta eshte qe AK e Sali Spahiut jo 15% sa genjejne me lart por as 0.5% nuk ka per te marre se njerzit po e kuptojne qe eshte delfin i Berishes

  1. spirojanaqi says:

   z.arti edhe ne ketu ne selanik kete dyshim kemi se spahiu duket si i futur nga berisha.i ka dhene leje per ta share sa te doje.

 21. ATILA says:

  Ja fusin kot se PD si kalon 18-20% dhe sic duket AKZ do jete parti e 3-te me 12-14% te zgjedhesve dhe FRD me 4-6% dhe LSI me 5-7% ndersa PS nga 35-38%. Pa marre parasysh manipulimet ky do jete rezultati i 2013-es.

 22. Dyrrahu says:

  Nuk është i vështirë sondazhi, nuk është i vështirë procesi i votimit dhe nuk është vështirë të dihet fituesi. Në një vend demokratik ku nuk luftohet, por garohet për pushtet dhe ai garim është i pahile, veprimet sikur që i bëri Berisha ishin ndëshkuar me burgim të gjatë. Ky veprim kishte ndodhur në zgjedhjet paraprake në vitin 2009 dhe kështu ishin pastruar gjërat. Meqenëse jemi në Shqipëri, aty ku mafija mban pushtetin dhe shtetin, nga ajo duhet ruajtur shumë sepse ata do i vjedhin përsëri votat.
  Për mendimin tim sondazhi është real, por opozita nëse dëshiron të fitojë duhet të mobilizohet e të bashkohet për të marrë më tepër se 70% të votave ngase 10% të tyre do të kalojnë, pa u vrejtur në oborrin berishjan. Mos t’i harrojmë kosovarët, të cilët kanë dokumentacione enkas për të votuar Berishen, pastaj diaspora e paguar me parat e taksapaguesëve, falsifikimi i dokumenteve nga ministria e rendit, nga të gjitha këto veprime 20% e votave kalon në kutitë e hajnave dhe kështu Sali Berisha deklaron se këto janë zgjedhjet më të ndershme që ka pasur ndonjëherë Shqipëria!!!

  1. leonardi antwerpen says:

   Nuk kam ndonje simpati te vecante per Saliun.
   Po te kisha mundesi do i organizoja mbi nje milion votues nga Kosova vetem per inat te bythekuqeve socialist.

   1. WEB says:

    Faleminderi leonard ,kesaj po i thuhet vellazeri ,besoj se po e ben per te “miren” tone ,apo jo

   2. Dyrrahu says:

    Leonardi, gënjeshtër është ajo që thoni se nuk keni simpati për Saliun.
    Vetëm vjehrra e keqe për inatë të resë lutet që t’i vdes djali.
    Tani, i nderuar, e ka humbur kuptimin e kuqja komuniste sikur që e ka humbur dominimin Serbia mbi Kosovën. E thash këtë konstatim sepse shumica e atyre që e kanë dashur Titon me komunizmin jugosllav tani çmenden pas Sali Berishes.
    Nëse i kuq është ai që ia do të mirën Shqipërisë e jo familjes Berisha, atëherë edhe unë jam i kuq.

 23. Sum Gruda says:

  shenim: Nje komentues me siper lyp adresen e kerkuar.
  Nuk beson si Krishtit nuk i besohej pa pare varret e gozhdave ne duar.
  ky eshte E Mail i NDI.
  http://WWW.ndi.Org
  Nuk jemi ketu per te genjyer.

 24. ha ha ha says:

  melek emer turk ,rami ,zike ,emra turqshe ,keta jane patriotet qe do bejne jeten e femijeve tane te lumtur , ysh or koqevarer na hapet barkun ,keto zghedhje do jene revolucion i shqiptareve te vertete ,po te vini te votoni do vdisni te ghithe ,te ghithe votojme per rilindjen ,per ediiiiiiiiiiiii ramennnnnnnnn

  1. Meleku says:

   Ti duhet te na i heqesh çorapet dhe te na lash kembet.

  2. Ramy says:

   Jo ju tê kishes autoqenefe keni emra tê vertet shqiptare. po pse nuk ben komente te ndonje gazetê greko-ortodhjake ori ti ham ham ham

  3. hajriu says:

   ……… pak e kane

 25. valter says:

  Edhe une them se AK eshte shume here me larte, te gjithe emigrantet do votojne AKZ

 26. Esen says:

  Pas gjithe zullumeve qe ka bere Saliu, te arrije 30 per qind tregon se populli shqiptar nuk e meriton lirine. Meriton sundimin dhe grabitjen dhe kete ia ka siguruar me se miri Familja Berisha. Shqiptaret e meritojne sundimin e Familjes dhe le ta gezojne. Argita vetem me mesimdhenie si pedagoge e jashtme fiton sa 81 pastrueset e bashkise se Lulit qe i kishte ftuar Cani ne Zonen e tij. Po kjo eshte ajo qe meritojne tere ata qe ia japin voten Saliut.

  Kushdo ndryshim, si domosdoshmeri e shpetimit kombetar votat le tia jap PS, se vetem ashtu garantohet njehere e pergjithmone Berisha e Familja largohen nga sundimi dhe grabitja e Shqiperise. Ndryshe ta gezoni Familjen!

 27. hajriu says:

  Sondazhe????!!!!!???? Hahahahaaa ……. me thoni nje sonazh qe eshte zhvilluar deri me sot dhe e ka pas gabimin me pak se +/- 20% . Hajt mos u merzisni se enderra jane , bene vaki edhe nuk dalin … hahaaaaa

  1. ilir says:

   po pra :48% PS dhe 24 % PD.

 28. Laraska says:

  Ky sondazh eshte ofendimi dhe tallja e rradhes me nteligjencen e shqiptarit, dhe pike. Ne vertet jemi nje popull i varfer por budallenj sjemi!!!! Shkurt e shqip: ky “sondazh” eshte bere qe te pergatis popullin per levizjet e ardhshme te PS. Neser PS te bashkohet me Meten, Topin dhe Spahiun dhe pasneser kur merr pushtetin “Opozita e bashkur”, ju lutem shume dikush tme thote se si do ta luftoj kjo “oppozite e bashuar” korrupsioniin e pozites se sotme?????? Si mund te luftoj oppozita e bashkur me Meten ne aleance korrupsionin e qeverise qe meta e mbjati dhe VAZHDON e mban ne pushtet. Si do e luftoj oppozita e bashkur me Topin korrupsionin e pozites se sotme kur Topi ka qene gjate gjithe kohes se tranzicionit krahu i djathte i sales< dhe jo vetem kaq, por PRESIDENT qe mund ta shkrinte te gjalle Salen kur kish ate pozicion se me shume se cka fuqi presidenti, ne Shqipri se ka njeri tjeter (kuptohet duke ju permbajtur Kushtetutes se Republikes). Si mund ta luftoj oppozita e bashkuar me Spahiun korrupsionin dhe mungesen e shtetit te se drejtes te pozites se sotme kur Spahiu gjate GJITHE periudhes se tranzicionit ka pasur poste kuce ne drejtesi dhe ajo sot eshte per faqe te zeze (Spahiu e filloi me kursin e plepave dhe e vulosi me punen e tij ne KLD). Ne fakt un se kuptoj se si PS mund te kete GUXIMIN te bashkepunoj me ata qe shkataruan shtetin ton. PS jo qe mos te guxoj te tallet me popullin shqiptar sic beri Nano ne 97 e me vone, po te pastroj partin nga mbeturinat si Ruci e kompani, dhe nga aleatet si Gjinushi, Milo etj.

 29. Fatmir says:

  Rezultatet e ketij sondazhi qe jane shume te ngjashme edhe me sondazhet e tjera te muajve te fundit tregojne se:
  1.Sali Berishen e votojne vetem malokeria(30-33% eshte lukunia maloke ne kete vend).
  2.Edi Rama eshte ne pozita shume me te dobeta se sa duhej te ishte kur kemi parasysh krizen e thelle te vendit,diskretitimin total te regjimit salist dhe shumicen popullore qe PS tradicionalisht ka patur.
  3.Spahiu dhe Topi kane kete mbeshtetje surprizuese jo vetem ngaqe jane ne sulm te ashper kunder Berishes por dhe sepse jane te distancuar nga Rama.Nje koalicion me Ramen do ti ule ndjeshem numrat e tyre.
  4.Rrezimi i Saliut me vote eshte seriozisht ne rrezik kur mendon manipulimet qe ai do te beje me votues te shumefishte kosovare e maloke si dhe nepermjet humbjes se ndonje mandati ne qarqet e vegjel per shkak te shvleresimit te votave te AKZ dhe FRD.

  1. Albann says:

   Atje ku gjykatat s kane pavaresi,nuk ka zot qe ndal manipulimet.Kur e di qe s denohet ,kushdo e shkel ligjin.Anetaret e PD dhe LSI e kane kete garanci…prandaj do bejne vjedhjet me spektakolare te zgjedhjeve qe ka pare ndonjehere shqiperia…Ne fund te fundit s kane c te humbasin.:(

  2. Laraska says:

   Ky sondazh eshte ofendimi dhe tallja e rradhes me nteligjencen e shqiptarit, dhe pike. Ne vertet jemi nje popull i varfer por budallenj sjemi!!!! Shkurt e shqip: ky “sondazh” eshte bere qe te pergatis popullin per levizjet e ardhshme te PS. Neser PS te bashkohet me Meten, Topin dhe Spahiun dhe pasneser kur merr pushtetin “Opozita e bashkur”, ju lutem shume dikush tme thote se si do ta luftoj kjo “oppozite e bashuar” korrupsioniin e pozites se sotme?????? Si mund te luftoj oppozita e bashkur me Meten ne aleance korrupsionin e qeverise qe meta e mbjati dhe VAZHDON e mban ne pushtet. Si do e luftoj oppozita e bashkur me Topin korrupsionin e pozites se sotme kur Topi ka qene gjate gjithe kohes se tranzicionit krahu i djathte i sales< dhe jo vetem kaq, por PRESIDENT qe mund ta shkrinte te gjalle Salen kur kish ate pozicion se me shume se cka fuqi presidenti, ne Shqipri se ka njeri tjeter (kuptohet duke ju permbajtur Kushtetutes se Republikes). Si mund ta luftoj oppozita e bashkuar me Spahiun korrupsionin dhe mungesen e shtetit te se drejtes te pozites se sotme kur Spahiu gjate GJITHE periudhes se tranzicionit ka pasur poste kuce ne drejtesi dhe ajo sot eshte per faqe te zeze (Spahiu e filloi me kursin e plepave dhe e vulosi me punen e tij ne KLD). Ne fakt un se kuptoj se si PS mund te kete GUXIMIN te bashkepunoj me ata qe shkataruan shtetin ton. PS jo qe mos te guxoj te tallet me popullin shqiptar sic beri Nano ne 97 e me vone, po te pastroj partin nga mbeturinat si Ruci e kompani, dhe nga aleatet si Gjinushi, Milo etj….

 30. zum zum says:

  hajrie jam dakort me ty , sontazhi nuk eshte i vertete ,ps ka 60 per qint dhe baca jote te na i ruaj arqidhjet ,spahiu i paguan sontazhet me leket e berishes ,edhe ku nuk mer as 2 per qint ,dhe vi dhe emigrantet qe votojne ps dhe vanghel dule , ha burek o qamok

  1. hajriu says:

   Ik thyej ndonje hu , se helbete kohe festash dhe te duhen ca euro …. sido qe te vene rezultatet , Avduli jote i ka te sigurta keto tre te miat(edhe ti i ke te sigurta,biles te gjitha ju pensionistet e athines i nkeni te sigurta)……….

 31. laraska says:

  Ky sondazh eshte ofendimi dhe tallja e rradhes me nteligjencen e shqiptarit, dhe pike. Ne vertet jemi nje popull i varfer por budallenj sjemi!!!! Shkurt e shqip: ky “sondazh” eshte bere qe te pergatis popullin per levizjet e ardhshme te PS. Neser PS te bashkohet me Meten, Topin dhe Spahiun dhe pasneser kur merr pushtetin “Opozita e bashkur”, ju lutem shume dikush tme thote se si do ta luftoj kjo “oppozite e bashuar” korrupsioniin e pozites se sotme?????? Si mund te luftoj oppozita e bashkur me Meten ne aleance korrupsionin e qeverise qe meta e mbjati dhe VAZHDON e mban ne pushtet. Si do e luftoj oppozita e bashkur me Topin korrupsionin e pozites se sotme kur Topi ka qene gjate gjithe kohes se tranzicionit krahu i djathte i sales< dhe jo vetem kaq, por PRESIDENT qe mund ta shkrinte te gjalle Salen kur kish ate pozicion se me shume se cka fuqi presidenti, ne Shqipri se ka njeri tjeter (kuptohet duke ju permbajtur Kushtetutes se Republikes). Si mund ta luftoj oppozita e bashkuar me Spahiun korrupsionin dhe mungesen e shtetit te se drejtes te pozites se sotme kur Spahiu gjate GJITHE periudhes se tranzicionit ka pasur poste kuce ne drejtesi dhe ajo sot eshte per faqe te zeze (Spahiu e filloi me kursin e plepave dhe e vulosi me punen e tij ne KLD). Ne fakt un se kuptoj se si PS mund te kete GUXIMIN te bashkepunoj me ata qe shkataruan shtetin ton. PS jo qe mos te guxoj te tallet me popullin shqiptar sic beri Nano ne 97 e me vone, po te pastroj partin nga mbeturinat si Ruci e kompani, dhe nga aleatet si Gjinushi, Milo etj etj…

 32. olti says:

  Mos u lodhni kot me sondazhe perderisa ne atdheun tone per turp vidhen votat dhe anulohet deshira e sovranit te shprehur ne vote.

  Duhet te kete pak me shume durim kohor dhe cilesor, persa i perket ndergjegjes qytetare dhe respektit ndaj te drejtes se votes.

  Besoj se edhe zoti Artan Hoxha do te jete dakord qe Shqiperise per te bere hapa te rendesishem drejt standarteve demokratike i duhet te ndahet perfundimisht nga e kaluara Berishiste e PD.

  Ky zhvillim mund te arrihet:

  1)kur te mos votohet me shume se nga 4-5% e popullsise votuese, duke ulur ne minimum efektet e politikes abuzive ne vend.
  2)kur PD te mos arrije te vjedhe aq vota sa te ngrihet shume lart pragut elektoral per te qendruar ne politike.

  Kush do i marre votat ????? Ndryshe nga zoti Lubonja guxoj te mendoj se e rendesishme e jetesore eshte te sanksionohet me vote penalizimi elektoral i hajduteve me ngjyre Ylberi keto 8 vjet qeverisje. Kufoma Berishiste infekton te gjithe sistemin.
  REspect.

 33. Din Kruja says:

  Ne Shqiperi mund te zhvillohet sondazh deri diku korekt vetem ne rast se behet nga nje institucion i huaj dhe me staf teresisht te tille, pa asnje shqiptar ne mesin e tyre. Themi deri diku pasi edhe ne kete rast do te kete indikacione nga interesat gjeopolitike te shtetit nga vjen ky institucion.
  Niveli ne te cilin ndodhet demokracia ne Shqiperi le per te deshiruar, prandaj dhe shqiptaret jane teper te rezervuar te japin opinione te sinqerta.
  Prandaj edhe sikur ky Albastati te mos kete mashtruar dhe ta kete bere sondazhin ne purputhje me parametrat me profesionale, nuk mund te na jape shifra korekte. E ritheksoj eshte totalisht e pamundur te realizohen sondazhe paraelektorale ne Shqiperi.
  Duke pare qe PS-se i kane fiksuar shifren 40% te votave kuptohet qe Albastati nuk ka bere fare sondazh por ka dhene shifra fiktive. Mbas janarit 2011 autoriteti i PS-se tek elektorati i majte nga muaj ne muaj ka pesuar renie drastike, proces i cili eshte ne vazhdim. Spektri politik i majte eshte ne nje krize te thelle, per shkak te situates mjaft te rende qe perjeton partia kryesore e tij. Aktualisht kreu i PS-se abstragon se mund te arrije te kape shifren rreth 20%. Por deri ne qershorin e ardheshem kjo shifer do te pesoje perseri ulje. Edi Rama po punon ne menyre intensive qe ti humbase zgjedhjet. Eshte e vetmja menyre per te krijuar kushte per situata kritike si te viteve 96-97.

 34. Sulltana says:

  Ak eshte forca e pathyshme qe do fitoje i gjithe komuniteti jone do votoje per ak

 35. edi says:

  Aleanca kuq e zi eshte e sales o budallenj ,eshte parti anti greke dhe sbehet me ps

 36. o Ramy-Ramiz po ca pate qe u ofendove,ju se keni problem tja mbani mikrofonin sali-skenderbeut bile ju jeni krenar per kete,po ste doli vetem mikrofoni i sales mbaja edhe metes dhe po ste doli as ai na i mba mikrofonin ne te tjerve te gjithve komentusit e temes.

 37. Shqiptar says:

  Jam socialist, kam votuar gjithmone per PS, kesaj radhe votoj AK. Zgerbythat mjaftiste te PS, dhe lapangjozi Rama nuk bind njeri me lista deputetesh halabake e miliardere. KU JANE SOCIALISTET E VERTETE NE LISTAT E RAMES?????

 38. Gani Bobi says:

  Prisni sa te mbaroj une sondazhin tim se keni per ti pa keto palorezultate te ketyre palosondazheve.

 39. Gezimi says:

  Jam plotesisht me ju Mergimtari! Pa u vene drejtesia ne vend, duke arrestuar tere hajdutet, te korruptuarit, qe jane bere shushunja te ketij kombi, e ku populli tashme i njeh mire, nuk ka per te patur ndonjehere demokraci te vertete ne Shqiperi! Mendoj se kete duhet te kete parasysh votuesi shqiptar!

 40. ligji says:

  Vlora dhe mergimtari.
  dakord,more zoterij,si te deshironi ju do te behet:Do te vendosim perseri”diktaturen demokratike te proletarjatit” si ne ate kohen kur prokurorin e gjykatsin e bente partija dhe per avukat mbrojtes asqe ishte fare nevoja.Ligjet e miratuara nga parlamenti borgjez do ti digjnim ne flaken revolucionare dhe punet perseri ti nisim nga eleminimi i intelektualeve e patrioteve shqiptare e te perfundonim te ngrenja e kokave te njeri tjetrit,te fillonim perseri nga triskat e te perfundonin te tollonat.Se keni keq ju…

 41. Bob Gani says:

  Rezultatet e ketij sondazhi i ka pergatitur dhe shperndare vete Berisha per te fryre mendjelehtet e majte (votues dhe politikane). Ai (per te mos ia permendur me emrin) ka pergatitur vjedhjen votave me rregjistra, me lista, me mercenare, etj, etj. Mbi te gjitha, ai ka pushtetet qe i ka mberthyer per fyti, te mbrojtur me se miri nga gjykatat (shkalla e pare, Apeli dhe Kushtetuesja).

 42. Ej says:

  Ajo qe me vjen per te qeshur eshte fakti…qe edhe studente qe e quajne veten studente…sidomos te juridikut…jane aq naive sa thone qe AK fiton…supozojme dicka…ja fitoi AK(gje qe nk ndodh kurre)…cfare plani ka AK x Shqiperine?! ta bashkoje me kosoven?gje qe as shqiptaret nuk e duan e as nderkombetaret…por po supozojme ekstremin…ja u bashkua…po me pas?superfuqi ne ballkan?Ju njerez shihni endrra me sy te hapur!Jam 1000here me dakord me ate demokratin qe thote:sala fiton(se me hile pa hile ai ia del mbane) sesa me disa qe e quajne veten shkollare…e japin argumente nga me idiotet…personalisht jam socialist…por di te them qe si PS si PD apo LSI,AK,FRD te vijne ne pushtet…secila do vjedhe…kush me shume kush me pak eshte tjeter pune!Dhe te gjithe e dine qe ose PS ose PD do fitojne!Pse?Sepse kshu jemi ne shqiptaret!Njerez injorante,pa moral,fe apo bese(si dhe interesaxhinj)! Une personalisht jam i lodhur me kete politike ne shqiperi!NUk guxon tjetri te shohe televizor ose te shkoje ne lokal,se e vetmja gje qe do shohe apo degjoje…eshte politike…politike e vetem politike! ndaj dhe per ta mbyllur po them…fitofte ai qe vjedh me pak! qofte saliu apo edi,duke qene se dihet nga gjithe shtresa shoqerore ne shqiperi qe ia ka idene si eshte politika ketu se vetem njeri nga ato te dy do fitojne(une vete voten do e jap per partine e gjelber :P:P )

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *