Vdes një 41- vjeçar nga malaria, spitalet nuk kanë ilaçe për sëmundjen

malaria-gabon1Një 41- vjeçar nga Vlora vdiq të mërkurën në mbrëmje në Qendrën Spitalore Universitare “Nënë Tereza” nga sëmundja e malaries.

Ai e kishte marrë sëmundjen në Afrikë, pasi prej gjashtë muajsh punonte në Guinenë e Re.

Viktima është Ridvan Katija, që ishte kthyer në Shqipëri për festat e fundvitit.

Mjekët e Vlorës e kanë nisur atë drejt Tiranës, por edhe këtu bluzat e bardha janë dorëzuar përpara sëmundjes së rëndë.

Problemi është se në vend nuk ka ilaçe për këtë sëmundje.

Katija ishte i pamartuar dhe në Afrikë ishte marrë me punime në fushën e ndërtimit.

Mjeku infeksionit Pëllumb Pipero thotë se shumë shpejt mund të kemi rastet autoktone të kësaj sëmundje.

“Në një vit, në klinikën tonë janë kuruar afërsisht 50 raste të reja me malarie. Dua të nënvizoj që të gjithë këto raste janë të eksportuara, të ardhura nga jashtë nga qytetarë shqiptarë që punojnë jashtë vendit. Do t’i kemi rastet tona autoktone, sepse mjafton të kemi një burim infeksioni, një person i sëmurë që vjen i sëmurë tek ne, transmetuesi që është mushkonja, çdo njeri mund të preket nga malaria dhe malaria, një sëmundje e harruar për dhjetëra vite, të rishfaqet përsëri dhe ne të futemi në hartat e OBSH-së si vend malarik”, thotë Pipero.

“Edhe pse ne e kishim harruar malarien, Shërbimi i Infektivit në Qendrën Spitalore Universitare ‘Nënë Tereza’ bën të pamundurën që t’i mjekojë. Por ka dy probleme. Në radhë të parë baza laboratorike në kohë të malaries. Ne këtë e bëjmë mirë, por gjithsesi ajo duhet të jetë më e përgjithshme, më e shpejtë në diagnozë sepse malaria është sëmundje që nuk pret, është sëmundje që vret. E dyta, unë ju deklaroj sot që ky shërbim nuk ka asnjë medikament malarik. Nëse pacientët nuk vijnë me medikamente në xhep, që nuk është normale, ne nuk kemi me çfarë i kurojmë”, thekson Pipero./ep

REMOTE_ADDR:[]

22 komente në “Vdes një 41- vjeçar nga malaria, spitalet nuk kanë ilaçe për sëmundjen”

 1. kaldaisti says:

  Eshte edhe per te qare edhe per te qeshur kur nje mjek deklaron se ne kemi ne dore vetem diagnostikimin e kurimin jo,sepse nuk kemi ilaçe.Humor me jeten e nje te mjeri ne kete fund viti.Ti ore z.Pipero duhet ta nderosh emrin nga Pellumb ne Laraske se te shkon me shume!

 2. moçalor + terùn + redneck = jugor says:

  semundjet e malarjes e te koleres se kuqe jane semundje moçalore, semundje vdekje prurse. te keni kujdes

  1. Nje qytetar! says:

   Malok+berishist+shpellar = bastard incesti!

   A e ke pyetur loken ndonjehere mor palavi incestesh se kush eshte babai yt?
   Kete semundje ,d.m.th. malarjen,shqiptaret e konsideronin prehistorike,sepse ai,”pushteti i kuq”, e zhduku! Por me ardhjen e shpellareve,(ketyre krijesave te deformuara gjenetikisht),ne pushtet e ne qytet,u prish ekuilibri atmosferik,klimatik dhe profilaktik!
   Vendi yne,u kthye ne placke tregu per bandat zombi te fytyre-deformuarve berishiane,te udhehequr nga antishqiptari,bile antinjeriu Sali Qelb’Berisha.
   Nga i gjithe ky barbarizem qe pushtoi Shqiperine,malarja kjo semundje e harruar eshte e keqja me e vogel,sepse sikur te kishte vazhduar sundimi i zombit malok,atehere do kishte ndodhur apokalipsi.Do ishte infektuar i gjithe populli.
   Dhe se fundi:-Shpellar,rraca yte me ne krye SRB-in,keni shku’ per LESH!!!

  2. ylli i shamunaqes says:

   Deri tani kemi pare racizem nga te huajt. Ja qe paska edhe racizem te brendshem, ndaj banoreve te fushave ku malaria ka qene e pranishme per shkaqe natyrore, prej disa te ashtuquajturve “prej rrace te paster”, qe i japin vetes te drejten t’i shikojne te tjeret si miza dhe rrjedhimisht t’i shfarosin si miza. Ky eshte fashizem puro. Fashizmi nuk luftohet me fjalime te dhemshura prej shoqerie civile, as me thirrje europianizuese. Fashizmi luftohet sic u luftua para 70 vjetesh, me dru kaptines. Edhe ti raca ariane qe flet keshtu je fashist dhe kur ta ngresh koken do te trajtohesh si fashist, me dru kokes pa asnje meshire.

 3. Theodor Drajzer says:

  e tmerrshme te vdesesh 29 vjec nga malaria.
  kjo eshte te me e tmerrshme kur mendon se aty ne shqiperi kjo semundje ishte zhdukur qysh me 1964 pra pas 50 vjetesh kthehet prap. mjere qytetaret qe shkojne ne spital dhe nuk ka ilace. por me siguri edhe mjek inkompetente. ketu ne amerike ndonese nuk ka te ketilla semundje funksionon spitali per semundjet tropikale. ku po shkoni keshtu. te vdesesh kaq i ri si ne afriken e zeze. popull “falas” shendetesi falas.

 4. Treviso says:

  I semuri vjen per te kerkuar ndihme ne spital pa e ditur se çfar semundje eshte, dhe nese e din se eshte malarje, ku ti kerkoje ilaçet nese shteti nuk ka? Ministria e shendetesise duhet te marri masa urgjente per sigurimin e ilaçeve, se per ndryshe Shqiperia u izolua nga bota.

 5. berto says:

  fajin e ka Rama dhe Mero baze….

 6. TOTILA NUMERO UNO,,NUMBER ONE !! - i vertete . DIREKT PRENOST. says:

  Ai krimineli Enver hoxha e ka fajen per te gjitha .
  Ah,,,,sikur te ngrinte vetem pak gishtin .
  Populli yn edo ose Fashizmin ose Ate qoftelargun qe permenda un eme siper ,ndryshe nuk vjen ne hudut.
  Ne se te gjithe ata qe e vodhen Shqiperine keta 22 vjet nuk denohen vendi do veje poshte e me poshte.
  Si eshte e emundur qe nuk ka Spitali medikamente per MALARJEN se e dhe ZOGU ,me te thena ,kishte KININA .

 7. Ali Baba Tomori says:

  Ti, more zoti Pipero deri dje ishe ne Ministrine e Shendetesise. Ku i cuat leket e dhena nga buxheti i shtetit per barna mjekesore? Apo i futet neper xhepa me hajdut Vasilin. Si nuk kni turp more faqe zes kur tjhoni nuk kemi ilace. Dhe na cani koken dite e nate me Rilindjen, nderkoh qe po na Rivdisni.

 8. shvejk says:

  Nuk e kane fajin mocaloret or trap , e keni fajin ju maloket qe nuk late mocal pa zaptuar e pa i kthyer ne toka te xanuna.

 9. kaldaisti says:

  Te te kurje mjeku Pipero(Met Bega i shendetesise Saliniane)me mire te haje malarja se sa te vdesesh nga Ai!

 10. fenomeni says:

  Me vjen keq per djalin por nese ka ik ne Guinene e re dhe ska bere vaksinen para se te nisej e ka kerku vete vdekjen pastaj ilacet ne spital per malarien po kerkojme qiqra ne hell ne spital ska shiringa jo ilace…

  1. ani says:

   pershendetje,

   Sa per informacion do te shtoja qe nuk ka vaksine per malarien por vetem masa profilaktike. Nuk dua ti jap mend askujt por udhetoj vete shpesh pothuajse ne te gjithe afriken dhe e di shume mire se cfare vaksinash duhen bere dhe sa kohe perpara se te udhetosh. Kura me e mire per malarjen eshte te kesh tabletat MALARONE me vete dhe te fillosh ti perdoresh porsa te ndjesh shqetesimin me te vogel. Per fat te keq cmimi i tzre eshte relativisht i shtrenjte rreth 55 Euro per pako….

   1. Wendy-B says:

    Me sa kam degjuar nga ata qe udhetojne ne Afrike ,pervec tabletave kundra malaries bejne edhe nje kure me antibiotike disa jave para udhetimit.
    Zoti na ruajte nga keto semundje. Keqardhje per te riun dhe familjen e tij.

    1. ani says:

     Pershendetje,

     Sa per informacion nuk ka asnje kure me antibiotike qe duhet bere disa jave perpara ne lidhje me malarien. Rekomandohet nje numer i caktuar vaksinash (ne total jane 8 por varet nga vendi ku kerkohet te shkohet) dhe secila prej tyre duhet bere disa dite/jave (varet nga lloji i vaksines) perpara se te udhtosh ne menyre qe trupi te siguroje mbrojtje maksimale.
     Persa i perket Malaries mbrojtja e vetme jane tabletat Malarone (ka disa lloje tabltash por keta jane me te mirat per momentin) te prodhuara nga GLAXO.
     Per te qene me korrekt disa mjeke rekomandojne (shume dakort me komentin e sahit dollapit) nisjen e pirjes se ketyre tabletave tre dite perpara dhe vazhdimin e tyre dy dite mbrapa kthimit por per shkak te efekteve anesore (sidomos tek meshkujt) e mira eshte qe te shmanget plotesisht perdorimi i tyre. Nga eksperience ime mbrojtja me e mire eshte:
     a) mos rri me krahe te shkurtera
     b) perdor spray per te lyer trupin
     c) mos fli me dritare te hapura
     d) shmang sa te mundesh zonat mocalore
     e) nese ke ndonje dyshim qe dicka nuk shkon si duhet atehere fillo menjehere perdorimin e tabletave Malarone dhe te jesh i sigurte qe asgje nuk do te ndodhe.

     Shendet te gjitheve dhe pushime te gezuara,

 11. LILI says:

  Edhe kjo na duhej malarja , sinfilizi , qe kan 40 – 50 vjet qe u zhduken , me nje pune te jashtezakonshme kryesisht infermier se skishte mjek … po tani cfar mungon ????/

 12. sahit dollapi says:

  Me vjen shume keq per djalin e ri, por edhe me i vjeter po te kishte qene do te me vinte shume keq, dhe aq me shume po te jete shqiptar.
  E pergezoj Anin per shpjegimet qe ka dhene, por dua te theksoj se Malaronet duhet te fillosh ti perdoresh nje jave perpara se te shkosh ne zonat e prekura dhe jo kur te ndjesh shqetesime, pasi nqs i fillon kur ndjen shqetesimet eshte e kote, pasi e ke marre semundjen.
  Me vjen shume keq, dhe ndjehem i plogeshtuar kur degjoj mjek infeksioniste si Pipero qe thote qe vendi yne mund te futet ne hartat malarike, pasi qenkat te semure 50 persona. Une njoh me shume se kaq persona nga vende te ndryshme europiane dhe US dhe keto vende nuk jane perfshire ne vendet malarike, por eshte komplete papergjegjeshmeri qe pacienti te vdesi nga malarja, pasi kjo eshte nje semundje qe kurohet me se mire ne te gjitha vendet afrikane. Eshte turp, dhe turp i madh, dhe mjeku Pipero na del dhe na flet brockulla. Ministri perkates duhet te kishte dhene doreheqje dhe jo te fliste per sherbimet spitalore etj.etj. E imagjinoni qe ne te gjitha vendet afrikane dhe europiane kjo semundje kurohet dhe ketu te ne pa pike pergjegjesie te thone qe “operacioni doli me sukses, pacienti vdiq”. Turp, turp, turp. Pacienti ka vdekur se asne doktor nuk e ka konstatuar semundjen e malaries, pasi kane mbi 50 vjet qe nuk kane diagnostikuar te semure me kete semundje dhe jane te paafte. Tema me vjen keq, por keto gjera jane me shume se skandale. No coment.

 13. Ilirjan says:

  Z. Pipero, brenda ores duhej t’ishte gjetur ilaci qe duhej perdorur, dhe kete duhej ta beje Ti, sepse i di mire “levat” qe Ministria duhej te perdore ne te tilla raste urgjente. Nuk kane vlere shpenzimet perballe jetes se njeriut. Eshte nje Turp dhe deshmi e simptomave te nje shoqerie, Shteti dhe ish-shtetaresh te degraduar.

 14. MUSA SHEGA says:

  O qyqetar o karas kines po qke me. Berishen dhe me baben. E tije mor klysh streklyshi ppsh mor rezil edpzyz ti me krejte ata ekstrista majtist ppsh po dhe per njerzit qe shkojne ne. Afrik apo. Azi per pun paska faj. Berisha e atje ka qdo smundje ngjitse dhe vien malarja dhe sita ok qdo njeri qe shkon ne. Afrik ose azi qofte turist apo pere punsim. Para se te niset duhet te beje 11 deri ne 18 22 vaksina te ndryshme. Si pere malarjen dhe pere sden. Apo smundje tiera. Qe vijne nga pisdheqet. Afrikane. Aziatike. Po ti. O. Njeri qyqeqar. Bejo prove shko mere vehte po para se te shkosh tako. Ramen. Apo. Meten se vetem. Vaksinat te kushtojne sa bileta e. Udhtimit ok more. Qyqeqar ps majtiste ppsh

  1. Nje qytetar! says:

   Or Mu(t)sa Shega,or mutacion gjenetik,si ke surrat te shkruash Shqip mor shpellar?! Si eshte e mundur qe te ka rene ne dore nje kompjuter dhe ben edhe ti te zgjuarin ? E pra,patjeter ti,ose do jesh nga ata “zyrtaret” e Salhanes qe duke u ‘graduar’ nga banda berishiane ke blere ndonje diplome si Xhelal Mziu.Ose duhet te jesh ne emigracion dhe po perdor kompjuterin e kalamajve.Or, derr,ne rradhe te pare ,bej nje kurs per te mesuar gjuhen Shqipe.Ne rradhe te dyte,vizitohu tek ndonje mjek psikiater,sepse mua me dukesh ,i pa shprese te kapesh normat minimale te intelektit njerezor , pasi ti je vertet mutaccion gjenetik. Nuk ka si shpjegohet ndryshe ; je produkt incesti edhe ti.

 15. alban says:

  Guinea e Re ndodhet ne oqeanin Paqesor, nuk ndodhet ne Afrike!!! Hajde injorance hajde!!!!!! Sa per kete te shkretin, kete nuk e vrau malarja, po sistemi yne shendetesor qe na la “doktori”

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *